Friidrottstävling för barn och ungdomar i åldern 5-19 år
Onsdagen 5.6.2019 kl. 17:30 Centralidrottsplanen

OBS! Rätt att deltaga i två (2) grenar OBS!

Grenarna och klasserna är följande (flickor/pojkar tävlar skilt, på plats 20 min före idrottarens gren  börjar)
Flickor/Pojkar 5 år  (födda 2014)   40 m, längd, bollkast
F/P 6 år (f.2013) 40 m, längd, bollkast  (AKTIA-kastet i kula och bollkast)
F/P 7 år (f.2012) 40 m, längd, bollkast
F/P 8 år (f.2011) 40 m, längd, bollkast
F/P 9 år (f.2010) 40 m, längd, bollkast
F/P 10 år (f.2009) 60 m, längd, kula
F/P 11 år (f.2008) 60 m, längd, kula
F/P 12 år (f.2007) 60 m, längd, kula
F/P 13 år (f.2006) 60 m, längd, kula
”BLADE-RAKAN”
F/P 14 år (f.2005) 100 m
F/P 15 år (f.2004) 100 m
H/D 17 år (f.2002-2003) 100 m
H/D 19 år (f.2000-2001) 100 m

Anmälning: Meddela namn, födelseår, 2 grenar senast fredag 31.5 till e-post: leif.rikberg@akilles.fi,
eller textmeddelande till Leif Rikberg 040-1833008
Tävlingsnummer: då du kommer till sportplan, kom till nummerutdelningen
där du får din nummerlapp och bekräftar deltagandet senast 20 min före din första gren.
OBS! Returnera din nummerlapp till nummerutdelningen efter din tävling så
så bjuder vi alla deltagare på saft och bulle och något gott. 
Pris: tre bästa i varje gren får medalj.
Info:  http://www.akilles.fi/friidrott/ och annonser i Östnyland,
eller Leif Rikberg 040-1833008 


Yleisurheilukilpailu 5-19-vuotiaille lapsille ja nuorisolle
keskiviikkona 5.6.2019 klo. 17:30 Keskusurheilukenttällä

HUOM! Osanotto-oikeus kahteen (2) lajiin, HUOM!

Sarjat ja lajit ovat seuraavat (tytöt/pojat kilpailevat erikseen, ole paikalla 20 min ennen lajisi alkua)

Tytöt/Pojat 5 v.  (födda 2014)   40 m, pituus, pallonheitto
T/P 6 v. (s.2013) 40 m, pituus, pallonheitto (AKTIA-heitto= kuula ja pallonheitto)
T/P 7 v. (s.2012) 40 m, pituus, pallonheitto
T/P 8 v. (s.2011) 40 m, pituus, pallonheitto
T/P 9 v. (s.2010) 40 m, pituus, pallonheitto
T/P 10 v. (s.2009) 60 m, pituus, kuula
T/P 11 v. (s.2008) 60 m, pituus, kuula
T/P 12 v. (s.2007) 60 m, pituus, kuula
T/P 13 v. (s.2006) 60 m, pituus, kuula

”BLADE-RAKAN”
T/P 14 v. (s.2005) 100 m
T/P 15 v. (s.2004) 100 m
M/N 17 v. (s.2002-2003) 100 m
M/N 19 v. (s. 2000-2001) 100 m

Ilmoittautuminen: Ilmoita nimi, syntymävuosi, 2 lajia viimeistään perjantaina 31.5 sähköposti: leif.rikberg@akilles.fi, tai tekstiviesti Leif Rikberg 040-1833008. Kilpailunumero: kun tulet urheilukentälle, tule numeroiden jakopaikalle josta saat numerolappusi ja varmistat osanottosi viimeistään 20 min ennen sinun ensimmäisen lajin alkua. HUOM! Palauttamalla numerosi kisan jälkeen tarjoamme kaikille osanottajille mehua, pullaa sekä makeisen, Palkinnot: kolme parasta jokaisessa lajissa saavat mitalin. Tiedustelut: http://www.akilles.fi/friidrott/ ja ilmoitukset Östnyland-lehdessä tai Leif Rikberg 040-1833008

