I KOKONHALLEN Söndagen 15.3.2020 KL 10.00

Det börjar dra ihop sig till Borgånejdens jättepopulära GUSTAF´S skoltävlingar för de svenska lågstadieskolorna i Borgå stad för trettioförsta gången. Senaste år deltog från våra skolor över 400 flickor och pojkar. Precis som tidigare år står Akilles friidrottssektion för tävlingsarrangemangen och vi har som samarbetspartners Östnyland och Östnylands Andelsbank.

VINNARE 2019
Som vi minns vann Hindhår skola tävlingen mellan skolorna. Bland klasserna var följande klasser bäst och fick varsitt kramdjur: 1.Hindhår
, 2. Tolkis, 3. Sannäs, 4. Gammelbacka, 5. Vårberga och 6. Kullo. Övriga resultat från 2019 ser du på Gustafs skoltävlingar 2019 resultatsidor.

TÄVLINGSKLASSER OCH GRENAR
Tävlingsklasserna är enligt den klass man går på. Grenarna är som tidigare: klass 1: 2x30m, längd, klass 2, 3, 4: 2x30m, längd, kula (2,5 kg), klass 5, 6: 2x30m, höjd, kula (2,5 kg). Varje deltagare får delta i två grenar.

PRISER
De sex bästa flickorna och pojkarna i varje gren vinner pris. Den bästa klassen i varje ålderklass erhåller ett kramdjur och de tre bästa klasserna en fruktkass. Bästa skola erhåller ett vandringspris. Alla deltagare erhåller Gustaf´s diplomet.

POÄNGBERÄKNINGEN
Varje deltagares bästa resultat i båda grenarna poängsättes. Skolklassens deltagares, flickornas och pojkarnas, poäng räknas ihop. Poängsumman delas med klassens elevantal. Sedan multipliceras detta resultat med en utjämningskoefficient för att stora och små skolor s.a.s skall bli jämnställda.

Om klassen vill försäkra sig om att få så stort poängantal som möjligt bör helst klassens alla elever delta och dessutom i två grenar per elev. Man får delta i högst två grenar.

ANMÄLNING
Anmälningen sker via skolorna på de listor arrangören Akilles friidrott skickar till skolorna. Vi har gjort färdiga deltagarförteckingar utgående från fjolårets deltagare. Det går enkelt att fylla i de grenar som flickorna och pojkarna önskar deltaga i. De nya flickor och pojkar som vill komma med i år fyller ni i sist på listan så att förutom namnet också klassen och F för flicka och P för pojke samt grenarna eleven deltar i. Första klassisterna är ju alla med för första gången. Kom ihåg att anteckna klassernas elevantal i rutorna på anmälningsblanketten. Deltagarförteckningen med anmälningssida finns också på Akilles friidrotts hemsida i Excel tabellformat.

ANMÄLNINGSTIDEN
För att göra upp deltagarlistor, numrera dem, göra tidsschema och skaffa fram funktionärer borde vi få era anmälningar senast på tisdagen 10.3. Skicka anmälningarna till Filip Brunberg, Västanåvägen 13, 07130 ANDERSBÖLE eller till filip.brunberg(ä)akilles.fi (Obs sätt in @ i stället för (ä)).

INFORMATION
Om det är någonting du vill fråga så ring till Leif Rikberg tel 040 1833008 eller Filip Brunberg tel  050 5911222 samt www.akilles.fi.

TACK
Akilles friidrottssektion vill redan i det här skedet tacka alla lärare och elever som under de gångna åren varit med och gjort GUSTAF’S SKOLTÄVLINGAR till ett minnesvärt tillfälle för alla skolelever. Första året hade vi 150 deltagare, som mest har vi varit uppe i över 670. Det är storartat.

KLASSER OCH GRENAR
Klass 1 pojkar 2×30 m, längd
        flickor 2×30 m, längd
Klass 2 pojkar 2×30 m, längd, kula (2,5 kg)
        flickor 2×30 m, längd, kula
Klass 3 pojkar 2×30 m, längd, kula (2,5 kg)
        flickor 2×30 m, längd, kula
Klass 4 pojkar 2×30 m, längd, kula (2,5 kg)
        flickor 2×30 m, längd, kula
Klass 5 pojkar 2×30 m, höjd, kula (2,5 kg)
        flickor 2×30 m, höjd, kula
Klass 6 pojkar 2×30 m, höjd, kula (2,5 kg)
        flickor 2×30 m, höjd, kula

GUSTAFS SKOLTÄVLINGAR  15.3.2020
Preliminärt tidsschema 
TIDSSCHEMA 
    
kl.grenklass antal deltagare
10:002 x 30 mPojkar 6 13
 LängdPojkar 1 23
 HöjdFlickor 5/Pojkar 55/8
 KulaFlickor 6plats 110
10:202 x 30 mPojkar 4 18
10:40KulaPojkar 6plats 110
 LängdFlickor 1 39
 2 x 30 mFlickor 4 21
11:10KulaPojkar 4plats 26
11:302 x 30 mFlickor 6 22
 KulaFlickor 3plats 111
 LängdPojkar 2 25
12:002 x 30 mPojkar 1 28
 KulaPojkar 3plats 112
 KulaFlickor 4plats 27
 HöjdFlickor 6/Pojkar 68/4
12:10LängdFlickor 2 25
12:302 x 30 mFlickor 1 45
 KulaFlickor 5plats 113
 KulaPojkar 2plats 215
12:40LängdPojkar 4 16
13:002 x 30 mFlickor 3 20
 KulaPojkar 5plats 118
13:20LängdPojkar 3 15
 2 x 30 mPojkar 2 31
 KulaFlickor 2plats 29
13:502 x 30 mFlickor 5 15
 LängdFlickor 4 21
14:202 x 30 mFlickor 2 22
 LängdFlickor 3 16
14:402 x 30 mPojkar 5 26
15:002 x 30 mPojkar 3 17
 UPPROP  15 MIN FÖRE GRENEN BÖRJAR
 
     
TIDSSCHEMA KLASSVIS/GRENVIS
     
Pojkar 1  Flickor 1 
10:00Längd 10:40Längd
12:002 x 30 m 12:302 x 30 m
     
Pojkar 2  Flickor 2 
11:30Längd 12:10Längd
12:30Kula 13:20Kula
13:202 x 30 m 14:202 x 30 m
     
Pojkar 3  Flickor 3 
12:00Kula 11:30Kula
13:20Längd 13:002 x 30 m
15:002 x 30 m 14:20Längd
     
Pojkar 4  Flickor 4 
10:202 x 30 m 10:402 x 30 m
11:10Kula 12:00Kula
12:40Längd 13:50Längd
     
Pojkar 5  Flickor 5 
10:00Höjd 10:00Höjd
13:00Kula 12:30Kula
14:402 x 30 m 13:502 x 30 m
     
Pojkar 6  Flickor 6 
10:002 x 30 m 10:00Kula
10:40Kula 11:302 x 30 m
12:00Höjd 12:00Höjd

15

DIREKTIV för deltagare

NUMMERUTDELNING
Tävlingsnumrorna utdelas i stora salen på läktarens första rad.

DIPLOM
Diplom utdelas tillsammans med nummer eller hela skolans diplom åt en lärare som delar ut dem åt de som deltar.

NAMNUPPROP
Namnuppropet sker 15 min före grenens början i uppropshallen bredvid ingången.
Höjdhopparna går direkt till höjdhopps platsen, klasserna 5 och 6.

PRISUTDELNING
Priser till 6 bästa delas ca 10 min efter grenens slut.
Mjukisarna utdelas när klassresultatet är klart.
3 bästa klasserna / årskurs får pris.

BÄSTA SKOLA, VANDRINGSPRIS
Vandringspriset utdelas till bästa skolan ca 16.00

GRENAR
Spikskor får INTE användas.
LÖPNING
Varje deltagare löper 30 m två gånger med några minuters mellanrum.
LÄNGDHOPP
Längdhoppet sker så att avstampen sker inom en hoppzon (1m) och nedslaget i en sandgrop. Varje hoppare har tre hopp.
KULSTÖTNING
Kulstötningen sker med en gummikula (2,5 kg) och varje deltagare har tre stötar.
HÖJDHOPPET
Varje tävlande har tre försök på en höjd. Efter tre fällningar på samma höjd faller man bort ur tävlingen.

I KOKONHALLEN Söndagen 15.3.2020 KL 10.00

KLASSERNAS OCH SKOLORNAS JÄTTEPOPULÄRA TÄVLING DÄR ALLA TRIVS OCH HAR ROLIGT

Anmäl dig via skolans lärare

    1. Skolan/lärarna har anmälningslistorna

    2. Om du har varit med tidigare finns ditt namn med på anmälningslistan, kruxa då i grenen/grenarna du vill deltaga i.

    3. Nya flickor och pojkar skriv namnet sist på listan, skriv P=pojke eller F=flicka samt grenen/grenarna som du vill deltaga i

    4. Kolla när din gren börjar på tidsschemat i Östnyland eller i skolan eller på Akilles hemsida och kom i tid till Kokonhallen

