Finländska mästerskap 2020  Suomen mestaruuskisat

FM H/D17, H/D16, Pedersöre 7-9.8.2020
7.8.2020
H17 Stav: 4. Niklas Tallqvist 4,10
H16 Slägga: 9. Aron Johansson 46,45
D16 800m försök heat 2: 2. Carla Jalkanen 2.25,54
D16 Längd kval: 5. Gisela Bergström 5,22 (-1,0)
8.8.2020
H16 2000m hinder: 3. Oscar Nyholm 6.23,05
D16 800m final: 8. Carla Jalkanen 2.29,91
D16 Längd final: 7. Gisela Bergström 5,26 (+1,1)
D17 Slägga: 5. Emma Backlund 51,10
D17 Slägga: 8. Senja Pantti 47,32
D16 Slägga: 4. Sara Puustinen 48,56
D16 Slägga: 7. Sofia Wahlstedt 45,05
9.8.2020
H16 1500m: 6. Oscar Nyholm 4.24,96
D16 1500m: 4. Carla Jalkanen 4.58,00

FM P/F15, P/F14, Nådendal 7-9.8.2020
7.8.2020
P15 Slägga: 3. Samuel Puustinen 58,70
P15 3000m gång: 2. Samuel Puustinen 17.54,24
F15 300m häck: 5. Ida Finell 46,30
8.8.2020
P15 100m häck försök heat 3: 6. Linus Henriksson 15,77 (-1,6)
P15 100m häck försök heat 3: Elliot Schmidt  DQ
P15 Längd: 7. Thomas Isaksson 5,59 (-1,5)
P14 100m final: 5. Linus Ekholm 12,72 (-0,9)
F15 800m : 2. Ida Finell 2.21,31
F15 800m : 17. Emelie Hägglund 2.29,81
F15 Slägga: 9. Amalia Lindén 44,84
F14 Slägga: 10. Melina Lundqvist 38,45
9.8.2020
P15 300m försök heat 1: 7. Elliot Schmidt 39,70
P15 Tresteg: 11. Thomas Isaksson 11,44  (+0,8)
P14 300m försök heat 1: 4. Linus Ekholm 41,57
P14 300m final: 6. Linus Ekholm 44,20
P14 Stav: 5. Henri Aspelin 2,90

Kalevaspelen – FM herrar/damer Åbo 13-16.8.2020 
H 100m försök heat 3: 4. Willem Kajander 10,70  +1,6
H 100m final: 8. Willem Kajander 10,80  +0,4
H 200m försök heta 3: 4. Willem Kajander 21,80 +1,4
H 400m försök heat 2: 6. Max Tallqvist 51,00
H 110m häck försök heat 1: 2. Viktor Kantele 14,58  +0,7
H 110m häck final: 5. Viktor Kantele 14,65  +1,2
H 400m häck försök heat 3: 1. Jonni Blomqvist 53,55
H 400m häck final: 3. Jonni Blomqvist 51,44
H 10-kamp: Victor Fagerholm DNF
(11,66/+0,2, 6,28/+1,9, 11,15, 180, 53,87, 16,73/+0,6, NM)
D 800m försök heat 1: 1. Sara Kuivisto 2.11,46
D 800m final: 1. Sara Kuivisto 2.03,24
D 1500m: 1. Sara Kuivisto 4.29,39
D 100m häck försök heat 1: 4. Noora Juslin 14,06 +1,0
D 7-kamp: 3. Amanda Liljendal 5.467
(14,53/+0,5, 167, 12,21, 26,56/+0,8, 540/+0,6, 48,39, 2.26,81)

