Januari 2019 Tammikuu

Lö 19.1 NÅID öppna hall F/P 9-15 år, H:fors, Kvarnbäcken
Sö 20.1 NÅID öppna hall DM D/H, D/H19, D/H17, H:fors, Kvarnbäcken
Sö 27.1 Av. Helsyn hallit 1 (H, H19, H17, D, D19, D17) H:fors, Kvarnbäcken

Februari 2019 Helmikuu

Lö-Sö 2-3.2 Av. Helsyn hallit 2 (H, H19, H17, D, D19, D17) H:fors, Kvarnbäcken
Lö 9.2 vinterkast-FM diskus i Björneborg / SM Kiekon talvimestaruuskilpailut Pori
Lö-Sö 16-17.2 Hall-FM H/D / SM-hallit Kuopio
Fr-Sö 23.-25.2 Hall-FM H/D22,19,17 / SM-halli M/N22,19,17 Joensuu

Mars 2019 Maaliskuu

Lö- Sö 2-3.3 Hall-FM mångkamper Jyväskylä / SM-hallimoniottelut
Fr-Sö 8-10.3 Tampere Junior Indoor Games (10-15år)  Tampereen Pyrintö/TJIG
Sö 24.3  kl. 10 Gustafs skoltävlingar i Kokonhallen

April 2019 Huhtikuu

Lö 6.4 Helsingin OP Junior GP, H:fors, Kvarnbäcken
Må 15.4 kl. 18.00 Akilles mästerskap i terränglöpning del 1, Jonasbacken
On 24.4 kl. 18.00 Akilles mästerskap i terränglöpning del 2, Jonasbacken
Lö 28.4 Regionmästerskap terräng H/D, H/D 17-19,  P/F14-15, Kerava

Maj 2019 Toukokuu

Lö 4.5 Flying Finns (9-13 år) terräng Janakkala
Sö 5.5 FM-terräng Janakkala
Må 6.5 kl. 18.00 Akilles mästerskap i terränglöpning del 3, Jonasbacken
Lö 11.5 kl. 10.00 Borgå VÅRKAST Borgbackens kastplan / KEVÄTHEITOT
Fr-Lö 17-18.5 Stafettkarnevalen, Esbo/Alberga
Må 27.5 kl. 18 Östra Kretsens juniorstafetter, Borgå / Centralidrottsplan 

Juni 2019 Kesäkuu

Må-Ti 3-4.6 RegionM Herrar/Damer, Hyrylä
Ti 4.6 Tilastopajacup Tähtikisat i Åbo
On 5.6 kl. 17.30 Borgåbarnens Olympiad / Lasten Olympialaiset, Centralidrottsplan
On 5.6  Motonet GP,  Lahtis
Må 10.6 kl. 18 NÅID:s Föreningscup del 1, Esbo/A
Ti 11.6  Paavo Nurmi Games, Åbo
Ti 11.6 kl. 18 Veckotävling 1 Centralidrottsplan/ Viikkokisa 1 Keskuskenttä
Fr-Sö 14-16.6 Youth Athletic Games  Lahti
Sö 16.6 Aktia Games, Raseborg
Ti-On18-19.6 RegionM /H/D, H/D19, H/D17, P/F15) i mångkamp, H:fors/D
Ti-On 18-19.6 SFIM i mångkamp,  (SFIM H/D, H/D17, P/F15), H:fors/D
On 19.6  Motonet GP, Jyväskylä
On 20.6 kl. 18 NÅID:s P/F mångkamp del 1 (F/P 9-13) Sibbo
On 20.6 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, mångkamper, Sibbo
Lö 22.6  Kuortane Games, Kuortane
Må 24.6 Lival-Games, Sibbo/Nickby
On 26.6 kl. 18 Veckotävling 2 Centralidrottsplan/ Viikkokisa 2 Keskuskenttä
To-Sö 27-30.6 Grenkarnevaler / Lajikarnevaalit

