Kaksi paluumuuttajaa – Två hemvändare

Akilles Bandyn riveihin kaksi paluumuuttajaa Ruotsista

Akilles Bandy on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen viime kaudella Ruotsissa AIK Bandyn ja Åby/Tjuredan riveissä pelanneen Iisakki Kaivolan kanssa. Iisakki on 27-vuotias monipuolinen ja hyvä asenteinen keskikenttä- tai hyökkäyspelaaja, joka varmasti sopii Akilleksen ensi kauden joukkueeseen erinomaisesti. Akilleksen maalivahtiosastolle puolestaan liittyy oma kasvatti, myös 27-vuotias Lukas Tallberg, joka on useat vuodet opiskellut ja pelannut Ruotsissa. Viime kaudella Lukas edusti Jönköping Bandya. Viime kauden maalivahdeista jatkavat Akilleksen riveissä myös Iikka Lempinen sekä Veikka Körkkö, kun taas Olli Lappalainen lopettaa pitkän bandyuransa.

Akilles Bandyn vastuuvalmentaja Juha Laitinen on erittäin tyytyväinen joukkueen rakentumiseen. ”Iisakki Kaivolan tulo joukkueemme riveihin on erittäin hienoa. Ruotsissa vietetyn vuoden jälkeen on mielenkiintoista nähdä Iisakki taas kotimaan Bandyliigassa. Iisakki tuo joukkueeseemme lisää luistelu- ja lyöntivoimaa ja hän on erittäin monipuolinen pelaaja niin hyökkäys kuin puolustussuuntaan. Hän on pelaajana vaativa niin itselleen kuin muille ja lisää varmasti entisestään joukkueemme ammattimaista tekemistä.”

Akilles Bandyn maalivahtivalmentaja Magnus Gustafsson on myös tyytyväinen, että Lukas Tallberg tekee paluun kotiseuraansa. ”On tärkeää, että meillä on kolme hyvää maalivahtia myös jatkossa, kun Olli Lappalainen lopetti uransa. Lukas tuo tervetullutta kilpailua maalivahtien kesken, joka vie heidän kaikkien kehittymistä eteenpäin. Maalivahtien harjoittelu jatkuu suunnitelmallisesti koko kesän erillisharjoituksina ja sillä osastolla meillä on hyvä tiimi kasassa ajatellen ensi kautta. Kesäharjoitteluun liittyy myös muutama ulkopuolinen nyt Ruotsissa torjuva maalivahti ja uskon sen tuovan maalivahtiharjoituksiin lisää hyvää tekemistä.”  

Akilles Bandyn kesäharjoittelu on käynnistynyt valmennustiimin johdolla niin voimaharjoittelun kuin kevyen jääharjoittelun osalta. Pelaajaryhmän muodostuminen on hyvässä vauhdissa tulevan kauden koitoksiin. Tavoitteena on, että viime kauden ryhmä pysyisi mahdollisimman hyvin kasassa ja muutamia uusia pelaajia nyt sopimuksen tehneiden lisäksi nähtäisiin myös joukkueen riveissä. Lisäksi harjoitteluryhmään pyritään nostamaan mahdollisimman monta omaa junioria. Tavoite on, että joukkueen pelaajaryhmää saadaan kasvatettua viime vuoteen nähden. Akilles tulee tiedottamaan muista jo syntyneistä pelaajasopimuksista lähiaikoina. 

 

***

 

Två spelare från Sverige återvänder till Akilles Bandy

Akilles Bandy har skrivit ett tvåårskontrakt med Iisakki Kaivola, som förra säsongen representerade AIK Bandy och Åby/Tjureda IF. Iisakki är en 27-årig mångsidig mittfälts- eller anfallsspelare med bra attityd, som säkert kommer att passa Akilles lag perfekt nästa säsong. Dessutom får Akilles målvaktsavdelning ett tillskott, då Lukas Tallberg, även han 27 år, återvänder till moderföreningen. Lukas har studerat och spelat i Sverige i flera år, senaste säsongen representerade han Jönköping Bandy. Av föregående säsongens målvakter fortsätter också Iikka Lempinen samt Veikka Körkkö i Akilles led, emedan Olli Lappalainen avslutar sin långa bandykarriär.

Akilles Bandys huvudtränare Juha Laitinen är mycket nöjd med lagbygget. “Att kunna koppla Iisakki Kaivola till vårt lag är väldigt bra. Efter året i Sverige blir det intressant att återse Iisakki i den inhemska Bandyligan. Iisakki tillför mer skridskoåkning och skottstyrka till vårt lag och han är en mycket mångsidig spelare både offensivt och defensivt. Som spelare är han krävande, både gällande sig själv och andra, och han kommer säkerligen att ytterligare öka vårt lags proffsighet.”

Även Akilles Bandys målvaktstränare Magnus Gustafsson är nöjd med att Lukas Tallberg återvänder till Borgå. ”Det är viktigt att vi även i framtiden har tre bra målvakter efter det att Olli Lappalainen avslutade sin karriär. Lukas medför en hälsosam konkurrens mellan målvakterna, som driver allas utvecklingen framåt. Målvaktsträningen kommer att fortsätta planenligt under hela sommaren med separata träningsturer och på den fronten har vi ett bra team med tanke på nästa säsong. I sommarträningen deltar också några utomstående målvakter som för tillfället spelar i Sverige och jag litar på att det kommer att ytterligare höja nivån på målvaktsträningen.”

Akilles Bandys sommarträning har startat under ledning av tränarteamet, både vad gäller styrketräning och lättare isträning. Byggandet av spelartruppen inför kommande säsong är aktivt på gång. Målet är att förra säsongens trupp ska hållas intakt så långt som möjligt och att utöver de spelare som redan gjort kontrakt bygga på med några nyförvärv. Dessutom är målet att få med så många av våra egna juniorer som möjligt i träningsgruppen. Målsättningen är att utöka lagets spelartrupp jämfört med förra året. Akilles Bandy kommer att informera om andra redan undertecknade spelarkontrakt inom en snar framtid.

Tags: No tags

Add a Comment

You must be logged in to post a comment