Tävlingsprogram    2020   -Kilpailuohjelma

Akilles friidrott – Program för 2020
Senast uppdaterad 1.1.2020 (fb/lr) med reservering för förändringar

SUL:s tävlingskalender , http://www.kilpailukalenteri.fi/

? = 2020 ej ännu uppdaterade / 2020 ei päivitetty

Januari 2020 Tammikuu

Lö 18.1 NÅID öppna hall F/P 9-15 år, H:fors, Kvarnbäcken
Sö 19.1 NÅID öppna hall DM D/H, D/H19, D/H17, H:fors, Kvarnbäcken
Sö 26.1 Av. Helsyn hallit 1 (H, H19, H17, D, D19, D17) H:fors, Kvarnbäcken

Februari 2020 Helmikuu

Lö-Sö 1-2.2 Av. Helsyn hallit 2 (H, H19, H17, D, D19, D17) H:fors, Kvarnbäcken
Lö 8.2 vinterkast-FM diskus i Björneborg / SM Kiekon talvimestaruuskilpailut Pori
Lö-Sö 15-16.2 Hall-FM H/D / SM-hallit Tammerfors
Fr-Sö 22-23.2 Hall-FM H/D22,19,17 / SM-halli M/N22,19,17 Helsingfors
Lö- Sö 29.2-1.3 Hall-FM mångkamper / SM-hallimoniottelut, Helsingfors

Mars 2020 Maaliskuu

Fr-Sö 6-8.3 Tampere Junior Indoor Games (10-15år)  Tampereen Pyrintö/TJIG
Sö 15.3  kl. 10 Gustafs skoltävlingar i Kokonhallen
Lö 16.3 vinterkast-FM slägga i Kaustby / SM Moukarin talvimestaruuskilpailut Kaustinen Inhiberad
Lö 21.3 RegionM landsvägslöpning H/D, H/D19, H/D17 , Vanda/Sotunign lukio Inhiberad
Lö 29.3 Keväthallit, H:fors, Kvarnbäcken Inhiberad

April 2020 Huhtikuu

Lö 18.4 FM landsväg H/D, H/D 17-19 Kuopio Inhiberad
? Må 15.4 kl. 18.00 Akilles mästerskap i terränglöpning del 1, Jonasbacken Flyttas till oktober
? On 24.4 kl. 18.00 Akilles mästerskap i terränglöpning del 2, Jonasbacken Flyttas till oktober
Lö 25.4 Regionmästerskap terräng H/D, H/D 17-19,  P/F14-15, Vanda/Håkansböle

Maj 2020 Toukokuu

? Må 6.5 kl. 18.00 Akilles mästerskap i terränglöpning del 3, Jonasbacken  Flyttas till oktober
Lö 9.5 NÅIDM terräng P/F 9-13 Hangö  ? Flyttas/siirretään
Lö 16.5 kl. 10.00 Borgå VÅRKAST Borgbackens kastplan / KEVÄTHEITOT   Inhiberad/Peruttu
Fr-Lö 22-23.5 Stafettkarnevalen, Esbo/Alberga  Inhiberad
On 20.5 kl. 18-20 ÄREVARVET, centralidrottsplanen Borgå, KUNNIAKIERROS keskuskenttä
Flyttas till juni? / siirretään kesäkuulle?
?Må 27.5 kl. 18 Östra Kretsens juniorstafetter, Borgå / Centralidrottsplan  tidsschema/aikataulu

Juni 2020 Kesäkuu

On 3.6  Motonet GP, Joensuu
On 3.6 kl. 17.30 Borgåbarnens Olympiad / Lasten Olympialaiset, Centralidrottsplan   flyttas/siirretään??
Må 8.6 kl. 18 Veckotävling 1 Centralidrottsplan/ Viikkokisa 1 Keskuskenttä
Fr 12.6  Motonet GP,  Esbo/A  flyttas/siirretään
Ti 16.6 kl. 18 NÅID:s Föreningscup del 1, Raseborg
Ti 16.6 Tilastopajacup 1 i Åbo
?Ti-On 18-19.6 SFIM i mångkamp,  (SFIM H/D, H/D17, P/F15), H:fors/D
On 17.6 kl. 18 NÅID:s P/F mångkamp del 1 (F/P 9-13) Sibbo
On 17.6 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, mångkamper, Sibbo
On 17.6  Tähtikisat, Savo Games, Lapinlahti Inhiberad/peruutettu
Sö 21.6  Kuortane Games, Kuortane  flyttas/siirretään
Må 22.6 Lival-Games, Sibbo/Nickby
Ti 23.6 kl. 18 Veckotävling 2 Centralidrottsplan/ Viikkokisa 2 Keskuskenttä
To-Sö 25-28.6 Grenkarnevaler / Lajikarnevaalit Inhiberad/peruutettu

