OS
1912 Stockholm, SWE
Eemil Kukko (14.5.1888-25.7.1963)
herrar herrar herrar
längd spjut femkamp
24. 18.
6,11 44,66
12.7.1912 6.7.1912 19.8.1912
Emil Kukko var 12. efter 4 grenar, startade inte på 1500m
1920 Antwerpen, BEL Heikki Liimatainen (14.3.1894-24.12.1980) Heikki Liimatainen, P Nurmi, T Koskeniemi Heikki Liimatainen Heikki Liimatainen herrar herrar 10000m 10000m terräng terräng, lag försök final 3. 1. 1h3 7. 27.37,4 FIN 32.08,2h 23.8.1920 23.8.1920 19.8.1920 20.8.1920
1924 Paris, FRA Heikki Liimatainen Heikki Liimatainen, P Nurmi, V Ritola herrar herrar terräng terräng, lag 12. 1. 38.12,0 FIN 12.7.1924 12.7.1924
1936 Berlin, GER Paul ”Palle” Virtanen (19.1.1910- 30.9.2000) Palle Virtanen herrar herrar 100m försök 4x100m 3h4 10,9h 2.8.1936
1956 Melbourne, AUS Torbjörn Lassenius (4.8.1931) herrar 10-kamp 7. 6782p 30.11.1956
(11,8h, 6.62, 13.45, 1.70, 50,8h, 15,9h, 41.36, 3.80, 59.33, 4.36,2h)
VM
1999 Sevilla, ESP Johan Meriluoto (22.3.1974) herrar tresteg 37q 15,59 23.8.1999
2001 Edmonton, CAN Johan Meriluoto herrar tresteg 10. 16,54 6.8.2001
2005 Helsingfors, FIN Johan Meriluoto herrar tresteg 25q 16,01 10.8.2005
2019 Doha, QAT Sara Kuivisto damer 800 m 1h5 2.03,15 27.9.2019
2019 Doha, QAT Sara Kuivisto damer 1500 m 1h11 4.08,19 2.10.2019
EM
1934 Turin, ITA John ”Joppe” Lindroth (11.2.1906-12.8.1974) herrar stav 3. 390 7.9.1934
1954 Bern, CH Torbjörn Lassenius (4.8.1931) herrar 10-kamp 2. 6676p 27.8.1954
(11,7h, 6.52, 12.29, 1.80, 51,9h, 15,6h, 35.81, 3.60, 64.93, 4.39,2h)
1966 Odessa, SOV Bo Grahn (6.10.1947) H-19 kula 4. 15,76 24.9.1966
1993 San Sebastian, ESP Johan Meriluoto (22.3.1974) H-19 tresteg 7. 15,90w 31.7.1993
1998 Budapest, HUN Johan Meriluoto (22.3.1974) Harri Uurainen (20.12.1961) herrar herrar tresteg diskus 9. 23.q 16,84 56,78 23.8.1998 22.8.1998
2003 Tammerfors Rasmus Latvala (12.04.1984) H-19 tresteg 15.q 14,33 26.7.2003
2015 Eskilstuna, SVE Viktor Kantele (11.1.1997) H19 110 m häck 13.s 14,27 17.7.2015
2016 Tbilisi, GEO Lauri Tuomilehto (11.1.1999) H17 100 m 5. 10,72 15.7.2016
2017 Bydgoszcz, POL Viktor Kantele (11.1.1997) H22 110 m häck DQ 25.7.2017
2017 Bydgoszcz, POL FIN (Willem Kajander, Oskari Lehtonen, Samuli Samuelsson, Aleksi Lehto) H22 4×100 m 3. 39,70 25.7.2017
2018 Györ, HUN Isac Wedenberg H17 200 m 17.s 22,10 7.7.2018
2018 Berlin, GER Sara Kuivisto D 800 m 17.f 2.02,62 7.8.2018
2018 Berlin, GER Sara Kuivisto D 1500 m 17.f 4.11,39 10.8.2018
EYOF
2015 Tbilisi, GEO Lauri Tuomilehto (11.1.1999) H16 100 m 2. 10,82 28.7.2015
2017 Györ, HUN Severi Mäntylä H16 100 m 19.f 11,49 25.7.2017
2017 Györ, HUN FIN (Severi Mäntylä, ) H16 4×100 m 3. 42,39 25.7.2017
Nordiska mästerskap
1955 Köpenhamn, DK Torbjörn Lassenius (4.8.1931) herrar 10-kamp 1. 6607p 3-4.9.1955
(11,5, 6.62, 11.81, 1.75, 52,9, 15,5, 39.21, 380, 54.36, 4.38,0)

Emil Kukko