Januari 2021 Tammikuu

Februari 2021 Helmikuu

Lö-Sö 20-21.2 Hall-FM H/D / SM-hallit Jyväskylä
Fr-Sö 26-28.2 Hall-FM H/D22,19,17 / SM-halli M/N22,19,17 Tammerfors

Mars 2021 Maaliskuu

Lö 6.3 vinterkast-FM slägga i Kaustby / SM Moukarin talvimestaruuskilpailut Kaustinen

April 2021 Huhtikuu

Må 26.4 kl. 18.00 Akilles mästerskap i terränglöpning del 1, Jonasbacken
To 29.4 kl. 18.00 Akilles mästerskap i terränglöpning del 2, Jonasbacken

Maj 2021 Toukokuu

Må 3.5 kl. 18.00 Akilles mästerskap i terränglöpning del 3, Jonasbacken 
Lö 15.5 kl. 10.00 Borgå VÅRKAST Borgbackens kastplan / KEVÄTHEITOT  
Sö 30.5 Toukokuun kisat, H:fors/D
Sö30.5 RegionM H/D 10000m, H:fors/D

Juni 2021 Kesäkuu

Ti 1.6 Tilastopajacup 1 i Åbo
On 2.6  Motonet GP, Jyväskylä
On 2.6 kl. 18 Veckotävling 1 Centralidrottsplan/ Viikkokisa 1 Keskuskenttä
Må 7.6  kl. 17.30 Borgåbarnens Olympiad / Lasten Olympialaiset, Centralidrottsplan  
To 10.6  Motonet GP, Esbo
On 16.6 kl. 18 NÅID:s Föreningscup del 1, Borgå
?Ti-On 18-19.6 SFIM i mångkamp,  (SFIM H/D, H/D17, P/F15),
Lö 19.6 kl. 18 NÅID:s P/F mångkamp del 1 (F/P 9-13) Pargas
On 23.6 Tilastopajacup 2 i Åbo
Lö 26.6  Motonet GP , Kuortane 
Må 28.6 Lival-Games, Sibbo/Nickby
Ti 29.6 kl. 18 Veckotävling 2 Centralidrottsplan/ Viikkokisa 2 Keskuskenttä

Juli 2021 Heinäkuu

To-Sö 1-4.7 Grenkarnevaler / Lajikarnevaalit
On 7.7 RegionM hinder Vanda/Sandkulla
Må 6.7 kl. 17.30  Borgå Stavcup 1  för 9-19 år
Må 6.7 kl. 18 Akilles mästerskap 1, gång
To 9.7 kl. 17.30 Borgå släggtävling 1 – Porvoon Moukarikisa 1, Borgbackens kastplan / Linnanmäen heittokenttä
Lö-Sö 10-11.7 SFI mästerskapen (H/D, H/D17, P/F15) Närpes
On 14.7 kl. 17.30  Akilles mästerskap 2,
Sö 18.7 kl. 11 BORGÅ TOPGAMES / PORVOON HUIPPUKISAT, Borgå
Ti-On 20-21.7 RegionM H/D 17-19, AlueM M/N 17-19 Vichtis
To 22.7 kl. 15 TOPGAMES Sprint
Fr-Sö 23-25.7 Youth Athletic Games  Willmanstrand
Må 26.7 kl. 18 Akilles mästerskap 3 på Centralidrottsplan
Må 26.7 Tilastopajacup 4 i Åbo
Ti 27.7 Hämes Games Riihimäki
On-To 28-29.7 RegionM P/F 14-15, AlueM P/T14-15 Tusby
Fr-Sö 30.7-1.8 Lohja Junior Games, Lojo

