Meddela Filip el. Ricke om nya rekord som vi inte har med, tack!

Herrar      
100m      
400m      
400m häck      
1000m stafett      
       
H22      
100m      
400m      
H20      
400m      
400m häck      
1000m stafett      
       
H19      
kula (6kg)      
1000m stafett      
H18      
kula (6kg)      
4x100m      
1000m stafett      
H17      
400m      
4x100m      
1000m stafett      
H16      
kula (5kg)      
       
P15      
1500m hinder 4.52,31 Oscar Nyholm 7.7 Raseborg SFIM fb  
 slägga(4kg) 45,15 Samuel Puustinen 7.7 Raseborg SFIM fb  
3000m gång18.50,67Samuel Puustinen7.7 Raseborg SFIMfb  
P14      
 slägga(4kg) 45,15 Samuel Puustinen 7.7 Raseborg SFIM fb  
 3000m gång 18.50,67 Samuel Puustinen 7.7 Raseborg SFIM fb  
P13      
slägga(3kg)      
       
       
P9      
höjd      
stav 210(t) Tobias Tallqvist 27.6 Somerofb  
       
 
Damer
       
800m      
1500m      
3000m     
längd      
kula (4 kg)13,19Amanda Liljendal8.6 Uppsala, SWElr  
spjut      
diskus (1 kg)      
slägga (4 kg)49,34Jenna Sorvari10.6 Helsingfors/Dlr  
 50,31Jenna Sorvari17.6 Helsingfors/Dlr  
 51,79Jenna Sorvari7.7 Raseborg SFIMfb  
7-kamp5.335Amanda Liljendal   Medvindsresultat (vindmedeltal 2,7)
(15,00/1.8, 1,63, 13,19, 25,58w/2,5, 5,60w/3,6, 41,37, 2.27,49)
 8-9.6 Uppsala, SWElr  
 
D22      
längd      
kula (4 kg)13,19Amanda Liljendal8.6 Uppsala, SWElr  
slägga (4 kg)49,34Jenna Sorvari10.6 Helsingfors/Dlr  
 50,31Jenna Sorvari17.6 Helsingfors/Dlr  
 51,79Jenna Sorvari7.7 Raseborg SFIMfb  
7-kamp5.335Amanda Liljendal   Medvindsresultat (vindmedeltal 2,7)
(15,00/1.8, 1,63, 13,19, 25,58w/2,5, 5,60w/3,6, 41,37, 2.27,49)
8-9.6 Uppsala, SWElr  
D20      
längd      
kula (4 kg)      
slägga (4 kg)49,34Jenna Sorvari10.6 Helsingfors/Dlr  
 50,31Jenna Sorvari17.6 Helsingfors/Dlr  
  51,79Jenna Sorvari 7.7 Raseborg SFIMfb  
       
D19      
       
kula (4 kg)      
slägga (4 kg)49,34Jenna Sorvari10.6 Helsingfors/Dlr  
 50,81Jenna Sorvari17.6 Helsingfors/Dlr  
 51,79Jenna Sorvari 7.7 Raseborg SFIMfb  
D18      
       
kula (4 kg)      
diskus (1 kg)      
4x800m      
       
D17
2000m hinder      
4x800m      
       
D16      
2000m hinder  2   
4x800m      
       
F15      
4x800m      
Slägga 3 kg48,88Amalia Lindén7.7 Raseborg SFIMfb  
       
F14      
2000m      
Slägga 3 kg47,14Amalia Lindén27.6 Kaustbylr  
Slägga 3 kg48,25Amalia Lindén30.6 Kaustbylr  
Slägga 3 kg48,88Amalia Lindén7.7 Raseborg SFIMfb  
       
5-kamp1.819 pIda Finell
(14,17w/2,5, 4,26/-1,3, 25,86, 1,33, 2.27,80)
19.6 SFIM, RMlr  
4x800m      
F13      
200m häck     
Herrar      
100m10,54(+1,5)Willem Kajander1.7 Jämsäfb  
400m49,46Jonni Blomqvist8.7 Jakobstadfb  
 49,14Jonni Blomqvist3.8 LaitilafbFM22 
400m h52,63Jonni Blomqvist22.7 Jyväskyläfb  
 52,50Jonni Blomqvist23.8 Villmanstrandfb  
1000m stafett2.02,58Sebastian Lundqvist, Daniel Niva, Henrik Illman, Isac Wedenberg21.8 Hfors/Djurgården   
       
H22      
100m10,54(+1,5)Willem Kajander1.7 JämsäfbSFI rekord 
400m49,46Jonni Blomqvist8.7 Jakobstadfb  
 49,14Jonni Blomqvist3.8 LaitilafbFM22 
400m h52,63Jonni Blomqvist22.7 Jyväskyläfb  
 52,50Jonni Blomqvist23.8 Villmanstrandfb  
1000m stafett2.02,58Sebastian Lundqvist, Daniel Niva, Henrik Illman, Isac Wedenberg21.8 Hfors/Djurgården   
       
H20
400m49,46Jonni Blomqvist8.7 Jakobstadfb  
 49,14Jonni Blomqvist3.8 LaitilafbFM22 
400m h52,63Jonni Blomqvist22.7 Jyväskyläfb  
 52,50Jonni Blomqvist23.8 Villmanstrandfb  
1000m stafett2.02,58Sebastian Lundqvist, Daniel Niva, Henrik Illman, Isac Wedenberg21.8 Hfors/Djurgården   
       
H19      
kula (6kg)14,30Jonathan Björksten12.5 Borgå/Bfb  
1000m stafett2.02,58Sebastian Lundqvist, Daniel Niva, Henrik Illman, Isac Wedenberg21.8 Hfors/Djurgården   
H18      
kula (6kg)14,30Jonathan Björksten12.5 Borgå/Bfb  
4x100m43,17Henrik Illman, Daniel Niva, Severi Mäntylä, Isac Wedenberg14.8 Borgåfb  
1000m stafett2.02,58Sebastian Lundqvist, Daniel Niva, Henrik Illman, Isac Wedenberg21.8 Hfors/Djurgården   
H17      
400m50,12Isac Wedenberg10.8 Esbo/AlbergafbFM17 
4x100m43,17Henrik Illman, Daniel Niva, Severi Mäntylä, Isac Wedenberg14.8 BorgåfbSFI rekord 
1000m stafett2.02,58Sebastian Lundqvist, Daniel Niva, Henrik Illman, Isac Wedenberg21.8 Hfors/Djurgårdenfb  
H16      
kula (5kg)12,78Jesse Sorvari15.7 Borgåfb  
       
P15      
1500m hinder5.32,37Oscar Nyholm30.5 Sibbofb  
 5.29,32Oscar Nyholm25.6 Sibbofb  
 5,25,92Oscar Nyholm8.7 Jakobstadfb  
 5.17,51Oscar Nyholm10.8 SaarijärvifbFM14 7. 
P14      
1500m hinder5.32,37Oscar Nyholm30.5 Sibbofb  
 5.29,32Oscar Nyholm25.6 Sibbofb  
 5,25,92Oscar Nyholm8.7 Jakobstadfb  
 5.17,51Oscar Nyholm10.8 SaarijärvifbFM14 7. 
       
P13      
slägga(3kg)35,09Samuel Puustinen26.7 Esbo/Esbovikenfb  
 36,37Samuel Puustinen19.8 Karisfb  
 38,11Samuel Puustinen1.9 Nokiafbföreningscup 
P8      
höjd113Tobias Isaksson23.8 Nurmijärvifb  
stav167Tobias Tallqvist24.8 Borgåfb  
 175Tobias Tallqvist3.9 Borgåfb  
 
 
Damer
       
800m2.03,31Sara Kuivisto29.6 Samorini/Slovakienfb  
 2.02,94Sara Kuivisto7.7 Eltham/GBRfb  
 2.02,14Sara Kuivisto22.7 Jyväskyläfb  
1500m4.08,96Sara Kuivisto11.7 Barcelona/Spanienfb  
3000m9.19,51Sara Kuivisto26.5 Hfors/Dfb  
längd568(+0,5)Amanda Liljendal26.8 KempelefbFM22 
kula (4 kg)12,51Katri Erkkilä12.5 Borgå/Bfb  
 12,55Amanda Liljendal25.6 Sibbofb  
 12,68Amanda Liljendal8.7 Jakobstadfb  
 12,89Amanda Liljendal19.7 Jyväskyläfb  
 13,01Amanda Liljendal4.8 Laitilafb  
spjut45,27Amanda Liljendal29.5 Hfors/Dfb  
diskus (1 kg)37,95Emilia Anttila15.7 Borgåfb  
7-kamp5104Amanda Liljendal26.8 KempelefbFM22 
 
 
D22      
längd568(+0,5)Amanda Liljendal26.8 KempelefbFM22 
kula (4 kg)12,51Katri Erkkilä12.5 Borgå/Bfb  
 12,55Amanda Liljendal25.6 Sibbofb  
 12,68Amanda Liljendal8.7 Jakobstadfb  
 12,89Amanda Liljendal19.7 Jyväskyläfb  
 13,01Amanda Liljendal4.8 Laitilafb  
spjut45,27Amanda Liljendal29.5 Hfors/Dfb  
diskus (1 kg)37,95Emilia Anttila15.7 Borgåfb  
7-kamp5104Amanda Liljendal26.8 KempelefbFM22 
D20      
längd568(+0,5)Amanda Liljendal26.8 KempelefbFM22 
kula (4 kg)12,51Katri Erkkilä12.5 Borgå/Bfb  
 12,55Amanda Liljendal25.6 Sibbofb  
 12,68Amanda Liljendal8.7 Jakobstadfb  
 12,89Amanda Liljendal19.7 Jyväskyläfb  
 13,01Amanda Liljendal4.8 Laitilafb  
spjut45,27Amanda Liljendal29.5 Hfors/Dfb  
diskus (1 kg)37,95Emilia Anttila15.7 Borgåfb  
7-kamp5104Amanda Liljendal26.8 KempelefbFM22 
       
       
       
D19      
       
kula (4 kg)12,51Katri Erkkilä12.5 Borgå/Bfb  
diskus (1 kg)37,95Emilia Anttila15.7 Borgåfb  
       
       
       
       
D18      
       
kula (4 kg)12,51Katri Erkkilä12.5 Borgå/Bfb  
diskus (1 kg)37,95Emilia Anttila15.7 Borgåfb  
4x800m10.12,72Ida Suuronen 2.28,9, Eveliina Kitula 2.38,5, Emelie Hägglund 2.33,5, Ida Finell 2.31,89.9 St MichelfbFM15 12. 
       
       
D17
2000m hinder7.50,92Sabina Aumo20.6 Vanda/Dfb  
4x800m10.12,72Ida Suuronen, Eveliina Kitula, Emelie Hägglund, Ida Finell9.9 St MichelfbFM15 12. 
       
       
       
D16      
2000m hinder7.50,92Sabina Aumo20.6 Vanda/Dfb  
4x800m10.12,72Ida Suuronen, Eveliina Kitula, Emelie Hägglund, Ida Finell9.9 St MichelfbFM15 12. 
       
F15      
4x800m10.12,72Ida Suuronen 2.28,9, Eveliina Kitula 2.38,5, Emelie Hägglund 2.33,5, Ida Finell 2.31,89.9 St MichelfbFM15 12. 
       
