Borgå Akilles och Porvoon Urheilijat inbjuder till Borgå Topgames på Centralidrottsplanen (karta) i Borgå söndag 12.7.2020.

Välkommen till Borgå Topgames i friidrott – den stora friidrottsamlingen. År 2019 hade vi ca 200 deltagare som gjorde över 400 starter. Även om det finns några absolut toppgrenar kommer tävlingsdagen att vara späckad med intressanta tävlingsgrenar i alla tävlingsklasser. Vi uppmanar föreningarna att skicka breda trupper.
Välfyllda startfält skapar stämning, konkurrens och utveckling. Ge era aktiva en chans att överträffa sig själv.
Kom och tävla med Borgåmått!

Dagsprogram Söndag 12.7 kl. 11.00   se tidsschema (sätts in på hemsidan to 9.7)

ANMÄLNING
Anmälan till Akilles Topgames görs via www.kilpailukalenteri.fi senast tisdagen den 8.7.2020.
Om du anmäler via e-post bör du ange namn, licensnr, förening, klass och grenar med årsbästa (el.personbästa).
E-post: leif.rikberg@akilles.fi

DELTAGARAVGIFTER: 10 euro/gren. Avgiften inbetalas senast 8.7.2020 på konto: Borgå Akilles FI78 4050 1040 0196 21.
EFTERANMÄLAN
. Om det finns plats, 12 euro/gren.
FÖRFRÅGNINGAR OCH RESULTATSERVICE: Leif Rikberg tel. 040-1833008, e-post: leif.rikberg@akilles.fi , www.akilles.fi

BEKRÄFTNING AV DELTAGANDE
Löpningar:
genom avprickning 30 min före grenens början på anslagstavlan vid tävlingskansliet
Hopp- och kastgrenar: namnupprop vid tävlingsplatsen 10 min före grenens början

Känn dig varmt välkommen till Borgå!

Borgå Akilles ja Porvoon Urheilijat kutsuvat Porvoon Huippukisoihin Porvoon keskusurheilukentällä (kartta) sunnuntaina 12.7.2020.

Tervetuloa Porvoon Huippukisoihin – se suuri yleisurheilujuhla. Vuonna 2019 meillä oli noin 200 osanottajaa jotka tekivät yli 400 starttia. Vaikka meillä on muutama huippulaji tulee kilpailupäivä sisältämään monta jännittävää lajia. Kehotamme seuroja lähettämään kisoihin suuria ryhmiä. Täydet starttiryhmät luovat tunnelmaa, kilpailua ja kehitystä. Antakaa urheilijoillenne mahdollisuus ylittää itseään. Tulkaa kilpailemaan Porvoon Mitalla!

Päiväohjelma Sunnuntaina. 12.7 kl 11.00   katso aikataulu (julkaistaan kotisivulle to 9.7)

ILMOITTAUTUMINEN
Ilmoittautuminen Porvoon Huippukisoihin tehdään www.kilpailukalenteri.fi kautta viimeistään tiistaina 8.7.2020.
Mikäli ilmoittaudut sähköpostilla ilmoita nimi, lisenssinro, seura, sarja ja lajit sekä tämän vuoden paras tulos. Sähköposti: leif.rikberg@akilles.fi

OSANOTTOMAKSUT: 10 euroa/laji. Maksu suoritetaan viimeistään 8.7.2020 tilille Borgå Akilles FI78 4050 1040 0196 21.
JÄLKI-ILMOITTAUTUMINEN: mikäli lajeihin mahtuu, 12 euroa/laji.

TIEDUSTELUT JA TULOSPALVELU: Leif Rikberg p. 040-1833008, sähköposti: leif.rikberg@akilles.fi , www.akilles.fi/

Lämpimästi tervetulleita Porvooseen!

OSANOTON VARMISTUS:
Juoksut: ruksaamalla pöytäkirjaan 30 min ennen lajin alkua ilmoitustaululla kilpailukanslian vieressä
Hyppy- ja heittolajit: nimenhuuto 10 min ennen lajin alkua suorituspaikalla.

Borgå, centralidrottsplanen
Söndag 12.7.2020 klo 11.00

Grenar:
H19: 100m, 800m, 110 m häck, diskus,
D19: 100m, 800m, 100 m häck, diskus,
H17: 100m, 800m, 110 m häck, stav, kula
D17: 100m, 800m, 100 m häck, längd, kula,

P15: 100m, 800m, höjd, diskus,
P14: 100m, 800m, höjd, diskus,
P13: 60m, 1000m, höjd, diskus,
P12: 60m, 1000m, höjd, diskus,
P11: 60m, 1000m, höjd, diskus,
P10: 60m, 1000m, höjd, diskus,
P9: 40m, längd, spjut (400g),
F15: 100m, 800m, längd, kula,
F14: 100m, 800m, längd, kula,
F13: 60m, 1000m, längd, kula,
F12: 60m, 1000m, längd, kula,
F11: 60m, 1000m, längd, kula,
F10: 60m, 1000m, längd, kula,
F9: 40m, längd, spjut (400g)

Anmälning: senast onsdag 8.7.2020 via www.kilpailukalenteri.fi till e-post leif.rikberg@akilles.fi.
Bästa resultat bör anges i varje gren för möjliga kval och heatindelningar.

Kontaktperson: Ge oss också kontaktpersonens namn, adress och telefonnummer.
Tidtabellen finns på vår hemsida på torsdag 9.7.

Deltagaravgift: 10 euro/gren. Betalas senast 8.7.2020 på konto Porvoon Akilles, Aktia FI78 4050 1040 0196 21
Efteranmälning, om det finns plats, 12 euro/gren.

Förfrågningar: Leif Rikberg 040-1833008, E-post leif.rikberg@akilles.fi, www.akilles.fi

Resultatservice: Under tävlingen Leif Rikberg 040-1833008, efter tävlingen www.akilles.fi.

Tävlingskansli: Centralidrottsplanen, Borgå, Adlercreutzgatan 12 öppnas kl. 9.30.

Porvoon keskusurheilukenttä
Sunnuntaina 12.7.2020

Lajit:
M19: 100m, 800m, 110 m aidat, kiekko,
N19: 100m, 800m, 100 m aidat, kiekko,
M17: 100m, 800m, 110 m aidat, seiväs, kuula
N17: 100m, 800m, 100 m aidat, pituus, kuula,

P15: 100m, 800m, korkeus, kiekko,
P14: 100m, 800m, korkeus, kiekko,
P13: 60m, 1000m, korkeus, kiekko,
P12: 60m, 1000m, korkeus, kiekko,
P11: 60m, 1000m, korkeus, kiekko,
P10: 60m, 1000m, korkeus, kiekko,
P9: 40m, pituus, keihäs (400g),
T15: 100m, 800m, pituus, kuula,
T14: 100m, 800m, pituus, kuula,
T13: 60m, 1000m, pituus, kuula,
T12: 60m, 1000m, pituus, kuula,
T11: 60m, 1000m, pituus, kuula,
T10: 60m, 1000m, pituus, kuula,
T9: 40m, pituus, keihäs (400g)

Ilmoittautuminen: keskiviikkona 8.7.2020 mennessä www.kilpailukalenteri.fi, sähköposti leif.rikberg@akilles.fi. Kaikkiin lajeihin on ilmoitettava myös paras tulos mahdollisia eräjakoja ja karsintoja varten.

Yhteyshenkilö: Ilmoita meille myös yhteyshenkilönne nimi, osoite, puhelinnumero ja sähköposti mahdollista yhteydenottoa varten. Aikataulu nähtävissä torstaina 9.7 kotisivuillamme.

Osanottomaksu: 10 euroa /laji. Maksu suoritetaan viimeistään 8.7.2020 tilille Akilles yleisurheilun tilille FI78 4050 1040 0196 21. Jälki-ilmoittautuminen, mikäli lajeihin mahtuu, 12 euroa/laji.

Tiedustelut: Leif Rikberg 040-1833008, sähköposti leif.rikberg@akilles.fi, www.akilles.fi

Tulospalvelu: Kilpailujen aikana Leif Rikberg 040-1833008, muulloin www.akilles.fi

Kilpailukanslia: Keskusurheilukenttä, Porvoo, Adlercreutzinkatu 12, avataan klo 9.30.

POROOON HUIPPUKISAT   BORGÅ TOPGAMES  
AIKATAULU sunnuntaina 12.7.2020  (päiv 9.7. klo 17) TIDSSCHEMA söndag 12.7.2020  (uppd. 9.7. klo 17)
HUOM, Kakki juoksut  suorana loppukilpailuna OBS, Alla löpningar som direkt final 
Ajat ratkaisevat lopullisen sijoituksen  Tiderna avgör den slutliga placeringen 
           
Osanoton varmistus   Bekräftning   
Juoksut: ruksaamalla pöytäkirjaan 30 min ennen lajin alkua ilmoitustaululla kilpailukanslian vieressä Löpningar: genom avprickning 30 min före grenens början på anslagstavlan vid tävlingskansliet
Hyppy- ja heittolajit: nimenhuuto 10 min ennen lajin alkua suorituspaikalla Hopp- och kastgrenar: namnupprop vid tävlingsplatsen 10 min före grenens början
           
