Klubbrekord      herrar, damer     2018  ennätykset miehet, naiset

Akilles friidrottsrekord 2018

- nya Akilles friidrottsrekord 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 20132012, 2011 2010 20092008 20072006 2005,   2004
- Pojk- och flickrekord   2018201720162015 2014, 2013, 2012,  20112010,
Herrar 22 Herrar 20 Herrar 19 Herrar 18 Herrar 17 Herrar 16
Damer Damer 22 Damer 20 Damer 19 Damer 18 Damer 17 Damer 16

HERRAR   insatt 3.11.2018 fb 2018
100 M 10,54 Willem Kajander '96 2018
200 M 21,54 Willem Kajander '96 2017
400 M 49,14 Jonni Blomqvist '98 2018
800 M 1.54,06 Thomas Tallberg ‘69 1988
1000 M 2.29,63 Thomas Tallberg ’69 1988
1500 M 4.02,6h Sven Laine 1952
3000 M 8.38,2h Sven Laine 1952
5000 M 15.07,0h Sven Laine 1952
10000 M 32.08,2h Heikki Liimatainen 1920
MARATON 2.47.34 Anders Björkell ‘69 1991
110 M HÄCK 14,16 Viktor Kantele '97 2017
200 M HÄCK (76,2) 25,2h Krister Lönnström ‘49 1974
400 M HÄCK 52,50 Jonni Blomqvist '98 2018
3000M HINDER 9.07,2h Sven Laine 1952
HÖJD 201 Johan Meriluoto ‘74 1992
STAV 430 Kim Fors ‘76 1995
  430 Victor Fagerholm '96 2017
LÄNGD 738 Johan Meriluoto ‘74 1997
TRESTEG 16,95 Johan Meriluoto ‘74 2000
KULA 16,58 Thomas Andersson ‘51 1972
DISKUS 63,10 Harri Uurainen ‘61 1998
SLÄGGA 69,98 Andreas Jaeger ‘74 1996
SPJUT (gammalt) 73,06 Karl-Erik Sundman’ 50 1976
SPJUT (nytt) 57,21 Hubbe Söderholm '87 2005
10-KAMP 7052 Torbjörn Lassenius ’31? 1956
    (11,6, 693, 12,92, 175, 50,6, 15,2, 43.07, 380, 62,33, 4.37,6)  
4X100 M 40,88 Viktor Kantele '97, Willem Kajander '96, Victor Fagerholm '96, Lauri Tuomilehto '99 2016
4X400 M 3.21,88 Jonni Blomqvist '98, Samuel Kouri '98, Henri Puumalainen '98, Viktor Kantele '97 2017
4X800 M 8.33,89 Niklas Henriksson, Andreas Sjöblom, Michel Schmidt, Mats Leskinen 1989
4x1500 M 17.56,0 Bror Karlsson, Johnny Hamström, Harry Stenbäck, Lars-Olof Grönholm 1976
1000MSTAFETT 2.02,58 Sebastian Lundqvist'01, Daniel Niva'01, Henrik Illman'01, Isac Wedenberg'01 2018
       
       
HERRAR 22 ÅR      
100 M 10,54 Willem Kajander '96 2018
200 M 21,54 Willem Kajander '96 2017
400 M 49,14 Jonni Blomqvist '98 2018
800 M 1.54,06 Thomas Tallberg ‘69 1988
1000 M 2.29,63 Thomas Tallberg ’69 1988
1500 M 4.04,75 Thomas Tallberg ‘69 1987
3000 M 8.58,0h Anders Björkell ‘69 1987
5000 M 15.35,11 Anders Björkell ‘69 1987
10000 M 32.57,8h Heikki Liimatainen 1914
MARATON 2.47.34 Anders Björkell ‘69 1991
110 M HÄCK(106,7) 14,16 Viktor Kantele '97 2017
200 M HÄCK (76,2) 25,5h Krister Lönnström ‘49 1971
400 M HÄCK(91,4) 52,50 Jonni Blomqvist '98 2018
3000M HINDER 10.00,00 Michel Schmidt ‘71 1991
HÖJD 201 Johan Meriluoto ‘74 1992
STAV 430 Kim Fors ‘76 1995
  430 Victor Fagerholm '96 2017
LÄNGD 714 Johan Meriluoto ‘74 1993
TRESTEG 16,53 Johan Meriluoto ‘74 1995
KULA (7,2) 16,58 Thomas Andersson ‘51 1972
DISKUS (2,0) 54,82 Thomas Andersson ‘51 1972
SLÄGGA (7,26) 69,98 Andreas Jaeger ‘74 1996
SPJUT (gammalt) 67,04 Karl-Erik Sundman ‘50 1970
SPJUT (nytt) 57,21 Hubbe Söderholm '87 2005
10-KAMP 6.623 Krister Lönnström ‘49 1970
    (11,2, 684, 11,42, 181, 51,5, 16,0, 28.12, 340, 50,20, 4.23,8)  
4X100 M 40,88 Viktor Kantele '97, Willem Kajander '96, Victor Fagerholm '96, Lauri Tuomilehto '99 2016
4X400 M 3.21,88 Jonni Blomqvist '98, Samuel Kouri '98, Henri Puumalainen '98, Viktor Kantele '97 2017
4X800 M 8.33,89 Niklas Henriksson, Andreas Sjöblom, Michel Schmidt, Mats Leskinen 1989
4x1500 M 17.56,0h Bror Karlsson, Johnny Hamström, Harry Stenbäck, Lars-Olof Grönholm 1976
1000MSTAFETT 2.02,58 Sebastian Lundqvist'01, Daniel Niva'01, Henrik Illman'01, Isac Wedenberg'01 2018
4X100 M HÄCK 55,14 Petter Söderström, Anders Karlsson, Emil Nyman, Kim Fors 1995
       
