Klasser och grenar:

22.07. kl. 17:00

H19: 100m, 400m, 1500m, 110m häck, stav, längd, slägga, spjut, 5000m gång
D19: 100m, 400m, 1500m, 100m häck, höjd, 3-steg, slägga, spjut, 5000m gång
H17: 100m, 400m, 1500m, 110m häck, stav, längd, slägga, spjut, 5000m gång
D17: 100m, 400m, 1500m, 100m häck, höjd, 3-steg, slägga, spjut, 3000m gång

23.07. kl. 17:00:

H19: 200m, 800m, 5000m, 400m häck, höjd, 3-steg, kula, diskus
D19: 200m, 800m, 3000m, 400m häck, stav, längd, kula, diskus
H17: 200m, 800m, 3000m, 400m häck, höjd, 3-steg, kula, diskus
D17: 200m, 800m, 3000m, 400m häck, stav, längd, kula, diskus

Anmälning senast 20.07.2019.
Tilläggsuppgifter: I löpningarna garanteras en plats i de bästa heaten bara för dem som anmält sig inom utsatt tid.
Efteranmälning senast 1,5 h före grenen börjar.
Anmälningsavgift: 8€ / gren, efteranmälning 24 € / gren.
Inbetalas på konto FI7840501040019621
Förfrågningar: Leif Rikberg, leif.rikberg@akilles.fi, 040 1833008

DIREKTIV FÖR DELTAGARNA

Tävlingens värde och pris
– Regonmästerskap för Södra regonen (Helsy, Nåid, Uudy)
– RegionM-medaljer till 3 bästa i varje gren.

Deltagarrätt
– Idrottarna kan delta i sammanlagt 6 grenar
– i klassen 19 år får delta idrottare som hör till 18- och 19-års klasserna.
– i 17-års klassen får delta de som hör till 17-års klassen och idrottare som hör till yngre klasser.
– Deltgarrätten har begränsats till Södra regionens idrottare.

Bekräftande av deltagande och tävlingsnummer
– löpningarna bekräftas på tavlan vid kansliet senast 45 min före grenstarten.
– på löpsträckorna på 800 m och längre användes tävlingsnummer. I andra grenar användes inte tävlingsnummer.
– deltagande i fältgrenar bekräftas 15 min före grenstart på tävlingsplatsen.

Löpning 100 m med försök
– OBS! I löpningen kan endast de som anmält sig inom utsatt tid deltaga!
– På 100m löps försök och final. Till final går man enligt nedanstående tabell.

9-16 deltagare 2 heat: 3 på placering och 2 på tid
17-24 deltagare 3 heat: 2 på placering och 2 på tid
25-32 deltagare 4 heat: 1 på placering och 4 på tid
33-40 deltagare 5 heat: 1 på placering och 3 på tid
41-48 deltagare 6 heat: 1 på placering och 2 på tid
49 eller flera deltagare: 0 på placering 8 på tid

Övriga löpningar löps som direkt final
– Blir det flera heat placeras de statisikbästa i samma heat.
– ”De statistikbästa bestäms på basen av de som anmält sig inom utsatt tid. De efteranmälda placeras som sista.

Kastgrenar
– Kontroll av egna kastredskap sker i sevicebyggnadens utrymmen.

Höjd- och stavhopp
– H17/19 höjd: inledningshöjd 135, höjning 5 cm till 150, därefter 3 cm.
– D17/19 höjd: inledningshöjd 125, höjning 5 cm till 145, därefter 3 cm.
– H17/19 stav: 322-337-352, därefter höjning 10 cm till 422, därefter 5 cm.
– D17/19 stav: 252-272-287-302, därefter höjning 10 cm till 362, därefter 5 cm.

Sarjat/Lajit

22.07. klo 17:00 alkaen:

M19: 100m, 400m, 1500m, 110m aj, seiväs, pituus, moukari, keihäs, 5000m kävely
N19: 100m, 400m, 1500m, 100m aj, korkeus, 3-loikka, moukari, keihäs, 5000m kävely
M17: 100m, 400m, 1500m, 110m aj, seiväs, pituus, moukari, keihäs, 5000m kävely
N17: 100m, 400m, 1500m, 100m aj, korkeus, 3-loikka, moukari, keihäs, 3000m kävely

23.07. klo 17:00 alkaen:

M19: 200m, 800m, 5000m, 400m aj, korkeus, 3-loikka, kuula, kiekko
N19: 200m, 800m, 3000m, 400m aj, seiväs, pituus, kuula, kiekko
M17: 200m, 800m, 3000m, 400m aj, korkeus, 3-loikka, kuula, kiekko
N17: 200m, 800m, 3000m, 400m aj, seiväs, pituus, kuula, kiekko

Ilmoittautuminen 20.07.2019 mennessä
Lisätiedot: Juoksujen parhaisiin eriin pääseminen taataan vain ennakkoilmoittautuneille. Jälki-ilmoittautuminen viimeistään 1,5 h ennen lajin alkua.
Ilmoittautumismaksut: 8€ / laji, jälki-ilmoittautuminen 24 € / laji.
Tilille FI7840501040019621
Tiedustelut: Leif Rikberg, leif.rikberg@akilles.fi, 040 1833008

OSALLISTUJAOHJEET

Kilpailun arvo ja palkitseminen
– Aluemestaruuskisa on Eteläisen alueen mestaruuskilpailu (Helsy, Nåid, Uudy)
– AM-mitalit jaetaan 3 parhaalle kussakin lajissa.

Osallistumisoikeus
– Kilpailuissa on urheilijalla osanotto-oikeus yhteensä 6 lajiin.
– 19-sarjoihin saavat osallistua sarjoihin 18 ja 19 kuuluvat urheilijat.
– 17-sarjoihin saavat osallistua 17-sarjojen ja kaikkien nuorempien sarjojen urheilijat.
– Osallistumisoikeus on rajattu Eteläisen alueen urheilijoihin.

Osanoton varmistaminen ja osallistujanumerot
– Juoksujen osanotto varmistetaan kansliaan viimeistään 45 min ennen lajin alkua.
– 800 m ja pidemmillä ratamatkoilla käytetään numeroita, muissa lajeissa ei.
– Kenttälajien osanotto varmistetaan kilpailupaikoilla 15 min ennen lajin alkua.

Alkuerien kautta käytävä 100 m juoksu
– Juoksuun voi osallistua ainoastaan ennakkoilmoittautumisen kautta!
– Juostaan alkuerät ja finaali, johon mennään alla olevan taulukon mukaisesti.