11.00T15100 m 2 erää 11.00F15100 m2 heat 
11.00T13 / T12Pituus (pohjoinen)   11.00F13 / F12Längd (norra)  
11.00P13 / P12Korkeus   11.00P13 / P12Höjd  
11.00P11 / P10Kiekko (600g)   11.00P11 /P10Diskus (600g)  
11.00T11 / T10Kuula (2kg)   11.00F11 / F10Kula (2kg)  
11.00P9Pituus (etelä)   11.00P9Längd (södra)  
11.00T9Keihäs (400g) (pohjoinen)  11.00F9Spjut (400g) (norra)  
11.10T14100 m 3 erää 11.10F14100 m3 heat 
11.25P15100 m 1 erä 11.25P15100 m1 heat 
11.30P14100 m 1 erä 11.30P14100 m1 heat 
11.35N17100 m 2 erää 11.35D17100 m2 heat 
11.45M17100 m 2 erää 11.45H17100 m2 heat 
11.55N19100 m 2 erää 11.55D19100 m2 heat 
12.00M19 / N19Kiekko (1,75/1,0kg)   12.00H19 / D19Diskus (1,75/1,0kg)  
12.05M19100 m   12.05H19100 m1 heat 
12.10P1160 m 1 erä 12.10P1160 m1 heat 
12.10P15 / P14Korkeus1 erä 12.10P15 / P14Höjd  
12.10T9Pituus (etelä)  12.10F9Längd (södra)  
12.10T15 / T14Kuula (3kg)   12.10F15 / F14Kula  (3kg)  
12.10P9Keihäs (400g) (pohjoinen)  12.10P9Spjut (400g) (norra)  
12.15P1060 m 1 erä 12.15P1060 m1 heat 
12.20T1360 m 2 erää 12.20F1360 m2 heat 
12.30T1260 m 2 erää 12.30F1260 m2 heat 
12.40P1360 m 2 erää 12.40P1360 m2 heat 
12.50P1260 m 2 erää 12.50P1260 m2 heat 
13.00T1060 m 2 erää 13.00F1060 m2 heat 
13.00T15 / T14Pituus (pohjoinen)  13.00F15 / F14Längd (norra)  
13.00P13 / P12Kiekko (750g)   13.00P13 / P12Diskus (750g)  
13.10T1160 m   13.10F1160 m  
13.10P11 / P10Korkeus   13.10P11 / P10Höjd  
13.10T13 / T12Kuula (2,5kg)   13.10F13 / F12Kula (2,5kg)  
13.25P940 m 1 erä 13.25P940 m1 heat 
13.30T11 / T10Pituus (etelä)   13.30F11 / F10Längd (södra)  
13.30T940 m 3 erää 13.30F940 m3 heat 
13.55P15 / P14800 m 1 erä 13.50P15 / P14800 m1 heat 
14.00N17Pituus (pohjoinen)  14.00D17Längd (norra)  
14.00N19 / N17800 m 1 erä 14.00D19 / D17800 m1 heat 
14.10M19 / M17800 m 1 erä 14.10H19 / H17800 m1 heat 
14.20T15 / T14800 m 1 erä 14.20F15 / F14800 m1 heat 
14.20P15 / P14Kiekko (1,0kg)   14.20P15 / P14Diskus (1,0kg)  
14.30P11 / P101000 m 1 erä 14.30P11 / P101000 m1 heat 
14.30M17 / N17Kuula (5,0/3,0 kg)   14.30H17 / D17Kula (5,0/3,0 kg)  
14.40T13 / T121000 m 1 erä 14.40F13 / F121000 m1 heat 
14.40M17Seiväs   14.40H17Stav  
14.50P13 / P121000 m 1 erä 14.50P13 / P121000 m1 heat 
15.00T11 / T101000 m 1 erä 15.00F11 / F101000 m1 heat 
15.10N17100 m aj (76,2) 1 erä 15.10D17100 m häck (76,2)1 heat 
15.20N19100 m aj (83,8) 1 erä 15.20D19100 m häck (83,8)1 heat 
15.20N100 m aj (83,8) alkuerät 2 erää 15.20D100 m häck (83,8) försök2 heat 
15.30M17110 m aj (91,4) 1 erä 15.30H17110 m häck (91,4)1 heat 
15.40M19110 m aj (99,1) 1 erä 15.40M19110 m häck (99,1)1 heat 
15.50M110 m aj (106,7) alkuerät 1 erä 15.50H110 m häck (106,7) försök1 heat 
16.00M100 m alkuerät 4 erää 16.00H100 m försök4 heat 
16.20N100 m alkuerät 4 erää 16.20D100 m försök4 heat 
16.40M300 m loppukilpailu  (A,B,C)5 erää 16.40H300 m final (A,B,C, D, E)5 heat 
17.15N300 m loppukilpailu  (A,B)2 erää 17.15D300 m final (A,B)2 heat 
17.30M110 m aj (106,7) loppukilp.1 erä 17.30H110 m aj (106,7) final1 heat 
17.40N100 m aj (83,8) loppukilp. 2 erää 17.40D100 m aj (83,8) final (A,B)2 heat 
17.50M100 m loppukilpailu  (A,B,C)3 erää 17.50H100 m final (A,B,C)3 heat 
18.05N100 m loppukilpailu  (A,B,C)3 erää 18.05D100 m final  (A,B,C)3 heat 

Borgå Topgames – Porvoon huippukisat
Borgå – Porvoo 12.7.2020

TULOKSET

P9 40 m loppukilpailu Tuuli: +2,4

1. Veeti Seppälä NastNa 6,74
2. Kaarlo Korkeavuori HKV 7,14
3. William Vuonoranta EsboIF 7,15
4. Elias Hirtentreu PorvU 7,36
5. Levi Frilund IFRaseb 7,71
6. Jan Kujansivu HKV 8,22
7. Leo Erokhin PorvU 8,80

P9 Pituus

1. Veeti Seppälä NastNa 3,59
3,57 3,41 3,21 3,45 3,59 3,43
2. Elias Hirtentreu PorvU 3,30 PB
2,95 3,15 2,62 3,02 2,46 3,30
3. Kaarlo Korkeavuori HKV 3,23 PB
2,60 X 2,96 X 3,06 3,23
4. William Vuonoranta EsboIF 2,84 PB
2,38 2,64 2,84 2,49 2,83 2,74
5. Jan Kujansivu HKV 2,84
X 2,84 X X 2,75 2,69
6. Levi Frilund IFRaseb 2,64 PB
2,17 2,52 2,56 2,43 2,42 2,64
7. Tarmo Aro HKV 2,33 SB
1,92 2,13 2,19 2,33 X X

P9 Keihäs

1. Tomas Mäkinen LahdA 22,28
22,08 21,79 20,22 21,59 X 22,28
2. Leevi Kaipiainen KeskiUYU 22,24
18,34 17,71 20,36 21,74 22,24 20,69
3. Jan Kujansivu HKV 10,91
7,77 6,30 7,06 10,91 9,67 8,53
4. Jonathan Liljendal BorgåAk 10,24
X 10,24 5,22 8,02 9,96 8,37
5. Kaarlo Korkeavuori HKV 9,07
X 6,25 7,15 4,95 9,07 7,00
6. Levi Frilund IFRaseb 6,20
4,74 6,20 5,80 X 5,70 6,11
7. Leo Erokhin PorvU 4,65
X 4,61 X 4,65 X 3,74

P10 60 m Tuuli: +2,5

1. Tobias Isaksson BorgåAk 9,40
2. Tobias Tallqvist BorgåAk 9,64
3. Melvin Wasström IFRaseb 9,74
4. Alex Leiramo PorvU 10,73

P10 1000 m

1. Eemeli Taponen HelsJy 3.45,06 PB
2. Alex Leiramo PorvU 4.32,04 PB

P10 Korkeus

1. Tobias Isaksson BorgåAk 125 PB
105 110 115 120 125 128
O O O O O XXX
2. Tobias Tallqvist BorgåAk 115 SB
100 105 110 115 120
O XO O XO XXX
3. Melvin Wasström IFRaseb 105
095 100 105 110
O XO XO XXX
4. Alex Leiramo PorvU 095
080 085 090 095 100
O O O O XX

P10 Kiekko

1. Tomas Mäkinen LahdA 21,82
X 19,24 19,88 X 20,51 21,82
2. Tobias Isaksson BorgåAk 18,30 PB
X 16,85 X 18,30 X 14,49
3. Tobias Tallqvist BorgåAk 17,20 PB
X 17,00 17,20 X 16,10 X
4. Alex Leiramo PorvU 13,06
11,44 12,16 12,97 13,06 X 11,13
5. Robin Johansson BorgåAk 11,58 PB
9,86 10,92 10,87 9,19 10,17 11,58
Melvin Wasström IFRaseb NM
X X X X X X

P11 60 m loppukilpailu  Tuuli: +1,5

1. Marcus Koljonen PorvU 8,67 PB
2. Ukko Lehto PyhtY 8,93
3. Julius Laakso KeskiUYU 9,29
4. Eric Rinne LahdA 9,35 PB
5. Oliver Hallikainen BorgåAk 9,36 PB
6. Jakob Holmberg IFRaseb 9,38 PB
7. Robin Helenius TuUL 9,43 PB
8. Urho Aro HKV 10,30

P11 1000 m loppukilpailu

1. Kent Lindholm LovTor 3.18,56 PB
2. Vincent Winberg IFRaseb 3.26,13
3. Eric Rinne LahdA 3.26,14 PB
4. Väinö Viljanen OrivPo 3.27,72 PB
5. Jaakko Kauppinen VehkVei 3.30,02
6. Eetu Väisänen LahdA 3.36,93 PB
7. Jesse Hirvonen EsboIF 3.50,14 PB
8. Ukko Lehto PyhtY 3.51,39

P11 Korkeus

1. Jakob Holmberg IFRaseb 131 PB
105 110 115 120 125 128 131 133
O O O O XO O XO XXX
2. Oliver Hallikainen BorgåAk 128 PB
105 110 115 120 125 128 131
O O O O O O XXX
3. Marcus Koljonen PorvU 128
110 115 120 125 128
O O O XO XXO
4. Ukko Lehto PyhtY 120
100 105 110 115 120 125
O – O O XO XXX
5. Benjamin Blomberg EsboIF 115
100 105 110 115 120
O O O XO XXX
6. Agaton Blomberg EsboIF 115 PB
105 110 115 120
O O XXO XXX

P11 Kiekko

1. Oliver Liljendal BorgåAk 22,97 PB
X 22,93 16,83 X 21,44 22,97
2. Eetu-Pekka Vuorento TapE 21,82
X X X 21,82 16,60 X
3. Benjamin Blomberg EsboIF 17,50 PB
16,18 X X 14,86 16,46 17,50
4. Oliver Hallikainen BorgåAk 17,25 PB
16,13 17,25 13,81 X X –
5. Agaton Blomberg EsboIF 16,40 PB
12,51 15,10 X 14,62 16,28 16,40

P12 60 m loppukilpailu  Tuuli: +1,4

1. Valtteri Hyyrynen TuUL 8,66 PB
2. Juho Taavila NastNa 8,67
3. Elmer Keinänen EsboIF 8,89 PB
4. Anton Myrtenblad PorvU 8,94 SB
5. Danny Grönvik IFRaseb 9,05
6. Ville Ekebom IFRaseb 9,62 PB
7. Samuli Vehkasaari HelsJy 9,65
8. Bernard Sjöblom HIFK 9,79 PB

P12 60 m loppukilpailu  Tuuli: +2,4

1. Leo Thor SWE 9,06

P12 1000 m loppukilpailu

1. Alex Ahlgren PorvU 3.30,10 PB
2. Anton Vainio VehkVei 3.32,87 PB
3. Adrian Långstedt IFRaseb 3.41,20
4. Juho Taavila NastNa 3.45,97
5. Elmer Keinänen EsboIF 3.47,58
6. Lukas Forsman IFRaseb 3.48,12 PB
7. Danny Grönvik IFRaseb 3.48,78 PB

P12 Korkeus

1. Elmer Keinänen EsboIF 143 PB
120 125 130 135 140 143 146
O O O O XXO O XXX
2. Bernard Sjöblom HIFK 135 PB
110 115 120 125 130 135 140
O O O O O O XXX
3. Anton Myrtenblad PorvU 130 PB
105 110 115 120 125 130 135
O O O O XXO O XXX
4. Danny Grönvik IFRaseb 125 PB
100 105 110 115 120 125 130
O O O O O O XXX
5. Ville Ekebom IFRaseb 120
100 105 110 115 120 125
O O O O O XXX

P12 Kiekko

1. Juho Taavila NastNa 36,32
36,17 X 32,77 X 31,37 36,32
2. Jesse Kaipiainen KeskiUYU 34,11 PB
28,13 29,04 30,67 31,77 32,64 34,11
3. Elmer Keinänen EsboIF 26,04
25,65 26,04 24,78 X X X
4. Bernard Sjöblom HIFK 25,95 PB
X 21,82 X X 25,95 X
5. Ville Ekebom IFRaseb 18,58
15,88 X X X 15,66 18,58
6. Anton Myrtenblad PorvU 18,34
17,38 18,18 17,48 18,34 14,68 16,82
7. Danny Grönvik IFRaseb 17,28 PB
17,28 16,96 16,12 15,99 – –