BORGÅBARNENS OLYMPIAD   5.6.2019uppd 3.6 kl. 10.00 lr
Porvoon Lasten Olympialaisetwww.akilles.fi
       
TIDSSCHEMA – AIKATAULU3 hopp/delt –
3 hyppyä/osan
3 kast/delt – 3 heittoa/osan
Tid                     AikaLöpningar Juoksutdelt/heat   osan./eriäLängd 1 flickor Pituus 1 tytöt Norra-PohjoinenLängd 2 pojkar Pituus 2 pojat Södra-EteläBollkastning PallonheittoKula – Kuula
17.30F5 40 m1 heat / 8F8, F9 /5+6 deltP8, P9 /6+3 deltF7, P7 /8+1 
17.34      
17.38P5 40 m1 heat / 8   F10, F11 /9+3
17.42      (2,0 kg)
17.46P6 40 m1 heat / 8  F5 /3 
17.50      
17.54F6 40 m1 heat / 6    
17.58      
18.02F7 40 m1 heat / 5 P6, P5 /4+2P8, F8 /8+5 
18.06P7 40 m1 heat / 7F6, F5 /1+5  P10, P11 /1+0 (2,5 kg)
18.10     P12, P13 /0+0 (3,0 kg)
18.14      
18.18    F9 /4 
18.22F8 40 m1 heat / 6    
18.26   P7 /6 F12, F13 /1+1
18.30P8 40 m1 heat / 8  P5 /9(2,5 kg)
18.34  F7 /4   
18.38F9 40 m1 heat / 8    
18.42P9 40 m1 heat / 3 P10, P11 /4+2  
18.46  F10, F11 /6+8   
18.50    F14, F15  100m1 heat / 4  F6 /5 
18.54D17, D19 100m1 heat / 2    
18.58   P12+P13 /4+1  
19.02P14, P15 100m1 heat / 4  P6 /6 
19.06   H17, H19 100m1 heat / 5    
19.10P10 60 m1 heat / 5F12, F13 /5+3   
19.14      P9 /4 
19.18P11 60 m1 heat / 2    
19.22F10 60 m1 heat / 7    
19.26      
19.30F11 60m1 heat / 7    
19.34P12 60 m1 heat / 4    
19.38P13 60 m1 heat / 1    
19.42      
19.46F12 60 m1 heat / 6    
19.50F13 60 m1 heat / 2    
19.54      
19.58      

Resultat 2019 Tulokset


Barnens Olympiad – Lasten Olympialaiset
Borgå 5.6.2019

RESULTAT – TULOKSET

P5 40 m Tuuli: +1,4

1. Alfons Johansson 9,32
2. Jonathan Gustafsson 9,40
3. Morgan Lönnroos 10,10
4. Casper Sveholm 10,23
5. William Stenbäck 10,64
5. Kaapo Mäittälä PorvU 10,64
7. Eetu Tiili PorvU 10,66
8. Lars Hansson 12,07

P5 Längd – P5 Pituus

1. Eetu Tiili 1,85
2. Morgan Lönnroos 1,76
3. Vili Kautonen 1,44

P5 Bollkast – P5 Pallonheitto

1. Jonathan Gustafsson 7,35
2. Casper Sveholm 6,91
3. Vili Kautonen 6,56
4. Kaapo Mäittälä PorvU 5,14
5. Alfons Johansson 5,11
6. William Stenbäck 4,61

P6 40 m Tuuli: +1,1

1. Onni Ilander 8,53
2. Axel Latvala 8,65
3. Elmeri Parkko PorvU 8,94
4. Aaron Skogman 9,21
5. Miro Manninen 9,22
6. Frans Liedes 9,39
7. Aaron Collett 10,00
8. Viggo Bärlund 10,40

P6 Längd – P6 Pituus

1. Axel Latvala 2,07
2. Onni Ilander 1,94
3. Rasmus Åkermarck 1,73
4. Aaron Skogman 1,59

P6 Bollkast – P6 Pallonheitto

1. Rasmus Åkermarck 12,46
2. Viggo Bärlund 9,30
3. Miro Manninen 9,28
4. Elmeri Parkko PorvU 9,22
5. Frans Liedes 7,70
6. Aaron Collett 6,38

