Tävlingsprogram    2020   -Kilpailuohjelma

Akilles friidrott – Program för 2020
Senast uppdaterad 1.1.2020 (fb/lr) med reservering för förändringar

SUL:s tävlingskalender , http://www.kilpailukalenteri.fi/

? = 2020 ej ännu uppdaterade / 2020 ei päivitetty

Januari 2020 Tammikuu

Lö 18.1 NÅID öppna hall F/P 9-15 år, H:fors, Kvarnbäcken
Sö 19.1 NÅID öppna hall DM D/H, D/H19, D/H17, H:fors, Kvarnbäcken
Sö 26.1 Av. Helsyn hallit 1 (H, H19, H17, D, D19, D17) H:fors, Kvarnbäcken

Februari 2020 Helmikuu

Lö-Sö 1-2.2 Av. Helsyn hallit 2 (H, H19, H17, D, D19, D17) H:fors, Kvarnbäcken
Lö 8.2 vinterkast-FM diskus i Björneborg / SM Kiekon talvimestaruuskilpailut Pori
Lö-Sö 15-16.2 Hall-FM H/D / SM-hallit Tammerfors
Fr-Sö 22-23.2 Hall-FM H/D22,19,17 / SM-halli M/N22,19,17 Helsingfors
Lö- Sö 29.2-1.3 Hall-FM mångkamper / SM-hallimoniottelut, Helsingfors

Mars 2020 Maaliskuu

Fr-Sö 6-8.3 Tampere Junior Indoor Games (10-15år)  Tampereen Pyrintö/TJIG
Sö 15.3  kl. 10 Gustafs skoltävlingar i Kokonhallen
Lö 16.3 vinterkast-FM slägga i Kaustby / SM Moukarin talvimestaruuskilpailut Kaustinen
Lö 21.3 RegionM landsvägslöpning H/D, H/D19, H/D17 , Vanda/Sotunign lukio
Lö 29.3 Keväthallit, H:fors, Kvarnbäcken

April 2020 Huhtikuu

Lö 18.4 FM landsväg H/D, H/D 17-19 Kuopio
? Må 15.4 kl. 18.00 Akilles mästerskap i terränglöpning del 1, Jonasbacken
? On 24.4 kl. 18.00 Akilles mästerskap i terränglöpning del 2, Jonasbacken
Lö 25.4 Regionmästerskap terräng H/D, H/D 17-19,  P/F14-15, Vanda/Håkansböle

Maj 2020 Toukokuu

Lö 2.5 Flying Finns (9-13 år) terräng Kurikka
Sö 3.5 FM-terräng Kurikka
? Må 6.5 kl. 18.00 Akilles mästerskap i terränglöpning del 3, Jonasbacken
Lö 9.5 NÅIDM terräng P/F 9-13 Hangö?
Lö 16.5 kl. 10.00 Borgå VÅRKAST Borgbackens kastplan / KEVÄTHEITOT
Fr-Lö 22-23.5 Stafettkarnevalen, Esbo/Alberga
? On 22.5 kl. 18-20 ÄREVARVET, centralidrottsplanen Borgå, KUNNIAKIERROS keskuskenttä
?Må 27.5 kl. 18 Östra Kretsens juniorstafetter, Borgå / Centralidrottsplan  tidsschema/aikataulu

Juni 2020 Kesäkuu

On 3.6  Motonet GP, Joensuu
?Ti 4.6 Tilastopajacup Tähtikisat i Åbo
On 3.6 kl. 17.30 Borgåbarnens Olympiad / Lasten Olympialaiset, Centralidrottsplan
Ti 9.6  Paavo Nurmi Games, Åbo
?Ti 11.6 kl. 18 Veckotävling 1 Centralidrottsplan/ Viikkokisa 1 Keskuskenttä
Fr 12.6  Motonet GP,  Esbo/A
Fr-Sö 12-14.6 Youth Athletic Games  Lahti
Ti 16.6 kl. 18 NÅID:s Föreningscup del 1, Raseborg
?Ti-On 18-19.6 SFIM i mångkamp,  (SFIM H/D, H/D17, P/F15), H:fors/D
On 17.6 kl. 18 NÅID:s P/F mångkamp del 1 (F/P 9-13) Sibbo
On 17.6 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, mångkamper, Sibbo
On 17.6  Tähtikisat, Savo Games, Lapinlahti
Sö 21.6  Kuortane Games, Kuortane
Må 22.6 Lival-Games, Sibbo/Nickby
?Ti 25.6 Tilastopajacup 2 i Åbo
?On 26.6 kl. 18 Veckotävling 2 Centralidrottsplan/ Viikkokisa 2 Keskuskenttä
To-Sö 25-28.6 Grenkarnevaler / Lajikarnevaalit

