Akilles mästerskap 1 gång – mestaruuskisat 1 kävely
Borgå 6.7.2020

RESULTAT – TULOKSET

F7 400 m gång – T7 400 m kävely
1.
Charlotta Laurén         3.34
2. Ellen Törnroos                  3.59

P8 600 m gång – P8 600 m kävely
1.
Robin Johansson       5.09
2. Elias Miettinen              5.46

P9 600 m gång – P9 600 m kävely
1. Oscar Törnroos 4.46

F9 600 m gång – T9 600 m kävely
1.
Elin Nyholm           4.58
2. Vanessa Kinnunen       5.03

P10 1000 m gång – P10 1000 m kävely
1. Aleksei Vikulov           8.58

P11 1000 m gång – P11 1000 m kävely
1. Oliver Hallikainen         7.34

F12 2000 m gång – T12 2000 m kävely
1.
Brenda Jalkanen        13.57
2. Isabella Stenbäck              13.57
3. Erika Tallqvist            15.25

F13 3000 m gång – T13 3000 m kävely
1. Kajsa Grönqvist        27.33

Akilles mästerskap 2 – Mestaruuskisat 2
Borgå – Porvoo 15.7.2020

RESULTAT – TULOKSET

P9 3-ottelu 40 m Tuuli: +0,8

1. Jonathan Liljendal BorgåAk 8,06
2. Oscar Törnroos BorgåAk 8,20
3. Robin Johansson BorgåAk 8,21

P9 3-ottelu Pituus

2. Jonathan Liljendal BorgåAk 2,82
2,82 2,82 2,66
3. Oscar Törnroos BorgåAk 2,78
2,78 2,17 2,46
4. Robin Johansson BorgåAk 2,72
2,72 2,52 2,44

P9 3-ottelu Kuula

1. Robin Johansson BorgåAk 4,74
4,48 4,74 3,87
2. Jonathan Liljendal BorgåAk 4,38
4,38 4,26 3,81
3. Oscar Törnroos BorgåAk 3,89
3,72 3,48 3,89

P9 3-ottelu

1. Jonathan Liljendal BorgåAk 382
8,06 2,82 4,38
+0,8
2. Robin Johansson BorgåAk 380
8,21 2,72 4,74
+0,8
3. Oscar Törnroos BorgåAk 345
8,20 2,78 3,89
+0,8

P11 3-ottelu 60 m Tuuli: +0,9

1. Tobias Tallqvist BorgåAk 9,90
2. Elias Hupli EspTa 9,98
3. Oliver Liljendal BorgåAk 11,09
4. Aleksej Vikulov BorgåAk 11,26

P11 3-ottelu Pituus

1. Tobias Tallqvist BorgåAk 3,62
3,44 X 3,62
2. Elias Hupli EspTa 3,34
3,14 3,34 3,05
3. Oliver Liljendal BorgåAk 3,05
2,95 2,98 3,05
4. Aleksej Vikulov BorgåAk 2,86
2,30 2,86 2,84

P11 3-ottelu Kuula

1. Elias Hupli EspTa 6,53
6,53 6,42 6,50
2. Tobias Tallqvist BorgåAk 6,44
6,44 6,16 6,05
3. Oliver Liljendal BorgåAk 6,40
6,08 5,30 6,40

P11 3-ottelu

1. Tobias Tallqvist BorgåAk 720
9,90 3,62 6,44
+0,9
2. Elias Hupli EspTa 676
9,98 3,34 6,53
+0,9
3. Oliver Liljendal BorgåAk 539
11,09 3,05 6,40
+0,9
4. Aleksej Vikulov BorgåAk 238
11,26 2,86
+0,9

P13 4-ottelu 800 m

1. Oliver Sveholm BorgåAk 2.55,80

P13 4-ottelu 60 m aj Tuuli: +1,7

1. Oliver Sveholm BorgåAk 13,26
2. Jimi Sorvari BorgåAk 14,43

P13 4-ottelu Korkeus

1. Oliver Sveholm BorgåAk 131
100 105 110 113 116 119 122 125 128 131 134
O O O O O O O XO O O XXX
2. Jimi Sorvari BorgåAk 119
100 105 110 113 116 119 122
O O O O O O XXX

