FM terräng – SM maastot Janakkala 5.5.2019
H17 4km: 56. Santeri Kortejärvi 15.11
F15 4km: 4. Melissa Lönnström 15.08
F15 4km: 22. Ida Finell 16.39
F15 4km: 41. Emelie Hägglund 17.41
F15 4km: 54. Carla Jalkanen 18.36
Lagtävling F15 3km: 2. Akilles (67. Melissa Lönnström, Ida Finell, Emelie Hägglund)

Kalevaspelen – FM herrar/damer Villmanstrand 2-4.8.2019  
H 100m försök heat 3: 2. Willem Kajander 10,75 (+0,6)
H 100m final: 6. Willem Kajander 10,71 (+1,2)
H 200m försök heat 2: 5. Willem Kajander 22,15 (-0,1)
H 110m häck final: Viktor Kantele DQ
H 110m häck försök heat 1: 2. Viktor Kantele 14,73 (+1,6)
H 400m häck final: 5. Jonni Blomqvist 53,04
H 400m häck försök heat 2: 2. Jonni Blomqvist 53,53
D 800 m final: 1. Sara Kuivisto 2.04,08
D 800 m försök heat 2: 1. Sara Kuivisto 2.10,57
D 1500 m: 1. Sara Kuivisto 4.18,00
D 7-kamp: 6. Amanda Liljendal 5.181
(14,67/+0,9 1,53 12,22 25,97/+1,5 5,70/+1,6 42,78 2.30,73)

FM H/D22, H/D19, Borgå 30.8-1-9.2019  
H22 100m försök heat 2: 5. Viktor Kantele 11,31 (+0,1)
H22 400m heat 2: 6. Jonni Blomqvist 49,71  (sammanlagt 6.)
H22 110m häck final: 3. Viktor Kantele 14,53 (+1,0
H22 110m häck försök heat 1: 2. Viktor Kantele 14,85 (+0,9)
H22 400m häck: 2. Jonni Blomqvist 52,68
H22 Längd: 9. Henri Puumalainen 6,04 (+1,2)
H19 100m final: 2. Viktor Thor 10,84 (+1,0)
H19 100m final: 3. William Thor 10,91 (+1,0)
H19 100m semifinal heat 1: 1. Viktor Thor 10,84 (+1,0)
H19 100m semifinal heat 1: 2. William Thor 10,91 (+1,0)
H19 100m semifinal heat 2: 6. Henrik Illman 11,70 (+2,5)
H19 100m försök heat 1: 1. William Thor 10,97 (+3,7)
H19 100m försök heat 1: 6. Henrik Illman 11,60 (+3,7)
H19 100m försök heat 2: 4. Max Tallqvist 11,65 (+0,0)
H19 100m försök heat 3: 4. Daniel Niva 11,62 (-0,5)
H19 100m försök heat 4: 2. Viktor Thor 11,20 (+0,1)
H19 200m final: 3. Isac Wedenberg 21,96 (+1,4)
H19 200m final: 5. Viktor Thor 22,19 (+1,6)
H19 200m försök heat 1: 4. Max Tallqvist 23,03 (+2,2)
H19 200m försök heat 2: 4. Sebastian Lundqvist 24,43 (+1,5)
H19 200m försök heat 3: 4. Henrik Illman 23,99 (+0,9)
H19 200m försök heat 4: 1. Isac Wedenberg 21,99 (+1,1)
H19 200m försök heat 4: 3. William Thor 22,60 (+1,1)
H19 200m försök heat 5: 4. Daniel Niva 23,20 (+0,9)
H19 200m försök heat 6: 2. Viktor Thor 22,33 (+0,3)
H19 400m final: 6. Isac Wedenberg 49,86
D22 100m försök heat 4: 6. Nora Juslin 13,13 (+1,5)
D22 100m häck final: 7. Nora Juslin 14,88 (+0,6)
D22 100m häck försök heat 2: 4. Nora Juslin 14,61 (+1,4)
D22 Längd: 7. Amanda Liljendal 5,52 (-1,3)
D22 Kula: 5. Amanda Liljendal 12,61
D22 Spjut: 5. Amanda Liljendal 43,07
D19 Diskus: 12. Emilia Anttila 37,07
D19 Slägga: 4. Jenna Sorvari 53,35

