Då denna förteckning ej är helt fullständig då det gäller resultat, datum och orter ber vi om hjälp för att få den så fullständig som möjligt. Tack på förhand,
kontakta: leif.rikberg@akilles.fi

1927      
FIN-SVEJohn ”Joppe” Lindroth (11.2.1906-12.8.1974)herrar stav4.34011.9 Stockholm, SVE 
1929      
FIN-SVEJohn ”Joppe” Lindrothherrar stav3.3608.9 Helsingfors 
FRA-FINJohn ”Joppe” Lindrothherrar stav1.38029.9. Colombes, FRA 
1930      
HUN-FINPaul ”Palle” Virtanen (19.1.1910-30.9.2000)
Paul ”Palle” Virtanen
Paul ”Palle” Virtanen
John ”Joppe” Lindroth
herrar 100 m
herrar 200m
1000m stafett
herrar stav
4.
4.
2.
2.
11,1h
22,9h
1.59,4h
380
6.7 Budapest, HUN
6.7 Budapest, HUN
6.7 Budapest, HUN
6.7 Budapest, HUN
 
1931      
SVE-FINJohn ”Joppe” Lindrothherrar stav3.39030.8 Stockholm, SVE 
1932      
FRA-FINPaul ”Palle” Virtanen
Paul ”Palle” Virtanen
John ”Joppe” Lindroth
herrar 100 m
1000m stafett
herrar stav
1.
1.
3.
11,2h
1.58,0h
370
9.10. Colombes, FRA
9.10. Colombes, FRA
9.10. Colombes, FRA
 
1933      
NOR-FIN
FIN-FRA
John ”Joppe” Lindroth
Paul ”Palle” Virtanen
Paul ”Palle” Virtanen
John ”Joppe” Lindroth
herrar stav
herrar 100 m
herrar 4×100 m
herrar stav
1.
1.
1.
1.
380
10,7h
42,5h
385
2.7. Oslo, NOR
27.8. Helsingfors
27.8. Helsingfors
27.8. Helsingfors
 
1934      
FIN-NORPaul ”Palle” Virtanen
Paul ”Palle” Virtanen
John ”Joppe” Lindroth
herrar 100 m
1000m stafett
herrar stav

4.

1.

11,2h
2.01,8h
400
1.7 Viborg
1.7 Viborg
1.7 Viborg
 
Tyskland-FINPaul ”Palle” Virtanen
Paul ”Palle” Virtanen
Paul ”Palle” Virtanen
John ”Joppe” Lindroth
herrar 100 m
herrar 200 m
herrar 4×100 m
herrar stav
3.
4.
2.
4.
11,0h
23,7h
43,8h
300
16.9 Berlin, GER
16.9 Berlin, GER
16.9 Berlin, GER
16.9 Berlin, GER
 
1935      
GBR-FINPaul ”Palle” Virtanen
Paul ”Palle” Virtanen
herrar 100 yards
stafett
(110+220+330+440y)
3.
2.
FIN 2.01,329.6 Glasgow, GBR
29.6 Glasgow, GBR
 
FIN-TysklandPaul ”Palle” Virtanen
Paul ”Palle” Virtanen
Paul ”Palle” Virtanen
John ”Joppe” Lindroth
herrar 100 m
herrar 200 m
herrar 4×100 m
herrar stav
4.
4.
2.
1.
11,3h
22,3h
42,1h
400
25.8 Helsingfors
25.8 Helsingfors
25.8 Helsingfors
25.8 Helsingfors
 
1936      
FIN-ESTPaul ”Palle” Virtanen
Paul ”Palle” Virtanen
Paul ”Palle” Virtanen
herrar 200 m
herrar 4×100 m
herrar svensk
stafett (200m)
3.
1.
22,7h
42,9h
2.01,1
21.6 Tallinn, EST
21.6 Tallinn, EST
21.6 Tallinn, EST
 
