Då denna förteckning ej är helt fullständig då det gäller resultat, datum och orter ber vi om hjälp för att få den så fullständig som möjligt. Tack på förhand, kontakta: leif.rikberg@akilles.fi
1927
FIN-SVE John ”Joppe” Lindroth (11.2.1906-12.8.1974) herrar stav 4. 340 11.9 Stockholm, SVE
1929
FIN-SVE John ”Joppe” Lindroth herrar stav 3. 360 8.9 Helsingfors
FRA-FIN John ”Joppe” Lindroth herrar stav 1. 380 29.9. Colombes, FRA
1930
HUN-FIN Paul ”Palle” Virtanen (19.1.1910-30.9.2000) Paul ”Palle” Virtanen Paul ”Palle” Virtanen John ”Joppe” Lindroth herrar 100 m herrar 200m 1000m stafett herrar stav 4. 4. 2. 2. 11,1h 22,9h 1.59,4h 380 6.7 Budapest, HUN 6.7 Budapest, HUN 6.7 Budapest, HUN 6.7 Budapest, HUN
1931
SVE-FIN John ”Joppe” Lindroth herrar stav 3. 390 30.8 Stockholm, SVE
1932
FRA-FIN Paul ”Palle” Virtanen Paul ”Palle” Virtanen John ”Joppe” Lindroth herrar 100 m 1000m stafett herrar stav 1. 1. 3. 11,2h 1.58,0h 370 9.10. Colombes, FRA 9.10. Colombes, FRA 9.10. Colombes, FRA
1933
NOR-FIN FIN-FRA John ”Joppe” Lindroth Paul ”Palle” Virtanen Paul ”Palle” Virtanen John ”Joppe” Lindroth herrar stav herrar 100 m herrar 4×100 m herrar stav 1. 1. 1. 1. 380 10,7h 42,5h 385 2.7. Oslo, NOR 27.8. Helsingfors 27.8. Helsingfors 27.8. Helsingfors
1934
FIN-NOR Paul ”Palle” Virtanen Paul ”Palle” Virtanen John ”Joppe” Lindroth herrar 100 m 1000m stafett herrar stav 4. 1. 11,2h 2.01,8h 400 1.7 Viborg 1.7 Viborg 1.7 Viborg
Tyskland-FIN Paul ”Palle” Virtanen Paul ”Palle” Virtanen Paul ”Palle” Virtanen John ”Joppe” Lindroth herrar 100 m herrar 200 m herrar 4×100 m herrar stav 3. 4. 2. 4. 11,0h 23,7h 43,8h 300 16.9 Berlin, GER 16.9 Berlin, GER 16.9 Berlin, GER 16.9 Berlin, GER
1935
GBR-FIN Paul ”Palle” Virtanen Paul ”Palle” Virtanen herrar 100 yards stafett (110+220+330+440y) 3. 2. FIN 2.01,3 29.6 Glasgow, GBR 29.6 Glasgow, GBR
FIN-Tyskland Paul ”Palle” Virtanen Paul ”Palle” Virtanen Paul ”Palle” Virtanen John ”Joppe” Lindroth herrar 100 m herrar 200 m herrar 4×100 m herrar stav 4. 4. 2. 1. 11,3h 22,3h 42,1h 400 25.8 Helsingfors 25.8 Helsingfors 25.8 Helsingfors 25.8 Helsingfors
1936
FIN-EST Paul ”Palle” Virtanen Paul ”Palle” Virtanen Paul ”Palle” Virtanen herrar 200 m herrar 4×100 m herrar svensk stafett (200m) 3. 1. 22,7h 42,9h 2.01,1 21.6 Tallinn, EST 21.6 Tallinn, EST 21.6 Tallinn, EST
FRA-FIN John ”Joppe” Lindroth herrar stav 4. 380 20.9 Colmbes, FRA
1937
FIN-GBR John ”Joppe” Lindroth herrar stav 1. 393 4-6.9 Helsingfors