P13 60 m loppukilpailu

1. Max Sjöström IFRaseb 7,93
2. Daniel Grönvik IFRaseb 8,17
3. Oiva Odiah PorvU 8,30
4. Edvin Holmberg IFRaseb 8,57
5. Mikael Gustafsson IFSibboV 8,64
6. Kaarlo Strandström IFSibboV 8,77
7. Rasmus Kortesoja KeskiUYU 8,78
8. Albert Isaksson BorgåAk 8,90
9. Oliver Sveholm BorgåAk 9,05
10. Aapo Närhi LempKiYU 9,33
11. Matias Palomäki PorvU 10,23

Erä 1 Tuuli: +1,9

1. Rasmus Kortesoja KeskiUYU 8,78 SB
2. Albert Isaksson BorgåAk 8,90 PB
3. Oliver Sveholm BorgåAk 9,05 SB
4. Aapo Närhi LempKiYU 9,33
5. Matias Palomäki PorvU 10,23

Erä 2 Tuuli: +1,3

1. Max Sjöström IFRaseb 7,93 PB
2. Daniel Grönvik IFRaseb 8,17 PB
3. Oiva Odiah PorvU 8,30 PB
4. Edvin Holmberg IFRaseb 8,57
5. Mikael Gustafsson IFSibboV 8,64 PB
6. Kaarlo Strandström IFSibboV 8,77 PB

P13 1000 m loppukilpailu

1. Konsta Väisänen LahdA 3.07,21 PB
2. Karri Kuusinen HKV 3.12,30 PB
3. Kaarlo Strandström IFSibboV 3.12,97
4. Tuomas Kuusinen HKV 3.36,80
5. Matias Palomäki PorvU 4.02,99 PB

P13 Korkeus

1. Max Sjöström IFRaseb 152 PB
135 140 143 146 149 152 155
O O XO O O O XXX
2. Daniel Grönvik IFRaseb 149 PB
130 135 140 143 146 149 152
O O O O O O XXX
3. Albert Isaksson BorgåAk 140 PB
120 125 130 135 140 143
O O O XO XXO XXX
4. Oiva Odiah PorvU 135 PB
100 105 110 115 120 125 130 135 140
O O O O O O O O XXX
5. Oliver Sveholm BorgåAk 125
115 120 125 130
O XO XO XXX
6. Kasper Hortling HIFK 115
105 110 115 120
O O O XXX

P13 Kiekko

1. Aapo Vanhanen EspTa 30,21
30,21 X 29,00 X X X
2. Aapo Närhi LempKiYU 27,79
X X 27,79 24,16 27,15 25,79
3. Wictor Werner IFRaseb 26,44 PB
22,78 22,02 X 25,12 26,44 22,88
4. Albert Isaksson BorgåAk 22,22 PB
X 20,47 X 18,74 22,22 X
5. Daniel Grönvik IFRaseb 21,50
X 17,96 17,43 21,50 – –
6. Edvin Holmberg IFRaseb 19,95
19,95 19,49 X 19,23 – –
7. Oliver Sveholm BorgåAk 19,44 PB
X X 13,43 17,27 19,44 16,95
8. Kasper Hortling HIFK 13,63 PB
10,19 12,15 13,63 X X 13,46

P14 100 m loppukilpailu  Tuuli: +0,6

1. Linus Ekholm BorgåAk 12,58
2. Rasmus Vuonoranta EsboIF 12,85 PB
3. Nuutti Virtanen ValkKa 13,27
4. Alexander Heikkinen BorgåAk 13,46 PB
5. Markus Hakala EspTa 13,73 PB
6. Mathias Häggblom IFÅland 14,76

P14 800 m loppukilpailu

1. Mathias Häggblom IFÅland 3.22,73

P14 Korkeus

1. Valter Nylund IFSibboV 156 PB
135 140 145 150 153 156 159
O – O O XXO O XXX

P14 Kiekko

1. Aatu Kangasniemi NurmijYU 55,43
52,05 55,43 54,55 52,79 51,69 54,85
2. Artturi Gauffin KaarUra 32,22
X 30,94 X X 30,66 32,22
3. Alexander Heikkinen BorgåAk 26,97
26,54 26,97 X 25,57 X X

P15 100 m loppukilpailu

1. Oliver Öhman IFRaseb 11,60
2. Kalle Hirvi KirkkonU 11,74
3. Elliot Schmidt BorgåAk 12,03
4. Thomas Isaksson BorgåAk 12,39
5. Lauri Manner-Raappana HKV 12,55
6. Linus Henriksson BorgåAk 12,98
7. Samuel Puustinen BorgåAk 13,05
8. Rasmus Tenkanen IFRaseb 13,11
9. Alec Ekblom BorgåAk 13,32

Erä 1 Tuuli: +1,4

1. Linus Henriksson BorgåAk 12,98 PB
2. Samuel Puustinen BorgåAk 13,05 PB
3. Rasmus Tenkanen IFRaseb 13,11
4. Alec Ekblom BorgåAk 13,32 PB

Erä 2 Tuuli: +1,9

1. Oliver Öhman IFRaseb 11,60 PB
2. Kalle Hirvi KirkkonU 11,74 PB
3. Elliot Schmidt BorgåAk 12,03 PB
4. Thomas Isaksson BorgåAk 12,39 PB
5. Lauri Manner-Raappana HKV 12,55 PB

P15 800 m loppukilpailu

1. Rasmus Tenkanen IFRaseb 2.30,37 PB
2. Linus Henriksson BorgåAk 2.32,06
3. Samuel Puustinen BorgåAk 2.36,65

P15 Korkeus loppukilpailu

1. Eemil Kulmala VehmU 159
150 153 156 159 165
O O O O XXX
2. Thomas Isaksson BorgåAk 150
145 150 153 156
O XO – XXX
3. Linus Henriksson BorgåAk 145 PB
135 140 145 150
O O XXO XXX

P15 Kiekko

1. Onni Rustholkarhu LahdA 44,45
43,63 43,01 X 43,97 43,73 44,45
2. Pyry Selin LahdA 38,89 PB
X 38,71 X 37,63 38,89 35,88
3. Samuel Puustinen BorgåAk 34,21
29,02 30,95 33,66 X 33,56 34,21
4. Elliot Schmidt BorgåAk 28,27
X X 24,26 28,27 23,18 X
5. Linus Henriksson BorgåAk 23,73
X 20,22 18,34 X 23,73 X

M17 100 m loppukilpailu

1. Sampo Väyrynen EspTa 11,38
2. Johannes Hakala EspTa 11,62
3. Anton Mustonen LahdA 11,70
4. Miki Likander EspTa 11,85
5. Rado Lindberg EsboIF 12,16
6. Anton Riihilahti AsikkRai 12,38
7. Maximilian Bergholm EsboIF 12,45
8. Joona Heikkerö PorvU 13,07
9. Artjom Kiviharju EsboIF 13,28
Joonas Jäppinen EspTa DNS
Emil Stade BorgåAk DNS

Erä 1 Tuuli: +2,4

1. Anton Riihilahti AsikkRai 12,38
2. Maximilian Bergholm EsboIF 12,45
3. Joona Heikkerö PorvU 13,07
4. Artjom Kiviharju EsboIF 13,28

Erä 2 Tuuli: +2,1

1. Sampo Väyrynen EspTa 11,38
2. Johannes Hakala EspTa 11,62
3. Anton Mustonen LahdA 11,70
4. Miki Likander EspTa 11,85
5. Rado Lindberg EsboIF 12,16
Joonas Jäppinen EspTa DNS
Emil Stade BorgåAk DNS

M17 800 m loppukilpailu

1. Teemu Mälkiä LahdA 2.07,09 PB
2. Johannes Hakala EspTa 2.07,36 PB
3. Kasper Lindeberg LahdA 2.07,69 PB
4. Oscar Nyholm BorgåAk 2.09,76 PB
5. Joel Vuohtoniemi ViipU 2.12,94
6. Eeli Jauhiainen KuusKi 2.14,96 PB
7. Joona Heikkerö PorvU 2.15,66
8. Samuel Räty KerU 2.15,95
9. Robin Fransman IFSibboV 2.17,32 PB
10. Anton Riihilahti AsikkRai 2.26,15

M17 110 m aj loppukilpailu  Tuuli: +3,3

1. Jonatan Sperryn EspTa 14,18
2. Matias Tulokas IFSibboV 14,44
3. Sampo Väyrynen EspTa 14,85

M17 Seiväs

1. Martti Hyvärinen LappUM 445 PB
385 395 405 415 425 435 445 450
O – O O XXO O O XXX
2. Oskari Henttinen KokemKV 425 SB
385 395 405 415 425 435
XXO XXO O O O XXX
3. Eeli Heikkilä TuUL 415
395 405 415 425
O XXO XO XXX
4. Niklas Tallqvist BorgåAk 385 SB
365 375 385 395
O – O XXX
5. Eerik Mäkelä LahdA 385
375 385 395
XO O XXX
6. Johannes Mäkelä HKV 375
345 355 365 375 385
O XO O XXO XXX
7. Artjom Kiviharju EsboIF 345 PB
325 335 345 355
O O XXO XXX
8. Eelis Hynninen HartVoi 275
255 275 285
O O XXX
9. Urho Aro HKV 255
225 245 255 265
O O O XXX
10. Robin Helenius TuUL 245
225 245 255
O O XXX
Oliver Helenius TuUL NH
375
XXX

M17 Kuula

1. Robin Hildén IFSibboV 13,87 PB
12,83 13,22 13,87 X X 13,59
2. Aron Johansson BorgåAk 9,65
9,65 9,45 8,87 X 9,29 9,47
3. Joona Heikkerö PorvU 9,08 PB
8,41 8,71 8,87 8,75 9,08 8,69

M19 100 m loppukilpailu  Tuuli: +2,8

1. Karim Echahid LahdA 10,98
2. Rasmus Martin IFSibboV 11,27
3. Atte Sormunen UudKK 11,54
4. Sakke Petäjäsaari ValkKa 11,75
5. Hadi Yousefi HelsTa 12,08
6. Andrei Kiviharju EsboIF 12,26
Samuli Hänninen KarhU DQ

M19 800 m loppukilpailu

1. Ville Harju KU-58 2.05,90 PB
2. Olli Harju KU-58 2.08,49 SB

M19 110 m aj loppukilpailu  Tuuli: +0,8

1. Karim Echahid LahdA 14,60 SB
2. Tomi Laakso TapE 14,87 PB
3. Andrei Kiviharju EsboIF 18,05

M19 Kiekko

1. Eero Virtanen ImU 49,55
48,13 49,29 49,55 48,28 47,20 49,20
2. Juha Närhi LempKiYU 39,53 PB
36,93 37,05 X X 39,53 X
3. Andrei Kiviharju EsboIF 33,76
32,62 33,43 33,76 32,14 31,92 31,59
4. Aron Johansson BorgåAk 23,32
15,42 23,32 21,74 X 19,19 20,47
Kilpailun ulkopuolella
Samuel Puustinen BorgåAk 23,30
21,62 23,30 X – – –

