Välkommen till Borgå och TOPGAMES SPRINT
tävlingen söndagen 10.7.2022 med början kl. 14.

TIDSSCHEMA söndag 10.7.2022 (uppdateras)

Bekräftning
Bekräfta dej i tältet vid porten, du får också din tävlingsnummer där.

Preliminärt tidsschema

14.00 D 100 m häck (83,8) försök
14.15 H 110 m häck (106,7) försök
14.30 H 100 m försök
14.30 H/D Längd
14.45 D 100 m försök
15.10 H 400 m final (A,B,C,D)
15.30 D 400 m final (A,B,C)
16.00 H 110 m häck (106,7) final
16.10 D 100 m häck (83,8) final
16.20 H 100 m final (A,B,C…)
16.50 D 100 m final (A,B,C…)

Borgå renoverade centralidrottsplan (2017) har bevisligen snabba banor och med medvindsgaranti erbjuds möjlighet till topptider

Vi premierar vinnaren i löpgrenarna med 300 euro.

Vår målsättning är att erbjuda idrottarna en kvalitativ tävling och för publiken en underhållande tillställning.
Reservera tävlingen i kalendern redan nu och kom förbättra dina rekord!

ANMÄLNING
Anmälan till TOPGAMES Sprint görs via www.kilpailukalenteri.fi senast torsdagen den 7.7.2022. 
Om du anmäler via e-post bör du ange namn, licensnr, förening, klass och grenar med årsbästa (el.personbästa). E-post: leif.rikberg@akilles.fi

DELTAGARAVGIFTER: 15 euro/gren. Avgiften inbetalas senast 7.7.2022 på konto: Borgå Akilles FI78 4050 1040 0196 21.
EFTERANMÄLAN. Om det finns plats, 25 euro/gren.

FÖRFRÅGNINGAR: Lars Fagerholm 0400-432 166, Ray Blomqvist 050-550 9829

BEKRÄFTNING AV DELTAGANDE
Bekräfta dej i tältet vid porten, du får också din tävlingsnummer där.

Varmt välkommen till Borgå

Tervetuloa Porvooseen ja TOPGAMES SPRINT
huippukisaan sunnuntaina 10.7.2022 klo. 14

ALUSTAVA AIKATAULU 10.7.2022 (päivitetään)

Osanoton varmistus
Varmista osanottosi teltassa portin vieressä, saat samalla kilpailunumerosi

Alustava aikataulu

14.00 N 100 m aj (83,8) alkuerät
14.155 M 110 m aj (106,7) alkuerät
14.30 M 100 m alkuerät
14.30 M/N Pituus
14.45 N 100 m alkuerät
15.10 M 400 m loppukilpailu (A,B,C,D)
15.30 N 400 m loppukilpailu (A,B)
16.00 M 110 m aj (106,7) loppukilpailu
16.10 N 100 m aj (83,8) loppukilpailu
16.20 M 100 m loppukilpailu (A,B,C…)
16.50 N 100 m loppukilpailu (A,B,C…)

Porvoon uusittu keskuskenttä (2017) on todistetusti
nopea ja myötätuulitakuun siivittämänä tarjoaa
mahdollisuuden huippuaikoihin.

Palkitsemme juoksulajien voittajat 300 eurolla.

Tavoitteemme on luoda urheilijoille laadukkaat kisat ja katsojille viihdyttävän tilaisuuden.
Varaa nyt päivämäärä kalenterista ja tule rikkomaan ennätyksiä!

ILMOITTAUTUMINEN
Ilmoittautuminen TOPGAMES Sprinttiin tehdään www.kilpailukalenteri.fi kautta viimeistään torstaina 7.7.2022.
Mikäli ilmoittaudut sähköpostilla ilmoita nimi, lisenssinro, seura, sarja ja lajit sekä tämän vuoden paras tulos. Sähköposti: leif.rikberg@akilles.fi

OSANOTTOMAKSUT: 15 euroa/laji. Maksu suoritetaan viimeistään 7.7.2022 tilille Borgå Akilles FI78 4050 1040 0196 21.
JÄLKI-ILMOITTAUTUMINEN: mikäli lajeihin mahtuu, 25 euroa/laji.

TIEDUSTELUT:
Lars Fagerholm 0400-432 166, Ray Blomqvist 050-550 9829

OSANOTON VARMISTUS:
Varmista osanottosi teltassa portin vieressä, saat samalla kilpailunumerosi

Lämpimästi tervetulleita Porvooseen!

