Del 1, Anmälning senast 1.07.2024

Anmälningsavgiften: 8€ / gren, efteranmälning 10 € / gren.
Betalas till konto FI7840501040019621
Anmälningsavgiften gäller ej Akilles idrottare

Förfrågningar: Mikael Finell, mickifinell@hotmail.com 050-3276773, Miro Wikgren miro.wikgren@gmail.com 041-5271037

Tre deltävlingar 2024

Måndag 1.7Borgå Stavcup del 1 (sista siffran 7 tex 207)
Borgå/C kl 18.00F/P 9-15, H/D 17-19: stav
 Hoppare under 2,5m kl. 17.30, hoppare över 2,5m kl. 19
Onsdag 7.8Borgå Stavcup del 2 (sista siffran 4?)
Borgå/C kl 17.30F/P 9-15, H/D17-19
 Hoppare under 2,5m kl. 17.30, hoppare över 2,5m kl. 19
  
Måndag 2.9Borgå Stavcup del 3 (sista siffran 1?)
Borgå/C kl. 17.30F/P 9-15: stav,
H/D 17-19: stav
 Hoppare under 2,5m kl. 17.30, hoppare över 2,5m kl. 18.30
  

Resultat 2023

Borgå stavcup 3 / Porvoon seiväscup 3, 30.08.2023

P9 Seiväs
1) Oscar Wikgren BorgåAk 174
114 124 134 144 154 164 174 184
o o o o xo xo xxo xxx
2) Elvin Skog BorgåAk 154
114 124 134 144 154 164
o o o o o xxx

T9 Seiväs
1) Line Grefberg BorgåAk 154
114 124 134 144 154 164
o o o o xo xxx

P13 Seiväs
1) Tobias Tallqvist BorgåAk 264
244 254 264 274
o xo xxo xxx
2) William Holmström BorgåAk 194
124 134 144 154 174 184 194 204
o o – o o o o xxx

3) Casper Nopanen BorgåAk 184
124 134 144 154 164 174 184 194
o o – o o xxo o xxx

T15 Seiväs
1) Fanny Finell BorgåAk 274
224 244 264 274 286
o o o xo xxx
2) Sarah Isaksson BorgåAk 244
224 234 244 254
xo o o xxx

 

Borgå stavcup 2/ Porvoon seiväscup 2, 14.08.2023

P9 Seiväs
1) Oscar Wikgren BorgåAk 171
121 131 141 151 161 171 181
o o o o o o xxx
2) Elvin Skog BorgåAk 171
111 121 131 141 151 161 171 181
o o o xo o o o xxx
3) Emil Puhakka KarhKa 161
121 131 141 151 161 171
o o o o xo xxx

T9 Seiväs
1) Line Grefberg BorgåAk 151
111 121 131 141 151 161
o o o o xo xxx
2) Aamu Santalahti BorgåAk 141
111 121 131 141 151
o o xo o xxx

T11 Seiväs
1) Hilla Santalahti BorgåAk 161
111 121 131 141 151 161 171
o o o o o xo xx-
Vera Hamina HKV NH
111
xxx

P13 Seiväs
1) William Holmström BorgåAk 201
141 151 161 171 181 191 201 211
o o o o o o xo xxx

T15 Seiväs
1) Fanny Finell BorgåAk 281
231 251 261 271 281 291
o o o o xxo xxx
2) Sarah Isaksson BorgåAk 251
231 241 251 261
o o xo xxx

N19 Seiväs
Tuuli Saraniemi LieksU NH
281
xxx

Borgå stavcup 1 / Porvoon seiväscup 1  03.07.2023

P9 Seiväs
1) Oscar Wikgren BorgåAk 157
117 127 137 147 157 167
o o o xo xxo xxx
2) Miika Lamminluoto LahdA 137
117 127 137 147
o o o xxx

T9 Seiväs
1) Line Grefberg BorgåAk 137
117 127 137 147
o o xo xxx

P13 Seiväs
1) Tobias Tallqvist BorgåAk 247
237 247 257
o o xxx
2) William Holmström BorgåAk 187
117 127 137 147 157 167 177 187 197
o o o o o xo xo xxo xxx

T15 Seiväs
1) Sarah Isaksson BorgåAk 257
207 217 227 237 247 257 267
o o o xo o o xxx
2) Fanny Finell BorgåAk 247
207 217 227 237 247 257
o o o o xo xxx

