Vattenfall föreningscup del 2, Raseborg/Karis 4.8.2016            
            
H17 800 m            
1.     Anton Kunnas    IFSibboV    2.00,73
2.     Robin Dahlström    IFRaseb    2.19,65
3.     Henrik Illman    BorgåAk    2.27,22
    Kim Kytölä    EsboIF    DNF
            
H17 Stav            
1.     Matias Kari    EsboIF    2,60
2.     Victor Kasurinen    BorgåAk    2,60
3.     Casper Tillander    IFSibboV    2,50
4.     Robin Forsman    SjundeåIF    2,20
            
H17 Spjut            
1.     Mikael Granqvist    IFSibboV    43,70
2.     Henrik Lehtimäki    IFSibboV    41,91
3.     Philip Nynäs    IFRaseb    30,64
4.     Arthur Berglund    SjundeåIF    28,53
5.     Eino Könönen    BorgåAk    26,87
            
P15 300 m            
1.     Isac Wedenberg    BorgåAk    37,65
2.     Sebastian Björkman    SjundeåIF    40,49
3.     Alexander Qvist    EsboIF    41,57
4.     Paulus Lehtimäki    IFSibboV    46,82
            
P15 100 m häck   Vind: 2.0            
1.     Daniel Niva    BorgåAk    15,34
2.     Matias Komi    IFSibboV    16,34
    Dennis Forsman    SjundeåIF    DQ
            
P15 Tresteg            
1.     Sebastian Lundqvist    BorgåAk    11,33
2.     Mikael Lehtimäki    IFSibboV    10,20
3.     Lucas Sannholm    SjundeåIF    10,05
4.     Toni Appelqvist    EsboIF    9,99
            
P15 Slägga            
1.     Tobias Söderholm    SjundeåIF    59,58
2.     Otso Uusitalo    EsboIF    22,15
3.     Robin Hildén    IFSibboV    20,26
4.     Max Tallqvist    BorgåAk    19,59
            
P13 200 m  Vind: 1.4            
1.     Rasmus Martin    IFSibboV    26,42
2.     Emil Grabber    IFRaseb    28,25
3.     Wilhelm Parvinen    SjundeåIF     30,59
4.     Fredrik Parvinen    SjundeåIF    30,76
5.     Ben Grönlund    IFRaseb    32,43
6.     Elmer Eriksson    IFSibboV    32,52
7.     Jami Leppäkoski    BorgåAk    32,91
8.     Eerik Nyyssönen    EsboIF    33,35
            
P13 60 m häck   Vind: 1.4            
1.     Matias Tulokas    IFSibboV    10,43
2.     Sebastian Kronberg    IFRaseb    11,01
3.     Kristian Juselius    EsboIF    11,09
4.     Oscar Nyholm    BorgåAk    12,39
            
P13 Längd            
1.     Otto Junnila    IFSibboV    4,22
2.     Emil Nylund    IFSibboV    3,99
3.     Jani Stenbäck    BorgåAk    3,92
4.     Väinö Lupala    IFRaseb    3,89
5.     Oliver Heikkinen    IFRaseb    3,79
6.     Oliver Forsman    IFRaseb    3,74
7.     Rasmus Vuonoranta    EsboIF    3,69
8.     Samuel Wasström    SjundeåIF    3,55
9.     Albin Berglund    SjundeåIF    3,03
            
P13 Kula            
1.     Ahti Pokkinen    IFSibboV    12,51
2.     Aron Johansson    BorgåAk    8,55
3.     Edvin Ekman    SjundeåIF    8,40
4.     Joel Häggblom    EsboIF    7,69
5.     Edward Himberg    IFRaseb    6,99
            
P13 1000 m gång            
1.     Oscar Lindström    IFSibboV     6.50,97
            
P11 150 m            
Heat 1,   Vind: 0.8            
1.     Noel Björkqvist    IFRaseb    23,20
2.     Erik Laru    SjundeåIF    23,84
3.     Henri Aspelin    BorgåAk    23,88
4.     Edvin Holmberg    IFRaseb    23,91
5.     Leo Holmén    SjundeåIF     26,11
Heat 2,   Vind: 1.2            
1.     Jesper Väntsi    IFSibboV    23,12
2.     Jens-Aarne Kero    IFRaseb    24,73
3.     Oliver Carlsson    EsboIF    25,20
            
P11 60 m häck   Vind: 0.7            
1.     Rado Lindberg    EsboIF    11,26
2.     Elliot Schmidt    BorgåAk    11,53
3.     Oscar Lindström    IFSibboV     11,57
4.     Rasmus Tenkanen    IFRaseb    11,70
5.     Aaro Hälikkä    EsboIF    12,66
6.     Samuel Puustinen    BorgåAk    13,61
7.     Cesar Westerholm    IFRaseb    14,43
            