N 100 m aj

1. Kira Kytölä EsboIF 13,80
2. Julia Enarvi TampPy 13,83
3. Noora Juslin BorgåAk 13,87
4. Lotta Vento TuUL 14,07
5. Jessica Rautelin EsboIF 14,29
6. Iina Holopainen HIFK 14,36
7. Erin Karjalahti NurmijYU 14,52
8. Essi Vehmaa LappUM 14,86
9. Roosa Toivonen HKV 14,99
10. Sanni Kettunen TuUL 15,61
11. Kaisa Pousi TampPy 16,00
12. Edit Nurminen TuUL 16,62

Erä 1 Tuuli: +0,2

1. Julia Enarvi TampPy 13,83
2. Jessica Rautelin EsboIF 14,29 SB
3. Iina Holopainen HIFK 14,36 PB
4. Essi Vehmaa LappUM 14,86
5. Kaisa Pousi TampPy 16,00
6. Edit Nurminen TuUL 16,62

Erä 2 Tuuli: +1,5

1. Kira Kytölä EsboIF 13,80 PB
2. Noora Juslin BorgåAk 13,87 PB
3. Lotta Vento TuUL 14,07 PB
4. Erin Karjalahti NurmijYU 14,52 PB
5. Roosa Toivonen HKV 14,99 SB
6. Sanni Kettunen TuUL 15,61

T9 40 m

1. Enia Gürler HKV 6,89
2. Miisa Virtanen HyvsU 6,91
3. Kerttu Kurikka HKV 7,20
4. Jade Hellberg VehkVei 7,28
5. Elin Nyholm BorgåAk 7,31
6. Lilian Mikkola HKV 7,40
7. Tilda Tommola KerkkU 7,41
8. Emma Kotakallio KirkkonU 7,42
9. Felica Myllyniemi HKV 7,45
10. Mira Montonen NurmijYU 7,60
11. Ada Puhakka KarhKa 7,67
12. Vera Hamina PorvU 7,70
13. Charlotta Lauren BorgåAk 7,79
14. Meeri Aro HKV 7,81
15. Lotta Montonen NurmijYU 7,98
16. Vanessa Kinnunen BorgåAk 8,00
16. Alisa Taponen HelsJy 8,00
16. Lumi Gürler HKV 8,00

Erä 1 Tuuli: +1,5

1. Kerttu Kurikka HKV 7,20
2. Jade Hellberg VehkVei 7,28
3. Lilian Mikkola HKV 7,40
4. Vera Hamina PorvU 7,70 PB
5. Charlotta Lauren BorgåAk 7,79

Erä 2 Tuuli: +0,9

1. Tilda Tommola KerkkU 7,41
2. Meeri Aro HKV 7,81 PB
3. Lotta Montonen NurmijYU 7,98 PB
4. Vanessa Kinnunen BorgåAk 8,00 PB
4. Alisa Taponen HelsJy 8,00
4. Lumi Gürler HKV 8,00 PB

Erä 3 Tuuli: +0,4

1. Enia Gürler HKV 6,89 PB
2. Miisa Virtanen HyvsU 6,91 PB
3. Elin Nyholm BorgåAk 7,31 PB
4. Emma Kotakallio KirkkonU 7,42 PB
5. Felica Myllyniemi HKV 7,45 PB
6. Mira Montonen NurmijYU 7,60 PB
7. Ada Puhakka KarhKa 7,67 SB

T9 Pituus

1. Miisa Virtanen HyvsU 3,78 PB
3,55 3,57 3,46 3,53 3,78 3,59
2. Enia Gürler HKV 3,44
3,42 3,42 3,41 X 3,44 X
3. Jade Hellberg VehkVei 3,24
3,24 3,19 3,01 3,06 3,06 3,09
4. Elin Nyholm BorgåAk 3,22
3,22 3,11 3,06 3,04 3,05 3,11
5. Kerttu Kurikka HKV 3,20 PB
2,99 3,20 2,97 2,87 3,13 3,07
6. Ada Puhakka KarhKa 3,16
3,09 3,16 3,06 3,10 3,00 X
7. Felica Myllyniemi HKV 3,07 PB
3,07 3,00 2,99 2,90 2,93 2,90
8. Tilda Tommola KerkkU 3,02
3,02 X X 2,92 X 2,99
9. Sini Knoop PorvU 3,00 PB
2,94 2,92 3,00
10. Meeri Aro HKV 2,96 PB
2,61 2,96 2,72
11. Emma Kotakallio KirkkonU 2,95
2,86 2,95 2,88
12. Emilia Helenius TuUL 2,68
2,57 2,68 2,64
13. Lotta Montonen NurmijYU 2,68 PB
2,49 2,28 2,68
14. Vera Hamina PorvU 2,67
2,45 2,67 2,51
15. Lilian Mikkola HKV 2,66
2,66 2,51 2,40
16. Lumi Gürler HKV 2,45 PB
2,30 2,45 2,21

T9 Keihäs

1. Oona Vanhanen EspTa 21,45
X 20,50 21,04 X 21,45 X
2. Mira Montonen NurmijYU 19,11
15,11 14,71 18,52 19,11 17,35 17,29
3. Ada Puhakka KarhKa 15,62
12,60 14,06 11,43 13,20 14,66 15,62
4. Tuuli Maukkonen IitPy 11,98
11,64 11,98 8,75 10,08 11,63 10,53
5. Vera Hamina PorvU 7,12
7,12 6,06 5,95 5,74 3,85 6,60
6. Emma Kotakallio KirkkonU 6,01
4,89 6,01 3,97 4,31 4,40 4,90

T10 60 m loppukilpailu

1. Isla Kimpimäki EspTa 9,02
2. Fianna Myllyniemi HKV 9,39
3. Meri Henttonen HKV 9,40
4. Nella Lemström KarhU 9,40
5. Julia Sihvonen EspTa 9,49
6. Emmi Riutankoski HKV 9,64
7. Edith Sjöblom HIFK 10,04
8. Maiju Mäittälä PorvU 10,10
9. Emma Kimpimäki EspTa 10,12
10. Jonna Kolari ValkKa 10,20
11. Amanda Kortesoja KeskiUYU 10,24
12. Oona Marttinen TapE 10,44
13. Emilia Frösén HKV 10,54

Erä 1 Tuuli: +1,2

1. Julia Sihvonen EspTa 9,49 PB
2. Emmi Riutankoski HKV 9,64
3. Edith Sjöblom HIFK 10,04
4. Maiju Mäittälä PorvU 10,10 PB
5. Amanda Kortesoja KeskiUYU 10,24 SB
6. Emilia Frösén HKV 10,54 PB

Erä 2 Tuuli: +1,9

1. Isla Kimpimäki EspTa 9,02 PB
2. Fianna Myllyniemi HKV 9,39 PB
3. Meri Henttonen HKV 9,40 PB
4. Nella Lemström KarhU 9,40 PB
5. Emma Kimpimäki EspTa 10,12 PB
6. Jonna Kolari ValkKa 10,20
7. Oona Marttinen TapE 10,44

T10 1000 m loppukilpailu

1. Meri Henttonen HKV 3.54,60 PB
2. Ada Puhakka KarhKa 4.01,80 PB
3. Maiju Mäittälä PorvU 4.09,65
4. Oona Marttinen TapE 5.23,70 PB

T10 Pituus

1. Fianna Myllyniemi HKV 3,94
3,91 3,94 3,85 3,84 3,72 3,92
2. Meri Henttonen HKV 3,85
X 3,80 3,82 3,64 3,79 3,85
3. Nella Lemström KarhU 3,85
3,80 3,59 3,81 3,79 3,75 3,85
4. Emmi Riutankoski HKV 3,82 PB
3,50 3,79 3,60 3,72 3,82 3,70
5. Isla Kimpimäki EspTa 3,64
3,30 3,60 3,41 3,55 3,64 3,33
6. Julia Sihvonen EspTa 3,59
3,59 3,37 – – – –
7. Emma Kimpimäki EspTa 3,21
X 3,01 3,17 3,12 3,21 X
8. Johanna Kumpulainen EspTa 3,18 PB
2,88 2,83 3,11 3,18 2,94 2,98
9. Emilia Frösén HKV 3,06
3,00 2,98 3,06
10. Oona Marttinen TapE 3,04
3,04 2,78 2,53
11. Edith Sjöblom HIFK 2,92
2,74 2,92 2,91
12. Sofia Hämelin EsboIF 2,82
2,82 2,35 X

T10 Kuula

1. Nella Lemström KarhU 7,27 PB
6,21 6,64 7,27 6,90 7,26 6,72
2. Maiju Mäittälä PorvU 7,10 PB
5,84 6,66 7,10 6,61 6,54 7,04
3. Emma Kimpimäki EspTa 6,79
6,44 6,50 6,79 5,83 6,56 6,30
4. Sofia Hämelin EsboIF 6,56 PB
6,07 6,03 5,77 6,56 6,20 6,06
5. Edith Sjöblom HIFK 6,06
5,75 6,06 5,50 5,78 5,49 5,75
6. Isla Kimpimäki EspTa 5,90
5,90 5,72 5,50 X 5,43 5,83
7. Jonna Kolari ValkKa 5,81 PB
5,40 5,05 5,36 5,75 5,08 5,81
8. Emilia Frösén HKV 5,73
4,91 5,73 X 5,11 5,16 4,37
9. Emmi Riutankoski HKV 5,39 PB
5,39 5,21 4,61
10. Johanna Kumpulainen EspTa 4,82 PB
4,71 4,82 4,46
11. Oona Marttinen TapE 4,68 PB
4,40 4,21 4,68

T11 60 m loppukilpailu

1. Venla Repo PorvU 9,12
2. Olivia Aaltonen HKV 9,22
3. Helmi Kuitunen KU-58 9,49
4. Alicia Palomäki IFRaseb 9,69
5. Minttu Kanerva VantSa 9,73
6. Fanny Finell BorgåAk 9,76
7. Kaisa Alastalo RiihimKi 9,79
8. Livia Nordman IFRaseb 9,81
9. Emma Liikkanen NurmijYU 9,99
10. Katja Hannén PorvU 10,06
11. Matilda Suokas KU-58 10,07
12. Clara Henriksson BorgåAk 10,14
13. Anni Kujansivu HKV 10,19
14. Hilma Larvala KU-58 10,20
15. Emma Hortling HIFK 10,54
16. Emilia Koppatz HelsTa 10,69
17. Ada Myrtenblad PorvU 10,70
18. Ronja Hannén PorvU 10,96
19. Sara Tuparinne PorvU 11,10

Erä 1 Tuuli: +1,6

1. Olivia Aaltonen HKV 9,22 PB
2. Minttu Kanerva VantSa 9,73 PB
3. Emma Liikkanen NurmijYU 9,99 PB
4. Anni Kujansivu HKV 10,19 PB
5. Emma Hortling HIFK 10,54
6. Sara Tuparinne PorvU 11,10 PB