Juli 2020 Heinäkuu

?Må 1.7 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, Lovisa
Må 6.7 RegionM hinder Kyrkslätt
?On 3.7 kl. 17.30  Borgå Stavcup 1  för 9-19 år
?Må 8.7 kl. 18 Akilles mästerskap 1, gång
On 8.7  Motonet GP, Jyväskylä
?Ti 9.7 Tilastopajacup 3 i Åbo
Sö 12.7 kl. 11 BORGÅ TOPGAMES / PORVOON HUIPPUKISAT, Borgå
On 15.7  Motonet GP, Lahtis
?Ti 16.7 Tilastopajacup 4 i Åbo
?On 17.7 kl. 17.30  Akilles mästerskap 2, mångkamp (poängberäkningsprogram)
Tidsschema / Aikataulu
Lö-Sö 18-19.7 SFI mästerskapen (H/D, H/D17, P/F15) Närpes
Lö-Sö 18-19.7 RegionM /H/D, H/D19, H/D17, P/F15) i mångkamp, Lahtis
On-To 22-23.7 RegionM Herrar/Damer, Vanda
Må-Ti 27-28.7 RegionM H/D 17-19 Helsingfors/D
?To 25.7 kl. 18 Östra Kretsens juniortävlingar, Liljendal
?To 25.7 Tilastopajacup 5 i Åbo
Fr-Sö 24-26.7 Lohja Junior Games, Lojo
On-To 29-30.7 RegionM P/F 14-15 Borgå
29.7-9.8 OS i Tokyo

Augusti 2020 Elokuu

?To 1.8 kl. 18 Veckotävling 3 / Viikkokisa 3, och Akilles mästerskap del 3 på Centralidrottsplan
On 5.8  Stjärnspel / Eltsun Tähtikisat, Helsingfors/D
Fr-Sö 7-9.8  FM P/F 14, 15  – SM P/T 14, 15, Nådendal
Fr-Sö 7-9.8  FM H/D 16, 17,  – SM M/N 16, 17, Pedersöre
Lö 8.8  NÅID:s P/F mångkamp (9-13år),
On 12.8 kl 17.00  NÅID:s Föreningscup del 2, Esbo/A
?On 14.8 kl. 18.00 Veckotävling 4 / Viikkokisa 4, Akilles mästerskap 4 på Centralidrottsplan
To-Sö 13-16.8 Kalevan kisat, Åbo
Må 17.8 kl. 17.30 Borgå Stavcup del 2 (9-13 år) , Borgå  Akilles mästerskap 5
On 19.8 kl. 17.30 Vasakisa  (Akilles, PU, Uusimaa)
?On 21.8 kl. 17.30 Borgå Stavcup del 2 (14-19 år),  Borgå  Akilles mästerskap 5
Fr-Sö 22-23.8 FM H/D 19, 22 / SM M/N19-22, Kemi
25-30.8 EM Paris FRA
Lö 29.8 NÅID:s pojk/flickstafetter, Esbo
Lö-Sö 29-30.8 FM i mångkamp H/D22-H/D19-H/D17, P/F14-P/F15 Tavastehus och Janakkala
?Sö 25.8 Tilastopajacup 6 i Åbo
?Må 26.8 kl. 18 Akilles mästerskap 6 på Centralidrottsplan

September 2020 Syyskuu

Ma-Ti 1-2.9 Södra och Sydöstra RM stafett H/D, H/D 17-19 – Eteläisen ja Kaakkoisen AM-viestit Hyvinge
On 4.9 kl. 18 Akilles mästerskap 7 på Centralidrottsplan
Lö 5.9 Föreningscup Finaler
Lö-Sö 5-6.9 SVE – FIN landskamp D/H, D/H17, Tammerfors
Lö-Sö 12-13.9 FM-stafett – SM-viestit, Karhula
Lö-Sö 7-8.9 NÅID pojk/flickdagar 9-13 år, Pargas
Sö 8.9 kl. 12, 46. Lassen Hölkkä, Mörskom
Må 9.9 kl. 17 Borgå Stavcup del 3 (F/P 9-13 år) på Centralidrottsplan
Ti 10.9 RegionM H/D 10000m, Lahtis
On 11.9 kl. 18 Akilles mästerskap 8 på Centralidrottsplan   Tidschema – Aikataulu
On 11.9 kl. 17 Borgå Stavcup del 3 (F/P 14-15, H/D 17-19 år) på Centralidrottsplan
?Lö 14.9 SFI-seriens Final, Mariehamn
Lö-Sö 19-20.9 KLL:n yu -kisat, Lahtis
?Sö 15.9 Tilastopajacup 7, Åbo
?Ti 17.9 kl. 9.30 Borgå svenskspråkiga skoltävlingar, Centralidrottsplan (skolorna sköter)
?To 19.9 kl. 9.30 Porvoon suomenkieliset koulukisat, Keskusurheilukentällä (koulut ?hoitavat)
?Fr 20.9 kl. 18 Akilles mästerskap 9 (slägga) på Borgbackens kastplan

Oktober 2020 Lokakuu

Sö 4.10 kl. 10 Oktober Tian, Tolkis
Lö 10.10 FM maraton Vanda

November-December 2020 Marras-Joulukuu

Lö 8/15.11 NM-terräng SWE
Sö 13.12 EM-terräng Dublin, IRL