BORGÅ VÅRKAST lördag 11.5.2019 kl. 10.00

BORGBACKENS KASTPLAN, Borgbacksvägen 2, Borgå

GRENAR: KULA, DISKUS (kl. 10.00), SLÄGGA (ca kl. 14.00)
KLASSER:      HERRAR, H19, H17
                      DAMER, D19, D17
                      P15, P13,
                      F15, F13,
                      P11, T11: Kula, Diskus  (ej slägga)

ANMÄLNINGSAVGIFT: 7 euro/gren inbetalas på Borgå Akilles konto FI7840501040019621  senast onsdag 8.5
Efteranmälning 10 euro/gren endast om deltagarantalet det medger.

ANMÄLNING OCH FÖRFRÅGNINGAR: senast onsdag 8.5. www.kilpailukalenteri.fi eller  leif.rikberg@akilles.fi
eller Leif Rikberg 040-1833008

Arrangör: Borgå Akilles / Porvoon Urheilijat
Internet: www.akilles.fi

PORVOON KEVÄTHEITOT, lauantaina 11.5.2019 klo. 10.00

LINNANMÄEN HEITTOKENTTÄ, Linnanmäentie 2, Porvoo

LAJIT: KUULA, KIEKKO (klo. 10.00), MOUKARI (noin klo. 14.00)
SARJAT: MIEHET, M19, M17
                      NAISET, N19, N17
                      P15, P13,´T15, T13,
                      P11, T11: Kuula, Kiekko  (ei moukari)

ILMOITTAUTUMISMAKSU:  7 euroa/laji  Porvoon Akilleksen tili FI7840501040019621  viimeistään  keskiviikkona 8.5
Jälki-ilmoittautuminen 10 Euroa/laji mikäli osanottajamäärä sen sallii.

ILMOITTAUTUMINEN viimeistään  keskiviikkona 8.5  www.kilpailukalenteri.fi tai leif.rikberg@akilles.fi  ja  tiedustelut Leif Rikberg 040-1833008

Järjestäjät: Borgå Akilles / Porvoon Urheillijat
Internet: www.akilles.fi 

BORGÅ VÅRKAST
Borgbackens kastplan 11.5.2019

    uppdaterad 8.5.kl 14.50

PORVOON KEVÄTHEITOT
Linnanmäen heittokenttä 11.5.2019

    päivitetty 8.5.kl 14.50

 
10.00 Kula F13
10.00 Diskus P15    ring 1
10.00 Diskus P11    ring 2
10.00 Diskus F11    ring 2
10.50 Kula D, D19, D17
10.50 Diskus F15    ring 1
11.20 Diskus F13    ring 2
11.30 Kula H, H19, H17
11.50 Diskus D, D19, D17 ring 1
12.10 Kula P11
12.10 Kula F11
12.20 Diskus P13    ring 2
12.40 Diskus H, H19, H17 ring 1
12.50 Kula P15
13.10 Slägga F13    ring 2
13.20 Slägga P13    ring 1
13.20 Kula F15
14.00 Slägga H, H19, H17 ring 1
14.00 Slägga D, D19, D17 ring 1
14.20 Kula P13
15.00 Slägga F15 /P15 ring 1
10.00 Kuula T13
10.00 Kiekko P15    kehä 1
10.00 Kiekko P11    kehä 2
10.00 Kiekko T11    kehä 2
10.50 Kuula N, N19, N17
10.50 Kiekko T15    kehä 1
11.20 Kiekko T13    kehä 2
11.30 Kuula M, M19, M17
11.50 Kiekko N, N19, N17 kehä 1
12.10 Kuula P11
12.10 Kuula T11
12.20 Kiekko P13    kehä 2
12.40 Kiekko M, M19, M17 kehä 1
12.50 Kuula P15
13.10 Moukari T13    kehä2
13.20 Moukari P13    kehä1
13.20 Kuula T15
14.20 Moukari M, M19, M17 kehä1
14.20 Moukari N, N19, N17 kehä1
14.20 Kuula P13
15.00 Moukari T15 /P15 kehä1
 