       
F14      
2000m7.29,15Ida Suuronen6.6 Borgåfb  
slägga(3kg)40,35Sara Puustinen13.6 Sibbofb  
 42,27Sara Puustinen26.7 Esbo/Esbovikenfb  
 44,21Sara Puustinen30.7 H:fors/Dlr  
 46,25Sara Puustinen11.8 SaarijärvifbFM14 4. 
 46,71Sara Puustinen7.9 Borgå/Borgbackenfb  
 47,04Sara Puustinen15.9 TavastehusfbKLL F15 5. 
4x800m10.12,72Ida Suuronen 2.28,9, Eveliina Kitula 2.38,5, Emelie Hägglund 2.33,5, Ida Finell 2.31,89.9 St MichelfbFM15 12. 
F13      
200m häck34,10(-3,1)Emelie Hägglund6.8 Borgåfb 
Herrar      
200m21,54(+0,6)Willem Kajander13.8 Borgåfb  
110m h14,52Viktor Kantele9.6 Lahtisfb  
 14,51(+0,4)Viktor Kantele17.6 Kuortanefb  
 14,38(+1,0)Viktor Kantele29.6 Jämsänkoskifb  
 14,18(+0,6)Viktor Kantele29.6 Jämsänkoskifb  
 14,16(+0,7)Viktor Kantele4.8 Kauhavafb FM22 1.
stav430tVictor Fagerholm13.8 Borgåfb  
4x400m3.21,88Jonni Blomqvist 48,0, Samuel Kouri 53,0, Henri Puumalainen 52,0, Viktor Kantele 48,09.7 Tammerforsfb  
H22      
200m21,54(+0,6)Willem Kajander12.8 Borgå   
110m h14,52Viktor Kantele9.6 Lahtisfb  
 14,51(+0,4)Viktor Kantele17.6 Kuortanefb  
 14,38(+1,0)Viktor Kantele29.6 Jämsänkoskifb  
 14,18(+0,6)Viktor Kantele29.6 Jämsänkoskifb  
 14,16(+0,7)Viktor Kantele4.8 Kauhavafb FM22 1.
stav430tVictor Fagerholm13.8 Borgåfb  
4x400m3.21,88Jonni Blomqvist 48,0, Samuel Kouri 53,0, Henri Puumalainen 52,0, Viktor Kantele 48,09.7 Tammerforsfb  
H20
110m h14,52Viktor Kantele9.6 Lahtisfb  
 14,51(+0,4)Viktor Kantele17.6 Kuortanefb  
 14,38(+1,0)Viktor Kantele29.6 Jämsänkoskifb  
 14,18(+0,6)Viktor Kantele29.6 Jämsänkoskifb  
 14,16(+0,7)Viktor Kantele4.8 Kauhava   
H19      
  
H18      
H17      
Kula 5kg14,55Jonathan Björksten6.7 Lahtislr  
Kula 5kg15,13Jonathan Björksten14.7 Janakkalalr  
 16,36Jonathan Björksten1.8 Esbovikenfb 15,90 16,10 16,36
 16,60Jonathan Björksten13.8 Borgåfb  
H16      
längd659(+2,0)Severi Mäntylä 12.8 Borgåfb  
P15      
 
Damer
400m55,87Sara Kuivisto6.9 Borgålr  
800m2.03,95Sara Kuivisto23.7 Seinäjokifb  
 2.03,87Sara Kuivisto27.7 Merksem BELfb  
1500m4.15,26Sara Kuivisto9.6 Lahtisfb  
 4.12,99Sara Kuivisto17.6 Kuortanefb  
3000m9.26,81Sara Kuivisto25.5 H:fors/Dlr  
 9.20,84Sara Kuivisto13.8 Borgåfb  
100m h14,95(-0,2)Noora Juslin14.6 H:fors/Djurgårdenfb  
 
14,85(+1,5)
Noora Juslin20.6 Esbo/Albergafb  
 14,45(-0,5)Noora Juslin29.6 Jämsänkoskifb  
 14,44(+0,7)Noora Juslin4.8 Kauhavafb FM19
spjut42,21Amanda Liljendal13.7 Vichtisfb  
 43,12Amanda Liljendal4.8 Kauhavafb FM19
7-kamp4898 Amanda Liljendal
(15,46/-1,7; 156; 12,12; 26,31/-1,8; 5,39/+1,9; 37,64; 2:29,57)
28.5 Laitilafb  
 5096Amanda Liljendal22.7 Seinäjokifb  
 
 
D22      
100m h14,95(-0,2)Noora Juslin14.6 H:fors/Djurgårdenfb  
 14,85(+1,5)Noora Juslin20.6 Esbo/Albergafb  
 14,45(-0,5)Noora Juslin29.6 Jämsänkoski   
 14,44(+0,7)Noora Juslin4.8 Kauhavafb FM19
spjut42,21Amanda Liljendal13.7 Vichtisfb  
 43,12Amanda Liljendal4.8 Kauhavafb FM19
7-kamp4898Amanda Liljendal28.5 Laitilafb  
 5096Amanda Liljendal22.7 Seinäjokifb  
       
D20      
100m h14,95(-0,2)Noora Juslin14.6 H:fors/Djurgårdenfb  
 14,85(+1,5)Noora Juslin20.6 Esbo/Albergafb  
 14,45(-0,5)Noora Juslin29.6 Jämsänkoski   
 14,44(+0,7)Noora Juslin4.8 Kauhavafb FM19
spjut42,21Amanda Liljendal13.7 Vichtisfb  
 43,12Amanda Liljendal4.8 Kauhavafb FM19
7-kamp4898Amanda Liljendal28.5 Laitilafb  
 5096Amanda Liljendal22.7 Seinäjokifb  
       
D19      
       
100m h15,19(+0,7)Noora Juslin5.6 Janakkalafb  
 14,95(-0,2)Noora Juslin14.6 H:fors/Djurgårdenfb  
 14,85(+1,5)Noora Juslin20.6 Esbo/Albergafb  
 14,45(-0,5)Noora Juslin29.6 Jämsänkoski   
 14,44(+0,7)Noora Juslin4.8 Kauhavafb FM19
spjut42,21Amanda Liljendal13.7 Vichtisfb  
 43,12Amanda Liljendal4.8 Kauhavafb FM19
7-kamp4898Amanda Liljendal28.5 Laitilafb  
 5096Amanda Liljendal22.7 Seinäjokifb  
D18      
100m h15,19(+0,7)Noora Juslin5.6 Janakkalafb  
 14,95(-0,2)Noora Juslin14.6 H:fors/Djurgårdenfb  
 14,85(+1,5)Noora Juslin20.6 Esbo/Albergafb  
 14,45(-0,5)Noora Juslin29.6 Jämsänkoskifb  
 14,44(+0,7)Noora Juslin4.8 Kauhavafb FM19
4x300m2.48,69Cecilia Ek, Ida Henricson, Isabel Nieminen, Sandra Liljendal9.7 Tammerforsfb  
D17
1500m hinder6.12,77Sandra Johansson13.8 Borgåfb  
kula (3 kg)14,93Katri Erkkilä13.5 Borgå/Bfb  
kula (4 kg)11,61Katri Erkkilä1.7 Kokemäkifb  
slägga (3 kg)58,22Jenna Sorvari21.5 Esbovikenfb NÅIDrek
4x100m49,31Gisela Bergström, Ida Henricson, Isabel Nieminen, Jannika Viljakainen8.7 Tammerforsfb  
4x300m2.48,69Cecilia Ek, Ida Henricson, Isabel Nieminen, Sandra Liljendal9.7 Tammerforsfb  
       
D16      
1500m hinder6.12,77Sandra Johansson13.8 Borgåfb  
4x100m49,31Gisela Bergström, Ida Henricson, Isabel Nieminen, Jannika Viljakainen8.7 Tammerforsfb  
F15      
1500m hinder6.12,77Sandra Johansson13.8 Borgåfb  
tresteg11,05(+1,6)Isabel Nieminen12.8 Borgåfb  
diskus(1 kg)31,54Emmy Ollas13.5 Borgå/Bfb  
4x100m49,31Gisela Bergström, Ida Henricson, Isabel Nieminen, Jannika Viljakainen8.7 Tammerforsfb  
F14      
100m12,74(+1,9)Ida Henricson13.8 Borgå   
 12,68(+1,4)Ida Henricson26.8 Raseborgfb FM14
200m26,36(+1,4)Ida Henricson16.8 H:fors/Djurgården   
300m41,64Ida Henricson2.7 Jämsänkoski   
300m h47,44Ida Henricson14.6 H:fors/Djurgårdenfb  
1500m hinder6.12,77Sandra Johansson13.8 Borgåfb  
 6.02,80Sandra Johansson25.8 Raseborgfb FM14
5-kamp
nya grenar??
1699Sandra Johansson
14,47/4.43/30.30/130/2.45,53
80mh,längd,spjut,höjd,800m
21.6 Sibbofb  
F13      
60m8,26t(+1,0)Gisela Bergström13.7 Karisfb  
1000m3.16,68Ida Suuronen16.7 Borgå/Hfb  
60m h9,96(+0,3)Gisela Bergström21.6 Sibbofb  
längd518(+0,5)Gisela Bergström28.5 H:fors/Djurgårdenfb  
tresteg10,14(+0,8)Gisela Bergström20.8 Esbo/Albergafb  
höjd152Gisela Bergström16.7 Borgå/Hfb  
4-kamp1687Gisela Bergström
9,96 / 4.79 /9.52 / 2.57,54
60mh,längd,kula,800m
21.6 Sibbofb  
4x600m7.39,55(t)Ida Suuronen, Emelie Hägglund,
Eveliina Kitula, Ida Finell
25.5 Pargasfb  
F11      
       
F10      
stav210Erin Johansson14.8 Borgå/Hfb  
 213Erin Johansson6.9 Borgåfb  
diskus 600g23,97Jessica Björksten13.5 Borgå/Blr  
F8      
       
       
  Vindresultat mm    
       
F14      
200m25,91(+4,2)Ida Henricson14.6 H:fors/Djurgårdenfb  
       
F13      
längd521(+2,1)Gisela Bergström19.6 Vanda/Myrbackafb  
Herrar      
200m21,70 (+1,9)Willem Kajander21.8 Esbo/Alr 22.8  
110m h14,93(+0,1)Viktor Kantele29.6 Åbofb 1.7  
 14,87(+1,5)Viktor Kantele23.7 UleåborgfbKaleva Sp 
400m h52,76Viktor Kantele7.8 VillmanstrandfbFM19 2. 
4x100m41,74Viktor Kantele, Willem Kajander, Victor Fagerholm, Lauri Tuomilehto15.6 H:fors/Djurgårdenfb16.6  
 40,88Viktor Kantele, Willem Kajander, Victor Fagerholm, Lauri Tuomilehto2.7 Helsingfors/Dfb  
H22      
200m21,70 (+1,9)Willem Kajander21.8 Esbo/Alr 22.8  
110m h14,93(+0.1)Viktor Kantele29.6 Åbofb 1.7  
 14,87(+1,5)Viktor Kantele23.7 UleåborgfbKaleva Sp 
400m h54,27Viktor Kantele23.7 UleåborgfbKaleva Sp 
 52,76Viktor Kantele7.8 VillmanstrandfbFM19 2. 
4x100m41,74Viktor Kantele, Willem Kajander, Victor Fagerholm, Lauri Tuomilehto15.6 H:fors/Djurgårdenfb16.6  
 40,88Viktor Kantele, Willem Kajander, Victor Fagerholm, Lauri Tuomilehto2.7 Helsingfors/Dfb  
       
       
H20
200m21,70 (+1,9)Willem Kajander21.8 Esbo/Alr 22.8  
110m14,93(+0,1Viktor Kantele29.6 Åbofb 1.7  
 14,87(+1,5)Viktor Kantele23.7 Uleåborgfb  
110m h(100cm)14,38(-0.7)Viktor Kantele1.6 Valkeakoskifb 1.7  
 14.08(+1,3)Viktor Kantele25.6 Mannheim GERfb 1.7  
400m h54,27Viktor Kantele23.7 Uleåborgfb  
 52,76Viktor Kantele7.8 VillmanstrandfbFM19 2. 
4x100m41,74Viktor Kantele, Willem Kajander, Victor Fagerholm, Lauri Tuomilehto15.6 H:fors/Djurgårdenfb16.6  
 40,88Viktor Kantele, Willem Kajander, Victor Fagerholm, Lauri Tuomilehto2.7 Helsingfors/Dfb  
       