       
HERRAR 20 ÅR      
100 M 10,60 Lauri Tuomilehto '99 2015
200 M 21,70 Willem Kajander '96 2016
400 M 49,14 Jonni Blomqvist '98 2018
800 M 1.54,06 Thomas Tallberg ‘69 1988
1000 M 2.29,63 Thomas Tallberg ’69 1988
1500 M 4.04,75 Thomas Tallberg ‘69 1987
3000 M 8.58,0h Anders Björkell ‘69 1987
5000 M 15.35,11 Anders Björkell ‘69 1987
10000 M 32.57,8h Heikki Liimatainen 1914
MARATON 2.49.30 Michel Schmidt ‘71 1991
110 M HÄCK(106,7) 14,16 Viktor Kantele '97 2017
200 M HÄCK (76,2) 26,2h Fredrik Harling ‘70 1990
400 M HÄCK(91,4) 52,50 Jonni Blomqvist '98 2018
2000M HINDER 6.26,24 Måns Vikström ‘94 2012
3000M HINDER 10.00,00 Michel Schmidt ‘71 1991
HÖJD 201 Johan Meriluoto ‘74 1992
STAV 430 Kim Fors ‘76 1995
LÄNGD 714 Johan Meriluoto ‘74 1993
TRESTEG 16,04 Johan Meriluoto ‘74 1992
KULA (7,26) 16,30 Bo Grahn ‘47 1966
DISKUS (2,0) 52,56 Thomas Andersson ‘51 1971
SLÄGGA (7,26) 42,74 Thomas Andersson ‘51 1969
SPJUT (gammalt) 67,04 Karl-Erik Sundman ‘50 1970
SPJUT (nytt) 57,21 Hubbe Söderholm '87 2005
10-KAMP 6.043 Krister Lönnström ‘49 1969
4X100 M 40,88 Viktor Kantele '97, Willem Kajander '96, Victor Fagerholm '96, Lauri Tuomilehto '99 2016
4X400 M 3.21,88 Jonni Blomqvist '98, Samuel Kouri '98, Henri Puumalainen '98, Viktor Kantele '97 2017
4X800 M 8.33,89 Niklas Henriksson, Andreas Sjöblom, Michel Schmidt, Mats Leskinen 1989
4x1500 M 17.56,0h Bror Karlsson, Johnny Hamström, Harry Stenbäck, Lars-Olof Grönholm 1976
1000MSTAFETT 2.02,58 Sebastian Lundqvist'01, Daniel Niva'01, Henrik Illman'01, Isac Wedenberg'01 2018
4X100 M HÄCK 55,14 Petter Söderström, Anders Karlsson, Emil Nyman, Kim Fors 1995
       