Borgå vårkast – Porvoon kevätheitot
Borgå, Borgbackens kastplan 11.5.2019

TULOKSET – RESULTAT

M Kuula – H Kula

1. Joni Lähde LopU 9,09
   (8,73 8,91 9,09 9,02 8,95 X)

M Kiekko – H Diskus

1. Eerik Brusila OrimJy 35,52
   (32,71 X 35,52 X X 33,33)

P11 Kuula – P11 Kula

1. Juho Taavila NastNa 8,84
   (8,84 X 8,30 8,74 X 8,44)
2. Kevin Hildén IFSibboV 8,69
   (8,09 8,17 7,97 X X 8,69)
3. Tobias Tallqvist 5,68
   (5,09 5,68 5,00 5,36 5,14 5,51)
4. Oliver Liljendal BorgåAk 5,50
   (5,15 5,50 4,90 5,33 5,17 5,33)

P11 Kiekko – P11 Diskus

1. Juho Taavila NastNa 25,81
   (23,35 X 24,45 25,31 25,81 23,55)
2. Oliver Liljendal BorgåAk 13,00
   (X 12,89 X 13,00 X X)

P13 Kuula – P13 Kula

1. Aatu Kangasniemi NurmijYU 18,29 PB
   (X 16,89 17,46 17,28 18,29 17,38)
2. Otto Sällström BorgåAk 10,92
   (10,20 10,69 10,92 10,82 10,74 X)
3. Henri Aspelin BorgåAk 9,45
   (8,08 9,45 9,33 8,65 X X)
4. Alexander Heikkinen BorgåAk 8,78
   (8,53 8,74 8,78 8,50 8,42 8,47)
5. Aarni Ikäheimo EspTa 7,01
   (6,98 6,68 6,98 7,01 6,81 5,26)
6. Sakari Mäkelä LahdA 6,51
   (6,32 6,42 5,90 5,97 6,51 6,27)

P13 Kiekko – P13 Diskus

1. Aatu Kangasniemi NurmijYU 53,02
   (53,02 X X 51,61 48,92 51,01)
2. Alexander Heikkinen BorgåAk 27,05
   (27,05 X X 22,13 22,03 X)
3. Henri Aspelin BorgåAk 25,31
   (23,80 X X 25,31 24,02 25,05)
4. Aapo Närhi LempKiYU 20,49
   (X 20,49 X X X X)
5. Aarni Ikäheimo EspTa 19,92
   (X 16,80 17,35 19,38 X 19,92)
6. Benjamin Björklöf IFRaseb 17,20
   (13,29 X 11,66 16,82 X 17,20)
7. Sakari Mäkelä LahdA 16,54
   (14,46 15,67 14,32 X 14,74 16,54)

P13 Moukari – P13 Slägga

1. Aatu Kangasniemi NurmijYU 63,57
   (X X X X 63,57 X)
2. Aarni Ikäheimo EspTa 25,31
   (24,65 23,81 25,31 24,33 X 21,65)
3. Aapo Närhi LempKiYU 25,21
   (X 25,21 25,12 24,78 X X)
4. Sakari Mäkelä LahdA 24,45 PB
   (X 24,45 23,61 X 22,30 X)
5. Henri Aspelin BorgåAk 23,82
   (X 20,22 23,82 20,38 X X)
6. Benjamin Björklöf IFRaseb 12,97
   (11,92 9,41 9,47 12,12 12,97 12,70)

P15 Kuula – P15 Kula

1. Mikko Huhta NurmijYU 12,99
   (11,51 12,64 12,99 12,51)
2. Robin Hildén IFSibboV 12,71
   (11,77 X X 12,47 12,24 12,71)
3. Filip Wikholm IFRaseb 11,59
   (11,44 11,05 11,08 10,71 11,59 X)
4. Onni Rustholkarhu LahdA 10,42
   (10,04 9,95 10,10 10,42 10,41 X)
5. Simon Björklöf IFRaseb 10,17
   (9,57 10,17 9,42 X 9,61 X)
6. Christoffer Von Schantz IFRaseb 9,89
   (8,21 9,17 9,23 8,84 9,09 9,89)

