Tävlingsprogram    2022   -Kilpailuohjelma

Akilles friidrott – Program för 2022
Senast uppdaterad 20.6.2022 (fb/lr) med reservering för förändringar

SUL:s tävlingskalender , http://www.kilpailukalenteri.fi/

? = 2022 ej ännu uppdaterade / 2021 ei päivitetty

Januari 2022 Tammikuu

Lö 22.1 NÅID öppna hall F/P 9-15 år, H:fors, Kvarnbäcken
Sö 23.1 NÅID öppna hall DM D/H, D/H19, D/H17, H:fors, Kvarnbäcken*
Lö- Sö 22-23.1 Hall-FM mångkamper / SM-hallimoniottelut, Lahtis
Lö-Sö 29-30.1 Av. Helsyn hallit 1 (H, H19, H17, D, D19, D17) H:fors, Kvarnbäcken

Februari 2022 Helmikuu

Lö-Sö 5.2 Av. Helsyn hallit 2 (H, H19, H17, D, D19, D17) H:fors, Kvarnbäcken
Lö 5.2 vinterkast-FM diskus i Björneborg / SM Kiekon talvimestaruuskilpailut Pori
Lö-Sö 19-20.2 Hall-FM H/D / SM-hallit Kuopio
Fr-Sö 26-27.2 Hall-FM H/D22,19,17 / SM-halli M/N22,19,17 Helsingfors

Mars 2022 Maaliskuu

Fr-Sö 11-13.3 Tampere Junior Indoor Games (10-15år)  Tampereen Pyrintö/TJIG
Lö 5.3 vinterkast-FM slägga i Kaustby / SM Moukarin talvimestaruuskilpailut Kaustinen
Lö 19.3 RegionM landsvägslöpning H/D, H/D19, H/D17 , Vanda/Håkansböle

April 2022 Huhtikuu

Sö 17.4 FM landsväg H/D, H/D 17-19 Raumo
Må 25.4 kl. 18.00 Akilles mästerskap i terränglöpning del 1, plats ??
To 28.4 kl. 18.00 Akilles mästerskap i terränglöpning del 2, plats ??
Lö 23.4 Regionmästerskap terräng H/D, H/D 17-19,  P/F14-15, Kotka

Maj 2022 Toukokuu

Må 2.5 kl. 18.00 Akilles mästerskap i terränglöpning del 3, Jonasbacken
Lö 7.5  kl. 10 Gustafs skoltävlingar på Centralidrottplanen
Lö 9.5 NÅIDM terräng P/F 9-13 Lovisa (inhiberad)
Lö 14.5 kl. 10.00 Borgå VÅRKAST Borgbackens kastplan / KEVÄTHEITOT
Fr-Lö 21-21.5 Stafettkarnevalen, H:fors/Stadion
On 25.5  Motonet GP, Lahtis
To 26.5 Toukokuun kisat, H:fors/D
To 26.5 RegionM 10000m, H:fors/D
Ti 31.5 Tilastopajacup 1 i Åbo

Juni 2022 Kesäkuu

On 1.6  Motonet GP, Tammerfors
On 1.6 kl. 18 Veckotävling 1 Centralidrottsplan/ Viikkokisa 1 Keskuskenttä
Må 6.6  kl. 17.30 Borgåbarnens Olympiad / Lasten Olympialaiset, Centralidrottsplan  
Ti 7.6 Tilastopajacup 2 i Åbo
On 8.6  Motonet GP, Esbo
Sö 12.6 kl 11 NÅID:s pojk/flickstafetter, Borgå
Ti 14.6  Paavo Nurmi Games, Åbo
Fr-Sö 17-19.6 Youth Athletic Games  Lahtis
Ti 21.6 kl. 17.30 Borgå släggtävling 1 – Porvoon Moukarikisa 1, Borgbackens kastplan / Linnanmäen heittokenttä
On 22.6 kl. 18 NÅID:s Föreningscup del 1, Raseborg
Lö 18.6  Motonet GP, Kuortane 
On 22.6 Tähtien kisa, Orimattila
On 22.6 Tilastopajacup 3 i Åbo
Lö-Sö 25-26.6  VM-ranking tävling , Uleåborg
Må 27.6 Lival-Games, Sibbo/Nickby
Ti 28.6 kl. 18 Veckotävling 2 Centralidrottsplan/ Viikkokisa 2 Keskuskenttä
To-Sö 30.6-3.7 Grenkarnevaler / Lajikarnevaalit

