RESULTAT - 2018 - TULOKSIA                                                                    

Resultatplock 2018 Tulospoimintoja         Resultatplock halltävlingar 2018 Hallikisat 

Januari 2018 Tammikuu                      MajJuniJuliAugustiSeptember

Sö 7.1 Arla halltävling Vanda
Fr 12.1 Vinterkarneval i stav, Pajulahti
Sö 14.1 Vinterkarneval i stav, Pajulahti
Sö 14.1 Pikajuoksucup, Lahtis
Lö 20.1 200m halltävling, H:fors/K
Lö 20.1 DM i mångkamp, Åbo
Lö 20.1.2018 NÅID öppna hall  DM F/P9-15 Helsingors
Sö 21.1.2018 NÅID öppna hall DM D/H, D/H19, D/H17 Helsingfors
Lö 27.1 Av. Helsyn hallit 1 (H, H19, H17, D, D19, D17) H:fors, Kvarnbäcken
Sö 28.1 Helsyn junnuviestit H:fors, Kvarnbäcken

Februari 2018 Helmikuu

Lö 3.2 Hall-FM diskus i Björneborg / SM Kiekon hallimestaruuskilpailut Pori
Lö-Sö 3-4.2 Av. Helsyn hallit 2 (H, H19, H17, D, D19, D17) H:fors, Kvarnbäcken
Lö-Sö 17.-18.2 Hall-FM H/D H:fors Kvarnbäcken / SM-hallit H:ki Liikuntamylly
Fr-Sö 23.-25.2 Hall-FM H/D22,19,17 / SM-halli M/N22,19,17 Kuortane

Mars 2018 Maaliskuu

Fr-Sö 9-11.3 Tampere Junior Indoor Games (10-15år)  Tampereen Pyrintö/TJIG
Sö 25.3  kl. 10 Gustafs skoltävlingar i Kokonhallen

April 2018 Huhtikuu

Lö 8.4 Helsingin OP Junior GP, H:fors, Kvarnbäcken
Må 16.4 kl. 18.00 Akilles mästerskap i terränglöpning del 1, Humla parkering
Må 23.4 Östra Kretsens mästerskap i terräng, Borgå
Må 23.4 kl. 18.00 Akilles mästerskap i terränglöpning del 2, Jonasbacken
Lö 28.4 NÅIDM terräng P/F 9-13 Kerava
Lö 28.4 Regionmästerskap terräng H/D, H/D 17-19,  P/F14-15, Kerava

Maj 2018 Toukokuu

On 2.5 kl. 18.00 Akilles mästerskap i terränglöpning del 3, Jonasbacken
Lö 12.5 kl. 10.00 Borgå VÅRKAST Borgbackens kastplan / KEVÄTHEITOT
Fr-Lö 18-19.5 Stafettkarnevalen, Åbo
On 23.5 kl. 18 Östra Kretsens juniorstafetter, Borgå / Centralidrottsplan 
Må-Ti 28-29.5 RegionM Herrar/Damer, AlueM M/N, H:fors/D
On 30.5 kl. 17.30 Borgåbarnens Olympiad / Lasten Olympialaiset, Centralidrottsplan
To 31.5 Tilastopajacup Tähtikisat, Åbo
 
Juni 2018 Kesäkuu

Ti 5.6  Paavo Nurmi Games, Åbo
On 6.6  Ungdoms Elittävlingar / Nuorten eliittikisat, Janakkala
On 6.6 kl. 18 NÅID:s Föreningscup del 1, Borgå/C
Lö 9.6 kl. 11 NÅID:s pojk/flickstafetter, Sibbo/N
Ti 12.6 Tomatspelen, Närpes
On 13.6 kl. 18 Veckotävling 1 / Viikkokisa 1
On 13.6  Motonet GP, Esbo/A
Fr-Sö 14-16.6 Youth Athletic Games  Esbo
Sö 17.6  Karis Telefon Junior Games, Raseborg
Sö 17.6 Aktia Tähtikisat, Raseborg
Må-Ti 18-19.6 RegionM i mångkamp, H:fors/D
Må-Ti 18-19.6 SFIM i mångkamp,  (SFIM H/D, H/D17, P/F15), H:fors/D
Ti 19.6 Tilastopajacup 2 i Åbo
On 20.6 Ungdoms Elittävlingar / Nuorten eliittikisat, Vanda
On 20.6 kl. 18 NÅID:s P/F mångkamp del 1 (F/P 9-13) Sibbo
On 20.6 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, mångkamper, Sibbo
Lö 23.6  Motonet GP, Kuortane
Må 25.6 Lival-Games, Sibbo/Nickby
On 27.6 kl. 18 Veckotävling 2 Centralidrottsplan/ Viikkokisa 2 Keskuskenttä
On 27.6  Stjärnspel / Tähtikisat, Orimattila
To 28.6 Stavkarneval, Somero
To 28.6 Häckkarneval, Jämsä/J
Lö 30.6 Uthållighets- längd- och trestegskarneval, Jämsä 