P15 Kiekko – P15 Diskus

1. Mikko Huhta NurmijYU 45,57
   (45,57 X 43,73 44,35 X X)
2. Robin Hildén IFSibboV 40,39
   (37,10 37,42 38,23 40,39 40,03 39,28)
3. Onni Rustholkarhu LahdA 37,71
   (35,50 X 37,71 35,01 36,31 36,04)
4. Samuel Puustinen BorgåAk 28,79
   (X X 26,47 26,25 28,35 28,79)
5. Simon Björklöf IFRaseb 27,46
   (X X X X X 27,46)
6. Christoffer Von Schantz IFRaseb 26,67
   (23,09 X X X 20,76 26,67)

P15 Moukari – P15 Slägga

1. Mikko Huhta NurmijYU 57,24
   (52,39 54,50 X 54,30 55,17 57,24)
2. Filip Wikholm IFRaseb 40,94
   (X 38,53 X 40,94 X 39,37)
3. Onni Rustholkarhu LahdA 40,92
   (38,04 X 39,29 38,87 39,04 40,92)
4. Robin Hildén IFSibboV 39,71
   (38,39 39,71 X 38,50 38,59 38,86)
5. Aron Johansson BorgåAk 39,35
   (38,54 36,22 X 39,35 37,42 X)
6. Samuel Puustinen BorgåAk 39,06
   (38,06 39,06 X 38,53 – -)
7. Christoffer Von Schantz IFRaseb 31,39
   (X X 26,42 31,39 31,25 X)
8. Tuomas Närhi LempKiYU 30,46
   (29,68 29,59 X 28,78 X 30,46)

M17 Kuula – H17 Kula

1. Jesse Sorvari BorgåAk 13,22
   (11,83 X 13,22 X X X)
2. Niklas Tallqvist BorgåAk 10,83
   (10,27 10,33 10,12 10,83 X 10,64)
3. Jonathan Lindroos EspTa 10,80
   (10,80 9,98 9,69 10,38 10,59 10,49)
4. Joona Heikkerö PorvU 8,68
   (7,96 7,85 8,63 8,08 8,68 8,64)

M17 Kiekko – H17 Diskus

1. Lauri Wuorenrinne IFRaseb 40,94
   (38,88 40,94 38,43 X 38,92 X)
2. Joona Tuusjärvi HIFK 38,83
   (33,68 X 34,52 33,06 38,83 36,17)
3. Ahti Pokkinen IFSibboV 38,28
   (35,94 38,28 38,23 38,18 X 38,10)
4. Jonathan Lindroos EspTa 36,07
   (36,07 35,55 X 34,17 34,27 35,46)
5. Niklas Tallqvist BorgåAk 25,49
   (24,42 24,92 X X 25,49 23,68)
6. Joona Heikkerö PorvU 25,26
   (X 25,26 X 24,50 22,19 23,08)

M17 Moukari – H17 Slägga

1. Joona Tuusjärvi HIFK 60,49
   (54,52 60,49 59,07 58,09 X)
2. Arttu Härkönen SavonlRie 59,77
   (X X 59,77 54,54 X X)

M19 Kiekko – H19 Diskus

1. Aleksi Mutanen HIFK 38,03
   (36,22 X 38,03 X X X)

N Kuula – D Kula

1. Andrea Österman HIFK 12,99 PB
   (12,86 12,57 12,42 12,99 12,99 X)

N Kiekko – D Diskus

1. Salla Tanskanen AsikkRai 33,17
   (30,40 30,95 32,83 X 33,17 X)
2. Krista Alm LänsiUU 30,95
   (X X X 30,95 30,83 X)

N Moukari – D Slägga

1. Krista Tervo KarhKa 66,98
   (66,98 65,08 64,65 64,39 X X)
2. Andrea Österman HIFK 51,80 PB
   (49,49 51,80 50,46 X X -)