P11 Höjd            
1.     Valter Nylund    IFSibboV    1,18
2.     Simon Ekholm    IFRaseb    1,15
3.     Thomas Isaksson    BorgåAk    1,10
4.     Aron Grönlund    IFRaseb    1,10
5.     Mikael Böckerman    EsboIF    1,10
6.     Linus Henriksson    BorgåAk    1,05
7.     Robert Siro    SjundeåIF    0,95
            
P11 Kula            
1.     Filip Wikholm    IFRaseb    8,33
2.     Christoffer von Schantz    IFRaseb    7,83
3.     Simon Björklöf    IFRaseb    7,61
4.     Oliver Olenius    BorgåAk    6,98
5.     Jens Laitila    SjundeåIF    6,21
6.     Joni Leppäkoski    BorgåAk    6,14
7.     Isak Eriksson    IFSibboV    5,78
8.     Andreas Söderholm    SjundeåIF    5,44
9.     William Forstén    EsboIF    4,18
            
P11 1000 m gång            
1.     Samuel Puustinen    BorgåAk    6.02,76
2.     William Forstén    EsboIF    6.39,50
3.     Benjamin Blom    SjundeåIF    7.49,43
            
D17 800 m            
1.     Amanda Lindström    IFSibboV    2.36,44
2.     Sigrid Berglund    SjundeåIF    2.37,69
3.     Sandra Liljendal    BorgåAk    2.41,15
4.     Anna Dahlström    IFRaseb    2.42,29
5.     Molly Pastewka    EsboIF    2.49,52
            
D17 Stav            
1.     Saga Andersson    EsboIF    4,00
2.     Marielle Gustafsson    EsboIF    3,30
3.     Rebecca Sinkkonen    EsboIF    2,80
4.     Fanny Lindholm    BorgåAk    2,80
5.     Ellen Lindholm    BorgåAk    2,10
5.     Betty Berglund    SjundeåIF    2,10
7.     Lumi Kenttä    IFRaseb    2,00
8.     Emmy Wikström    IFSibboV    1,90
            
D17 Spjut            
1.     Ida Ounaslehto    EsboIF    36,59
2.     Emilia Karell    SjundeåIF    34,54
3.     Nicolina Nynäs    IFRaseb    33,79
4.     Emilia Anttila    BorgåAk    29,14
5.     Belinda Wickholm    IFSibboV    25,09
6.     Riina Rautelin    EsboIF    18,95
            
F15 300 m            
1.     Cecilia Ek    BorgåAk    42,68
2.     Kaisla Torppa    EsboIF    45,80
3.     Siiri Suihkonen    SjundeåIF    49,20
4.     Alina Nikula    IFRaseb    51,42
5.     Matilda Heino    IFSibboV    57,73
            
F15 80 m häck   Vind: 2.1            
1.     Filippa Tallqvist    BorgåAk    12,99
2.     Wilma Jungar    EsboIF    13,18
3.     Sandra Granroth    BorgåAk    15,10
4.     Armi Turtola    EsboIF    15,83
5.     Cecilia Orre    IFRaseb    16,07
            
F15 Tresteg            
1.     Isabel Nieminen    BorgåAk    10,60
2.     Karita Auvinen    SjundeåIF    9,75
3.     Sara Sjöström    BorgåAk    9,50
4.     Meri Järvensivu    EsboIF    8,78
5.     Carolina Sandström    IFSibboV    8,61
            
F15 Slägga            
1.     Emmy Ollas    BorgåAk    33,94
2.     Lina Olenius    BorgåAk    32,54
3.     Amanda Salin    IFRaseb    21,94
4.     Ellen Blomqvist    IFSibboV    21,77
5.     Rebecca Siro    SjundeåIF     19,54
            
F15 1000 m gång            
1.     Fanny Erlund    IFSibboV    6.15,67
2.     Lina Olenius    BorgåAk    6.32,56
            
F13 200 m   Vind: 2.4             
1.     Jannika Viljakainen    BorgåAk    27,78
2.     Noomi Malmgren    SjundeåIF    28,54
3.     Ella Paukku    EsboIF    28,86
4.     Sara Ekman    BorgåAk    31,84
5.     Vilja Minkkinen    IFRaseb     31,96
6.     Eevi Strandström    IFSibboV    33,07
            
F13 60 m häck   Vind: 1.0            
1.     Sandra Björklöf    IFRaseb    9,83
2.     Carla Liukkonen    SjundeåIF    9,91
3.     Ida Henricson    BorgåAk    10,15
4.     Sandra Johansson    BorgåAk    10,77
5.     Silja Andersson    EsboIF    11,11
6.     Vanessa Lindberg    IFSibboV    12,84
            
F13 Längd            
1.     Gisela Bergström    BorgåAk    5,00
2.     Elvira Johansson    BorgåAk    4,20
3.     Saimi Lupala    IFRaseb    4,18
4.     Linnea Karjala    EsboIF    3,87
5.     Ida Hilkku    SjundeåIF    3,75
6.     Malin Tillander    IFSibboV    3,74
7.     Sofie Lindgren    IFRaseb    3,70
            