P13 4-ottelu Kuula

1. Jimi Sorvari BorgåAk 7,46
7,01 7,46 7,21
2. Oliver Sveholm BorgåAk 7,35
7,35 7,12 6,87

P13 4-ottelu

1. Oliver Sveholm BorgåAk 1080
13,26 131 7,35 2.55,80
+1,7
2. Jimi Sorvari BorgåAk 949
14,43 119 7,46 2.55,80
+1,7

P15 5-ottelu 1000 m

1. Samuel Puustinen BorgåAk 3.24,39
2. Linus Henriksson BorgåAk 3.25,67

P15 5-ottelu 100 m aj Tuuli: +1,0

1. Linus Henriksson BorgåAk 15,97
2. Samuel Puustinen BorgåAk 17,22

P15 5-ottelu Seiväs

1. Linus Henriksson BorgåAk 264
234 244 254 264 274
O O XO XXO XXX
2. Samuel Puustinen BorgåAk 254
254 264 274 284
O – – XXX

P15 5-ottelu Pituus

1. Elliot Schmidt BorgåAk 5,22 +1,2
5,22 4,99 4,95
+1,2 -0,9 +1,2
2. Alec Ekblom BorgåAk 4,96 +1,6
4,81 4,96 4,84
+1,1 +1,6 +3,2
3. Samuel Puustinen BorgåAk 4,82 +1,8
4,82 4,72 –
+1,8 -0,5
4. Linus Henriksson BorgåAk 4,46 +0,5
X 4,46 4,43
+1,2 +0,5 +1,5
Thomas Isaksson BorgåAk NM +0,9
X X X
+1,3 +0,9 +1.6

P15 5-ottelu Keihäs

1. Samuel Puustinen BorgåAk 31,22
26,35 X 31,22
2. Linus Henriksson BorgåAk 31,00
31,00 24,98 X
3. Thomas Isaksson BorgåAk 29,93
X 25,65 29,93
4. Elliot Schmidt BorgåAk 18,25
18,25 X X

P15 5-ottelu

1. Linus Henriksson BorgåAk 2019
15,97 4,46 264 31,00 3.25,67
+1,0 +0,5
2. Samuel Puustinen BorgåAk 1950
17,22 4,82 254 31,22 3.24,39
+1,0 +1,8
3. Elliot Schmidt BorgåAk 720
5,22 18,25
+1,2
4. Alec Ekblom BorgåAk 463
4,96
+1,6
5. Thomas Isaksson BorgåAk 355
NM 29,93
+0,9

T7 3-ottelu 40 m Tuuli: +0,5

1. Charlotta Laurén BorgåAk 8,00
2. Ellen Törnroos BorgåAk 10,29

T7 3-ottelu Pituus

1. Charlotta Laurén BorgåAk 2,83
2,35 2,57 2,83
Ellen Törnroos BorgåAk NM
– – –

T7 3-ottelu Kuula

1. Charlotta Laurén BorgåAk 3,12
2,27 2,91 3,12
2. Ellen Törnroos BorgåAk 2,33
2,19 2,26 2,33

T7 3-ottelu

1. Charlotta Laurén BorgåAk 328
8,00 2,83 3,12
+0,5
2. Ellen Törnroos BorgåAk 93
10,29 NM 2,33
+0,5

T9 3-ottelu 40 m Tuuli: -1,0

1. Elin Nyholm BorgåAk 7,74
2. Vanessa Kinnunen BorgåAk 8,15

T9 3-ottelu Pituus

1. Elin Nyholm BorgåAk 3,14
3,10 3,14 3,00
2. Vanessa Kinnunen BorgåAk 2,90
2,73 2,90 2,60

T9 3-ottelu Kuula

1. Elin Nyholm BorgåAk 4,75
4,75 4,73 4,73
2. Vanessa Kinnunen BorgåAk 3,10
3,10 2,38 2,85

T9 3-ottelu

1. Elin Nyholm BorgåAk 466
7,74 3,14 4,75
-1,0
2. Vanessa Kinnunen BorgåAk 324
8,15 2,90 3,10
-1,0

T11 3-ottelu 60 m Tuuli: +0,2

1. Fanny Finell BorgåAk 10,14
2. Clara Henriksson BorgåAk 10,51

T11 3-ottelu Pituus

1. Fanny Finell BorgåAk 3,30
3,30 3,13 3,27
2. Clara Henriksson BorgåAk 3,19
3,19 2,90 2,78

T11 3-ottelu Kuula

1. Fanny Finell BorgåAk 5,92
5,21 5,50 5,92
2. Clara Henriksson BorgåAk 5,90
5,16 5,74 5,90

T11 3-ottelu

1. Fanny Finell BorgåAk 622
10,14 3,30 5,92
+0,2
2. Clara Henriksson BorgåAk 572
10,51 3,19 5,90
+0,2

T13 4-ottelu 800 m

1. Isabella Stenbäck BorgåAk 2.48,89
2. Alina Nyholm BorgåAk 2.53,37
3. Pinja Wallen BorgåAk 3.04,83
4. Erika Tallqvist BorgåAk 3.05,32
5. Vilja Laine BorgåAk 3.12,34

