Anmälning senast 04.07.2020

Anmälningsavgiften: 7€ / gren, efteranmälning 10 € / gren.
Betalas till konto FI7840501040019621

Anmälningsavgiften gäller ej Akilles idrottare
Förfrågningar: Filip Brunberg , filip.brunberg@akilles.fi, 050 5911222

Tre deltävlingar 2020

Måndag 6.7Borgå Stavcup del 1 (sista siffran 6 tex 206)
Borgå/C kl 17.30F/P 9-15, H/D 17-19: stav
  
Måndag 17.8Borgå Stavcup del 2 (sista siffran 9)
Borgå/C kl 17.30F/P 14-15, H/D 17-19: stav
Onsdag 19.8Borgå Stavcup del 2 och Akilles mästerskap 5 (sista siffran 9)
Borgå/C kl 17.30F/P 9-13: stav
  
Måndag 7.9Borgå Stavcup del 3 (sista siffran 3)
Borgå/C kl. 17.00F/P 14-15, H/D 17-19: stav
Onsdag 9.9Borgå Stavcup del 3 (sista siffran 3)
Borgå/C kl. 17.00F/P 9-13: stav
  

Resultat

 Resultat från Borgå STAVCUP del 1 
 6.7.2020
 H17 
1. Johannes Mäkelä HKV 366
346/xo 356/o 366/xo 376/xxx
2. Niklas Tallqvist Akilles 356
356/xo 376/xxx
 P15 
1. Aatu Sihvonen Karhulan Katajaiset 386
356/xo 376/o 386/xxo 401/xxx
2. Linus Henriksson Akilles 256
3. Juho Mantila Riihimäen Kisko 236
 P14 
1. Henri Aspelin Akilles 306
2. Jusa Niemi Riihimäen Kisko 286
3. Eelis Hynninen Hartolan Voima 266
 P13 
1. Vilho Haaksluoto Riihimäen Kisko 330
2. Arttu Haaksluoto Riihimäen Kisko 286
3. Albert Isaksson Akilles 256
 P11 
1. Urho Aro HKV 246
 P10 
1. Tobias Tallqvist Akilles 226
 P9 
1. Jyvä-Kasperi Koskela Riihimäen Kisko 166
 D17 
1. Vanessa Lindberg Riihimäen Kisko 336
ytterom Anne-Mari Vallioniemi Janakkalan Jana 246
 Vilma Mikkola Keski-U YU NH
 F15 
1. Vilja-Matilda Koskela Riihimäen Kisko 286
 F14 
1. Ida Aarnio Riihimäen Kisko 206
 F13 
1. Vilja Valtakari Helsingin Tarmo 176
2. Tähkä-Alina Koskela Riihimäen Kisko 226
 F12 
1. Frida Blomfelt Esbo IF 206
2. Veera Seppälä HKV 206
3. Milka Koivukoski Helsingin Tarmo 156
 Aura Arvas Helsingin Tarmo NH
 F11 
1. Eevi Aarnio Riihimäen Kisko 226
2. Fanny Finell Akilles 186
3. Zoe Giovanzana Helsingin Tarmo 146
 F10 
1. Sanni Peltola HKV 176
 F9 
1. Ada Puhakka Karhulan Katajaiset 166
 Anna Ollikainen Nurmijärven Yleisurheilu NH

 


Resultat från Borgå STAVCUP del 3  
 7.9.2020
 H17  
1. Niklas Tallqvist Akilles 353
353/xxo 373/xxx
D19
1. Vilma Hannula Karhulan Katajaiset 333
303/o 313/o 323/xo 333/o 343/xxx

 

 

 

 

 

 

 

 

Höjning alltid 10 cm
3 (2020) deltävlingar, de 2 bästa med i slutresultatet poängberäkning,
hoppad höjd/A-resultat

Yngre serie 9 – 13 åringar
Äldre serie 14 – 19 åringar

Bästa poäng vinner
Vid samma poäng vinner bästa resultat
Vid samma bästa resultat vinner
bättre nästbästa resultat osv.