H19      
110m14,93(+0,1)Viktor Kantele29.6 Åbofb 1.7  
 14,87(+1,5)Viktor Kantele23.7 UleåborgfbKaleva Sp 
110m h(100cm)14,38(-0.7)Viktor Kantele1.6 Valkeakoskifb 1.7  
 14.08(+1,3)Viktor Kantele25.6 Mannheim GERfb 1.7  
400m h54,27Viktor Kantele23.7 UleåborgfbKaleva Sp 
 52,76Viktor Kantele7.8 VillmanstrandfbFM19 2. 
10-kamp6.474pViktor Kantele27-28.8 Joensuulr 28.8FM-mgk 
(11,12/+0,1, 6,64/+0,6, 11,93, 184, 50,73, 14,10/+0,9, 28,98, 350, 40,14, 5.04,41) 
H18      
       
H17      
300m35,30Isac Wedenberg11.9 Kervofb  
       
H16      
300m35,70Isac Wedenberg21.8 TavastehusfbFM15 
 35,30Isac Wedenberg11.9 Kervofb  
stav411Severi Mäntylä11.6 Esbo/Afb  
 415Severi Mäntylä20.6 Borgåfb  
       
P15      
200m22,89 (-1,3)Isac Wedenberg31.8 Vanda/Sandkullafb  
300m36,17Isac Wedenberg16.7 Esbo/AfbNÅID,SFI 
 35,70Isac Wedenberg21.8 TavastehusfbFM15;NÅID,SFI 
 35,30Isac Wedenberg11.9 Kervo FR,SFI,NÅID 
100m h (84,0)13,50(+1,4)Severi Mäntylä12.6 Esbo/Afb  
längd6,32(i)Severi Mäntylä30.1 Helsingforsfb 27.5  
 6,42(i)Severi Mäntylä6.3 Tammerforsfb 27.5  
 6,55(+1,1)Severi Mäntylä7.6 Helsingfors/Dfb  
5-kamp3766Severi Mäntylä
100mh 13,59/+1,9; längd 6,52/+0,3; stav 390; spjut 52,89; 1000m 3.23,77
22.6 Helsingfors/DfbNÅID,SFI 
stav411Severi Mäntylä11.6 Esbo/AfbNÅID notering 
 415Severi Mäntylä20.6 BorgåfbNÅID not 
diskus(1,0 kg)48,30Severi Mäntylä21.8 TavastehusfbFM15 
4x100m44,34Henrik Illman, Daniel Niva, Severi Mäntylä, Isac Wedenberg2.7 Helsingfors/DfbSFI rekord, FR! 
       
P14      
P13      
200m häck31,75(+1,0)Victor Kasurinen27.8 Pargasfb  
       
P9      
4x400m6.02,74William Kinnunen, Jimi Sorvari, Anton Kitula, Kevin Backman5.6 Borgåfb 5.6ny gren! 
 
Damer
kula (4 kg)11,34Amanda Liljendal15.5 Borgå/Bfb  
 11,68Amanda Liljendal21.6 H:fors/Dfb  
 12,46Amanda Liljendal11,9 Kervofb  
diskus (1 kg)32,47Emilia Anttila15.5 Borgå/Bfb  
 33,81Emilia Anttila10.6 Esbo/Afb  
 34,21Emilia Anttila30.6 Kokemäkifb  
 34,27Emilia Anttila3.7 Kokemäkifb  
 36,95Emilia Anttila12.7 Vanda/Sfb  
spjut (600gr)40,86Amanda Liljendal1.6 Valkeakoskifb 2.6  
7-kamp4726Amanda Liljendal22.6 H:fors/Dfb  
D22
kula (4 kg)11,34Amanda Liljendal15.5 Borgå/Bfb  
 11,68Amanda Liljendal21.6 H:fors/Dfb  
 12,46Amanda Liljendal11,9 Kervofb  
diskus (1 kg)32,47Emilia Anttila15.5 Borgå/Bfb  
 33,81Emilia Anttila10.6 Esbo/Afb  
 34,21Emilia Anttila30.6 Kokemäkifb  
 34,27Emilia Anttila3.7 Kokemäkifb  
 36,95Emilia Anttila12.7 Vanda/S   
spjut (600gr)40,86Amanda Liljendal1.6 Valkeakoskifb 2.6  
7-kamp4726Amanda Liljendal22.6 H:fors/Dfb  
D20
kula (4 kg)11,34Amanda Liljendal15.5 Borgå/Bfb  
 11,68Amanda Liljendal21.6 H:fors/Dfb  
 12,46Amanda Liljendal11,9 Kervofb  
diskus (1 kg)32,47Emilia Anttila15.5 Borgå/Bfb  
 33,81Emilia Anttila10.6 Esbo/Afb  
 34,21Emilia Anttila30.6 Kokemäkifb  
 34,27Emilia Anttila3.7 Kokemäkifb  
 36,95Emilia Anttila12.7 Vanda/Sfb  
spjut (600gr)40,86Amanda Liljendal1.6 Valkeakoskifb 2.6  
7-kamp4726Amanda Liljendal22.6 H:fors/Dfb  
D19
kula (4 kg)11,34Amanda Liljendal15.5 Borgå/Bfb  
 11,68Amanda Liljendal21.6 H:fors/Dfb  
 12,46Amanda Liljendal11,9 Kervofb  
diskus (1 kg)32,47Emilia Anttila15.5 Borgå/Bfb  
 33,81Emilia Anttila10.6 Esbo/Afb  
 34,21Emilia Anttila30.6 Kokemäkifb  
 34,27Emilia Anttila3.7 Kokemäkifb  
 36,95Emilia Anttila12.7 Vanda/Sfb  
spjut (600gr)40,86Amanda Liljendal1.6 Valkeakoskifb 2.6  
7-kamp4726Amanda Liljendal22.6 H:fors/Dfb  
D18      
längd544(+1,2)Amanda Liljendal11.7 Vanda/Sfb  
 548(-0,3)Amanda Liljendal23.7 UleåborgfbKaleva sp 
kula (4 kg)11,68Amanda Liljendal21.6 H:fors/D   
 12,46Amanda Liljendal11,9 Kervofb  
diskus (1 kg)33,81 … 36,95Emilia Anttilasenaste 12.7 Vanda/Sfb  
spjut (600gr)40,86Amanda Liljendal1.6 Valkeakoskifb 2.6  
7-kamp4726Amanda Liljendal22.6 H:fors/Dfb  
 100mh 16,07/+2,7; höjd 161; kula 11,68; 200m 26,34/+1,7; längd 5,23/+1,4; spjut 36,67; 800m 2.34,45   
4x100m49,26Jenna Sorvari , Noora Juslin , Sandra Liljendal , Amanda Liljendal2.7 Helsingfors/Dfb  
4x300m2.50,14Cecilia Ek, Sandra Liljendal, Filippa Tallqvist, Noora Juslin3.7 Helsingfors/Dfb  
D17
100m h(76,2)14,63(+0,5)Noora Juslin7.7 Jämsänkoskifb  
 14,60(+0,4)Noora Juslin1.8 Hyvingefb  
 14,57(+0,1)Noora Juslin10.8 Åbofb  
 14,56(+0,0)Noora Juslin20.8 KajanafbFM17 
kula (3 kg)13,47Katri Erkkilä15.5 Borgå/Bfb  
       
diskus (1 kg)32,47Emilia Anttila15.5 Borgå/Bfb  
 33,81Emilia Anttila10.6 Esbo/Afb  
 34,21Emilia Anttila30.6 Kokemäkifb  
 34,27Emilia Anttila3.7 Kokemäkifb  
 36,95Emilia Anttila12.7 Vanda/Sfb  
slägga (3 kg)52,40Jenna Sorvari6.6 Esbo/Afb 6.6  
 53,16Jenna Sorvari18.6 Janakkalafb  
 54,77Jenna Sorvari3.9 Tammerforsfblandskamp 
4x100m50,27Sandra Granroth, Cecilia Ek, Filippa Tallqvist, Isabel Nieminen2.7 Helsingfors/Dfb  
4x300m2.50,14Cecilia Ek, Sandra Liljendal, Filippa Tallqvist, Noora Juslin3.7 Helsingfors/Dfb  
D16      
300m h46,41Filippa Tallqvist17.7 Esbo/Afb  
 45,51Filippa Tallqvist19.8 TavastehusfbFM 
kula (3 kg)13,47Katri Erkkilä15.5 Borgå/Bfb  
       
diskus (1 kg)32,47Emilia Anttila15.5 Borgå/Bfb  
 33,81Emilia Anttila10.6 Esbo/Afb  
 34,21Emilia Anttila30.6 Kokemäkifb  
 34,27Emilia Anttila3.7 Kokemäkifb  
 36,95Emilia Anttila12.7 Vanda/Sfb  
slägga (3 kg)52,40Jenna Sorvari6.6 Esbo/Afb  
 53,16Jenna Sorvari18.6 Janakkalafb  
 54,77Jenna Sorvari3.9 Tammerforsfblandskamp 
4x100m50,27Sandra Granroth, Cecilia Ek, Filippa Tallqvist, Isabel Nieminen2.7 Helsingfors/Dfb  
F15      
300m h46,41Filippa Tallqvist17.7 Esbo/Afb  
 45,51Filippa Tallqvist19.8 TavastehusfbFM 
4x100m51,51Sandra Granroth, Cecilia Ek, Filippa Tallqvist, Isabel Nieminen20.6 Borgåfb  
 50,27Sandra Granroth, Cecilia Ek, Filippa Tallqvist, Isabel Nieminen2.7 Helsingfors/Dfb  
F14      
300m42,32Ida Henricson11.9 Kervofb  
längd524(-0,4)Isabel Nieminen11.6 Esbo/Afb  
 528(+0,4)Isabel Nieminen12.6 Esbo/Afb  
tresteg10,65(+1,3)Isabel Nieminen21.8 TavastehusfbFM14 
diskus(600gr)40,85Patricia Kellgren7.9 H:fors Djurgårdenfb  
diskus(750gr)34,97Emmy Ollas15.10 Esbovikenfb26.10  
4x100m52,15Patricia Kellgren, Ida Henricson , Gisela Bergström, Jannika Viljakainen10.6 Esbo/Afb  
F13      
60m8,38(+0,7)Ida Henricson24.7 Borgåfb  
 8,31(+0,7)Ida Henricson11.8 Helsingfors/Dfb  
 8,26(+1,0)Ida Henricson17.8 Borgåfb  
100m13,21(+0,3)Ida Henricson21.5 Helsingfors/Dfb 23.5  
 13,08(+1,0)Ida Henricson10.9 Kervofb  
200m27,04(+0,9)Ida Henricson28.8 Pargasfb  
300m42,99Ida Henricson11.8 Helsingfors/Dfb  
 42,32Ida Henricson11.9 Kervofb  
2000m7.22,02Sabina Aumo20.6 Borgåfb  
60m h10,15(+1,0)Ida Henricson4.8 Karisfb  
 9,97(+0,3)Ida Henricson3.9 Nokiafb  
200m h34,23(-3,2)Ida Henricson27.8 Pargasfb  
längd500(+0,6)Gisela Bergström4.8 Karisfb  
tresteg10,06(+1,7)Gisela Bergström28.8 Pargasfb  
kula12,84Patricia Kellgren27.7 Borgålr 27.7  
diskus(600gr)40,85Patricia Kellgren7.9 H:fors Djurgårdenfb  
5-kamp(2014)1573Sandra Johansson
60mh, längd, höjd, spjut, 800m
13.8 Karisfb  
4x100m53,02Patricia Kellgren, Ida Henricson,
Gisela Bergström, Jannika Viljakainen
23.5 Borgåfb 23.5  
 52,15Patricia Kellgren, Ida Henricson , Gisela Bergström, Jannika Viljakainen10.6 Esbo/AfbNÅID notering 
4x60m häck45,69Sandra Johansson, Elvira Johansson,
Gisela Bergström, Ida Henricson
23.5 Borgåfb 23.5  
 44,68Sandra Johansson, Elvira Johansson, Gisela Bergström, Ida Henricson5.6 Borgåfb 5.6  
4x600m7.39,55Sandra Johansson, Ida Henricson, Gisela Bergström, Patricia Kellgren5.6 Borgåfb 5.6  
F12      
60m8,53( – )Gisela Bergström24.5 Borgåfb 27.5skoltävling 
 8,50(+1,9)Gisela Bergström1.6 Borgåfb 5.6  
 8,48(+0,7)Gisela Bergström11.8 Helsingfors/Dfb  
längd485Gisela Bergström23.7 Lojofb  
 500(+0,6)Gisela Bergström4.8 KarisfbNÅID notering 
tresteg9,79(-0.5 )Gisela Bergström4.7 Lovisafb  
 10,06(+1,7)Gisela Bergström28.8 Pargasfb  
5-kamp(2014)1478Gisela Bergström
60mh, längd, höjd, spjut, 800m
13.8 Karisfb  
F11      
4x60m h47,92Selma Lepistö, Ida Finell, Emelie Hägglund, Eveliina Kitula5.6 Borgåfb 6.6  
       
