Akilles Bandy tiedottaa / informerar

Tiedote 22.4.2021

Akilles Bandy vahvistaa rivejään nuorten maailmanmestarilla Iisakki Kaivolalla
Akilles bandy on tehnyt sopimuksen Kamppareiden kasvatti Iisakki Kaivolan kanssa. Iisakki on 25-vuotias keskikenttä- tai hyökkäyspelaaja, jonka uran parhaimpina saavutuksina ovat nuorten maajoukkueista MM-kulta vuodelta 2013 ja MM-hopea 2014. Lisäksi hän on ollut voittamassa Bandyliigassa Kamppareiden runkopelaajana SM-kultaa vuonna 2015, SM-hopea vuonna 2018, SM-pronssia vuosina 2016 ja 2019. Iisakki on monipuolinen ja hyvä asenteinen joukkuepelaaja, joka varmasti sopii Akilleksen ensi kauden joukkueeseen erinomaisesti.
Akilles Bandyn päävalmentaja Jari Hyttinen on tyytyväinen Iisakin liittymisestä joukkueen vahvuuteen. ”Iisakki on pelaajatyyppinä ja iältään sopiva joukkueeseemme ja hänellä on myös potentiaalia ottaa uudessa ympäristössä seuraava askel kehityksessään. Hän on hyvä harjoittelija ja omaa suuren potentiaalin kasvaa pelaajana myös kansainvälisiin koitoksiin. Lisäksi hän on monipuolinen pelaaja niin hyökkäys- kuin puolustuspelissä, jolle varmasti löytyy sopiva rooli joukkueessamme.”
Akilles Bandyn pelaajaryhmän rakentaminen on hyvässä vauhdissa ja viime kauden runkopelaajat ovat jatkamassa joukkueen riveissä. Ensi kauden joukkueessa ovat viime kauden Suomen Mestareista varmuudella mukana kapteeni Rasmus Kettunen, maalitykki Denis Sadakov, pudotuspelien paras pelaaja Matti Vainio, libero Raoul Karlqvist, aina yllätyksellinen Rolf ”Nappe” Larsson, liigan kovin puolustajapari Akseli Pursio ja William Skog, aina vaarallinen maalitykki ja tulevaisuuden pelaaja Akseli Laakkonen, viime kaudella suuria kehitysaskelia ottaneet Aapo Pursio, Dylan Lindblad, Rasmus Ek ja Jonathan Hyttinen. Lisäksi maalivahdeista varmuudella ovat mukana Olli Lappalainen ja Joel Niittyvuopio.
Akilles jääpallon puheenjohtaja Jari Kettunen on tyytyväinen joukkueen rakentamisen tilanteeseen. ”On hienoa, että olemme jo tässä vaiheessa saaneet joukkueemme rungon kasaan. Muutama viime kauden pelaaja on ilmoittanut siirtyvänsä elämässään tai jääpallourallaan kohti uusia haasteita, tämä mahdollistaa joukkueemme hieman uusiutumaan muutamalla ulkopuolisella pelaajalla ja omilla nuorilla. Toivottavasti voimme pikaisesti viedä loppuun keskustelut koko viime kauden pelaajaryhmän sekä muutaman mahdollisen uuden pelaajan osalta. Tavoitteena on saada kasattua vastaavan kokoinen pelaajaryhmä, joka meillä oli edellisellä liigakaudella ja toivottavasti tämä saadaan pitkälti valmiiksi toukokuun alkupäivien aikana. Olen erittäin iloinen siitä, että päävalmentaja on nostanut useita nuoria kehityskykyisiä pelaajia edustusjoukkueen kesäharjoitteluryhmään mukaan. Toivottavasti tämä lisää heidän motivaatiotaan kehittymiseen ja uskon, että osalle heistä voimme tehdä jo tulevalle kaudelle sopimuksen myös lopulliseen edustusryhmään.”
Akilles Bandyn joukkueen valmistautuminen ensi kauteen alkoi viime maanantaina päävalmentaja Jari Hyttisen johdolla tutun valmennustiimin kanssa. Hyttisen valmennustiimissä jatkaa Tommy Ekblom, joka vastaa pitkälti joukkueen fysiikka valmennuksesta. Lisäksi valmennustiimissä jatkavat edelleen valmentaja Johan Lönnqvist ja maalivahtivalmentaja Harri Hiukka. Päävalmentaja Jari Hyttinen on tyytyväinen kauden aloitukseen. ” Joukkueen ja kesäharjoitusryhmään osallistuvien nuorten motivaatio harjoitteluun ja edelleen kehittymiseen on suuri ja siitä osoituksena yli 25 pelaajan osallistuminen Tommy Ekblomin vetämiin ensimmäisiin kauteen valmistaviin harjoituksiin. Tästä on erittäin hyvä jatkaa valmistautumista kohti ensi kauden koitoksia.”