       
HERRAR 19 ÅR      
100 M 10,60 Lauri Tuomilehto '99 2015
200 M 21,75 Lauri Tuomilehto '99 2015
400 M 49,94 Thomas Tallberg ‘69 1988
800 M 1.54,06 Thomas Tallberg ‘69 1988
1000 M 2.29,63 Thomas Tallberg ’69 1988
1500 M 4.04,75 Thomas Tallberg ‘69 1987
3000 M 8.58,0h Anders Björkell ‘69 1987
5000 M 15.35,11 Anders Björkell ‘69 1987
10000 M 33.20,67 Krister Lindman ‘67 1986
110 M HÄCK (91,4) 14,18 Viktor Kantele '97 2014
110 M HÄCK (100) 14,08 Viktor Kantele '97 2016
110 M HÄCK (106) 14,87 Viktor Kantele '97 2016
200 M HÄCK (76,2) 26,8h Mats Öhman ’52 1969
300 M HÄCK (91,4) 38,42 Niklas Henriksson ‘72 1990
400 M HÄCK (84,0) 54,97 Kim Fors ‘76 1994
400 M HÄCK (91,4) 52,76 Viktor Kantele '97 2016
1500M HINDER 4.30,12 Anders Björkell ‘69 1987
2000M HINDER 6.26,24 Måns Vikström ‘94 2012
HÖJD 201 Johan Meriluoto ‘74 1992
STAV 430 Kim Fors ‘76 1995
LÄNGD 714 Johan Meriluoto ‘74 1993
TRESTEG 16,04 Johan Meriluoto ‘74 1993
KULA (5,44) 17,13 Bo Grahn ‘46 1964
KULA (6kg) 14,30 Jonathan Björksten ‘00 2018
KULA (7,26) 16,30 Bo Grahn ‘46 1966
DISKUS (1,5) 52,00 Thomas Andersson ‘51 1969
DISKUS (1,75) 37,98 Mats Green ‘55 1974
SLÄGGA (5,44) 46,92 Thomas Andersson ‘51 1969
SLÄGGA (6,25) 42,72 Thomas Andersson ‘51 1969
SPJUT (gammalt) 63,24 Karl-Erik Sundman ‘50 1969
SPJUT (nytt) 57,21 Hubbe Söderholm '87 2005
10-kamp 6474 Viktor Kantele '97 2016
4X100 M 43,13 Victor Fagerholm '96, Willem Kajander '96, Jani Backman ' 96 , Viktor Kantele '97 2015
4X400 M 3.24,73 Sebastian Johansson, Kalle Wallén, Petter Söderström, Kim Fors 1995
4X800 M 8.33,89 Niklas Henriksson, Andreas Sjöblom, Michel Schmidt, Mats Leskinen 1989
1000MSTAFETT 2.02,58 Sebastian Lundqvist'01, Daniel Niva'01, Henrik Illman'01, Isac Wedenberg'01 2018
4X100 M HÄCK 55,14 Petter Söderström, Anders Karlsson, Emil Nyman, Kim Fors 1995
       
       
HERRAR 18 ÅR      
100 M 10,60 Lauri Tuomilehto '99 2015
200 M 21,75 Lauri Tuomilehto '99 2015
400 M 49,94 Thomas Tallberg ‘69 1987
800 M 1.54,62 Thomas Tallberg ‘69 1987
1500 M 4.04,75 Thomas Tallberg ‘69 1987
3000 M 8.58,0h Anders Björkell ‘69 1987
5000 M 15.35,11 Anders Björkell ‘69 1987
10000 M 33.52,12 Krister Lindman ‘67 1985
110 M HÄCK (91,4) 14,18 Viktor Kantele '97 2014
110 M HÄCK (100) 14,27 Viktor Kantele '97 2015
110 M HÄCK (106) 15,00 Viktor Kantele '97 2015
200 M HÄCK (76,2) 26,8h Mats Öhman ’52 1969
300 M HÄCK (91,4) 38,42 Niklas Henriksson ‘72 1990
400 M HÄCK (84) 54,97 Kim Fors ‘76 1994
400 M HÄCK (91,4) 54,37 Viktor Kantele '97 2015
1500M HINDER 4.30,12 Anders Björkell ‘69 1987
2000M HINDER 6.26,24 Måns Vikström ‘94 2012
HÖJD 201 Johan Meriluoto ‘74 1992
STAV 420 Kim Fors ‘76 1994
LÄNGD 709 Krister Lönnström ‘49 1967
TRESTEG 15,44 Johan Meriluoto ‘74 1992
KULA (5,4) 17,13 Bo Grahn ‘46 1964
KULA (6kg) 14,30 Jonathan Björksten ‘00 2018
DISKUS (1,5) 52,00 Thomas Andersson ‘51 1969
DISKUS (1,75) 37,98 Mats Green ‘55 1974
SLÄGGA (5,44) 46,92 Thomas Andersson ‘51 1969
SLÄGGA (6,25) 27,06 Henry Ek ‘59 1977
SPJUT (gammalt) 60,42 Karl-Erik Sundman ‘50 1968
SPJUT (nytt) 57,21 Hubbe Söderholm '87 2005
10-kamp 6327 Klas Brunberg ‘51 1969
4X100 M 43,17 Henrik Illman'01, Daniel Niva'01, Severi Mäntylä'01, Isac Wedenberg'01 2018
4X400 M 3.27,81 Christian Tallberg, Andreas Sjöblom, Mats Leskinen, Niklas Henriksson 1989
4X800 M 8.33,89 Niklas Henriksson, Andreas Sjöblom, Michel Schmidt, Mats Leskinen 1989
1000MSTAFETT 2.02,58 Sebastian Lundqvist'01, Daniel Niva'01, Henrik Illman'01, Isac Wedenberg'01 2018
4X100 M HÄCK 55,68 Petter Söderström, Emil Nyman Anders Karlsson, Kim Fors 1994
       