Erä 2 Tuuli: +1,8

1. Katja Hannén PorvU 10,06 SB
2. Clara Henriksson BorgåAk 10,14 PB
3. Hilma Larvala KU-58 10,20 SB
4. Emilia Koppatz HelsTa 10,69 SB
5. Ada Myrtenblad PorvU 10,70 SB
6. Ronja Hannén PorvU 10,96 PB

Erä 3 Tuuli: +2,3

1. Venla Repo PorvU 9,12
2. Helmi Kuitunen KU-58 9,49
3. Alicia Palomäki IFRaseb 9,69
4. Fanny Finell BorgåAk 9,76
5. Kaisa Alastalo RiihimKi 9,79
6. Livia Nordman IFRaseb 9,81
7. Matilda Suokas KU-58 10,07

T11 1000 m loppukilpailu

1. Alicia Palomäki IFRaseb 3.43,19 PB
2. Hilma Larvala KU-58 3.50,48
3. Kaisa Alastalo RiihimKi 3.53,09
4. Fanny Finell BorgåAk 3.57,53 PB
5. Emilia Myyrä VantSa 4.08,30 PB
6. Katja Hannén PorvU 4.15,00
7. Enni Jokkala PorvU 4.20,96 PB
8. Emma Liikkanen NurmijYU 4.23,33

T11 Pituus

1. Olivia Aaltonen HKV 4,06 PB
4,06 3,98 3,90 3,96 3,97 X
2. Helmi Kuitunen KU-58 3,92 PB
X 3,82 X 3,64 X 3,92
3. Kaisa Alastalo RiihimKi 3,62 PB
3,33 3,46 3,51 3,25 3,62 3,59
4. Venla Repo PorvU 3,57
3,33 3,27 3,51 3,44 3,57 3,37
5. Matilda Suokas KU-58 3,52 PB
3,38 3,40 3,51 3,43 3,47 3,52
6. Livia Nordman IFRaseb 3,45 PB
3,45 3,25 X X X 3,41
7. Emma Hortling HIFK 3,43
3,26 3,39 3,32 3,23 3,37 3,43
8. Emma Liikkanen NurmijYU 3,38 SB
3,19 3,32 3,38 3,15 3,11 2,53
9. Katja Hannén PorvU 3,36 PB
3,08 3,34 3,36
10. Hilma Larvala KU-58 3,30
3,22 3,30 3,23
11. Anni Kujansivu HKV 3,26 PB
3,26 X 3,01
12. Minttu Kanerva VantSa 3,23 PB
2,63 3,23 3,18
13. Fanny Finell BorgåAk 3,15
3,15 X 3,12
14. Emilia Myyrä VantSa 3,03 PB
2,99 2,97 3,03
15. Emilia Koppatz HelsTa 3,01
2,71 3,01 2,90
16. Clara Henriksson BorgåAk 2,94
X 2,87 2,94
17. Sara Tuparinne PorvU 2,91
2,89 2,91 2,89

T11 Kuula

1. Charlotte Knape IFSibboV 9,62
9,36 8,00 9,00 9,62 9,52 9,43
2. Emma Liikkanen NurmijYU 7,86 PB
7,56 7,60 7,40 7,22 7,86 7,70
3. Matilda Suokas KU-58 7,29 PB
6,37 6,77 6,17 6,30 6,82 7,29
4. Viivi Viikilä LahdA 7,12
7,12 X 6,45 6,09 6,57 7,08
5. Venla Repo PorvU 6,88 PB
6,40 6,60 6,87 6,48 6,19 6,88
6. Anni Kujansivu HKV 6,70 PB
6,69 6,28 6,43 5,93 6,70 6,07
7. Emma Hortling HIFK 6,67
5,60 6,10 6,42 6,20 6,67 5,75
8. Ada Myrtenblad PorvU 6,12 PB
6,12 6,07 6,11 6,03 6,00 5,86
9. Helmi Kuitunen KU-58 6,09 PB
4,80 6,09 6,07
10. Minttu Kanerva VantSa 6,00 PB
5,25 5,56 6,00
11. Sara Tuparinne PorvU 5,85 PB
5,16 5,85 5,65
12. Clara Henriksson BorgåAk 5,81 PB
5,81 5,51 5,47
13. Fanny Finell BorgåAk 5,76
5,76 4,51 5,40
14. Emilia Koppatz HelsTa 5,71
5,71 5,35 5,30
15. Ronja Hannén PorvU 5,28 PB
4,75 5,28 4,86
16. Hilma Larvala KU-58 5,26 PB
5,02 5,26 4,92

T12 60 m

1. Aino Pirhonen PorvU 8,89
2. Hanna Kotakallio KirkkonU 8,91
3. Ruth Toivola RiihimKi 9,00
4. Enni Hedberg KerkkU 9,02
5. Unna Uosukainen KerkkU 9,11
6. Sara Hämelin EsboIF 9,22
7. Catarine Billingham HyvsU 9,27
8. Helmi Nieminen VantSa 9,32
9. Erika Tallqvist BorgåAk 9,37
10. Jenna Kolari ValkKa 9,39
11. Taika Henttonen HKV 9,46
12. Miisa Mäittälä PorvU 9,69
13. Sarah Isaksson BorgåAk 9,74
14. Livia Von Wendt HIFK 9,77
15. Isabella Serko HIFK 10,20

Erä 1 Tuuli: +2,6

1. Unna Uosukainen KerkkU 9,11
2. Sara Hämelin EsboIF 9,22
3. Helmi Nieminen VantSa 9,32
4. Jenna Kolari ValkKa 9,39
5. Miisa Mäittälä PorvU 9,69
6. Sarah Isaksson BorgåAk 9,74
7. Isabella Serko HIFK 10,20

Erä 2 Tuuli: +2,1

1. Aino Pirhonen PorvU 8,89
2. Hanna Kotakallio KirkkonU 8,91
3. Ruth Toivola RiihimKi 9,00
4. Enni Hedberg KerkkU 9,02
5. Catarine Billingham HyvsU 9,27
6. Erika Tallqvist BorgåAk 9,37
7. Taika Henttonen HKV 9,46
8. Livia Von Wendt HIFK 9,77

T12 1000 m

1. Hilla Tuominen LahdA 3.24,26
2. Taika Henttonen HKV 3.40,60
3. Isabella Stenbäck BorgåAk 3.42,23 PB
4. Alina Nyholm BorgåAk 3.44,98 PB
5. Miisa Mäittälä PorvU 3.54,75 PB
Brenda Jalkanen BorgåAk DNS

T12 Pituus

1. Ruth Toivola RiihimKi 4,47 +1,1
4,47 4,29 4,36 4,03 4,35 X
+1,1 +2,9 +1,8 +1,8 +2,4 +1,9
2. Hilla Tuominen LahdA 4,23 +1,8
4,12 4,22 X X 4,23 4,15
+2,2 +1,6 +3,6 +1,7 +1,8 +3,3
3. Sara Hämelin EsboIF 4,13 +1,4 PB
X 4,13 4,00 3,84 3,99 3,90
+0,5 +1,4 +2,0 +2,5 +3,0 +1,6
4. Aino Pirhonen PorvU 4,08 +2,8 w 3,99 +1,4
3,99 3,84 3,88 3,92 4,08 X
+1,4 -0,5 +2,0 +2,2 +2,8 +0,9
5. Hanna Kotakallio KirkkonU 3,94 +1,0
X 3,94 X 3,88 X X
+0,6 +1,0 +1,8 +1,7 +2,5 +2,8
6. Erika Tallqvist BorgåAk 3,92 +3,7 w 3,91 +0,5 PB
X 3,91 3,66 3,62 3,69 3,92
+1,0 +0,5 +2,5 +3,5 +1,6 +3,7
7. Enni Hedberg KerkkU 3,91 +2,2 w 3,81 +1,8
3,70 3,82 3,81 3,80 3,67 3,91
+2,1 +2,2 +1,8 +2,0 +3,0 +2,2
8. Unna Uosukainen KerkkU 3,88 +1,8
X X 3,67 3,58 3,88 3,88
+1,2 -0,6 +2,5 +2,7 +2,2 +1,8
9. Jenna Kolari ValkKa 3,63 +0,5
X X 3,63
+1,5 +2,0 +0,5
10. Livia Von Wendt HIFK 3,56 +1,7
3,39 3,56 3,52
+0,8 +1,7 +2,4
11. Helmi Nieminen VantSa 3,53 +2,3 w 3,30 +2,0
3,30 3,23 3,53
+2,0 +1,6 +2,3
12. Frida Sjöblom IFRaseb 3,50 +1,0
3,50 3,41 3,50
+1,0 +2,3 +1,7
13. Catarine Billingham HyvsU 3,49 +2,0
3,24 3,02 3,49
+1,7 +2,7 +2,0
14. Isabella Stenbäck BorgåAk 3,36 +2,6 w 3,31 +1,3
3,31 3,36 3,26
+1,3 +2,6 +2,5
15. Alina Nyholm BorgåAk 3,32 +2,6 w 3,23 +1,3 PB
3,14 3,23 3,32
+2,5 +1,3 +2,6
16. Sarah Isaksson BorgåAk 3,28 +1,8
X X 3,28
-0,7 +1,7 +1,8
17. Isabella Serko HIFK 2,64 +2,0
2,64 2,27 X
+2,0 +0,9 +1,9

T12 Kuula

1. Ruth Toivola RiihimKi 11,34 PB
9,89 10,85 11,34 11,21 10,27 10,22
2. Sara Hämelin EsboIF 9,39 PB
8,84 9,39 8,77 8,67 8,13 8,49
3. Livia Von Wendt HIFK 9,14 PB
8,92 9,06 9,14 8,56 7,95 8,42
4. Erika Tallqvist BorgåAk 7,91 PB
7,18 6,99 7,91 7,75 7,29 7,03
5. Isabella Serko HIFK 7,77
7,66 7,30 7,77 7,63 7,02 7,69
6. Frida Sjöblom IFRaseb 7,26 PB
7,10 7,03 6,84 7,12 7,26 6,91
7. Helmi Nieminen VantSa 6,92 PB
6,92 6,35 X X X X
8. Miisa Mäittälä PorvU 5,62
4,13 5,27 5,62 5,10 5,13 5,13
9. Sarah Isaksson BorgåAk 5,15
4,75 5,15 5,08

T13 60 m

1. Silja Niemi LahdA 8,55
2. Aila Varila EsboIF 8,63
3. Alisa Miettinen KarhU 8,73
4. Hanna Mustonen KeskiUYU 8,77
5. Taimi Vallinoja HKV 8,78
6. Mia Flink EspTa 8,81
7. Linda Juvala EsboIF 8,93
8. Aino-Kaisa Pyykkönen KerU 8,94
9. Niia Hietala KeskiUYU 8,95
10. Hertta Turunen PorvU 8,96
11. Jenni Hirvonen EsboIF 8,97
12. Fanny Holm IFSibboV 8,98
13. Pinja Wallen BorgåAk 8,99
14. Dina-Irene Lönnström BorgåAk 9,44
Silja Filenius HIFK DNS