    5. Sök upp nummerutdelningen på läktarens första rad och fråga efter ditt nummer

    6. Gå till uppropet senast 15 min före grenens början

Tidsschema, info och resultat: www.akilles.fi

Gustafs skoltävlingar – Kokonhallen 24.3.2019277208109deltagare/gren
 uppdaterad lördag 23.3 kl 10
– slutlig deltagarlista, skolvis
– numreringen gäller
– (efteranmälningar till sist på listan)
 2x30mHöjd/längdkula  
 Deltagare LHK P=Pojke
Nummer  NamnSkolalöpHoppkulaKLASSF=Flicka
1Roosa RikalaAlbert EdelfeltLH 1F
2Hertta HyvärinenAlbert EdelfeltLH 1F
3Iisa HuhtaniittyAlbert EdelfeltLH 1F
4Aava KosamoAlbert EdelfeltLH 1F
5Ebba StoltAlbert EdelfeltLH 1F
6Hilda StengårdAlbert Edelfelt H 1F
7Inkeri KujalaAlbert Edelfelt H 1F
8Isla EteläniemiAlbert EdelfeltL  1F
9Hilla VerronenAlbert EdelfeltL  1F
10Kaisa YlönenAlbert EdelfeltL  1F
11Eddy OksanenAlbert EdelfeltLH 1P
12Veikka TervonenAlbert EdelfeltLH 1P
13Evert ForsstömAlbert EdelfeltLH 1P
14Patrik ForsellAlbert EdelfeltL  1P
15Otto SormunenAlbert EdelfeltL  1P
16Leon JunesAlbert EdelfeltLH 1P
17Lotta RantanenAlbert EdelfeltLH 2F
18Jasu AholaAlbert EdelfeltLH 2P
19Iivari LuokkanenAlbert Edelfelt HK2P
20Atte VainioAlbert EdelfeltLH 3P
21Ohto JunesAlbert Edelfelt HK4P
22Sara KoskelaAlbert Edelfelt H 6F
23Ninni VolanenAlbert EdelfeltL  6F
24Wilma NyqvistGammelbackaLH 1F
25Mira LohmannGammelbackaLH 1F
26Isabel SalmiGammelbacka H 1F
27Minea HokkaGammelbackaLH 1F
28Kira VälimaaGammelbackaLH 1F
29Harald MagnussonGammelbackaLH 1P
30Aaron SarinkoGammelbackaLH 1P
31Alex UutelaGammelbackaLH 1P
32Ronny TörnroosGammelbackaL  1P
33Ilona RönnbackaGammelbackaLH 2F
34Hanna WesslinGammelbacka HK2F
35Emilia BjörkhemGammelbackaLH 2F
36Soraya HaakanaGammelbacka HK2F
37Saga LahdensuoGammelbackaLH 2F
38Amanda AhlgrenGammelbackaLH 2F
39Janina KotkavuoriGammelbacka HK2F
40William EkGammelbackaLH 2P
41Martti FrämlingGammelbackaLH 2P
42Jonathan WestmanGammelbacka HK2P
43Viggo KarlssonGammelbacka  K2P
44Tom UutelaGammelbackaLH 2P
45Ellen HokkaGammelbackaLH 3F
46Elmer StörGammelbackaLH 3P
47Jonathan KotkavuoriGammelbacka HK3P
48Walter HeiskanenGammelbacka  K3P
49Sebastian SilvennoinenGammelbackaL K3P
50Kevin SalmiGammelbacka HK3P
51Tom UutelaGammelbackaLH 3P
52Olivia PalménGammelbackaLH 4F
53Brenda JalkanenGammelbackaLH 4F
54Sofia NyholmGammelbackaLH 4F
55Alex AhlgrenGammelbackaLH 4P
56Dennis EdsvikGammelbackaL K5P
57Mike TörnroosGammelbacka  K5P
58Sebastian BlomqvistGammelbackaLH 5P
59Emil SalmiGammelbackaL K5P
60Fanny BöhlingGammelbackaL  6F
61Caspian KuosmanenGammelbackaL K6P
62Anthon MäkinenGammelbackaL K6P
63Felicia SahamiesGrännäsL  1F
64Wiggo FridolfssonGrännäsLH 1F
65Alvin TanninenGrännäsLH 1P
66Siri SahamiesGrännäsL  3F
67Wictor FridolfssonGrännäsLH 4P
68Peik WeckströmGrännäsL K4P
69Alina GrönqvistGrännäsL K5F
70Joakim EnglundGrännäsL K5P
71Elin NyholmHindhårLH 1F
72Ada SchwabHindhårLH 1F
73Minea KaustellHindhårLH 1F
74Sanni StenHindhårLH 1F
75Melvin LönnqvistHindhårL  1P
76Simon LönnforsHindhårL  1P
77Emil LeidénHindhårL  1P
78Anthon IkonenHindhårLH 1P
79Ingrid AhlforsHindhårLH 2F
80Stella Park-BjörklundHindhår HK2F
81Nicolina HayesHindhårL  2F
82Melvin BackmanHindhårLH 2P
83Milton BackmanHindhårLH 2P
84Rasmus BergholmHindhårL  2P
85Kalle LeinoHindhårL K2P
86Jenna TukiaHindhårLH 3F
87Sofia StenHindhårL K3F
88Allan LundströmHindhårLH 3P
89Joa OksanenHindhår HK3P
90Frida LampinenHindhår HK4F
91Minetta LönnqvistHindhårL K4F
92Alina NyholmHindhår HK4F
93Emilie SkogHindhårLH 4F
94Lucas BackmanHindhårLH 4P
95Rasmus LindqvistHindhår HK4P
96Erin JohanssonHindhår HK5F
97Cassandra TuominenHindhårL K5F
98Malin LindHindhårL K5F
99Kevin BackmanHindhår HK5P
100Tobias KrogellHindhårL K5P
101Pauli TukiaHindhårL K5P
102Eevi KontinenHindhårL K6F
103Lisa LampinenHindhår HK6F
104Adele SkogsterHindhårL K6F
105Tessa HildenHindhårL K6F
106Henri AspelinHindhår HK6P
107Linus EkholmHindhårL K6P
108Benjamin GabrielssonHindhår HK6P
109Oscar Park-BjörklundHindhårL K6P
110Kia HolmbergKulloL  1F
111Oscar HänninenKulloLH 1P
112Theo OljemarkKulloLH 1P
113London HolstKulloLH 1P
114Melissa NordströmKullo H 2F
115Lilly-Maj RoosKulloL K2F
116Ludvig FrankenhaeuserKullo HK2P
117Liam OljemarkKulloL  2P
118Ellen LundellKulloLH 3F
119Savannah HolstKulloLH 3F
120Elsa KrohnKulloLH 3F
121Lucas TurtiaKulloL K3P
122Stella IsoniemiKulloLH 4F
123Ninja JalasKullo HK4F
124Elsa FrankenhaeuserKulloLH 4F
125Adam OljemarkKulloLH 4P
126Casper RoseliusKulloL K4P
127William BehmKulloL K5P
128Dexter HolstKulloL K5P
129Kristoffer HänninenKulloL  5P
130Lukas SöderströmKulloL K5P
131Edith KrohnKulloL K6F
132Ada KarlssonKulloL K6F
133Nea SöderblomKulloL K6F
134Nellah FastKvaba 1ALH 1F
135Linnea RobertsKvaba 1ALH 1F
136Jim BergqvistKvaba 1ALH 1P
137Casper NopanenKvaba 1ALH 1P
138Viktor LindKvaba 1B H 1P
139Linnea ErikssonKvaba 1CLH 1F
140Inez HoffKvaba 2ALH 2F
141Julia KullbergKvaba 2ALH 2F
142Amos GrönmanKvaba 2ALH 2P
143Lucas KarlssonKvaba 2AL  2P
144Evangelina FriskKvaba 2BL  2F
145Linn NordströmKvaba 2BLH 2F
146Elliot AnderssonKvaba 2C HK2P
147August TukiainenKvaba 2CLH 2P
148Fanny FinellKvaba 3A HK3F
149Frida ÅijöKvaba 3ALH 3F
150Oliver LiljendalKvaba 3AL K3P
151Alec SallinenKvaba 3ALH 3P
152Neo KronvallKvaba 3B HK3P
153Alexia BergqvistKvaba 3CL  3F
154Ellinor ErikssonKvaba 3CL  3F
155Erin KortelainenKvaba 3C HK3F
156Saga LönnströmKvaba 3C  K3F
157Erin LiljendalKvaba 3DLH 3F
158Amanda ForsénKvaba 3DLH 3F
159Odessa ForsénKvaba 3DLH 3F
160Sara ÖsterblomKvaba 3DLH 3F
161Milton NylanderKvaba 3DLH 3P
162Anton ForsénKvaba 4ALH 4P
163Melvin LönnbergKvaba 4AL  4P
164Teo UddKvaba 4AL  4P
165Kira KarlssonKvaba 4BLH 4F
166Alex LindströmKvaba 4CLH 4P
167Isabell LeinonenKvaba 5AL  5F
168Dina-Irene LönnströmKvaba 5AL  5F
169Oliver TukiainenKvaba 5BLH 5P
170Elmer LindblomKvaba 5BL  5P
171Emma KortelainenKvaba 5CL K5F
172Emilia LiljendalKvaba 5CL K5F
173Livia LanghoffKvaba 5CL  5F
174Ronja NordströmKvaba 5CL K5F
175Sofia StörNäseLH 1F
176Sofia BackmanNäseLH 1F
177Anton KarlssonNäseLH 1P
178Adrian WidestamNäseLH 2P
179Aron SkogNäseLH 2P
180Anton LångNäseL  2P
181Liam HuttunenNäseLH 3P
182Alexandra LångNäse  K4F
183Ellen HuttunenNäseLH 5F
184Marius WidestamNäseL  5P
185Alma HenricsonNäseL  6F
186Cecilia NordgrenNäseLH 6F
187Malin LindblomNäseLH 6F
188Melina LundqvistNäse HK6F
189Naomi AlakoskiSannäsLH 1F
190Wilma HyttinenSannäsLH 1F
191Aava JanhonenSannäsLH 1F
192Sofia JärveläinenSannäsLH 1F
193Mirella LappalainenSannäsLH 1F
194Lydia PajuSannäsLH 1F
195Amanda RönnbackaSannäsLH 1F
196Linnea ThesslundSannäsLH 1F
197Lucas CarlströmSannäsLH 1P
198Rasmus HelanderSannäsLH 1P
199Emil KarjarintaSannäsLH 1P
200Panu NenonenSannäsLH 1P
201Titus NylundSannäsLH 1P
202Wilhelm SchildtSannäsLH 1P
203Alf VäisänenSannäsLH 1P
204Molly BäckSannäsLH 2F
205Nadja LiitiäinenSannäsLH 2F
206Victoria ErikssonSannäs HK2F
207Rebecca MansnerSannäsLH 2F
208Frida StrömforsSannäsLH 2F
209Triin Boije af GennäsSannäsLH 2F
210Jemina BergmanSannäsL  2F
211Wilma FinnbäckSannäsLH 2F
212Eddie WarmaSannäs HK2P
213Adrian LiljebergSannäsL K2P
214Jens RämöSannäsLH 2P
215Linea Blomfelt SannäsL K3F
216Sara LampinenSannäsL  3F
217Walter PölkkiSannäsL  3P
218William RehnbergSannäsL  3P
219Jesper MontoSannäs HK3P
220Ellen strömforsSannäsLH 4F
221Alanna JanhonenSannäsL  4F
222Marianne WarmaSannäs HK4F
223Liam BlomSannäsL K4P
224Juanita VihavainenSannäsLH 5F
225Jessica BjörkstenSannäs  K5F
226Jenna RämöSannäsLH 5F
227Amanda PajuSannäs HK5F
228Aron GustafssonSannäsL K5P
229Emil NuikkaSannäsL K5P
230William TallbergSannäs  K5P
231Julianna WeckströmSannäsL  6F
232Cassandra LopezSannäsL  6F
233Elin TallstenSannäsL  6F
234Alicia MaukkonenSannäs  K6F
235Emelie TräskelinSannäsL  6F
236Emelie GillbergSannäsLH 6F
237Bastian HollménSannäsL K6P
238Tobias SöderströmSannäsL K6P
239Otto FlyktSannäsL K6P
240Oscar StrömforsSannäsL  6P
241Mea EklundSaxbyLH 1F
242Cassandra TörnqvistSaxbyLH 1F
243Milla HaavistoSaxby HK2F
244Elias HaavistoSaxbyL K2P
245Tobias TallqvistSaxby HK2P
246Alexander BlombergSaxbyLH 3P
247Erika TallqvistSaxbyLH 4F
248Anna-Sofia HenttalaSaxbyL  4F
249Erin SyrjäSaxbyL  5F
250Vilma VallinSaxbyL  5F
251Lukas NordströmSaxbyL  5P
252Christoffer AhlgrenSaxby HK5P
253Oscar BlombergSaxbyLH 5P
254Sebastian AhlroosSaxbyL  6P
255Arthur BlombergSaxbyL  6P
256Rufus HöglundTokisLH  P
257Felicia BjörkskogTolkisLH 1F
258Vera EkholmTolkisLH 1F
259Madicken FransasTolkisLH 1F
260Amanda GrönqvistTolkisLH 1F
261Vanessa KinnunenTolkisL  1F
262Tindra RönnholmTolkisL  1F
263Ida StadeTolkisLH 1F
264Alina UddströmTolkisLH 1F
265Saana VahtelaTolkisL  1F
266Saga ÅdahlTolkisLH 1F
267Idun SundqvistTolkisL  1F
268Tarmo VarisTolkisLH 2P
269Albert StåhlsTolkisLH 2P
270Oliver DavidsainenTolkisLH 2P
271Tobias IsakssonTolkisLH 2P
272Alex ÅdahlTolkisLH 2P
273Viggo JohanssonTolkisL K2P
274Reko OtranenTolkisLH 2P
275Kim StenströmTolkis HK2P
276Stella BroasTolkisL K3F
277Emma KatajaTolkisLH 3F
278Linette SpringTolkis  K3F
279Jon HakalaTolkis  K3P
280Lucas LindgrenTolkisLH 3P
281Andreas SalminenTolkisL K3P
282Oliver HallikainenTolkisL K3P
283Ronja EkholmTolkis  K4F
284Ivar HolmströmTolkisLH 4P
285Alex FlyktTolkisLH 4P
286William KinnunenTolkisLH 4P
287Kitty BroasTolkis  K5F
288Bruno BrandtTolkisL  5P
289Lucas BremerTolkisL K5P
290Kevin NordströmTolkisLH 5P
291Oliver SveholmTolkisLH 5P
292Albert IsakssonTolkisLH 5P
293Julia RantaTolkisLH 6F
294Alexandra KinnunenTolkisLH 6F
295Emma HäggqvistTolkisL  6F
296Matilda LindmanTolkisL  6F
297Fiona RiskaVårbergaLH 1F
298Bella LustigVårbergaLH 1F
299Alina WiitalaVårbergaLH 2F
300Isabella BackmanVårbergaLH 2F
301Ksenia MörneVårbergaL K2F
302Melina BackmanVårberga HK2F
303Alexander KorttinenVårbergaLH 2P
304Axel MaraVårbergaLH 2P
305Nico NickströmVårbergaL K2P
306Walter SahlbergVårbergaL K2P
307Viggo LindforsVårbergaL K2P
308Chiara RiskaVårbergaLH 3F
309Ellen LustigVårberga HK3F
310Emma NickströmVårberga HK3F
311Clara HenrikssonVårbergaL K3F
312Markus BackmanVårbergaLH 3P
313Odin BorgmanVårbergaLH 3P
314Nilla BlomqvistVårbergaL  4F
315Emilia GrönroosVårbergaLH 4F
316Alicia GustafssonVårbergaLH 4F
317Minea KorttinenVårbergaLH 4F
318Lowa LindénVårbergaLH 4F
319Eloise MelénVårbergaLH 4F
320Sarah IsakssonVårbergaLH 4F
321Julia NieminenVårbergaLH 4F
322Julia WesterlundVårbergaLH 4F
323Samuel GuldbrandVårbergaLH 4P
324Leo RosenströmVårberga H 4P
325Sam IsakssonVårbergaLH 4P
326Mio LehtonenVårbergaLH 4P
327Santeri PuustinenVårberga  K4P
328Fanny ÖstergårdVårberga  K5F
329Wilma GrönqvistVårbergaL K5F
330Jessica WikholmVårberga  K5F
331Emil GullbrandVårbergaL K5P
332Johan BlomgrenVårbergaL K5P
333Martin KarlssonVårbergaL  5P
334Joel SahlbergVårbergaL K5P
335Max LehtonenVårberga  K6P
336Elliot GustafssonVårbergaL  6P
337Benjamin LindénVårbergaLH 6P

Kokonhallen 24.3.2019

TÄVLINGEN MELLAN SKOLORNA
    
 SkolaSlutpoäng
1Hindhår12,6 
2Tolkis10,8 
3Sannäs10,3 
4Gammelbacka9,8 
5Vårberga7,8 
6Kullo6,2 
7Saxby6,0 
8Albert Edelfelt3,7 
9Kvaba3,1 
10Näse1,8 
11Grännäs0,2 
KlasspoängFlickor 1 + Pojkar 1KlasspoängFlickor 2 + Pojkar 2
        
Plac.KlassPoäng Plac.KlassPoäng 
1.Sannäs121,6 1.Hindhår188,3 
2.Albert Edelfelt96,1 2.Gammelbacka163,7 
3.Tolkis79,3 3.Tolkis111,2 
4.Kullo70,4 4.Saxby111,2 
5.Saxby67,4 5.Sannäs110,2 
6.Hindhår64,0 6.Vårberga107,9 
7.Gammelbacka59,2 7.Kullo95,8 
8.Kvaba A36,0 8.Kvaba 2A48,1 
9.Grännäs26,1 9.Kvaba 2C29,0 
10.Vårberga24,5 10.Kvaba 2B25,4 
11.Näse12,3 11.Näse23,2 
12.Kvaba C7,0 12.Albert Edelfelt6,6 
13.Kvaba B5,4     
        
        
KlasspoängFlickor 3 + Pojkar 3KlasspoängFlickor 4 + Pojkar 4
        
Plac.KlassPoäng Plac.KlassPoäng 
1.Tolkis127,8 1.Vårberga193,6 
2.Gammelbacka121,0 2.Kullo173,8 
3.Kvaba D116,8 3.Hindhår141,9 
4.Hindhår114,2 4.Sannäs138,2 
5.Vårberga105,4 5.Gammelbacka120,5 
6.Kullo99,2 6.Saxby106,0 
7.Saxby97,2 7.Tolkis90,9 
8.Sannäs73,7 8.Kvaba A58,1 
9.Kvaba A63,8 9.Kvaba B33,5 
10.Kvaba C31,9 10.Grännäs32,4 
11.Grännäs12,6 11.Kvaba C28,4 
12.Albert Edelfelt11,9 12.Albert Edelfelt21,3 
13.Näse11,8 13.Näse11,8 
14.Kvaba B11,1     
        
KlasspoängFlickor 5 + Pojkar 5KlasspoängFlickor 6 + Pojkar 6
        
Plac.KlassPoäng Plac.KlassPoäng 
1.Hindhår432,3 1.Hindhår514,1 
2.Vårberga293,2 2.Sannäs187,6 
3.Sannäs177,7 3.Gammelbacka156,9 
4.Tolkis171,7 4.Kullo149,6 
5.Kullo168,1 5.Tolkis92,3 
6.Saxby157,1 6.Vårberga75,1 
7.Kvaba C73,7 7.Saxby74,4 
8.Gammelbacka68,6 8.Näse70,0 
9.Kvaba B44,2 9.Albert Edelfelt42,2 
10.Grännäs41,9     
11.Näse36,3     
12.Kvaba A32,8     
Flickor 1   LÖPNING   2×30 mPojkar 1   LÖPNING   2×30 m
  
1. Felicia Björkskog  Tolkis 10,86,1. Alex Uutela  Gammelbacka 10,35,
2. Elin Nyholm  Hindhår 10,93,2. Otto Sormunen  Albert Edelfelt 10,49,
3. Fiona Riska  Vårberga 10,93,3. Ronny Törnroos  Gammelbacka 10,80,
4. Bella Lustig  Vårberga 11,11,4. Veikka Tervonen  Albert Edelfelt 10,92,
5. Idun Sundqvist  Tolkis 11,21,5. Patrik Forsell  Albert Edelfelt 11,14,
6. Madicken Fransas  Tolkis 11,29,6. Anthon Ikonen  Hindhår 11,19,
7. Vanessa Kinnunen  Tolkis 11,47,7. Titus Nylund  Sannäs 11,31,
8. Aava Janhonen  Sannäs 11,49,8. Emil Karjarinta  Sannäs 11,35,
9. Kaisla Ylönen  Albert Edelfelt 11,71,9. Eddy Oksanen  Albert Edelfelt 11,70,
10. Tindra Rönnholm  Tolkis 11,71,10. Wilhelm Schildt  Sannäs 11,70,
11. Hertta Hyvärinen  Albert Edelfelt 11,75,11. Alvin Tanninen  Grännäs 11,83,
12. Sofia Järveläinen  Sannäs 11,77,12. Theo Oljemark  Kullo 11,84,
13. Mea Eklund  Saxby 11,83,13. Evert Forsstöm  Albert Edelfelt 11,89,
14. Ebba Stolt  Albert Edelfelt 11,93,14. Casper Nopanen  Kvaba 1A 11,89,
15. Linnea Roberts  Kvaba 1A 12,03,15. Emil Leidén  Hindhår 12,05,
16. Minea Kaustell  Hindhår 12,05,16. Panu Nenonen  Sannäs 12,13,
17. Felicia Sahamies  Grännäs 12,07,17. Leon Junes  Albert Edelfelt 12,29,
18. Roosa Rikala  Albert Edelfelt 12,11,18. London Holst  Kullo 12,50,
19. Mira Lohmann  Gammelbacka 12,12,19. Rasmus Helander  Sannäs 12,68,
20. Lydia Paju  Sannäs 12,12,20. Wiggo Fridolfsson  Grännäs 12,75,
21. Sofia Stör  Näse 12,18,21. Jim Bergqvist  Kvaba 1A 12,80,
22. Kira Välimaa  Gammelbacka 12,20,22. Aaron Sarinko  Gammelbacka 12,99,
23. Minea Hokka  Gammelbacka 12,21,23. Alf Väisänen  Sannäs 13,06,
24. Nellah Fast  Kvaba 1A 12,45,24. Oscar Hänninen  Kullo 13,16,
25. Sofia Backman  Näse 12,45,25. Simon Lönnfors  Hindhår 15,81,
26. Aava Kosamo  Albert Edelfelt 12,58, 
27. Linnea Eriksson  Kvaba 1C 12,64,Pojkar 1   LÄNGDHOPP
28. Amanda Grönqvist  Tolkis 12,64, 
29. Isla Eteläniemi  Albert Edelfelt 12,65,1. Eddy Oksanen  Albert Edelfelt 291,
30. Vera Ekholm  Tolkis 12,78,2. Veikka Tervonen  Albert Edelfelt 281,
31. Iisa Huhtaniitty  Albert Edelfelt 12,93,3. Alex Uutela  Gammelbacka 273,
32. Mirella Lappalainen  Sannäs 13,05,4. Titus Nylund  Sannäs 273,
33. Wilma Nyqvist  Gammelbacka 13,85,5. Wilhelm Schildt  Sannäs 266,
34. Wilma Hyttinen  Sannäs 14,07,6. Evert Forsstöm  Albert Edelfelt 263,
35. Cassandra Törnqvist  Saxby 14,15,7. London Holst  Kullo 262,
36. Sanni Sten  Hindhår 14,39,8. Panu Nenonen  Sannäs 257,
 9. Viktor Lind  Kvaba 1B 255,
Flickor 1   LÄNGDHOPP10. Rasmus Helander  Sannäs 250,
 11. Casper Nopanen  Kvaba 1A 239,
1. Elin Nyholm  Hindhår 290,12. Anthon Ikonen  Hindhår 238,
2. Lydia Paju  Sannäs 274,13. Lucas Carlström  Sannäs 233,
3. Aava Janhonen  Sannäs 267,14. Emil Karjarinta  Sannäs 231,
4. Sofia Järveläinen  Sannäs 256,15. Alf Väisänen  Sannäs 229,
5. Sofia Stör  Näse 255,16. Oscar Hänninen  Kullo 221,
6. Fiona Riska  Vårberga 244,17. Leon Junes  Albert Edelfelt 220,
7. Iisa Huhtaniitty  Albert Edelfelt 239,18. Alvin Tanninen  Grännäs 219,
8. Aava Kosamo  Albert Edelfelt 234,19. Jim Bergqvist  Kvaba 1A 218,
9. Minea Kaustell  Hindhår 232,20. Theo Oljemark  Kullo 197,
10. Bella Lustig  Vårberga 230,21. Aaron Sarinko  Gammelbacka 196,
11. Amanda Grönqvist  Tolkis 226,22. Wiggo Fridolfsson  Grännäs 192,
12. Linnea Roberts  Kvaba 1A 224, 
13. Nellah Fast  Kvaba 1A 216, 
14. Mira Lohmann  Gammelbacka 211, 
15. Hertta Hyvärinen  Albert Edelfelt 208, 
16. Naomi Alakoski  Sannäs 208, 
17. Linnea Eriksson  Kvaba 1C 207, 
18. Ebba Stolt  Albert Edelfelt 205, 
19. Vera Ekholm  Tolkis 205, 
20. Mirella Lappalainen  Sannäs 198, 
21. Mea Eklund  Saxby 197, 
22. Minea Hokka  Gammelbacka 195, 
23. Kira Välimaa  Gammelbacka 193, 
24. Cassandra Törnqvist  Saxby 192, 
25. Madicken Fransas  Tolkis 188, 
26. Wilma Nyqvist  Gammelbacka 185, 
27. Inkeri Kujala  Albert Edelfelt 179, 
28. Sofia Backman  Näse 178, 
29. Sanni Sten  Hindhår 169, 
30. Isabel Salmi  Gammelbacka 146, 
31. Wilma Hyttinen  Sannäs 139, 
  