T13 4-ottelu 60 m aj Tuuli: +1,1

1. Pinja Wallen BorgåAk 10,75
2. Alina Nyholm BorgåAk 12,59
3. Erika Tallqvist BorgåAk 12,88
4. Vilja Laine BorgåAk 12,93
5. Isabella Stenbäck BorgåAk 13,23

T13 4-ottelu Pituus

1. Pinja Wallen BorgåAk 4,03 +1,7
3,79 3,69 4,03
+1,3 +1,4 +1,7
2. Erika Tallqvist BorgåAk 3,56 +1,7
3,23 3,56 3,49
+0,9 +1,7 +1,8
3. Vilja Laine BorgåAk 3,48 +0,8
3,47 3,38 3,48
+0,7 +2,2 +0,8
4. Isabella Stenbäck BorgåAk 3,47 +1,9
3,36 3,47 3,42
+1,8 +1,9 +1,6
5. Alina Nyholm BorgåAk 3,33 +1,7
3,20 3,10 3,33
+2,1 +0,8 +1.7

T13 4-ottelu Kuula

1. Erika Tallqvist BorgåAk 7,42
7,25 6,95 7,42
2. Vilja Laine BorgåAk 6,93
6,82 6,93 6,38
3. Pinja Wallen BorgåAk 6,76
6,76 6,17 6,62
4. Isabella Stenbäck BorgåAk 6,66
6,14 6,33 6,66
5. Alina Nyholm BorgåAk 5,77
5,67 5,64 5,77

T13 4-ottelu

1. Pinja Wallen BorgåAk 1215
10,75 4,03 6,76 3.04,83
+1,1 +1,7
2. Isabella Stenbäck BorgåAk 964
13,23 3,47 6,66 2.48,89
+1,1 +1,9
3. Erika Tallqvist BorgåAk 960
12,88 3,56 7,42 3.05,32
+1,1 +1,7
4. Alina Nyholm BorgåAk 916
12,59 3,33 5,77 2.53,37
+1,1 +1,7
5. Vilja Laine BorgåAk 893
12,93 3,48 6,93 3.12,34
+1,1 +0,8

T15 5-ottelu 800 m

1. Ida Finell BorgåAk 2.26,32
2. Alexandra Kinnunen BorgåAk 2.42,60
3. Eevi Kontinen BorgåAk 3.31,60
4. Kajsa Grönqvist BorgåAk 3.35,45

T15 5-ottelu 80 m aj Tuuli: -1,5

1. Ida Finell BorgåAk 13,70
2. Alexandra Kinnunen BorgåAk 18,41
3. Eevi Kontinen BorgåAk 19,06
4. Kajsa Grönqvist BorgåAk 23,32

T15 5-ottelu Korkeus

1. Alexandra Kinnunen BorgåAk 135
120 123 126 129 132 135 138
O O O O O XO XXX
2. Eevi Kontinen BorgåAk 132
114 117 120 123 126 129 132 135
XO O O O O O XXO XXX
3. Ida Finell BorgåAk 129
120 123 126 129 132
O O O O XXX
4. Kajsa Grönqvist BorgåAk 096
090 093 096 099
O O O XXX

T15 5-ottelu Pituus

1. Ida Finell BorgåAk 4,71 +1,7
4,38 4,67 4,71
+2,0 -0,5 +1,7
2. Alexandra Kinnunen BorgåAk 3,97 +1,7
3,83 3,70 3,97
+1,4 +1,2 +1,7
3. Eevi Kontinen BorgåAk 3,62 +0,9
3,40 3,62 3,52
+1,3 +0,9 +1,7
4. Kajsa Grönqvist BorgåAk 3,09 +1,4
3,09 2,97 3,09
+1,4 +0,6 +1.5