1938
FIN-HUN John ”Joppe” Lindroth herrar stav utan res 10-11.7 Helsingfors
1947
DAN-FIN Henning Åkermarck (23.10.1920) herrar tresteg 2. 14,44 29.7.1947 Köpenhamn, DEN
SVE-FIN Henning Åkermarck herrar tresteg 6. 14,25 8.9.1947 Stockholm, SVE
1949
FIN-FRA Henning Åkermarck herrar tresteg 1. 14,65 18.9.1949 Helsingfors
1950
TCH-FIN Henning Åkermarck herrar tresteg 3. 14,35 31.8.1950 Prag, CHE
1956
GFR-FIN Torbjörn Lassenius (4.8.1931) herrar 10-kamp 2. 7062p 23.9.1956 Hamburg GFR
(11,6-693-12.92-175-50,6-15,2-43,07-380-62.33-4.37,6)
1966
Jun FIN-SVE-NOR Bo Grahn (6.10.1947) kula 2. 15,72 20-21.8 Gamlakarleby
1967
Jun FIN-SVE-NOR Bo Grahn (6.10.1947) Bo Grahn (6.10.1947) kula diskus 2, 3. 15,22 44,32 11-12.7 Stavanger, NOR 11-12.7 Stavanger, NOR
1971
Jun FIN-SVE Thomas Andersson (22.6.1951) diskus 1. 50,68 31.7 Karlskoga, SVE
1972
FIN-FRA-ROM-ITA Krister Lönnström (15.3.1949) 10-kamp 10. 6495p 25.6.1972 Heinola
(11,4-663-11.63-175-50,3-15,6-31.72-370-46.44-4.27,4)
ITA-FIN Thomas Andersson H21 diskus 3. 49,94 5-6.8.1972 Pisa, ITA
1973
FIN-SVE Hans Lindblad (1955) PA 10-kamp 8. 5285p Täby, SWE
1989
FIN-SVE-NOR-DAN Sonja Rehn (21.7.1972) D20 100 m 5. 12,57 5-6.8 Ikalis
Finland (bl.a. Sonja Rehn) D20 4×100 3. 47,14 5-6.8 Ikalis
FIN-EST Niklas Henriksson (26.4.1972) H17 110 m häck 3. 15,72 Hyrylä
Finland (bl.a. Sonja Rehn) D17 4×100 m 1. 48,16 Hyrylä
1990
NOR-FIN-SVE-DAN/ISL Niklas Henriksson H20 110 m häck 6. 15,16 21-22.7.1990 Bergen, NOR
Sonja Rehn D20 100 m 4. 12,44 21-22.7.1990 Bergen, NOR
Finland (bl.a. Sonja Rehn) D20 4×100 m 2. 46,7 21-22.7.1990 Bergen, NOR
GER-GBR-FIN Niklas Henriksson H19 110m häck 6. 15,12 7.7.1990 Lübeck, GER
Sonja Rehn D19 100 m 6. 12,37 7.7.1990 Lübeck, GER
Sonja Rehn D19 200 m 6. 25,35 7.7.1990 Lübeck, GER
Finland (bl.a. Sonja Rehn) D19 4×100 m 3. 47,63 7.7.1990 Lübeck, GER
FIN-SVE Niklas Henriksson H18 300m häck 3. 38,42 18-19.8.1990 Esbo/A
Sonja Rehn D18 100 m 2. 12,13 18-19.8.1990 Esbo/A
Sonja Rehn D18 200 m 3. 25,09 18-19.8.1990 Esbo/A
Finland (bl.a. Sonja Rehn) D18 4×100 m 2. 46,81 18-19.8.1990 Esbo/A
FIN-EST Martina Harling (9.7.1973) D17 400 m 2. 58,38 28-29.7.1990 Orimattila
Finland (bl.a. Martina Harling) D17 4×400 m 2. 3.53,51 28-29.7.1990 Orimattila
EST-FIN Johan Meriluoto (22.3.1974) H16 3-steg 1. 14,42 28-29.7.1990 Pärnu, EST
1991
SVE-FIN-NOR-DAN/ISL Sonja Rehn D20 100 m 4. 12,15 24-25.8.1991 Tranås, SVE