F10      
stav190Erin Johansson25.5 Borgåfb  
 197Erin Johansson15.8 Borgåfb  
diskus21,30Jessica Björksten26.7 Liljendallr30.7  
 22,26Jessica Björksten3.8 Esbovikenfb 4.8  
       
F9      
40m häck8,39Erin Johansson24.8 Borgåfb  
stav190Erin Johansson25.5 Borgåfb 25.5NÅID notering 
 197Erin Johansson15.8 BorgåfbNÅID not 
kula(2kg)7,60Jessica Björksten27.7 Borgålr 27.7  
 8,12Jessica Björksten3.8 Esbovikenfb 4.8NÅID tangering 
 8,56Jessica Björksten2.10 Esbovikenfb 5.10NÅID not 
kula(2,5kg)7,35Jessica Björksten2.10 Esbovikenfb 5.10  
 7,54Jessica Björksten15.10 Esbovikenfb26.10  
diskus21,30Jessica Björksten26.7 Liljendalfb30.7  
 22,26Jessica Björksten3.8 Esbovikenfb 4.8  
 22,63Jessica Björksten18.9 Karisfb 5.10  
spjut19,68Jessica Björksten28.8 Pargasfb  
4-kamp(2014)709Erin Johansson
6,87/1,06/9,76/2:58.77
13.8 KarisfbNÅID notering 
       
F8      
200m34,01Erika Tallqvist3.9 Borgålr 8.9  
       
  Vindresultat mm    
F12      
60m8,30(+3,9)Gisela Bergström11.6 Esbo/Afb  
 8,41(+3,0)Gisela Bergström11.6 Esbo/Afb  
200m28,02(+3,0)Gisela Bergström5.7 Raseborg/Kfb  
D17      
100m h14,16(+3,0)Noora Juslin27.7 Raseborg/Kfb  
Herrar      
100m10,74Lauri Tuomilehto3.6 Janakkalaupd 3.6 fb  
100m10,60 (1,0)Lauri Tuomilehto27.7 Tbilisiupd 28.7  
200m22,00 (1,8)Willem Kajander11.7 Nedervetilupd 13.7 fb  
200m21,75 (0,0)Lauri Tuomilehto11.7 Nedervetilupd 12.7 fb  
4×100 m43,49Victor Fagerholm, Willem Kajander,
Teemu Gustavson, Lauri Tuomilehto
24.5 Borgå/Cuppdat 31.5 lr  
4×100 m43,20Victor Fagerholm, Willem Kajander, Jani Backman, Viktor Kantele15.6 Borgå/Cuppdat 16.6 lr  
4×100 m43,13Victor Fagerholm, Willem Kajander, Jani Backman, Viktor Kantele4.7 Seinäjokiupd 4.7 fb  
H22      
100m10,74Lauri Tuomilehto3.6 Janakkalaupd 3.6 fb  
100m10,60Lauri Tuomilehto27.7 Tbilisiupd 28.7  
200m22,00(1,8)Willem Kajander11.7 Nedervetilupd 13.7 fb  
200m21,75(0,0)Lauri Tuomilehto11.7 Nedervetilupd 12.7 fb  
10000m32.57,8hHeikki Liimatainen20.9.1914 Helsingforsupd 1.8. lr  
110 M HÄCK (106)15,00(1,7)Viktor Kantele12.7 Nedervetilupd 12.7 fb  
4×100 m43,49Victor Fagerholm, Willem Kajander,
Teemu Gustavson, Lauri Tuomilehto
24.5 Borgå/Cuppdat 31.5 lr  
4×100 m43,20Victor Fagerholm, Willem Kajander, Jani Backman, Viktor Kantele15.6 Borgå/Cuppdat 16.6 lr  
4×100 m43,13Victor Fagerholm, Willem Kajander, Jani Backman, Viktor Kantele4.7 Seinäjokiuppdat 4.7 fb  
H20
100m10,74Lauri Tuomilehto3.6 Janakkalaupd 3.6 fb  
100m10,60Lauri Tuomilehto27.7 Tbilisiupd 28.7  
200m22,00(1,8)Willem Kajander11.7 Nedervetilupd 13.7 fb  
200m21,75(0,0)Lauri Tuomilehto11.7 Nedervetilupd 12.7 fb  
10000m32.57,8hHeikki Liimatainen20.9.1914 Helsingforsupd 1.8. lr  
110 M HÄCK (106)15,00(1,7)Viktor Kantele12.7 Nedervetilupd 12.7 fb  
4×100 m43,49Victor Fagerholm, Willem Kajander,
Teemu Gustavson, Lauri Tuomilehto
24.5 Borgå/Cuppdat 31.5 lr  
4×100 m43,20Victor Fagerholm, Willem Kajander, Jani Backman, Viktor Kantele15.6 Borgå/Cuppdat 16.6 lr  
4×100 m43,13Victor Fagerholm, Willem Kajander, Jani Backman, Viktor Kantele4.7 Seinäjokiuppdat 4.7 fb  
H19      
100m10,74Lauri Tuomilehto3.6 Janakkalaupd 3.6 fb  
100m10,60Lauri Tuomilehto27.7 Tbilisiupd 28.7  
       
200m22,00(1,8)Willem Kajander11.7 Nedervetilupd 13.7 fb  
200m21,75(0,0)Lauri Tuomilehto11.7 Nedervetilupd 12.7 fb  
110m h (100)14,43Viktor Kantele25.6 Jämsäupd 26.6 fb  
110m h (100)14,30(-0,3)Viktor Kantele17.7 Eskilstunaupd 17.7 fbEM försök 
110m h (100)14,27(-0,1)Viktor Kantele17.7 Eskilstunaupd 17.7 fbEM semifinal 
110 M HÄCK (106)15,00(1,7)Viktor Kantele12.7 Nedervetilupd 12.7 fb  
400m h(91,4)54,37Viktor Kantele29.8 Esbo/Alberga31.8 fbNM19 
4×100 m43,49Victor Fagerholm, Willem Kajander,
Teemu Gustavson, Lauri Tuomilehto
24.5 Borgå/Cupdat 31.5 lr  
4×100 m43,20Victor Fagerholm, Willem Kajander, Jani Backman, Viktor Kantele15.6 Borgå/Cupdat 16.6 lr  
4×100 m43,13Victor Fagerholm, Willem Kajander, Jani Backman, Viktor Kantele4.7 Seinäjokiuppdat 4.7 fb  
H18      
110m h (100)14,27(-0,1)Viktor Kantele17.7 Eskilstunaupd 17.7 fbEM semifinal 
400m h(91,4)55,54Viktor Kantele16.8 Nyslottupd 16.8 fbFM19 
400m h(91,4)54,37Viktor Kantele29.8 Esbo/Alberga31.8 fbNM19 
H17      
100m10,74Lauri Tuomilehto3.6 Janakkalaupd 3.6 fbSFI rekord 
100m10,60Lauri Tuomilehto27.7 Tbilisiupd 28.7SFI rekord 
200m21,75(0,0)Lauri Tuomilehto11.7 Nedervetilupd 12.7 fb  
H16      
100m10,74Lauri Tuomilehto3.6 Janakkalaupd 3.6 fb  
100m10,60Lauri Tuomilehto27.7 Tbilisiupd 28.7  
200m21,75(0,0)Lauri Tuomilehto11.7 Nedervetilupd 12.7 fb  
P15      
200m23,36Isac Wedenberg19.7 Borgåupd 19.7 fb  
kula (4kg)14,70Jonathan Björksten15.9 Raseborg16.9 fb  
5-kamp3511Severi Mäntylä5.9 Huittinen6.9 fbSFI rekord 
       
P14      
100m11,48(+0,7)Isac Wedenberg12.6 Esbo/Aupd 12.6 fbNÅID notering? 
200m23,93 (-0,4)Isac Wedenberg8.7 Euraupd 8.7 fb  
200m23,36(+0,5)Isac Wedenberg19.7 Borgåupd 19.7 fb  
300m37,13Isac Wedenberg13.6 Esbo/Aupd 13.6 fbNÅID notering 
100m häck14,18(-1,2)Severi Mäntylä29.8 Tusby29.8 fbNÅID notering 
100m häck14,06(-0,6)Severi Mäntylä5.9 Huittinen6.9 fbNÅID notering 
300m häck47,50Max Tallqvist3.8 Borgåupd 3.8 fb  
stav386Severi Mäntylä19.8 Borgåupd 19.8 fbNÅID notering 
stav396Severi Mäntylä19.8 Borgåupd 19.8 fbNÅID notering 
längd602(+0,2)Severi Mäntylä19.7 Borgåupd 19.7 fb  
längd607(+0,3)Severi Mäntylä10.8 Borgåupd 10.8 fbNÅID notering 
längd613Severi Mäntylä5.9 Huittinen6.9 fbNÅID notering 
längd626 (-1,3)Severi Mäntylä5.9 Huittinen6.9 fbNÅID notering 
5-kamp3511Severi Mäntylä
14.06/-0.6 6.26/-1.3 51.71 3.62 3:15.27
5.9 Huittinen6.9 fbNÅID notering 
4x100m47,24 (Henrik Illman, Severi Mäntylä, Max Tallqvist, Isac Wedenberg)6.6 Kyrkslätt/Veikkolaupdat 6.6 fbresultat 
P12      
200m häck33,92Victor Kasurinen3.8 Borgåupd 3.8 fbNÅID notering 
diskus(750)30,68Victor Kasurinen4.7 Karisupd 5.7 fb  
stav292(t)Niklas Tallqvist12.7 Janakkalaupd 12.7 fb  
stav295Niklas Tallqvist19.7 Borgåupd 19.7 fb  
stav305Niklas Tallqvist19.7 Borgåupd 19.7 fb  
stav311Niklas Tallqvist3.9 Lahtis3.9 fbNÅID notering 
5-kamp
(2014)
1939Victor Kasurinen
60m h, längd, spjut, diskus 800m
10,48(0,1) 4,20(2,0) 26.84, 30,68 2.35,18
4.7 Karisuppdat 5.7 fb  
P9      
stav196Henri Aspelin2.9 Borgå2.9 fb  
stav200Henri Aspelin6.9 Karis6.9 fb  
stav206Henri Aspelin6.9 Karis6.9 fbNÅID notering 
stav210Henri Aspelin6.9 Karis6.9 fbNÅID notering 
 