9-16 osallistujaa 2 erää 3 sijoituksella 2 ajalla
17-24 osallistujaa 3 erää 2 sijoituksella 2 ajalla
25-32 osallistujaa 4 erää 1 sijoituksella 4 ajalla
33-40 osallistujaa 5 erää 1 sijoituksella 3 ajalla
41-48 osallistujaa 6 erää 1 sijoituksella 2 ajalla
49 tai enemmän 0 sijoituksella 8 ajalla

Suorina loppukilpailuina käytävät muut juoksut
– Mikäli eriä tulee useita, tilastollisesti parhaat sijoitetaan samaan erään.
– Tilastollisesti parhaat määritellään ennakkoilmoittautuneista. Jälki-ilmoittautuneet menevät tilastollisessa määrityksessä hännille.

Heittolajit
– Omien heittovälineiden tarkastus huoltorakennuksen tiloissa.

Korkeussuuntaiset kenttälajit
– N17/19 korkeus: aloitus 125, nostot 5 cm 145 asti, sen jälkeen 3 cm.
– M17/19 korkeus: aloitus 135, nostot 5 cm 150 asti, sen jälkeen 3 cm.
– N17/19 seiväs: 252-272-287-302, sitten nostot 10 cm 362 asti, sen jälkeen 5 cm.
– M17/19 seiväs: 322-337-352, sitten nostot 10 cm 422 asti, sen jälkeen 5 cm.

Eteläisen alueen mestaruuskilpailut 17/19 v Porvoo

Lopullinen aikataulu                julkaistu 21.7. klo 1300

Maanantai 22.7.
                                                        ilmoittautuneet
17:00 N19 100m alkuerät 2 erää       9
17:00 N17 moukari (3kg)                   11
17:00 N19 moukari (4kg)                     3
17:10 M17 100m alkuerät 4 erää     25
17:10 N17 korkeus                               8
17:10 N19 korkeus                               0
17:30 N17 100m alkuerät 4 erää     30
18:00 M17 1500m                                6
18:00 M19 1500m                                3
18:10 N17 1500m                                4
18:10 N19 1500m                                1
18:20 M17 moukari (5kg)                   3
18:20 M19 moukari (6kg)                   3
18:25 M19 100m 1 erä                       7
18:30 N19 100m lk
18:30 N19 3-loikka                              1
18:30 N17 3-loikka                           15
18:35 M17 100m lk
18:40 N17 100m lk
18:50 M17 5000m kävely                 1
18:50 M19 5000m kävely                 0
18:50 N17 3000m kävely                 7
18:50 N19 5000m kävely                 0
19:15 M17 seiväs                              3
19:15 M19 seiväs                              1
19:20 N17 keihäs (500g)                  3
19:20 N19 keihäs (600g)                  0
19:30 M19 110m aj (99,1cm) 1 erä 1
19:40 M17 110m aj (91,4cm) 1 erä 6
19:55 N19 100m aj (83,8cm) 1 erä 2
20:00 M17 pituus                              7
20.00 M19 pituus                              0
20:05 N17 100m aj (76,2cm) 2 erä 11
20:10 M17 keihäs (700g)                  5
20:10 M19 keihäs (800g)                  0
20:20 M19 400m 1 erä                     5
20:30 N19 400m 2 erää                   7
20:40 M17 400m 3 erää                 13
20:55 N17 400m 1 erä                      6

Tiistai 23.7.

17:20 M17 korkeus                          7
17:20 M19 korkeus                          0
17:30 N19 200m 2 erää                  9
17:45 M19 200m 2 erää                 8
17:50 N19 kiekko (1kg)                   4
17:50 N19 pituus                             4
18:00 M17 200m 3 erää               18
18:00 M17 kuula (5kg)                    5
18:00 M19 kuula (6kg)                    1
18:15 N17 200m 3erää                 18
18:35 M17 3-loikka                          7
18:35 M19 3-loikka                          0
18:40 N17 kiekko (1kg)                   8
18:40 M19 5000m                           0
19:00 N17 3000m                           4
19:00 N19 3000m                           2
19:00 N19 kuula (4kg)                    5
19:15 M17 3000m                          7
19:15 N17 seiväs                            3
19:15 N19 seiväs                            0
19:35 M19 800m 1 erä                  3
19:40 N17 pituus                          26
19:45 M17 kiekko (1,5kg)               3
19:45 M19 kiekko (1,75kg)             0
19:45 M17 800m 1 erä                   9
19:50 N19 800m 1 erä                    4
20:00 N17 kuula (3kg)                     8
20:00 N17 800m 2 erää                19
20:20 M19 400m aj (91,4cm) 1 erä 2
20:30 M17 400m aj (83,8cm) 1 erä 5
20:40 N19 400m aj (76,2cm) 1 erä 4
20:50 N17 400m aj (76,2cm) 3 erää 13

Resultat – Tulokset

22.7.2019  (1. päivä)

M17 100 m loppukilpailu Tuuli: +1,0

1. Daniel Keane KeskiUYU 11,31 PB
2. Matvei Telov HIFK 11,59
3. Tomi Laakso TapE 11,61 PB
4. Rasmus Martin IFSibboV 11,62 PB
5. Veeti Katainen KU-58 11,74
6. Kamanga Bradley VantSa 11,88
7. Matias Kronlund HIFK 11,94 PB
8. Abdinain Moalin HIFK 11,98 PB

M17 100 m alkuerät

1. Daniel Keane KeskiUYU 11,59
2. Matvei Telov HIFK 11,71
3. Rasmus Martin IFSibboV 11,72
4. Tomi Laakso TapE 11,76
5. Veeti Katainen KU-58 11,79
6. Kamanga Bradley VantSa 11,90
7. Matias Kronlund HIFK 12,02
7. Abdinain Moalin HIFK 12,02
9. Rasmus Kujala HIFK 12,13
10. Väinö Lupala IFRaseb 12,21
11. Elias Junno VantSa 12,28
12. Patrick Lindberg VihdVie 12,30
13. Jonathan Lindroos EspTa 12,42
14. Kasperi Cederqvist HyvsU 12,45
15. Panu Leinonen VantSa 12,60
16. Otto Lintula ViipU 12,64
17. Elliot Schmidt BorgåAk 12,65
18. Paavo Niinikoski HKV 12,77
19. Samu Friberg ViipU 12,80
20. Sebastian Torkkel ViipU 12,85
21. Benjamin Saukkonen ViipU 12,90
22. Okko Tiilikainen ViipU 12,92
23. Pyry Koskiniemi HKV 13,09
24. Aleksi Hämäläinen NurmijYU 13,19
25. Juho Kantoniemi HyvsU 13,28

Erä 1 Tuuli: 0,0

1. Matvei Telov HIFK 11,71
2. Rasmus Martin IFSibboV 11,72
3. Kamanga Bradley VantSa 11,90
4. Patrick Lindberg VihdVie 12,30
5. Panu Leinonen VantSa 12,60
6. Otto Lintula ViipU 12,64
7. Okko Tiilikainen ViipU 12,92 SB