Sonja Rehn D20 200 m 5. 25,42 24-25.8.1991 Tranås, SVE
Finland (bl.a. Sonja Rehn) D20 4×100 m 3. 48,06 24-25.8.1991 Tranås, SVE
Finland (bl.a. Martina Harling) D20 4×400 m 1. 3.41,76 24-25.8.1991 Tranås, SVE
SVE-GER-GBR-FIN Niklas Henriksson H19 110 m häck 8. 15,29 15.6.1991 Esbo/A
Finland (bl.a. Niklas Henriksson) H19 4×400 m 4. 3.27,93 15.6.1991 Esbo/A
Sonja Rehn D19 100 m 8. 12,29 15.6.1991 Esbo/A
Martina Harling D19 400 m häck 7. 62,6 15.6.1991 Esbo/A
Finland (bl.a. Sonja Rehn) D19 4×100 m 4 47,27 15.6.1991 Esbo/A
SVE-FIN Johan Meriluoto H18 3-steg 1. 15,27 3-4.8.1991 Stockhom, SVE
Martina Harling D18 300 m 2. 42,45 3-4.8.1991 Stockhom, SVE
Finland (bl.a. Martina Harling) D18 4×400 m 2. 3.46,97 3-4.8.1991 Stockhom, SVE
FIN-EST Johan Meriluoto H17 3-steg 1. 14,89 10-11.8.1991 Orimattila
1992
FIN-SVE-NOR Martina Harling D20 400 m häck 6. 64,35 1992 Valkeakoski
FIN-SVE Johan Meriluoto H-18 3-steg 1. 15,44 1992 Esbo/A
1993
Hall-landskamp Johan Meriluoto herrar 3-steg 4. 15,86 7.3.1993 Tammerfors
FIN-SVE Johan Meriluoto herrar 3-steg 6 15,81 29.8.1993 Stockholm, SVE
FIN-SWE-NOR-DIC Johan Meriluoto H-20 3-steg 1. 15,61 22.8.1993 Skien , NOR
FIN- Baltikum Kim Fors H17 110 m häck 6. 15,65 15.8.1993 Nivala
1995
Europa cup (B) Johan Meriluoto herrar 3-steg 4. 16,26 11.6.1995 Åbo
FIN- Baltikum Anders Karlsson H17 300 m häck 2. 39,14 30.7.1995 Orimattila
1996
FIN-SVE Johan Meriluoto herrar 3-steg 1. 16.10 23.8.1996 Helsingfors
1997
Europa-cup Johan Meriluoto herrar 3-steg 3. 16,02 8.6.1997 Dublin, IRL
SVE-FIN Johan Meriluoto herrar 3-steg 2. 15,74 29.8.1997 Stockholm, SWE
1998
Europa-cup Johan Meriluoto herrar 3-steg 5. 16,44 28.6.1998 St Petersburg, RUS
Harri Uurainen (20.12.1961) herrar diskus 7. 58,57 28.6.1998 St Petersburg, RUS
Balt-FIN-POL Annika Rikberg (21.12.1981) D17 4x400m 2. 3.54,14 2.8.1998 Tarto, EST
Kia Minkkinen, Eva-Liisa Kaartinen, Minna Järvenpää
FIN-SVE Johan Meriluoto herrar 3-steg 1. 16,10 28.8.1998 Helsingfors
Harri Uurainen (20.12.1961) herrar diskus 6. 55,14 28.8.1998 Helsingfors
FIN-SVE 18 år Heini Vendelin (28.4.1980) D18 300m häck 4. 45,26 29.8.1998 Helsingfors
1999
SVE-FIN Johan Meriluoto herrar 3-steg 2. 16,53 4.9.1999 Göteborg, SWE
2000
FIN-SWE-NOR-DIC Annika Rikberg D20 400m 7. 59,18 26.8.2000 Borganes , ISL
FIN (Annika Rikberg, M Järvenpää, M Järvenpää, S Myllymäki) D20 4x400m 1. 3.49,62 27.8.2000 Borganes , ISL