 
Damer
kula (4 kg)10,53Amanda Liljendal1.7 Sibboupd 1.7 fb  
kula (4 kg)10,70Amanda Liljendal13.9 Heinola13.9 fb  
spjut(600g)36,89Amanda Liljendal13.9 Heinola13.9 fb  
D22
kula (4 kg)10,53Amanda Liljendal1.7 Sibboupd 1.7 fb  
kula (4 kg)10,70Amanda Liljendal13.9 Heinola13.9 fb  
spjut(600g)36,89Amanda Liljendal13.9 Heinola13.9 fb  
D20
kula (4 kg)10,53Amanda Liljendal1.7 Sibboupd 1.7 fb  
kula (4 kg)10,70Amanda Liljendal13.9 Heinola13.9 fb  
spjut(600g)36,89Amanda Liljendal13.9 Heinola13.9 fb  
D19
kula (4 kg)10,53Amanda Liljendal1.7 Sibboupd 1.7 fb  
kula (4 kg)10,70Amanda Liljendal13.9 Heinola13.9 fb  
spjut(600g)36,89Amanda Liljendal13.9 Heinola13.9 fb  
D17
kula (3 kg)13,13Amanda Liljendal9.5 Esbo/ Esbo Vikenupd 10.5 fbresultat 
kula (3 kg)13,28Amanda Liljendal19.7 Borgåupd 19.7 fb  
kula (4 kg)10,53Amanda Liljendal1.7 Sibboupd 1.7 fb  
kula (4 kg)10,70Amanda Liljendal13.9 Heinola13.9 fb  
spjut(500g)37,09Amanda Liljendal24.7 Sibboupd 25.7 fb  
spjut(500g)39,84Amanda Liljendal23.8 Kalajoki   
spjut(500g)41,85Amanda Liljendal23.8 Kalajokiupd 23.8 fb  
spjut(600g)36,89Amanda Liljendal13.9 Heinola13.9 fb  
slägga (3,0kg)45,32Jenna Sorvari17.5 Borgå/Bupd 13.6 fb  
slägga (3,0kg)48,76Jenna Sorvari12.7 Nedervetilupd 12.7 fb  
7-kamp4547Amanda Liljendal
16.40/-0.7 1.56 12.75 27.24/0.6 4.95/0.5 41.41 2:42.14
5-6.9 Sastamala6.9 fb  
D16      
       
slägga (3,0kg)45,32Jenna Sorvari17.5 Borgå/Bupd 13.6 fb  
slägga (3,0kg)48,76Jenna Sorvari12.7 Nedervetilupd 12.7 fb  
tresteg10,94(+1,0)Sandra Liljendal6.9 Tammerfors/H6.9 fb  
tresteg11,03(+0,4)Sandra Liljendal6.9 Tammerfors/H6.9 fb  
       
F15      
200m25,6hSandra Liljendal19.7 Borgåupd 19.7 fb  
200m26,00(+1,1)Sandra Liljendal28.7 Valkeakoskiupd 29.7 fb  
300m41,00Sandra Liljendal12.7 Nedervetilupd 13.7 fb  
tresteg10,94(+1,0)Sandra Liljendal6.9 Tammerfors/H6.9 fb  
tresteg11,03(+0,4)Sandra Liljendal6.9 Tammerfors/H6.9 fb  
diskus (750g)38,03Emilia Anttila17.5 Borgå/Bupd 17.5 fbresultat 
slägga (3,0kg)45,32Jenna Sorvari17.5 Borgå/Bupd 17.5 fbresultat 
slägga (3,0kg)48,76Jenna Sorvari12.7 Nedervetilupd 12.7 fb  
F12      
2000m7.38,36Sabina Aumo  8.6 Karisupd 10.6 fb  
F11      
60m8,69Gisela Bergström19.8 Borgåupd 20.8 fb  
150m21,71(0,3)Gisela Bergström23.7 Karisupd 24.7 fb  
150m21,58Gisela Bergström9.9 Borgå9.9 fb  
200m30,88Gisela Bergström26,7 Villmanstrandupd 26.7 fb  
60m häck(60cm)10,21Gisela Bergström10.8 Borgåupd 10.8 fb  
höjd141Gisela Bergström23.7 Karisupd 24.7 fb  
längd468Gisela Bergström26.5 Borgåupd 29.5 fb  
längd490Gisela Bergström29.7 Borgå29.7 fbNÅID notering 
tresteg9,34(0,8)Gisela Bergström6.9 Karis7.9 fb  
tresteg9,42(0,3)Gisela Bergström6.9 Karis7.9 fb  
3-kamp1192Gisela Bergström (8,82 / 9,17 / 441)17.6 Sibboupd 18.6 fb  
3-kamp1289Gisela Bergström (8,86 / 4,90 / 9,23)29.7 Borgå29.7 fbNÅID notering 
4-kamp
(2014)
1256Gisela Bergström
60m h, höjd, spjut, 800m
10.97(2.8) 139 23,43 3:02.81
4.7 Karisupd 5.7 fb  
F9      
stav172Erin Johansson17.8 Borgåupd 17.8 fbNÅID notering 
4-kamp
(2014)
630Erin Johansson
40m, höjd, spjut, 800m
6.96/0.0  91 10.46 3:00.76
4.7 Karisupd 5.7 fb  
4x400m5.35,05 Malin Lindblom, Alexandra Kinnunen,
Sissi Karlsson, Erin Johansson 
6.6 Kyrkslätt/Veikkolaupd 6.6 fb  
F8      
40m7,03Erin Johansson1.7 Sibboupd 2.7 fb  
40m6.96(0.0)Erin Johansson4.7 Karisupd 5.7 fb  
150m25,36(-1,8)Erin Johansson5.8 Karisupd 5.8 fb  
150m25,10Erin Johansson19.8 Borgåupd 21.8 fb  
300m56,05Erin Johansson31.8 Borgå31.8 fb  
400m1.19,81Erin Johansson26.7 Lojoupd 26.7 fb  
800m3.00,76Erin Johansson4.7 Karisupd 5.7 fb  
1000m3.54,53Erin Johansson9.6 Karisupd 10.6 fb  
1000m3.49,57Erin Johansson3.8 Borgåupd 3.8 fb  
1000m3.47,44Erin Johansson29.8 Tusby29.8 fb  
40m häck8,55Erin Johansson26.7 Lojoupd 26.7 fb  
40m häck8,33Erin Johansson26.8 Borgå28.8 fb  
stav140(t)Erin Johansson27.5 Borgåupd 28.5 fb  
stav144Erin Johansson24.6 Borgåupd 25.6 fb  
stav152Erin Johansson17.8 Borgå   
stav162Erin Johansson17.8 Borgå   
stav172Erin Johansson17.8 Borgåupd 17.8 fb  
diskus15,18Jessica Björksten19.7 Borgåupd 19.7 fb  
diskus15,38Jessica Björksten26.8 Borgå28.8 fb  
slägga12,60(t)Erin Johansson11.9 Borgå B13.9 fb  
3-kamp575Erin Johansson
40m,längd,kula
7,04  324  4,82
9.8 Pargasupd 9.8 fb  
4-kamp
(2014)
630Erin Johansson
40m, höjd, spjut, 800m
6.96(0.0)  91 10.46 3.00,76
4.7 Karisupd 5.7 fb  
       
  Vindresultat mm    
H17      
100m10,58(+3,8)Lauri Tuomilehto24.5 Esbo/Aupd 11.6 fb  
100m10,54(+2,5)Lauri Tuomilehto28.6 Jämsänkoskiupd  28.6 fb  
200m21,93(+2,4)Lauri Tuomilehto9.6 Karisupd 11.6 fb  
P14      
100m11,56(+5,8)Isac Wedenberg9.6 Karisupd 12.6 fb  
100m11,45(-2,6)Isac Wedenberg22.8 Uleåborg24.8 fb  
100m h13,96(+3,1)Severi Mäntylä5.8 Esbo/Aupd 6.8 fb  
längd609(+3,9)Severi Mäntylä25.7 Sibboupd 26.7 fb  
F15      
tresteg11,08(+5.7)Sandra Liljendal9.6 Karisupd 14.6 fb  
tresteg11,38(+3,4)Sandra Liljendal5.8 Esbo/Aupd 6.8 fb  
F11      
200m29.56(+6,9)Gisela Bergström7.6 Karisupd 8.6 fb  
Herrar      
4×100 m43,68(final)Teemu Gustavson, Lauri Tuomilehto,
Jonni Blomqvist, Viktor Kantele
5.7 Lahtisuppdat 5.7 fbFM 
H22      
100 m10,98(+1,6) finalWillem Kajander26.7 Esbo/Auppdat 26.7 fbRegionM 
4×100 m43,68(final)Teemu Gustavson, Lauri Tuomilehto,
Jonni Blomqvist, Viktor Kantele
5.7 Lahtisuppdat 5.7 fbFM 
H20
100 m11,12 (+1,2)Willem Kajander2.6 H:fors/Duppdat 7.6 lrtilastopaja 
100 m11,07(+0,7)finalLauri Tuomilehto14.6 Esbo/Auppdat 14.6 fbtilastop 
100 m10,98(+1,6) finalWillem Kajander26.7 Esbo/Auppdat 26.7 fbRegionM 
H19      
100 m11,12 (+1,2)Willem Kajander2.6 H:fors/Duppdat 7.6 lrtilastopaja 
100 m11,07 (+0,7)finalLauri Tuomilehto14.6 Esbo/Auppdat 14.6 fb  
100 m10,98(+1,6) finalWillem Kajander26.7 Esbo/Auppdat 26.7 fbRegionM 
110m h (91,4)14,79 (-0,1)Viktor Kantele2.6 H:fors/Duppdat 7.6 lr/fbtilastopaja 
110m h (91,4)14,67 (-0,6)Viktor Kantele15.6 Esbo/Auppdat 15.6 fbtilastopaja 
110m h (91,4)14,18 (+0,2)Viktor Kantele23.8 Kotkauppdat 24.8 lrFM H17 
4×100 m43,68(final)Teemu Gustavson, Lauri Tuomilehto,
Jonni Blomqvist, Viktor Kantele
5.7 Lahtisuppdat 5.7 fbFM 
H18      
100 m11,12 (+1,2)Willem Kajander2.6 H:fors/Duppdat 7.6 lrtilastopaja 
100 m11,07 (+0,7)finalLauri Tuomilehto14.6 Esbo/Auppdat 14.6 fb  
100 m10,98(+1,6) finalWillem Kajander26.7 Esbo/Auppdat 26.7 fbRegionM 
110m h (91,4)14,18 (+0,2)Viktor Kantele23.8 Kotkauppdat 24.8 lrFM H17 
4×100 m43,96Teemu Gustavson, Lauri Tuomilehto,
Jonni Blomqvist, Samuel Kouri
23.6 Riihimäkiuppdat 24.6 lr  
4×100 m43,84(kval)Teemu Gustavson, Lauri Tuomilehto,
Jonni Blomqvist, Viktor Kantele
5.7 Lahtisuppdat 5.7 fbFM 
4×100 m43,68(final)Teemu Gustavson, Lauri Tuomilehto,
Jonni Blomqvist, Viktor Kantele
5.7 Lahtisuppdat 5.7 fbFM 
H17      
100 m11,07 (+0,7)finalLauri Tuomilehto14.6 Esbo/Auppdat 14.6 fb  
800 m2.01,26Jonni Blomqvist13.7 Borgåuppdat 13.7 fbTopGames 
110m h (91,4)14,79 (-0,1)Viktor Kantele2.6 H:fors/Duppdat 7.6 lr/fbtilastopaja 
110m h (91,4)14,67 (-0,6)Viktor Kantele15.6 Esbo/Auppdat 15.6 fbtilastopaja 
110m h (91,4)14,18 (+0,2)Viktor Kantele23.8 Kotkauppdat 24.8 lrFM 
400 m h (84,0)55,79Jonni Blomqvist26.6 Jämsänkoskiuppdat 26.6 lrNÅIDR 
400 m h (84,0)55,30Jonni Blomqvist18.7 Pedersöreuppdat 20.7 fbSFIM, NÅIDR 
400 m h (84,0)54.65Jonni Blomqvist27.7 Esbo/Auppdat 27.7 fbRegionM, NÅIDR 
400 m h (91,4)58,10Viktor Kantele30.6 Sibbouppdat 30.6 fb  
4×100 m43,96Teemu Gustavson, Lauri Tuomilehto,
Jonni Blomqvist, Samuel Kouri
23.6 Riihimäkiuppdat 24.6 lr  
4×100 m43,84(kval)Teemu Gustavson, Lauri Tuomilehto,
Jonni Blomqvist, Viktor Kantele
5.7 Lahtisuppdat 5.7 fbFM 
4×100 m43,68(final)Teemu Gustavson, Lauri Tuomilehto,
Jonni Blomqvist, Viktor Kantele
5.7 Lahtisuppdat 5.7 fbFM 
4×300 m2.24,80(final)Teemu Gustavson, Samuel Kouri,
Viktor Kantele, Jonni Blomqvist
6.7 Lahtisuppdat 6.7 fbFM, SFI rekord 
10-kamp5984Viktor Kantele
11,60(+0,9)/ 6,45(+1,7)/ 12,11/ 181/ 52,82/ 14,64(-1,0)/ 27,89/ 300/ 39,43/ 5.06,96
 6-7.9 Jakobstad1.11. fbFM 
       