Juli 2020 Heinäkuu

?Må 1.7 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, Lovisa
Må 6.7 RegionM hinder Kyrkslätt
?On 3.7 kl. 17.30  Borgå Stavcup 1  för 9-19 år
Ti 7.7 Tilastopajacup 2 i Åbo
?Må 8.7 kl. 18 Akilles mästerskap 1, gång
On 8.7  Motonet GP, Jyväskylä  flyttas/siirretään
To 9.7 kl. 17.30 Borgå släggtävling 1 – Porvoon Moukarikisa 1, Borgbackens kastplan / Linnanmäen heittokenttä
Sö 12.7 kl. 11 BORGÅ TOPGAMES / PORVOON HUIPPUKISAT, Borgå
Ti 14.7 Tilastopajacup 3 i Åbo
On 15.7  Motonet GP, Lahtis  flyttas/siirretään
?On 17.7 kl. 17.30  Akilles mästerskap 2, mångkamp (poängberäkningsprogram)
Tidsschema / Aikataulu
Lö-Sö 18-19.7 SFI mästerskapen (H/D, H/D17, P/F15) Närpes
Lö-Sö 18-19.7 RegionM /H/D, H/D19, H/D17, P/F15) i mångkamp, Lahtis
On-To 22-23.7 RegionM Herrar/Damer, Vanda
Må-Ti 27-28.7 RegionM H/D 17-19 Helsingfors/D
?To 25.7 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, Liljendal
Fr-Sö 24-26.7 Lohja Junior Games, Lojo
Ti 28.7 Tilastopajacup 4 i Åbo
On-To 29-30.7 RegionM P/F 14-15 Borgå
Fr-Sö 31.7-2.8 ?? Youth Athletic Games  Lahti

Augusti 2020 Elokuu

Ti 4.8 kl. 18 Veckotävling 3 / Viikkokisa 3, och Akilles mästerskap del 3 på Centralidrottsplan
Ti 4.8 Tilastopajacup 5 i Åbo
On 5.8  Stjärnspel / Eltsun Tähtikisat, Helsingfors/D
Fr-Sö 7-9.8  FM P/F 14, 15  – SM P/T 14, 15, Nådendal
Fr-Sö 7-9.8  FM H/D 16, 17,  – SM M/N 16, 17, Pedersöre
Lö 8.8  NÅID:s P/F mångkamp (9-13år),
Ti 11.8  Paavo Nurmi Games, Åbo
On 12.8 kl 17.00  NÅID:s Föreningscup del 2, Esbo/A
To-Sö 13-16.8 Kalevan kisat, Åbo
Må 17.8 kl. 17.30 Borgå Stavcup del 2 (9-13 år) , Borgå  Akilles mästerskap 5
On 19.8 kl. 17.30 Vasakisa  (Akilles, PU, Uusimaa)
On 19.8 kl. 17.30 Borgå Stavcup del 2 (14-19 år),  Borgå  Akilles mästerskap 5
Fr-Sö 22-23.8 FM H/D 19, 22 / SM M/N19-22, Kemi
Lö-Sö 22-23.8 NÅID pojk/flickdagar 9-13 år, Karis
25-30.8 EM Paris FRA
On 26.8 kl. 18.00 Veckotävling 4 / Viikkokisa 4, Akilles mästerskap 6 på Centralidrottsplan
To 27.8 kl. 17.30 Borgå släggtävling 2 – Porvoon Moukarikisa 2, Borgbackens kastplan / Linnanmäen heittokenttä
Lö 29.8 NÅID:s pojk/flickstafetter, Esbo
Lö-Sö 29-30.8 FM i mångkamp H/D22-H/D19-H/D17, P/F14-P/F15 Tavastehus och Janakkala
Må 31.8 kl. 18 Akilles mästerskap 7 på Centralidrottsplan

September 2020 Syyskuu

Ti-On 1-2.9 Södra och Sydöstra RM stafett H/D, H/D 17-19 – Eteläisen ja Kaakkoisen AM-viestit Hyvinge
Lö 5.9 Föreningscup Finaler
Lö-Sö 5-6.9 SVE – FIN landskamp D/H, D/H17, Tammerfors
Sö 8.9 kl. 12, 46. Lassen Hölkkä, Mörskom
Må 7.9 kl. 17 Borgå Stavcup del 3 (F/P 9-13 år) på Centralidrottsplan
Ti 8.9 RegionM H/D 10000m, Lahtis
On 9.9 kl. 18 Akilles mästerskap 8 på Centralidrottsplan  
On 9.9 kl. 17 Borgå Stavcup del 3 (F/P 14-15, H/D 17-19 år) på Centralidrottsplan
To 10.9 kl. 17.00 Borgå höstslägga – Porvoon syysmoukari Akilles mästerskap 9 (slägga), Borgbackens kastplan / Linnanmäen heittokenttä
Lö-Sö 12-13.9 FM-stafett – SM-viestit, Karhula
Lö-Sö 19-20.9 KLL:n yu -kisat, Lahtis
?Ti 17.9 kl. 9.30 Borgå svenskspråkiga skoltävlingar, Centralidrottsplan (skolorna sköter)
?To 19.9 kl. 9.30 Porvoon suomenkieliset koulukisat, Keskusurheilukentällä (koulut ?hoitavat)
Lö 28.9 Flying Finns (9-13 år) terräng Kurikka Flyttas till hösten
Sö 29.9 FM-terräng Kurikka  Flyttas till hösten

Oktober 2020 Lokakuu

Sö 4.10 kl. 10 Oktober Tian, Tolkis
Lö 10.10 FM maraton Vanda

November-December 2020 Marras-Joulukuu

Lö 8/15.11 NM-terräng SWE
Sö 13.12 EM-terräng Dublin, IRL