Erä 2 Tuuli: +1,5

1. Veeti Katainen KU-58 11,79
2. Väinö Lupala IFRaseb 12,21
3. Jonathan Lindroos EspTa 12,42 PB
4. Samu Friberg ViipU 12,80
5. Aleksi Hämäläinen NurmijYU 13,19

Erä 3 Tuuli: +0,7

1. Daniel Keane KeskiUYU 11,59
2. Matias Kronlund HIFK 12,02 PB
3. Rasmus Kujala HIFK 12,13 PB
4. Sebastian Torkkel ViipU 12,85
5. Benjamin Saukkonen ViipU 12,90
6. Pyry Koskiniemi HKV 13,09 PB
7. Juho Kantoniemi HyvsU 13,28 PB

Erä 4 Tuuli: +0,9

1. Tomi Laakso TapE 11,76
2. Abdinain Moalin HIFK 12,02 PB
3. Elias Junno VantSa 12,28
4. Kasperi Cederqvist HyvsU 12,45 PB
5. Elliot Schmidt BorgåAk 12,65
6. Paavo Niinikoski HKV 12,77

M17 400 m

1. Benjamin Lee HKV 50,86
2. Daniel Keane KeskiUYU 51,30
3. Miki Laakso HKV 51,81
4. Evangelos Spartiotis EspTa 52,07
5. Valtteri Keskinen VihdVie 52,67
6. Simo Laine LänsiUU 52,88
7. Hugo Limnell HIFK 54,16
8. Abdirahiim Salah HIFK 54,29
9. Oliver Enqvist IFSibboV 54,31
10. Matias Tulokas IFSibboV 54,82
11. Jere Raunio HKV 56,03
12. Jonathan Lindroos EspTa 56,41
13. Okko Tiilikainen ViipU 57,11

Erä 1

1. Jere Raunio HKV 56,03
2. Jonathan Lindroos EspTa 56,41
3. Okko Tiilikainen ViipU 57,11 PB

Erä 2

1. Valtteri Keskinen VihdVie 52,67 PB
2. Hugo Limnell HIFK 54,16 PB
3. Abdirahiim Salah HIFK 54,29 PB
4. Oliver Enqvist IFSibboV 54,31 PB
5. Matias Tulokas IFSibboV 54,82 PB

Erä 3

1. Benjamin Lee HKV 50,86 PB
2. Daniel Keane KeskiUYU 51,30 PB
3. Miki Laakso HKV 51,81 PB
4. Evangelos Spartiotis EspTa 52,07
5. Simo Laine LänsiUU 52,88

M17 1500 m

1. Oscar Nyholm BorgåAk 4.34,23
2. Jaakko Nyholm KeskiUYU 4.34,40

M17 110 m aj Tuuli: +0,9

1. Atte Timgren HKV 14,58 PB
2. Tomi Laakso TapE 14,80
3. Hugo Limnell HIFK 15,33
4. Abdinain Moalin HIFK 15,93
5. Abdirahiim Salah HIFK 15,96 PB
6. Henrik Tapio KeskiUYU 16,62 PB

M17 5000 m kävely

1. Jonathan Ekberg EsboIF 26.23,23

M17 Seiväs

1. Otto Junnila IFSibboV 362
352 362 372
O XO XXX
1. Niklas Tallqvist BorgåAk 362
362 372 382
XO – XXX
Johannes Mäkelä HKV NH
322
XXX

M17 Pituus

1. Atte Timgren HKV 6,43 +0,9
6,26 6,10 X 6,02 6,43 6,35
+0,5 +0,5 +0,7 -0,5 +0,9 +0,7
2. Simeon Vorselman HKV 6,23 +1,0
6,03 6,23 6,12 6,04 5,92 X
+1,7 +1,0 +0,9 -0,6 +0,9 +0,7
3. Patrick Lindberg VihdVie 5,93 -0,5
5,75 5,93 5,83 5,62 5,87 –
+1,2 -0,5 -0,5 -1,0 +0,7
4. Emil Stade BorgåAk 5,70 +0,8 PB
X X 5,47 5,39 5,50 5,70
+0,7 +0,7 -0,5 +0,5 +0,8
5. Casper Kangas SjundeåIF 5,50 +0,5
5,24 5,20 5,40 5,50 5,41 X
+0,8 +0,5 +0,5 +0,5 +0,8 +0,6
6. Oliver Enqvist IFSibboV 5,31 -0,5
4,23 5,31 X 4,91 – –
+0,6 -0,5 +0,7 +0,5
7. Samuel Puustinen BorgåAk 4,69 +0,6
4,49 4,35 4,39 4,57 4,46 4,69
+1,6 +0,9 +0,7 -0,5 +1,1 +0,6
8. Elliot Schmidt BorgåAk 4,67 -0,5
4,39 4,63 4,67 4,31 4,55 4,48
+0,9 +0,9 -0,5 -0,5 +0,8 +0,5
Adrian Vuorio KimSF DNS

M17 Moukari

1. Matias Ketomäki NurmijYU 49,52
X 42,68 45,95 48,46 49,52 X
2. Aron Johansson BorgåAk 38,32
38,32 37,73 38,26 33,28 37,23 38,04
3. Samuel Puustinen BorgåAk 37,61
X 35,85 37,61 X X X

M17 Keihäs

1. Onni Ruokangas JanJa 66,41
66,41 X X X 61,56 X
2. Joar Söderholm HIFK 50,21
X X X X X 50,21
3. Samu Friberg ViipU 46,33 PB
40,28 40,33 46,33 44,70 46,07 X
4. Ilmari Pehkonen RekRai 41,03
37,48 40,09 41,03 37,27 X 39,32
5. Henrik Tapio KeskiUYU 40,82 PB
32,91 X X X 40,82 X

M19 100 m loppukilpailu Tuuli: +0,7

1. Tommi Mäkinen HKV 11,00 SB
2. Lassi Hirvonen HIFK 11,46
3. Daniel Niva BorgåAk 11,47 SB
4. Henrik Illman BorgåAk 11,80
5. Sebastian Lundqvist BorgåAk 12,08
6. Carl-Ivar Back IFSibboV 12,27 PB
7. Antti Koskinen ViipU 14,52 SB

M19 400 m

1. Elias Jrad KU-58 49,76
2. Lassi Kaukonen HKV 50,56 PB
3. Mauno Havukorpi VihdVie 53,09 SB
4. Samu Laakso TapE 53,35
5. Carl-Ivar Back IFSibboV 56,31 PB

M19 1500 m

1. Benjamin Björkell PorvU 4.21,58
2. Olli Harju KU-58 4.25,59 SB

M19 110 m aj Tuuli: +1,8

1. Eero Ilomäki HIFK 14,32 PB

M19 Seiväs

Kilpailun ulkopuolella
Anton Kunnas IFSibboV 505
412 490 505 520
XO O XXO XXX

M19 Moukari

1. Kimi Rinnekari NurmijYU 60,01
58,60 X 56,01 57,57 X 60,01
2. Santtu Kotamäki NurmijYU 59,01
56,00 57,53 58,13 57,74 X 59,01
3. Oskari Kaarila NurmijYU 54,84
X X X X X 54,84