Juli 2019 Heinäkuu

Må 1.7 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, Lovisa
Ti 2.7 RegionM hinder Kerava
On 3.7  Motonet GP, Tampere
On 3.7 kl. 17.30  Borgå Stavcup 1  för 9-19 år
Lö-Sö 6-7.7 SFI mästerskapen (H/D, H/D17, P/F15) Raseborg/Karis
Må 8.7 kl. 18 Akilles mästerskap 1, gång
Ke 11.7 Häme Games Junior, Riihimäki
Sö 14.7 kl. 11 BORGÅ TOPGAMES / PORVOON HUIPPUKISAT, Borgå
Ti 16.7 Tilastopajacup 4 i Åbo
On 17.7 kl. 17.30  Akilles mästerskap 2, mångkamp (poängberäkningsprogram)
Må-Ti 22-23.7 RegionM H/D 17-19 Borgå
Må-Ti 29-30.7 RegionM P/F 14-15 Helsingfors/D
On 24.7  Motonet GP, Joensuu
To 25.7 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, Liljendal
To 25.7 Tilastopajacup 5 i Åbo
Fr-Sö 26-28.7 Lohja Junior Games, Lojo
Lö ??  NÅID:s P/F mångkamp (9-13år), H:fors/Kyrkslätt

Augusti 2019 Elokuu

To 1.8 kl. 18 Veckotävling 3 / Viikkokisa 3, och Akilles mästerskap del 3 på Centralidrottsplan
To-Sö 1-4.8 Kalevan kisat, Willmanstrand
Ti 6.8 kl 17.00  NÅID:s Seuracup del 2, Raseborg
Fr-Sö 9-11.8  FM P/F 14, 15  – SM P/T 14, 15, Lahtis
Fr-Sö 9-11.8  FM H/D 16, 17,  Esbo – SM M/N 16, 17, Kankaanpää
Må 12.8  Stjärnspel / Eltsun Tähtikisat, Helsingfors/D
On 14.8 kl. 18.00 Veckotävling 4 / Viikkokisa 4, Akilles mästerskap 4 på Centralidrottsplan
Lö-Sö 17-18.8 FM i mångkamp D22-D19-H17, F14-P15 Lapua
Lö-Sö 17-18.8 FM i mångkamp H22-H19-D17, P14-F15 Kauhava
Sö 18.8  Motonet GP Esbo/A
Må 19.8 kl. 17.30 Borgå Stavcup del 2 (9-13 år) , Borgå  Akilles mästerskap 5
On 21.8 kl. 17.30 Vasakisa  (Akilles, PU, Uusimaa)
On 21.8 kl. 17.30 Borgå Stavcup del 2 (14-19 år),  Borgå  Akilles mästerskap 5
Lö 24.8 NÅID:s pojk/flickstafetter, Raseborg/K
Lö-Sö 24-25.8 SVE – FIN landskamp D/H, D/H17, Stockholm
Sö 25.8 Tilastopajacup 6 i Åbo
Må 26.8 kl. 18 Akilles mästerskap 6 på Centralidrottsplan
Ti-On 27-28.8 Södra och Sydöstra RM stafett H/D, H/D 17-19 H:fors/N – Eteläisen ja Kaakkoisen AM-viestit
Fr-Sö 30.8-1.9 FM H/D 19, 22 / SM M/N19-22, Borgå
Lö 31.8 Föreningscup Finaler

September 2019 Syyskuu

On 4.9 kl. 18 Akilles mästerskap 7 på Centralidrottsplan
Lö-Sö 7-8.9 FM-stafett – SM-viestit, Ylivieska
Lö-Sö 7-8.9 NÅID pojk/flickdagar 9-13 år, Pargas
Må 9.9 kl. 17 Borgå Stavcup del 3 (F/P 9-13 år) på Centralidrottsplan
On 11.9 kl. 18 Akilles mästerskap 8 på Centralidrottsplan
On 11.9 kl. 17 Borgå Stavcup del 3 (F/P 14-15, H/D 17-19 år) på Centralidrottsplan
Lö-Sö 14-15.9 KLL:n yu -kisat, Laitila?
Ti 17.9 kl. 9.30 Borgå svenskspråkiga skoltävlingar, Centralidrottsplan (skolorna sköter)
To 19.9 kl. 9.30 Porvoon suomenkieliset koulukisat, Keskusurheilukentällä (koulut hoitavat)
Fr 20.9 kl. 18 Akilles mästerskap 9 (slägga) på Borgbackens kastplan
Lö 21.9 FM maraton Esbo
27.9-6.10 VM Doha, QAT

Oktober 2019 Lokakuu

Sö 6.10 kl. 10 Oktober Tian, Tolkis

November-December 2019 Marras-Jolukuuu

Lö 10.11 NM-terräng Heinola
Sö 8.12 EM-terräng Lissabon, POR