       
HERRAR 17 ÅR      
100 M 10,60 Lauri Tuomilehto '99 2015
200 M 21,75 Lauri Tuomilehto '99 2015
300 M 35,30 Isac Wedenberg '01 2016
400 M 50,12 Isac Wedenberg'01 2018
800 M 2.01,26 Jonni Blomqvist '98 2014
1500 M 4.18,87 Måns Vikström ‘94 2011
2000 M 5.55,00 Michel Schmidt ‘71 1987
3000 M 9.28,63 Måns Vikström ‘94 2011
10000 M 35.42,94 Måns Vikström ‘94 2011
100 M HÄCK (91,4) 13,28 Anders Karlsson ‘78 1996
110 M HÄCK (91,4) 14,18 Viktor Kantele '97 2014
200 M HÄCK (76,2) 26,8h Mats Öhman ’52 1969
300 M HÄCK (84,0) 40,67 Simon Wackström ‘91 2008
300 M HÄCK (76,2) 38,88 Niklas Henriksson ‘72 1988
400 M HÄCK (84,0) 54.65 Jonni Blomqvist '98 2014
400 M HÄCK (91,4) 58,10 Viktor Kantele '97 2014
1500M HINDER 4.39,42 Måns Vikström ‘94 2011
HÖJD 198 Johan Meriluoto ‘74 1990
STAV 420 Kim Fors ‘76 1993
LÄNGD 676 Johan Meriluoto ‘74 1991
TRESTEG 15,27 Johan Meriluoto ‘74 1991
KULA (5,00 kg,02) 16,60 Jonathan Björksten '00 2017
KULA (5,44 kg) 17,14 Bo Grahn 1964
DISKUS (1,5 kg) 46,60 Thomas Andersson ‘51 1967
SLÄGGA (5,00 kg,02)     2002
SLÄGGA (5,44 kg) 41,20 Thomas Andersson ‘51 1968
SPJUT (600) 65,14 Thomas Pitkänen 1986
SPJUT (700) 56,20 Hubbe Söderholm '87 2004
8-KAMP 4508 Andreas Sjöblom ‘71 1987
    (15,92, 31,96, 280, 56,78  
    12,31, 608, 10,98, 2.52,56)  
10-KAMP 5852 Andreas Sjöblom ‘71 1988
    (11,5, 633, 10,65, 177, 52,9, 17,7, 28,34, 310, x, 4.30,6)  
10-KAMP 5984 Viktor Kantele '97 2014
    11,60(+0,9)/ 6,45(+1,7)/ 12,11/ 181/ 52,82/ 14,64(-1,0)/ 27,89/ 300/ 39,43/ 5.06,96  
4X100 M 43,17 Henrik Illman'01, Daniel Niva'01, Severi Mäntylä'01, Isac Wedenberg'01 2018
4X300 M 2.24,80 Teemu Gustavson '99, Samuel Kouri '98,
Viktor Kantele '97, Jonni Blomqvist '98
2014
4X400 M 3.39,70 Markus Blomqvist, Anders Lindgren, Niklas Lindgren, Henrik Backman 1998
3X800 M 6.43,95 Hubbe Söderholm, Robert Andersson, Pontus Latvala 2003
4X800 M 8.54,24 Thomas Pitkänen, Andreas Sjöblom, Fredrik Harling, Michel Schmidt 1986
4X100 M HÄCK (84,0) 54,42 Anders Lindgren, Henrik Backman, Andreas Ahlfors, Niklas Lindgren 1998
1000MSTAFETT 2.02,58 Sebastian Lundqvist'01, Daniel Niva'01, Henrik Illman'01, Isac Wedenberg'01 2018
       
       
       