T11 Kuula – T11 Kula

1. Erika Tallqvist BorgåAk 7,34
6,58 7,34 7,11 6,99 6,82 6,95
2. Charlotte Knape IFSibboV 7,05
6,85 7,05 6,68 6,85 6,95 6,48
3. Fanny Finell BorgåAk 5,76
5,26 5,25 4,68 4,83 5,76 5,18

T11 Kiekko – F11 Diskus

1. Erika Tallqvist BorgåAk 17,55
14,62 15,79 16,17 15,10 17,55 14,76
2. Charlotte Knape IFSibboV 16,26
15,70 15,31 14,84 15,41 13,48 16,26
3. Fanny Finell BorgåAk 11,47
X 8,30 X 11,34 11,43 11,47

T13 Kuula – T13 Kula

1. Sanni-Veera Viertola RiihimKi 11,22
9,68 10,70 11,22 10,48 10,79 9,97
2. Aino Ikäheimo EspTa 10,91
8,84 9,72 9,25 9,41 10,09 10,91
3. Jessica Björksten BorgåAk 10,23
9,18 10,02 X 10,23 X 10,16
4. Leia Lommi KarhU 9,22
8,67 8,60 7,81 8,86 8,28 9,22
5. Melina Lundqvist BorgåAk 8,45 PB
8,45 8,41 7,66 8,32 8,39 8,33
6. Ella Råstedt EsboIF 8,09
7,61 8,09 8,04 7,85 X X
7. Silja Niemi MäntsU 7,60
6,36 X 7,55 7,60 7,08 6,77
8. Erin Björklöf IFRaseb 7,49
7,49 X 7,04 6,94 7,22 7,27
9. Tara Hatakka VantSa 6,48
6,48 6,46 X
10. Eevi Kontinen BorgåAk 6,28
6,07 6,28 5,84
11. Emilia Liljendal BorgåAk 5,67
5,49 5,63 5,67

T13 Kiekko – F13 Diskus

1. Sanni-Veera Viertola RiihimKi 32,35
27,34 32,35 29,79 29,01 X 28,99
2. Aino Ikäheimo EspTa 29,71
25,88 23,97 27,19 28,51 29,71 26,13
3. Jessica Björksten BorgåAk 28,95
26,70 28,95 X X X X
4. Ella Råstedt EsboIF 25,68
20,97 24,71 25,45 25,68 X 23,71
5. Leia Lommi KarhU 22,27
19,71 X X 22,27 20,11 21,46
6. Silja Niemi MäntsU 20,52
16,38 X 20,52 X X X
7. Erin Björklöf IFRaseb 19,56
16,21 17,90 19,56 16,32 16,21 X
8. Emilia Liljendal BorgåAk 17,44
14,47 17,44 16,37 X 16,57 X
9. Tara Hatakka VantSa 17,22
X 17,22 16,77 X X 16,88
10. Sara Jousimaa HyvsU 16,60
15,73 X 16,14 15,40 X 16,60

T13 Moukari – T13 Slägga

1. Vilma Härkönen SavonlRie 41,81
39,86 41,10 41,81 41,60 40,33 40,73
2. Aino Ikäheimo EspTa 38,79
35,16 35,08 35,53 38,79 X X
3. Melina Lundqvist BorgåAk 36,17 PB
32,51 32,13 34,61 35,92 36,17 X
4. Sanni-Veera Viertola RiihimKi 25,56
22,69 18,45 20,98 25,56 X
5. Jessica Björksten BorgåAk 25,48
24,61 X 24,33 23,41 25,48 25,39
6. Tara Hatakka VantSa 24,24 PB
21,49 20,98 22,03 22,93 24,24
7. Ella Råstedt EsboIF 23,28
22,64 22,88 X 22,10 23,28 X
8. Sara Jousimaa HyvsU 19,58
17,88 X 19,09 19,58 X 18,47
9. Emilia Liljendal BorgåAk 13,96
X 9,96 11,58 13,83 X 13,96