  
Flickor 2   LÖPNING   2×30 mPojkar 2   LÖPNING   2×30 m
  
1. Amanda Ahlgren  Gammelbacka 9,23,1. Amos Grönman  Kvaba 2A 9,70,
2. Lilly-Maj Roos  Kullo 9,90,2. Tobias Isaksson  Tolkis 9,88,
3. Ingrid Ahlfors  Hindhår 10,34,3. William Ek  Gammelbacka 10,12,
4. Linn Nordström  Kvaba 2B 10,53,3. Rasmus Bergholm  Hindhår 10,12,
5. Evangelina Frisk  Kvaba 2B 10,64,5. Adrian Widestam  Näse 10,18,
6. Alina Wiitala  Vårberga 10,77,6. Alex Ådahl  Tolkis 10,20,
7. Ilona Rönnbacka  Gammelbacka 10,88,7. Axel Mara  Vårberga 10,26,
8. Julia Kullberg  Kvaba 2A 11,01,8. Viggo Lindfors  Vårberga 10,29,
9. Molly Bäck  Sannäs 11,05,9. Alexander Korttinen  Vårberga 10,77,
10. Triin Boije af Gennäs  Sannäs 11,08,10. Melvin Backman  Hindhår 10,85,
11. Wilma Finnbäck  Sannäs 11,33,11. Viggo Johansson  Tolkis 10,91,
12. Inez Hoff  Kvaba 2A 11,36,12. Elias Haavisto  Saxby 11,01,
13. Isabella Backman  Vårberga 11,38,13. Albert Ståhls  Tolkis 11,03,
14. Jemina Bergman  Sannäs 11,41,14. Reko Otranen  Tolkis 11,12,
15. Frida Strömfors  Sannäs 11,46,15. Kalle Leino  Hindhår 11,14,
16. Saga Lahdensuo  Gammelbacka 11,49,16. Liam Oljemark  Kullo 11,14,
17. Nadja Liitiäinen  Sannäs 11,49,17. Aron Skog  Näse 11,28,
18. Nicolina Hayes  Hindhår 12,09,18. Martti Främling  Gammelbacka 11,32,
19. Emilia Björkhem  Gammelbacka 12,13,19. August Tukiainen  Kvaba 2C 11,57,
20. Lotta Rantanen  Albert Edelfelt 12,59,20. Nico Nickström  Vårberga 11,79,
21. Rebecca Mansner  Sannäs 13,32,21. Milton Backman  Hindhår 11,83,
 22. Walter Sahlberg  Vårberga 11,86,
Flickor 2   LÄNGDHOPP23. Jens Rämö  Sannäs 12,66,
  
1. Amanda Ahlgren  Gammelbacka 360,Pojkar 2   LÄNGDHOPP
2. Ingrid Ahlfors  Hindhår 322, 
3. Soraya Haakana  Gammelbacka 292,1. Tobias Tallqvist  Saxby 347,
4. Alina Wiitala  Vårberga 289,2. Tobias Isaksson  Tolkis 338,
5. Linn Nordström  Kvaba 2B 282,3. Alexander Korttinen  Vårberga 330,
6. Ilona Rönnbacka  Gammelbacka 278,4. Alex Ådahl  Tolkis 326,
7. Julia Kullberg  Kvaba 2A 264,5. Amos Grönman  Kvaba 2A 321,
8. Nadja Liitiäinen  Sannäs 256,6. William Ek  Gammelbacka 316,
9. Wilma Finnbäck  Sannäs 252,7. Elliot Andersson  Kvaba 2C 300,
10. Melissa Nordström  Kullo 239,8. Adrian Widestam  Näse 297,
11. Hanna Wesslin  Gammelbacka 234,9. Albert Ståhls  Tolkis 287,
12. Emilia Björkhem  Gammelbacka 232,10. Axel Mara  Vårberga 258,
13. Lotta Rantanen  Albert Edelfelt 231,11. Jonathan Westman  Gammelbacka 253,
14. Stella Park-Björklund  Hindhår 227,12. Martti Främling  Gammelbacka 238,
15. Victoria Eriksson  Sannäs 226,13. Melvin Backman  Hindhår 238,
16. Frida Strömfors  Sannäs 225,14. Aron Skog  Näse 235,
17. Triin Boije af Gennäs  Sannäs 214,15. Milton Backman  Hindhår 234,
18. Inez Hoff  Kvaba 2A 209,16. August Tukiainen  Kvaba 2C 233,
19. Melina Backman  Vårberga 209,17. Reko Otranen  Tolkis 221,
20. Isabella Backman  Vårberga 191,18. Eddie Warma  Sannäs 220,
21. Janina Kotkavuori  Gammelbacka 184,19. Ludvig Frankenhaeuser  Kullo 202,
22. Rebecca Mansner  Sannäs 183,20. Jens Rämö  Sannäs 185,
23. Saga Lahdensuo  Gammelbacka 182, 
24. Milla Kuosmanen  Saxby 166,Pojkar 2   KULA
  
Flickor 2   KULA1. Viggo Lindfors  Vårberga 5,13,
 2. Tobias Tallqvist  Saxby 5,09,
1. Soraya Haakana  Gammelbacka 4,41,3. Elliot Andersson  Kvaba 2C 4,86,
2. Victoria Eriksson  Sannäs 3,77,4. Viggo Karlsson  Gammelbacka 4,71,
3. Lilly-Maj Roos  Kullo 3,48,5. Adrian Liljeberg  Sannäs 4,56,
4. Milla Kuosmanen  Saxby 3,47,6. Nico Nickström  Vårberga 4,51,
5. Melina Backman  Vårberga 3,10,7. Elias Haavisto  Saxby 4,40,
6. Janina Kotkavuori  Gammelbacka 2,86,8. Jonathan Westman  Gammelbacka 4,36,
7. Hanna Wesslin  Gammelbacka 2,84,9. Eddie Warma  Sannäs 4,27,
8. Stella Park-Björklund  Hindhår 2,44,10. Viggo Johansson  Tolkis 4,25,
 11. Walter Sahlberg  Vårberga 3,69,
 12. Kalle Leino  Hindhår 3,62,
 13. Ludvig Frankenhaeuser  Kullo 3,41,
  
  
Flickor 3   LÖPNING   2×30 mPojkar 3   LÖPNING   2×30 m
  
1. Odessa Forsén  Kvaba 3D 8,98,1. Lucas Lindgren  Tolkis 9,23,
2. Amanda Forsén  Kvaba 3D 9,37,2. Milton Nylander  Kvaba 3D 9,25,
3. Erin Liljendal  Kvaba 3D 9,63,3. Oliver Hallikainen  Tolkis 9,35,
4. Sara Österblom  Kvaba 3D 9,77,4. Tom Uutela  Gammelbacka 9,56,
5. Frida Äijö  Kvaba 3A 9,91,5. Alexander Blomberg  Saxby 9,77,
6. Ellen Lundell  Kullo 10,01,6. William Rehnberg  Sannäs 10,07,
7. Clara Henriksson  Vårberga 10,04,7. Allan Lundström  Hindhår 10,52,
8. Jenna Tukia  Hindhår 10,05,8. Elmer Stör  Gammelbacka 10,62,
9. Stella Broas  Tolkis 10,17,9. Atte Vainio  Albert Edelfelt 10,64,
10. Linea Blomfelt   Sannäs 10,24,10. Alec Sallinen  Kvaba 3A 10,66,
11. Siri Sahamies  Grännäs 10,44,11. Liam Huttunen  Näse 10,71,
12. Emma Kataja  Tolkis 10,52,12. Markus Backman  Vårberga 10,71,
13. Ellinor Eriksson  Kvaba 3C 10,70,13. Odin Borgman  Vårberga 10,85,
14. Elsa Krohn  Kullo 10,85,14. Walter Pölkki  Sannäs 11,00,
15. Alexia Bergqvist  Kvaba 3C 10,87,15. Oliver Liljendal  Kvaba 3A 11,02,
16. Savannah Holst  Kullo 11,25,16. Lucas Turtia  Kullo 11,82,
17. Chiara Riska  Vårberga 11,32, 
18. Ellen Hokka  Gammelbacka 11,40,Pojkar 3   LÄNGDHOPP
19. Sara Lampinen  Sannäs 12,05, 
20. Sofia Sten  Hindhår 20,85,1. Oliver Hallikainen  Tolkis 374,
 2. Lucas Lindgren  Tolkis 364,
Flickor 3   LÄNGDHOPP3. Tom Uutela  Gammelbacka 329,
 4. Allan Lundström  Hindhår 328,
1. Odessa Forsén  Kvaba 3D 383,5. Milton Nylander  Kvaba 3D 327,
2. Sara Österblom  Kvaba 3D 333,6. Alexander Blomberg  Saxby 312,
3. Fanny Finell  Kvaba 3A 331,7. Alec Sallinen  Kvaba 3A 298,
4. Amanda Forsén  Kvaba 3D 328,8. Elmer Stör  Gammelbacka 289,
5. Erin Liljendal  Kvaba 3D 319,9. Liam Huttunen  Näse 286,
6. Frida Äijö  Kvaba 3A 306,10. Jesper Monto  Sannäs 280,
7. Jenna Tukia  Hindhår 286,11. Atte Vainio  Albert Edelfelt 264,
8. Chiara Riska  Vårberga 282,12. Joa Oksanen  Hindhår 240,
9. Emma Kataja  Tolkis 280,13. Odin Borgman  Vårberga 234,
10. Ellen Lundell  Kullo 279,14. Jonathan Kotkavuori  Gammelbacka 232,
11. Erin Kortelainen  Kvaba 3C 275,15. Markus Backman  Vårberga 214,
12. Elsa Krohn  Kullo 257,16. Neo Kronvall  Kvaba 3B 190,
13. Emma Nickström  Vårberga 247, 
14. Ellen Lustig  Vårberga 236,Pojkar 3   KULA
15. Ellen Hokka  Gammelbacka 234, 
16. Savannah Holst  Kullo 219,1. Jesper Monto  Sannäs 5,53,
 2. Oliver Liljendal  Kvaba 3A 5,35,
Flickor 3   KULA3. Jonathan Kotkavuori  Gammelbacka 5,01,
 4. Walter Heiskanen  Gammelbacka 4,55,
1. Fanny Finell  Kvaba 3A 5,08,5. Lucas Turtia  Kullo 4,54,
2. Clara Henriksson  Vårberga 4,95,6. Neo Kronvall  Kvaba 3B 4,45,
3. Linette Spring  Tolkis 4,39,7. Joa Oksanen  Hindhår 4,22,
4. Saga Lönnström  Kvaba 3C 4,31,8. Jon Hakala  Tolkis 4,08,
5. Stella Broas  Tolkis 4,25, 
6. Ellen Lustig  Vårberga 4,25, 
7. Emma Nickström  Vårberga 4,15, 
8. Linea Blomfelt   Sannäs 4,08, 
9. Erin Kortelainen  Kvaba 3C 3,34, 
10. Sofia Sten  Hindhår 2,19, 
  
  
Flickor 4   LÖPNING   2×30 mPojkar 4   LÖPNING   2×30 m
  
1. Olivia Palmén  Gammelbacka 8,97,1. Anton Forsén  Kvaba 4A 8,71,
2. Brenda Jalkanen  Gammelbacka 9,02,2. Alex Lindström  Kvaba 4C 9,33,
3. Erika Tallqvist  Saxby 9,16,3. Sam Isaksson  Vårberga 9,36,
4. Lowa Lindén  Vårberga 9,38,4. Adam Oljemark  Kullo 9,51,
5. Eloise Melén  Vårberga 9,46,5. Nilo Kurvinen  Vårberga 9,55,
6. Sarah Isaksson  Vårberga 9,47,6. Teo Udd  Kvaba 4A 9,55,
7. Ellen strömfors  Sannäs 9,53,7. William Kinnunen  Tolkis 9,63,
8. Kira Karlsson  Kvaba 4B 9,54,8. Samuel Guldbrand  Vårberga 9,67,
9. Minea Korttinen  Vårberga 9,64,9. Alex Ahlgren  Gammelbacka 9,82,
10. Alicia Gustafsson  Vårberga 9,79,10. Ivar Holmström  Tolkis 9,99,
11. Sofia Nyholm  Gammelbacka 9,81,11. Casper Roselius  Kullo 10,03,
12. Stella Isoniemi  Kullo 9,94,12. Rufus Höglund  Tolkis 10,05,
13. Alanna Janhonen  Sannäs 10,06,13. Wictor Fridolfsson  Grännäs 10,32,
14. Emilie Skog  Hindhår 10,35,14. Liam Blom  Sannäs 10,37,
15. Minetta Lönnqvist  Hindhår 10,43,15. Melvin Lönnberg  Kvaba 4A 11,37,
16. Anna-Sofia Henttala  Saxby 10,45, 
17. Emilia Grönroos  Vårberga 11,25,Pojkar 4   LÄNGDHOPP
18. Elsa Frankenhaeuser  Kullo 11,84, 
 1. Anton Forsén  Kvaba 4A 373,
Flickor 4   LÄNGDHOPP2. Alex Lindström  Kvaba 4C 361,
 3. Sam Isaksson  Vårberga 352,
1. Erika Tallqvist  Saxby 401,4. William Kinnunen  Tolkis 345,
2. Kira Karlsson  Kvaba 4B 356,5. Samuel Guldbrand  Vårberga 329,
3. Sarah Isaksson  Vårberga 339,6. Ohto Junes  Albert Edelfelt 326,
4. Brenda Jalkanen  Gammelbacka 328,7. Mio Lehtonen  Vårberga 317,
5. Eloise Melén  Vårberga 325,8. Wictor Fridolfsson  Grännäs 309,
6. Lowa Lindén  Vårberga 313,9. Rufus Höglund  Tolkis 309,
7. Minea Korttinen  Vårberga 310,10. Ivar Holmström  Tolkis 307,
8. Alina Nyholm  Hindhår 301,11. Adam Oljemark  Kullo 300,
9. Olivia Palmén  Gammelbacka 290,12. Alex Ahlgren  Gammelbacka 288,
10. Stella Isoniemi  Kullo 288, 
11. Alicia Gustafsson  Vårberga 279,Pojkar 4   KULA
12. Frida Lampinen  Hindhår 269, 
13. Ellen strömfors  Sannäs 269,1. Liam Blom  Sannäs 7,08,
14. Ninja Jalas  Kullo 264,2. Ohto Junes  Albert Edelfelt 5,40,
15. Alanna Janhonen  Sannäs 261,3. Casper Roselius  Kullo 4,91,
16. Emilia Grönroos  Vårberga 260, 
17. Elsa Frankenhaeuser  Kullo 238, 
18. Emilie Skog  Hindhår 235, 
19. Marianne Warma  Sannäs 214, 
  
Flickor 4   KULA 
  
1. Ronja Ekholm  Tolkis 5,30, 
2. Alexandra Lång  Näse 4,87, 
3. Ninja Jalas  Kullo 4,80, 
4. Minetta Lönnqvist  Hindhår 4,76, 
5. Marianne Warma  Sannäs 4,63, 
6. Alina Nyholm  Hindhår 4,56, 
7. Frida Lampinen  Hindhår 4,54, 
  