HERRAR 16 ÅR      
100 M 10,60 Lauri Tuomilehto '99 2015
200 M 21,75 Lauri Tuomilehto '99 2015
300 M 35,30 Isac Wedenberg '01 2016
400 M 50,91 Jonni Blomqvist '98 2014
800 M 2.01,26 Jonni Blomqvist '98 2014
1500 M 4.27,6 Michel Schmidt ‘71 1987
2000 M 5.55,00 Michel Schmidt ‘71 1987
3000 M 9.33,41 Michel Schmidt ‘71 1987
100 M HÄCK 13,69 Anders Karlsson ‘78 1995
110 m HÄCK (91,4) 15,23 Viktor Kantele ’97 2013
110 m HÄCK (100) 15,95 Kim Fors ’76 1992
200 M HÄCK (76,2) 28,1h Mats Öhman ’52 1968
  28,1h Sixten Grönberg’ 53 1969
300 M HÄCK (84,0) 40,94 Simon Wackström ‘91 2007
300 M HÄCK (76,2) 38,88 Niklas Henriksson ‘72 1988
400 M HÄCK (84,0) 54.65 Jonni Blomqvist '98 2014
400 M HÄCK (91,4) 58,32 Jonni Blomqvist '98 2014
1500M HINDER 4.49,39 Anders Björkell ‘69 1985
HÖJD 198 Johan Meriluoto ‘74 1990
STAV 415 Severi Mäntylä ‘01 2016
LÄNGD 659 Severi Mäntylä ‘01 2017
TRESTEG 14,42 Johan Meriluoto ‘74 1990
KULA (5,00 kg,02) 12,78 Jesse Sorvari '02 2018
KULA (5,44 kg) 13,88 Thomas Björksten ‘71 1987
DISKUS (1,5 kg) 43,94 Thomas Björksten ‘71 1987
SLÄGGA (5,44 kg) 40,44 Thomas Andersson ‘51 1967
SPJUT (600 g) 65,14 Thomas Pitkänen ’60 1986
SPJUT (700) 56,10 Hubbe Söderholm '87 2003
8-KAMP 4508 Andreas Sjöblom ‘71 1987
    (15,92, 31,96, 280, 56,78 12,31, 608, 10,98, 2.52,56)  
10-KAMP 5467 Kim Fors ‘76 1992
10-KAMP 5437 Hubbe Söderholm '87 2003
    (12,57 (+0,3), 5.57 (+1,3), 11.65, 160, 39.70, 15.23 (+3,9), 32.99, 310, 51.07, 3.01,29)
4X100 M 43,96 Teemu Gustavson '99, Lauri Tuomilehto '99,
Jonni Blomqvist '98, Samuel Kouri '98
2014
4X300 M 2.31,00 Teemu Gustavson '99, Samuel Kouri '98,
Lauri Tuomilehto '99, Jonni Blomqvist '98
2014
4X400 M 3.51,33 Andreas Ahlfors, David Nyström, Niklas Lindgren, Henrik Backman 1997
3X800 M 6.43,95 Hubbe Söderholm, Robert Andersson, Pontus Latvala 2003
4X800 M 8.54,24 Thomas Pitkänen, Andreas Sjöblom, Fredrik Harling, Michel Schmidt 1986
4X100 M HÄCK (84,0) 57,07 Andreas Ahlfors, Henrik Backman, Anders Lindgren, Niklas Lindgren 1997
1000MSTAFETT 2.12,8 Kristian Georgs, Hans Lindblad, Leif Lampenius, Ove Hallén 1971
       
       
DAMER     2018
100 M 12,02 Sonja Rehn ‘72 1990
200 M 24,70 Sonja Rehn ‘72 1991
400 M 55,87 Sara Kuivisto ‘91 2017
800 M 2.02,14 Sara Kuivisto ‘91 2018
1500 M 4.08,96 Sara Kuivisto ‘91 2018
3000 M 9.19,51 Sara Kuivisto ‘91 2018
5000 M 21.58,84 Mikaela Törnroos ‘81 1998
MARATON 3.25.02 Carita Grönholm ‘46 1984
100 M HÄCK (84,0) 14,44 Noora Juslin ‘99 2017
200 M HÄCK 29,24 Monica Kuisma ‘65 1980
400 M HÄCK 61,29 Martina Harling ‘73 1991
3000 M GÅNG 18.21,19 Petra Hildén '85 1999
HÖJD 166 Hanna-Maria Helenius '83 2000
STAV 376 Maria Brunberg ‘84 2002
LÄNGD 568 Amanda Liljendal ‘98 2018
TRESTEG 11,08 Petra Hildén '85 2002
KULA (4 kg) 13,01 Amanda Liljendal ‘98 2018
DISKUS (1kg) 37,95 Emilia Anttila ‘00 2018
SLÄGGA (4kg) 41,80 Jenny Öberg ‘81 1998
SPJUT (600gr) 41,56 Michaela Andersson ‘71 1988
SPJUT (600gr, ny) 45,27 Amanda Liljendal ‘98 2018
7-KAMP 5104 Amanda Liljendal ‘98 2018
4X100 M 48,56 Martina Harling, Jessica Stolzmann, Jonna Berg, Sonja Rehn 1991
4X400 M 3.58,43 Heini Vendelin, Pia Kåll, Johanna Munther, Annika Rikberg 2001
3X800 M 7.30,82 Carina Mansner, Gina Westerlund, Martina Harling 1988
4X800 M 9.58,98 Johanna Rajakangas, Lone Widestam, Jonna Berg, Johanna Blomqvist 1994
1000MSTAFETT 2.25,2 Marina Kuisma, Anne Lindberg, Monica Kuisma, Cecilia Karlsson 1980
       