T15 5-ottelu Keihäs

1. Ida Finell BorgåAk 35,76
33,73 33,23 35,76
2. Alexandra Kinnunen BorgåAk 16,86
15,79 16,86 12,06
3. Kajsa Grönqvist BorgåAk 12,01
12,01 8,69 10,31
4. Eevi Kontinen BorgåAk 11,38
8,70 11,38 10,59

T15 5-ottelu

1. Ida Finell BorgåAk 2095
13,70 4,71 35,76 129 2.26,32
-1,5 +1,7
2. Alexandra Kinnunen BorgåAk 1258
18,41 3,97 16,86 135 2.42,60
-1,5 +1,7
3. Eevi Kontinen BorgåAk 891
19,06 3,62 11,38 132 3.31,60
-1,5 +0,9
4. Kajsa Grönqvist BorgåAk 539
23,32 3,09 12,01 096 3.35,45
-1,5 +1,4

Akilles mästerskap 3 – Mestaruuskisat 3
Borgå – Porvoo 22.7.2020

P7 40 m Tuuli: -2,0

1. Ebbot Nordström MalaxIF 8,60

P7 Längd – Pituus

1. Ebbot Nordström MalaxIF 2,90
2,50 X 2,39 2,90

P7 Juniorspjut – Junnukeihäs

1. Ebbot Nordström MalaxIF 7,10
X 7,10 X X

P9 40m häck/aj

1. Luie Nordström MalaxIF 8,95
2. Jonathan Liljendal BorgåAk 10,17
3. Oscar Törnroos BorgåAk 10,53
4. Lauri Sidoroff BorgåAk 11,48
5. Robin Johansson BorgåAk 11,63

Erä 1

1. Luie Nordström MalaxIF 8,95
2. Jonathan Liljendal BorgåAk 10,17
3. Oscar Törnroos BorgåAk 10,53
4. Lauri Sidoroff BorgåAk 11,48

Erä 2

1. Robin Johansson BorgåAk 11,63

P9 Höjd – Korkeus

1. Luie Nordström MalaxIF 095
080 085 090 095 100
O XXO O XO XXX
2. Jonathan Liljendal BorgåAk 095
070 075 080 085 090 095 100
O O O XO XXO XO XXX
3. Lauri Sidoroff BorgåAk 085
070 075 080 085 090
XO O O XO XXX
4. Oscar Törnroos BorgåAk 085
070 075 080 085 090
O O XXO XO XXX
5. Robin Johansson BorgåAk 080
070 075 080 085
O XO O XXX

P9 Diskus – Kiekko

1. Luie Nordström MalaxIF 12,21
10,71 11,41 10,79 12,21
2. Robin Johansson BorgåAk 10,99
9,96 X 10,99 9,65
3. Jonathan Liljendal BorgåAk 10,26
10,26 8,54 9,65 X
4. Lauri Sidoroff BorgåAk 10,14
8,75 7,94 10,14 10,06
5. Oscar Törnroos BorgåAk 8,58
7,43 6,60 6,37 8,58

P11 60 m Tuuli: -1,8

1. Ukko Lehto PyhtY 9,66
2. Tobias Tallqvist BorgåAk 10,21
3. Alexander Blomberg BorgåAk 10,64
4. Oliver Liljendal BorgåAk 11,82
5. Aleksej Vikulov BorgåAk 12,02

P11 Höjd – Korkeus

1. Ukko Lehto PyhtY 125
105 110 115 120 125 128
O O O XO O XXX
2. Tobias Tallqvist BorgåAk 110
100 105 110 115
O XO O XXX
3. Oliver Liljendal BorgåAk 100
090 095 100 105
XO O O XXX
4. Aleksej Vikulov BorgåAk 085
085 090
XO XXX

P13 60 m Tuuli: -2,2

1. Oscar Blomberg BorgåAk 8,95
2. Oliver Sveholm BorgåAk 9,49
3. Albert Isaksson BorgåAk 9,52
4. Jesse Polso Hämeenlinna 9,68
5. Jimi Sorvari BorgåAk 11,30

P13 Spjut – Keihäs

1. Albert Isaksson BorgåAk 24,46
24,46 19,92 21,22 23,83
2. Jimi Sorvari BorgåAk 20,81
17,78 15,01 20,81 19,17
3. Jesse Polso Hämeenlinna 20,63
X 20,63 X 17,88
4. Oliver Sveholm BorgåAk 20,27
14,55 20,27 15,49 19,12