P7 40 m Tuuli: +0,7

1. Viktor Kullberg BorgåAk 7,75
2. Edwin Hägglund BorgåAk 7,87
3. Casper Hallikainen BorgåAk 8,34
4. Isak Karlsson BorgåAk 8,69
5. Leo Sjöström 9,14
6. Erik Hansson 9,21

P7 Längd – P7 Pituus

1. Viktor Kullberg BorgåAk 2,53
2. Edwin Hägglund BorgåAk 2,35
3. Robin Johansson BorgåAk 2,29
4. Jonathan Liljendal BorgåAk 2,12
5. Evert Kalliorinne 2,00
6. Alvar Ajanko 2,00
7. Eero Ketoja 2,00

P7 Bollkast – P7 Pallonheitto

1. Casper Hallikainen BorgåAk 17,69
2. Alvar Ajanko 14,48
2. Robin Johansson BorgåAk 14,48
4. Jonathan Liljendal BorgåAk 11,95
5. Leo Sjöström 11,80
6. Evert Kalliorinne 11,74
7. Eero Ketoja 8,79
8. Erik Hansson 6,83

P8 40 m Tuuli: +1,3

1. Mio Palomäki 7,19
2. Alex Uutela 7,49
3. Lukas Lauren 7,61
4. Tobias Eriksson PorvU 7,72
5. Alexander Harling BorgåAk 7,97
6. Lucas Brusas BorgåAk 8,01
7. Elias Hirtentreu PorvU 8,08
8. Casper Nopanen BorgåAk 8,18

P8 Längd – P8 Pituus

1. Mio Palomäki 2,94
2. Urho Kanervala KerkkU 2,89
3. Tobias Eriksson PorvU 2,64
4. Viktor Lind 2,60
5. Juho Kanervala KerkkU 2,53
6. Casper Nopanen BorgåAk 2,42

P8 Bollkast – P8 Pallonheitto

1. Viktor Lind 25,10
2. Urho Kanervala KerkkU 24,22
3. Lucas Brusas BorgåAk 24,00
4. Lukas Lauren 20,83
5. Alex Uutela 18,09
6. Juho Kanervala KerkkU 16,10
7. Alexander Harling BorgåAk 13,10
8. Elias Hirtentreu PorvU 12,27

P9 40 m Tuuli: +1,0

1. Cristian Stenbäck 6,83
2. Lucas Karlsson BorgåAk 6,84
3. Julius Johansson 7,11

P9 Längd – P9 Pituus

1. Tobias Tallqvist BorgåAk 3,45
2. Julius Johansson 3,11
3. William Ek 3,02

P9 Bollkast – P9 Pallonheitto

1. Lucas Karlsson BorgåAk 32,54
2. William Ek 30,89
3. Tobias Tallqvist BorgåAk 29,54
4. Cristian Stenbäck 19,82

P10 60 m Tuuli: +1,2

1. Marcus Koljonen 9,10
2. Adrian Jakobsson EsboIF 9,21
3. Ukko Lehto PyhtY 9,41
4. Oliver Hallikainen BorgåAk 9,78
5. Mats Veskimäe PorvU 10,34
6. Oliver Liljendal BorgåAk 11,33