       
DAMER 22 ÅR      
100 M 12,02 Sonja Rehn ‘72 1990
200 M 24,70 Sonja Rehn ‘72 1991
400 M 56,54 Annika Rikberg ‘81 2002
800 M 2.07,48 Annika Rikberg ‘81 2002
1500 M 4.52,7 Margita Nyström ‘58 1976
3000 M 11.03,8 Margita Nyström ‘58 1976
5000 M 21.58,84 Mikaela Törnroos ‘81 1998
100 M HÄCK (84,0) 14,44 Noora Juslin ‘99 2017
200 M HÄCK 29,24 Monica Kuisma ‘65 1980
400 M HÄCK 61,29 Martina Harling ‘73 1991
3000 M GÅNG 18.21,19 Petra Hildén '85 1999
HÖJD 166 Hanna-Maria Helenius '83 2000
STAV 376 Maria Brunberg ‘84 2002
LÄNGD 568 Amanda Liljendal ‘98 2018
TRESTEG 11,08 Petra Hildén '85 2002
KULA (4 kg) 13,01 Amanda Liljendal ‘98 2018
DISKUS (1kg) 37,95 Emilia Anttila ‘00 2018
SLÄGGA (4kg) 41,80 Jenny Öberg ‘81 1998
SPJUT (600gr) 41,56 Michaela Andersson ‘71 1988
SPJUT (600gr, ny) 45,27 Amanda Liljendal ‘98 2018
7-KAMP 5104 Amanda Liljendal ‘98 2018
4X100 M 48,56 Martina Harling, Jessica Stolzmann, Jonna Berg, Sonja Rehn 1991
4X400 M 3.58,43 Heini Vendelin, Pia Kåll, Johanna Munther, Annika Rikberg 2001
3X800 M 7.30,82 Carina Mansner, Gina Westerlund, Martina Harling 1988
4X800 M 9.58,98 Johanna Rajakangas, Lone Widestam, Jonna Berg, Johanna Blomqvist 1994
1000MSTAFETT 2.25,2 Marina Kuisma, Anne Lindberg, Monica Kuisma, Cecilia Karlsson 1980
       
       
DAMER 20 ÅR      
100 M 12,02 Sonja Rehn ‘72 1990
200 M 24,70 Sonja Rehn ‘72 1991
400 M 56,77 Martina Harling ‘73 1991
800 M 2.15,30 Annika Rikberg ‘81 2001
1500 M 4.52,7 Margita Nyström ‘58 1976
3000 M 11.03,8 Margita Nyström ‘58 1976
5000 M 21.58,84 Mikaela Törnroos ‘81 1998
100 M HÄCK (84,0) 14,44 Noora Juslin ‘99 2017
200 M HÄCK 29,24 Monica Kuisma ‘65 1980
400 M HÄCK 61,29 Martina Harling ‘73 1991
3000 M GÅNG 18.21,19 Petra Hildén '85 1999
HÖJD 166 Hanna-Maria Helenius '83 2000
STAV 376 Maria Brunberg ‘84 2002
LÄNGD 568 Amanda Liljendal ‘98 2018
TRESTEG 11,08 Petra Hildén '85 2002
KULA (4 kg) 13,01 Amanda Liljendal ‘98 2018
DISKUS (1kg) 37,95 Emilia Anttila ‘00 2018
SLÄGGA (4kg) 41,80 Jenny Öberg ‘81 1998
SPJUT (600gr) 41,56 Michaela Andersson ‘71 1988
SPJUT (600gr, ny) 45,27 Amanda Liljendal ‘98 2018
7-KAMP 5104 Amanda Liljendal ‘98 2018
4X100 M 48,56 Martina Harling, Jessica Stolzmann, Jonna Berg, Sonja Rehn 1991
4X400 M 4.00,23 Johanna Blomqvist, Sonja Rehn, Johanna Rajakangas, Martina Harling 1992
3X800 M 7.30,82 Carina Mansner, Gina Westerlund, Martina Harling 1998
4X800 M 9.58,98 Johanna Rajakangas, Lone Widestam, Jonna Berg, Johanna Blomqvist 1994
1000MSTAFETT 2.25,2 Marina Kuisma, Anne Lindberg, Monica Kuisma, Cecilia Karlsson 1980
       
       
       