N17 100 m loppukilpailu Tuuli: +1,0

1. Sandra Piippo-Pinho HIFK 12,51 PB
2. Helmi Isometsä HIFK 12,58
3. Vilma Hakala EspTa 12,63 PB
4. Nella Varjas EspTa 12,95
5. Ellinoora Riikinsaari EspTa 13,10 SB
6. Hilla Saarinen HIFK 13,13
7. Carla Liukkonen EspTa 13,22

N17 100 m alkuerät

1. Sandra Piippo-Pinho HIFK 12,56
2. Vilma Hakala EspTa 12,76
3. Helmi Isometsä HIFK 12,79
4. Nella Varjas EspTa 12,95
5. Ellinoora Riikinsaari EspTa 13,00
6. Hilla Saarinen HIFK 13,08
7. Carla Liukkonen EspTa 13,10
8. Ella Perälä KeskiUYU 13,25
8. Siiri Siirtola HKV 13,25
10. Nora Koskela-Koivisto HIFK 13,31
11. Viivi Patronen EspTa 13,36
11. Alisa Tikkanen HIFK 13,36
13. Jannika Viljakainen BorgåAk 13,42
14. Saara Rantanen HyvsU 13,46
15. Kiia Brandes HyvsU 13,49
16. Takwa Adam VantSa 13,59
17. Riina Virtanen HyvsU 13,60
17. Noora Hietala HyvsU 13,60
19. Emma Kuikka JanJa 13,67
20. Edesa Gashi HKV 13,72
21. Linda Pohto EspTa 13,84
22. Kerttu Valtonen EspTa 13,99
23. Pihla Poikolainen HyvsU 14,20
24. Amanda Ekblom HIFK 14,21
25. Aino Salmi EsboIF 14,37

Erä 1 Tuuli: 0,0

1. Vilma Hakala EspTa 12,76
2. Ellinoora Riikinsaari EspTa 13,00 PB
3. Viivi Patronen EspTa 13,36 PB
3. Alisa Tikkanen HIFK 13,36 SB
5. Takwa Adam VantSa 13,59 PB
6. Noora Hietala HyvsU 13,60

Erä 2 Tuuli: +1,1

1. Sandra Piippo-Pinho HIFK 12,56 SB
2. Hilla Saarinen HIFK 13,08
3. Siiri Siirtola HKV 13,25 PB
4. Riina Virtanen HyvsU 13,60 PB
5. Edesa Gashi HKV 13,72
6. Kerttu Valtonen EspTa 13,99 SB
7. Aino Salmi EsboIF 14,37 PB

Erä 3 Tuuli: +1,6

1. Nella Varjas EspTa 12,95
2. Carla Liukkonen EspTa 13,10
3. Jannika Viljakainen BorgåAk 13,42
4. Saara Rantanen HyvsU 13,46 PB
5. Pihla Poikolainen HyvsU 14,20 PB
6. Amanda Ekblom HIFK 14,21

Erä 4 Tuuli: +0,7

1. Helmi Isometsä HIFK 12,79
2. Ella Perälä KeskiUYU 13,25 PB
3. Nora Koskela-Koivisto HIFK 13,31
4. Kiia Brandes HyvsU 13,49 PB
5. Emma Kuikka JanJa 13,67
6. Linda Pohto EspTa 13,84 PB

N17 400 m

1. Julia Raunio HKV 1.01,75
2. Pihla Poikolainen HyvsU 1.04,74
3. Olivia Chandras EspTa 1.05,39
4. Hanna-Maija Siltanen HKV 1.06,21
5. Krista Korhonen HKV 1.07,17
6. Mona Korelin HKV 1.08,41

N17 1500 m

1. Ilona Mononen JanJa 4.59,21
2. Laura Nissinen EspTa 5.11,91
3. Aino Tengvall RekRai 5.36,64
4. Ella Tiihonen EspTa 5.39,63
5. Katharina Marekwia EspTa 5.45,30

N17 100 m aj

1. Roosa Toivonen HKV 14,82
2. Wilma Jungar EsboIF 14,84
3. Aino Koskela RiihimKi 14,99
4. Nella Varjas EspTa 15,07
5. Saimi Lupala IFRaseb 15,64
6. Nea Kylmänen NurmijYU 16,16
7. Kerttu Valtonen EspTa 16,68
8. Ellinoora Riikinsaari EspTa 17,10
9. Krista Korhonen HKV 17,95

Erä 1 Tuuli: +1,3

1. Saimi Lupala IFRaseb 15,64 PB
2. Nea Kylmänen NurmijYU 16,16 PB
3. Ellinoora Riikinsaari EspTa 17,10
4. Krista Korhonen HKV 17,95

Erä 2 Tuuli: +0,6

1. Roosa Toivonen HKV 14,82
2. Wilma Jungar EsboIF 14,84 PB
3. Aino Koskela RiihimKi 14,99 PB
4. Nella Varjas EspTa 15,07 PB
5. Kerttu Valtonen EspTa 16,68

N17 3000 m kävely

1. Essi Hietula TapE 16.35,9h
2. Helmi Köykkä RekRai 16.45,0h PB
3. Aava Sevonkari KerU 18.07,1h PB
4. Anna-Maj Vierikko RekRai 19.25,9h
5. Julia Pitkänen JanJa 21.19,0h
Kilpailun ulkopuolella
Inka Sakkara ElimVau 16.35,1h
Essi Urpalainen ImU 20.03,2h

N17 Korkeus

1. Peppi Siirtola HKV 160
148 151 154 157 160 163
O O XO XO O XXX
2. Essi Kärhä NurmijYU 160 PB
148 151 154 157 160 163
O O XO O XXO XXX
3. Saimi Lupala IFRaseb 157 SB
148 151 154 157 160
O O XO XXO XXX
4. Janette Lohilahti HIFK 154
148 151 154 157
XO O O XXX
5. Nea Kylmänen NurmijYU 154
148 151 154 157
O XO XO XXX
6. Aino Koskela RiihimKi 151
148 151 154
O O XXX
7. Victoria Lindberg IFSibboV 151
140 145 148 151 154
O O XO O XXX