TOPGAMES Sprint 2021
Borgå Akilles 22.07.2021

RESULTAT – TULOKSET

M 100m
1) Viktor Thor BorgåAk 10,41
2) Roope Saarinen ViipU 10,44
3) Tuukka Huuskola ViipU 10,45
4) Santeri Örn PolvijU 10,48
5) Arttu Paananen HIFK 10,61
6) William Thor BorgåAk 10,62
7) Eljas Aalto IFSibboV 10,65
8) Leo Uusimäki KU-58 10,82
9) Heikki Nieminen JanJa 10,82
10) Jonathan Brace BorgåAk 10,85
11) Jasper Leppäkangas KanksLei 10,87
12) Joel Turkka TampPy 10,90
13) Jonni Blomqvist BorgåAk 10,91
14) Jonathan Hyvärinen HKV 10,94
15) Joonas Liukkonen PolvijU 10,94
16) Karim Echahid LahdA 11,01
17) Juuso Pyyhtiä LahdA 11,34
18) Anton Kunnas IFSibboV 11,61
Christer Strömberg HKV DNS
Niklas Tallqvist BorgåAk DNS
Santeri Vauhkonen JoutsKu DNS
Pekka Sinkkonen HIFK DNS
Petri Ihander KeskiUYU DNS
Viljami Hietaharju JoensKa DNS

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +2,6
1) Santeri Örn PolvijU 10,48
2) Juuso Pyyhtiä LahdA 11,34
3) Anton Kunnas IFSibboV 11,61
Christer Strömberg HKV DNS
Niklas Tallqvist BorgåAk DNS
Santeri Vauhkonen JoutsKu DNS

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +3,2
1) Leo Uusimäki KU-58 10,82
2) Jasper Leppäkangas KanksLei 10,87
3) Joel Turkka TampPy 10,90
4) Karim Echahid LahdA 11,01
Pekka Sinkkonen HIFK DNS
Petri Ihander KeskiUYU DNS

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +3,5
1) William Thor BorgåAk 10,62
2) Heikki Nieminen JanJa 10,82
3) Jonathan Brace BorgåAk 10,85
4) Jonni Blomqvist BorgåAk 10,91
5) Jonathan Hyvärinen HKV 10,94
6) Joonas Liukkonen PolvijU 10,94

Loppukilpailu erä 4, Tuuli: +3,2
1) Viktor Thor BorgåAk 10,41
2) Roope Saarinen ViipU 10,44
3) Tuukka Huuskola ViipU 10,45
4) Arttu Paananen HIFK 10,61
5) Eljas Aalto IFSibboV 10,65
Viljami Hietaharju JoensKa DNS


Alkuerät erä 1, Tuuli: +3,3
1) Roope Saarinen ViipU 10,36
2) Viktor Thor BorgåAk 10,42
3) Heikki Nieminen JanJa 10,75
4) Ilari Ryyppö TampU 11,10
5) Santeri Vauhkonen JoutsKu 11,54
Hannes Siitonen HKV DNS

Alkuerät erä 2, Tuuli: +2,3
1) Jasper Leppäkangas KanksLei 10,80
2) Leo Uusimäki KU-58 10,83
3) Joel Turkka TampPy 10,95
4) Pekka Sinkkonen HIFK 11,20
5) Anton Kunnas IFSibboV 11,69
6) Niklas Tallqvist BorgåAk 11,75

Alkuerät erä 3, Tuuli: +3,1
1) Tuukka Huuskola ViipU 10,44
2) William Thor BorgåAk 10,66
3) Karim Echahid LahdA 10,93
4) Pavel Mäkinen HIFK 10,99
5) Juuso Pyyhtiä LahdA 11,33

Alkuerät erä 4, Tuuli: +4,5
1) Eljas Aalto IFSibboV 10,47
2) Jonathan Brace BorgåAk 10,65
3) Jonni Blomqvist BorgåAk 10,73
4) Jonathan Hyvärinen HKV 10,74
5) Petri Ihander KeskiUYU 10,85
Santeri Örn PolvijU

Alkuerät erä 5, Tuuli: +3,3
1) Arttu Paananen HIFK 10,53
2) Viljami Hietaharju JoensKa 10,58
3) Joonas Liukkonen PolvijU 10,75
4) Lauri Eneh TampU 11,44
5) Christer Strömberg HKV 13,34