H16      
100 m11,42 (+1,6)Teemu Gustavson10.6 Karisuppdat 11.6 fbtilastopaja 
100 m11,22 (-1,6)kvalLauri Tuomilehto14.6 Esbo/Auppdat 14.6 fb  
100 m11,07 (+0,7)finalLauri Tuomilehto14.6 Esbo/Auppdat 14.6 fb  
400 m51,25Jonni Blomqvist7.6 Janakkalauppdat 11.6 fbtilastopaja 
400 m50,91Jonni Blomqvist26.7 Esbo/Auppdat 27.7 fbRegionM 
800 m2.01,26Jonni Blomqvist13.7 Borgåuppdat 13.7fbTopGames 
400 m h (84,0)57,25Jonni Blomqvist17.6 Nurmijärviuppdat 17.6 lrtilastopaja 
400 m h (84,0)55,79Jonni Blomqvist26.6 Jämsänkoskiuppdat 26.6 lr  
400 m h (84,0)55,30Jonni Blomqvist18.7 Pedersöreuppdat 20.7 fbSFIM 
400 m h (84,0)54.65Jonni Blomqvist27.7 Esbo/Auppdat 27.7 fbRegionM 
400 m h (91,4)58,32Jonni Blomqvist30.6 Sibbouppdat 30.6 fb  
4×100 m43,96Teemu Gustavson, Lauri Tuomilehto,
Jonni Blomqvist, Samuel Kouri
23.6 Riihimäkiuppdat 24.6 lr  
4×300 m2.31,00Teemu Gustavson, Samuel Kouri,
Lauri Tuomilehto, Jonni Blomqvist
24.6. Riihimäkiuppdat 25.6 lr  
P15      
100 m11,42 (+1,6)Teemu Gustavson10.6 Karisuppdat 11.6 fbtilastopaja 
100 m11,22 (-1,6)kvalLauri Tuomilehto14.6 Esbo/Auppdat 14.6 fbNÅID bästa notering 
100 m11,07 (+0,7)finalLauri Tuomilehto14.6 Esbo/Auppdat 14.6 fbSFI rekord 
200 m23,37(+1,4)Lauri Tuomilehto13.7 Borgåuppdat 13.7 fbTopGames 
200 m23,38(+0,1)Teemu Gustavson30.8 Vanda/M30.8 fbVattenfall final 
300 m36,71Teemu Gustavson29.6 Jämsänkoskiuppdat 30.6 fbNÅID bästa notering 
längd6,29 (0,0)Lauri Tuomilehto18.7 Pedesöreuppdat 20.7 fbSFIM 
P14      
       
P13      
60 m7,81 (+0,5)(t)Severi Mäntylä14.6 Esbo/Auppdat 14.6 fbresultat 
60 m7,78 (+1,9)Isac Wedenberg13.7 Borgåuppdat 13.7 fbTopGames 
60 m7,77(+1,9)Severi Mäntylä20.8 Borgåuppdat 20.8 fbVasakisa 
Längd5,59(+2,0)Severi Mäntylä10.8 Helsingfors/Duppdat 10.8 fbNÅID F/P 
Diskus 750g40,20Jens Björksten18.5 Borgå/Buppdat 20.7. lr  
Diskus 750g40,54Severi Mäntylä13.7 Borgåuppdat 20.7. lr  
Diskus 750g40,55Jens Björksten10.8 Helsingfors/Duppdat 10.8 fbNÅID F/P 
Diskus 750g42,13Severi Mäntylä10.8 Helsingfors/Duppdat 10.8 fbNÅID F/P 
Spjut51,94Severi Mäntylä9.8 Helsingfors/Duppdat 10.8 fbtilastopaja 
5-kamp2534 p
(10,18, 4,98, 43,25,
39,95, 2.38,28)
Severi Mäntylä28.6. Kyrkslättuppdat 30.6 lr  
4×100 m50,69Henrik Illman, Severi Mäntylä, Max Tallqvist, Isac Wedenberg20.8 Borgå

uppdat 20.8 fb

Vasakisa 
4×600 m6.58,56Max Tallqvist, Carl Björkendahl,
Severi Mäntylä, Isac Wedenberg
13.6 Esbo/Auppdat 14.6 fbresultat 
P12
1000 m3.09,06Carl Björkendahl15.6 H:fors/Duppdat 17.6 fbtilastopaja 
Diskus 750g25,78Jesse Sorvari18.5 Borgå/Buppdat 20.7. lr  
P11      
1000m3.11,89Benjamin Tenhonen30.7 Sibbouppdat 31.7 fbNÅID bästa
notering
 
60 m h (60,0)10,31Victor Kasurinen11.8 Borgåuppdat 11.8 fbNÅID bästa
notering
 
60 m h (60,0)10,23Victor Kasurinen13.8 Esbo/Auppdat 14.8 fbNÅID bästa
notering
 
stav243Niklas Tallqvist10.6 Karisuppdat 11.6 fbtilastopaja 
stav243Victor Kasurinen10.6 Karisuppdat 11.6 fbtilastopaja 
stav250Niklas Tallqvist29.6 Somerouppdat 29.6 fbtilastopaja 
stav254Niklas Tallqvist30.6 Borgåuppdat 30.6 fbstavcup 
stav258Niklas Tallqvist7.7 Borgåuppdat 7.7 fbstavcup 
stav260Niklas Tallqvist20.7 Lojouppdat 20.7 fbLohja Games 
stav265Niklas Tallqvist26.7 Esbo/Auppdat 26.7 fbNÅID bästa
notering tangering
 
stav270Niklas Tallqvist3.9 Borgå3.9 fbNÅID bästa
notering
 
P10      
4-kamp

690 p
(13,48, 105, 13,78,
3.04,43)

Oscar Nyholm

28.6. Kyrkslätt

uppdat 30.6 lr  
P9      
4-kamp

546 p
(7,66, 103, 11,90,
3.13,17

Thomas Isaksson28.6. Kyrkslättuppdat 30.6 lr  
D18      
4×800 m10.22,98Noora Juslin, Sandra Liljendal,
Emilia Anttila, Silja Laukkanen
13.6 Esbo/Auppdat 17.6 fbresultat 
D17
spjut (500g)29.56Amanda Liljendal9.6 Borgå/Cuppdat 17.6 fbresultat 
spjut (500g)35,34Amanda Liljendal13.8 Esbo/Auppdat 14.8 fbresultat 
4×800 m10.22,98Noora Juslin, Sandra Liljendal,
Emilia Anttila, Silja Laukkanen
13.6 Esbo/Auppdat 17.6 fbresultat 
D16      
300m h46,50Noora Juslin22.8 Reso31.8 fbFM15 
spjut (500g)29.56Amanda Liljendal9.6 Borgå/Cuppdat 17.6 fbresultat 
spjut (500g)35,34Amanda Liljendal13.8 Esbo/Auppdat 14.8 fbresultat 
4×800 m10.22,98Noora Juslin, Sandra Liljendal,
Emilia Anttila, Silja Laukkanen
13.6 Esbo/Auppdat 17.6 fbresultat 
       
F15      
2000 m7.14,44Silja Laukkanen18.7 Pedersöreuppdat 20.7.fbSFIM 
2000 m6.49,89Silja Laukkanen24.8 Resouppdat 24.8 fbFM15 
300m h46,50Noora Juslin22.8 Resouppdat 22.8 fbFM15 
4×800 m10.59,29Emilia Anttila, Noora Juslin,
Klaara Kontinen, Sandra Liljendal
29.5 Borgå/Cuppdat 7.6 lrresultat 
4×800 m10.22,98Noora Juslin, Sandra Liljendal,
Emilia Anttila, Silja Laukkanen
13.6 Esbo/Auppdat 14.6 fbresultat 
Kula 3 kg11,93Katri Erkkilä18.5 Borgå/Buppdat 8.6.fb  
Kula 3 kg12,04Katri Erkkilä15.6 Esbo/Auppdat 15.6.fb  
Kula 3 kg12,15Katri Erkkilä23.8 Reso31.8 fbFM14 
Diskus 750g31,17Emilia Anttila18.5 Borgå/Buppdat 2.7.fb  
Diskus 750g34,72Emilia Anttila9.8 Helsingfors/Duppdat 10.8.fbtilastopaja 
Slägga 3,037,78Katri Erkkilä18.5 Borgå/Buppdat 26.7 lr.  
Slägga 3,040,32Katri Erkkilä23.8 Resouppdat 23.8.fbFM 
Slägga 3,040,32Jenna Sorvari23.8 Resouppdat 23.8.fbFM 
F14      
Tresteg10,27 (+0,4)Sandra Liljendal23.6. Lovisauppdat 24.6.lr  
Tresteg10,51 (+1,6)Sandra Liljendal26.6 Jämsänkoskiuppdat 26.6 lr  
Tresteg10,61(+0,3)Sandra Liljendal18.7 Pedersöreuppdat 20.7 fbSFIM 
Kula 3 kg11,93Katri Erkkilä18.5 Borgå/Buppdat 7.6.lrresultat 
Kula 3 kg12,04Katri Erkkilä15.6 Esbo/Auppdat 15.6 fb  
Kula 3 kg12,15Katri Erkkilä23.8 Reso24.8 fbFM14 
Diskus 750g31,17Emilia Anttila18.5 Borgå/Buppdat 2.7.fb  
Diskus 750g34,72Emilia Anttila9.8 Helsingfors/Duppdat 10.8.fbtilastopaja 
Slägga 3,037,78Katri Erkkilä18.5 Borgå/Buppdat 26.7 lr  
Slägga 3,040,32Katri Erkkilä23.8 Resouppdat 23.8.fbFM 
Slägga 3,040,32Jenna Sorvari23.8 Resouppdat 23.8.fbFM 
4x100m52,85Mikaela Nieminen, Emilia Anttila,
Jenna Sorvari, Sandra Liljendal
5.7 Lahtisuppdat 5.7.fbFM 
       
F13      
       
5-kamp995 p
(12,30, 3,25, 126,
14,47, 3.24,29)
Sandra Granroth28.6. Kyrkslättuppdat 30.6. lr  
F10      
Höjd130Gisela Bergström20.9 Tyresö, Sverige29.9 fb  
3-kamp862 p
(9,27, 3,79, 6,88)
Gisela Bergström18.6 Sibbo/Nuppdat 19.6. lr  
3-kamp863 p
(9,49, 3,69, 7,83)
Gisela Bergström16.8 Borgåuppdat 16.8 fb  
F9      
4-kamp570 p
(7,25, 100, 9,75, 3.09,80)
Ida Finell28.6. Kyrkslättuppdat 30.6. lr  
F8      
1000 m4.03,32Erin Johansson29.7 Borgåuppdat 31.7. lrporvoon
energiajuoksut
 
1000 m4.02,78Erin Johansson9.8 Helsingfors/Duppdat 10.8.fb  
4-kamp416 p
(7,49, 085, 5,61, 3.15,98)
Erin Johansson28.6. Kyrkslättuppdat 30.6. lr  
       