N17 Kolmiloikka

1. Ida Cardona KeskiUYU 11,65 +1,5 PB
10,77 10,99 11,13 11,11 11,43 11,65
+1,9 +2,4 +0,9 +1,4 +1,9 +1,5
2. Essi Eriksson HKV 11,17 +1,4
11,11 11,17 X 11,06 X 11,02
+1,6 +1,4 +1,2 +0,7
3. Aino Koskimäki KerU 10,64 +2,1 w 10,48 +1,0
10,20 10,48 10,39 10,47 10,64 10,35
+0,6 +1,0 +1,4 +1,1 +2,1 +1,1
4. Linda Pohto EspTa 10,60 +1,7 PB
10,23 10,45 X X 10,18 10,60
+1,4 +1,5 +1,0 +1,7
5. Emilia Voutilainen HKV 10,35 +1,6 SB
10,19 10,13 10,35 10,12 10,28 10,19
+1,5 +1,3 +1,6 +1,5 +2,1 +2,3
6. Gisela Bergström BorgåAk 10,15 +1,8 PB
9,96 9,70 10,08 X 9,11 10,15
+1,6 +0,9 +1,2 +1,8 +1,8
7. Amanda Ekblom HIFK 9,98 +1,4
9,98 X X 9,04 9,22 8,83
+1,4 +1,4 +2,1 +1,7
8. Aleksandra Viljanen HKV 9,92 +1,1
9,53 9,40 9,92 X X 9,49
+0,8 +1,2 +1,1 +1,1
9. Riina Virtanen HyvsU 9,90 +1,1
9,89 9,90 9,78
+1,1 +1,1 +0,9
10. Ida Finell BorgåAk 9,75 +1,1
X 9,68 9,75
+0,9 +1,1
11. Noora Hietala HyvsU 9,57 +1,4
X 9,57 9,42
+1,4 +1,1
12. Sandra Johansson BorgåAk 9,53 +2,0
9,53 9,47 9,52
+2,0 +1,1 +0,5
13. Victoria Lindberg IFSibboV 9,47 +1,7
9,47 X 9,02
+1,7 +1,4
Beda Kauppinen ViipU DNS
Vilja Riihimäki VantSa DNS

N17 Moukari

1. Amalia Lindén BorgåAk 50,27 PB
X 46,48 48,60 X X 50,27
2. Senja Pantti BorgåAk 49,18
46,63 47,76 44,37 47,04 49,18 41,80
3. Oona Ketomäki NurmijYU 48,00
48,00 47,89 X 44,14 X 46,07
4. Iida Uosukainen EsboIF 47,62
46,83 46,43 47,19 47,62 X X
5. Sara Puustinen BorgåAk 46,78 SB
44,23 46,78 40,59 40,11 X X
6. Emma Backlund BorgåAk 46,65
X X 46,65 46,26 X X
7. Nea Hirvonen RiihimKi 45,57 PB
45,57 X 42,49 X 41,80 43,34
8. Petra Pikkarainen RiihimKi 44,82 SB
X X 44,70 X X 44,82
9. Jonna Virén LiljIK 40,26
38,92 X 40,26
10. Elisa Huhta NurmijYU 38,06
38,06 37,20 37,53
11. Sofia Wahlstedt BorgåAk 35,65
34,68 35,51 35,65

N17 Keihäs

1. Peppi Siirtola HKV 34,86 PB
26,42 34,86 29,30 32,83 28,54 32,47
2. Nellinoora Maunula HIFK 33,52
33,49 33,52 32,92 33,19 X 32,75
3. Saimi Lupala IFRaseb 31,58 PB
29,05 29,54 30,55 31,58 26,74 30,69

N19 100 m loppukilpailu Tuuli: +0,5

1. Kaisa Mikander EsboIF 12,38 SB
2. Sara Siltala HKV 12,53 SB
3. Erin Karjalahti NurmijYU 12,63
4. Edith Berden HKV 12,96
5. Helmiina Raninen LänsiUU 13,19
6. Kaisla Torppa EsboIF 13,25
7. Molly Pastewka EsboIF 13,49
8. Vappu Valtonen EspTa 13,50

N19 100 m alkuerät

1. Kaisa Mikander EsboIF 12,57
2. Erin Karjalahti NurmijYU 12,69
3. Sara Siltala HKV 12,70
4. Helmiina Raninen LänsiUU 12,87
5. Edith Berden HKV 13,00
6. Kaisla Torppa EsboIF 13,21
7. Molly Pastewka EsboIF 13,58
8. Vappu Valtonen EspTa 13,60
9. Pihla Tiilikainen ViipU 14,08

Erä 1 Tuuli: +1,2

1. Erin Karjalahti NurmijYU 12,69
2. Sara Siltala HKV 12,70 SB
3. Molly Pastewka EsboIF 13,58
4. Pihla Tiilikainen ViipU 14,08 PB

Erä 2 Tuuli: +2,0

1. Kaisa Mikander EsboIF 12,57
2. Helmiina Raninen LänsiUU 12,87 PB
3. Edith Berden HKV 13,00
4. Kaisla Torppa EsboIF 13,21
5. Vappu Valtonen EspTa 13,60

N19 400 m

1. Elin Mickos IFSibboV 57,31 SB
2. Hertta Hankimaa KeskiUYU 58,74
3. Sinja Sarasto RiihimKi 1.04,26
4. Meeri Manninen KeskiUYU 1.05,67
5. Henna Julkunen HyvsU 1.11,73

N19 100 m aj Tuuli: 0,0

1. Erin Karjalahti NurmijYU 14,63
2. Vappu Valtonen EspTa 16,45 PB

N19 Kolmiloikka

1. Elina Kujala KeskiUYU 11,75 0,0 SB
11,24 11,27 X 11,58 X 11,75
+2,6 +0,9 +2,1 0.0

N19 Moukari

1. Jenna Sorvari BorgåAk 51,80 PB
X X 48,62 51,74 51,00 51,80
2. Emma Uosukainen EsboIF 48,65
48,65 X X 47,72 45,55 46,92
3. Emilia Rapinoja VeikkVei 44,12 PB
43,47 43,00 43,66 43,36 44,12 42,83

TULOKSET 23.7.2019 (2. päivä

M17 200 m

1. Hugo Limnell HIFK 23,13
2. Miki Laakso HKV 23,30
3. Daniel Keane KeskiUYU 23,43
4. Rasmus Martin IFSibboV 23,92
5. Veeti Katainen KU-58 24,19
6. Valtteri Keskinen VihdVie 24,27
7. Abdinain Moalin HIFK 24,48
8. Niklas Tallqvist BorgåAk 24,49
9. Oliver Enqvist IFSibboV 24,65
10. Matias Kronlund HIFK 25,06
11. Emil Stade BorgåAk 25,41
12. Samu Friberg ViipU 26,04
13. Kasperi Cederqvist HyvsU 26,24
14. Benjamin Saukkonen ViipU 26,86
Patrick Lindberg VihdVie DNS
Juho Kantoniemi HyvsU DQ

Erä 1 Tuuli: -1,5

1. Valtteri Keskinen VihdVie 24,27 PB
2. Matias Kronlund HIFK 25,06
3. Samu Friberg ViipU 26,04
4. Kasperi Cederqvist HyvsU 26,24