N 100m
1) Aino Pulkkinen JyväskKU 11,67
2) Merituuli Jääskeläinen LappUM 11,87
3) Pirkitta Marjanen PorinYU 12,01
4) Sanni Mahonen JyväskKU 12,05
5) Sara Francis JyväskKU 12,09
6) Henriikka Parpala HIFK 12,10
7) Kerttu Latvala KeskiUYU 12,25
8) Petra Häggqvist HKV 12,42
9) Silja Jaatinen HIFK 12,50
10) Elin Holmberg IFSibboV 12,52
11) Noora Juslin BorgåAk 12,54
12) Lotta Lahtinen IFRaseb 12,61
13) Sonja Nousiainen MikkKV 12,72
14) Laura Andberg HKV 12,75
15) Olivia Marttila VantSa 12,77
16) Elin Mickos IFSibboV 12,97
17) Maija Pitkänen TuUL 13,09
18) Anniina Haapala JoutsPo 13,17
19) Silja Nieminen KeskiUYU 13,82
20) Virpi Vähäkangas KerU 14,20
21) Kati Oikarinen HKV 14,72
Jenni Eloranta VihdVie
Heidi Parikka HKV DNS
Kira Kruuti HKV DNS

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +2,4
1) Silja Nieminen KeskiUYU 13,82
2) Virpi Vähäkangas KerU 14,20
3) Kati Oikarinen HKV 14,72

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,5
1) Olivia Marttila VantSa 12,77
2) Anniina Haapala JoutsPo 13,17
Jenni Eloranta VihdVie

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +1,1
1) Lotta Lahtinen IFRaseb 12,61
2) Sonja Nousiainen MikkKV 12,72
3) Laura Andberg HKV 12,75
4) Elin Mickos IFSibboV 12,97
5) Maija Pitkänen TuUL 13,09
Heidi Parikka HKV DNS

Loppukilpailu erä 4, Tuuli: +3,2
1) Henriikka Parpala HIFK 12,10
2) Petra Häggqvist HKV 12,42
3) Silja Jaatinen HIFK 12,50
4) Elin Holmberg IFSibboV 12,52
5) Noora Juslin BorgåAk 12,54
Kira Kruuti HKV DNS

Loppukilpailu erä 5, Tuuli: +2,1
1) Aino Pulkkinen JyväskKU 11,67
2) Merituuli Jääskeläinen LappUM 11,87
3) Pirkitta Marjanen PorinYU 12,01
4) Sanni Mahonen JyväskKU 12,05
5) Sara Francis JyväskKU 12,09
6) Kerttu Latvala KeskiUYU 12,25


Alkuerät erä 1, Tuuli: +3,7
1) Sara Francis JyväskKU 11,90
2) Sanni Mahonen JyväskKU 12,01
3) Silja Jaatinen HIFK 12,42
4) Lotta Lahtinen IFRaseb 12,45
5) Maija Pitkänen TuUL 12,64

Alkuerät erä 2, Tuuli: +4,0
1) Aino Pulkkinen JyväskKU 11,73
2) Noora Juslin BorgåAk 12,19
3) Sonja Nousiainen MikkKV 12,54
4) Heidi Parikka HKV 12,60
5) Jenni Eloranta VihdVie 13,24

Alkuerät erä 3, Tuuli: +3,1
1) Pirkitta Marjanen PorinYU 11,96
2) Henriikka Parpala HIFK 12,16
3) Elin Mickos IFSibboV 12,67
4) Silja Nieminen KeskiUYU 13,71
5) Virpi Vähäkangas KerU 14,02

Alkuerät erä 4, Tuuli: +3,1
1) Merituuli Jääskeläinen LappUM 11,80
2) Petra Häggqvist HKV 12,14
3) Elin Holmberg IFSibboV 12,35
4) Lotta Koivulehto VantSa 13,37
5) Kati Oikarinen HKV 14,45

Alkuerät erä 5, Tuuli: +2,3
1) Kerttu Latvala KeskiUYU 12,04
2) Kira Kruuti HKV 12,16
3) Laura Andberg HKV 12,64
4) Olivia Marttila VantSa 12,80
5) Anniina Haapala JoutsPo 13,08


M 300m
1) Eljas Aalto IFSibboV 34,05
2) Jonni Blomqvist BorgåAk 34,11
3) Tommi Mäkinen HKV 34,41
4) Konsta Alatupa JyväskKU 34,57
5) Rivar Tipp EST 34,70
6) Matias Linkoaho HKV 34,74
7) Pietari Valoranta JyväskKU 34,84
8) Sampo Kiviharju HämeenlTa 34,88
9) Joel Turkka TampPy 35,04
10) Elias Jrad KU-58 35,12
11) Ilari Ryyppö TampU 35,61
12) Benjamin Stendahl BorgåAk 35,64
13) Ville Aarnivala TampPy 35,89
14) Pekka Sinkkonen HIFK 36,11
15) Anton Kunnas IFSibboV 36,21
16) Petri Ihander KeskiUYU 36,28
17) Dani Lirkki JyväskKU 36,56
18) Iiro Surkka JyväskKU 36,59
19) Jevgeni Aleksandrov HIFK 36,61
20) Lauri Eneh TampU 37,03
21) Antti Juvonen OulPy 37,50
22) Patrik Järvinen TampPy 38,06
23) Christer Strömberg HKV 44,26
Anton Tallbacka HIFK DNF

