Valmennus jatkaa – Tränarteamet fortsätter

Akilles Bandyn valmennus jatkosopimuksiin 

Akilles Bandyn miesten edustusjoukkueen vastuuvalmentajana jatkaa Juha Laitinen. Laitinen on koulutukseltaan opettaja ja hänellä on useiden vuosien kokemus niin pelaajana kuin liigavalmentajana. Hänen tiimiinsä kuuluu edelleen valmentaja Johan Lönnqvist, joka on toiminut viimeiset neljä vuotta Akilles Bandyn toisena valmentajana erinomaisin tuloksin. Hänen vastuullaan on ollut erityisesti joukkueen psyykkinen valmennus, jossa hänellä on myös laajempaa valtakunnallista osaamista.

Valmennustiimissä jatkavat myös pitkän linjan Akilles ikonit. Maalivahtien valmennuksesta vastaa edelleen Magnus Gustafsson ja nuorten pelaajien kehittymisestä edustusjoukkueessa on Rasmus Lindqvistin vastuulla. Molemmat ovat Akilleksen jääpalloperheen kasvatteja ja heille on tärkeää porvoolaisen jääpallon jatkuminen Suomen huipulla myös tulevina vuosina.

Haluamme seurana satsata pitkäkestoisesti seuratoiminnan kehittämiseen ja uskomme, että nyt tehty ratkaisu vie porvoolaista jääpalloa eteenpäin. Olemme iloisia, että tehtäviinsä sitoutunut vastuuvalmentaja vie joukkuetta myös ensi kaudella eteenpäin ja kehittää Akilleksen toimintaa edelleen johtavana jääpalloseurana Suomessa. Edustusjoukkueen valmennustiimi tulee yhteistyössä seuran juniorivalmentajien kanssa viemään eteenpäin seuran panostusta juniorityön kehittämiseen ja nuorten pelaajien kasvuun huippu-urheilijoiksi edustusjoukkueen kokoonpanoon. Satsaus nuorten pelaajien valmiuksien kehittämiseen tuottaa varmasti menestystä myös tuleville vuosille.

Akilles jääpallon puheenjohtaja Jari Kettunen on iloinen valmennustiimin jatkosta. ”Joukkueen viime kausi oli ensimmäinen tämän valmennusnelikon alaisuudessa ja seuran näkökulmasta jatkuvuus on tärkeää. Ennakkoon kukaan ei jääpallokartalla noteerannut Akillesta kauden alussa pudotuspelijoukkueeksi. Kuitenkin valmennustiimi yhdessä joukkueen kanssa sai parhaan osaamisen irti silloin kun ratkaisupelit olivat edessä. On hienoa, että valmennuksen halu jatkaa yhdessä kehittymistä joukkueen kanssa on selvillä jo nyt ja tästä on erittäin hyvä jatkaa kohti tulevaisuuden rakentamista ja ensi kauden harjoittelun suunnittelua. Olen varma, että ensi kaudella pystymme jatkamaan porvoolaisen jääpallon menestyskulkua edelleen.”

Akilleksen edustusjoukkueen kauden kokonaissuunnittelu on käynnissä ja joukkueen kesäharjoittelu alkaa viimeistään huhtikuun lopussa. Lisäksi Ruotsin leirin ajankohta varmistuu lähiviikkoina. Akilles tulee myös osallistumaan Suomen Cup turnaukseen ennen kauden alkua, kun sen ajankohta ja pelimuoto on selvillä. 

Seurajohdon keskustelut Akilleksen edustusjoukkueen nykyisten kuin mahdollisten uusien pelaajien kanssa ovat alkaneet ja ensi kauden joukkue on muodostumassa kilpailukykyiseksi. Tarkemmin Akilles tulee tiedottamaan pelaajasopimuksista lähiviikkojen aikana.

 

 

 

 

Akilles Bandys tränarteam förlänger

Juha Laitinen fortsätter som ansvarig tränare för Akilles Bandys representationslag för herrar. Laitinen är till sin utbildning lärare och besitter en lång erfarenhet både som spelare och som ligatränare. I hans team återfinns även tränaren Johan Lönnqvist, som varit Akilles Bandys andre tränare de senaste fyra åren med utmärkta resultat. Hans ansvar har särskilt varit lagets mentala coachning, där han även har en bredare nationell kompetens.

De erfarna akillesikonerna Magnus Gustafsson och Rasmus Lindqvist kommer också att fortsätta i tränarteamet. Gustafsson med ansvar för att träna målvakterna och Lindqvist för utveckling av de unga spelarna. Båda är bandyfostrade i Akilles och det är viktigt för dem att bandyn i Borgå fortsätter i den nationella toppen även under de kommande åren.

Som förening vill Akilles satsa långsiktigt på att utveckla klubbverksamheten och litar på att det beslut som fattas nu kommer att föra bandyn i Borgå framåt. Akilles är stolta över att ha en ansvarig tränare, som är engagerad och kommer att lotsa laget framåt även nästa säsong, samt vidareutveckla Akilles verksamhet som den ledande bandyklubben i Finland. Representationslagets tränarteam kommer i samarbete med juniortränarna att föra klubbens satsning på utveckling av juniorarbetet vidare, samt verka för att framväxten av unga spelare till toppidrottare och spelare i representationslaget. Att satsa på utvecklingen av de unga spelarnas egenskaper skapar förutsättning för framgång i många år framöver.

Jari Kettunen, ordförande för Akilles bandysektion, är mycket nöjd över tränarteamets fortsättningskontrakt. “Lagets senaste säsong var den första under denna tränarstab och ur klubbens synvinkel är en kontinuitet viktig. På förhand var det ingen på bandykartan som listade Akilles som ett slutspelslag, men tränarteamet fick tillsammans med laget ut det bästa av sin kompetens när de avgörande matcherna stod på agendan. Det är fint att tränarstabens vilja att fortsätta utvecklas tillsammans med laget är tydlig redan i detta skede. Det är ett utmärkt läge att fortsätta bygga för framtiden och planera nästa säsongs träningsupplägg. Jag är säker på att bandyframgångarna i Borgå kommer att fortsätta nästa säsong.”

Helhetsplaneringen av Akilles representationslags säsong är påbörjad och lagets sommarträning startar senast i slutet av april. Dessutom kommer datumet för lägret i Sverige att bekräftas de närmaste veckorna. Akilles kommer även att delta i Finska Cup-turneringen före den egentliga säsongsstarten, men tidpunkten och formatet för turneringen är ännu öppna.

Klubbledningens förhandlingar med nuvarande och eventuella nya spelare har påbörjats och nästa säsongs lag blir konkurrenskraftigt. Akilles kommer att informera om spelarkontrakt mer detaljerat under de närmaste veckorna.

Tags: No tags

Add a Comment

You must be logged in to post a comment