P15 100 m Tuuli: -4,0

1. Thomas Isaksson BorgåAk 12,98
2. Linus Ekholm BorgåAk 13,05
3. Samuel Puustinen BorgåAk 13,63
4. Linus Henriksson BorgåAk 13,71
5. Alexander Heikkinen BorgåAk 14,11
6. Henri Aspelin BorgåAk 15,41

P15 Spjut – Keihäs

1. Alexander Heikkinen BorgåAk 32,34
29,76 32,34 30,35 30,90
2. Linus Henriksson BorgåAk 30,37
27,90 29,33 29,63 30,37
3. Thomas Isaksson BorgåAk 30,04
28,68 25,99 27,87 30,04
4. Samuel Puustinen BorgåAk 29,06
29,06 – – –
5. Henri Aspelin BorgåAk 26,87
X X X 26,87

F7 40 m – T7 40 m Tuuli: -2,0

1. Ella Lehto PyhtY 9,45

F7 Längd – T7 Pituus

1. Ella Lehto PyhtY 1,95
1,79 1,77 1,77 1,95

F7 Juniorspjut – T7 Junnukeihäs

1. Ellen Törnroos BorgåAk 3,68
3,68 3,53 X 3,52

F9 40 m häck – T9 40 m aj

1. Elin Nyholm BorgåAk 9,20
2. Vanessa Kinnunen BorgåAk 13,23

F9 Längd – T9 Pituus

1. Elin Nyholm BorgåAk 3,25
3,25 3,17 X 3,14
2. Vanessa Kinnunen BorgåAk 2,62
2,47 X 2,62 2,47

F9 Diskus – T9 Kiekko

1. Elin Nyholm BorgåAk 9,65
8,38 8,28 9,65 8,72
2. Vanessa Kinnunen BorgåAk 6,97
6,97 X 6,32 6,08

F11 60 m – T11 60 m Tuuli: -2,7

1. Matilda Krause HKV 9,77
2. Fanny Finell BorgåAk 10,35
3. Clara Henriksson BorgåAk 10,78
4. Alina Wiitala BorgåAk 11,01

F11 Längd – T11 Pituus

1. Matilda Krause HKV 3,65
3,65 3,55 3,56 3,64
2. Alina Wiitala BorgåAk 3,28
3,08 3,17 3,28 3,12
3. Clara Henriksson BorgåAk 3,24
2,95 3,09 3,07 3,24
4. Fanny Finell BorgåAk 3,21
3,21 3,08 3,03 2,97

F13 60 m – T13 60 m Tuuli: -1,8

1. Pinja Wallen BorgåAk 9,34
2. Erika Tallqvist BorgåAk 9,80
3. Brenda Jalkanen BorgåAk 9,95
4. Vilja Laine BorgåAk 9,98
5. Isabella Stenbäck BorgåAk 10,12
6. Alina Nyholm BorgåAk 10,51

F13 Spjut – T13 Keihäs

1. Livia Von Wendt HIFK 32,71
X 32,71 29,52 32,10
2. Erin Johansson BorgåAk 23,07
19,37 23,07 X 19,94
3. Erika Tallqvist BorgåAk 19,06
19,06 12,03 X 9,86
4. Alina Nyholm BorgåAk 18,11
18,11 13,02 13,69 17,07
5. Brenda Jalkanen BorgåAk 17,92
15,62 16,42 17,52 17,92
6. Emilia Liljendal BorgåAk 15,95
15,04 15,95 X X
7. Pinja Wallen BorgåAk 15,65
15,65 12,43 11,00 9,74
8. Isabella Stenbäck BorgåAk 13,23
11,83 12,76 13,23 11,73

F15 100 m – T15 100 m Tuuli: -2,1

1. Ida Finell BorgåAk 14,13
2. Fanny Böhling BorgåAk 14,28
3. Eevi Kontinen BorgåAk 15,15
4. Alexandra Kinnunen BorgåAk 15,86
5. Kajsa Grönqvist BorgåAk 18,34

F15 Spjut – T15 Keihäs

1. Ida Finell BorgåAk 33,68
29,60 28,87 32,26 33,68
2. Alexandra Kinnunen BorgåAk 17,06
10,58 16,08 17,06 13,61
3. Eevi Kontinen BorgåAk 14,23
12,61 13,46 14,23 12,96
4. Kajsa Grönqvist BorgåAk 11,71
11,71 11,08 9,87 9,34