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -2,5
1) Petri Ihander KeskiUYU 36,28
2) Antti Juvonen OulPy 37,50
3) Patrik Järvinen TampPy 38,06
4) Christer Strömberg HKV 44,26

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -4,3
1) Benjamin Stendahl BorgåAk 35,64
2) Anton Kunnas IFSibboV 36,21
3) Dani Lirkki JyväskKU 36,56
4) Iiro Surkka JyväskKU 36,59
5) Jevgeni Aleksandrov HIFK 36,61

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: -4,1
1) Konsta Alatupa JyväskKU 34,57
2) Ilari Ryyppö TampU 35,61
3) Pekka Sinkkonen HIFK 36,11
4) Lauri Eneh TampU 37,03
Anton Tallbacka HIFK DNF

Loppukilpailu erä 4, Tuuli: -1,9
1) Jonni Blomqvist BorgåAk 34,11
2) Matias Linkoaho HKV 34,74
3) Pietari Valoranta JyväskKU 34,84
4) Sampo Kiviharju HämeenlTa 34,88
5) Joel Turkka TampPy 35,04

Loppukilpailu erä 5, Tuuli: -4,2
1) Eljas Aalto IFSibboV 34,05
2) Tommi Mäkinen HKV 34,41
3) Rivar Tipp EST 34,70
4) Elias Jrad KU-58 35,12
5) Ville Aarnivala TampPy 35,89


N 300m
1) Nea Mattila HIFK 38,10
2) Jonna Berghem HangöIK 39,41
3) Kristiina Halonen LappUM 39,67
4) Jeanine Nygård VasaIS 39,96
5) Kira Kruuti HKV 40,63
6) Hertta Hankimaa KeskiUYU 40,92
7) Elin Mickos IFSibboV 41,08
8) Rosa Salonen KU-58 41,74
9) Kerttu Latvala KeskiUYU 41,97
10) Rauha Buchwald HKV 41,98
11) Meeri Salomaa EsboIF 42,60
12) Sini-Minea Saarikoski KerU 44,19
13) Lotta Koivulehto VantSa 44,39
14) Emma Riihilahti AsikkRai 44,69
15) Silja Filenius HIFK 44,85
16) Jelizaveta Tsubareva SjundeåIF 44,86
17) Margarita Tsubareva SjundeåIF 45,04
Laura Andberg HKV DNS

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -5,5
1) Rosa Salonen KU-58 41,74
2) Rauha Buchwald HKV 41,98
3) Lotta Koivulehto VantSa 44,39
4) Emma Riihilahti AsikkRai 44,69
5) Silja Filenius HIFK 44,85
6) Margarita Tsubareva SjundeåIF 45,04

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,8
1) Hertta Hankimaa KeskiUYU 40,92
2) Elin Mickos IFSibboV 41,08
3) Kerttu Latvala KeskiUYU 41,97
4) Meeri Salomaa EsboIF 42,60
5) Sini-Minea Saarikoski KerU 44,19
6) Jelizaveta Tsubareva SjundeåIF 44,86

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: -4,9
1) Nea Mattila HIFK 38,10
2) Jonna Berghem HangöIK 39,41
3) Kristiina Halonen LappUM 39,67
4) Jeanine Nygård VasaIS 39,96
5) Kira Kruuti HKV 40,63
Laura Andberg HKV DNS


N 100m aidat
1) Noora Juslin BorgåAk 14,01
2) Iina Holopainen HIFK 14,30
3) Oona Hujanen HKV 14,51
4) Jessica Rautelin EsboIF 14,52
5) Heidi Parikka HKV 14,52
6) Janette Hanski KarhU 14,59
7) Reetta Hämäläinen LahdA 14,59
8) Wilma Jungar EsboIF 14,68
9) Ida Ounaslehto EsboIF 14,81
10) Jatta-Juulia Hanski KarhU 15,86
11) Jenni Eloranta VihdVie 15,87