Korotus aina 10 cm
3 osakilpailua, 2 parasta mukaan lopputulokseen pistelasku, hypätty tulos/A-tulos

Nuorempi sarja 9 – 13 vuotiaat
Vanhempi sarja 14 – 19 vuotiaat

Paras pistemäärä voittaa
Jos sama pistemäärä, paras tulos voittaa
Sama paras tulos, parempi toiseksi paras tulos voittaa

Ilmoittautumiset 04.07.2020 mennessä.
Ilmoittautumismaksut: 7€ / laji, jälki-ilmoittautuminen 10 € / laji.
Maksetaan tilille FI7840501040019621
Ilmoittautumismaksu ei koske Akilleksen urheilijoita
Tiedustelut: Filip Brunberg , filip.brunberg@akilles.fi, 050 5911222

Kolme osakilpailua 2020

Maanantai 6.7Porvoon seiväscup osa 1 (viimeinen numero 6 esim. 206)
Porvoo klo. 17.30T/P 9-15, M/N 17-19: seiväs
  
Maanantai 17.8Porvoon seiväscup osa 2 (viimeinen numero  9)
Porvoo klo. 17.30T/P 14-15, M/N 17-19: seiväs
Keskiviikko 19.8Porvoon seiväscup osa 2 och Akilles mästerskap 5 (viimeinen numero 9)
Porvoo klo. 17.30T/P 9-13: seiväs
  
Maanantai 7.9Porvoon seiväscup osa 3 (viimeinen numero 3)
Porvoo kl. 17.00T/P 14-15, M/N 17-19: seiväs
Keskiviikko 9.9Porvoon seiväscup osa 3 (viimeinen numero 3)
Porvoo kl. 17.00T/P 9-13: seiväs
  

Resultat

 Resultat från Borgå STAVCUP del 2 
 17.8.2020
 H17 
1. Eerik Mäkelä Lahden Ahkera 389
369/o 389/o 399/xxx
1. Niklas Tallqvist Akilles 389
369/o 389/o 416/xxx
3. Atte Tuominen Lahden Ahkera 319
269/o 279/o 299/o 309/o 319/xo 329/xxx
 P15 
1. Samuel Puustinen Akilles 279
259/o 269/o 279/o 289/xxx
2. Linus Henriksson Akilles 279
239/o 249/o 259/o 269/xxo 279/xo 289/xxx
 P14 
1. Henri Aspelin Akilles 299
269/o 279/o 289/o 299/o 309/xxx
2. Jusa Niemi Riihimäen Kisko 299
259/o 269/o 279/o 289/o 299/xo 309/xxx
3. Eelis Hynninen Hartolan Voima 299
259/o 269/o 279/xo 289/xo 299/xo 309/xxx
 F15 
1. Helmi Eklund Espoon Tapiot 309
269/o 279/- 289/o 299/o 309/xo 319/xxx
2. Jenni Hirvonen Esbo If 229
209/o  219/o 229/o 239/xxx

 Resultat från Borgå STAVCUP del 2 
19.8.2020
 P13 
1. Albert Isaksson Akilles 249
209/o 229/o  249/o 259/xxx
2. Matias Nieminen Asikkalan Raikas 189
159/o 169/xo 179/xo 189/xo 199/xxx
 P10 
1. Tobias Tallqvist Akilles 239
189/o 209/o 219/o 229/o 239/o 244/xxx
 F9 
1. Ada Puhakka Karhulan Katajaiset 179
139/o 149/xo 159/o 169/xxo 179/o 189/xxx

 

  Resultat från Borgå STAVCUP del 3  
 9.9.2020
 P15  
1. Samuel Puustinen Akilles 273
243/o 253/o 263/o 273/o 283/xxx
 P14  
1. Henri Aspelin Akilles 273
273/xxo 283/xxx
 P13  
1. Matias Nieminen Asikkalan Raikas 243
203/o 223/o 233/o 243/xo 253/xxx
 P10  
1. Tobias Tallqvist Akilles 213
183/o 203/o 213/xo  223/xxx

 F15  
1. Helmi Eklund Espoon Tapiot NH
283/xxx
 F12  
1. Frida Blomfelt Esbo IF 233
193/o 203/o 213/o  223/o 233/xxo 243/xxx
 F11  
1. Fanny Finell Akilles 203
163/o 173/o 183/o 193/xo 203/o 213/xxx

 

 

 

 

Höjning alltid 10 cm
3 (2020) deltävlingar, de 2 bästa med i slutresultatet poängberäkning,
hoppad höjd/A-resultat

Yngre serie 9 – 13 åringar
Äldre serie 14 – 19 åringar

Bästa poäng vinner
Vid samma poäng vinner bästa resultat
Vid samma bästa resultat vinner
bättre nästbästa resultat osv.

Korotus aina 10 cm
3 osakilpailua, 2 parasta mukaan lopputulokseen pistelasku, hypätty tulos/A-tulos

Nuorempi sarja 9 – 13 vuotiaat
Vanhempi sarja 14 – 19 vuotiaat

Paras pistemäärä voittaa
Jos sama pistemäärä, paras tulos voittaa
Sama paras tulos, parempi toiseksi paras voi

Porvoo