Medvindsresultat som underskrider Akillesrekordet    
H19      
100 m10.94 (+3,8)Willem Kajander17.6 Nurmijärviuppdat 18.6 fbtilastopaja 
H17      
110m h (91,4)14,54 (+2,2)Viktor Kantele15.6 Esbo/A15.6 fb  
P15 
100 m10.98 (+3,7)Lauri Tuomilehto17.6 Nurmijärviuppdat 18.6 fbtilastopaja 
100 m10,73(+2,8)Lauri TuomilehtoReso 23.8uppdat 23.8 fbFM 
F15       
80m h12,17 (+3,7)Noora Juslin15.6 Esbo/A16.6 fb  
 F14       
Tresteg10,86 (+3,6)Sandra Liljendal24.8 Reso24.8 fbFM14 
H22
      
400 m49,94Thomas Tallberg9.7.1988 Lojouppdat 5.8 lr  
H19      
400 m49,94Thomas Tallberg9.7.1988 Lojouppdat 5.8 lr  
H17      
4x300m2.32,22Jonni Blomqvist, Willem Kajander,
Arttu Erkkilä, Jani Backman
25.6 Vanda tilastopaja 
4x300m2.30,57Jonni Blomqvist, Samuel Kouri,
Teemu Gustavson, Jani Backman
7.7 Joensuu FM (försök)uppdat 22.7. fb  
4x300m2.30,11Jonni Blomqvist, Samuel Kouri,
Arttu Erkkilä, Jani Backman
7.7 Joensuu FM (final)uppdat 22.7. fb  
100m11,32Willem Kajander3.7 Sibbo DMuppdat 3.7 fbtilastopaja 
100m11.21 (+1,4)Willem Kajander20.7 Helsingfors/D tilastopaja 
300m35,55Jani Backman19.7 Helsingfors/Duppdat 22.7. fb tilastopaja 
300m35,53Jani Backman24.8 Åbouppdat 24.8. fb tilastopaja
110m h14,99 (-0,2)Victor Fagerholm19.7 Helsingfors/Duppdat 31.7. fb tilastopaja 
4x100m44,77Willem Kajander, Jani Backman,
Victor Fagerholm, Arttu Erkkilä
6.7 Joensuu FM (försök)uppdat 6.7. lr  
4x100m44,43Willem Kajander, Jani Backman,
Victor Fagerholm, Arttu Erkkilä
6.7 Joensuu FM (final)uppdat 6.7. lr  
4x100m44,39Viktor Kantele, Jani Backman,
Jonni Blomqvist, Willem Kajander
19.7 Helsingfors/Duppdat 21.7. fb tilastopaja 
       
H16      
110m h15,29(+1,6)Viktor Kantele3.8 Pargasuppdat 5.8 fbtilastopaja 
110m h15,23(+0,9)Viktor Kantele24.8 Åbo FM finaluppdat 24.8 fbtilastopaja 
       
P15      
100m11.75 (+1,0)Jonni Blomqvist3.7 Sibbo DMuppdat 8.7 fbtilastopaja 
100m11.71 (+1,9)Jonni Blomqvist14.7 Borgå Topgamesuppdat 15 .7 fbresultat 
100m häck (84,0)13.85 (+0,3)Jonni Blomqvist13.7 Janakkalauppdat 14.7 lrtilastopaja 
100m häck (84,0)13.75 (+1,4)Jonni Blomqvist3.8 Pargasuppdat 5.8 fbtilastopaja 
300m häck (76,2)39,36Jonni Blomqvist20.7 Helsingfors/Duppdat 21.7 fbtilastopaja SFI rekord 
4x100m46,15Jonni Blomqvist, Samuel Kouri,
Henri Puumalainen, Teemu Gustavson
6.7 Joensuu FM (försök)uppdat 6.7. lr  
4x80m häck46,68Jonni Blomqvist, Henri Puumalainen,
Teemu Gustavson, Samuel Kouri
6.7 Joensuu FM (final)uppdat 6.7. lr  
       
P14      
100m11.88 (+1,8)Teemu Gustavson20.7 Helsingfors/Duppdat 21.7 fbtilastopaja försök 
100m11.84 (+1,4)Teemu Gustavson18.8 Pyttisuppdat 27.8 fbtilastopaja 
100m11.72 (+1,7)Teemu Gustavson14.9 Esbo/A (försök)uppdat 15.9 fbtilastopaja 
200m24,27iTeemu Gustavson24.3 Helsingforsuppdat 27.8 fbtilastopaja, åldersklassrek 
200m24,44 (+1,2)Teemu Gustavson13.8 Tusby/Huppdat 27.8 fbtilastopaja 
300m38,80Teemu Gustavson14.8 Tusby/Huppdat 15.8 lrtilastopaja 
300m38.56Teemu Gustavson25.8 Orimattila FM (final)uppdat 25.8 fbtilastopaja 
       
P13      
200 m häck34,9Jonathan Björksten28.8 Borgåuppdat 1.9 fbAkilles mästerskap 
kula15,30Jonathan Björksten11.5 Esbouppdat 12.5 fbtilastopaja 
kula15,54Jonathan Björksten13.7 Janakkalauppdat 14.7 lrtilastopaja 
kula (4kg) 12,89Jonathan Björksten5.10 Esbouppdat 6.10 fb tilastopaja 
diskus49,56Jonathan Björksten9.5 Lahtisuppdat 10.5 fbtilastopaja 
diskus49,80Jonathan Björksten19.5 Borgåuppdat 19.5 fbresultat 
slägga45,65Jonathan Björksten19.5 Borgåuppdat 19.5 fbresultat , NÅID bästa notering 
P12      
200 m27,92Isac Wedenberg8.9 Helsingfors/Djurgårdenuppdat 9.9 fbtilastopaja 
200 m häck35,9Max Tallqvist28.8 Borgåuppdat 1.9 fbAkilles mästerskap 
       
P10      
600 m1.55,14Niklas Tallqvist21.8. Borgåuppdat 22.8. fbmåndagstävling 
60 m häck (60cm)10,91Victor Kasurinen12.8. Borgåuppdat 13.8. lrMåndagstävling , NÅID bästa notering 
stav230Victor Kasurinen3.8. Raseborg, Karisuppdat 5.8. fbtilastopaja, NÅID bästa notering 
stav230Niklas Tallqvist3.8. Raseborg, Karisuppdat 5.8. fbtilastopaja, NÅID bästa notering 
stav232Victor Kasurinen19.8. Borgåuppdat 19.8. fbstavcup, NÅID bästa notering 
stav236Niklas Tallqvist5.9. Borgåuppdat 5.9. fbstavcup, NÅID bästa notering 
P9      
       
F14      
300m 42,33Monica Kuisma9.9 1979 FM Åbo uppdat 27.8 fbtilastopaja 
300m häck (76,2)48,59Noora Juslin20.7 Helsingfors/Duppdat 21.7 fbtilastopaja (ny gren) 
300m häck (76,2)48,48Noora Juslin27.7 Lojouppdat 28.7 fbtilastopaja 
300m häck (76,2)48,34Noora Juslin28.7 Sibbouppdat 28.7 fbtilastopaja 
300m häck (76,2)47,88Noora Juslin23.8 Orimattilauppdat 27.8 fbtilastopaja 
       
F13      
1000m3.18,10Sandra Liljendal21.6 Ikalisuppdat 23.6 fbtilastopaja 
60m häck10.28 (+0,1)Emilia Anttila31.8 Imatrauppdat 1.9 fbVattenfall 
200m häck (ny)34,86 (-0,1)Emilia Anttila3.8 Karisuppdat 1.9 fbtilastopaja 
tresteg10,03 (-0,4)Sandra Liljendal24.6 Lovisauppdat 24.6 fb  
4-kamp1.573pEmilia Anttila (10,57/ 4,22/ 9,19/ 2.37,99)18.8 Karisuppdat 19.8 fbtilastopaja 
4x100m 54,87Monica van Assendelft, Cecilia Ek,
Mikaela Nieminen, Sandra Liljendal
9.6 Kyrkslättuppdat 9.6 fbresultat 
4x100m 54,73Monica van Assendelft, Cecilia Ek,
Mikaela Nieminen, Emilia Anttila
21.8 Borgå uppdat 22.8 fbVasakisa 
F12      
60m häck10,67inomhusCecilia Ek24.11 Helsingfors,Kuppdat 25.11 fbtilastopaja 
200 m häck (ny)39,78Filippa Tallqvist18.8 Karisuppdat 1.9 fbtilastopaja 
F11      
1000 m gång5.47,18Lina Olenius 3.8 Raseborg, Karisuppdat 5.8 fbtilastopaja 
F10      
trekamp857pPatricia Kellgren (8,41 /  9,52 / 3,46)19.6 Sibbouppdat 23.6 fbtilastopaja 
       
F9      
40m6,6hGisela Bergström23.7 Liljendaluppdat 19.8 fb  
150m23,57Gisela Bergström21.8 Borgåuppdat 24.8 fbresultat 
kula6,88Gisela Bergström19.5 Borgåuppdat 20.5 fbresultat 
kula6,89Daniela Tallberg23.7 Lovisauppdat 29.7 fb  
kula7,37Daniela Tallberg28.7 Sibbouppdat 28.7 fbtilastopaja 
kula7,39Daniela Tallberg28.8 Borgåuppdat 3.9 fb  
diskus18,40Gisela Bergström2.9 Borgåuppdat 4.9 fb  
trekamp687Gisela Bergström (350 6,37 7,06) (192 , 269 , 226)19.6 Sibbouppdat 19.8 fbÖk mångkamp  
trekamp780Gisela Bergström (6,91 / 372 / 6,97)18.8 Karisuppdat 19.8 fbtilastopaja 
 
Medvindsresultat som underskrider Akillesrekordet    
P15       
100m häck (84,0)13.60 (+2,1)Jonni Blomqvist19.7 Helsingfors/Duppdat 21.7 fbtilastopaja 
P14       
100 m12.07 (+2,5)Teemu Gustavson20.7 Helsingfors/Duppdat 21.7 fbtilastopaja 
F13, F14       
tresteg10,16 +3,2Sandra Liljendal11.6 Borgåuppdat 23.6 fbresultat 
H20      
2000m hinder6.26,24 Måns Vikström9.7 Göteborg, Ulleviuppdat 9.7 fbVärldsungdomsspelen 
2000m hinder6.32,54 Måns Vikström18.6 Vanda, Sandkullauppdat 19.6 fbtilastopaja 
H19      
2000m hinder6.26,24 Måns Vikström9.7 Göteborg, Ulleviuppdat 9.7 fbVärldsungdomsspelen 
2000m hinder6.32,54 Måns Vikström18.6 Vanda, Sandkullauppdat 19.6 fbtilastopaja 
H18      
2000m hinder6.26,24 Måns Vikström9.7 Göteborg, Ulleviuppdat 9.7 fbVärldsungdomsspelen 
2000m hinder6.32,54 Måns Vikström18.6 Vanda, Sandkullauppdat 19.6 fbtilastopaja 
2000m hinder6.44,27 Måns Vikström 9.6 Jyväskylä uppdat 10.6 fb  
H17      
300m35,75Jani Backman18.8 Esbouppdat 18.8 fbtime4results 
300m36,19 Jani Backman 31.7 Sibbo uppdat 1.8 fbtilastopaja 

4 x 300m 

2.34,12 

Borgå Akilles
(Arttu Erkkilä-97, Samuel Kouri-98, Jani Backman-96, Willem Kajander-96)

4.7 Helsingfors/D

uppdat 5.7 fb

tilastopaja

 
H16      

4 x 300m 

2.34,12 

Borgå Akilles
(Arttu Erkkilä-97, Samuel Kouri-98, Jani Backman-96, Willem Kajander-96)