FRA-FINJohn ”Joppe” Lindrothherrar stav4.38020.9 Colmbes, FRA 
1937      
FIN-GBRJohn ”Joppe” Lindrothherrar stav1.3934-6.9 Helsingfors 
1938      
FIN-HUNJohn ”Joppe” Lindrothherrar stav utan res10-11.7 Helsingfors 
1947      
DAN-FINHenning Åkermarck (23.10.1920)herrar tresteg2.14,4429.7.1947 Köpenhamn, DEN 
SVE-FINHenning Åkermarckherrar tresteg6.14,258.9.1947 Stockholm, SVE 
1949      
FIN-FRAHenning Åkermarckherrar tresteg1.14,6518.9.1949 Helsingfors 
1950      
TCH-FINHenning Åkermarckherrar tresteg3.14,3531.8.1950 Prag, CHE 
1956      
GFR-FINTorbjörn Lassenius (4.8.1931)herrar 10-kamp2.7062p23.9.1956 Hamburg GFR 
 (11,6-693-12.92-175-50,6-15,2-43,07-380-62.33-4.37,6)    
1966      
Jun FIN-SVE-NORBo Grahn (6.10.1947)kula2.15,7220-21.8 Gamlakarleby 
1967      
Jun FIN-SVE-NORBo Grahn (6.10.1947)
Bo Grahn (6.10.1947)
kula
diskus
2,
3.
15,22
44,32
11-12.7 Stavanger, NOR
11-12.7 Stavanger, NOR
 