Europa-cup Johan Meriluoto herrar 3-steg 1. 16,76w 9.7.2000 Bærum, NOR
2001
Hall-landskamp Johan Meriluoto herrar 3-steg 1. 16,75 (FR) 24.2.2001 Umeå, SVE
Europa-cup Johan Meriluoto herrar 3-steg 1. 16,53 24.6.2001 Vasa
Balt-POL-FIN Rasmus Latvala (12.04.1984) H17 tresteg 6. 14,01 (-0,8) 5.8.2001 Kaunas, LIT
Maria Brunberg (1.4.1984) D17 stav 4. 340 5.8.2001 Kaunas, LIT
SVE-FIN 18 år Maria Brunberg D18 stav 2. 356 2.9.2001 Göteborg, SVE
SVE-FIN Johan Meriluoto herrar 3-steg 2. 16,31 1.9.2001 Göteborg, SVE
2002
SVE-FIN-NOR-DAN/ISL Sebastian Bagger (25.6.1983) H20 400m häck 7. 63,36 10.8.2002 Eskilstuna, SVE
FIN-SVE Maria Brunberg (1.4.1984) D18 stav 3. 340 24.8.2002 Esbo/A
Hall-landskamp Johan Meriluoto herrar 3-steg 1. 16,17i 23.2.2002 Tallinn, EST
Europa-cup Johan Meriluoto herrar 3-steg 8. 16,16 23.6.2002 Annecy, FRA
2003
Europa-cup Johan Meriluoto herrar 3-steg 4. 16,26 22.6.2003 Villmanstrand
FIN-SVE Johan Meriluoto herrar 3-steg 6. 14,30 6.9.2003 Helsingfors/S
SVE-FIN-NOR-DAN/ISL Rasmus Latvala H19 3-steg 1. 14,76w 24.8.2003 Odense, DAN
Maria Brunberg D19 stav 3. 331 24.8.2003 Odense, DAN
2004
Europa-cup Johan Meriluoto herrar 3-steg 1. 16,68 22.6.2004 Istanbul, TUR
SVE-FIN Annika Rikberg damer 800m 3. 2.04,45 5.9.2004 Göteborg, SVE
2005
Europa-cup Johan Meriluoto herrar 3-steg 3. 16,37 19.6.2005 Gävle, SVE
SVE-FIN Johan Meriluoto herrar 3-steg 2. 16,26 28.8.2005 Göteborg, SVE
2006
Europa-cup Annika Rikberg damer 1500m 7. 4.23,32 18.6.2006 Prag, CZE
FIN (Annika Rikberg, Milla Kelo, Mari Järvenpää, Kirsi Mykkänen) damer 4x400m 5. 3.39,14 18.6.2006 Prag, CZE
Johan Meriluoto herrar 3-steg 7. 15,74 29.6.2006 Málaga, ESP
FIN-SVE Johan Meriluoto herrar 3-steg 1. 15,65 25.8.2006 Helsingfors/S
Annika Rikberg damer 1500m 1. 4.16,71 25.8.2006 Helsingfors/S
Annika Rikberg damer 800m 1. 2.05,26 26.8.2006 Helsingfors/S
2007
Europa-cup Johan Meriluoto herrar 3-steg 4. 16,12 24.6.2007 Vasa
SVE-FIN Johan Meriluoto herrar 3-steg 2. 16,28 9.9.2007 Göteborg, SVE
2008
Europa-cup Johan Meriluoto herrar 3-steg 4. 15,56 22.6.2008 Leiria, POR
FIN-SVE Johan Meriluoto herrar 3-steg 3. 15,54 29.8.2008 Helsingfors/S
FIN-SVE Annika Rikberg damer 1500m 3. 4.16,61 29.8.2008 Helsingfors/S
2014
FIN-SVE Viktor Kantele (11.1.1997) H17 400m häck 4. 56,03 30.8.2014 Helsingfors/S
FIN-SVE Viktor Kantele H17 110m häck 3. 14,43 31.8.2014 Helsingfors/S
2015
FIN-SWE-NOR-DIC Viktor Kantele H19 110m häck 6. 14,73 30.8 Esbo/A
