Aktuellt – Ajankohtaista

Juni 2019 Kesäkuu

To-Sö 27-30.6 Grenkarnevaler / Lajikarnevaalit

Juli 2019 Heinäkuu

Må 1.7 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, Lovisa
Ti 2.7 RegionM hinder Kerava
On 3.7  Motonet GP, Tampere
On 3.7 kl. 17.30  Borgå Stavcup 1 för 9-19 år   resultat/tulokset
Lö-Sö 6-7.7 SFI mästerskapen (H/D, H/D17, P/F15) Raseborg/Karis
Må 8.7 kl. 18 Akilles mästerskap 1, gång        resultat/tulokset
Ti 9.7 Tilastopajacup 3 i Åbo
Ke 11.7 Häme Games Junior, Riihimäki
Sö 14.7 kl. 11 BORGÅ TOPGAMES / PORVOON HUIPPUKISAT, Borgå
Ti 16.7 Tilastopajacup 4 i Åbo
On 17.7  Motonet GP, Savo Games, Lapinlahti
On 17.7 kl. 17.30  Akilles mästerskap 2, mångkamp (poängberäkningsprogram)
Resultat / Tulokset
Må-Ti 22-23.7 RegionM H/D 17-19 Borgå
On 24.7  Motonet GP, Joensuu
To 25.7 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, Liljendal
To 25.7 Tilastopajacup 5 i Åbo
Fr-Sö 26-28.7 Lohja Junior Games, Lojo
Må-Ti 29-30.7 RegionM P/F 14-15 Helsingfors/D

Augusti 2019 Elokuu

To 1.8 kl. 18 Veckotävling 3 / Viikkokisa 3, och Akilles mästerskap del 3 på Centralidrottsplan  resultat / tulokset
To-Sö 1-4.8 Kalevan kisat, Willmanstrand
Ti 6.8 kl 17.00  NÅID:s Seuracup del 2, Raseborg
Fr-Sö 9-11.8  FM P/F 14, 15  – SM P/T 14, 15, Lahtis
Fr-Sö 9-11.8  FM H/D 16, 17,  Esbo – SM M/N 16, 17, Kankaanpää
Lö 10.8  NÅID:s P/F mångkamp (9-13år), Kyrkslätt
Må 12.8  Stjärnspel / Eltsun Tähtikisat, Helsingfors/D
On 14.8 kl. 18.00 Veckotävling 4 / Viikkokisa 4, Akilles mästerskap 4 på Centralidrottsplan  Resultat / Tulokset
Lö-Sö 17-18.8 FM i mångkamp D22-D19-H17, F14-P15 Lapua
Lö-Sö 17-18.8 FM i mångkamp H22-H19-D17, P14-F15 Kauhava
Sö 18.8  Motonet GP Esbo/A
Må 19.8 kl. 17.30 Borgå Stavcup del 2 (9-13 år) , Borgå  Akilles mästerskap 5
On 21.8 kl. 17.30 Vasakisa (Akilles, PU, Uusimaa)  resultat/tulokset
On 21.8 kl. 17.30 Borgå Stavcup del 2 (14-19 år),  Borgå  Akilles mästerskap 5
Lö 24.8 NÅID:s pojk/flickstafetter, Raseborg/K
Lö-Sö 24-25.8 SVE – FIN landskamp D/H, D/H17, Stockholm
Sö 25.8 Tilastopajacup 6 i Åbo
Må 26.8 kl. 18 Akilles mästerskap 6 på Centralidrottsplan resultat/tulokset
Ti-On 27-28.8 Södra och Sydöstra RM stafett H/D, H/D 17-19 H:fors/N – Eteläisen ja Kaakkoisen AM-viestit
29.8 el. 30.8 SFI-seriens NÅID Final
Fr-Sö 30.8-1.9 FM H/D 19, 22 / SM M/N19-22, Borgå LIVE TULOKSET – LIVE RESULTAT
Lö 31.8 Föreningscup Finaler

September 2019 Syyskuu

On 4.9 kl. 18 Akilles mästerskap 7 på Centralidrottsplan   Tidsschema / Aikataulu      Resultat/Tulokset
Lö-Sö 7-8.9 FM-stafett – SM-viestit, Ylivieska
Lö-Sö 7-8.9 NÅID pojk/flickdagar 9-13 år, Pargas
Sö 8.9 kl. 12, 46. Lassen Hölkkä, Mörskom
Må 9.9 kl. 17 Borgå Stavcup del 3 (F/P 9-13 år) på Centralidrottsplan   resultat/tulokset
Ti 10.9 RegionM H/D 10000m, Lahtis
On 11.9 kl. 18 Akilles mästerskap 8 på Centralidrottsplan   Tidsschema – Aikataulu
Resultat/Tulokset
On 11.9 kl. 17 Borgå Stavcup del 3 (F/P 14-15, H/D 17-19 år) på Centralidrottsplan
Fr 13.9 Akilles mästerskpa i slägga flyttad till 20.9
Lö-Sö 14-15.9 KLL:n yu -kisat, Laitila
Sö 15.9 Tilastopajacup 7, Åbo
Ti 17.9 kl. 9.30 Borgå svenskspråkiga skoltävlingar, Centralidrottsplan (skolorna sköter)  Resultat
On 18.9 kl 16 stavträning (nytt försök om vädret tillåter)
To 19.9 kl. 9.30 Porvoon suomenkieliset koulukisat, Keskusurheilukentällä (koulut hoitavat)  Resultat/Tulokset
Fr 20.9 kl. 18 Akilles mästerskap 9 (slägga) på Borgbackens kastplan
Lö 21.9 FM maraton Esbo
27.9-6.10 VM Doha, QAT

 

– Gröna boken   –   Vihreä Kirja

Nya  Akillesrekord – 2019– Uudet seuraennätykset

De viktigaste internationella regeländringarna som gäller fr.o.m. 2018
Tärkeimmät kansainväliset sääntömuutokset 1.1.2018 alkaen

Akilles avtal med Borgå Läkarcentral / Sporttikliniken för åren 2017-2019
Akilleen sopimus Porvoon Lääkärikekus / Sporttiklinikan kanssa vuosille 2017-2019

Nyhetsbloggen – Uutisblogi