FM
H/D17, H/D16, Kankaanpää 9-11.8.2019 
H17 400m häck heat1: 6. Linus Schmidt 68,73 (sammanlagt 14.)
H17 2000m hinder: 8. Linus Schmidt 7.42,64
H17 Kula: 6. Jesse Sorvari 12,74
H16 200m försök heat1: 4. Niklas Tallqvist 24,12 (+0,5)
H16 Stav: 3. Niklas Tallqvist 4,00
H16 Längd: 17. Niklas Tallqvist 5,83 (0,0)
D17 Diskus: 8. Emmy Ollas 32,59
D16 Längd: 26. Jannika Viljakainen 4,38 (-1,2)
D16 Diskus: 15. Jannika Viljakainen 26,90
D16 Slägga: 9. Emma Backlund 44,51
D16 Slägga: 12. Senja Pantti 43,61

FM P/F15, P/F14, Lahtis 9-11.8.2019 
P15 100m: 7. Emil Stade 11,85 (+2,4)
P15 100m försök heat 3: 2. Emil Stade 12,05 (-1,2)
P15 2000m: 10. Oscar Nyholm 6.18,18
P15 1500m hinder: 4. Oscar Nyholm 4.46,43
P15 Längd: 6. Emil Stade 5,84 (+1,0)
P15 Slägga: 10. Aron Johansson 44,91
P14 100m häck försök heat 1: 5. Elliot Schmidt 15,57 (-0,2)
P14 Längd: 11. Thomas Isaksson 4,92 (+2,4)
P14 Längd: 19. Linus Henriksson 4,33 (+1,2)
P14 Längd lagtävling: 6. Akilles 9,25
P14 Tresteg: 10. Thomas Isaksson 10,26 (+1,7)
P14 Tresteg: 20. Linus Henriksson 9,75 (+1,7)
P14 Tresteg lagtävling: 6. Akilles 20,01
P14 Slägga: 4. Samuel Puustinen 42,49
P14 3000m gång: 1. Samuel Puustinen 19.11,97
F15 800m heat 1: 6. Carla Jalkanen 2.33,36 (sammanlagt 17.)
F15 2000m: 11. Carla Jalkanen 7.18,24
F15 2000m: 12. Melissa Lönnström 7.19,25
F15 Längd: 22. Gisela Bergström 4,78 (+0,6)
F15 Slägga: 3. Saara Puustinen 48,70
F15 Slägga: 10. Sofia Wahlstedt 37,98
F15 Slägga lagtävling: 2. Akilles 86,68
F14 300m: 5. Ida Finell 43,78
F14 300m försök heat 2: 3. Ida Finell 43,65
F14 800m final heat 1: 4. Emelie Hägglund 2.29,60 (sammanlagt 12.)
F14 800m final heat 2: 3. Ida Finell 2.18,37 (sammanlagt 3.)
F14 Stav: 14. Selma Lepistö 2,40
F14 Tresteg: 26. Emelie Hägglund 9,76 (+1,9)
F14 Diskus: 7. Amalia Lindén 35,75
F14 Slägga: 4. Amalia Lindén 49,55

FM mångkamp Lapua 17-18.8.2019
D22 7-kamp: 1. Amanda Liljendal  5355p
(14,69w/3,6 1,53 12,78 25,18/1,4 5,87w/2,4 42.73 2.29,11)
FM mångkamp Kauhava 17.8.2019
P14 5-kamp
10. Linus Henriksson 1718
16,88/1,9 4,34w/5,3 2,30 25,88 3.28,40
11. Samuel Puustinen 1624
18,79/1,9 4,24w/4,2 2,20 30,60 3.23,91
Lagtävling 3. Akilles 3342

FM-stafett, St Michel 8-9.9.2018
H 4×100 m final: Akilles DQ
(Viktor Kantele, Willem Kajander, William Thor, Viktor Thor)
H 4×100 m försök heat 2: 2. Akilles 41,76
(Viktor Kantele, Willem Kajander, William Thor, Viktor Thor)
H 4×400 m final heat 1: 2. Akilles 3.20,83 (sammanlagt 6.)
(Isac Wedenberg, Jonni Blomqvist, Willem Kajander, Viktor Kantele)
H19 4×100 m final: 3. Akilles 42,88
(Henrik Illman, Daniel Niva, Max Tallqvist, Isac Wedenberg)
F15 4×800 m heat 2: 2.  Akilles 9.49.49  (sammanlagt 2.)
(Ida Suuronen, Carla Jalkanen, Emelie Hägglund, Ida Finell)