Erä 2 Tuuli: -1,1

1. Niklas Tallqvist BorgåAk 24,49
2. Oliver Enqvist IFSibboV 24,65
3. Emil Stade BorgåAk 25,41
4. Benjamin Saukkonen ViipU 26,86
Patrick Lindberg VihdVie DNS
Juho Kantoniemi HyvsU DQ

Erä 3 Tuuli: -0,4

1. Hugo Limnell HIFK 23,13
2. Miki Laakso HKV 23,30
3. Daniel Keane KeskiUYU 23,43
4. Rasmus Martin IFSibboV 23,92
5. Veeti Katainen KU-58 24,19
6. Abdinain Moalin HIFK 24,48

M17 800 m

1. Benjamin Lee HKV 1.57,79
2. Oskari Jacobsson KerU 2.02,13
3. Markus Serenius LänsiUU 2.05,11
4. Otto Lintula ViipU 2.06,29 PB
5. Abdirahiim Salah HIFK 2.08,50 PB
6. Aleksi Nokkanen ViipU 2.10,08 PB
7. Okko Tiilikainen ViipU 2.12,11
8. Jonathan Ekberg EsboIF 2.18,15
9. Joona Heikkerö PorvU 2.18,45

M17 3000 m

1. Kristian Boström IFRaseb 9.52,36 PB
2. Jaakko Nyholm KeskiUYU 10.05,56
3. Lauri Salminen RekRai 10.11,76
4. Jussi Raasakka EspTa 10.21,43

M17 400 m aj

1. Tomi Laakso TapE 55,25 PB
2. Matvei Telov HIFK 58,22 PB
3. Matias Tulokas IFSibboV 59,41
4. Henrik Tapio KeskiUYU 1.01,44
5. Oliver Enqvist IFSibboV 1.01,76

M17 Korkeus

1. Kare Lysmä HKV 174 PB
159 162 165 168 171 174 176
O – O XO XO O XXX
2. Johan Grönroos SjundeåIF 171
159 162 165 168 171 174
O O XO O XO XXX
3. Jonathan Lindroos EspTa 168
162 165 168 171
O O O XXX
4. Henrik Tapio KeskiUYU 168 PB
159 162 165 168 171
O XO XO XO XXX
5. Paavo Niinikoski HKV 162 SB
145 150 153 156 159 162 165
O O O O XO XXO XXX
6. Patrick Lindberg VihdVie 159
145 150 153 156 159 162
O O – XXO XO X-X
Adrian Vuorio KimSF DNS


M17 Kolmiloikka

1. Simeon Vorselman HKV 12,92 +0,5 PB
X 12,83 12,92 X X 12,80
+0,7 -0,5 +0,5 +1,4 +1,4 -0,5
2. Sami Bärlund TapE 12,54 +1,2
X X 12,34 12,51 12,54 12,28
+0,6 -0,8 +0,8 -0,7 +1,2 +0,6
3. Atte Timgren HKV 12,29 +1,0
12,29 X X X X 11,94
+1,0 -0,8 -0,6 +0,6 +0,9 +1,1
4. Niklas Tallqvist BorgåAk 11,90 +0,7
11,90 11,77 11,64 11,70 11,77 10,31
+0,7 +0,7 +1,0 +0,7 +0,7 +1,2
5. Pyry Koskiniemi HKV 10,24 +0,6 PB
10,24 X X X X X
+0,6 -0,5 0,0 +1,5 -0,6 +0,5
6. Thomas Isaksson BorgåAk 9,52 +1,8
9,29 9,39 9,35 9,52 8,58 9,47
-0,5 -0,5 +0,5 +1,8 +0,6 +0,6
Adrian Vuorio KimSF DNS

M17 Kuula

1. Jesse Sorvari BorgåAk 13,06
11,75 11,46 12,60 13,06 12,86 12,52
2. Ilmari Pehkonen RekRai 11,82 PB
10,68 10,53 10,39 10,80 11,46 11,82
3. Aron Johansson BorgåAk 9,91
8,94 9,91 9,50 9,27 9,58 9,58
4. Samu Friberg ViipU 9,63
9,06 9,21 9,49 9,45 9,40 9,63
5. Okko Tiilikainen ViipU 8,87
7,86 8,15 7,87 8,63 8,87 7,74

M17 Kiekko

1. Jonathan Lindroos EspTa 41,13 PB
36,59 41,13 X X X 34,19
2. Ilmari Pehkonen RekRai 36,92
34,47 34,20 X 36,92 35,35 X
3. Aron Johansson BorgåAk 25,91
24,01 21,20 25,91 25,29 X 23,68

M19 200 m

1. Tommi Mäkinen HKV 22,51
2. Elias Jrad KU-58 23,29
3. Daniel Niva BorgåAk 23,99
4. Max Tallqvist BorgåAk 24,01
5. Mauno Havukorpi VihdVie 24,44
6. Henrik Illman BorgåAk 24,70
7. Sebastian Lundqvist BorgåAk 25,36
8. Carl-Ivar Back IFSibboV 25,75
Lassi Hirvonen HIFK DNF
Kilpailun ulkopuolella
Jonni Blomqvist BorgåAk 23,10

Erä 1 Tuuli: -0,8

1. Tommi Mäkinen HKV 22,51
2. Max Tallqvist BorgåAk 24,01
3. Sebastian Lundqvist BorgåAk 25,36
Kilpailun ulkopuolella
Jonni Blomqvist BorgåAk 23,10

Erä 2 Tuuli: -2,9

1. Elias Jrad KU-58 23,29
2. Daniel Niva BorgåAk 23,99
3. Mauno Havukorpi VihdVie 24,44
4. Henrik Illman BorgåAk 24,70
5. Carl-Ivar Back IFSibboV 25,75
Lassi Hirvonen HIFK DNF

M19 800 m

1. Benjamin Björkell PorvU 2.07,67
2. Olli Harju KU-58 2.11,16

M19 400 m aj

1. Eero Ilomäki HIFK 57,40
2. Samu Laakso TapE 58,51

M19 Kuula

1. Antti Koskinen ViipU 7,93 PB
7,18 X 7,01 7,40 7,40 7,93

N17 200 m

1. Inka Pöyry HIFK 25,86
2. Vivian Tran HIFK 26,26
3. Helmi Isometsä HIFK 26,40
4. Sandra Piippo-Pinho HIFK 26,48
5. Peppi Siirtola HKV 27,79
6. Hilla Saarinen HIFK 28,02
7. Nora Koskela-Koivisto HIFK 28,19
8. Ella Perälä KeskiUYU 28,33
9. Sandra Johansson BorgåAk 28,75
10. Saara Rantanen HyvsU 28,92
11. Anni Lähdemäki RiihimKi 29,01
12. Amanda Ekblom HIFK 29,90
13. Mona Korelin HKV 30,60
14. Veera Vaattovaara EspTa 30,71
Alisa Tikkanen HIFK DNF