Viktor Kantele H19 400m häck 3. 54,37 29.8 Esbo/A
FIN (Ilari Manninen, Oskari Lehtonen, Willem Kajander, Kristian Bäck) H19 4x100m 2. 41,10 29.8 Esbo/A
2016
FIN-SWE-NOR-DIC Viktor Kantele H19 400 m häck 4. 54,85 13.8 Hafnarfjördur ISL
FIN (Tuomas Lehtonen, Viktor Kantele, Markus Teijula, Filiph Johansson) H19 4x400m 1. 3.18,04 13.8 Hafnarfjördur ISL
NORD-BALT FIN (Willem Kajander, Otto Ahlfors, Samuli Samuelsson, Heikki Nieminen) H22 4x100m 1. 39,81 20.8 Esbo/A
Willem Kajander (7.7.1996) H22 200m 10. 21,70 21.8 Esbo/A
2017
SVE-FIN-EST Amanda Liljendal (31.3.1998) 7-kamp DNF 10-11.6 Kuortane
Lag-EM Sara Kuivisto (17.8.1991) D 800 m 5. 2.06,48 23.6 Vasa
Lag-EM Sara Kuivisto D 1500 m 8. 4.18,66 24.6 Vasa
SWE-FIN-NOR-DIC Jonni Blomqvist (25.1.1998) H19 400 m häck 4. 54,18 19.8 Umeå, SVE
SWE-FIN-NOR-DIC FIN (Tuomas Lehtonen, Markus Erkkilä, Jonni Blomqvist, Markus Teijula) H19 4×400 m 1. 3.14,21 20.8 Umeå, SVE
SVE-FIN Viktor Kantele H 110 m häck 6. 14,64 2.9 Stockholm
SVE-FIN FIN (Eetu Rantala, Willem Kajander, Samuli Samuelsson, Viljami Kaasalainen) H 4x100m DQ 2.9 Stockholm
SVE-FIN Sara Kuivisto D 800 m 3. 2.05,25 2.9 Stockholm
SVE-FIN Sara Kuivisto D 1500 m 1. 4.34,74 3.9 Stockholm
2018
NM U22 Jonni Blomqvist H22 400 m häck 2. 53,63 12.8 Gävle, SVE
NM U22 FIN (Leo Uusimäki, Jonni Blomqvist, Ville Aarnivala, Filiph Johansson) H22 4×400 m 1. 3.25,69 12.8 Gävle, SVE
FIN-SVE Jonni Blomqvist H 400 m häck 4. 52,72 1.9 Tammerfors
FIN-SVE Sara Kuivisto D 1500 m 2. 4.48,60 31.8 Tammerfors
FIN-SVE Sara Kuivisto D 800 m 2. 2.02,97 1.9 Tammerfors
FIN-SVE H17 Severi Mäntylä (10.2.2001) H17 100 m 3. 10,92 1.9 Tammerfors
FIN-SVE H17 FIN (Juuso Peltola, Niilo Mustalahti, Severi Mäntylä, Joel Turkka) H17 4x100m 2. 41,49 1.9 Tammerfors
2019
NM mångkamp Amanda Liljendal    (15.00/1.8 1.63 13.19 25.58w/2.5 5.60w/3.6 41.37 2:27.49) D22 7-kamp 1. 5.335 9-10.6 Uppsala, SWE
Lag-EM mångkamp Amanda Liljendal    (14.95w/2.9 1.59 12.49 25.99/-0.5 5.69/1.8 43.75 2:28.23) 7-kamp 12. 5.274 5-6.7 Ribeira Brava, POR
Lag-EM Sara Kuivisto D 800 m 5. 2.01,85 10.8 Bydgoszcz, POL
Lag-EM Sara Kuivisto D 1500 m 11. 4.09,25 11.8 Bydgoszcz, POL
SVE-FIN Jonni Blomqvist H 400 m häck 4. 52,61 25.8 Stockholm
SVE-FIN Sara Kuivisto D 1500 m 2. 4.10,85 24.8 Stockholm
SVE-FIN Sara Kuivisto D 800 m 2. 2.03,27 25.8 Stockholm
2020
SVE-FIN Jonni Blomqvist H 400 m häck ?. ?? 6.9 Tammerfors
SVE-FIN Sara Kuivisto D 800 m ?. ?? 6.9 Tammerfors
162 st