  
Flickor 5   LÖPNING   2×30 mPojkar 5   LÖPNING   2×30 m
  
1. Isabell Leinonen  Kvaba 5A 8,69,1. Marius Widestam  Näse 8,34,
2. Juanita Vihavainen  Sannäs 8,78,2. Albert Isaksson  Tolkis 8,63,
3. Erin Syrjä  Saxby 9,46,3. Elmer Lindblom  Kvaba 5B 9,01,
4. Livia Langhoff  Kvaba 5C 9,50,4. William Behm  Kullo 9,13,
5. Malin Lind  Hindhår 9,53,5. Johan Blomgren  Vårberga 9,24,
6. Dina-Irene Lönnström  Kvaba 5A 9,73,6. Bruno Brandt  Tolkis 9,35,
7. Ronja Nordström  Kvaba 5C 10,02,7. Kevin Nordström  Tolkis 9,36,
8. Jenna Rämö  Sannäs 10,03,8. Joel Sahlberg  Vårberga 9,44,
9. Cassandra Tuominen  Hindhår 10,17,9. Oliver Sveholm  Tolkis 9,53,
10. Ellen Huttunen  Näse 10,19,10. Oscar Blomberg  Saxby 9,57,
11. Emma Kortelainen  Kvaba 5C 10,21,11. Lukas Söderström  Kullo 9,86,
12. Jessica Wikholm  Vårberga 10,51,12. Oliver Tukiainen  Kvaba 5B 10,01,
13. Emilia Liljendal  Kvaba 5C 10,98,13. Kristoffer Hänninen  Kullo 10,02,
14. Wilma Grönqvist  Vårberga 11,91,14. Emil Salmi  Gammelbacka 10,03,
15. Alina Grönqvist  Grännäs 13,51,15. Dexter Holst  Kullo 10,26,
 16. Sebastian Blomqvist  Gammelbacka 10,58,
Flickor 5   HÖJDHOPP17. Tobias Krogell  Hindhår 10,67,
 18. Aron Gustafsson  Sannäs 10,91,
1. Juanita Vihavainen  Sannäs 120,19. Pauli Tukia  Hindhår 10,99,
2. Erin Johansson  Hindhår 115,20. Joakim Englund  Grännäs 11,05,
3. Amanda Paju  Sannäs 110, 
4. Jenna Rämö  Sannäs 105,Pojkar 5   HÖJDHOPP
  
Flickor 5   KULA1. Kevin Backman  Hindhår 137,
 2. Albert Isaksson  Tolkis 134,
1. Jessica Björksten  Sannäs 8,98,3. Oliver Sveholm  Tolkis 120,
2. Erin Johansson  Hindhår 7,74,4. Christoffer Ahlgren  Saxby 115,
3. Amanda Paju  Sannäs 6,73,5. Oscar Blomberg  Saxby 115,
4. Emilia Liljendal  Kvaba 5C 5,78,6. Oliver Tukiainen  Kvaba 5B 110,
5. Jessica Wikholm  Vårberga 5,70,7. Sebastian Blomqvist  Gammelbacka 100,
6. Kitty Broas  Tolkis 5,27, 
7. Malin Lind  Hindhår 5,24,Pojkar 5   KULA
8. Emma Kortelainen  Kvaba 5C 4,94, 
9. Ronja Nordström  Kvaba 5C 4,84,1. Johan Blomgren  Vårberga 9,84,
10. Cassandra Tuominen  Hindhår 4,80,2. Joel Sahlberg  Vårberga 9,48,
11. Wilma Grönqvist  Vårberga 4,57,3. Kevin Backman  Hindhår 7,87,
12. Alina Grönqvist  Grännäs 4,31,4. Lukas Söderström  Kullo 7,80,
 5. Lucas Bremer  Tolkis 7,70,
 6. Christoffer Ahlgren  Saxby 7,70,
 7. William Tallberg  Sannäs 6,95,
 8. William Behm  Kullo 6,95,
 9. Mike Törnroos  Gammelbacka 6,32,
 10. Pauli Tukia  Hindhår 5,56,
 11. Aron Gustafsson  Sannäs 5,43,
 12. Tobias Krogell  Hindhår 5,35,
 13. Dexter Holst  Kullo 5,19,
 14. Emil Salmi  Gammelbacka 5,17,
 15. Joakim Englund  Grännäs 4,97,
  
  
Flickor 6   LÖPNING   2×30 mPojkar 6   LÖPNING   2×30 m
  
1. Fanny Böhling  Gammelbacka 8,11,1. Linus Ekholm  Hindhår 7,66,
2. Ninni Volanen  Albert Edelfelt 8,45,2. Otto Flykt  Sannäs 7,80,
3. Alma Henricson  Näse 8,58,3. Arthur Blomberg  Saxby 8,24,
4. Eevi Kontinen  Hindhår 8,80,4. Oscar Strömfors  Sannäs 8,72,
5. Alexandra Kinnunen  Tolkis 8,90,5. Caspian Kuosmanen  Gammelbacka 9,02,
6. Malin Lindblom  Näse 8,95,6. Elliot Gustafsson  Vårberga 9,07,
7. Julianna Weckström  Sannäs 8,99,7. Benjamin Lindén  Vårberga 9,33,
8. Nea Söderblom  Kullo 9,17,8. Bastian Hollmén  Sannäs 9,37,
9. Julia Ranta  Tolkis 9,31,9. Sebastian Ahlroos  Saxby 9,38,
10. Emelie Träskelin  Sannäs 9,40,10. Oscar Park-Björklund  Hindhår 9,79,
11. Cecilia Nordgren  Näse 9,41,11. Anthon Mäkinen  Gammelbacka 10,34,
12. Emma Häggqvist  Tolkis 9,64,12. Tobias Söderström  Sannäs 11,46,
13. Elin Tallsten  Sannäs 9,99, 
14. Ada Karlsson  Kullo 10,42,Pojkar 6   HÖJDHOPP
15. Adele Skogster  Hindhår 10,56, 
16. Edith Krohn  Kullo 10,75,1. Henri Aspelin  Hindhår 125,
17. Tessa Hilden  Hindhår 11,34,2. Benjamin Lindén  Vårberga 120,
 3. Benjamin Gabrielsson  Hindhår 110,
Flickor 6   HÖJDHOPP 
 Pojkar 6   KULA
1. Alexandra Kinnunen  Tolkis 125, 
2. Sara Koskela  Albert Edelfelt 125,1. Henri Aspelin  Hindhår 10,52,
3. Lisa Lampinen  Hindhår 120,2. Linus Ekholm  Hindhår 9,48,
4. Malin Lindblom  Näse 115,3. Otto Flykt  Sannäs 9,35,
5. Melina Lundqvist  Näse 110,4. Caspian Kuosmanen  Gammelbacka 9,12,
6. Julia Ranta  Tolkis 105,5. Max Lehtonen  Vårberga 8,95,
 6. Anthon Mäkinen  Gammelbacka 8,93,
Flickor 6   KULA7. Tobias Söderström  Sannäs 6,94,
 8. Benjamin Gabrielsson  Hindhår 6,31,
1. Melina Lundqvist  Näse 8,83,9. Oscar Park-Björklund  Hindhår 6,09,
2. Eevi Kontinen  Hindhår 6,48,10. Bastian Hollmén  Sannäs 5,66,
3. Alicia Maukkonen  Sannäs 6,19, 
4. Lisa Lampinen  Hindhår 5,92, 
5. Nea Söderblom  Kullo 5,75, 
6. Edith Krohn  Kullo 5,01, 
7. Adele Skogster  Hindhår 5,00, 
8. Tessa Hilden  Hindhår 4,18, 
9. Ada Karlsson  Kullo 3,91, 

 

—————————

Kokonhallen 25.3.2018

Resultat

–  Gustafs resultatlista 2018

–  Gustafs resultatlista 2018 med de 6 bästa i pdf format

 TÄVLINGEN MELLAN SKOLORNA  
        
        
   SkolaSlutpoäng  
  1Hindhår12,2   
  2Tolkis10,5   
  3Gammelbacka10,0   
  4Vårberga9,3   
  5Sannäs6,8   
  6Kullo6,2   
  7Saxby5,5   
  8Näse4,7   
  9Kvaba3,6   
  10Grännäs1,3   
  11Albert Edelfelt1,2   
        
        
        
        
        
KlasspoängFlickor 1 + Pojkar 1KlasspoängFlickor 2 + Pojkar 2
        
Plac.KlassPoäng Plac.KlassPoäng 
1.Hindhår141,2 1.Kullo126,9 
2.Gammelbacka103,7 2.Hindhår115,8 
3.Kullo87,1 3.Gammelbacka108,5 
4.Sannäs80,6 4.Vårberga93,9 
5.Vårberga70,8 5.Kvaba 2A86,4 
6.Tolkis69,3 6.Kvaba 2D84,5 
7.Saxby69,3 7.Sannäs77,4 
8.Albert Edelfelt41,3 8.Tolkis59,0 
9.Näse39,8 9.Saxby59,0 
10.Kvaba B39,6 10.Kvaba 2C32,3 
11.Kvaba A32,0 11.Kvaba 2B30,5 
12.Kvaba C26,8 12.Grännäs27,4 
13.Grännäs15,2 13.Albert Edelfelt23,9 
    14.Näse12,2 
        
KlasspoängFlickor 3 + Pojkar 3KlasspoängFlickor 4 + Pojkar 4
        
Plac.KlassPoäng Plac.KlassPoäng 
1.Hindhår214,9 1.Vårberga310,9 
2.Vårberga127,4 2.Hindhår247,5 
3.Saxby122,6 3.Tolkis212,0 
4.Kullo117,6 4.Gammelbacka188,0 
5.Tolkis102,0 5.Kullo153,6 
6.Gammelbacka96,2 6.Saxby151,3 
7.Sannäs71,4 7.Sannäs118,9 
8.Grännäs64,9 8.Kvaba A112,4 
9.Kvaba C60,2 9.Kvaba C69,5 
10.Kvaba A57,9 10.Grännäs67,8 
11.Näse51,8 11.Kvaba B66,0 
12.Kvaba B32,2 12.Näse39,4 
13.Albert Edelfelt13,1     
        
        
KlasspoängFlickor 5 + Pojkar 5KlasspoängFlickor 6 + Pojkar 6
        
Plac.KlassPoäng Plac.KlassPoäng 
1.Hindhår410,4 1.Tolkis272,7 
2.Sannäs232,2 2.Gammelbacka234,3 
3.Kullo170,0 3.Saxby231,8 
4.Tolkis151,7 4.Vårberga164,9 
5.Gammelbacka141,4 5.Hindhår86,6 
6.Näse88,6 6.Näse85,1 
7.Vårberga80,0 7.Kvaba 6A75,9 
8.Saxby74,3 8.Sannäs60,5 
9.Albert Edelfelt61,9 9.Grännäs45,5 
10.Kvaba A57,3     
Flickor 1   LÖPNING   2×30 mPojkar 1   LÖPNING   2×30 m
  
1. Amanda Ahlgren  Gammelbacka 9,56,1. Lucas Karlsson  Kvaba 1A 10,34,
2. Lilly-Maj Roos  Kullo 10,31,2. Adrian Widestam  Näse 10,44,
3. Ingrid Ahlfors  Hindhår 11,00,3. Viggo Lindfors  Vårberga 10,47,
4. Triin Boije af Gennäs  Sannäs 11,04,4. Tobias Tallqvist  Saxby 10,51,
5. Saga Lahdensuo  Gammelbacka 11,04,5. Tobias Isaksson  Tolkis 10,56,
6. Leonie Laukkanen  Gammelbacka 11,07,6. Elliot Andersson  Kvaba 1C 10,58,
7. Soraya Haakana  Gammelbacka 11,07,7. Rasmus Nirhamo  Kvaba 1B 10,62,
8. Ilona Rönnbacka  Gammelbacka 11,17,8. Axel Mara  Vårberga 10,67,
9. Evangelina Frisk  Kvaba 1B 11,28,9. Elias Haavisto  Saxby 10,73,
10. Alina Wiitala  Vårberga 11,28,10. Alexander Korttinen  Vårberga 10,73,
11. Linn Nordström  Kvaba 1B 11,72,11. Rasmus Bergholm  Hindhår 10,76,
12. Molly Bäck  Sannäs 11,81,12. William Ek  Gammelbacka 10,80,
13. Julia Rauhala  Albert Edelfelt 11,89,13. Kalle Leino  Hindhår 10,81,
14. Frida Strömfors  Sannäs 12,00,14. Johannes Hintsala  Albert Edelfelt 11,09,
15. Alicia Rosenström  Sannäs 12,00,15. Oliver Davidsainen  Tolkis 11,15,
16. Hanna Wesslin  Gammelbacka 12,04,16. Adrian Liljeberg  Sannäs 11,25,
17. Jemina Bergman  Sannäs 12,13,17. Jasu Ahola  Albert Edelfelt 11,26,
18. Victoria Eriksson  Sannäs 12,20,18. Noah Gustafsson  Vårberga 11,28,
19. Inez Hoff  Kvaba 1A 12,50,19. Elias Karlsson  Näse 11,33,
20. Nadja Liitiäinen  Sannäs 12,56,20. Viking Johansson  Kullo 11,36,
21. Wilma Finnbäck  Sannäs 12,70,21. Liam Oljemark  Kullo 11,63,
22. Venla Vuorio  Kvaba 1B 12,80,22. Nico Nickström  Vårberga 11,66,
23. Hilma Englund  Grännäs 12,81,23. August Tukiainen  Kvaba 1C 11,88,
24. Nicolina Hayes  Hindhår 12,85,24. Tuukka Tuomela  Näse 11,88,
25. Stella Park-Björklund  Hindhår 13,24,25. Tarmo Varis  Tolkis 11,88,
26. Aino Johansson  Kvaba 1B 13,35,26. Edward Skogman  Kvaba 1A 11,93,
 27. Aron Skog  Näse 11,96,
Flickor 1   LÄNGDHOPP28. Nooa Vanha-Mylläri  Albert Edelfelt 12,14,
 29. Luka Soiramo  Näse 12,18,
1. Amanda Ahlgren  Gammelbacka 290,30. Melvin Backman  Hindhår 12,38,
2. Ingrid Ahlfors  Hindhår 272,31. Albert Ståhls  Tolkis 12,58,
3. Leonie Laukkanen  Gammelbacka 272,32. Walter Sahlberg  Vårberga 12,59,
4. Soraya Haakana  Gammelbacka 272,33. Maximiliam Kuosmanen  Kvaba 1B 12,60,
5. Ilona Rönnbacka  Gammelbacka 257,34. Milton Backman  Hindhår 13,14,
6. Wilma Finnbäck  Sannäs 251,35. Jens Rämö  Sannäs 13,26,
7. Lotta Rantanen  Albert Edelfelt 244,36. Ludvig Frankenhaeuser  Kullo 13,42,
8. Lilly-Maj Roos  Kullo 242, 
9. Victoria Eriksson  Sannäs 231,Pojkar 1   LÄNGDHOPP
10. Hanna Wesslin  Gammelbacka 222, 
11. Elvy-Sofie Kellgren  Grännäs 222,1. Tobias Tallqvist  Saxby 316,
12. Alina Wiitala  Vårberga 222,2. Alexander Korttinen  Vårberga 313,
13. Linn Nordström  Kvaba 1B 217,3. Jasu Ahola  Albert Edelfelt 306,
14. Molly Bäck  Sannäs 214,4. Tobias Isaksson  Tolkis 299,
15. Hilma Englund  Grännäs 213,5. Elliot Andersson  Kvaba 1C 293,
16. Triin Boije af Gennäs  Sannäs 213,6. Adrian Widestam  Näse 288,
17. Saga Lahdensuo  Gammelbacka 208,7. William Ek  Gammelbacka 278,
18. Maya Strang  Kvaba 1A 208,8. Elias Haavisto  Saxby 276,
19. Nadja Liitiäinen  Sannäs 205,9. Luka Soiramo  Näse 272,
20. Inez Hoff  Kvaba 1A 203,10. Edward Skogman  Kvaba 1A 268,
21. Stella Park-Björklund  Hindhår 202,11. Kalle Leino  Hindhår 264,
22. Nicolina Hayes  Hindhår 195,12. Elias Karlsson  Näse 262,
23. Frida Strömfors  Sannäs 195,13. Axel Mara  Vårberga 250,
24. Maria Wäyrynen  Albert Edelfelt 193,14. Oliver Davidsainen  Tolkis 248,
25. Olivia Wäyrynen  Albert Edelfelt 178,15. August Tukiainen  Kvaba 1C 236,
26. Aili Välimäki  Albert Edelfelt 156,16. Noah Gustafsson  Vårberga 231,
27. Alicia Rosenström  Sannäs 153,17. Maximiliam Kuosmanen  Kvaba 1B 228,
28. Venla Vuorio  Kvaba 1B 145,18. Nooa Vanha-Mylläri  Albert Edelfelt 222,
 19. Albert Ståhls  Tolkis 222,
 20. Milton Backman  Hindhår 219,
 21. Walter Sahlberg  Vårberga 218,
 22. Aron Skog  Näse 217,
 23. Nico Nickström  Vårberga 212,
 24. Melvin Backman  Hindhår 209,
 25. Adam Slunga  Albert Edelfelt 205,
 26. Tarmo Varis  Tolkis 205,
 27. Ludvig Frankenhaeuser  Kullo 200,
 28. Adrian Liljeberg  Sannäs 189,
 29. Jens Rämö  Sannäs 178,
  