FM H/D22, H/D19, Kemi 21-23.8.2020
H22 400 m A-heat: 6. Jonni Blomqvist 49,62  (sammanlagt 7.)
H22 400 m häck A-heat: 2. Jonni Blomqvist 52,34  (sammanlagt 2.)
H19 200 m final: 5. Isac Wedenberg 21,89  +1,0
H19 200 m försök heat 2: 4 Max Tallqvist 22,92  +0,8
H19 200 m försök heat 3: 2. Isac Wedenberg 22,22  -1,0
H19 400 m: heat 3: 6. Max Tallqvist 51,03  (sammanlagt 6.)
H19 Kula: 6. Jesse Sorvari 12,08
D22 100m försök heat 2: 8. Noora Juslin 12,79 +2,1
D22 100m häck final: 4. Noora Juslin 14,26 -1,0
D22 100m häck försök heat 1: 2. Noora Juslin 14,32 -0,4
D22 Diskus: 6. Emilia Anttila 41,66
D22 Slägga: 9. Jenna Sorvari 47,21
D19 Diskus: 10. Emmy Ollas 32,09

FM mångkamp Janakkala 29-30.8.2020
P15 5-kamp: 8. Samuel Puustinen 2345
(15,66, 5.19, 32.92, 280, 3.19,01)
P15 5-kamp: 9. Linus Henriksson 2147
(15,81, 4.83, 31.99, 260, 3.22,08)
P15 lagtävling: 3. Borgå Akilles 4492
F15 5-kamp: 9. Ida Finell 2168
(13,19, 4.74, 33.58, 135, 2.27,20)

FM mångkamp Tavastehus 29-30.8.2020
D22 7-kamp: 1. Amanda Liljendal 5378
(14,58, 167, 11.60, 25,16, 5.56, 45.09, 2.31,57)

FM-stafett, Kotka 12-13.9.2020
H 4×400 m: 7. Akilles 3.20,92
(Isac Wedenberg, Max Tallqvist, Viktor Kantele och Jonni Blomqvist)
H19 4×100 m: 3. Akilles 43,70
(Emil Stade, Isac Wedenberg, Max Tallqvist och Niklas Tallqvist  .
H19 4×100 m försök heat 2: 2. Akilles 44,00
(Emil Stade, Isac Wedenberg, Max Tallqvist och Niklas Tallqvist  .
P15 4×100 m: 5. Akilles 47,77
(Samuel Puustinen, Thomas Isaksson, Elliot Schmidt, Linus Ekholm)
P15 4×100 m försök heat 3: 2. Akilles 47,07
(Samuel Puustinen, Thomas Isaksson, Elliot Schmidt, Linus Ekholm)
P15 4×800 m: 11. Akilles 9.47,28
(Linus Henriksson, Elliot Schmidt, Victor Lindroos , Linus Ekholm)
P15 4×80 m häck: 3. Akilles 46,40
(Linus Henriksson, Thomas Isaksson, Samuel Puustinen, Elliot Schmidt)
P15 4×80 m häck försök heat 3: 1. Akilles 47,61
(Linus Henriksson, Thomas Isaksson, Samuel Puustinen, Elliot Schmidt)
D19 4×100 m försök heat 2: 3. Akilles 51,69
(Sandra Johansson, Gisela Bergström, Jannika Viljakainen, Isabel Nieminen)
D17 4×100 m försök heat 2: 6. Akilles 53,07
(Ida Finell, Ida Suuronen, Fanny Böhling, Amanda Ekblom)
D17 4×300 m försök heat 2: 8. Akilles 3.08,21
(Emelie Hägglund, Carla Jalkanen, Fanny Böhling, Ida Finell)
D17 3×800 meter: 3. Akilles 7.18,78
(Emelie Hägglund, Carla Jalkanen och Ida Finell)

FM terräng – SM maastot Kurikka 27.9.2020
D 4 km: 1. Sara Kuivisto 13.26
D17 4 km: 17. Carla Jalkanen 15.47

Finländska mästerskap 2019 Suomen mestaruuskisat

FM terräng – SM maastot Janakkala 5.5.2019
H17 4km: 56. Santeri Kortejärvi 15.11
F15 4km: 4. Melissa Lönnström 15.08
F15 4km: 22. Ida Finell 16.39
F15 4km: 41. Emelie Hägglund 17.41
F15 4km: 54. Carla Jalkanen 18.36
Lagtävling F15 3km: 2. Akilles (67. Melissa Lönnström, Ida Finell, Emelie Hägglund)