N17 Seiväs
1) Fanny Holm IFSibboV 257
217 227 237 247 257 267
o xo o o xxo xxx

M19 Seiväs
1) Thomas Isaksson BorgåAk 337
327 337 347
o xxo xxx

Resultat 2022

Resultat från Borgå Stavcup 3 31.8.2022
P13
1    Tobias Tallqvist    BorgåAk    29.7.10    2,65        PB
2,24/XO    2,34/XO    2,44/XO    2,54/XO    2,60/O    2,65/XO PB    2,70/XXX
2    Tobias Isaksson    BorgåAk    18.6.10    2,14
1,84/O    1,94/O    2,04/O    2,14/XO    2,24/XXX
F15
1    Fanny Holm    IFSibboV    4.7.07    2,44
2,04/O    2,14/O    2,24/XO    2,34/XO    2,44/O    2,54/XXX
2    Sarah Isaksson    BorgåAk     10.3.08    2,44
2,04/O    2,14/O    2,24/O    2,34/O    2,44/XO    2,54/XXX
3    Brenda Jalkanen    BorgåAk    23.2.08    2,34
2,04/O    2,14/XO    2,24/O    2,34/XXO    2,44/XXX
F13
1    Fanny Finell    BorgåAk     3.5.09    2,44
2,04/O    2,14/O    2,24/O    2,34/O    2,44/O    2,54/XXX
F11
1    Donna Ruokonen    BorgåAk    6.10.12    1,34        PB
1,14/O    1,24/O    1,34/XXO PB    1,44/XXX

Resultat från Borgå Stavcup 3 29.8.2022

H17
1    Jusa Niemi    RiihimKi    28.2.06    3,74
3,64/O    3,74/O    3,84/XXX
Olavi Halonen    HyvsU    24.11.06    NH
4,24/XXX

Resultat från Borgå STAVCUP del 2
15.8.2022

P12
1. Tobias Isaksson Akilles 201
181/o 191/xxo 201/xxo 211/xxx
F14
1. Brenda Jalkanen Akilles 251
211/o 221/o 231/xo 241/xxo 251/xxo 256/xxx
2. Sara Isaksson Akilles 231
211/o 221/o 231/xo 241/xxx
F10
Donna Ruokonen Akilles 131
111/o 121/o 131/o 141/xxx

Resultat från Borgå STAVCUP del 2
17.8.2022
H19
1. Eerik Mäkelä LahdenA 441
441/o 461/xxx
2. Johannes Mäkelä HKV 421
411/o 421/xo 431/xxx
P15
1. Albert Isaksson Akilles 301
271/xo 291/o 301/o 321/x-
F15
1. Fanny Finell Akilles 271
211/o 221/o 231/o 241/o 251/o 261/o 271/xo 281/xxx
2. Sara Isaksson Akilles 241
211/o 221/o 231/o 241/o 251/xxx
3. Fanny Holm IFSibboV 241
201/o 221/xo 231/o 241/o 251/xxx
4. Anni Kujansivu HKV 241
201/o 211/xo 221/o 231/xxo 241/xxo 251/xxx
5. Minea Junno Vantaan Salamat 211
201/o 211/o 221/xxx

Resultat från Borgå STAVCUP del 1
4.7.2022
H19
1. Johannes Mäkelä HKV 417
397/o 417/o 427/xxx
H17
1. Henri Aspelin Akilles 337
307/o 317/o 337/o 347/xxx
2. Tomas Isaksson Akilles 297
267/o 277/xo 287/xxo 297/o 307/xxx
3. Linus Henriksson Akilles 297
287/o 297/xxo 307/xxx
P15
1. Albert Isaksson Akilles 297
267/o 287/xo 297/xo 307/xxx
P12
1. Tobias Tallqvist Akilles 257
227/o 237/o 247/o 257/o 267/xxx
P9
1. Eetu Rantala Espoon Tapiot 187
127/o 137/o 147/o 157/o 167/o 177/0 187/xo 197/xxx
D
1.  Saga Andersson EsboIF 417
407/xxo 417/xo 427/xxx
D19
1.  Silja Andersson EsboIF 407
397/xxo 407/o 417/xxx
F15
1. Fanny Holm IFSibboV 237
207/o 227/o 237/o 247/xxx
F14
1. Sara Isaksson Akilles 247
187/o 207/o 217/o 227/o 237/xo 247/0 257/xxx
2. Brenda Jalkanen Akilles 237
187/o 207/o 217/o 227/o 237/o 247/xxx
F13
1. Fanny Finell Akilles257
207/o 227/o 237/o 247/o 257/o 267/xxx
2. Mette-Maria Kotilainen LUM 177
157/o 167/xxo 177/o 187/xxx

 

 

Resultat 2021

Resultat från Borgå STAVCUP del 1
5.7.2021
H17
1. Linus Henriksson Akilles 298
268/xo 278/o 288/o 298/xo 308/xxx
2. Samuel Puustinen Akilles 268
268/xxo 278/- 288/xxx
P15
1. Henri Aspelin Akilles 328
268/o 288/o 308/xo 328/xo  348/xx-
2. Albert Isaksson Akilles 268
218/o 228/o 238/o 248/o  258/o  268/o 278/xxx
P11
1. Tobias Tallqvist Akilles 238
188/o 208/o 218/o 228/o  238/xxo  248/xxx