Flickor 2   LÖPNING   2×30 mPojkar 2   LÖPNING   2×30 m
  
1. Odessa Forsén  Kvaba 2D 9,97,1. Lucas Lindgren  Tolkis 9,52,
2. Sara Österblom  Kvaba 2D 10,16,2. Milton Nylander  Kvaba 2D 9,55,
3. Erin Liljendal  Kvaba 2D 10,24,3. Anton Zimmer  Grännäs 9,97,
4. Amanda Forsén  Kvaba 2D 10,28,4. William Rehnberg  Sannäs 10,19,
5. Fanny Finell  Kvaba 2A 10,39,5. Oliver Hallikainen  Tolkis 10,19,
6. Ellen Lundell  Kullo 10,52,6. Alec Sallinen  Kvaba 2A 10,24,
7. Jenna Tukia  Hindhår 10,59,7. Maximilian Karbin  Saxby 10,27,
8. Frida Äijö  Kvaba 2A 10,74,8. Konrad Bäckström  Kvaba 2A 10,53,
9. Isabella Aarnio  Kvaba 2A 10,80,9. Tom Uutela  Gammelbacka 10,68,
10. Clara Henriksson  Vårberga 10,82,10. Odin Borgman  Vårberga 10,98,
11. Riina Mällinen  Sannäs 10,87,11. Walter Pölkki  Sannäs 11,08,
12. Fanny Ahlberg  Näse 10,90,12. Filip Nyström  Kullo 11,15,
13. Alexia Bergqvist  Kvaba 2C 11,02,13. Walter Erkkilä  Hindhår 11,19,
14. Stella Broas  Tolkis 11,05,14. Noel Haapalahti  Albert Edelfelt 11,27,
15. Sandra Stjernberg  Kullo 11,17,15. Luka Tervomaa  Albert Edelfelt 11,37,
16. Edith Karlsson  Kvaba 2C 11,21,16. Allan Lundström  Hindhår 11,42,
17. Elsa Krohn  Kullo 11,58,17. Oliver Carlström  Sannäs 11,72,
18. Mia Helenius  Kvaba 2A 11,65,18. Oliver Liljendal  Kvaba 2A 11,73,
19. Emmi Schroderus  Albert Edelfelt 11,71,19. Casimir Karlsson  Vårberga 11,80,
20. Emma Kataja  Grännäs 11,72,20. Lucas Turtia  Kullo 11,81,
21. Mathilda Sundberg  Sannäs 11,74,21. Sebastian Silvennoinen  Gammelbacka 12,49,
22. Erin Kortelainen  Kvaba 2C 11,77,22. Samuel Mantere  Vårberga 12,58,
23. Wilma Perokorpi  Gammelbacka 11,91,23. Neo Kronvall  Kvaba 2B 12,68,
24. Cassandra Skog  Hindhår 11,94,24. Jon Hakala  Tolkis 14,13,
25. Chiara Riska  Vårberga 12,18, 
26. Savannah Holst  Kullo 12,19,Pojkar 2   LÄNGDHOPP
27. Thyra Stenström  Näse 12,65, 
28. Michelle Hyttinen  Sannäs 13,05,1. Lucas Lindgren  Tolkis 342,
 2. Milton Nylander  Kvaba 2D 325,
Flickor 2   LÄNGDHOPP3. Oliver Hallikainen  Tolkis 315,
 4. Tom Uutela  Gammelbacka 313,
1. Odessa Forsén  Kvaba 2D 323,5. Maximilian Karbin  Saxby 312,
2. Fanny Finell  Kvaba 2A 307,6. Amos Sundman  Kvaba 2B 305,
3. Amanda Forsén  Kvaba 2D 301,7. Alec Sallinen  Kvaba 2A 296,
4. Frida Äijö  Kvaba 2A 287,8. Konrad Bäckström  Kvaba 2A 292,
5. Erin Liljendal  Kvaba 2D 281,9. Luka Tervonen  Albert Edelfelt 276,
6. Lucia Illman  Kvaba 2B 272,10. Kevin Salmi  Gammelbacka 269,
7. Wilma Perokorpi  Gammelbacka 264,11. Oliver Liljendal  Kvaba 2A 267,
8. Sara Österblom  Kvaba 2D 264,12. William Rehnberg  Sannäs 267,
9. Clara Henriksson  Vårberga 261,13. Jesper Monto  Sannäs 259,
10. Elsa Krohn  Kullo 259,14. Jonathan Kotkavuori  Gammelbacka 244,
11. Alexia Bergqvist  Kvaba 2C 257,15. Walter Erkkilä  Hindhår 243,
12. Ellen Lustig  Vårberga 248,16. Noel Haapalahti  Albert Edelfelt 214,
13. Emma Nickström  Vårberga 248,17. Joa Oksanen  Hindhår 211,
14. Erin Kortelainen  Kvaba 2C 239, 
15. Jenna Tukia  Hindhår 238,Pojkar 2   KULA
16. Chiara Riska  Vårberga 237, 
17. Emma Kataja  Grännäs 235,1. Amos Sundman  Kvaba 2B 4,85,
18. Ellen Hokka  Gammelbacka 215,2. Jon Hakala  Tolkis 4,11,
19. Mia Helenius  Kvaba 2A 215,3. Lucas Turtia  Kullo 3,91,
20. Sandra Stjernberg  Kullo 204,4. Jonathan Kotkavuori  Gammelbacka 3,85,
21. Edith Karlsson  Kvaba 2C 201,5. Filip Nyström  Kullo 3,68,
22. Thyra Stenström  Näse 199,6. Jesper Monto  Sannäs 3,29,
23. Ida-Olivia Sandström  Kullo 196,7. Casimir Karlsson  Vårberga 3,27,
24. Michelle Hyttinen  Sannäs 195,8. Joa Oksanen  Hindhår 3,05,
25. Savannah Holst  Kullo 192,9. Odin Borgman  Vårberga 2,92,
26. Emmi Schroderus  Albert Edelfelt 163,10. Kevin Salmi  Gammelbacka 2,78,
 11. Neo Kronvall  Kvaba 2B 2,43,
Flickor 2   KULA12. Samuel Mantere  Vårberga 1,61,
  
1. Isabella Aarnio  Kvaba 2A 4,12, 
2. Linette Spring  Tolkis 4,08, 
3. Ellen Lustig  Vårberga 3,94, 
4. Saga Lönnström  Kvaba 2C 3,83, 
5. Cassandra Skog  Hindhår 3,64, 
6. Stella Broas  Tolkis 3,51, 
7. Ellen Lundell  Kullo 3,31, 
8. Emma Nickström  Vårberga 3,27, 
9. Mathilda Sundberg  Sannäs 3,07, 
10. Ellen Hokka  Gammelbacka 2,91, 
11. Ida-Olivia Sandström  Kullo 2,83, 
12. Sofia Sten  Hindhår 1,79, 
  
  
Flickor 3   LÖPNING   2×30 mPojkar 3   LÖPNING   2×30 m
  
1. Erika Tallqvist  Saxby 9,24,1. Anton Forsén  Kvaba 3A 8,96,
2. Olivia Palmén  Gammelbacka 9,37,2. Sam Isaksson  Vårberga 9,63,
3. Brenda Jalkanen  Gammelbacka 9,54,3. Tristan Illman  Kvaba 3A 9,66,
4. Emelie Lönnroth  Kvaba 3C 9,61,4. Alex Ahlgren  Gammelbacka 10,06,
5. Lowa Lindén  Vårberga 9,71,5. Adam Oljemark  Kullo 10,09,
6. Julia Nieminen  Vårberga 9,79,6. Peik Weckström  Grännäs 10,11,
7. Alicia Gustafsson  Vårberga 9,86,6. William Kinnunen  Tolkis 10,11,
8. Sarah Isaksson  Vårberga 9,87,8. Lucas Backman  Hindhår 10,38,
9. Ellen strömfors  Sannäs 9,92,9. Ivar Holmström  Tolkis 10,59,
10. Ida Lönnqvist  Näse 10,17,10. Wictor Fridolfsson  Grännäs 10,60,
11. Kira Karlsson  Kvaba 3B 10,22,11. Liam Blom  Sannäs 10,72,
12. Stella Isoniemi  Kullo 10,24,12. Ohto Junes  Albert Edelfelt 11,23,
13. Ronja Gabrielsson  Hindhår 10,29,13. Alex Flykt  Tolkis 11,53,
14. Anna-Sofia Henttala  Saxby 10,48,14. Victor Ikävalko  Kullo 11,72,
15. Emilie Skog  Hindhår 10,70,15. Alex Finnbäck  Sannäs 12,14,
16. Ninja Jalas  Kullo 10,89, 
17. Siri Lönnqvist  Tolkis 11,15,Pojkar 3   LÄNGDHOPP
18. Minetta Lönnqvist  Hindhår 11,37, 
19. Saga Sonntag  Sannäs 11,51,1. Anton Forsén  Kvaba 3A 385,
20. Emilia Grönroos  Vårberga 11,65,2. Tristan Illman  Kvaba 3A 334,
21. Elsa Frankenhaeuser  Kullo 12,01,3. William Kinnunen  Tolkis 331,
22. Julia Westerlund  Vårberga 14,64,4. Sam Isaksson  Vårberga 312,
 5. Adam Oljemark  Kullo 311,
Flickor 3   LÄNGDHOPP6. Erik Hägglund  Kvaba 3C 305,
 7. Ivar Holmström  Tolkis 291,
1. Erika Tallqvist  Saxby 346,8. Kristian Mikkonen  Saxby 290,
2. Brenda Jalkanen  Gammelbacka 336,9. Lucas Backman  Hindhår 288,
3. Emelie Lönnroth  Kvaba 3C 320,10. Ohto Junes  Albert Edelfelt 279,
4. Sarah Isaksson  Vårberga 313,11. Mio Lehtonen  Vårberga 265,
5. Olivia Palmén  Gammelbacka 298,12. Rasmus Lindqvist  Hindhår 260,
6. Alicia Gustafsson  Vårberga 284,13. Victor Ikävalko  Kullo 259,
7. Kira Karlsson  Kvaba 3B 282,14. Alex Flykt  Tolkis 258,
8. Emilie Skog  Hindhår 274,15. Wictor Fridolfsson  Grännäs 256,
9. Minea Korttinen  Vårberga 271,16. Alex Finnbäck  Sannäs 252,
10. Lowa Lindén  Vårberga 264,17. Wilhelm Väyrynen  Tolkis 238,
11. Ninja Jalas  Kullo 257,18. Cian Breen  Hindhår 167,
12. Saga Sonntag  Sannäs 250,
13. Stella Isoniemi  Kullo 247,Pojkar 3   KULA
14. Alexandra Lång  Näse 247, 
15. Ellen strömfors  Sannäs 247,1. Wilhelm Väyrynen  Tolkis 6,69,
16. Julia Nieminen  Vårberga 241,2. Liam Blom  Sannäs 6,15,
17. Alina Nyholm  Hindhår 234,3. Erik Hägglund  Kvaba 3C 6,07,
18. Frida Lampinen  Hindhår 230,4. Patrik Siitonen  Kvaba 3C 6,06,
19. Elsa Frankenhaeuser  Kullo 228,5. Rocco Liimatainen  Näse 5,80,
20. Marianne Warma  Sannäs 208,6. Santeri Puustinen  Vårberga 5,73,
21. Emilia Grönroos  Vårberga 199,7. Cian Breen  Hindhår 5,61,
22. Julia Westerlund  Vårberga 181,8. Rasmus Lindqvist  Hindhår 5,21,
 9. Alex Ahlgren  Gammelbacka 5,14,
Flickor 3   KULA10. Peik Weckström  Grännäs 5,00,
  
1. Alexandra Lång  Näse 4,31, 
2. Amelia Johansson  Kvaba 3B 4,17, 
3. Ida Lönnqvist  Näse 4,05, 
4. Marianne Warma  Sannäs 3,74, 
5. Alina Nyholm  Hindhår 3,73, 
6. Ronja Ekholm  Tolkis 3,69, 
7. Frida Lampinen  Hindhår 3,59, 
  
  
Flickor 4   LÖPNING   2×30 mPojkar 4   LÖPNING   2×30 m
  
1. Juanita Vihavainen  Sannäs 8,90,1. Albert Isaksson  Tolkis 8,75,
2. Isabell Leinonen  Kvaba 4A 9,10,2. Marius Widestam  Näse 8,95,
3. Amanda Kärkkäinen  Kvaba 4A 9,29,3. Albert Äijö  Kvaba 4A 9,26,
4. Jannika Ek  Gammelbacka 9,38,4. Julius Karlsson  Grännäs 9,45,
5. Sarah Stjernberg  Kullo 9,40,5. Elmer Lindblom  Kvaba 4B 9,49,
6. Mathilda Oksanen  Kvaba 4A 9,52,6. Christoffer Ahlgren  Saxby 9,51,
7. Ronja Nordström  Kvaba 4C 10,24,7. Dennis Edsvik  Gammelbacka 9,53,
8. Ada Ahlgren  Gammelbacka 10,27,8. Lukas Nordström  Saxby 9,70,
9. Jessica Wikholm  Vårberga 10,39,9. Bruno Brandt  Tolkis 9,70,
10. Emma Kortelainen  Kvaba 4C 10,51,10. Martin Karlsson  Vårberga 9,85,
11. Kitty Broas  Tolkis 10,52,11. Edwin Eskelinen  Kvaba 4A 9,88,
12. Freja Johansson  Kullo 10,72,12. Oliver Sveholm  Tolkis 10,08,
13. Cassandra Tuominen  Hindhår 10,76,13. Johan Blomgren  Vårberga 10,14,
14. Siiri Mikkonen  Gammelbacka 10,98,14. Lucas Bremer  Tolkis 10,29,
15. Emilia Liljendal  Kvaba 4C 11,03,15. Joel Sahlberg  Vårberga 10,35,
16. Vilma Vallin  Saxby 11,19,16. Kristoffer Hänninen  Kullo 10,39,
17. Wilma Grönqvist  Vårberga 11,22,17. William Behm  Kullo 10,44,
18. Ellen Huttunen  Tolkis 11,36,18. Mike Törnroos  Gammelbacka 10,67,
19. Alina Grönqvist  Grännäs 11,40,19. Victor Tallberg  Näse 10,74,
20. Fanny Östergård  Vårberga 13,65,20. Max Edsvik  Gammelbacka 10,87,
 21. Tobias Krogell  Hindhår 10,89,
Flickor 4   LÄNGDHOPP22. Oliver Tukiainen  Kvaba 4B 10,89,
 23. Dexter Holst  Kullo 10,93,
1. Jessica Björksten  Sannäs 359,24. Joakim Englund  Grännäs 11,10,
2. Juanita Vihavainen  Sannäs 351, 
3. Erin Johansson  Hindhår 333,Pojkar 4   LÄNGDHOPP
4. Jannika Ek  Gammelbacka 327, 
5. Mathilda Oksanen  Kvaba 4A 321,1. Albert Isaksson  Tolkis 413,
6. Sarah Stjernberg  Kullo 313,2. Marius Widestam  Näse 384,
7. Amanda Kärkkäinen  Kvaba 4A 311,3. Kevin Backman  Hindhår 370,
8. Rebecka Kyttälä  Kvaba 4A 297,4. Kevin Nordström  Tolkis 356,
9. Ronja Nordström  Kvaba 4C 296,5. Oliver Tukiainen  Kvaba 4B 354,
10. Emma Kortelainen  Kvaba 4C 292,6. Bruno Brandt  Tolkis 350,
11. Ada Ahlgren  Gammelbacka 288,7. Elmer Lindblom  Kvaba 4B 348,
12. Siiri Mikkonen  Gammelbacka 273,8. Christoffer Ahlgren  Saxby 345,
13. Cassandra Tuominen  Hindhår 270,9. Martin Karlsson  Vårberga 343,
14. Ellen Huttunen  Tolkis 263,10. Julius Karlsson  Grännäs 339,
15. Alina Grönqvist  Grännäs 241,11. Simon Lepistö  Kvaba 4C 335,
16. Hanna-Mari Sinisalo  Tolkis 205,12. Julius Lönnström  Kvaba 4B 330,
 13. Oliver Sveholm  Tolkis 326,
Flickor 4   KULA14. Edwin Eskelinen  Kvaba 4A 323,
 15. Lukas Nordström  Saxby 321,
1. Jessica Björksten  Sannäs 7,75,16. Zacharias Karbin  Saxby 316,
2. Erin Johansson  Hindhår 6,88,17. Max-Casper Sandström  Kullo 299,
3. Kitty Broas  Tolkis 5,28,18. Emil Salmi  Gammelbacka 294,
4. Fanny Östergård  Vårberga 5,20,19. Kristoffer Hänninen  Kullo 290,
5. Jessica Wikholm  Vårberga 5,00,20. Dexter Holst  Kullo 278,
6. Emilia Liljendal  Kvaba 4C 4,87,21. Sebastian Blomqvist  Gammelbacka 276,
7. Freja Johansson  Kullo 4,40,22. Max Edsvik  Gammelbacka 273,
8. Hanna-Mari Sinisalo  Tolkis 3,69,23. William Tallberg  Sannäs 260,
9. Wilma Grönqvist  Vårberga 3,68,24. Pauli Tukia  Hindhår 256,
 25. Joakim Englund  Grännäs 251,
 26. William Behm  Kullo 239,
 27. Aron Gustafsson  Sannäs 233,
  