Erä 1 Tuuli: -0,6

1. Vivian Tran HIFK 26,26
2. Sandra Piippo-Pinho HIFK 26,48
3. Peppi Siirtola HKV 27,79
4. Nora Koskela-Koivisto HIFK 28,19 PB
5. Mona Korelin HKV 30,60 PB

Erä 2 Tuuli: 0,0

1. Inka Pöyry HIFK 25,86 PB
2. Sandra Johansson BorgåAk 28,75 PB
3. Saara Rantanen HyvsU 28,92
4. Amanda Ekblom HIFK 29,90 PB
5. Veera Vaattovaara EspTa 30,71

Erä 3 Tuuli: -0,9

1. Helmi Isometsä HIFK 26,40
2. Hilla Saarinen HIFK 28,02
3. Ella Perälä KeskiUYU 28,33
4. Anni Lähdemäki RiihimKi 29,01
Alisa Tikkanen HIFK DNF

N17 800 m

1. Elma Hannikainen HKV 2.17,33
2. Ida Finell BorgåAk 2.20,66
3. Emma Nyström HIFK 2.22,14
4. Laura Nissinen EspTa 2.24,33
5. Viivi Patronen EspTa 2.26,65
6. Hanna-Maija Siltanen HKV 2.34,83
7. Katharina Marekwia EspTa 2.36,50
8. Nora Koskela-Koivisto HIFK 2.36,74
9. Vilja Minkkinen IFRaseb 2.42,58
10. Jenni Korvenpää KU-58 2.44,01
11. Veera Vaattovaara EspTa 2.48,43
12. Adiel Mekonen TapE 2.53,48
Carla Jalkanen BorgåAk DNF

Erä 1

1. Hanna-Maija Siltanen HKV 2.34,83 SB
2. Katharina Marekwia EspTa 2.36,50
3. Nora Koskela-Koivisto HIFK 2.36,74
4. Vilja Minkkinen IFRaseb 2.42,58 SB
5. Jenni Korvenpää KU-58 2.44,01 SB
6. Veera Vaattovaara EspTa 2.48,43
7. Adiel Mekonen TapE 2.53,48 PB

Erä 2

1. Elma Hannikainen HKV 2.17,33 PB
2. Ida Finell BorgåAk 2.20,66 PB
3. Emma Nyström HIFK 2.22,14 SB
4. Laura Nissinen EspTa 2.24,33
5. Viivi Patronen EspTa 2.26,65
Carla Jalkanen BorgåAk DNF

N17 3000 m

1. Liisa Raasakka EspTa 11.03,88
2. Aino Tengvall RekRai 12.20,43
3. Essi Hietula TapE 12.38,15
4. Nea Tarvo EspTa 12.45,58

N17 400 m aj

1. Rosa Salonen KU-58 1.05,13
2. Vilma Hakala EspTa 1.05,45
3. Nella Varjas EspTa 1.05,82
4. Carla Liukkonen EspTa 1.06,05
5. Aino Koskela RiihimKi 1.07,39
6. Jenna Vakkilainen VantSa 1.11,24
7. Olivia Chandras EspTa 1.12,63
8. Roosa Toivonen HKV 1.14,31
9. Emilia Voutilainen HKV 1.15,42
10. Aino Koskimäki KerU 1.15,84
11. Krista Korhonen HKV 1.17,34
12. Siiri Suihkonen SjundeåIF 1.19,70
Kerttu Valtonen EspTa DNF

Erä 1

1. Jenna Vakkilainen VantSa 1.11,24
2. Aino Koskimäki KerU 1.15,84
3. Siiri Suihkonen SjundeåIF 1.19,70

Erä 2

1. Vilma Hakala EspTa 1.05,45
2. Carla Liukkonen EspTa 1.06,05
3. Roosa Toivonen HKV 1.14,31
4. Emilia Voutilainen HKV 1.15,42

Erä 3

1. Rosa Salonen KU-58 1.05,13
2. Nella Varjas EspTa 1.05,82
3. Aino Koskela RiihimKi 1.07,39
4. Olivia Chandras EspTa 1.12,63
5. Krista Korhonen HKV 1.17,34
Kerttu Valtonen EspTa DNF

N17 Seiväs

1. Vilma Mikkola KeskiUYU 322
302 312 322 332
O XO O XXX
2. Kiia Brandes HyvsU 287
252 272 287 302
O O O XXX
3. Emmi Hietanen RiihimKi 272
252 272 287
O O XXX

N17 Pituus

1. Aino Koskela RiihimKi 5,28 +0,5
5,25 5,06 5,12 5,23 5,28 X
+0,8 -0,6 +0,5 +0,8 +0,5 +0,5
2. Peppi Siirtola HKV 5,04 +0,6 PB
5,04 4,93 4,81 4,86 4,73 X
+0,6 +0,6 +0,5 +1,6 +0,5 -0,6
3. Noora Hietala HyvsU 4,91 +0,9
X 4,86 4,57 X 4,91 X
-0,5 -0,5 +0,5 +0,6 +0,9 +0,7
4. Siiri Siirtola HKV 4,90 +0,5 PB
4,74 4,67 4,64 4,78 4,71 4,90
0,0 -0,5 +0,8 +0,7 -0,5 +0,5
5. Wilma Jungar EsboIF 4,87 +0,9
4,69 4,82 4,85 4,87 X X
+0,7 -0,5 +1,4 +0,9 +0,5 +0,8
6. Riina Virtanen HyvsU 4,82 +0,9
4,72 4,82 4,63 4,74 4,65 X
+0,6 +0,9 +0,6 +0,8 -0,6 +0,6
7. Gisela Bergström BorgåAk 4,75 -0,6
4,61 4,75 4,74 4,55 4,42 4,54
+0,8 -0,6 +0,7 +0,8 +0,5 +0,4
8. Emmi Parhiala VantSa 4,68 0,0
4,68 4,66 3,01 X X X
0,0 +0,5 +0,9 +0,5 -0,6 +0,7
9. Emilia Voutilainen HKV 4,60 -0,6
4,60 4,60 – – – –
-0,6 +0,7
10. Essi Eriksson HKV 4,60 +0,8
X 4,60 4,48
+1,1 +0,8 +0,6
11. Hille Kankaanpää KeskiUYU 4,57 +0,6
4,50 4,48 4,57
-0,6 +0,7 +0,6
12. Saara Rantanen HyvsU 4,56 0,0
4,53 4,22 4,56
+0,5 -0,7 0,0
13. Alisa Tikkanen HIFK 4,52 +0,5
4,42 4,52 4,37
+0,6 +0,5 +0,7
14. Kiia Brandes HyvsU 4,43 -0,5
X 4,43 4,25
-0,6 -0,5 0,0
15. Aino Koskimäki KerU 4,41 +0,5
4,41 4,34 X
+0,5 +0,6 +0,5
16. Aleksandra Viljanen HKV 4,34 +0,5
X 4,30 4,34
+0,9 +0,7 +0,5
17. Amanda Ekblom HIFK 4,33 -0,9
4,33 4,13 4,13
-0,9 +0,8 +0,7
18. Jannika Viljakainen BorgåAk 4,27 +0,6
4,18 4,27 4,12
+1,2 +0,6 +0,5
19. Kerttu Valtonen EspTa 4,22 +0,5
4,02 4,22 4,07
+1,0 +0,5 +0,6
20. Sandra Johansson BorgåAk 4,03 +0,9
4,03 3,99 4,01
+0,9 +0,7 -0,5
21. Takwa Adam VantSa 4,02 +0,5
4,02 X X
+0,5 +0,7 +0,6
Mila Hälinen ViipU DNS
Beda Kauppinen ViipU DNS
Vilja Ketolainen ViipU DNS
Janette Lohilahti HIFK DNS
Pihla Happonen ViipU DNS
Ida Cardona KeskiUYU DNS
Edesa Gashi HKV DNS