T15 Kuula – T15 Kula

1. Jonna Virén LiljIK 10,75
9,54 10,12 X 10,75 X 10,68
2. Emmi Malo LopU 10,56
10,56 10,24 X X 10,49 X
3. Gisela Bergström BorgåAk 10,38
10,10 10,38 8,56 9,81 10,16 10,30
4. Julia Nystrand EsboIF 10,36
10,34 10,36 10,01 X 10,23 X
5. Amalia Lindén BorgåAk 10,18
10,18 X 9,58 9,95 9,91 9,49
6. Amanda Rontu KerU 9,84
9,08 8,94 9,62 9,78 9,84 9,23
7. Fanny Kero IFRaseb 8,91
8,58 8,34 7,88 7,65 7,78 8,91
8. Ellen Blomqvist IFSibboV 8,85
X 8,83 8,39 8,02 8,85 8,64
9. Selma Lepistö BorgåAk 8,50
7,81 8,50 8,02
10. Ida Finell BorgåAk 8,10
7,49 8,10 7,66
11. Emelie Hägglund 7,61
6,34 7,61 7,32

T15 Kiekko – F15 Diskus

1. Alice Koskelainen LahdA 36,21
36,21 32,63 32,15 31,22 X 33,76
2. Julia Nystrand EsboIF 35,76 PB
X 32,74 33,26 X 35,76 X
3. Amalia Lindén BorgåAk 33,47
X 29,56 32,55 32,76 X 33,47
4. Jonna Virén LiljIK 30,45
30,45 28,62 29,01 27,98 29,77 29,03
5. Amanda Rontu KerU 28,42
28,22 28,42 28,05 25,70 24,10 27,17
6. Ida Finell BorgåAk 28,33
18,01 X 17,16 28,33 24,72 23,02
7. Selma Lepistö BorgåAk 18,69
17,68 16,97 X 17,95 18,69 18,52
8. Fanny Kero IFRaseb 18,24
17,88 17,58 X 18,23 18,24 18,07

T15 Moukari – T15 Slägga

1. Emmi Malo LopU 49,71
X 49,17 49,71 X 48,54 X
2. Amalia Lindén BorgåAk 46,56
45,18 44,19 46,56 X X X
3. Julia Nystrand EsboIF 40,20 PB
X 40,20 X – – –
4. Sara Puustinen BorgåAk 38,69
X 32,60 X X X 38,69
5. Jonna Virén LiljIK 37,92
37,92 X X 30,73 30,84 34,91
6. Sofia Wahlstedt BorgåAk 34,39
34,12 33,45 34,05 33,88 34,39
7. Ellen Blomqvist IFSibboV 32,08
25,85 32,08 X X X X
Bodil Wikholm IFRaseb –
X X X – – –

N17 Kuula – D17 Kula

1. Annukka Vainonen IitPy 13,39
   (13,39 12,78 12,83 X 12,74 12,94)
2. Jannika Viljakainen BorgåAk 10,58
   (9,73 10,28 10,58 10,35 X 10,23)

N17 Kiekko – D17 Diskus

1. Annukka Vainonen IitPy 37,72
   (36,08 37,72 36,15 X 36,32 35,11)
2. Emmy Ollas BorgåAk 32,05
   (29,62 30,91 X 32,05 31,57 31,87)
3. Jannika Viljakainen BorgåAk 27,01
    (22,69 27,01 25,15 21,60 24,09 25,82)

N17 Moukari – D17 Slägga

1. Senja Pantti BorgåAk 50,33
   (50,33 49,04 X 47,82 47,09 40,57)
2. Iida Uosukainen EsboIF 48,71
   (48,71 X 47,56 X X 48,68)
3. Emma Backlund BorgåAk 36,39
   (36,39 X X X X X)

N19 Kuula – D19 Kula

1. Emilia Anttila BorgåAk 8,89
   (X X 8,84 X 8,89 X)

N19 Kiekko – D19 Diskus

1. Emilia Anttila BorgåAk 36,02
   (35,14 36,02 35,51 X 34,14 35,23)

N19 Moukari – D19 Slägga

1. Emma Uosukainen EsboIF 50,50
   (50,00 X 49,69 50,50 X X)
Jenna Sorvari NM
   (X X X X X X)