 Pojkar 4   KULA
  
 1. Johan Blomgren  Vårberga 7,49,
 2. Kevin Backman  Hindhår 7,39,
 3. Joel Sahlberg  Vårberga 6,98,
 4. Lucas Bremer  Tolkis 6,53,
 5. Simon Lepistö  Kvaba 4C 6,50,
 6. William Tallberg  Sannäs 6,38,
 7. Anton Keckman  Kvaba 4A 6,06,
 8. Zacharias Karbin  Saxby 5,99,
 9. Albert Äijö  Kvaba 4A 5,89,
 10. Kevin Nordström  Tolkis 5,86,
 11. Julius Lönnström  Kvaba 4B 5,63,
 12. Fabian Hellström  Gammelbacka 5,42,
 13. Mike Törnroos  Gammelbacka 5,08,
 14. Dennis Edsvik  Gammelbacka 5,08,
 15. Aron Gustafsson  Sannäs 4,36,
 16. Emil Salmi  Gammelbacka 4,26,
 17. Pauli Tukia  Hindhår 4,19,
  
  
Flickor 5   LÖPNING   2×30 mPojkar 5   LÖPNING   2×30 m
  
1. Fanny Böhling  Gammelbacka 8,76,1. Otto Flykt  Sannäs 8,08,
2. Alma Henricson  Näse 9,14,2. Lucas Stenbäck  Tolkis 8,59,
3. Malin Lindblom  Näse 9,23,3. Linus Ekholm  Hindhår 8,66,
4. Alexandra Kinnunen  Tolkis 9,36,4. Felix Guldbrand  Tolkis 9,03,
5. Eevi Kontinen  Hindhår 9,40,5. Oscar Nyström  Kullo 9,10,
6. Julianna Weckström  Sannäs 9,42,6. Bastian Hollmén  Sannäs 9,30,
7. Nea Söderblom  Kullo 9,50,7. Elliot Gustafsson  Vårberga 9,30,
8. Armi Piispanen  Albert Edelfelt 9,61,8. Oscar Strömfors  Sannäs 9,40,
9. Emelie Träskelin  Sannäs 9,63,9. Viktor Kulmala  Kullo 9,64,
10. Ellen Wahlström  Näse 9,69,10. Sebastian Ahlroos  Saxby 9,64,
11. Aino Andersson  Kvaba 5A 9,70,11. Benjamin Gabrielsson  Hindhår 9,68,
12. Cecilia Nordgren  Näse 9,75,12. Benjamin Lindén  Vårberga 9,83,
13. Silja Kemppainen  Albert Edelfelt 9,80,13. Teemu Tuomela  Näse 9,90,
14. Corinna Björksten  Gammelbacka 9,82,14. Caspian Kuosmanen  Gammelbacka 10,58,
15. Anna Mikkonen  Saxby 9,88,15. Oscar Park-Björklund  Hindhår 10,67,
16. Julia Lindroos  Näse 10,00,16. Joakim Munkberg  Sannäs 11,60,
17. Saga Vähäsalo  Kvaba 5A 10,06,17. Tobias Söderström  Sannäs 11,69,
18. Viivi Perttula  Saxby 10,15, 
19. Alicia Maukkonen  Sannäs 10,23,Pojkar 5   HÖJDHOPP
20. Diana Flykt  Tolkis 10,31, 
21. Elin Tallsten  Sannäs 10,34,1. Henri Aspelin  Hindhår 118,
22. Matilda Lindman  Tolkis 10,40,2. Santtu Vuosalmi  Hindhår 118,
23. Adele Skogster  Hindhår 10,41,3. Benjamin Gabrielsson  Hindhår 115,
24. Emma Häggqvist  Tolkis 10,43,4. Benjamin Lindén  Vårberga 110,
25. Alexina Nyman  Tolkis 10,51, 
26. Jonna Hyttinen  Sannäs 10,78,Pojkar 5   KULA
27. Ada Karlsson  Kullo 11,20, 
28. Edith Krohn  Kullo 12,03,1. Henri Aspelin  Hindhår 9,09,
 2. Anthon Mäkinen  Gammelbacka 8,44,
Flickor 5   HÖJDHOPP3. Max Lehtonen  Vårberga 8,37,
 4. Caspian Kuosmanen  Gammelbacka 7,47,
1. Sara Koskela  Albert Edelfelt 123,5. Otto Flykt  Sannäs 7,24,
2. Alexandra Kinnunen  Tolkis 121,6. Linus Ekholm  Hindhår 7,23,
3. Malin Lindblom  Näse 118,7. Viktor Kulmala  Kullo 6,92,
4. Julia Ranta  Tolkis 110,8. Elliot Gustafsson  Vårberga 6,79,
5. Melina Lundqvist  Näse 110,9. Santtu Vuosalmi  Hindhår 6,67,
6. Cassandra Lopez  Sannäs 105,10. Tobias Söderström  Sannäs 6,08,
6. Emmalotta Sarkala  Sannäs 105,11. Oscar Park-Björklund  Hindhår 5,39,
8. Lisa Lampinen  Hindhår 105,12. Oscar Strömfors  Sannäs 5,34,
9. Emelie Gillberg  Sannäs 100, 
10. Cecilia Nordgren  Näse 85, 
  
Flickor 5   KULA 
  
1. Melina Lundqvist  Näse 7,57, 
2. Juni Karlsson  Kvaba 5A 7,16, 
3. Saga Vähäsalo  Kvaba 5A 6,89, 
4. Aino Andersson  Kvaba 5A 6,80, 
5. Corinna Björksten  Gammelbacka 6,34, 
6. Armi Piispanen  Albert Edelfelt 6,22, 
7. Cassandra Lopez  Sannäs 6,00, 
8. Emmalotta Sarkala  Sannäs 5,95, 
9. Eevi Kontinen  Hindhår 5,65, 
10. Lisa Lampinen  Hindhår 5,04, 
11. Amanda Kivelä  Hindhår 4,80, 
12. Adele Skogster  Hindhår 4,53, 
13. Viivi Perttula  Saxby 4,50, 
14. Elin Tallsten  Sannäs 4,49, 
15. Emelie Träskelin  Sannäs 4,45, 
16. Silja Kemppainen  Albert Edelfelt 4,21, 
  
  
Flickor 6   LÖPNING   2×30 mPojkar 6   LÖPNING   2×30 m
  
1. Emelie Hägglund  Kvaba 6A 8,15,1. Thomas Lahdensuo  Gammelbacka 7,88,
2. Amanda Palmén  Gammelbacka 8,42,2. Elliot Schmidt  Näse 8,45,
3. Cecilia Blomqvist  Gammelbacka 8,88,3. Linus Henriksson  Vårberga 8,45,
4. Veera Kankainen  Saxby 9,14,4. Thomas Isaksson  Vårberga 8,56,
5. Ronja Nevanko  Saxby 9,21,5. Morris Johansson  Tolkis 8,60,
6. Isabella Paasiaho  Saxby 9,22,6. Victor Lindroos  Näse 8,61,
7. Sofia Anttila  Sannäs 9,25,7. Jonathan Loikkanen  Gammelbacka 8,82,
8. Emilia Ek  Vårberga 9,41,8. Jim Edsvik  Gammelbacka 9,14,
9. Vilma Graan  Gammelbacka 9,42,9. Lucas Salminen  Tolkis 9,28,
10. Tilda Lohman  Gammelbacka 9,56,10. Liam Laukkanen  Gammelbacka 9,88,
11. Elodie Böhling  Gammelbacka 9,60,11. Aron Forslund  Tolkis 10,25,
12. Jenny Lönnqvist  Tolkis 9,67, 
13. Kristina Henttala  Saxby 9,78,Pojkar 6   HÖJDHOPP
14. Jessica Väyrynen  Tolkis 9,78, 
15. Ida Fellman  Tolkis 10,23,1. Thomas Isaksson  Vårberga 131,
 2. Morris Johansson  Tolkis 131,
Flickor 6   HÖJDHOPP3. Linus Henriksson  Vårberga 131,
 4. Elliot Schmidt  Näse 128,
1. Heidi Aspelin  Hindhår 131,5. Victor Lindroos  Näse 120,
2. Ida Finell  Kvaba 6A 131,6. Samuel Puustinen  Vårberga 110,
3. Emelie Hägglund  Kvaba 6A 125, 
4. Ronja Nevanko  Saxby 125,Pojkar 6   KULA
5. Sofia Anttila  Sannäs 115, 
6. Veera Kankainen  Saxby 115,1. Samuel Puustinen  Vårberga 9,29,
7. Jessica Väyrynen  Tolkis 110,2. Anton Karlsson  Grännäs 9,21,
8. Jenny Lönnqvist  Tolkis 100,3. Thomas Lahdensuo  Gammelbacka 8,75,
 4. Niclas van Assendelft  Sannäs 8,57,
Flickor 6   KULA5. Jonathan Loikkanen  Gammelbacka 8,39,
 6. Benjamin Johansson  Tolkis 7,99,
1. Heidi Aspelin  Hindhår 7,77,7. Linus Jansson  Hindhår 7,27,
2. Ida Fellman  Tolkis 7,74,8. Liam Laukkanen  Gammelbacka 6,45,
3. Ida Finell  Kvaba 6A 7,72, 
4. Amanda Palmén  Gammelbacka 7,42, 
5. Nella Mäkinen  Gammelbacka 4,48, 
 
 

Kokonhallen 25.3.2018

Resultat

–  Gustafs resultatlista 2018

–  Gustafs resultatlista 2018 med de 6 bästa i pdf format

 TÄVLINGEN MELLAN SKOLORNA  
        
        
   SkolaSlutpoäng  
  1Hindhår12,2   
  2Tolkis10,5   
  3Gammelbacka10,0   
  4Vårberga9,3   
  5Sannäs6,8   
  6Kullo6,2   
  7Saxby5,5   
  8Näse4,7   
  9Kvaba3,6   
  10Grännäs1,3   
  11Albert Edelfelt1,2   
        
        
        
        
        
KlasspoängFlickor 1 + Pojkar 1KlasspoängFlickor 2 + Pojkar 2
        
Plac.KlassPoäng Plac.KlassPoäng 
1.Hindhår141,2 1.Kullo126,9 
2.Gammelbacka103,7 2.Hindhår115,8 
3.Kullo87,1 3.Gammelbacka108,5 
4.Sannäs80,6 4.Vårberga93,9 
5.Vårberga70,8 5.Kvaba 2A86,4 
6.Tolkis69,3 6.Kvaba 2D84,5 
7.Saxby69,3 7.Sannäs77,4 
8.Albert Edelfelt41,3 8.Tolkis59,0 
9.Näse39,8 9.Saxby59,0 
10.Kvaba B39,6 10.Kvaba 2C32,3 
11.Kvaba A32,0 11.Kvaba 2B30,5 
12.Kvaba C26,8 12.Grännäs27,4 
13.Grännäs15,2 13.Albert Edelfelt23,9 
    14.Näse12,2 
        
KlasspoängFlickor 3 + Pojkar 3KlasspoängFlickor 4 + Pojkar 4
        
Plac.KlassPoäng Plac.KlassPoäng 
1.Hindhår214,9 1.Vårberga310,9 
2.Vårberga127,4 2.Hindhår247,5 
3.Saxby122,6 3.Tolkis212,0 
4.Kullo117,6 4.Gammelbacka188,0 
5.Tolkis102,0 5.Kullo153,6 
6.Gammelbacka96,2 6.Saxby151,3 
7.Sannäs71,4 7.Sannäs118,9 
8.Grännäs64,9 8.Kvaba A112,4 
9.Kvaba C60,2 9.Kvaba C69,5 
10.Kvaba A57,9 10.Grännäs67,8 
11.Näse51,8 11.Kvaba B66,0 
12.Kvaba B32,2 12.Näse39,4 
13.Albert Edelfelt13,1     
        
        
KlasspoängFlickor 5 + Pojkar 5KlasspoängFlickor 6 + Pojkar 6
        
Plac.KlassPoäng Plac.KlassPoäng 
1.Hindhår410,4 1.Tolkis272,7 
2.Sannäs232,2 2.Gammelbacka234,3 
3.Kullo170,0 3.Saxby231,8 
4.Tolkis151,7 4.Vårberga164,9 
5.Gammelbacka141,4 5.Hindhår86,6 
6.Näse88,6 6.Näse85,1 
7.Vårberga80,0 7.Kvaba 6A75,9 
8.Saxby74,3 8.Sannäs60,5 
9.Albert Edelfelt61,9 9.Grännäs45,5 
10.Kvaba A57,3     
Flickor 1   LÖPNING   2×30 mPojkar 1   LÖPNING   2×30 m
  
1. Amanda Ahlgren  Gammelbacka 9,56,1. Lucas Karlsson  Kvaba 1A 10,34,
2. Lilly-Maj Roos  Kullo 10,31,2. Adrian Widestam  Näse 10,44,
3. Ingrid Ahlfors  Hindhår 11,00,3. Viggo Lindfors  Vårberga 10,47,
4. Triin Boije af Gennäs  Sannäs 11,04,4. Tobias Tallqvist  Saxby 10,51,
5. Saga Lahdensuo  Gammelbacka 11,04,5. Tobias Isaksson  Tolkis 10,56,
6. Leonie Laukkanen  Gammelbacka 11,07,6. Elliot Andersson  Kvaba 1C 10,58,
7. Soraya Haakana  Gammelbacka 11,07,7. Rasmus Nirhamo  Kvaba 1B 10,62,
8. Ilona Rönnbacka  Gammelbacka 11,17,8. Axel Mara  Vårberga 10,67,
9. Evangelina Frisk  Kvaba 1B 11,28,9. Elias Haavisto  Saxby 10,73,
10. Alina Wiitala  Vårberga 11,28,10. Alexander Korttinen  Vårberga 10,73,
11. Linn Nordström  Kvaba 1B 11,72,11. Rasmus Bergholm  Hindhår 10,76,
12. Molly Bäck  Sannäs 11,81,12. William Ek  Gammelbacka 10,80,
13. Julia Rauhala  Albert Edelfelt 11,89,13. Kalle Leino  Hindhår 10,81,
14. Frida Strömfors  Sannäs 12,00,14. Johannes Hintsala  Albert Edelfelt 11,09,
15. Alicia Rosenström  Sannäs 12,00,15. Oliver Davidsainen  Tolkis 11,15,
16. Hanna Wesslin  Gammelbacka 12,04,16. Adrian Liljeberg  Sannäs 11,25,
17. Jemina Bergman  Sannäs 12,13,17. Jasu Ahola  Albert Edelfelt 11,26,
18. Victoria Eriksson  Sannäs 12,20,18. Noah Gustafsson  Vårberga 11,28,
19. Inez Hoff  Kvaba 1A 12,50,19. Elias Karlsson  Näse 11,33,
20. Nadja Liitiäinen  Sannäs 12,56,20. Viking Johansson  Kullo 11,36,
21. Wilma Finnbäck  Sannäs 12,70,21. Liam Oljemark  Kullo 11,63,
22. Venla Vuorio  Kvaba 1B 12,80,22. Nico Nickström  Vårberga 11,66,
23. Hilma Englund  Grännäs 12,81,23. August Tukiainen  Kvaba 1C 11,88,
24. Nicolina Hayes  Hindhår 12,85,24. Tuukka Tuomela  Näse 11,88,
25. Stella Park-Björklund  Hindhår 13,24,25. Tarmo Varis  Tolkis 11,88,
26. Aino Johansson  Kvaba 1B 13,35,26. Edward Skogman  Kvaba 1A 11,93,
 27. Aron Skog  Näse 11,96,
Flickor 1   LÄNGDHOPP28. Nooa Vanha-Mylläri  Albert Edelfelt 12,14,
 29. Luka Soiramo  Näse 12,18,
1. Amanda Ahlgren  Gammelbacka 290,30. Melvin Backman  Hindhår 12,38,
2. Ingrid Ahlfors  Hindhår 272,31. Albert Ståhls  Tolkis 12,58,
3. Leonie Laukkanen  Gammelbacka 272,32. Walter Sahlberg  Vårberga 12,59,
4. Soraya Haakana  Gammelbacka 272,33. Maximiliam Kuosmanen  Kvaba 1B 12,60,
5. Ilona Rönnbacka  Gammelbacka 257,34. Milton Backman  Hindhår 13,14,
6. Wilma Finnbäck  Sannäs 251,35. Jens Rämö  Sannäs 13,26,
7. Lotta Rantanen  Albert Edelfelt 244,36. Ludvig Frankenhaeuser  Kullo 13,42,
8. Lilly-Maj Roos  Kullo 242, 
9. Victoria Eriksson  Sannäs 231,Pojkar 1   LÄNGDHOPP
10. Hanna Wesslin  Gammelbacka 222, 
11. Elvy-Sofie Kellgren  Grännäs 222,1. Tobias Tallqvist  Saxby 316,
12. Alina Wiitala  Vårberga 222,2. Alexander Korttinen  Vårberga 313,
13. Linn Nordström  Kvaba 1B 217,3. Jasu Ahola  Albert Edelfelt 306,
14. Molly Bäck  Sannäs 214,4. Tobias Isaksson  Tolkis 299,
15. Hilma Englund  Grännäs 213,5. Elliot Andersson  Kvaba 1C 293,
16. Triin Boije af Gennäs  Sannäs 213,6. Adrian Widestam  Näse 288,
17. Saga Lahdensuo  Gammelbacka 208,7. William Ek  Gammelbacka 278,
18. Maya Strang  Kvaba 1A 208,8. Elias Haavisto  Saxby 276,
19. Nadja Liitiäinen  Sannäs 205,9. Luka Soiramo  Näse 272,
20. Inez Hoff  Kvaba 1A 203,10. Edward Skogman  Kvaba 1A 268,
21. Stella Park-Björklund  Hindhår 202,11. Kalle Leino  Hindhår 264,
22. Nicolina Hayes  Hindhår 195,12. Elias Karlsson  Näse 262,
23. Frida Strömfors  Sannäs 195,13. Axel Mara  Vårberga 250,
24. Maria Wäyrynen  Albert Edelfelt 193,14. Oliver Davidsainen  Tolkis 248,
25. Olivia Wäyrynen  Albert Edelfelt 178,15. August Tukiainen  Kvaba 1C 236,
26. Aili Välimäki  Albert Edelfelt 156,16. Noah Gustafsson  Vårberga 231,
27. Alicia Rosenström  Sannäs 153,17. Maximiliam Kuosmanen  Kvaba 1B 228,
28. Venla Vuorio  Kvaba 1B 145,18. Nooa Vanha-Mylläri  Albert Edelfelt 222,
 19. Albert Ståhls  Tolkis 222,
 20. Milton Backman  Hindhår 219,
 21. Walter Sahlberg  Vårberga 218,
 22. Aron Skog  Näse 217,
 23. Nico Nickström  Vårberga 212,
 24. Melvin Backman  Hindhår 209,
 25. Adam Slunga  Albert Edelfelt 205,
 26. Tarmo Varis  Tolkis 205,
 27. Ludvig Frankenhaeuser  Kullo 200,
 28. Adrian Liljeberg  Sannäs 189,
 29. Jens Rämö  Sannäs 178,
  