Augusti 2021 Elokuu

On 4.8 Tilastopajacup 5 i Åbo
To 5.8 kl. 18 Veckotävling 3 / Viikkokisa 3, och Akilles mästerskap del 4 på Centralidrottsplan
Fr-Sö 7-9.8  FM P/F 14, 15  – SM P/T 14, 15, Karleby
Fr-Sö 7-9.8  FM H/D 16, 17,  – SM M/N 16, 17, Hyvinge
Lö 8.8  NÅID:s P/F mångkamp (9-13år),
On 11.8 kl 17.00  NÅID:s Föreningscup del 2, NÅID:in seuracup, Esbo/Alberga
On 11.8  Stjärnspel / Eltsun Tähtikisat, Helsingfors/D
Fr-Sö 13-15.8 FM H/D 19, 22 / SM M/N19-22, Åbo
Lö-Sö 14-15.8 NÅID pojk/flickdagar 9-13 år, Borgå
Må 16.8 kl. 17.30 Borgå Stavcup del 2 (14-19 år) , Borgå  Akilles mästerskap 5
Ti-On 17-18.8 RegionM Herrar/Damer, ALueM Miehet/Naiset, Vanda/Sandkulla
On 18.8 kl. 17.30 Vasakisa  (Akilles, PU, Uusimaa)
On 18.8 kl. 17.30 Borgå Stavcup del 2 , (9-13 år)  Borgå  Akilles mästerskap 5
To 19.8  Motonet-GP, Lahti
Lö-Sö 21-22.8 FM i mångkamp H/D22-H/D19-H/D17 Raseborg/Karis , P/F14-P/F15 Lojo
On 25.8 kl. 18.00 Veckotävling 4 / Viikkokisa 4, Akilles mästerskap 6 på Centralidrottsplan
To 25.8 kl. 17.30 Borgå släggtävling 2 – Porvoon Moukarikisa 2, Borgbackens kastplan / Linnanmäen heittokenttä
To-Sö 26-29.8 Kalevan kisat, Åbo
Lö 29.8 NÅID:s pojk/flickstafetter, Pargas
Må 31.8 kl. 18 Akilles mästerskap 7 på Centralidrottsplan

September 2021 Syyskuu

On-To 1-2.9 Södra och Sydöstra RM stafett H/D, H/D 17-19 – Eteläisen ja Kaakkoisen AM-viestit H:fors/D
Lö 4.9 Föreningscup Finaler (C-final Björneborg)
Lö-Sö 4-5.9 SVE – FIN landskamp H/D, H/D17, Stockholm
Må 6.9 kl. 18 Akilles mästerskap 8 på Centralidrottsplan  
Må 6.9 kl. 17 Borgå Stavcup del 3 (H/D 17-19 år) på Centralidrottsplan
Ti 7.9 kl. 9.30 Borgå svenskspråkiga skoltävlingar, Centralidrottsplan (skolorna sköter)  öppen/avoinna
On 8.9 kl. 18 Akilles mästerskap 9 på Centralidrottsplan  
On 8.9 kl. 17 Borgå Stavcup del 3 (F/P 9-13 år, F/P 14-15) på Centralidrottsplan
To 9.9 kl. 9.30 Porvoon suomenkieliset koulukisat, Keskusurheilukentällä (koulut hoitavat)   öppen/avoinna
To 9.9 kl. 17.00 Borgå höstslägga – Porvoon syysmoukari   Akilles mästerskap 10 (slägga), Borgbackens kastplan / Linnanmäen heittokenttä
Lö-Sö 11-12.9 FM-stafett – SM-viestit, Uleåborg
Sö 12.9 kl. 12, 48. Lassen Hölkkä, Mörskom
On 16.9 kl. 18-20 ÄREVARVET, och Grillfest centralidrottsplanen Borgå, KUNNIAKIERROS ja Grillijuhlat keskuskenttä
Lö 18.9 FM maraton Jyväskylä
Lö-Sö 18.19.9 KLL:n yu -kisat, Villmanstrand

Oktober 2021 Lokakuu

Sö 3.10 kl. 10 Oktober Tian, Tolkis

November-December 2021 Marras-Joulukuu

Sö 7.11 NM-terräng Tullinge, SWE
Sö 12.12 EM-terräng Dublin, IRL