4.7 Helsingfors/D

uppdat 5.7 fb

tilastopaja

 
100m11,62 Jani Backman 24.7 Riihimäki uppdat 25.7 fbtilastopaja 
200m23,36 Jani Backman 24.7 Riihimäki uppdat 25.7 fbtilastopaja 
200m23,64 Jani Backman 19.7 Kyrkslätt /V uppdat 20.7 lrtilastopaja 
300m35,75 Jani Backman 18.8 Esbo uppdat 18.8 fbtime4results 
300m36,19 Jani Backman 31.7 Sibbo uppdat 1.8 fbtilastopaja 
300m36,59 Jani Backman 26.7 Raseborg uppdat 28.7 fbtilastopaja 
300m37,01 Jani Backman 12.7 Sastamala uppdat 14.7 fbtilastopaja 
300m37,12 Jani Backman 25.6 Esbo, Alberga uppdat 26.6 fbtilastopaja 
110m häck (91,4)15,47Victor Fagerholm 21.8 Helsingfors/Duppdat 22.8 fbtilastopaja 
       
P14      
100m12,23Samuel Kouri21.7 Kouvola uppdat 22.7 fbtilastopaja 
300m38,90Samuel Kouri19.8 Kouvola uppdat 19.8 fbtilastopaja 
100m häck14,63Jonni Blomqvist 7,9 Åbo uppdat 9.9 fbtilastopaja 
P13      
60m7,81Teemu Gustavson20.8 Lovisa uppdat 25.8 fbtilastopaja 
100m12,35Teemu Gustavson20.8 Lovisa uppdat 25.8 fbtilastopaja 
200m25,29Teemu Gustavson5.8 Borgå uppdat 5.8 fbresultat Akilles 
P13      
diskus42,54Jonathan Björksten16.9 Borgåuppdat 17.9 fbresultat Akilles 
       
P11      
150m21,61 Isac Wedenberg 16.7 Veteli uppdat 17.7 fbtilastopaja 
200m29,82 Isac Wedenberg 30.7 Åbo uppdat 30.7 fbTilastopajaCup 
P9      
stav193Victor Kasurinen 5.9 Borgå uppdat 5.9 fbresultat stavcup 
       
F13      
1000m3.21,70 Cecilia Ek 26.6 Esbo, Alberga uppdat 17.7 fb  
F12      
1000m3.21,70 Cecilia Ek 26.6 Esbo, Alberga uppdat 17.7 fb  
tresteg9,35 Sandra Liljendal 13.8 Borgå uppdat 14.8 fb  
       
F11      
1000m3.21,70 Cecilia Ek 26.6 Esbo, Alberga uppdat 17.7 fbresultat YAG 
60m häck10,61 Cecilia Ek 5.8 Borgå uppdat 5.8 fbresultat Akilles 
60m häck10,97 Cecilia Ek 23.7 Borgå uppdat 5.8 fbresultat Akilles 
F10      
stav188Fanny Lindholm 4.8 Borgå uppdat 4.8 fbresultat Akilles 
       
F8      
stav140Ellen Lindholm 4.8 Borgå uppdat 4.8 fbresultat Akilles 
längd347Gisela Bergström 16.7 Borgå uppdat 25.7 fbresultat Akilles 
kula (2,0kg)650Daniela Tallberg5.8 Borgå uppdat 1.11 lrresultat NÅID 
3-kamp566 Gisela Bergström (7,2, 3,47, 5,23)
(40m,längd,kula)
16.7 Borgå uppdat 24.7 fbresultat Akilles 
       

Medvindsresultat som underskrider Akillesrekordet

   
P14      
100m häck14,58 +2,6 Jonni Blomqvist18.8 Vasa uppdat 18.8 fbtime4results 
200m häck27,62 +2,3 Jonni Blomqvist17.8 Vasa uppdat 17.8 fbtilastopaja
H17       
3000m 9.28,63 Måns Vikström 2.7 Jämsäuppdat 4.7 fb  
3000m 9.29,56 Måns Vikström 15.6 Nurmijärviuppdat 16.6 fb  
1500m hinder 4.39,42 Måns Vikström 14.6 Helsigfors/Djurgården uppdat 15.6 fb  
1500m 4.18,87 Måns Vikström 30.6 Jämsä uppdat 1.7 fb  
10000m  35.42,94Måns Vikström 7.9 Vanda/Tuppdat 10.9 lr  
Kula 13,48Petter Hollmén 2.8 Raseborg / Karis uppdat 5.10 fb   
Kula 12,63Petter Hollmén 4.9.2010 Borgå/Borgbacken uppdat 5.10 fb Obs H16 2010 
        
P15       
100m  11,78 Jani Backman 10.9 Lahtis Vattenfall uppdat 11.9 fb  
100m  11,80 Jani Backman 6.9 Veikkola uppdat 7.9 fb  
100m  11,85 Jani Backman 3.8 Karis DM17 uppdat 5.8 fbtangering, försök  
200m  23,92 Jani Backman 21.7 Hfors/Djurgården uppdat 22.7 fbH16 rekord ? 
300m  37,34 Jani Backman 17.7 Janakkala uppdat 17.7 fbH16 rekord  
300m  37,77 Jani Backman 21.6 Alberga VattenfallCup uppdat 22.6 fb  
300m  37,97 Jani Backman 19.6 Alberga FJGuppdat 20.6 fb  
800m  2.03,37 Jani Backman 13.8 Varkaus FM uppdat 14.8 fb  
100m häck 13,96 Victor Fagerholm3.9 Villmanstrand uppdat 5.9 fb  
200m häck  27,27 Victor Fagerholm30.7 Kristinestad uppdat 30.7 fb  
Diskus 47,82Victor Fagerholm25.9 Nickby uppdat 28.9 fb  
4x80m häck 47,94 Akilles9.7 Tusby FMuppdat 10.7 fbSFI rekord  
  Jani Backman , Jonni Blomqvist , Arttu Erkkilä , Victor Fagerholm 
4x100m  46,43 Akilles9.7 Tusby FMuppdat 10.7 fbNÅID bästa notering 
  Jani Backman , Arttu Erkkilä , Victor Fagerholm , Willem Kajander  
5-kamp 3452 Victor Fagerholm3.9 Villmanstranduppdat 4.9 fb

SFI rekord bästa finsk notering!

 
  13,96 / 5,99 / 46,43 / 380 / 3.13,14  
        
P13       
200m 26,70 Samuel Kouri 16.7 Janakkala uppdat 17.7 fb  
        
P11       
diskus 600 g 35,29Jonathan Björksten 27.8 Borgå , Borgbacken uppdat 29.8 fb  
diskus 600 g 34,90 Jonathan Björksten 12.6 Lojo uppdat 15.6 fb  
kula 12,15Jonathan Björksten 27.8 Borgå , Borgbacken uppdat 29.8 fb  
kula 11,53Jonathan Björksten 17.8 Borgå , Vasakisa uppdat 23.8 fb  
kula 11,29Jonathan Björksten 8.8 Borgå , måndagstävling uppdat 11.8 fb  
kula 11,20Jonathan Björksten 4.8 Tusby uppdat 6.8 fb  
3-kamp (60m-längd-kula)
(9,24-4,20-11,06)
 1178 Jonathan Björksten 18.7 Borgå, Ak mästerskap uppdat 28.7 fb  
        
F15       
Slägga 3 kg 30,31Kristina Nyholm 25.9 Nickby uppdat 28.9 fb  
Slägga 3 kg 29,65 Kristina Nyholm 20.8 Kyrkslätt NÅID pf uppdat 24.8 fb  
Slägga 3 kg 29,20 Kristina Nyholm 21.6 Alberga VattenfallCup uppdat 22.6 fb  
Diskus 750g 30,89 Kristina Nyholm 20.8 Kyrkslätt NÅID pfuppdat 24.8 fb  
Diskus 750g 29,21 Kristina Nyholm 30.7 Kristinestad uppdat 1.8 fb  
F10       
60m häck 11,34Cecilia Ek21.8 Kyrkslätt NÅIDuppdat 7.9 fb  
Höjd 126Cecilia Ek26.7 Liljendal   
Tresteg 8,34Cecilia Ek22.8 Borgå AKM 5   
P15     
5-kamp
15,12/540/38,76/355/3.09,18
2899Victor Fagerholm19.6 Sibbo uppdat 19.6 fb 
5-kamp
15,19 / 573 / 45,24 / 360 / 3.23,59
2975Victor Fagerholm3.9 Huittinen uppdat 3.9 fb 
slägga44,34 Victor Fagerholm26.9 Nickby uppdat 30.9 fb 
P14     
stav364Victor Fagerholm16.6 Borgå uppdat 16.6 fbNÅID bästa notering
stav368Victor Fagerholm12.7 Borgå uppdat 13.7 fbNÅID bästa notering
stav380Victor Fagerholm19.7 Borgå uppdat 19.7 fbNÅID bästa notering
stav382Victor Fagerholm1.8 Pargas uppdat 1.8 fbNÅID bästa notering
stav385Victor Fagerholm4.8 Borgå uppdat 5.8 fbNÅID bästa notering
5-kamp
15,12/540/38,76/355/3.09,18
2899Victor Fagerholm19.6 Sibbo uppdat 19.6 fbNÅID bästa notering
5-kamp
15,19 / 573 / 45,24 / 360 / 3.23,59
2975Victor Fagerholm3.9 Huittinen uppdat 3.9 fbNÅID bästa notering
5-kamp
14,8 / 566 / 45,51 / 380 / 3.14.0
(3133)Victor Fagerholm19.7 Borgå uppdat 20.7 fbutan eltid och vindmätning
100m häck15,12(+0,7)Victor Fagerholm19.6 Sibbo uppdat 19.6 fb 
100m häck14,76(+1,0)Victor Fagerholm28.6 Sibbo uppdat 28.6 fbNÅID bästa notering
200m häck28,18(+1,1)Victor Fagerholm17.7 Nykarleby uppdat 19.7 fbNÅID bästa notering
300m39,60 Jani Backman 1.8 Pargas uppdat 2.8 fb 
300m38,98 Jani Backman 12.9 Smedsby uppdat 13.9 fbSFSIM
längd594 (+1,0) Jani Backman 11.9 Smedsby uppdat 13.9 fbSFSIM
diskus43,52 Victor Fagerholm11.9 Smedsby uppdat 13.9 fbSFSIM
diskus45,27 Victor Fagerholm26.9 Nickby uppdat 30.9 fb 
slägga44,34 Victor Fagerholm26.9 Nickby uppdat 30.9 fb 
      
P13     
600 m1.39,62Arttu Erkkilä18.8 Borgåuppdat 31.8 lr 
P10     
diskus 600 g29,41 Jonathan Björksten 31.7 Pargas uppdat 2.8 fb 
diskus 600 g30,21 Jonathan Björksten 12.9 Ingå uppdat 15.9 fb 
kula 2,5 kg10,00 Jonathan Björksten 4.9 Borgåuppdat 7.9 fb 
P9     
slägga 2,5 kg 17,07 Jens Björksten 9.10 Esbo/E uppdat 30.10 fb 
      
F15     
slägga 3,0 kg 27,36 Kristina Nyholm 26.9 Nickby uppdat 7.10 fb 
F14     
slägga 3,0 kg 27,36 Kristina Nyholm 26.9 Nickby uppdat 7.10 fb 
F9     
1000m3.56,20 Cecilia Ek 1.8 Pargas uppdat 2.8 fb 
1000m3.42,2h Cecilia Ek 1.9 Borgå uppdat 2.9 fb 
tresteg8,10Cecilia Ek 9.8 Borgå uppdat 23.8 fb 
höjd120Cecilia Ek 23.8 Borgå uppdat 23.8 fb 
40m häck8,3hCecilia Ek 9.6 Borgå uppdat 19.9 fb 
40m häck(8,4h )Isabella Gustafsson 9.6 Borgå uppdat 19.9 fbtangering
40m häck(8,4h )Filippa Tallqvist 9.8 Borgå uppdat 23.8 fbtangering