F13 Kula            
1.     Patricia Kellgren    BorgåAk    11,88
2.     Senja Pantti    IFSibboV    9,89
3.     Maria Wide    IFRaseb    8,89
4.     Emma Backlund    BorgåAk    8,07
5.     Ina Appelqvist    EsboIF    7,91
6.     Alexandra Broman    SjundeåIF    7,32
7.     Tilda Toivonen    EsboIF    7,16
            
F13 1000 m gång            
1.     Saimi Lupala    IFRaseb    5.39,29
2.     Linnea Karjala    EsboIF    6.08,07
3.     Sandra Johansson    BorgåAk    6.28,40
4.     Veronica Lindberg    IFSibboV    6.47,82
5.     Alexandra Broman    SjundeåIF    8.10,49
            
F11 150 m            
Heat 1,   Vind: 1.4            
1.     Eveliina Kitula    BorgåAk    22,89
2.     Madelaine Nyman    IFRaseb    23,31
3.     Alexandra Nylund    EsboIF    23,53
4.     Anniina Rahunen    EsboIF    23,59
5.     Nicole Broman    SjundeåIF    24,59
6.     Carolina Friman    IFRaseb    25,13
7.     Matilda Silfver    IFRaseb    25,31
Heat 2,   Vind: 2.0            
1.     Fanny Kero    IFRaseb    22,22
2.     Wilma Holmberg    SjundeåIF    25,28
3.     Alexandra Kinnunen    BorgåAk    25,71
4.     Jill Friberg    IFRaseb    26,05
5.     Fanny Orre    IFRaseb     26,87
6.     Minea Borgman    IFSibboV     27,15
            
F11  60 m häck   Vind: 1. .9            
1.     Bodil Wikholm    IFRaseb    11,11
2.     Selma Lepistö    BorgåAk    11,30
3.     Leonie Winell    EsboIF    11,39
4.     Emmi Hilkku    SjundeåIF    12,01
5.     Erin Johansson    BorgåAk    12,22
6.     Lotta Lehtimäki    IFSibboV    12,29
7.     Ella Råstedt    EsboIF    13,12
            
F11 Höjd            
1.     Cassandra Nynäs    IFRaseb    1,30
2.     Emelie Hägglund    BorgåAk    1,27
3.     Ida Finell    BorgåAk    1,21
4.     Saga Bergholm    EsboIF    1,15
5.     Pinja Valppu    IFSibboV     1,10
6.     Jessica Kullberg    IFRaseb    1,05
7.     Daniela Wasström    SjundeåIF    1,05
            
F11 Kula            
1.     Emma Backlund    IFRaseb    8,70
2.     Jessica Björksten    BorgåAk    7,83
3.     Julia Nystrand    EsboIF    7,70
4.     Erin Fagerström    IFRaseb    6,58
5.     Miranda Andersin    BorgåAk    6,35
6.     Malin Karell    SjundeåIF    5,40
7.     Elin Tillander    IFSibboV    3,85
8.     Inka-Lina Laitila    SjundeåIF    3,38
            
F11 1000 m Gång            
1.     Miranda Andersin    BorgåAk    6.29,95
2.     Selma Lupala    IFRaseb    8.17,92



Finalen Tera-serien 2016
FinaaliTera-sarja 2016


1. Tampereen Pyrintö 384,5,
2. Espoon Tapiot 370,
3. Jyväskylän Kenttäurheiljat 352,
4. Seinäjoenseudun Urh 335,
5. Helsingn Kisaveikot 325,5,
6. Turun Urheiluliitto 300,
7. Lahden Ahkera 268,5,
8. Borgå Akilles 255,5,
9. KeskiUudenmaan Yleisurh 249,
10. Lappeenrannan UM 248,
11. Imatran Urh 236,5,
12. Hyvinkäänseudun Urh 227,
13. Hämeenlinnan Tarmo 182,5,
14. Karhulan Katajaiset 172,
15. Savonlinnan Riento 171,
16. Nokian Urh 134

Vattenfall-föreningscup NÅID 2016

Poäng totalt / Pisteet yhteensä
1. Borgå Akilles 30554

2. IF Sibbo-Vargarna 23107
3. Esbo IF 22526
4. Sjundeå IF 21908
5. IF Raseborg 19521

Poäng del 1 / Pisteet osa 1
1. Borgå Akilles 16295
2. Esbo IF 12687
3. Sjundeå IF 12235
4. IF Sibbo-Vargarna 11693
5. IF Raseborg 9918

Poäng del 2 / Pisteet osa 2
1. Borgå Akilles 14259
2. IF Sibbo-Vargarna 11414
3. Esbo IF 9839
4. Sjundeå IF 9673
5. IF Raseborg 9603

Hela landets poäng/
Koko maan pisteet