Kalevaspelen – FM herrar/damer Villmanstrand 2-4.8.2019
H 100m försök heat 3: 2. Willem Kajander 10,75 (+0,6)
H 100m final: 6. Willem Kajander 10,71 (+1,2)
H 200m försök heat 2: 5. Willem Kajander 22,15 (-0,1)
H 110m häck final: Viktor Kantele DQ
H 110m häck försök heat 1: 2. Viktor Kantele 14,73 (+1,6)
H 400m häck final: 5. Jonni Blomqvist 53,04
H 400m häck försök heat 2: 2. Jonni Blomqvist 53,53
D 800 m final: 1. Sara Kuivisto 2.04,08
D 800 m försök heat 2: 1. Sara Kuivisto 2.10,57
D 1500 m: 1. Sara Kuivisto 4.18,00
D 7-kamp: 6. Amanda Liljendal 5.181
(14,67/+0,9 1,53 12,22 25,97/+1,5 5,70/+1,6 42,78 2.30,73)

FM H/D22, H/D19, Borgå 30.8-1-9.2019
H22 100m försök heat 2: 5. Viktor Kantele 11,31 (+0,1)
H22 400m heat 2: 6. Jonni Blomqvist 49,71 (sammanlagt 6.)
H22 110m häck final: 3. Viktor Kantele 14,53 (+1,0
H22 110m häck försök heat 1: 2. Viktor Kantele 14,85 (+0,9)
H22 400m häck: 2. Jonni Blomqvist 52,68
H22 Längd: 9. Henri Puumalainen 6,04 (+1,2)
H19 100m final: 2. Viktor Thor 10,84 (+1,0)
H19 100m final: 3. William Thor 10,91 (+1,0)
H19 100m semifinal heat 1: 1. Viktor Thor 10,84 (+1,0)
H19 100m semifinal heat 1: 2. William Thor 10,91 (+1,0)
H19 100m semifinal heat 2: 6. Henrik Illman 11,70 (+2,5)
H19 100m försök heat 1: 1. William Thor 10,97 (+3,7)
H19 100m försök heat 1: 6. Henrik Illman 11,60 (+3,7)
H19 100m försök heat 2: 4. Max Tallqvist 11,65 (+0,0)
H19 100m försök heat 3: 4. Daniel Niva 11,62 (-0,5)
H19 100m försök heat 4: 2. Viktor Thor 11,20 (+0,1)
H19 200m final: 3. Isac Wedenberg 21,96 (+1,4)
H19 200m final: 5. Viktor Thor 22,19 (+1,6)
H19 200m försök heat 1: 4. Max Tallqvist 23,03 (+2,2)
H19 200m försök heat 2: 4. Sebastian Lundqvist 24,43 (+1,5)
H19 200m försök heat 3: 4. Henrik Illman 23,99 (+0,9)
H19 200m försök heat 4: 1. Isac Wedenberg 21,99 (+1,1)
H19 200m försök heat 4: 3. William Thor 22,60 (+1,1)
H19 200m försök heat 5: 4. Daniel Niva 23,20 (+0,9)
H19 200m försök heat 6: 2. Viktor Thor 22,33 (+0,3)
H19 400m final: 6. Isac Wedenberg 49,86
D22 100m försök heat 4: 6. Nora Juslin 13,13 (+1,5)
D22 100m häck final: 7. Nora Juslin 14,88 (+0,6)
D22 100m häck försök heat 2: 4. Nora Juslin 14,61 (+1,4)
D22 Längd: 7. Amanda Liljendal 5,52 (-1,3)
D22 Kula: 5. Amanda Liljendal 12,61
D22 Spjut: 5. Amanda Liljendal 43,07
D19 Diskus: 12. Emilia Anttila 37,07
D19 Slägga: 4. Jenna Sorvari 53,35