DAMER 19 ÅR      
100 M 12,02 Sonja Rehn ‘72 1990
200 M 24,70 Sonja Rehn ‘72 1991
400 M 56,77 Martina Harling ‘73 1991
800 M 2.15,83 Pernilla Hollmén '85 2009
1500 M 4.52,7 Margita Nyström ‘58 1976
3000 M 11.03,8 Margita Nyström ‘58 1976
5000 M 21.58,84 Mikaela Törnroos ‘81 1998
100 M HÄCK (84,0) 14,44 Noora Juslin ‘99 2017
200 M HÄCK 29,24 Monica Kuisma ‘65 1980
400 M HÄCK 61,29 Martina Harling ‘73 1991
2000 M HINDER 7.50,92 Sabina Aumo '03 2018
3000 M GÅNG 18.21,19 Petra Hildén '85 1999
HöJD 166 Hanna-Maria Helenius '83 2000
STAV 376 Maria Brunberg ‘84 2002
LÄNGD 554 Pia Kåll ‘80 1999
TRESTEG 11,08 Petra Hildén '85 2002
KULA (4kg) 12,51 Katri Erkkilä ‘00 2018
DISKUS (1kg) 37,95 Emilia Anttila ‘00 2018
SLÄGGA (4 kg) 41,80 Jenny Öberg ‘81 1998
SPJUT (600gr) 41,56 Michaela Andersson ‘71 1988
SPJUT (600gr, ny) 43,12 Amanda Liljendal ‘98 2017
7-KAMP 5096 Amanda Liljendal ‘98 2017
4X100 M 48,56 Martina Harling, Jessica Stolzmann, Jonna Berg, Sonja Rehn 1991
4X400 M 4.02,33 Johanna Blomqvist, Sonja Rehn, Jessica Stolzmann, Martina Harling 1990
3X800 M 7.30,82 Carina Mansner, Gina Westerlund, Martina Harling 1988
4X800 M 9.58,98 Johanna Rajakangas, Lone Widestam, Jonna Berg, Johanna Blomqvist 1994
4X100 M HÄCK (76,2) 64,55 Jenny Nyman, Charlotta Gustafsson, Heini Vendelin, Lone Widestam 1996
1000MSTAFETT 2.25,2 Marina Kuisma, Anne Lindberg, Monica Kuisma, Cecilia Karlsson 1980
       
       
DAMER 18 ÅR      
       
100 M 12,02 Sonja Rehn ‘72 1990
200 M 25,09 Sonja Rehn ‘72 1990
400 M 56,77 Martina Harling ‘73 1991
800 M 2.15,83 Pernilla Hollmén '85 2009
1500 M 4.52,7 Margita Nyström ‘58 1976
3000 M 11.03,8 Margita Nyström ‘58 1976
5000 M 21.58,84 Mikaela Törnroos ‘81 1998
100 M HÄCK (84,0) 14,44 Noora Juslin ‘99 2017
200 M HÄCK 29,24 Martina Harling ’73 1989
300 M HÄCK 42,45 Martina Harling ‘73 1991
400 M HÄCK 61,29 Martina Harling ‘73 1991
2000 M HINDER 7.50,92 Sabina Aumo '03 2018
3000 M GÅNG 18.21,19 Petra Hildén '85 1999
HÖJD 166 Hanna-Maria Helenius '83 2000
STAV 376 Maria Brunberg ‘84 2002
LÄNGD 548 Amanda Liljendal ‘98 2016
TRESTEG 11,08 Petra Hildén '85 2002
KULA (4 kg) 12,51 Katri Erkkilä ‘00 2018
DISKUS (1kg) 36,95 Emilia Anttila ‘00 2016
SLÄGGA (4kg) 41,80 Jenny Öberg ‘81 1998
SPJUT (600gr) 41,56 Michaela Andersson ‘71 1988
SPJUT (600gr, ny) 40,86 Amanda Liljendal ‘98 2016
5-KAMP 3010 Cecilia Karlsson’ 63 1980
7-KAMP 4726 Amanda Liljendal ‘98 2016
4X100 M 49,26 Jenna Sorvari, Noora Juslin, Sandra Liljendal, Amanda Liljendal 2016
4x300 m 2.48,69 Cecilia Ek '01, Ida Henricson '03, Isabel Nieminen 02', Sandra Liljendal '00 2017
4X400 M 4.02,33 Johanna Blomqvist, Sonja Rehn, Jessica Stolzmann, Martina Harling 1990
3X800 M 7.30,82 Carina Mansner, Gina Westerlund, Martina Harling 1988
4X800 M 10.12,72 Ida Suuronen'04, Eveliina Kitula'05, Emelie Hägglund'05, Ida Finell'05 2018
4X100 M HÄCK (76,2) 66,5h Jenny Nyman, Lone Widestam, Pia Kåll, Charlotta Gustafsson 1995
1000MSTAFETT 2.25,2h Marina Kuisma, Anne Lindberg, Monica Kuisma, Cecilia Karlsson 1980
       
       
       