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,8
1) Heidi Parikka HKV 14,52
2) Janette Hanski KarhU 14,59
3) Wilma Jungar EsboIF 14,68
4) Ida Ounaslehto EsboIF 14,81
5) Jatta-Juulia Hanski KarhU 15,86
6) Jenni Eloranta VihdVie 15,87

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +2,9
1) Noora Juslin BorgåAk 14,01
2) Iina Holopainen HIFK 14,30
3) Oona Hujanen HKV 14,51
4) Jessica Rautelin EsboIF 14,52
5) Reetta Hämäläinen LahdA 14,59


Alkuerät erä 1, Tuuli: +2,1
1) Noora Juslin BorgåAk 13,72
2) Iina Holopainen HIFK 14,34
3) Jessica Rautelin EsboIF 14,36
4) Oona Hujanen HKV 14,38
5) Heidi Parikka HKV 14,40
6) Jenni Eloranta VihdVie 15,76

Alkuerät erä 2, Tuuli: +3,2
1) Reetta Hämäläinen LahdA 14,17
2) Amanda Liljendal BorgåAk 14,26
3) Janette Hanski KarhU 14,40
4) Jatta-Juulia Hanski KarhU 14,53
5) Wilma Jungar EsboIF 14,79
6) Ida Ounaslehto EsboIF 14,99


M 110m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +4,1
1) Valtteri Kalliokulju LiedPa 13,91
2) Arttu Saari KeskiUYU 14,66
3) Akim Rauf HKV 15,61
Viktor Kantele BorgåAk DNF
Pyry Santahuhta KanksLei DNF
Otto Seppälä LammKo DNS

1) Valtteri Kalliokulju LiedPa 13,91
2) Arttu Saari KeskiUYU 14,66
3) Akim Rauf HKV 15,61
Otto Seppälä LammKo DNS
Pyry Santahuhta KanksLei DNF
Viktor Kantele BorgåAk DNF


Alkuerät, Tuuli: +3,6
1) Valtteri Kalliokulju LiedPa 14,01
2) Viktor Kantele BorgåAk 14,08
3) Pyry Santahuhta KanksLei 14,49
4) Otto Seppälä LammKo 14,79
5) Arttu Saari KeskiUYU 14,83
6) Akim Rauf HKV 15,59


M 200m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -1,8
1) Viktor Kantele BorgåAk 24,69
2) Akim Rauf HKV 26,89


N 200m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -2,2
1) Nea Mattila HIFK 27,67
2) Kristiina Halonen LappUM 27,98
3) Pinja Pikkupeura HIFK 28,54
4) Oona Hujanen HKV 29,16
5) Wilma Jungar EsboIF 30,33


M Pituus
Loppukilpailu
1) Konsta Kauppinen OrimJy 6,68 +2,9 6,65 +1,1
x 6,65 x 6,44 – 6,68
+5,2 +1,1 +0,5 +2,9 +2,9

2) Simeon Vorselman HKV 6,56 +6,8 NM +2,0
6,34 6,56 x 0,05 x x
+4,1 +6,8 +2,0 +2,8 +1,8 +2,9

3) Thomas Isaksson BorgåAk 5,61 +2,5 5,40 +1,7
5,40 5,61 5,59 5,30 – 5,40
+3,3 +2,5 +2,5 +3,1 +1,7

4) Joona Heikkerö PorvU 5,34 +5,4 5,11 +0,9
5,34 5,10 4,85 4,59 5,11 5,25
+5,4 +2,2 -0,7 +1,4 +0,9 +4,0

 

N Pituus
Loppukilpailu
1) Amanda Liljendal BorgåAk 5,59 +4,3
5,59 x – – – –
+4,3 +5,0

2) Jessica Rautelin EsboIF 5,55 +3,5 5,50 +1,6
5,55 5,50 x x 5,50 5,42
+3,5 +4,3 +2,1 +2,0 +1,6 +2,2

3) Suvi Eerikäinen JyväskKU 5,37 +1,2
x x x 5,37 x x
+3,4 +2,2 +2,0 +1,2 +2,3 +2,7

4) Ida Ounaslehto EsboIF 5,15 -0,5
5,01 5,07 5,15 4,78 4,99 5,00
+3,3 +2,9 -0,5 +1,9 +1,3 +2,9

5) Emelie Österman HIFK 4,62 +3,6 4,57 +1,7
4,62 4,44 x 4,62 x 4,57
+3,1 +2,5 +1,5 +3,6 +2,4 +1,7

6) Ingela Nygård Jungar EsboIF 4,26 +3,2 4,16 +2,0
4,26 x x x 4,16 x
+3,2 +4,9 +1,6 +2,1 +2,0 +2,5