FM
H/D17, H/D16, Kankaanpää 9-11.8.2019
H17 400m häck heat1: 6. Linus Schmidt 68,73 (sammanlagt 14.)
H17 2000m hinder: 8. Linus Schmidt 7.42,64
H17 Kula: 6. Jesse Sorvari 12,74
H16 200m försök heat1: 4. Niklas Tallqvist 24,12 (+0,5)
H16 Stav: 3. Niklas Tallqvist 4,00
H16 Längd: 17. Niklas Tallqvist 5,83 (0,0)
D17 Diskus: 8. Emmy Ollas 32,59
D16 Längd: 26. Jannika Viljakainen 4,38 (-1,2)
D16 Diskus: 15. Jannika Viljakainen 26,90
D16 Slägga: 9. Emma Backlund 44,51
D16 Slägga: 12. Senja Pantti 43,61

FM P/F15, P/F14, Lahtis 9-11.8.2019
P15 100m: 7. Emil Stade 11,85 (+2,4)
P15 100m försök heat 3: 2. Emil Stade 12,05 (-1,2)
P15 2000m: 10. Oscar Nyholm 6.18,18
P15 1500m hinder: 4. Oscar Nyholm 4.46,43
P15 Längd: 6. Emil Stade 5,84 (+1,0)
P15 Slägga: 10. Aron Johansson 44,91
P14 100m häck försök heat 1: 5. Elliot Schmidt 15,57 (-0,2)
P14 Längd: 11. Thomas Isaksson 4,92 (+2,4)
P14 Längd: 19. Linus Henriksson 4,33 (+1,2)
P14 Längd lagtävling: 6. Akilles 9,25
P14 Tresteg: 10. Thomas Isaksson 10,26 (+1,7)
P14 Tresteg: 20. Linus Henriksson 9,75 (+1,7)
P14 Tresteg lagtävling: 6. Akilles 20,01
P14 Slägga: 4. Samuel Puustinen 42,49
P14 3000m gång: 1. Samuel Puustinen 19.11,97
F15 800m heat 1: 6. Carla Jalkanen 2.33,36 (sammanlagt 17.)
F15 2000m: 11. Carla Jalkanen 7.18,24
F15 2000m: 12. Melissa Lönnström 7.19,25
F15 Längd: 22. Gisela Bergström 4,78 (+0,6)
F15 Slägga: 3. Saara Puustinen 48,70
F15 Slägga: 10. Sofia Wahlstedt 37,98
F15 Slägga lagtävling: 2. Akilles 86,68
F14 300m: 5. Ida Finell 43,78
F14 300m försök heat 2: 3. Ida Finell 43,65
F14 800m final heat 1: 4. Emelie Hägglund 2.29,60 (sammanlagt 12.)
F14 800m final heat 2: 3. Ida Finell 2.18,37 (sammanlagt 3.)
F14 Stav: 14. Selma Lepistö 2,40
F14 Tresteg: 26. Emelie Hägglund 9,76 (+1,9)
F14 Diskus: 7. Amalia Lindén 35,75
F14 Slägga: 4. Amalia Lindén 49,55

FM mångkamp Lapua 17-18.8.2019
D22 7-kamp: 1. Amanda Liljendal 5355p
(14,69w/3,6 1,53 12,78 25,18/1,4 5,87w/2,4 42.73 2.29,11)
FM mångkamp Kauhava 17.8.2019
P14 5-kamp
10. Linus Henriksson 1718
16,88/1,9 4,34w/5,3 2,30 25,88 3.28,40
11. Samuel Puustinen 1624
18,79/1,9 4,24w/4,2 2,20 30,60 3.23,91
Lagtävling 3. Akilles 3342

FM-stafett, St Michel 8-9.9.2019
H 4×100 m final: Akilles DQ
(Viktor Kantele, Willem Kajander, William Thor, Viktor Thor)
H 4×100 m försök heat 2: 2. Akilles 41,76
(Viktor Kantele, Willem Kajander, William Thor, Viktor Thor)
H 4×400 m final heat 1: 2. Akilles 3.20,83 (sammanlagt 6.)
(Isac Wedenberg, Jonni Blomqvist, Willem Kajander, Viktor Kantele)
H19 4×100 m final: 3. Akilles 42,88
(Henrik Illman, Daniel Niva, Max Tallqvist, Isac Wedenberg)
F15 4×800 m heat 2: 2. Akilles 9.49.49 (sammanlagt 2.)
(Ida Suuronen, Carla Jalkanen, Emelie Hägglund, Ida Finell)