Juli 2022 Heinäkuu

To 7.7 kl. 18 NÅID:s P/F mångkamp del 1 (F/P 9-13) Pargas
Må-To 4-7.7 EM H/D17 , Jerusalem ISR
Må 4.7 kl. 18.00  Borgå Stavcup 1  för 9-19 år
Lö 9.7 kl. 11  VBO BORGÅ TOPGAMES / VBO PORVOON HUIPPUKISAT, Borgå
Sö 10.7 kl. 14 TOPGAMES Sprint
Ti-On 12-13.7 RegionM Herrar/Damer, ALueM Miehet/Naiset, Riihimäki
Ti 13.7 Diskustävling – Kiekkokisa  Borgbackens kastplan – Linnanmäen heittokenttä
Lö 16.7 RegionM hinder Kaukkala
15-24.7 VM H/D, Oregon USA
On 20.7 kl. 18 Akilles mästerskap 1 mångkamp på Centralidrottsplan
Må 20.7 Tilastopajacup 4 i Åbo
To 21.7 Hämes Games Riihimäki
Ti 26.7 kl. 18 Veckotävling 3 / Viikkokisa 3, och Akilles mästerskap del 2 på Centralidrottsplan
Ti 26.7  Motonet GP, Jyväskylä
On-To 27-28.7 kl. 17  RegionM H/D 17-19, AlueM M/N 17-19 Helsingfors/D
Fr-Sö 29-31.7 Lohja Junior Games, Lojo

Augusti 2022 Elokuu

Må-Ti 1-2.8 RegionM P/F 14-15, AlueM P/T14-15 Hfors/D
Ti 2.8 Tilastopajacup 5 i Åbo
1-6.8 VM H/D19, Cali COL
To-Sö 4-7.8 Kalevan kisat, Joensuu
On 3.8 kl. 17.30 Borgå släggtävling 2 – Porvoon Moukarikisa 2, Borgbackens kastplan / Linnanmäen heittokenttä
Må 8.8 kl 18.00  NÅID:s Föreningscup del 2, NÅID:in seuracup 2, Sibbo/N
Fr-Sö 12-14.8  FM P/F 14, 15  – SM P/T 14, 15, Nurmijärvi
Fr-Sö 12-14.8  FM H/D 16, 17,  – SM M/N 16, 17, Lempäälä
Må 15.8 kl. 17.30 Borgå Stavcup del 2 (9-13 år), Borgå  Akilles mästerskap 3
On 17.8 kl. 17.30 Vasakisa  (Akilles, PU, Uusimaa)
On 17.8 kl. 17.30 Borgå Stavcup del 2 (14-19 år) Borgå  Akilles mästerskap 3
Lö-Sö 19-21.8 SFI mästerskapen (H/D, H/D17, P/F15) Mariehamn
Lö 20.8 FM maraton Åbo
On 24.8  Motonet GP, Villmanstrand
On 24.8 kl. 18.00 Veckotävling 4 / Viikkokisa 4, Akilles mästerskap 4 på Centralidrottsplan
Fr-Sö 26.28.8 FM H/D 19, 22 / SM M/N19-22, Vasa
Lö-Sö 27-28.8 NÅID pojk/flickdagar 9-13 år, Esbo/Otnäs
Må 29.8 kl. 18 Akilles mästerskap 5 på Centralidrottsplan
Må 29.8 kl. 17.30 Borgå Stavcup del 3 (F/P 9-13 år, F/P 14-15) på Centralidrottsplan
Ti 30.8 Tilastopajacup 5 i Åbo
On 31.8 kl. 17.30 Borgå Stavcup del 3 (H/D 17-19 år) på Centralidrottsplan
Ti-On 30-31.8 Södra och Sydöstra RM stafett H/D, H/D 17-19 – Eteläisen ja Kaakkoisen AM-viestit H:fors/D

September 2022 Syyskuu

Lö 3.9 Föreningscup Finaler (C-final Vanda)
Lö-Sö 3-4.9 FIN – SVE landskamp H/D, H/D17, Hfors/Stadion
Må 5.9 kl. 18 Akilles mästerskap 6 på Centralidrottsplan   Tidsschema – Aikataulu
On 7.9 kl. 18 Akilles mästerskap 7 på Centralidrottsplan  
To 8.9 kl. 17.00 Borgå höstslägga – Porvoon syysmoukari   Akilles mästerskap 8 (slägga), Borgbackens kastplan / Linnanmäen heittokenttä
Lö-Sö 10-11.9 FM-stafett – SM-viestit, Jyväskylä
Sö 11.9 kl. 12, 49. Lassen Hölkkä, Mörskom
On 14.9 kl. 18-20 ÄREVARVET, och Grillfest centralidrottsplanen Borgå, KUNNIAKIERROS ja Grillijuhlat keskuskenttä
Lö-Sö 17-18.9 FM i mångkamp H/D22-H/D19-H/D17, P/F14-P/F15 Lahtis
Lö 17.9??  NÅID:s P/F mångkamp (9-13år), Vanda/Sandkulla

Oktober 2022 Lokakuu

Sö 2.10 kl. 10 Oktober Tian, Tolkis

November-December 2022 Marras-Joulukuu

Sö 6.11 NM-terräng Oslo, NOR
Sö 11.12 EM-terräng Turin ITA