Juli 2018 Heinäkuu

Sö 1.7 Stavkarneval, Somero
Sö 1.7 Sprintkarneval, Jämsä/J
Må 2.7 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, Lovisa
On 4.7  Motonet GP, Joensuu
On 4.7 kl. 17.30  Borgå Stavcup 1  för 9-19 år
Fr-Sö 6-8.7 Lohja Junior Games, Lojo
Lö-Sö 7-8.7 SFI mästerskapen (H/D, H/D17, P/F15) Jakobstad
TI 10.7 Häme Games, Riihimäki
To 12.7 Team Sportia Junior Games, Raseborg
Sö 15.7 kl. 11 BORGÅ TOPGAMES / PORVOON HUIPPUKISAT, Borgå
On 18.7 kl. 17.30  Akilles mästerskap 1, mångkamp (poängberäkningsprogram)
To-Sö 19-22.7 Kalevan kisat, Jyväskylä
Ti 24.7 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, Liljendal
On 25.7 kl. 18 Akilles mästerskap 2, gång
On-To 25-26.7 RegionM H/D 17-19 Hyvinge
Lö 28.7  NÅID:s P/F mångkamp del 2 (9-13år), Raseborg/Karis
Sö 29.7  Stjärnspel / Tähtikisat, Helsingfors
Ti 31.7 kl. 18 Veckotävling 3 / Viikkokisa 3, och Akilles mästerskap del 3 på Centralidrottsplan

Augusti 2018 Elokuu

Fr-Sö 3-5.8 FM H/D 19, 22 / SM M/N19-22, Laitila
Må 6.8 kl. 18 Akilles mästerskap 4, Centralidrottsplan
On 8.8 kl 17.00  NÅID:s Seuracup del 2, Esbo, OBS Otnäs plan
Må-Sö 6-12.8 EM (Friidrott) i Berlin, GER
Fr-Sö 10-12.8  FM P/F 14, 15  - SM P/T 14, 15,  Saarijärvi
Fr-Sö 10-12.8  FM H/D 16, 17,  Esbo - SM M/N 16, 17,  Espoo
Ti-On 14-15.8 Södra och Sydöstra Regionens mästerskap stafett H/D, H/D 17-19 (Nåid, Helsy, Uudy, LaSy. Kymy, Eky), Borgå - Eteläisen ja Kaakkoisen alueen mestaruusviestit
Lö-Sö 18-19.8 NÅID pojk/flickdagar 9-15 år, Raseborg
Må 20.8 kl. 17.30 Borgå Stavcup del 2 (9-13 år) , Borgå  Akilles mästerskap 5
On 22.8 kl. 17.30  47. Vasakisa  (Akilles, PU, Uusimaa)
On 22.8 kl. 17.30 Borgå Stavcup del 2 (14-19 år),  Borgå  Akilles mästerskap 5
To 23.8  Motonet GP Finaali, Villmanstrand
Lö-Sö 25-26.8 FM i mångkamp D22-D19-H17, F15-P14 Oulu
Sö 26.8 kl. 12 Hippolöpning (PU), Borgå
Må 27.8 kl. 18.00 Veckotävling 4 / Viikkokisa 4, Akilles mästerskap 6 på Centralidrottsplan
Fr-Lö 31.8-1.9  SVE - FIN landskamp D/H, D/H17, Tammerfors

September 2018 Syyskuu

Lö 1.9 Föreningscup Finaler Tera-serien Nokian Urheilijat
Må 3.9 kl. 17 Borgå Stavcup del 3 (F/P 9-13 år) på Centralidrottsplan
Ti 4.9 kl. 9.30 Porvoon suomenkieliset koulukisat, keskusurheilukentällä (koulut hoitavat)
On 5.9 kl. 17 Borgå Stavcup del 3 (F/P 14-15, H/D 17-19 år) på Centralidrottsplan
On 5.9 kl. 18 Akilles mästerskap 7 på Centralidrottsplan 
To 6.9 kl. 9.30 Borgå svenskspråkiga skoltävlingar, Centralidrottsplan (skolorna sköter)
Fr 7.9 kl. 18 Akilles mästerskap 8 (slägga) på Borgbackens kastplan
Lö-Sö 8-9.9 FM-stafett - SM-viestit, St Michel
Må 10.9 kl. 18 Akilles mästerskap 9 på Centralidrottsplan
Lö-Sö 15-16.9 KLL:n yu -kisat, Tavastehus