Akilles Bandy tiedottaa / informerar 28.7.2021

Akilles satsaa tulevaisuuden bandyliigapelaajien kehittämiseen

  • Juha Laitinen vastuuvalmentajaksi P18 ja P21 joukkueisiin

Akilles Bandy vahvistaa juniorivalmennusta ja seuran valmennukseen liittyy mukaan pitkän uran niin pelaajana kuin valmentajana HIFK:n bandy-liigajoukkueessa tehnyt Juha Laitinen. Juha Laitinen on koulutukseltaan opettaja ja tottunut työskentelemään nuorten pelaajien kehittämisen parissa. Valmentajana hän toimi viimeksi HIFK:n miesten edustusjoukkueen päävalmentajana. Hänen apuvalmentajinaan jatkavat nykyiset erittäin hyvää työtä tehneet P18 valmentajat ja joukkueiden taustatiimit.

Akilleksella on useita erittäin lupaavia nuoria pelaajia, jotka haluavat satsata harjoitteluun ja kehittymiseen jääpalloilijana. Tavoitteena on auttaa heitä eteenpäin kasvamaan urheilijana ja lunastamaan paikkansa lähivuosina Bandyliigan pelaavassa kokoonpanossa. Juha Laitinen odottaa mielenkiinnolla tulevaa valmennushaastetta. ”Olen suurella sydämellä jääpallo ihminen ja haluan auttaa motivoituneita pelaajia osaltani heidän kasvussaan huippu-urheilijoiksi. Odotan yhteistyötä nykyisten valmentajien sekä pelaajien kanssa innolla. Olen erittäin iloinen, että tällainen mahdollisuus tarjoutui Porvoossa. Minulla on ajallisesti sama matka Porvooseen kuin aikaisemmin Bragulle vetämään harjoituksia. Toivottavasti saamme vielä valmennustiimiin mukaan myös porvoolaisia uransa lopettaneita pelaajia tuomaan osaamistaan tulevaisuuden pelaajille.”

Akilleksen edustusjoukkueen kesäharjoittelussa on ollut mukana noin kymmenen nuorta pelaajaa. Heistä kaksi Filip Svennas ja Otto Huopalainen nousevat mukaan edustusjoukkueen talven harjoitusrinkiin pysyvästi. Lisäksi kaksi muuta pelaajaa Arttu Salo ja Roni Grek ovat tehneet juniorisopimuksen ja tulevat käymään edustuksen jääharjoittelussa mukana vähintään kerran viikossa koko kauden ajan. Akilleksella on tällä hetkellä edustusjoukkueessa sopimuksen piirissä kolme maalivahtia ja 20 kenttäpelaajaa. Joukkue on harjoitellut yhdessä ilman taukoa koko kesän ja palaa elokuun alussa myös jääharjoitteluun, josta on ollut kesätaukoa kolme viikkoa.

Akilleksen päävalmentaja Jari Hyttinen on erittäin tyytyväinen seuran panostukseen nuorten pelaajien kehittämiseksi. Akilleksen juniorityö on ollut hyvää ja Juhan tulo mukaan lisää laatua entisestään. On erittäin tärkeää, että pystymme panostamaan P18 ja P21 ikäisten harjoitteluun, sillä meillä seurassa on useita potentiaalisia junioripelaajia Bandyliigaan tulevaisuudessa. Lisäksi P21-sarjan uudet ikärajat antavat mahdollisuuden laajentaa pelaajarinkiä niillä pelaajilla, jotka opiskeluiden tai muiden syiden vuoksi eivät ole pystyneet ikänsä puolesta enään olemaan mukana ja aikaa ammattimaiseen edustusjoukkueen harjoitteluun ei ole riittänyt. Nyt myös näiden pelaajien osallistuminen laadukkaaseen toimintaan mahdollistetaan.

 

Lisätietoja:

Puheenjohtaja Jari Kettunen 040-5141133

Varapuheenjohtaja Niklas Skog 040-5877233

Päävalmentaja Jari Hyttinen 0400–507408

 

* * * * * * * * * * *

 

Akilles satsar på att utveckla framtida bandyligaspelare

  • Juha Laitinen blir huvudtränare för U18- och U21-lagen

Akilles Bandy förstärker juniortränarstaben, när Juha Laitinen, som har gjort en lång karriär som spelare och tränare i HIFK:s bandyligalag ansluter sig till klubben. Juha Laitinen, som till sin utbildning är lärare, är van vid att jobba med utveckling av unga spelare. Som bandytränare har han senast fungerat i rollen som huvudtränare för HIFK representationslag på herrsidan. De utmärkta nuvarande U18-tränarna kommer att fungera som Juhas assisterande tränare och även övriga i lagets bakgrundsteam kommer att fortsätta.

Akilles har flera mycket lovande unga spelare, som vill satsa på att träna och utvecklas som bandyspelare. Målet är att hjälpa dem att gå framåt som idrottare och lösa in sin plats i bandyligans speluppställning de närmaste åren. Juha Laitinen ser fram emot den kommande tränarutmaningen. ”Jag är en bandymänniska i själ och hjärta och jag vill gärna hjälpa motiverade spelare i deras utveckling till toppidrottare. Jag ser fram emot att samarbeta med befintliga tränare och spelare. Jag är väldigt nöjd över att denna möjlighet erbjuds i Borgå. I resetid har jag lika långt till träningarna i Borgå, som det var till Braheplan i Berghäll. Förhoppningsvis kan vi ännu förstärka tränarteamet med någon borgåspelare som avlutat sin karriär och nu kunde hjälpa till och föra sina färdigheter vidare till framtidens spelare. ”

Sammanlagt omkring tio unga spelare har deltagit i Akilles representationslags sommarträning. Två av dessa, Filip Svennas och Otto Huopalainen, kommer också att permanent ingå i lagets träningsring redan inkommande vinter. Dessutom har två andra spelare Arttu Salo och Roni Grek tecknat ett junioravtal och kommer att delta i representationsträningen minst en gång i veckan under hela säsongen. Akilles har för närvarande spelarkontrakt tre målvakter och 20 utespelare. Laget har tränat tillsammans utan paus hela sommaren och återgår också efter ett sommaruppehåll på tre veckor till isträning i början av augusti.

Akilles huvudtränare Jari Hyttinen är väldig nöjd med föreningens satsning på att utveckla unga spelare. Akilles juniorarbete har varit bra och Juhas inkoppling tillför ytterligare kvalitet. Det är mycket viktigt att vi kan satsa på träning för spelarna i U18- och U21-lagen, eftersom vi där har flera potentiella juniorer som kan spela bandyliga i framtiden. Dessutom ger de nya åldersgränserna i U21-serien en möjlighet att utöka laget med spelare som på grund av sina studier eller av andra skäl samt ålder inte längre har kunnat delta i träning och spel på liganivå Nu erbjuds också dessa spelare en möjlighet att delta i träningar av hög kvalitet.

 

Mer information:

Ordförande Jari Kettunen 040-5141133

Vice ordförande Niklas Skog 040-5877233

Huvudtränare Jari Hyttinen 0400–507408

Tags: No tags

Add a Comment

You must be logged in to post a comment