Erä 1 Tuuli: +1,1

1. Alisa Miettinen KarhU 8,73 PB
2. Linda Juvala EsboIF 8,93 SB
3. Jenni Hirvonen EsboIF 8,97 PB
4. Fanny Holm IFSibboV 8,98 PB
5. Pinja Wallen BorgåAk 8,99 PB
6. Dina-Irene Lönnström BorgåAk 9,44 PB
Silja Filenius HIFK DNS

Erä 2 Tuuli: +1,7

1. Silja Niemi LahdA 8,55 PB
2. Aila Varila EsboIF 8,63 PB
3. Hanna Mustonen KeskiUYU 8,77 PB
4. Taimi Vallinoja HKV 8,78 SB
5. Mia Flink EspTa 8,81
6. Aino-Kaisa Pyykkönen KerU 8,94 PB
7. Niia Hietala KeskiUYU 8,95 PB
8. Hertta Turunen PorvU 8,96 SB

T13 1000 m

1. Pinja Lindstedt PorvU 3.09,37 PB
2. Alisa Kiiski PorvU 3.23,49 PB
3. Nella Hjort EspTa 3.30,07 PB
4. Minea Nurminen KarhKa 3.30,86
5. Aino Jokkala PorvU 3.31,62 PB
6. Anna Kerko HyvsU 3.38,76
7. Jenni Hirvonen EsboIF 3.44,51 SB

T13 Pituus

1. Mia Flink EspTa 4,64 +2,9 w 4,51 +0,7 PB
4,51 4,23 4,64 4,38 4,53 X
+0,7 +1,2 +2,9 +1,6 +3,0 +2,0
2. Aila Varila EsboIF 4,55 +3,2 w X +1,4
X 3,73 4,55 3,66 4,10 4,49
+1,4 +3,1 +3,2 +3,0 +2,3 +2,6
3. Silja Niemi LahdA 4,50 +2,4 w 4,45 +1,6 PB
4,24 4,50 4,40 4,32 4,40 4,45
+1,4 +2,4 +1,5 +0,5 +3,4 +1,6
4. Niia Hietala KeskiUYU 4,26 +1,5
4,26 4,02 4,25 4,26 X 4,25
+1,9 +2,2 -0,5 +1,5 +2,9 +1,1
5. Hanna Mustonen KeskiUYU 4,26 +1,7
X 3,69 4,26 X 3,98 3,59
+2,1 +1,2 +1,7 +1,4 +2,8 -0,7
6. Linda Juvala EsboIF 4,12 +1,6 SB
3,92 3,48 X 3,77 3,95 4,12
+2,8 +2,8 +2,7 +1,2 +1,4 +1,6
7. Pinja Wallen BorgåAk 3,95 +0,7
3,73 3,92 3,95 3,62 3,53 3,35
+2,0 +1,7 +0,7 +1,5 +2,7 +1,8
8. Aino-Kaisa Pyykkönen KerU 3,91 +2,7 w 3,80 +1,3
3,80 3,91 X 3,75 3,70 3,42
+1,3 +2,7 +2,6 +2,2 +2,3 +3,6
9. Fanny Holm IFSibboV 3,80 +1,9
3,66 3,67 3,80
+2,3 +2,3 +1,9
10. Dina-Irene Lönnström BorgåAk 3,22 +1,7
X X 3,22
+2,9 +1,8 +1.7

T13 Kuula

1. Jessica Björksten LiljIK 11,92
10,95 X X 10,73 11,28 11,92
2. Silja Niemi LahdA 10,03 PB
9,15 9,57 9,18 10,03 9,61 9,32
3. Ella Eriksson LiljIK 9,22
9,22 9,19 8,58 9,16 X X
4. Wilma Werner IFRaseb 8,32 PB
8,11 8,32 7,91 7,78 8,12 7,64
5. Niia Hietala KeskiUYU 8,23 PB
7,75 6,89 8,23 7,42 7,57 7,78
6. Emilia Liljendal BorgåAk 6,54 PB
6,48 6,05 6,54 5,90 6,12 6,28

T14 100 m

1. Helmiina Saarikunnas LahdA 12,84
2. Kira Kaipiainen KarhKa 13,11
3. Jonna Aalto JoensKa 13,20
4. Nathalie Jakobsson EsboIF 13,20
5. Mila Heikkonen KeskiUYU 13,34
6. Charlotte Kajander HIFK 13,35
7. Kiia Äikää HIFK 13,38
8. Polina Petrova KerU 13,50
9. Madelaine Nyman IFRaseb 13,56
10. Nea Nummenpää JanJa 13,77
11. Lotte Wikstedt EsboIF 13,78
12. Fanny Böhling BorgåAk 13,87
13. Emma Väänänen VantSa 13,97
14. Sanni-Veera Viertola RiihimKi 14,06
15. Matilda Silfver IFRaseb 14,10
16. Angelina Billingham HyvsU 14,22
17. Carolina Friman IFRaseb 14,40
18. Eevi Kontinen BorgåAk 14,60
19. Elsa Keinänen EsboIF 14,69
20. Frida Calonius HelsTa 15,04
21. Anni Kiiski PorvU 15,87
22. Harmony Nwogu KerU 15,93

Erä 1 Tuuli: +1,1

1. Mila Heikkonen KeskiUYU 13,34 PB
2. Charlotte Kajander HIFK 13,35
3. Emma Väänänen VantSa 13,97
4. Eevi Kontinen BorgåAk 14,60
5. Elsa Keinänen EsboIF 14,69
6. Frida Calonius HelsTa 15,04
7. Anni Kiiski PorvU 15,87 PB

Erä 2 Tuuli: +2,2

1. Madelaine Nyman IFRaseb 13,56
2. Nea Nummenpää JanJa 13,77
3. Fanny Böhling BorgåAk 13,87
4. Sanni-Veera Viertola RiihimKi 14,06
5. Matilda Silfver IFRaseb 14,10
6. Angelina Billingham HyvsU 14,22
7. Carolina Friman IFRaseb 14,40
8. Harmony Nwogu KerU 15,93

Erä 3 Tuuli: +1,2

1. Helmiina Saarikunnas LahdA 12,84 PB
2. Kira Kaipiainen KarhKa 13,11 PB
3. Jonna Aalto JoensKa 13,20 PB
4. Nathalie Jakobsson EsboIF 13,20 PB
5. Kiia Äikää HIFK 13,38 PB
6. Polina Petrova KerU 13,50 PB
7. Lotte Wikstedt EsboIF 13,78 PB

T14 800 m

1. Mila Heikkonen KeskiUYU 2.26,52 PB
2. Taimi Vallinoja HKV 2.28,73
3. Elle Ceder KerU 2.31,19
4. Jill Friberg IFRaseb 2.32,18 PB
5. Matilda Silfver IFRaseb 2.36,99 PB
6. Venla Patrikainen NokU 2.37,31
7. Alexandra Kinnunen BorgåAk 2.38,14 PB
8. Sara Koskela PorvU 2.38,63 PB
9. Emma Väänänen VantSa 2.53,4h
10. Frida Calonius HelsTa 2.54,8h
11. Alisa Hyrri HelsTa 3.12.9h

T14 Pituus

1. Helmiina Saarikunnas LahdA 5,13 +3,4 w 4,67 +1,6
5,06 5,01 5,13 4,67 5,10 4,99
+2,4 +2,5 +3,4 +1,6 +2,4 +4,3
2. Kira Kaipiainen KarhKa 5,06 +3,8 w 4,85 +0,9 PB
5,06 4,85 4,80 X X 4,69
+3,8 +0,9 +1,9 +1,6 +4,4 +2,4
3. Lumia Laakso KeskiUYU 4,93 +3,0 w X -1,0
X 4,50 X X 4,93 X
+2,4 +2,1 +1,4 -1,0 +3,0 +2,7
4. Tuuli Kiviniemi PorvU 4,79 +4,2 w 4,58 +1,8
4,37 4,35 4,51 4,14 4,58 4,79
+2,4 +2,4 +3,1 +2,2 +1,8 +4,2
5. Nea Nummenpää JanJa 4,78 +3,4 w 4,70 +1,6 PB
4,70 4,49 4,78 4,32 X 4,23
+1,6 +3,0 +3,4 -0,9 +1,2 +2,0
6. Emma Väänänen VantSa 4,78 +3,3 w 4,65 +1,5 PB
4,78 4,65 4,62 4,23 4,53 X
+3,3 +1,5 +3,0 +1,3 +0,5 +3,3
7. Emelie Bergholm IFRaseb 4,56 +1,8 PB
4,56 4,27 4,18 X 4,42 4,28
+1,8 +2,1 +2,8 +2,2 -2,7 +2,4
8. Charlotte Kajander HIFK 4,45 +2,7 w 4,27 +1,9
4,45 X 4,27 X 4,11 X
+2,7 +2,2 +1,9 +4,4 -1,0 +2,3
9. Fanny Böhling BorgåAk 4,44 +2,4 w
4,14 4,44 X
+2,2 +2,4 +2,4
10. Elsa Keinänen EsboIF 4,38 +2,1 w
4,13 4,38 4,22
+2,5 +2,1 +3,1
11. Madelaine Nyman IFRaseb 4,34 +0,9
4,10 4,34 3,68
+2,9 +0,9 +2,5
12. Alexandra Kinnunen BorgåAk 4,01 +2,7 w
4,01 3,97 3,84
+2,7 +2,2 +3,1
13. Helmi Cardona KeskiUYU 3,91 +3,2 w
X 3,91 X
+3,6 +3,2 +3,4
14. Jill Friberg IFRaseb 3,88 +3,1 w 3,80 +1,7 PB
3,80 X 3,88
+1,7 +2,3 +3,1
15. Frida Calonius HelsTa 3,84 +2,8 w
X 3,84 3,75
+2,8 +2,8 +3,6
16. Carolina Friman IFRaseb 3,43 +3,6 w 3,14 +1,7
3,14 2,89 3,43
+1,7 +2,3 +3,6
17. Anni Kiiski PorvU 3,33 +1,8
3,28 3,23 3,33
+2,4 +3,0 +1.8

T14 Kuula

1. Sanni-Veera Viertola RiihimKi 10,96 PB
10,96 10,02 10,74 10,51 9,80
2. Elsa Keinänen EsboIF 10,54
10,00 9,78 9,09 10,44 10,54 10,21
3. Emma Väänänen VantSa 9,76
9,00 9,43 9,47 X 9,59 9,76
4. Jill Friberg IFRaseb 8,13
7,42 7,96 7,95 8,13 7,57 7,94
5. Eevi Kontinen BorgåAk 6,56
6,56 6,13 6,18 – – –

Kilpailun ulkopuolella
Jessica Björksten LiljIK 10,63
10,59 X 10,63 X X X

T15 100 m

1. Siiri Siirtola HKV 12,63
2. Edesa Gashi HKV 13,05
3. Aischa Kalala KerU 13,31
4. Leonie Winell EsboIF 13,32
5. Ida Finell BorgåAk 13,40
6. Kerttu Niemi HKV 13,58
7. Emilia Rouvinen HyvsU 13,67
8. Amanda Rontu KerU 13,81
9. Safi Kalala KerU 13,88
10. Kajsa Grönqvist BorgåAk 17,71
Ruusu Saarela EspTa DNS
Malin Lindroth EsboIF DNS