Flickor 2   LÖPNING   2×30 mPojkar 2   LÖPNING   2×30 m
  
1. Odessa Forsén  Kvaba 2D 9,97,1. Lucas Lindgren  Tolkis 9,52,
2. Sara Österblom  Kvaba 2D 10,16,2. Milton Nylander  Kvaba 2D 9,55,
3. Erin Liljendal  Kvaba 2D 10,24,3. Anton Zimmer  Grännäs 9,97,
4. Amanda Forsén  Kvaba 2D 10,28,4. William Rehnberg  Sannäs 10,19,
5. Fanny Finell  Kvaba 2A 10,39,5. Oliver Hallikainen  Tolkis 10,19,
6. Ellen Lundell  Kullo 10,52,6. Alec Sallinen  Kvaba 2A 10,24,
7. Jenna Tukia  Hindhår 10,59,7. Maximilian Karbin  Saxby 10,27,
8. Frida Äijö  Kvaba 2A 10,74,8. Konrad Bäckström  Kvaba 2A 10,53,
9. Isabella Aarnio  Kvaba 2A 10,80,9. Tom Uutela  Gammelbacka 10,68,
10. Clara Henriksson  Vårberga 10,82,10. Odin Borgman  Vårberga 10,98,
11. Riina Mällinen  Sannäs 10,87,11. Walter Pölkki  Sannäs 11,08,
12. Fanny Ahlberg  Näse 10,90,12. Filip Nyström  Kullo 11,15,
13. Alexia Bergqvist  Kvaba 2C 11,02,13. Walter Erkkilä  Hindhår 11,19,
14. Stella Broas  Tolkis 11,05,14. Noel Haapalahti  Albert Edelfelt 11,27,
15. Sandra Stjernberg  Kullo 11,17,15. Luka Tervomaa  Albert Edelfelt 11,37,
16. Edith Karlsson  Kvaba 2C 11,21,16. Allan Lundström  Hindhår 11,42,
17. Elsa Krohn  Kullo 11,58,17. Oliver Carlström  Sannäs 11,72,
18. Mia Helenius  Kvaba 2A 11,65,18. Oliver Liljendal  Kvaba 2A 11,73,
19. Emmi Schroderus  Albert Edelfelt 11,71,19. Casimir Karlsson  Vårberga 11,80,
20. Emma Kataja  Grännäs 11,72,20. Lucas Turtia  Kullo 11,81,
21. Mathilda Sundberg  Sannäs 11,74,21. Sebastian Silvennoinen  Gammelbacka 12,49,
22. Erin Kortelainen  Kvaba 2C 11,77,22. Samuel Mantere  Vårberga 12,58,
23. Wilma Perokorpi  Gammelbacka 11,91,23. Neo Kronvall  Kvaba 2B 12,68,
24. Cassandra Skog  Hindhår 11,94,24. Jon Hakala  Tolkis 14,13,
25. Chiara Riska  Vårberga 12,18, 
26. Savannah Holst  Kullo 12,19,Pojkar 2   LÄNGDHOPP
27. Thyra Stenström  Näse 12,65, 
28. Michelle Hyttinen  Sannäs 13,05,1. Lucas Lindgren  Tolkis 342,
 2. Milton Nylander  Kvaba 2D 325,
Flickor 2   LÄNGDHOPP3. Oliver Hallikainen  Tolkis 315,
 4. Tom Uutela  Gammelbacka 313,
1. Odessa Forsén  Kvaba 2D 323,5. Maximilian Karbin  Saxby 312,
2. Fanny Finell  Kvaba 2A 307,6. Amos Sundman  Kvaba 2B 305,
3. Amanda Forsén  Kvaba 2D 301,7. Alec Sallinen  Kvaba 2A 296,
4. Frida Äijö  Kvaba 2A 287,8. Konrad Bäckström  Kvaba 2A 292,
5. Erin Liljendal  Kvaba 2D 281,9. Luka Tervonen  Albert Edelfelt 276,
6. Lucia Illman  Kvaba 2B 272,10. Kevin Salmi  Gammelbacka 269,
7. Wilma Perokorpi  Gammelbacka 264,11. Oliver Liljendal  Kvaba 2A 267,
8. Sara Österblom  Kvaba 2D 264,12. William Rehnberg  Sannäs 267,
9. Clara Henriksson  Vårberga 261,13. Jesper Monto  Sannäs 259,
10. Elsa Krohn  Kullo 259,14. Jonathan Kotkavuori  Gammelbacka 244,
11. Alexia Bergqvist  Kvaba 2C 257,15. Walter Erkkilä  Hindhår 243,
12. Ellen Lustig  Vårberga 248,16. Noel Haapalahti  Albert Edelfelt 214,
13. Emma Nickström  Vårberga 248,17. Joa Oksanen  Hindhår 211,
14. Erin Kortelainen  Kvaba 2C 239, 
15. Jenna Tukia  Hindhår 238,Pojkar 2   KULA
16. Chiara Riska  Vårberga 237, 
17. Emma Kataja  Grännäs 235,1. Amos Sundman  Kvaba 2B 4,85,
18. Ellen Hokka  Gammelbacka 215,2. Jon Hakala  Tolkis 4,11,
19. Mia Helenius  Kvaba 2A 215,3. Lucas Turtia  Kullo 3,91,
20. Sandra Stjernberg  Kullo 204,4. Jonathan Kotkavuori  Gammelbacka 3,85,
21. Edith Karlsson  Kvaba 2C 201,5. Filip Nyström  Kullo 3,68,
22. Thyra Stenström  Näse 199,6. Jesper Monto  Sannäs 3,29,
23. Ida-Olivia Sandström  Kullo 196,7. Casimir Karlsson  Vårberga 3,27,
24. Michelle Hyttinen  Sannäs 195,8. Joa Oksanen  Hindhår 3,05,
25. Savannah Holst  Kullo 192,9. Odin Borgman  Vårberga 2,92,
26. Emmi Schroderus  Albert Edelfelt 163,10. Kevin Salmi  Gammelbacka 2,78,
 11. Neo Kronvall  Kvaba 2B 2,43,
Flickor 2   KULA12. Samuel Mantere  Vårberga 1,61,
  
1. Isabella Aarnio  Kvaba 2A 4,12, 
2. Linette Spring  Tolkis 4,08, 
3. Ellen Lustig  Vårberga 3,94, 
4. Saga Lönnström  Kvaba 2C 3,83, 
5. Cassandra Skog  Hindhår 3,64, 
6. Stella Broas  Tolkis 3,51, 
7. Ellen Lundell  Kullo 3,31, 
8. Emma Nickström  Vårberga 3,27, 
9. Mathilda Sundberg  Sannäs 3,07, 
10. Ellen Hokka  Gammelbacka 2,91, 
11. Ida-Olivia Sandström  Kullo 2,83, 
12. Sofia Sten  Hindhår 1,79, 
  
  
Flickor 3   LÖPNING   2×30 mPojkar 3   LÖPNING   2×30 m
  
1. Erika Tallqvist  Saxby 9,24,1. Anton Forsén  Kvaba 3A 8,96,
2. Olivia Palmén  Gammelbacka 9,37,2. Sam Isaksson  Vårberga 9,63,
3. Brenda Jalkanen  Gammelbacka 9,54,3. Tristan Illman  Kvaba 3A 9,66,
4. Emelie Lönnroth  Kvaba 3C 9,61,4. Alex Ahlgren  Gammelbacka 10,06,
5. Lowa Lindén  Vårberga 9,71,5. Adam Oljemark  Kullo 10,09,
6. Julia Nieminen  Vårberga 9,79,6. Peik Weckström  Grännäs 10,11,
7. Alicia Gustafsson  Vårberga 9,86,6. William Kinnunen  Tolkis 10,11,
8. Sarah Isaksson  Vårberga 9,87,8. Lucas Backman  Hindhår 10,38,
9. Ellen strömfors  Sannäs 9,92,9. Ivar Holmström  Tolkis 10,59,
10. Ida Lönnqvist  Näse 10,17,10. Wictor Fridolfsson  Grännäs 10,60,
11. Kira Karlsson  Kvaba 3B 10,22,11. Liam Blom  Sannäs 10,72,
12. Stella Isoniemi  Kullo 10,24,12. Ohto Junes  Albert Edelfelt 11,23,
13. Ronja Gabrielsson  Hindhår 10,29,13. Alex Flykt  Tolkis 11,53,
14. Anna-Sofia Henttala  Saxby 10,48,14. Victor Ikävalko  Kullo 11,72,
15. Emilie Skog  Hindhår 10,70,15. Alex Finnbäck  Sannäs 12,14,
16. Ninja Jalas  Kullo 10,89, 
17. Siri Lönnqvist  Tolkis 11,15,Pojkar 3   LÄNGDHOPP
18. Minetta Lönnqvist  Hindhår 11,37, 
19. Saga Sonntag  Sannäs 11,51,1. Anton Forsén  Kvaba 3A 385,
20. Emilia Grönroos  Vårberga 11,65,2. Tristan Illman  Kvaba 3A 334,
21. Elsa Frankenhaeuser  Kullo 12,01,3. William Kinnunen  Tolkis 331,
22. Julia Westerlund  Vårberga 14,64,4. Sam Isaksson  Vårberga 312,
 5. Adam Oljemark  Kullo 311,
Flickor 3   LÄNGDHOPP6. Erik Hägglund  Kvaba 3C 305,
 7. Ivar Holmström  Tolkis 291,
1. Erika Tallqvist  Saxby 346,8. Kristian Mikkonen  Saxby 290,
2. Brenda Jalkanen  Gammelbacka 336,9. Lucas Backman  Hindhår 288,
3. Emelie Lönnroth  Kvaba 3C 320,10. Ohto Junes  Albert Edelfelt 279,
4. Sarah Isaksson  Vårberga 313,11. Mio Lehtonen  Vårberga 265,
5. Olivia Palmén  Gammelbacka 298,12. Rasmus Lindqvist  Hindhår 260,
6. Alicia Gustafsson  Vårberga 284,13. Victor Ikävalko  Kullo 259,
7. Kira Karlsson  Kvaba 3B 282,14. Alex Flykt  Tolkis 258,
8. Emilie Skog  Hindhår 274,15. Wictor Fridolfsson  Grännäs 256,
9. Minea Korttinen  Vårberga 271,16. Alex Finnbäck  Sannäs 252,
10. Lowa Lindén  Vårberga 264,17. Wilhelm Väyrynen  Tolkis 238,
11. Ninja Jalas  Kullo 257,18. Cian Breen  Hindhår 167,
12. Saga Sonntag  Sannäs 250,
13. Stella Isoniemi  Kullo 247,Pojkar 3   KULA
14. Alexandra Lång  Näse 247, 
15. Ellen strömfors  Sannäs 247,1. Wilhelm Väyrynen  Tolkis 6,69,
16. Julia Nieminen  Vårberga 241,2. Liam Blom  Sannäs 6,15,
17. Alina Nyholm  Hindhår 234,3. Erik Hägglund  Kvaba 3C 6,07,
18. Frida Lampinen  Hindhår 230,4. Patrik Siitonen  Kvaba 3C 6,06,
19. Elsa Frankenhaeuser  Kullo 228,5. Rocco Liimatainen  Näse 5,80,
20. Marianne Warma  Sannäs 208,6. Santeri Puustinen  Vårberga 5,73,
21. Emilia Grönroos  Vårberga 199,7. Cian Breen  Hindhår 5,61,
22. Julia Westerlund  Vårberga 181,8. Rasmus Lindqvist  Hindhår 5,21,
 9. Alex Ahlgren  Gammelbacka 5,14,
Flickor 3   KULA10. Peik Weckström  Grännäs 5,00,
  
1. Alexandra Lång  Näse 4,31, 
2. Amelia Johansson  Kvaba 3B 4,17, 
3. Ida Lönnqvist  Näse 4,05, 
4. Marianne Warma  Sannäs 3,74, 
5. Alina Nyholm  Hindhår 3,73, 
6. Ronja Ekholm  Tolkis 3,69, 
7. Frida Lampinen  Hindhår 3,59, 
  