Lisätietoja:
Puheenjohtaja Jari Kettunen 040-5141133
Varapuheenjohtaja Niklas Skog 040-5877233
Päävalmentaja Jari Hyttinen 0400-507408

 

Press release 22.4.2021

Akilles Bandy stärker sina led med ungdomsvärldsmästaren Iisakki Kaivola
Akilles Bandy har tecknat kontrakt med Iisakki Kaivola, bandyfostrad i Mikkelin Kampparit. Iisakki är en 25-årig mittfältare eller anfallare, till vars meriter kan räknas ett JVM-guld med ungdomslandslaget år 2013 samt JVM-silver 2014. Dessutom har han med Kampparit i Bandyligan vunnit FM-guld år 2015, silver år 2018 samt brons, åren 2016 och 2019. Iisakki är en mångsidig lagspelare med fin attityd, som säkert kommer att passa väl i Akilles lag för nästa säsong.
Akilles Bandys huvudtränare Jari Hyttinen är nöjd med att Iisakki valt att ansluta sig till laget. ”Som spelartyp och ålder är Iisakki lämplig för vårt lag och han har potential att ta nästa steg i sin utveckling i en ny miljö. Han är träningsvillig och har stor kapacitet att växa som spelare till internationella mått. Dessutom är han en mångsidig spelare både offensivt och defensivt, som säkert kommer att hitta en lämplig roll i vårt lag. ”
Akilles Bandys lagbygge är på god väg och förra säsongens stomspelare fortsätter i klubben. Laget för säsongen 2021-22 kommer med säkerhet att innehålla regerande finska mästarna, lagkapten Rasmus Kettunen, målfarliga Denis Sadakov, slutspelets MVP Matti Vainio, liberon Raoul Karlqvist, svårstoppade Rolf “Nappe” Larsson, ligans tuffaste backpar Akseli Pursio och William Skog, alltid unga målfarliga Akseli Laakkonen, samt Aapo Pursio, Dylan Lindblad, Rasmus Ek och Jonathan Hyttinen som samtliga tagit stora utvecklingskliv förra säsongen. Dessutom ingår målvakterna Olli Lappalainen och Joel Niittyvuopio med säkerhet också framöver i truppen.
Ordförande för Akilles bandyn Jari Kettunen är nöjd med situationen, när det gäller lagbygget. ”Det är fint att vi redan nu har fått ihop stommen till laget. Några spelare från förra säsongen har meddelat att de blickar mot nya utmaningar i livet utanför eller inom bandyn och inte står till förfogande, detta gör det möjligt för oss att förnya laget med någon spelare utifrån samt egna unga. Förhoppningsvis kan vi snabbt avsluta diskussionerna gällande hela spelartruppen från förra säsongen samt några potentiella nya spelare. Målet är att sätta ihop en lika stor grupp spelare som vi hade under föregående ligasäsong och förhoppningsvis kommer detta till stor del att slutföras under början av maj. Jag är också mycket glad över att huvudtränaren har lyft upp ett stort antal unga spelare till representationslagets sommarträningstrupp. Förhoppningsvis kommer detta att öka deras motivation att träna och utvecklas. Jag tror att det är möjligt att vi med vissa kan göra spelarkontrakt för representationslaget redan inkommande vintersäsong. ”
Bandylaget inledde förberedelserna inför nästa säsong senaste måndag, under det välbekanta tränarteamet, som leds av huvudtränaren Jari Hyttinen. I Hyttinens team fortsätter Tommy Ekblom, som till stor del ansvarar för lagets fysikträning. Dessutom kommer assisterande tränare Johan Lönnqvist och målvaktstränare Harri Hiukka att fortsätta i tränarteamet. Huvudtränare Jari Hyttinen är nöjd med säsongstarten. ”Motivationen att träna och vidareutvecklas hos laget och de unga som deltar i sommarens träning verkar vara hög. Det framgick mycket väl av att mer än 25 spelare deltog i de första förberedande träningarna som leddes av Tommy Ekblom. I nuläget känns det mycket bra att fortsätta med siktet inriktat på nästa säsongs drabbningar. ”

Mer information:
Ordförande Jari Kettunen 040-5141133
Vice ordförande Niklas Skog 040-5877233
Huvudtränare Jari Hyttinen 0400-507408

Tags: No tags

Add a Comment

You must be logged in to post a comment