Tiedote – Pressmeddelande 30.1.2020

Akilles Bandy

Jari Hyttinen jatkaa Akilles Bandyn päävalmentajana

Akilles Bandy on tehnyt jatkosopimuksen nykyisen päävalmentajan Jari Hyttisen kanssa. Sopimus on muotoa 1+1 ja kattaa kauden 2020-2021 ja optiona vielä kauden 2021-2022. Valmentajana Jari Hyttinen on intohimoinen ja vaativa sekä vienyt tällä kaudella Akilles Bandyn joukkueen Suomen Cupin mestariksi. Lisäksi hän on saavuttanut erinomaisia tuloksia nuorten pelaajien kehittämisessä.

Akilles Bandyn hallituksessa ollaan erittäin tyytyväisiä, että päävalmentajaratkaisu pystyttiin saamaan aikaiseksi jo tässä vaiheessa. Ratkaisu luo pohjan koko seuran urheilutoiminnan pitkäkestoiseen kehittämiseen ja antaa mahdollisuuden käynnistää joukkueen rakentamisen tuleville vuosille.

Tavoitteena on, että päävalmentaja pystyy suunnittelemaan yhdessä junioripäällikön kanssa junioritoiminnan tulevaisuutta, jotta luomme entistä laadukkaamman polun omille junioreillemme kohti edustusjoukkuetta. Olemme halunneet satsata pitkäkestoisesti seuratoiminnan kehittämiseen ja uskomme, että nyt tehty ratkaisu vie porvoolaista jääpalloa eteenpäin.

Olemme iloisia, että olemme löytäneet erittäin kunnianhimoisen ja sitoutuneen päävalmentajan, joka varmasti vie joukkuetta ja sen yksilöitä urheilullisesti eteenpäin. Lisäksi seuran panostus juniorityön ja nuorten pelaajien kehittämiseen tuottaa varmasti menestystä myös tuleville vuosille.

Lisätietoja:

Puheenjohtaja Jari Kettunen 040 5141133

Varapuheenjohtaja Niklas Skog 040 5877233

Päävalmentaja Jari Hyttinen 0400 507408

———

Akilles Bandy

Jari Hyttinen förlänger som huvudtränare för Akilles Bandy

Akilles Bandy har förlängt kontraktet med den nuvarande huvudtränaren Jari Hyttinen. Det nya kontraktet av formatet 1+1 täcker säsongen 2020-2021 samt som option säsongen 2021-2022. Jari Hyttinen är en passionerad och krävande tränare, som tagit Akilles Bandy till cupseger under den pågående säsongen. Dessutom har han uppnått utmärkta resultat när det gäller utvecklingen av de unga spelarna.

Styrelsen för Akilles Bandy är mycket nöjd med att huvudtränarfrågan kunde lösas redan i detta skede. Lösningen skapar grund för en långsiktig utveckling av bandysektionens idrottsliga verksamhet och möjliggör påbörjandet ett lagbygge för kommande år.

Målsättningen är också att huvudtränaren, tillsammans med juniorchefen planerar för framtiden på juniorsidan, så att det kan skapas en bättre och tydligare stig från Akilles juniorverksamhet till representationslaget. Vi har velat satsa långsiktigt i utvecklingen av föreningsverksamheten och tror att detta beslut kommer att föra bandyn i Borgå framåt.

Vi är mycket nöjda över att ha hittat en mycket ambitiös och engagerad huvudtränare som säkert kommer att ta laget och dess individer idrottsligt framåt. Dessutom bör sektionens engagemang för juniorarbetet och de unga spelarnas utveckling bära frukt i många år framöver.

Tilläggsinformation:

Ordförande Jari Kettunen 040 5141133

Vice ordförande Niklas Skog 040 5877233

Huvudtränare Jari Hyttinen 0400 507408

Tags: No tags

Add a Comment

You must be logged in to post a comment