P10 Längd – P10 Pituus

1. Marcus Koljonen 4,26
2. Oliver Hallikainen BorgåAk 3,89
3. Ukko Lehto PyhtY 3,84
4. Adrian Jakobsson EsboIF 3,78

P10 Kula – P10 Kuula

1. Mats Veskimäe PorvU 6,74
2. Oliver Liljendal BorgåAk 4,85

P11 60 m Tuuli: +0,4

1. Anton Myrtenblad PorvU 9,09
2. Alex Lindström BorgåAk 10,00

P11 Längd – P11 Pituus

1. Anton Myrtenblad PorvU 4,00
2. Alex Lindström BorgåAk 3,60
3. Veli Lindroos PorvU 3,17

P12 60 m Tuuli: +1,0

1. Oliver Sveholm BorgåAk 9,46
2. Matias Palomäki PorvU 10,50

P12 Längd – P12 Pituus

1. Oliver Sveholm BorgåAk 3,39 -2,2
2. Matias Palomäki PorvU 3,33 -1,8

P12 Kula – P12 Kuula

1. Jimi Sorvari BorgåAk 7,33

P13 60 m Tuuli: +1,0

1. Alexander Heikkinen BorgåAk 8,63

P13 Längd – P13 Pituus

1. Alexander Heikkinen BorgåAk 3,77 -2,1

P14 100 m Tuuli: +1,7

1. Elliot Schmidt BorgåAk 12,69
2. André Bengts 12,86
3. Linus Henriksson BorgåAk 13,34
4. Thomas Isaksson BorgåAk 13,40

P15 100 m Tuuli: +1,7

1. Emil Stade BorgåAk 12,07
2. Jami Leppäkoski BorgåAk 13,06

H17 – M17 100 m Tuuli: +1,4

1. Niklas Tallqvist BorgåAk 12,00
2. Joona Heikkerö PorvU 13,19

H19 – M19 100 m Tuuli: +1,4

1. Henrik Illman BorgåAk 11,78
2. Sebastian Lundqvist BorgåAk 12,29
Kilpailun ulkopuolella
Edward Lindberg IFSibboV 11,68

F5 40 m – T5 40 m

1. Charlotta Lauren 8,53
2. Astrid Ajanko 9,51
3. Charlotta Wiksten 10,12
4. Fiona Kuusisto 10,15
5. Ebba Liljendal BorgåAk 10,21
6. Siiri Hukka 10,27
7. Jenny Leppäkoski 10,49
8. Sofia Wiitala BorgåAk 10,55
9. Nelli Felin 10,64
10. Stella Katainen 10,69
11. Celina Blomqvist 13,69

Erä 1 Tuuli: +0,6

1. Astrid Ajanko 9,51
2. Charlotta Wiksten 10,12
3. Fiona Kuusisto 10,15
4. Jenny Leppäkoski 10,49
5. Sofia Wiitala BorgåAk 10,55
6. Celina Blomqvist 13,69

Erä 2 Tuuli: +0,5

1. Charlotta Lauren 8,53
2. Ebba Liljendal BorgåAk 10,21
3. Siiri Hukka 10,27
4. Nelli Felin 10,64
5. Stella Katainen 10,69

F5 Längd – T5 Pituus

1. Sofia Wiitala BorgåAk 1,82
2. Siiri Hukka 1,72
3. Nelli Felin 1,72
4. Astrid Ajanko 1,65
5. Stella Katainen 1,59
6. Fiona Kuusisto 1,51
7. Jenny Leppäkoski 1,41

F5 Bolkast- T5 Pallonheitto

1. Charlotta Wiksten 9,77
2. Charlotta Lauren 7,20
3. Celina Blomqvist 5,87
4. Ebba Liljendal BorgåAk 5,24

F6 40 m – T6 40 m Tuuli: +1,0

1. Gabriella Johansson 8,29
2. Nicole Kulp 8,72
3. Lotta Veskimäe PorvU 8,96
4. Nathalie Björkskog BorgåAk 9,15
5. Malin Johansson 9,68

F6 Längd – T6 Pituus

1. Nicole Kulp 2,00
2. Lotta Veskimäe PorvU 1,99

F6 Bolkast- T6 Pallonheitto

1. Gabriella Johansson 10,76
2. Malin Johansson 5,97
3. Nathalie Björkskog BorgåAk 5,64

F7 40 m – T7 40 m Tuuli: +1,7

1. Melody Lönnroos BorgåAk 7,80
2. Elin Gullqvist 8,15
3. Mimmi Katainen BorgåAk 8,24
4. Vera Hamina PorvU 8,32
5. Tessa Lainio KerkkU 9,11