  
Flickor 4   LÖPNING   2×30 mPojkar 4   LÖPNING   2×30 m
  
1. Juanita Vihavainen  Sannäs 8,90,1. Albert Isaksson  Tolkis 8,75,
2. Isabell Leinonen  Kvaba 4A 9,10,2. Marius Widestam  Näse 8,95,
3. Amanda Kärkkäinen  Kvaba 4A 9,29,3. Albert Äijö  Kvaba 4A 9,26,
4. Jannika Ek  Gammelbacka 9,38,4. Julius Karlsson  Grännäs 9,45,
5. Sarah Stjernberg  Kullo 9,40,5. Elmer Lindblom  Kvaba 4B 9,49,
6. Mathilda Oksanen  Kvaba 4A 9,52,6. Christoffer Ahlgren  Saxby 9,51,
7. Ronja Nordström  Kvaba 4C 10,24,7. Dennis Edsvik  Gammelbacka 9,53,
8. Ada Ahlgren  Gammelbacka 10,27,8. Lukas Nordström  Saxby 9,70,
9. Jessica Wikholm  Vårberga 10,39,9. Bruno Brandt  Tolkis 9,70,
10. Emma Kortelainen  Kvaba 4C 10,51,10. Martin Karlsson  Vårberga 9,85,
11. Kitty Broas  Tolkis 10,52,11. Edwin Eskelinen  Kvaba 4A 9,88,
12. Freja Johansson  Kullo 10,72,12. Oliver Sveholm  Tolkis 10,08,
13. Cassandra Tuominen  Hindhår 10,76,13. Johan Blomgren  Vårberga 10,14,
14. Siiri Mikkonen  Gammelbacka 10,98,14. Lucas Bremer  Tolkis 10,29,
15. Emilia Liljendal  Kvaba 4C 11,03,15. Joel Sahlberg  Vårberga 10,35,
16. Vilma Vallin  Saxby 11,19,16. Kristoffer Hänninen  Kullo 10,39,
17. Wilma Grönqvist  Vårberga 11,22,17. William Behm  Kullo 10,44,
18. Ellen Huttunen  Tolkis 11,36,18. Mike Törnroos  Gammelbacka 10,67,
19. Alina Grönqvist  Grännäs 11,40,19. Victor Tallberg  Näse 10,74,
20. Fanny Östergård  Vårberga 13,65,20. Max Edsvik  Gammelbacka 10,87,
 21. Tobias Krogell  Hindhår 10,89,
Flickor 4   LÄNGDHOPP22. Oliver Tukiainen  Kvaba 4B 10,89,
 23. Dexter Holst  Kullo 10,93,
1. Jessica Björksten  Sannäs 359,24. Joakim Englund  Grännäs 11,10,
2. Juanita Vihavainen  Sannäs 351, 
3. Erin Johansson  Hindhår 333,Pojkar 4   LÄNGDHOPP
4. Jannika Ek  Gammelbacka 327, 
5. Mathilda Oksanen  Kvaba 4A 321,1. Albert Isaksson  Tolkis 413,
6. Sarah Stjernberg  Kullo 313,2. Marius Widestam  Näse 384,
7. Amanda Kärkkäinen  Kvaba 4A 311,3. Kevin Backman  Hindhår 370,
8. Rebecka Kyttälä  Kvaba 4A 297,4. Kevin Nordström  Tolkis 356,
9. Ronja Nordström  Kvaba 4C 296,5. Oliver Tukiainen  Kvaba 4B 354,
10. Emma Kortelainen  Kvaba 4C 292,6. Bruno Brandt  Tolkis 350,
11. Ada Ahlgren  Gammelbacka 288,7. Elmer Lindblom  Kvaba 4B 348,
12. Siiri Mikkonen  Gammelbacka 273,8. Christoffer Ahlgren  Saxby 345,
13. Cassandra Tuominen  Hindhår 270,9. Martin Karlsson  Vårberga 343,
14. Ellen Huttunen  Tolkis 263,10. Julius Karlsson  Grännäs 339,
15. Alina Grönqvist  Grännäs 241,11. Simon Lepistö  Kvaba 4C 335,
16. Hanna-Mari Sinisalo  Tolkis 205,12. Julius Lönnström  Kvaba 4B 330,
 13. Oliver Sveholm  Tolkis 326,
Flickor 4   KULA14. Edwin Eskelinen  Kvaba 4A 323,
 15. Lukas Nordström  Saxby 321,
1. Jessica Björksten  Sannäs 7,75,16. Zacharias Karbin  Saxby 316,
2. Erin Johansson  Hindhår 6,88,17. Max-Casper Sandström  Kullo 299,
3. Kitty Broas  Tolkis 5,28,18. Emil Salmi  Gammelbacka 294,
4. Fanny Östergård  Vårberga 5,20,19. Kristoffer Hänninen  Kullo 290,
5. Jessica Wikholm  Vårberga 5,00,20. Dexter Holst  Kullo 278,
6. Emilia Liljendal  Kvaba 4C 4,87,21. Sebastian Blomqvist  Gammelbacka 276,
7. Freja Johansson  Kullo 4,40,22. Max Edsvik  Gammelbacka 273,
8. Hanna-Mari Sinisalo  Tolkis 3,69,23. William Tallberg  Sannäs 260,
9. Wilma Grönqvist  Vårberga 3,68,24. Pauli Tukia  Hindhår 256,
 25. Joakim Englund  Grännäs 251,
 26. William Behm  Kullo 239,
 27. Aron Gustafsson  Sannäs 233,
  
 Pojkar 4   KULA
  
 1. Johan Blomgren  Vårberga 7,49,
 2. Kevin Backman  Hindhår 7,39,
 3. Joel Sahlberg  Vårberga 6,98,
 4. Lucas Bremer  Tolkis 6,53,
 5. Simon Lepistö  Kvaba 4C 6,50,
 6. William Tallberg  Sannäs 6,38,
 7. Anton Keckman  Kvaba 4A 6,06,
 8. Zacharias Karbin  Saxby 5,99,
 9. Albert Äijö  Kvaba 4A 5,89,
 10. Kevin Nordström  Tolkis 5,86,
 11. Julius Lönnström  Kvaba 4B 5,63,
 12. Fabian Hellström  Gammelbacka 5,42,
 13. Mike Törnroos  Gammelbacka 5,08,
 14. Dennis Edsvik  Gammelbacka 5,08,
 15. Aron Gustafsson  Sannäs 4,36,
 16. Emil Salmi  Gammelbacka 4,26,
 17. Pauli Tukia  Hindhår 4,19,
  
  
Flickor 5   LÖPNING   2×30 mPojkar 5   LÖPNING   2×30 m
  
1. Fanny Böhling  Gammelbacka 8,76,1. Otto Flykt  Sannäs 8,08,
2. Alma Henricson  Näse 9,14,2. Lucas Stenbäck  Tolkis 8,59,
3. Malin Lindblom  Näse 9,23,3. Linus Ekholm  Hindhår 8,66,
4. Alexandra Kinnunen  Tolkis 9,36,4. Felix Guldbrand  Tolkis 9,03,
5. Eevi Kontinen  Hindhår 9,40,5. Oscar Nyström  Kullo 9,10,
6. Julianna Weckström  Sannäs 9,42,6. Bastian Hollmén  Sannäs 9,30,
7. Nea Söderblom  Kullo 9,50,7. Elliot Gustafsson  Vårberga 9,30,
8. Armi Piispanen  Albert Edelfelt 9,61,8. Oscar Strömfors  Sannäs 9,40,
9. Emelie Träskelin  Sannäs 9,63,9. Viktor Kulmala  Kullo 9,64,
10. Ellen Wahlström  Näse 9,69,10. Sebastian Ahlroos  Saxby 9,64,
11. Aino Andersson  Kvaba 5A 9,70,11. Benjamin Gabrielsson  Hindhår 9,68,
12. Cecilia Nordgren  Näse 9,75,12. Benjamin Lindén  Vårberga 9,83,
13. Silja Kemppainen  Albert Edelfelt 9,80,13. Teemu Tuomela  Näse 9,90,
14. Corinna Björksten  Gammelbacka 9,82,14. Caspian Kuosmanen  Gammelbacka 10,58,
15. Anna Mikkonen  Saxby 9,88,15. Oscar Park-Björklund  Hindhår 10,67,
16. Julia Lindroos  Näse 10,00,16. Joakim Munkberg  Sannäs 11,60,
17. Saga Vähäsalo  Kvaba 5A 10,06,17. Tobias Söderström  Sannäs 11,69,
18. Viivi Perttula  Saxby 10,15, 
19. Alicia Maukkonen  Sannäs 10,23,Pojkar 5   HÖJDHOPP
20. Diana Flykt  Tolkis 10,31, 
21. Elin Tallsten  Sannäs 10,34,1. Henri Aspelin  Hindhår 118,
22. Matilda Lindman  Tolkis 10,40,2. Santtu Vuosalmi  Hindhår 118,
23. Adele Skogster  Hindhår 10,41,3. Benjamin Gabrielsson  Hindhår 115,
24. Emma Häggqvist  Tolkis 10,43,4. Benjamin Lindén  Vårberga 110,
25. Alexina Nyman  Tolkis 10,51, 
26. Jonna Hyttinen  Sannäs 10,78,Pojkar 5   KULA
27. Ada Karlsson  Kullo 11,20, 
28. Edith Krohn  Kullo 12,03,1. Henri Aspelin  Hindhår 9,09,
 2. Anthon Mäkinen  Gammelbacka 8,44,
Flickor 5   HÖJDHOPP3. Max Lehtonen  Vårberga 8,37,
 4. Caspian Kuosmanen  Gammelbacka 7,47,
1. Sara Koskela  Albert Edelfelt 123,5. Otto Flykt  Sannäs 7,24,
2. Alexandra Kinnunen  Tolkis 121,6. Linus Ekholm  Hindhår 7,23,
3. Malin Lindblom  Näse 118,7. Viktor Kulmala  Kullo 6,92,
4. Julia Ranta  Tolkis 110,8. Elliot Gustafsson  Vårberga 6,79,
5. Melina Lundqvist  Näse 110,9. Santtu Vuosalmi  Hindhår 6,67,
6. Cassandra Lopez  Sannäs 105,10. Tobias Söderström  Sannäs 6,08,
6. Emmalotta Sarkala  Sannäs 105,11. Oscar Park-Björklund  Hindhår 5,39,
8. Lisa Lampinen  Hindhår 105,12. Oscar Strömfors  Sannäs 5,34,
9. Emelie Gillberg  Sannäs 100, 
10. Cecilia Nordgren  Näse 85, 
  
Flickor 5   KULA 
  
1. Melina Lundqvist  Näse 7,57, 
2. Juni Karlsson  Kvaba 5A 7,16, 
3. Saga Vähäsalo  Kvaba 5A 6,89, 
4. Aino Andersson  Kvaba 5A 6,80, 
5. Corinna Björksten  Gammelbacka 6,34, 
6. Armi Piispanen  Albert Edelfelt 6,22, 
7. Cassandra Lopez  Sannäs 6,00, 
8. Emmalotta Sarkala  Sannäs 5,95, 
9. Eevi Kontinen  Hindhår 5,65, 
10. Lisa Lampinen  Hindhår 5,04, 
11. Amanda Kivelä  Hindhår 4,80, 
12. Adele Skogster  Hindhår 4,53, 
13. Viivi Perttula  Saxby 4,50, 
14. Elin Tallsten  Sannäs 4,49, 
15. Emelie Träskelin  Sannäs 4,45, 
16. Silja Kemppainen  Albert Edelfelt 4,21, 
  
  
Flickor 6   LÖPNING   2×30 mPojkar 6   LÖPNING   2×30 m
  
1. Emelie Hägglund  Kvaba 6A 8,15,1. Thomas Lahdensuo  Gammelbacka 7,88,
2. Amanda Palmén  Gammelbacka 8,42,2. Elliot Schmidt  Näse 8,45,
3. Cecilia Blomqvist  Gammelbacka 8,88,3. Linus Henriksson  Vårberga 8,45,
4. Veera Kankainen  Saxby 9,14,4. Thomas Isaksson  Vårberga 8,56,
5. Ronja Nevanko  Saxby 9,21,5. Morris Johansson  Tolkis 8,60,
6. Isabella Paasiaho  Saxby 9,22,6. Victor Lindroos  Näse 8,61,
7. Sofia Anttila  Sannäs 9,25,7. Jonathan Loikkanen  Gammelbacka 8,82,
8. Emilia Ek  Vårberga 9,41,8. Jim Edsvik  Gammelbacka 9,14,
9. Vilma Graan  Gammelbacka 9,42,9. Lucas Salminen  Tolkis 9,28,
10. Tilda Lohman  Gammelbacka 9,56,10. Liam Laukkanen  Gammelbacka 9,88,
11. Elodie Böhling  Gammelbacka 9,60,11. Aron Forslund  Tolkis 10,25,
12. Jenny Lönnqvist  Tolkis 9,67, 
13. Kristina Henttala  Saxby 9,78,Pojkar 6   HÖJDHOPP
14. Jessica Väyrynen  Tolkis 9,78, 
15. Ida Fellman  Tolkis 10,23,1. Thomas Isaksson  Vårberga 131,
 2. Morris Johansson  Tolkis 131,
Flickor 6   HÖJDHOPP3. Linus Henriksson  Vårberga 131,
 4. Elliot Schmidt  Näse 128,
1. Heidi Aspelin  Hindhår 131,5. Victor Lindroos  Näse 120,
2. Ida Finell  Kvaba 6A 131,6. Samuel Puustinen  Vårberga 110,
3. Emelie Hägglund  Kvaba 6A 125, 
4. Ronja Nevanko  Saxby 125,Pojkar 6   KULA
5. Sofia Anttila  Sannäs 115, 
6. Veera Kankainen  Saxby 115,1. Samuel Puustinen  Vårberga 9,29,
7. Jessica Väyrynen  Tolkis 110,2. Anton Karlsson  Grännäs 9,21,
8. Jenny Lönnqvist  Tolkis 100,3. Thomas Lahdensuo  Gammelbacka 8,75,
 4. Niclas van Assendelft  Sannäs 8,57,
Flickor 6   KULA5. Jonathan Loikkanen  Gammelbacka 8,39,
 6. Benjamin Johansson  Tolkis 7,99,
1. Heidi Aspelin  Hindhår 7,77,7. Linus Jansson  Hindhår 7,27,
2. Ida Fellman  Tolkis 7,74,8. Liam Laukkanen  Gammelbacka 6,45,
3. Ida Finell  Kvaba 6A 7,72, 
4. Amanda Palmén  Gammelbacka 7,42, 
5. Nella Mäkinen  Gammelbacka 4,48, 
 
 

Välilehden sisältö

GUSTAFS REKORD 2017

 Årskurs 1 
 FlickorPojkar
2×30 mBettina Harling 9,36, 1991Staffan Johansson 9,50, 2009
LängdSofia Mara 324, 1991Linus Wilén 360, 1994
 Årskurs 2 
2×30 mAlina Nylander 9,17, 2014Thomas Lahdensuo  8,99, 2014
LängdJohanna Munther 385, 1994Sebastian Sahlberg 388, 1994
KulaHanna-Maria Helenius 6,58, 1993Hubbe Söderholm 6,97, 1996
 Årskurs 3 
2×30 mJasmine Westerlund 8,77, 2006Casimir Linnaila 8,60, 2004
LängdChristina Puotila 405, 1992Rasmus Latvala 428, 1994
KulaJessica Björksten 7,78, 2017Jonathan Björksten 8,42, 2010
 Årskurs 4 
2×30 mJohanna Hollmen 8,36, 1988Thomas Lahdensuo  8,24, 2016
Otto Flykt 8,24 , 2017
LängdGisela Bergström 420, 2015Tomas Karike 452, 2002
KulaSara Nyström 9,01, 1995Tomas Karike 10,09, 2002
 Årskurs 5 
2×30 mGisela Bergström 8,10, 2016Simon Wackström 7,96, 2003
HöjdPauliina Pönni 143, 2004Tomas Karike 151, 2003
KulaSara Nyström 10,30, 1996Mika Hänninen 11,57, 2006
 Årskurs 6 
2×30 mJasmin Westerlund 7,92, 2009Simon Wackström 7,60, 2004
Mathias Halonen 7,60, 2011
HöjdPauliina Pönni 146, 2005Simon Wackström 161, 2004
KulaSara Nyström 12,23, 1997Niklas Lindgren 14,06, 1994

GUSTAFS REKORDutveckling .. 2019

 Årskurs 1 
 FlickorPojkar
2×30 m Bettina Harling 9,36, 1991 Staffan Johansson 9,50, 2009
Henrik Backman 9,51, 1989
LängdSofia Mara 324, 1991Linus Wilén 360, 1994
 Årskurs 2 

2×30 m

Alina Nylander 9,17, 2014
Olivia Kortelainen 9,20, 2006
Julia Dromberg 9,26, 2001
Thomas Lahdensuo  8,99 , 2014
Henrik Backman 9,04, 1990 
LängdJohanna Munther 385, 1994Sebastian Sahlberg 388, 1994
KulaHanna-Maria Helenius 6,58, 1993Hubbe Söderholm 6,97, 1996
 Årskurs 3 
2×30 m Jasmine Westerlund 8,77, 2006
Simone Kolehmainen 8,85, 2002
Casimir Linnaila 8,60, 2004 
LängdChristina Puotila 405, 1992Rasmus Latvala 428, 1994
KulaJessica Björksten 7,78, 2017
Patricia Kellgren 7,30, 2013
Miranda Forsman 6,61, 2003
Jonathan Björksten 8,42, 2010
Niklas Lindgren 8,38, 1991
 Årskurs 4 
2×30 m Johanna Hollmen 8,36, 1988 Otto Flykt 8,24 , 2017
Thomas Lahdensuo  8,24, 2016
Carl-Wilhelm Björkendahl 8,26, 2011
Sebastian Sahlberg 8,38, 1996
LängdGisela Bergström 420, 2015
Christina Puotila 416, 1993
Tomas Karike 452, 2002
KulaSara Nyström 9,01, 1995Tomas Karike 10,09, 2002
 Årskurs 5 
2×30 mGisela Bergström 8,10, 2016
Johanna Niklander 8,26, 1991
Simon Wackström 7,96, 2003
HöjdPauliina Pönni 143, 2004Tomas Karike 151, 2003
Kula Sara Nyström 10,30, 1996 Mika Hänninen 11,57, 2006
Niklas Lindgren 11,35, 1993
 Årskurs 6 
2×30 m Jasmin Westerlund 7,92, 2009
Bettina Harling 7,98, 1996
Simon Wackström 7,60, 2004
Mathias Halonen 7,60, 2011
Höjd Pauliina Pönni 146, 2005
Bettina Harling 145, 1996
Simon Wackström 161, 2004 
KulaSara Nyström 12,23, 1997Niklas Lindgren 14,06, 1994