1971      
Jun FIN-SVEThomas Andersson (22.6.1951)diskus1.50,6831.7 Karlskoga, SVE 
1972      
FIN-FRA-ROM-ITAKrister Lönnström (15.3.1949)10-kamp10.6495p25.6.1972 Heinola 
 (11,4-663-11.63-175-50,3-15,6-31.72-370-46.44-4.27,4)    
ITA-FINThomas AnderssonH21 diskus3.49,945-6.8.1972 Pisa, ITA 
1973      
FIN-SVEHans Lindblad (1955)PA 10-kamp8.5285pTäby, SWE 
1989      
FIN-SVE-NOR-DANSonja Rehn (21.7.1972)D20 100 m5.12,575-6.8 Ikalis 
 Finland (bl.a. Sonja Rehn)D20 4×1003.47,145-6.8 Ikalis 
FIN-ESTNiklas Henriksson (26.4.1972)H17 110 m häck3.15,72Hyrylä 
 Finland (bl.a. Sonja Rehn)D17 4×100 m1.48,16Hyrylä 
1990      
NOR-FIN-SVE-DAN/ISLNiklas HenrikssonH20 110 m häck6.15,1621-22.7.1990 Bergen, NOR 
 Sonja RehnD20 100 m4.12,4421-22.7.1990 Bergen, NOR 
 Finland (bl.a. Sonja Rehn)D20 4×100 m2.46,721-22.7.1990 Bergen, NOR 
GER-GBR-FINNiklas HenrikssonH19 110m häck6.15,127.7.1990 Lübeck, GER 
 Sonja RehnD19 100 m6.12,377.7.1990 Lübeck, GER 
 Sonja RehnD19 200 m6.25,357.7.1990 Lübeck, GER 
 Finland (bl.a. Sonja Rehn)D19 4×100 m3.47,637.7.1990 Lübeck, GER 
FIN-SVENiklas HenrikssonH18 300m häck3.38,4218-19.8.1990 Esbo/A 
 Sonja RehnD18 100 m2.12,1318-19.8.1990 Esbo/A 
 Sonja RehnD18 200 m3.25,0918-19.8.1990 Esbo/A 
 Finland (bl.a. Sonja Rehn)D18 4×100 m2.46,8118-19.8.1990 Esbo/A 
FIN-ESTMartina Harling (9.7.1973)D17 400 m2.58,3828-29.7.1990 Orimattila 
 Finland (bl.a. Martina Harling)D17 4×400 m2.3.53,5128-29.7.1990 Orimattila 
EST-FINJohan Meriluoto (22.3.1974)H16 3-steg1.14,4228-29.7.1990 Pärnu, EST 
1991      
SVE-FIN-NOR-DAN/ISLSonja RehnD20 100 m4.12,1524-25.8.1991 Tranås, SVE 
 Sonja RehnD20 200 m5.25,4224-25.8.1991 Tranås, SVE 
 Finland (bl.a. Sonja Rehn)D20 4×100 m3.48,0624-25.8.1991 Tranås, SVE 
 Finland (bl.a. Martina Harling)D20 4×400 m1.3.41,7624-25.8.1991 Tranås, SVE 
SVE-GER-GBR-FINNiklas HenrikssonH19 110 m häck8.15,2915.6.1991 Esbo/A 
 Finland (bl.a. Niklas Henriksson)H19 4×400 m4.3.27,9315.6.1991 Esbo/A 
 Sonja RehnD19 100 m8.12,2915.6.1991 Esbo/A 
 Martina HarlingD19 400 m häck7.62,615.6.1991 Esbo/A 
 Finland (bl.a. Sonja Rehn)D19 4×100 m447,2715.6.1991 Esbo/A 
SVE-FINJohan MeriluotoH18 3-steg1.15,273-4.8.1991 Stockhom, SVE 
 Martina HarlingD18 300 m2.42,453-4.8.1991 Stockhom, SVE 
 Finland (bl.a. Martina Harling)D18 4×400 m2.3.46,973-4.8.1991 Stockhom, SVE 
FIN-ESTJohan MeriluotoH17 3-steg1.14,8910-11.8.1991 Orimattila 
1992      
FIN-SVE-NORMartina HarlingD20 400 m häck6.64,351992 Valkeakoski 
FIN-SVEJohan MeriluotoH-18 3-steg1.15,441992 Esbo/A 
1993      
Hall-landskampJohan Meriluotoherrar 3-steg4.15,867.3.1993 Tammerfors 
FIN-SVEJohan Meriluotoherrar 3-steg615,8129.8.1993 Stockholm, SVE 
FIN-SWE-NOR-DICJohan MeriluotoH-20 3-steg1.15,6122.8.1993 Skien , NOR 
FIN- BaltikumKim ForsH17 110 m häck6.15,6515.8.1993 Nivala 
1995      
Europa cup (B)Johan Meriluotoherrar 3-steg4.16,2611.6.1995 Åbo 
FIN- BaltikumAnders KarlssonH17 300 m häck2.39,1430.7.1995 Orimattila 
1996      
FIN-SVEJohan Meriluotoherrar 3-steg1.16.1023.8.1996 Helsingfors 
1997      
Europa-cupJohan Meriluotoherrar 3-steg3.16,028.6.1997 Dublin, IRL 
SVE-FINJohan Meriluotoherrar 3-steg2.15,7429.8.1997 Stockholm, SWE 
1998      
Europa-cupJohan Meriluotoherrar 3-steg5.16,4428.6.1998 St Petersburg, RUS 
 Harri Uurainen (20.12.1961)herrar diskus7.58,5728.6.1998 St Petersburg, RUS 
Balt-FIN-POLAnnika Rikberg (21.12.1981)D17 4x400m2.3.54,142.8.1998 Tarto, EST 