Erä 1 Tuuli: +0,8

1. Aischa Kalala KerU 13,31
2. Kerttu Niemi HKV 13,58
3. Emilia Rouvinen HyvsU 13,67 PB
4. Kajsa Grönqvist BorgåAk 17,71
Malin Lindroth EsboIF DNS

Erä 2 Tuuli: +1,8

1. Siiri Siirtola HKV 12,63 PB
2. Edesa Gashi HKV 13,05
3. Leonie Winell EsboIF 13,32 PB
4. Ida Finell BorgåAk 13,40 PB
5. Amanda Rontu KerU 13,81 SB
6. Safi Kalala KerU 13,88 PB
Ruusu Saarela EspTa DNS

T15 800 m

1. Ida Finell BorgåAk 2.20,56 SB
2. Ronja Orivuori ViipU 2.28,36
3. Venny Auvinen HKV 2.30,05 PB
4. Emma Riihilahti AsikkRai 2.31,90 PB
5. Unna Putaala HKV 2.34,57 PB
6. Maria Wennerstrand KarhU 2.36,58
7. Aino Risku KerU 2.39,11

T15 Pituus

1. Leonie Winell EsboIF 4,68 +1,9 PB
4,51 X 4,47 4,33 4,53 4,68
+2,1 +3,0 +1,3 +1,8 +1,8 +1,9
2. Kiirna Hemminki HKV 4,50 +2,7 w 3,89 +1,6
3,89 4,50 X
+1,6 +2,7 +2,5
3. Silja Häkämies YlämPy 4,35 +1,3
4,05 4,32 4,28 4,25 4,12 4,35
+2,0 +2,9 +1,6 +2,0 +0,9 +1,3
4. Meeri Lehtimäki KeskiUYU 4,33 +3,0 w 4,28 +1,0 PB
X X 4,33 4,28 X X
+0,7 +1,7 +3,0 +1,0 +2,5 +3,0
5. Moona Virtanen HyvsU 4,25 +2,0
4,18 4,00 3,74 4,25 4,16 4,14
+1,5 +1,6 +1,6 +2,0 -1,4 +3,2
6. Suvi Knoop PorvU 4,25 +2,7 w 3,91 +1,2
3,81 3,79 4,25 3,73 3,91 3,81
+1,8 +2,3 +2,7 +2,2 +1,2 +1,2
7. Kajsa Grönqvist BorgåAk 3,09 +2,7 w 3,04 +1,9 SB
2,82 3,09 3,00 3,04 X X
+1,1 +2,7 +2,1 +1,9 +0,5 +2.7

T15 Kuula

1. Emilia Rouvinen HyvsU 11,09 SB
10,89 10,83 11,09 X 11,04 10,53
2. Meeri Lehtimäki KeskiUYU 10,28
8,38 9,87 9,75 10,11 10,19 10,28
3. Kajsa Grönqvist BorgåAk 6,20
5,75 6,20 X 5,63 5,76 5,28

N17 100 m

1. Senja Roos LahdA 12,30
2. Ella Paukku EsboIF 12,68
3. Liina Tervo HIFK 12,73
4. Iina Holopainen HIFK 12,93
5. Laura Einamo HIFK 13,00
6. Olivia Marttila VantSa 13,06
7. Saimi Lupala IFRaseb 13,09
8. Juulia Inkinen LahdA 13,11
9. Ida Suuronen BorgåAk 13,26
10. Nora Koskela-Koivisto HIFK 13,40
11. Ina Appelqvist EsboIF 13,76
12. Elisa Alastalo RiihimKi 14,09
13. Amanda Ekblom BorgåAk 14,12
14. Sade Lampila KarhKa 14,29

Erä 1 Tuuli: +1,5

1. Saimi Lupala IFRaseb 13,09 PB
2. Juulia Inkinen LahdA 13,11
3. Ida Suuronen BorgåAk 13,26 PB
4. Nora Koskela-Koivisto HIFK 13,40 SB
5. Ina Appelqvist EsboIF 13,76 PB
6. Elisa Alastalo RiihimKi 14,09 SB
7. Amanda Ekblom BorgåAk 14,12

Erä 2 Tuuli: +1,2

1. Senja Roos LahdA 12,30 PB
2. Ella Paukku EsboIF 12,68 PB
3. Liina Tervo HIFK 12,73 PB
4. Iina Holopainen HIFK 12,93 PB
5. Laura Einamo HIFK 13,00
6. Olivia Marttila VantSa 13,06
7. Sade Lampila KarhKa 14,29

N17 800 m

1. Olivia Hänninen EspTa 2.24,76
2. Vilma Patrikainen NokU 2.27,25
3. Petriina Niininen NokU 2.28,73
4. Carla Jalkanen BorgåAk 2.29,59
5. Olivia Ettanen KarhU 2.29,92 PB
6. Nea Halttunen AsikkRai 2.30,58
7. Mette Nurminen KarhKa 2.32,69
8. Ida Suuronen BorgåAk 2.33,82
9. Annika Juvala EsboIF 2.38,47
10. Krista Korhonen HKV 2.42,81
11. Petranella Poranen HKV 2.43,95 SB
12. Nikita Kumpulainen HKV 2.44,12 SB
13. Mona Korelin HKV 2.46,53
14. Jessica Hjort BorgåAk 2.58,62 SB

N17 100 m aj  Tuuli: +2,7

1. Liina Tervo HIFK 13,98
2. Ella Paukku EsboIF 15,42
3. Laura Einamo HIFK 15,52
4. Emmi Hietanen RiihimKi 15,56
5. Saimi Lupala IFRaseb 16,17
6. Juulia Inkinen LahdA 16,58

N17 Pituus

1. Gisela Bergström BorgåAk 5,24 +2,1 w 5,16 -0,8
X 5,16 4,90 X 4,91 5,24
+1,9 -0,8 +0,5 +2,5 +1,4 +2,1
2. Lilja Koskela HKV 5,17 +1,1
X 4,80 4,88 X X 5,17
+3,0 -1,2 +0,7 +1,1 +1,6 +1,1
3. Emilia Voutilainen HKV 4,98 +1,6
4,76 4,84 4,98 4,82 4,93 4,87
+0,8 +1,5 +1,6 +1,3 -1,6 +0,9
4. Juulia Raitanen LänsiUU 4,89 +2,8 w 4,74 +1,2
4,74 4,74 4,89 4,73 4,72 –
+2,4 +1,2 +2,8 +2,1 +2,3
5. Elisa Alastalo RiihimKi 4,76 +3,4 w 4,63 +0,8
4,75 4,63 4,76 4,35 X –
+2,4 +0,8 +3,4 +1,4 +1,8
6. Sandra Johansson BorgåAk 4,71 +0,9 PB
4,51 4,68 4,53 4,52 X 4,71
+0,9 +2,1 +1,0 +0,7 -0,9 +0,9
7. Vanessa Lindberg IFSibboV 4,70 +3,1 w 4,42 +1,4
4,42 4,25 4,33 4,20 X 4,70
+1,4 +0,9 +3,5 -1,0 +2,8 +3,1
8. Venla Lindroos KerU 4,51 +2,0
4,41 4,13 4,51 4,50 4,33 4,03
+1,9 +1,3 +2,0 -0,8 +2,7 +0,6
9. Amanda Ekblom BorgåAk 4,41 -1,2
3,75 X 4,41
+1,8 +2,1 -1,2
10. Jannika Viljakainen BorgåAk 4,40 +2,7 w 4,38 +1,4 SB
4,40 4,38 4,25
+2,7 +1,4 +1,3
11. Ina Appelqvist EsboIF 3,93 +1,7
3,93 X 3,90
+1,7 +0,5 +1.5

N17 Kuula

1. Annukka Vainonen IitPy 14,94 SB
13,84 14,21 14,54 X 14,32 14,94
2. Tiina Järvinen LahdA 13,93 PB
12,96 13,42 13,81 13,26 13,93 13,87
3. Jonna Virén LiljIK 12,42 PB
11,80 11,91 12,42 12,39 12,19 12,00
4. Emmi Hietanen RiihimKi 12,42 PB
12,42 12,29 X X X X
5. Helmi Lievonen RiihimKi 10,61
10,48 10,60 X X 10,61 X
6. Sara Puustinen BorgåAk 8,25
7,96 8,25 7,87 X 7,90 X
7. Senja Laakso KerU 8,13 SB
7,22 7,97 7,54 7,48 7,62 8,13

N19 100 m

1. Vilma Hakala HIFK 12,51
2. Pinja Heinonen TampPy 12,91
3. Roosa Pirinen KarhKa 12,97
4. Anniina Haapala JoutsPo 12,99
5. Saara Rantanen HyvsU 13,41
6. Hanna Lammassaari LahdA 13,85
7. Ada Koskelainen KarhU 14,28

Erä 1 Tuuli: +1,6

1. Saara Rantanen HyvsU 13,41 PB
2. Hanna Lammassaari LahdA 13,85
3. Ada Koskelainen KarhU 14,28 SB

Erä 2 Tuuli: +1,5

1. Vilma Hakala HIFK 12,51
2. Pinja Heinonen TampPy 12,91 SB
3. Roosa Pirinen KarhKa 12,97 PB
4. Anniina Haapala JoutsPo 12,99 PB

N19 800 m

1. Nelli Viskari ValkKa 2.20,26
2. Ada Koskelainen KarhU 2.38,00

N19 100 m aj  Tuuli: +0,2

1. Pinja Heinonen TampPy 15,23 SB

N19 Kiekko

1. Patricia Kellgren HIFK 43,55
X 43,55 X 43,07 X X
2. Annukka Vainonen IitPy 42,51
41,49 40,58 42,51 42,13 X X
3. Jonna Virén LiljIK 30,16 PB
27,63 X X 29,31 29,00 30,16
4. Pinja Muotka LahdA 28,55
X 28,11 28,55 X 28,17 X
Kilpailun ulkopuolella
Emilia Anttila BorgåAk 38,29
36,84 38,29 37,00 36,22 X X

Borgå Topgames – Porvoon huippukisat
Borgå – Porvoo 14.7.2019

RESULTAT – TULOKSET

P9 40 m Vind – Tuuli: -1,0

1. Tobias Tallqvist BorgåAk 7,13 SB
2. Romeo Uotila ValkKa 7,17 PB
3. Noa Eiromaa HKV 7,55
4. Alex Leiramo PorvU 7,82 PB

P9 Längd – P9 Pituus

1. Tobias Tallqvist BorgåAk 3,66 PB
3,16 X 3,35 3,17 3,66 X
2. Romeo Uotila ValkKa 3,37 PB
3,14 3,18 3,29 3,31 3,37 3,33
3. Alex Leiramo PorvU 3,09 PB
2,59 2,88 2,55 2,93 3,03 3,09
4. Jonathan Liljendal BorgåAk 2,03
2,03 X X 1,95 1,84 1,99