F7 Längd – T7 Pituus

1. Melody Lönnroos BorgåAk 2,87
2. Mimmi Katainen BorgåAk 2,60
3. Elin Gullqvist 2,57
4. Vera Hamina PorvU 2,50

F7 Bollkast – T7 Pallonheitto

1. Tessa Lainio KerkkU 7,40

F8 40 m – T8 40 m

1. Ellen Peltomäki 7,10
2. Felicia Björkskog BorgåAk 7,47
3. Ella Tuparinne PorvU 7,78
4. Ellen Lindberg 7,85
5. Lotta Hovi LovTor 7,95
6. Vanessa Kinnunen BorgåAk 8,23
7. Isabella Kulp 8,35
8. Bella Lustig 8,36
9. Ida Stade 8,52

Erä 1 Tuuli: +0,7

1. Ellen Peltomäki 7,10
2. Felicia Björkskog BorgåAk 7,47
3. Ella Tuparinne PorvU 7,78
4. Ellen Lindberg 7,85
5. Lotta Hovi LovTor 7,95
6. Vanessa Kinnunen BorgåAk 8,23
7. Isabella Kulp 8,35
8. Ida Stade 8,52

Erä 2 Tuuli: +0,9

1. Bella Lustig 8,36

F8 Längd -T8 Pituus

1. Ella Tuparinne 3,01
2. Elin Nyholm BorgåAk 2,91
3. Sini Knoop PorvU 2,68
4. Ellen Lindberg 2,59
5. Isabella Kulp 2,40
6. Ida Stade 2,29

F8 Bollkast -T8 Pallonheitto

1. Elin Nyholm BorgåAk 15,52
2. Sini Knoop PorvU 13,43
3. Felicia Björkskog BorgåAk 12,74
4. Vanessa Kinnunen BorgåAk 12,34
5. Ellen Peltomäki 12,24
6. Lotta Hovi LovTor 9,16

F9 40 m – T9 40 m

1. Amanda Ahlgren PorvU 6,77
2. Nella Virta VehkVei 7,01
3. Ninni Penttinen PorvU 7,12
4. Veera Hermunen KouvU 7,48
5. Alina Wiitala BorgåAk 7,57
6. Evangelina Frisk BorgåAk 7,60
7. Erin Mankki PorvU 7,66
8. Inez Hoff BorgåAk 7,78

Erä 1 Tuuli: +0,9

1. Nella Virta VehkVei 7,01
2. Veera Hermunen KouvU 7,48
3. Evangelina Frisk BorgåAk 7,60
4. Erin Mankki PorvU 7,66

Erä 2 Tuuli: +1,2

1. Amanda Ahlgren PorvU 6,77
2. Ninni Penttinen PorvU 7,12
3. Alina Wiitala BorgåAk 7,57
4. Inez Hoff BorgåAk 7,78

F9 Längd -T9 Pituus

1. Nella Virta VehkVei 3,61
2. Amanda Ahlgren PorvU 3,57
3. Ninni Penttinen PorvU 3,24
4. Veera Hermunen KouvU 3,19
5. Maiju Mäittälä PorvU 3,18
6. Erin Mankki PorvU 3,05
7. Evangelina Frisk BorgåAk 2,96
8. Julia Kullberg 2,72
9. Inez Hoff BorgåAk 2,63

F9 Bollkast -T9 Pallonheitto

1. Maiju Mäittälä PorvU 21,00
2. Alina Wiitala BorgåAk 18,35
3. Julia Kullberg 13,11
4. Bella Lustig 10,38

F10 60 m – T10 60 m Tuuli: +1,7

1. Fanny Finell BorgåAk 9,94
2. Erin Liljendal BorgåAk 10,27
3. Clara Henriksson BorgåAk 10,53
4. Ada Myrtenblad PorvU 10,74
5. Janette Ikävalko 11,02
6. Charlotta Stenbäck 11,38
7. Linette Spring 11,77
8. Frida Brusas BorgåAk 11,91

F10 Längd -T10 Pituus

1. Fanny Finell BorgåAk 3,47
2. Erin Liljendal BorgåAk 3,16
3. Sara Tuparinne PorvU 3,05
4. Enni Jokkala PorvU 2,72
5. Sofia Hamina PorvU 2,49
6. Ellen Lustig 2,38