 Kia Minkkinen, Eva-Liisa Kaartinen, Minna Järvenpää    
FIN-SVEJohan Meriluotoherrar 3-steg1.16,1028.8.1998 Helsingfors 
 Harri Uurainen (20.12.1961)herrar diskus6.55,1428.8.1998 Helsingfors 
FIN-SVE 18 årHeini Vendelin (28.4.1980)D18 300m häck4.45,2629.8.1998 Helsingfors 
1999      
SVE-FINJohan Meriluoto hherrar 3-steg2.16,534.9.1999 Göteborg, SWE 
2000      
FIN-SWE-NOR-DICAnnika RikbergD20 400m7.59,1826.8.2000 Borganes , ISL 
 FIN (Annika Rikberg, M Järvenpää, M Järvenpää, S Myllymäki)D20 4x400m1.3.49,6227.8.2000 Borganes , ISL 
Europa-cupJohan Meriluotoherrar 3-steg1.16,76w9.7.2000 Bærum, NOR 
2001      
Hall-landskampJohan Meriluotoherrar 3-steg1.16,75 (FR)24.2.2001 Umeå, SVE 
Europa-cupJohan Meriluotoherrar 3-steg1.16,5324.6.2001 Vasa 
Balt-POL-FINRasmus Latvala (12.04.1984)H17 tresteg6.14,01 (-0,8)5.8.2001 Kaunas, LIT 
 Maria Brunberg (1.4.1984)D17 stav4.3405.8.2001 Kaunas, LIT 
SVE-FIN 18 årMaria BrunbergD18 stav2.3562.9.2001 Göteborg, SVE 
SVE-FINJohan Meriluotoherrar 3-steg2.16,311.9.2001 Göteborg, SVE 
2002      
SVE-FIN-NOR-DAN/ISLSebastian Bagger (25.6.1983)H20 400m häck7.63,3610.8.2002 Eskilstuna, SVE 
FIN-SVEMaria Brunberg (1.4.1984)D18 stav3.34024.8.2002 Esbo/A 
Hall-landskampJohan Meriluotoherrar 3-steg1.16,17i23.2.2002 Tallinn, EST 
Europa-cupJohan Meriluotoherrar 3-steg8.16,1623.6.2002 Annecy, FRA 
2003      
Europa-cupJohan Meriluotoherrar 3-steg4.16,2622.6.2003 Villmanstrand 
FIN-SVEJohan Meriluotoherrar 3-steg6.14,306.9.2003 Helsingfors/S 
SVE-FIN-NOR-DAN/ISLRasmus LatvalaH19 3-steg1.14,76w24.8.2003 Odense, DAN 
 Maria BrunbergD19 stav3.33124.8.2003 Odense, DAN 
2004      
Europa-cupJohan Meriluotoherrar 3-steg1.16,6822.6.2004 Istanbul, TUR 
SVE-FINAnnika Rikbergdamer 800m3.2.04,455.9.2004 Göteborg, SVE 
2005      
Europa-cupJohan Meriluotoherrar 3-steg3.16,3719.6.2005 Gävle, SVE 
SVE-FINJohan Meriluotoherrar 3-steg2.16,2628.8.2005 Göteborg, SVE 
2006      
Europa-cupAnnika Rikbergdamer 1500m7.4.23,3218.6.2006 Prag, CZE 
 FIN (Annika Rikberg, Milla Kelo,
Mari Järvenpää, Kirsi Mykkänen)
damer 4x400m5.3.39,1418.6.2006 Prag, CZE 
 Johan Meriluotoherrar 3-steg7.15,7429.6.2006 Málaga, ESP 
FIN-SVEJohan Meriluotoherrar 3-steg1.15,6525.8.2006 Helsingfors/S 
 Annika Rikbergdamer 1500m1.4.16,7125.8.2006 Helsingfors/S 
 Annika Rikbergdamer 800m1.2.05,2626.8.2006 Helsingfors/S 
2007      
Europa-cupJohan Meriluotoherrar 3-steg4.16,1224.6.2007 Vasa 
SVE-FINJohan Meriluotoherrar 3-steg2.16,289.9.2007 Göteborg, SVE 
2008      
Europa-cupJohan Meriluotoherrar 3-steg4.15,5622.6.2008 Leiria, POR 
FIN-SVEJohan Meriluotoherrar 3-steg3.15,5429.8.2008 Helsingfors/S 
FIN-SVEAnnika Rikbergdamer 1500m3.4.16,6129.8.2008 Helsingfors/S 
2014      
FIN-SVEViktor Kantele (1997)H17 400m häck4.56,0330.8.2014 Helsingfors/S 
FIN-SVEViktor KanteleH17 110m häck3.14,4331.8.2014 Helsingfors/S 
2015      
FIN-SWE-NOR-DICViktor KanteleH19 110m häck6.14,7330.8 Esbo/A 
 Viktor KanteleH19 400m häck3.54,3729.8 Esbo/A 
 FIN (Ilari Manninen, Oskari Lehtonen, Willem Kajander, Kristian Bäck)H19 4x100m2.41,1029.8 Esbo/A 
2016      
FIN-SWE-NOR-DICViktor KanteleH19 400 m häck4.54,8513.8 Hafnarfjördur ISL 
 FIN (Tuomas Lehtonen, Viktor Kantele, Markus Teijula, Filiph Johansson)4x400m1.3.18,0413.8 Hafnarfjördur ISL 
NORD-BALTFIN Willem Kajander, Otto Ahlfors, Samuli Samuelsson, Heikki Nieminen4x100m1.39,8120.8 Esbo/A 
 Willem Kajander200m10.21,7021.8 Esbo/A 
       
 137 st