D17
1. Selma Lepistö 238
238/xo 248/-
F13
1. Brenda Jalkanen 228
178/0 188/o 198/o 208/o 218/o 228/o 238/xxx
F12
1. Fanny Finell 228
178/0 188/o 198/o 208/o 218/o 228/o 238/xxx

Resultat från Borgå STAVCUP del2
16.8.2021
P13
1. Urho Aro HKV 275
265/xo 275/xo  285/xxx
P11
1. Tobias Tallqvist Akilles 245
205/o 225/xo 235/xo 245/o 255/xxx
2. Tobias Isaksson Akilles 205
135/o 145/xo 155/o 165/o  175/o 185/xxo  195/xxo 205/xo 215/xxx

F13
1. Frida Blomfelt Esbo IF 275
245/xo  255/o 265/o 275/xo  285/xxx
2. Fanny Finell Akilles 235
185/o 195/o 205/xo 215/xo 225/o 235/xo 245/xxx
3. Anni Kujansivu HKV 225
175/o 185/o 195/o 205/o 215/xxo 225/xxo 235/xxx
4. Sara Isaksson Akilles 215
165/o 175/o 185/o 195/o 205/xo 215/xo 225/xxx
F11
1. Sanni Peltola HKV 205
165/o 185/xo 195/xxo 205/xxo 215/xxx
F9
1. Meeri Aro HKV 165
125/o 135/o 145/xo 155/o 165/xo 175/xxx

Resultat från Borgå STAVCUP del2
18.8.2021
P15
1. Henri Aspelin Akilles 325
295/xo  305/o 325/o 335/xxx
2. Olavi Siven Lahden Ahkera 215
285/xo 295/o  305/xo 315/xxo 325/xxx
3. Albert Isaksson Akilles 285
245/o  265/o 275/o  285/xxo 295/xxx

F15
1. Fanny Holm IF SibboV 225
205/o 215/xxo 225/xo 235/xxx
2. Brenda Jalkanen Akilles 215
185/o 195/o 205/o 215/xo 225/xxx

Borgå STAVCUP del 3 6.9.2021
ingen deltagare

 Resultat från Borgå STAVCUP del 3 8.9.2021
F13
1. Fanny Finell Akilles 252
172/o 192/o 202/o 212/o 222/o 232/xo 237/o  242/o  247/o 252/o  257/xxx
2. Sara Isaksson Akilles 232
172/o 192/o 202/o 212/o 222/o 232/xxo 237/xxx

 

Höjning alltid 10 cm
3 deltävlingar, de 2 bästa med i slutresultatet
Poängberäkning: hoppad höjd/A-resultat

Yngre serie 9 – 13 åringar
Äldre serie 14 – 19 åringar

Bästa poäng vinner
Vid samma poäng vinner bästa resultat
Vid samma bästa resultat vinner bättre nästbästa resultat osv.

Osa 1 Ilmoittautumiset 1.07.2024 mennessä.
Ilmoittautumismaksut: 8€ / laji, jälki-ilmoittautuminen 10 € / laji.
Maksetaan tilille FI7840501040019621
Ilmoittautumismaksu ei koske Akilleen urheilijoita

Tiedustelut: Mikael Finell, mickifinell@hotmail.com 050-3276773, Miro Wikgren miro.wikgren@gmail.com 041-5271037

Kolme osakilpailua 2024

Maanantai 1.7Porvoon seiväscup osa 1 (viimeinen numero 7 esim. 207)
Porvoo klo. 18.00T/P 9-15, M/N 17-19: seiväs
 

Alle 2,5m hyppääjät klo. 17.30, Yli 2,5 m hyppääjät klo. 19

Keskiviikko7.8Porvoon seiväscup osa 2 (viimeinen numero  4?)
Porvoo klo. 17.30T/P 9-15, M/N 17-19
 Hyppääjät alle 2,5m klo. 17.30, yli 2,5m klo. 19.00
  
Maanantai 2.9Porvoon seiväscup osa 3 (viimeinen numero 1?)
Porvoo kl. 17.30T/P 14-15, M/N 17-19: seiväs
 Hyppääjät alle 2,5m klo. 17.30, yli 2,5m klo. 18.30
  

Tulokset

Korotus aina 10 cm
3 osakilpailua, 2 parasta mukaan lopputulokseen
Pistelasku: hypätty tulos/A-tulos

Nuorempi sarja 9 – 13 vuotiaat
Vanhempi sarja 14 – 19 vuotiaat

Paras pistemäärä voittaa
Jos sama pistemäärä, paras tulos voittaa
Sama paras tulos, parempi toiseksi paras voittaa jne.