F10 Kula – T10 Kuula

1. Frida Brusas BorgåAk 5,50
2. Janette Ikävalko 5,43
3. Clara Henriksson BorgåAk 5,28
4. Linette Spring 5,21
5. Sara Tuparinne PorvU 5,09
6. Ada Myrtenblad PorvU 4,89
7. Ellen Lustig 4,65
8. Sofia Hamina PorvU 4,39
9. Enni Jokkala PorvU 4,11
10. Charlotta Stenbäck 3,48

F11 60 m – T11 60 m Tuuli: +1,0

1. Aino Pirhonen PorvU 9,11
2. Erika Tallqvist BorgåAk 9,54
3. Sarah Isaksson BorgåAk 9,96
4. Amelia Johansson 10,22
5. Miisa Mäittälä PorvU 10,26
6. Isabella Stenbäck BorgåAk 10,29
7. Ronja Felin LovTor 10,41

F11 Längd -T11 Pituus

1. Aino Pirhonen PorvU 4,28
2. Erika Tallqvist BorgåAk 4,00
3. Alina Nyholm BorgåAk 3,49
4. Isabella Stenbäck BorgåAk 3,47
5. Ronja Felin LovTor 3,41
6. Sarah Isaksson BorgåAk 3,39
7. Emma Hamina PorvU 3,32
8. Miisa Mäittälä PorvU 3,21

F11 Kula – T11 Kuula

1. Emma Hamina PorvU 6,70
2. Amelia Johansson 6,06
3. Alina Nyholm BorgåAk 5,36

F12 60 m – T12 60 m Tuuli: +1,5

1. Madeleine Bengts LovTor 8,86
2. Amelie Bengts LovTor 9,17
3. Linnea Ruhala KerkkU 9,22
4. Isabell Leinonen BorgåAk 9,26
5. Pinja Lindstedt PorvU 9,28
6. Livia Langhoff BorgåAk 10,27
7. Emilia Liljendal BorgåAk 11,78

F12 Längd -T12 Pituus

1. Madeleine Bengts LovTor 4,09 +0,7
2. Jessica Björksten BorgåAk 3,93 +1,2
3. Linnea Ruhala KerkkU 3,86 -0,8
4. Amelie Bengts LovTor 3,76 +0,8
5. Pinja Lindstedt PorvU 3,51 +1,2
6. Livia Langhoff BorgåAk 3,07 +1,0

F12 Kula – T12 Kuula

1. Jessica Björksten BorgåAk 10,26
2. Emilia Liljendal BorgåAk 5,31

F13 60 m – T13 60 m Tuuli: +0,9

1. Saara Eriksson PorvU 8,60
2. Fanny Böhling BorgåAk 8,68
3. Nathalie Jakobsson EsboIF 8,79
4. Eevi Kontinen BorgåAk 9,44

F13 Längd -T13 Pituus

1. Saara Eriksson PorvU 4,19 +1,3
2. Fanny Böhling BorgåAk 4,10 +0,9
3. Melina Lundqvist BorgåAk 3,80 +1,2

F13 Kula – T13 Kuula

1. Melina Lundqvist BorgåAk 8,61
2. Nathalie Jakobsson 7,37
3. Eevi Kontinen BorgåAk 6,42

F14 – T14 100 m Tuuli: +2,2

1. Leonie Winell EsboIF 13,32
2. Ida Finell BorgåAk 13,50
3. Emelie Hägglund BorgåAk 13,71
4. Selma Lepistö BorgåAk 13,93
5. Aino Lindroos PorvU 14,49
6. Elodie Böhling BorgåAk 15,42
7. Kajsa Grönqvist BorgåAk 17,75

F15 – T15 100 m Tuuli: +1,3

1. Vilma Soini BorgåAk 14,65

D17 – N17 100 m Tuuli: +1,3

1. Jannika Viljakainen BorgåAk 13,41
2. Sofia Shashkina KarhU 13,89