DAMER 17 ÅR      
       
100 M 12,23 Sonja Rehn ‘72 1989
200 M 25,0h Monica Kuisma ‘65 1980
300 M 40,75 Monica Kuisma ‘65 1981
400 M 57,76 Martina Harling ‘73 1990
800 M 2.17,09 Martina Harling ‘73 1987
1500 M 5.02,30 Johanna Blomqvist ‘75 1990
3000 M 11.23,2 Margita Nyström ‘58 1975
5000 M 21.58,84 Mikaela Törnroos ‘81 1998
80 M HÄCK 11,8h Monica Kuisma 65 1981
100 M HÄCK (84,0) 15,48 Anne Lindberg ‘64 1981
100 M HÄCK (76,2) 14,56 Noora Juslin ‘99 2016
200 M HÄCK 29,24 Martina Harling ‘73 1989
300 M HÄCK 45,16 Jenny Nyman ‘78 1995
1500 M HINDER 6.02,80 Sandra Johansson '03 2017
3000 M GÅNG 18.21,19 Petra Hildén '85 1999
HÖJD 166 Hanna-Maria Helenius '83 2000
STAV 356 Maria Brunberg ‘84 2001
LÄNGD 530 Emma Henriksson ‘93 2008
TRESTEG 11,08 Petra Hildén '85 2002
KULA (3 kg) 14,93 Katri Erkkilä '00 2017
KULA (4 kg) 11,61 Katri Erkkilä '00 2017
DISKUS (1kg) 36,95 Emilia Anttila ‘00 2016
SLÄGGA (4 kg) 41,80 Jenny Öberg ‘81 1998
SLÄGGA (3 kg) 58,22 Jenna Sorvari '00 2017
SPJUT (500gr) 41,85 Amanda Liljendal '98 2015
SPJUT (600gr) 41,56 Michaela Andersson ‘71 1988
SPJUT (600gr, ny) 36,89 Amanda Liljendal '98 2015
5-KAMP 3010 Cecilia Karlsson’ 63 1980
7-KAMP 4547 Amanda Liljendal '98 2015
    (16,40, 156, 12,75, 27,24, 495, 41,41, 2.42,14)  
4X100 M 49,31 Gisela Bergström '04, Ida Henricson '03, Isabel Nieminen '02, Jannika Viljakainen '03 2017
4X300 M 2.48,69 Cecilia Ek '01, Ida Henricson '03, Isabel Nieminen 02', Sandra Liljendal '00 2017
4X400 M 4.19,51 Heini Vendelin, Ilona Wiksten, Jenny Öberg, Annika Rikberg 1997
3X800 M 7.30,82 Carina Mansner, Gina Westerlund, Martina Harling 1988
4X800 M 10.12,72 Ida Suuronen'04, Eveliina Kitula'05, Emelie Hägglund'05, Ida Finell'05 2018
4X100 M HÄCK (76,2) 1.06,5h Jenny Nyman, Lone Widestam, Pia Kåll, Charlotta Gustafsson 1995
       
       
FLICKOR 16 ÅR      
100 M 12,50 Sonja Rehn ‘72 1988
200 M 25,0h Monica Kuisma ‘65 1980
300 M 40,75 Monica Kuisma ‘65 1981
400 M 59,71 Martina Harling ‘73 1989
800 M 2.17,09 Martina Harling ‘73 1987
1500 M 5.02,30 Johanna Blomqvist ‘75 1990
3000 M 11.40,53 Marianne Lindman 1987
80 M HÄCK 11,8h Monica Kuisma ‘65 1981
100 M HÄCK (84,0) 15,4h Anne Lindberg ‘64 1980
100 M HÄCK (76,2) 15,53 Heini Vendelin ‘80 1996
200 M HÄCK 29,24 Martina Harling ‘73 1989
300 M HÄCK 45,41 Filippa Tallqvist '01 2016
1500 M HINDER 6.02,80 Sandra Johansson '03 2017
3000 M GÅNG 18.21,19 Petra Hildén '85 1999
HÖJD 162 Anne Lindberg ‘64 1980
  162 Martina Harling ‘73 1988
STAV 345 Maria Brunberg ‘84 1999
LÄNGD 530 Emma Henriksson ‘93 2008
TRESTEG 11,03 Sandra Liljendal 2015
KULA (3 kg) 13,47 Katri Erkkilä '00 2016
DISKUS (1kg) 36,95 Emilia Anttila ‘00 2016
SLÄGGA (3kg) 54,77 Jenna Sorvari '00 2016
SLÄGGA (4kg) 38,18 Sara Nyström ‘84 1999
SPJUT (500gr) 35,34 Amanda Liljendal '98 2014
SPJUT (600gr) 38,94 Michaela Andersson ‘71 1987
5-KAMP 3344 Anne Lindberg ‘ 64 1980
7-KAMP 4478 Monica Kuisma ‘65 1981
    (12,5, 9.40, 150, 26,2, 484, 25,68, 2.39,8)  
4X100 M 49,31 Gisela Bergström '04, Ida Henricson '03, Isabel Nieminen '02, Jannika Viljakainen '03 2017
4X300 M 2.53,42 Johanna Rajakangas, Malin Forstén, Carina Mansner, Martina Harling 1989
4X400 M 4.49,0 Towa Lindström, Anna-Lena Juslin, Päivi Häkkinen, Margita Nyström 1974
3X800 M 7.30,82 Carina Mansner, Gina Westerlund, Martina Harling 1988
4X800 M 10.12,72 Ida Suuronen'04, Eveliina Kitula'05, Emelie Hägglund'05, Ida Finell'05 2018
4X100 M HÄCK (76,2) 1.10,1h Pia Kåll, Annika Rikberg, Heini Vendelin, Johanna Gröhn 1996
       


Last Updated on 3.11.2018
By Filip Brunberg