KLUBBMÄSTERSKAPEN 2020:

P/F 7-15 år: Vid mästerskapstävlingarna delas grenarna in i grengrupper, som är löpning, hopp, kast och mångkamp.  De uppnådda resultaten poängsätts enligt idrottförbundets poängtabell och poängen räknas ihop grengruppvis. Det är alltså resultaten som avgör och inte placeringarna i de olika grenarna. Det lönar sig att delta i så många grenar som möjligt. I de grupper där det finns 6 grenar räknas de fyra bästa grenarna med per idrottare, i grupper med 4 grenar räknas de tre bästa, och i grupper med 3 grenar räknas de två bästa, och i grupper med 2 grenar räknas båda med. Man bör delta i minst två grenar/grengrupp för att erhålla pris vid höstens säsongavslutning.

Måndag 6.7   Akilles mästerskap del 1, gång   Resultat      Samtidigt Stavcup 1
kl. 18.00        P15, P14, F15, F14: 3000m gång
Borgå/C        P13, P12, F13, F12: 2000m gång
                      P11, P10, F11, F10: 1000m gång
                      P9, P8, F9, F8: 600m gång
                      P7/ F7: 400m gång

Onsdag 15.7 Akilles mästerskap del 2 mångkamp   Tidsschema     Resultat  
kl. 17.30        P15/P14: 5 kamp (100m häck(84,0), längd, stav, spjut, 1000m)
Borgå/C        P13/P12: 4 kamp (60m häck(76,2), höjd, kula, 800m)
                      P11/P10: 3 kamp (60m, längd, kula)
                      P9, P8, P7: 3 kamp (40m, längd, kula)
                      F15/F14: 5 kamp (80m häck (76,2), längd, spjut, höjd, 800m)
                      F13/F12: 4 kamp (60m häck (76,2), längd, kula, 800m)
                      F11/F10: 3 kamp (60m, längd, kula)
                      F9, F8, F7: 3 kamp (40m, längd, kula)

Onsdag 22.7 Akilles mästerskap del 3   Tidsschema   Resultat
kl 18.00         P15, P14: 100m, spjut
Borgå/C        P13, P12: 60m, spjut
                      P11, P10: 60m, höjd
                      P9, P8: 40m häck, höjd, diskus
                      P7: 40m, längd, junnuspjut
                      F15, F14: 100m, spjut
                      F13, F12: 60m, spjut
                      F11, F10: 60m, längd
                      F9, F8: 40m häck, längd, diskus
                      F7: 40m, längd, junnuspjut

Tisdag 4.8   Veckotävling 3 + Akilles mästerskap 4   Tidsschem     Resultat
kl 18.00         P14, P15: 100m häck, längd
Borgå/C        F14, F15: 80m häck, kula
                      P13, P12: 60m häck, längd
Akilles+PU   F13, F12: 60m häck, kula
                      P11, P10: 60m häck, kula
                      F11, F10: 60m häck, kula
                      P9, P8: 40m, längd
                      F9, F8: 40m, spjut (400gr)

Måndag 17.8 Stavcup del 2 och Akilles mästerskap 5       Resultat
Borgå/C kl 18.00  F/P 14-15, H/D 17-19: stav
Onsdag 19.8 Stavcup del 2 och Akilles mästerskap 5      Resultat
Borgå/C kl 17.30 F/P 9-13: stav,   OBS! mästerskap fö F/P 10-13

Onsdag 26.8 Veckotävling 4 och Akilles mästerskap 6   Tidschema     Resultat
kl 18.00         P14, P15: 800m, kula
Borgå/C        F14, F15: 800m, höjd
                      P13, P12: 1000m, kula
Akilles + PU  F13, F12: 1000m, höjd
                      F11, F10: 1000m, spjut
                      P11, P10: 1000m, spjut
                      F9, P9: 300m, spjut (400gr)
                      F8, P8: 300m, höjd

Måndag 31.8 Akilles mästerskap del 7   Tidsschema    Resultat
kl. 18.00          P15, P14: 300m häck, höjd
Borgå/C          P13, P12: 200m häck, höjd
                        P11, P10: längd, diskus
                        P9, P8: 1000m, kula
                        P7: 150m, höjd, kula
                       F15, F14: 300m häck, längd
                       F13, F12: 200m häck, längd
                       F11, F10: höjd, diskus
                       F9,F8: 1000m, kula
                       F7: 150m, höjd, kula

Måndag 7.9 Akilles mästerskap del 8   Tidsschema      Resultat
kl 18.00          P15, P14: 300m, 3-steg, diskus
Borgå/C         P13, P12: 200m, 3-steg, diskus
                       P11, P10: 150m, 3-steg
                       P9, P8: 3-steg, bollkast
                       P7: 400m, bollkast
                       F15, F14: 300m, 3-steg, diskus
                       F13, F12: 200m, 3-steg, diskus
                      F11, F10: 150m, 3-steg
                      F9, F8: 3-steg, bollkast
                      F7: 400m, bollkast

Onsdag 9.9 Akilles mästerskap del 9   Flyttas
kl 18.00         P15, P14: 2000m
Borgå/C        F15, F14: 2000m

Torsdag 10.9 Akilles mästerskap del 10    Resultat
kl. 17.30          P15, P14, P13, P12, P11, P10: slägga
Borgbackens  F15, F14, F13, F12, F11, F10: slägga
kastplan

MESTARUUSKISAT 2020:

P/T 7-15 v: Mestaruuskisoissa lajit jaetaan lajiryhmiin, jotka ovat juoksut, hypyt, heito sekä moniottelut. Saavutetut tulokset pisteytetään SUL:in pistetaulukon mukaan ja pisteet lasketaan yhteen lajiryhmittäin. Tulokset eri lajeissa siis ratkaisevat eivätkä sijoitukset.  Kannattaa osallistua mahdollisimman moneen lajiin. Lajiryhmissä joissa on 5-6 lajia urheiljan 4 parasta tulosta lasketaan mukaan, lajiryhmissä joissa on 4 lajia urheiljan 3 parasta tulosta lasketaan mukaan, lajiryhmissä joissa on 3 lajia urheiljan 2 parasta tulosta lasketaan mukaan, lajiryhmissä joissa on 2 lajia molemmat lasketaan mukaan. Pitää osallistua vähintään kahteen lajiin/lajiryhmä että on oikeutettu palkintoon syksyn palkintojenajossa.