N17 Kuula

1. Peppi Siirtola HKV 13,39 PB
12,29 12,41 13,39 12,44 X X
2. Nellinoora Maunula HIFK 12,71
12,20 X 12,71 X X 12,08
3. Emmi Hietanen RiihimKi 11,97 PB
X 10,48 11,20 11,49 11,52 11,97
4. Jonna Virén LiljIK 11,92 PB
10,36 10,69 11,08 11,64 11,92 11,71
5. Jannika Viljakainen BorgåAk 10,38
10,31 9,95 X 9,91 10,38 X
6. Iida Uosukainen EsboIF 10,32
X 9,75 X 10,32 X 10,25
7. Laila Lehtinen HyvsU 9,47
9,45 X X 9,47 X X
8. Senja Laakso KerU 7,71 PB
7,55 7,28 7,71 7,33 7,69 7,62

N17 Kiekko

1. Nellinoora Maunula HIFK 39,13
38,33 39,13 X X X 37,80
2. Iida Uosukainen EsboIF 33,60 PB
31,47 33,52 32,72 X X 33,60
3. Emmy Ollas BorgåAk 33,03
31,38 X X X 33,03 29,47
4. Heta Neuvonen EspTa 31,19 PB
X 30,58 X X X 31,19
5. Jonna Virén LiljIK 27,89
26,74 X X 22,89 25,51 27,89
6. Petra Pikkarainen RiihimKi 26,44
X X 23,78 26,44 X X
7. Laila Lehtinen HyvsU 25,64 PB
X 25,64 X X 25,38 X
8. Jannika Viljakainen BorgåAk 25,63
X X 25,23 23,13 X 25,63

N19 200 m

1. Sara Siltala HKV 26,34
2. Kaisa Mikander EsboIF 26,81
3. Helmiina Raninen LänsiUU 28,47
4. Molly Pastewka EsboIF 28,58
5. Vappu Valtonen EspTa 28,66
6. Kaisla Torppa EsboIF 28,86
7. Henna Julkunen HyvsU 30,30

Erä 1 Tuuli: -2,9

1. Molly Pastewka EsboIF 28,58
2. Vappu Valtonen EspTa 28,66
3. Henna Julkunen HyvsU 30,30 PB

Erä 2 Tuuli: -2,1

1. Sara Siltala HKV 26,34
2. Kaisa Mikander EsboIF 26,81
3. Helmiina Raninen LänsiUU 28,47
4. Kaisla Torppa EsboIF 28,86

N19 800 m

1. Ella Koskiniemi EspTa 2.16,85
2. Pihla Tiilikainen ViipU 2.33,42

N19 400 m aj

1. Meeri Salomaa EsboIF 1.01,01
Kilpailun ulkopuolella
Pinja Pikkupeura HIFK 1.02,39
Anniina Laitinen HKV 1.02,61

N19 Seiväs

Saga Andersson EsboIF NH
402
XXX

N19 Pituus

1. Erin Karjalahti NurmijYU 5,39 +3,1 w 5,01 +1,0
5,22 X 5,39 5,19 4,96 5,01
+2,4 +4,1 +3,1 +2,1 +1,6 +1,0
2. Kaisa Mikander EsboIF 5,16 +1,5
5,01 4,91 5,16 4,86 4,94 X
+2,4 +3,2 +1,5 +2,5 +1,4 +1,0
Vappu Valtonen EspTa DNS
Edith Berden HKV DNS

N19 Kuula

1. Katri Erkkilä BorgåAk 11,52
X X 11,52 X X X
2. Nelli Talvitie HyvsU 11,47 PB
X 10,13 X 11,47 X 11,18
3. Eerika Salomäki KeskiUYU 11,35
10,84 11,35 11,34 10,59 X X
4. Emma Uosukainen EsboIF 9,70
9,18 9,20 9,27 X 9,70 X
Erin Karjalahti NurmijYU DNS

N19 Kiekko

1. Nelli Talvitie HyvsU 39,81 PB
35,62 39,04 X 38,88 38,83 39,81
2. Emma Uosukainen EsboIF 37,48 SB
33,89 35,77 X 37,48 X X
3. Emilia Anttila BorgåAk 37,00
36,39 X 37,00 X 32,59 X
4. Henna Hiltunen VantSa 35,40 PB
32,65 35,40 X X 32,60 X

Eteläisen alueen mestaruuskilpailut 17/19 v Porvoo

Tulostaulu – Resultattavla

Tiistai 23.7.

17:20 M17 korkeus                          
17:20 M19 korkeus                          
17:30 N19 200m erä 1 erä 2                  
17:45 M19 200m erä 1 erä 2                
17:50 N19 kiekko (1kg)                   
17:50 N19 pituus                             
18:00 M17 200m erä 1 erä 2 erä 3               
18:00 M17 kuula (5kg)                    
18:00 M19 kuula (6kg)                    
18:15 N17 200m erä 1 erä 2 erä 3                 
18:35 M17 3-loikka                          
18:35 M19 3-loikka                          
18:40 N17 kiekko (1kg)                   
18:40 M19 5000m                           
19:00 N17 3000m                           
19:00 N19 3000m                           
19:00 N19 kuula (4kg)                    
19:15 M17 3000m                          
19:15 N17 seiväs                            
19:15 N19 seiväs                            
19:35 M19 800m               
19:40 N17 pituus                          
19:45 M17 kiekko (1,5kg)               
19:45 M19 kiekko (1,75kg)             
19:45 M17 800m                  
19:50 N19 800m                   
20:00 N17 kuula (3kg)                     
20:00 N17 800m erä 1 erä 2                
20:20 M19 400m aj (91,4cm) 
20:30 M17 400m aj (83,8cm)
20:40 N19 400m aj (76,2cm)
20:50 N17 400m aj (76,2cm) erä 1 erä 2 erä 3