Tiedote – Pressrelease 18.1.2021

Akilles Bandyn ensi kauden suunnittelu käynnistynyt päävalmentaja Hyttisen jatkosopimuksella

Akilles Bandy on tehnyt jatkosopimuksen nykyisen päävalmentaja Jari Hyttinen kanssa. Sopimus kattaa kauden 2021-2022 loppuun. Valmentajana Jari Hyttinen on intohimoinen ja vaativa sekä vienyt Akilles Bandyn joukkueen viime kaudella Suomen mestariksi sekä kahtena vuonna peräkkäin Suomen Cupin mestariksi.

Akilles Bandyn hallituksessa ollaan erittäin tyytyväisiä, että päävalmentajaratkaisu pystyttiin saamaan aikaiseksi jo tässä vaiheessa. Ratkaisu luo pohjan koko seuran urheilutoiminnan pitkäkestoiseen kehittämiseen ja antaa mahdollisuuden käynnistää joukkueen rakentamisen tuleville vuosille.

Olemme halunneet satsata pitkäkestoisesti seuratoiminnan kehittämiseen ja uskomme, että nyt tehty ratkaisu vie edelleen porvoolaista jääpalloa eteenpäin. Olemme iloisia, että erittäin kunnianhimoinen ja sitoutunut päävalmentajan vie joukkuetta ja sen yksilöitä urheilullisesti myös ensi kaudella eteenpäin. Lisäksi seuran panostus juniorityön ja nuorten pelaajien kehittämiseen tuottaa varmasti menestystä myös tuleville vuosille.

”Valmennus on intohimoni ja Akilles seurana pystyy tarjoamaan siihen hyvät puitteet. Toivon, että pääsemme rakentamaan pitkäjänteisesti tulevien vuosien joukkuetta lähiaikoina ja siinä nähtäisiin myös lisää porvoolaisen juniorikoulun kasvatteja. Olemme hyvällä tiellä ja yhteistyö seurassa on hyvää. Tavoitteena on edelleen kehittää yhteistyötä junioripäällikön kanssa ja pyrkiä luomaan seuran valmennuslinjaa eteenpäin ja nostamaan harjoitusrinkiin lisää omia kasvatteja. Luonnollisesti toivon, että Akilleksen edustusjoukkueen runko pysyy kasassa myös ensi kaudella ja siihen saamme haastajia omista junioreista ja mahdollisesti myös ulkopuolelta.” Hyttinen kommentoi.

“Minulle varsinaisia tuloksia tärkeämpää on ollut nähdä ja kokea joukkueen sitoutuminen ammattimaiseen toimintaan. Pelaajat ovat todella halunneet kehittyä ja oppia uusia asioita. Myös kokemani arvostus sekä muiden joukkueen ympärillä toimivien ihmisten toiminta on ensiluokkaista”, jatkaa Hyttinen.

 

Lisätietoja:

Puheenjohtaja Jari Kettunen 040 5141133

Varapuheenjohtaja Niklas Skog 040 5877233

Päävalmentaja Jari Hyttinen 0400 507408

 

********************

Akilles Bandys planering av nästa säsong inleddes med att huvudtränare Hyttinens kontrakt förlängdes

Akilles Bandy har förlängt med den nuvarande huvudtränaren Jari Hyttinen. Kontraktet täcker säsongen 2021–22. Som tränare är Jari Hyttinen passionerad och krävande och har fört Akilles bandylag till finländska mästare förra säsongen och finska cupmästare två år i rad.

Styrelsen för Akilles Bandy är mycket nöjd med att huvudtränarfrågan kunde spikas redan i detta skede. Lösningen gjuter grunden för den långsiktiga utvecklingen av hela klubbens sportaktiviteter och ger möjlighet att påbörja lagbygget för kommande år.

Vi har velat satsa långsiktigt på utvecklingen av verksamheten och vi tror att den lösning vi nu har gjort kommer att fortsätta ta borgåbandyn framåt. Vi är mycket glada över att en mycket ambitiös och engagerad huvudtränare kommer att utveckla laget och dess individer även nästa säsong. Dessutom kommer föreningens satsning på juniorarbete och utveckling av unga spelare säkert att bära frukt och föda framgång i flera år framöver.

”Coaching är min passion och Akilles kan som förening erbjuda goda möjligheter till det. Jag hoppas att vi inom en snar framtid kommer att kunna bygga ett lag på lång sikt och att vi också kommer att se flera unga spelare från Borgås juniorled. Vi är på rätt väg och samarbetet inom föreningen fungerar fint. Målet är att vidareutveckla samarbetet med juniorchefen och sträva efter att skapa träningsriktlinjer i föreningen och lyfta upp fler av våra egna juniorprodukter till träningsringen. Naturligtvis hoppas jag att Akilles representationslag kommer att hålla ihop även nästa säsong och att vi kan få nya utmanare från våra egna juniorer och eventuellt också någon utifrån”, kommenterar Hyttinen.

“Bortsett från de egentliga resultaten har det för mig har varit viktigare att se och uppleva hur laget förbundit sig till en professionell verksamhet. Spelarna har verkligen velat utvecklas och lära sig nya saker. Även den uppskattning jag fått erfara och övriga personers verksamhet kring laget är förstklassig, fortsätter Hyttinen

 

Mer information:

Ordförande Jari Kettunen 040 5141133

Vice ordförande Niklas Skog 040 5877233

Huvudtränare Jari Hyttinen 0400 507408

Tags: No tags

Add a Comment

You must be logged in to post a comment