Maanantai 6.7   Akilles mestaruuskisa osa 1, kävely   Tulokset       Seiväscup 1 samana päivänä
kl. 18.00        P15, P14, T15, T14: 3000m kävely
Porvoo/K      P13, P12, T13, T12: 2000m kävely
                       P11, P10, T11, T10: 1000m kävely
                       P9, P8, T9, T8: 600m kävely
                       P7/ T7: 400m kävely

Keskiv. 15.7  Akilles mestaruuskisa osa 2  mångkamp    Aikataulu     Tulokset      
kl. 17.30         P15, P14: 5-ottelu (100m aj(84,0), pituus, seiväs, keihäs, 1000m)
Porvoo/K       P13, P12: 4-ottelu (60m aj(76,2), korkeus, kuula, 800m)
                       P11, P10: 3-ottelu (60m, pituus, kuula)
                       P9, P8, P7: 3-ottelu (40m, pituus, kuula)
                       T15, T14: 5-ottelu (80m ai (76,2), pituus, keihäs, korkeus, 800m)
                       T13, T12: 4-ottelu (60m aj (76,2), pituus, kuula, 800m)
                       T11, T10: 3-ottelu (60m, pituus, kuula)
                       T9, T8, T7: 3-ottelu (40m, pituus, kuula)

Keskiv. 22.7 Akilles mestaruuskisa osa 3   Aikataulu   Tulokset
kl 18.00         P15, P14: 100m, keihäs
Porvoo/K       P13, P12: 60m, keihäs
                       P11, P10: 60m, korkeus
                       P9, P8: 40m aj, korkeus, kiekko
                       P7: 40m, pituus, junnukeihäs
                       T15, T14: 100m, keihäs
                       T13, T12: 60m, keihäs
                       T11, T10: 60m, pituus
                       T9, T8: 40m aj, pituus, kiekko
                        T7: 40m, pituus, junnukeihäs

Tiistai 4.8   Viikkokisa 3 + Akilles mestaruuskisa osa 4     Aikataulu    Tulokset
kl 18.00         P15, P14: 100m aj, pituus
Porvoo/K      T15, T14: 80m aj, kuula
                       P13, P12: 60m aj, pituus
Akilles+PU    T13, T12: 60m aj, kuula
                       P11, P10: 60m aj, kuula
                       T11, T10: 60m aj, kuula
                       P9, P8: 40m, pituus
                       T9, T8: 40m, keihäs(400gr)

Maanantai 19.8 Seiväscup osa 2 ja Akilles mestaruuskisa osa 5    Tulokset
Porvoo/K    kl 18.00 F/P 14-15, H/D 17-19: seiväs
Keskiv. 21.8 Seiväscup osa 2 ja Akilles mestaruuskisa osa 5   Tulokset
Porvoo/K     kl 17.30 F/P 9-13: seiväs HUOM! mestaruuskisa T/P 10-13-vuotiaille

Maanantai 26.8  Viikkokisa 4 och Akilles mestaruuskisa osa 6   Aikataulu     Tulokset
kl 18.00         P15, P14: 800m, kuula
Porvoo/K      T15, T14: 800m, korkeus
                       P13, P12: 1000m, kuula
Akilles + PU  T13, T12: 1000m, korkeus
                       P11, P10: 1000m, keihäs
                       T11, T10: 1000m, keihäs
                       T9, P9: 300m, keihäs(400gr)
                       T8, P8: 300m, korkeus

Maanantai 31.8 Akilles mestaruuskisa osa 7  Aikataulu  Tulokset
kl. 18.00          P15, P14: 300m aj, korkeus
Porvoo/K        P13, P12: 200m aj, korkeus
                         P11, P10: pituus, kiekko
                         P9, P8: 1000m, kuula
                         P7: 150m, korkeus, kuula
                         F15, F14: 300m aj, pituus
                         F13, F12: 200m aj, pituus
                         F11, F10: korkeus, kiekko
                         F9,F8: 1000m, kuula
                         F7: 150m, korkeus, kuula

Maanantai 7.9 Akilles mestaruuskisa osa 8   Tulokset    Aikataulu     Tulokset
kl 18.00          P15, P14: 300m, 3-loikka, kiekko
Porvoo/K        P13, P12: 200m, 3-loikka, kiekko
                        P11, P10: 150m, 3-loikka
                        P9, P8: 3-loikka, pallo
                        P7: 400m, pallo
                        T15, T14: 300m, 3-loikka, kiekko
                        T13, T12: 200m, 3-loikka, kiekko
                        T11, T10: 150m, 3-loikka
                        T9, T8: 3-loikka, pallo
                        T7: 400m, pallo

Keskiv. 9.9 Akilles mestaruuskisa osa 9   Siirretään
kl 18.00         P15, P14: 2000m
Porvoo/K      T15, T14: 2000m

Torstai 10.9 Akilles mestaruuskisa osa 10      Tulokset
kl. 17.30          P15, P14, P13, P12, P11, P10: moukari
Linnanmäen  T15, T14, T13, T12, T11, T10: moukari
heittokenttä