Valmennustiimi – Tränarteam

Akilles Bandy uudistaa valmennuksensa

Akilles Bandyn edustusjoukkueen uutena vastuuvalmentajana aloittaa Juha Laitinen. Juha Laitinen on toiminut viimeisen vuoden ajan Akilleksen P18 ja nuorten Bandy-liigajoukkueen päävalmentajana. Laitinen on koulutukseltaan opettaja ja hänellä on useiden vuosien kokemus niin pelaajana kuin liigavalmentajana. Hänen tiimiinsä kuuluu valmentaja Johan Lönnqvist, joka toimi viimeiset kolme vuotta Akilles Bandyn toisena valmentajana erinomaisin tuloksin. Hänen vastuullaan on ollut erityisesti joukkueen psyykkinen valmennus, jossa hänellä on myös laajempaa valtakunnallista osaamista.

Valmennustiimiin liittyy mukaan myös pitkän linjan Akilles ikoneja. Maalivahtien valmennuksesta tulee vastaamaan Magnus Gustafsson ja nuorten pelaajien kehittymisestä edustusjoukkueessa on Rasmus Lindqvistin vastuulla. Molemmat ovat Akilleksen jääpalloperheen kasvatteja ja heille on tärkeää porvoolaisen jääpallon jatkuminen Suomen huipulla myös tulevina vuosina.

Haluamme seurana satsata pitkäkestoisesti seuratoiminnan kehittämiseen ja uskomme, että nyt tehty ratkaisu vie edelleen porvoolaista jääpalloa eteenpäin. Olemme iloisia, että uusi ja sitoutunut vastuuvalmentaja vie joukkuetta viime vuosien kaltaiseen menestykseen ja kehittää Akilleksen toimintaa edelleen johtavana jääpalloseurana Suomessa. Edustusjoukkueen valmennustiimi tulee yhteistyössä seuran juniorivalmentajien kanssa viemään eteenpäin seuran panostusta juniorityön kehittämiseen ja nuorten pelaajien kasvuun huippu-urheilijoiksi edustusjoukkueen kokoonpanoon. Satsaus nuorten pelaajien valmiuksien kehittämiseen tuottaa varmasti menestystä myös tuleville vuosille.

Akilles jääpallon puheenjohtaja Jari Kettunen on iloinen valmennustiimin uudistumisesta. ”Nyt löytynyt ratkaisu on erinomainen yhdistelmä uudistumishalua ja perinteitä. On hienoa, että saimme hieman Porvoon ulkopuolelta vastuuvalmentajaksi Juhan, joka teki viime kaudella erittäin hyvää yhteistyötä nuorten pelaajien kanssa. Lisäksi Jugin jatkaminen valmennustiimissä tuo aikaisemman kokemuksen lisäksi syvällistä psyykkisen valmennuksen osaamista joukkueen jatkuvuuden näkökulmasta. Olen myös erittäin iloinen siitä, että suurilla jääpallosydämillä ja Akilles perinteillä olevat pitkän linjan laji-ikonit Rasse ja Mankke tuovat oman osaamisensa edustusjoukkueen toimintaan.”

Akilleksen edustusjoukkue käynnistää kesäharjoittelunsa tulevaa kautta varten toukokuun alusta. Fysiikkavalmennuksen suunnittelussa, konsultoinnissa ja toteuttamisessa on valmennustiimiä lupautunut auttamaan arvostettu valmentaja Tommy Ekblom, joka on vastannut Akilleksen fysiikkavalmennuksesta viimeiset neljä kautta. Hänen tarkempi rooli selviää lähipäivinä valmennustiimin yhteisten keskustelujen kautta.Seurajohdon keskustelut Akilleksen edustusjoukkueen pelaajien kanssa ovat hyvässä vauhdissa ja ensi kauden joukkue on muodostumassa kilpailukykyiseksi. Tarkemmin Akilles tulee tiedottamaan pelaajasopimuksista lähiviikkojen aikana.

Akilles Bandy förnyar sitt tränarteam

Juha Laitinen blir ny huvudtränare för Akilles Bandys representationslag. Juha Laitinen har det senaste året varit huvudtränare för Akilles P18 och laget i Ungdomsbandyligan. Laitinen är till sin utbildning lärare och har flera års erfarenhet som både ligaspelare och tränare. I teamet ingår tränaren Johan Lönnqvist, som varit Akillesbandets hjälptränare de senaste tre åren med utmärkta resultat. Han har speciellt ansvarat för lagets mentala coachning, där han också besitter bredare nationell kompetens.

I det nya tränarteamet ingår också erfarna akillesikoner. Målvaktsträningen kommer att vila på Magnus Gustafssons axlar och för utvecklingen av de unga spelarna i representationslaget ansvarar Rasmus Lindqvist. Båda är fostrade i Akilles bandyfamilj och för dem är det viktigt att bandyn i Borgå fortsätter på finländsk toppnivå under åren som kommer.

Som förening vill vi satsa på utveckling av klubbverksamheten långsiktigt och vi tror att den lösning vi nu gjort kommer fortsätta att föra borgåbandyn framåt. Vi är glada över att den nya och engagerade huvudtränaren kommer att leda laget mot en liknande framgång som under de senaste åren och samtidigt vidareutveckla Akilles verksamhet som en av de ledande bandyklubbarna i Finland. Representationslagets tränarteam kommer i samarbete med klubbens juniortränare att driva klubbens satsning på utveckling av juniorarbetet och framväxten av unga spelare till toppidrottare inom representationslaget. Att satsa på att utveckla de unga spelarnas färdigheter kommer att säkra framgångar även framöver.

Jari Kettunen, ordförande i Akilles Bandy är mycket nöjd med det nya tränarteamet. ”Lösningen vi nu har hittat är en utmärkt kombination av vilja att förnya och tradition. Det är jättekul att vi fick Juha, som kommer från lite utanför Borgå ifrån, till huvudtränare, han jobbade väldigt bra med de unga spelarna redan förra säsongen. Jugis fortsättning i tränarteamet tillför, utöver ett kontinuitetsperspektiv och tidigare erfarenhet, dessutom djupgående mental coachningsexpertis till teamet. Jag är också mycket nöjd med att grenikonerna Rasse och Mankke, med sina stora bandyhjärtan och akillestraditioner, tar med sig sin egen kompetens till representationslagets aktiviteter.”

Akilles representationslag inleder sommarträningen inför kommande säsong i början av maj. Tommy Ekblom, som ansvarat för den fysiska träningen av Akilles de senaste fyra säsongerna, har lovat att bistå tränarteamet med att planering, konsultering och i verkställandet av fysikträning . Hans roll kommer att specificeras under de kommande dagarna i diskussioner med tränarteamet.

Förhandlingarna mellan klubbledningen och spelarna i Akilles representationslag är på god väg och laget för nästa säsong börjar bli konkurrenskraftigt. Akilles kommer att tillkännage kontraktsläget under de kommande veckorna.

Tags: No tags

Add a Comment

You must be logged in to post a comment