P9 Spjut – P9 Keihäs

1. Romeo Uotila ValkKa 23,01
18,12 23,01 X 20,12 18,46 21,32
2. Tobias Tallqvist BorgåAk 19,16
X 18,43 15,29 18,22 16,90 19,16
3. Urho Kanervala KerkkU 18,53 PB
18,53 17,36 15,69 17,48 13,82 18,28
4. Alex Leiramo PorvU 13,63
13,63 12,27 10,24 7,26 10,86 6,53

P10 60 m Vind – Tuuli: 0,0

1. Marcus Koljonen PorvU 9,07 PB
2. Jussi Wesanko HKV 9,15
3. Joel Räsänen EspTa 9,19 PB
4. Ukko Lehto PyhtY 9,51
5. Niilo Kemppainen NastNa 9,64
6. Oliver Hallikainen BorgåAk 9,65 PB
7. Eric Rinne LahdA 9,83

P10 1000 m

1. Eric Rinne LahdA 3.38,71 PB
2. Viljami Nurminen KarhKa 3.39,09
3. Jaakko Kauppinen VehkVei 3.39,21
4. Ukko Lehto PyhtY 3.47,22 PB
5. Oliver Hallikainen BorgåAk 3.50,38 PB

P10 Längd – P10 Pituus

1. Marcus Koljonen PorvU 4,27
4,03 3,91 4,00 4,15 4,27 4,07
2. Jussi Wesanko HKV 3,92
3,73 3,73 3,42 3,01 3,92 3,66
3. Oliver Hallikainen BorgåAk 3,86
3,86 3,65 3,72 3,73 3,69 3,67
4. Ukko Lehto PyhtY 3,78
3,78 3,72 3,72 3,75 3,55 3,76
5. Joel Räsänen EspTa 3,78 PB
3,78 3,61 3,70 3,66 3,65 3,59
6. Eric Rinne LahdA 3,72
3,72 3,67 3,64 3,60 3,59 3,65
7. Niilo Kemppainen NastNa 3,61
3,54 3,61 3,41 3,53 3,38 3,52

P10 Kula – P10 Kuula

1. Kevin Hildén IFSibboV 8,68
8,66 8,68 X X X 8,53
2. Niilo Kemppainen NastNa 6,17 PB
5,56 X 6,17 5,90 5,94 6,13
3. Oliver Liljendal BorgåAk 6,07 PB
5,28 5,24 X 5,74 6,07 5,94
4. Ukko Lehto PyhtY 5,75
5,75 5,41 5,58 5,61 5,32 5,19
5. Oliver Hallikainen BorgåAk 5,68
5,03 5,68 5,04 5,39 5,21 5,00

P11 60 m Vind – Tuuli: -0,4

1. Anton Myrtenblad PorvU 9,05 PB
2. Aron Häyrynen HKV 9,42
3. Elias Kemppainen NastNa 9,53
4. Samuli Saarikoski KerU 9,71
5. Lauri Saha KerU 9,82
6. Bernard Sjöblom HIFK 10,66 PB

P11 1000 m

1. Samuli Saarikoski KerU 3.33,18
2. Anton Myrtenblad PorvU 3.36,77 PB
3. Alex Ahlgren PorvU 3.38,15 PB
4. William Kinnunen BorgåAk 4.10,96 PB

P11 Längd – P11 Pituus

1. Anton Myrtenblad PorvU 4,30 PB
4,18 4,30 4,18 4,30 4,21 4,12
2. Aron Häyrynen HKV 4,16 PB
4,16 4,10 X X 3,91 X
3. Elias Kemppainen NastNa 3,93
3,93 3,89 X 3,88 3,90 3,84
4. Bernard Sjöblom HIFK 3,27 PB
2,70 2,31 3,27 3,21 3,14 2,00
5. William Kinnunen BorgåAk 3,18
3,08 3,18 3,12 3,10 3,03 3,03

P11 Kula – P11 Kuula

1. Anton Myrtenblad PorvU 9,20 PB
X 7,88 7,90 8,77 8,10 9,20
2. Aron Häyrynen HKV 8,28 PB
8,12 8,28 8,04 8,00 7,99 X
3. Bernard Sjöblom HIFK 7,47
7,39 7,25 7,01 7,47 6,98 7,31
4. Elias Kemppainen NastNa 7,35
7,13 X 6,60 6,67 7,35 X
5. Lauri Saha KerU 7,29 PB
6,66 6,57 6,41 6,10 7,29 7,19
6. Alex Ahlgren PorvU 6,24
5,95 6,02 6,24 6,11 6,01 5,91

P12 60 m Vind – Tuuli: -0,3

1. Oiva Odiah PorvU 8,80
2. Kaarlo Strandström IFSibboV 9,30 PB
3. Oliver Sveholm BorgåAk 9,40
4. Mikael Gustafsson IFSibboV 9,60
5. Kasper Hortling HIFK 10,14
6. Matias Palomäki PorvU 10,54

P12 1000 m

1. Karri Kuusinen HKV 3.15,61
2. Tuomas Kuusinen HKV 3.32,95
3. Kaarlo Strandström IFSibboV 3.35,28
4. Matias Palomäki PorvU 4.15,34 PB

P12 Längd – P12 Pituus

1. Oiva Odiah PorvU 4,22 +1,5
3,76 3,68 3,95 4,05 X 4,22
-1,9 -1,7 -1,6 +0,9 +1,5
2. Oliver Sveholm BorgåAk 3,59 -0,5 PB
3,14 3,29 X 3,54 3,55 3,59
-1,1 -1,1 -1,3 +0,5 -0,5
3. Matias Palomäki PorvU 3,29 -1,3
3,15 3,29 X 3,19 3,20 X
-1,6 -1,3 -1,3 -0,9
4. Kasper Hortling HIFK 3,28 +0,5 PB
3,24 X 3,20 3,28 3,22 X
-2,3 -1,9 +0,5 +0,8
5. Jimi Sorvari BorgåAk 3,22 +0,9
X 3,06 X 3,04 X 3,22
-2,8 +1,3 +0.9

P12 Kula – P12 Kuula

1. Jimi Sorvari BorgåAk 7,41
7,41 7,25 7,25 6,91 6,82 6,43
2. Kasper Hortling HIFK 7,16
6,69 5,99 6,29 6,73 6,60 7,16
3. Matias Palomäki PorvU 4,62
3,73 4,12 4,28 4,62 3,91 4,09

P13 60 m Vind – Tuuli: +0,9

1. Alexander Heikkinen BorgåAk 8,67
2. Kalle Wesanko HKV 8,70 PB
3. Mikael Böckerman EsboIF 8,72 PB
4. Ville Korhonen KerU 10,82

P13 1000 m

1. Jere Soininen EsboIF 3.15,99 SB
2. Ville Korhonen KerU 3.53,42 PB

P13 Längd – P13 Pituus

1. Alexander Heikkinen BorgåAk 4,23 -1,0
4,09 4,21 4,00 3,96 4,11 4,23
-3,0 -1,4 -1,5 -0,7 -0,6 -1,0
2. Kalle Wesanko HKV 3,61 -1,4 PB
3,34 3,37 3,45 3,15 3,56 3,61
-1,5 -2,0 -1,5 -1,1 -0,5 -1.4

P13 Kula – P13 Kuula

1. Aatu Kangasniemi NurmijYU 18,00
X X 18,00 X X X
2. Mikael Böckerman EsboIF 11,94
X X X 11,38 X 11,94

P14 100 m Vind – Tuuli: -1,3

1. Kalle Hirvi KirkkonU 12,75
2. Elliot Schmidt BorgåAk 12,84
3. Amos Meller KeskiUYU 13,46
4. Thomas Isaksson BorgåAk 13,61
5. Linus Henriksson BorgåAk 13,80
6. Samuel Puustinen BorgåAk 13,84

P14 800 m

1. Linus Henriksson BorgåAk 2.39,52 PB
2. Samuel Puustinen BorgåAk 2.40,15 PB
3. Johannes Kauppinen VehkVei 2.41,95

P14 Längd – P14 Pituus

1. Kalle Hirvi KirkkonU 5,19 -1,3
5,19 4,73 5,18 X 4,65 X
-1,3 -1,0 +1,4 +0,9
2. Elliot Schmidt BorgåAk 4,84 +1,4 PB
4,75 4,84 4,64 4,30 X 4,66
+0,5 +1,4 -1,5 -1,2 +0,8
3. Thomas Isaksson BorgåAk 4,74 +1,2
4,57 4,74 4,42 X X 4,48
-1,3 +1,2 +1,5 -0,6
4. Lauri Mäkinen KU-58 4,55 +1,3
4,54 4,55 4,53 4,28 4,18 4,20
-0,7 +1,3 -1,3 -2,2 +0,5 +0,9
5. Samuel Puustinen BorgåAk 4,48 -1,5 PB
X 3,83 4,48 4,14 4,16 4,28
0,0 -1,5 -1,8 +1,2 +0,5
6. Linus Henriksson BorgåAk 4,18 -2,2
3,95 4,06 3,84 4,18 X 3,99
-0,7 +0,8 -1,6 -2,2 +0.8

P14 Kula – P14 Kuula

1. Samuel Puustinen BorgåAk 8,45
8,23 7,79 8,16 8,44 X 8,45

P15 100 m Vind – Tuuli: -0,1

1. Daniel Wickström IFSibboV 12,84 PB
2. Pyry Koskiniemi HKV 13,46 PB

P15 Längd – P15 Pituus

1. Samuel Shams KU-58 5,66 +0,6
5,66 5,27 5,54 – – –
+0,6 -2,4 -1,3
2. Daniel Wickström IFSibboV 4,58 -1,2
4,58 4,58 4,44 X 4,56 X
-1,2 +0,5 -0,9 +0,7
3. Pyry Koskiniemi HKV 4,24 -0,9
4,24 X X X X X
-0,9

P15 Kula – P15 Kuula

1. Robin Hildén IFSibboV 13,06 PB
X 12,82 13,06 X 12,88 12,95
2. Daniel Wickström IFSibboV 9,52
9,19 9,07 8,95 9,52 9,02 9,30

F9 – T9 40 m

1. Amanda Ahlgren PorvU 6,82
2. Nella Virta VehkVei 6,84
3. Enia Gürler HKV 6,90
4. Ninni Penttinen PorvU 7,16
5. Elsa Kemppainen NastNa 7,28
6. Eevi Pohjansaro HIFK 7,43
7. Meeri Saha KerU 7,49
8. Edith Sjöblom HIFK 7,54
9. Ella Tuparinne PorvU 7,57
10. Eerika Putkinen PorvU 7,88
11. Sofia Hämelin EsboIF 7,91
12. Mira Montonen NurmijYU 8,23
13. Vera Hamina PorvU 8,37
14. Vanessa Kinnunen BorgåAk 8,47

Erä 1 Vind – Tuuli: -0,4

1. Eevi Pohjansaro HIFK 7,43
2. Edith Sjöblom HIFK 7,54
3. Eerika Putkinen PorvU 7,88
4. Mira Montonen NurmijYU 8,23 PB
5. Vera Hamina PorvU 8,37
6. Vanessa Kinnunen BorgåAk 8,47

Erä 2 Vind – Tuuli: -0,4

1. Amanda Ahlgren PorvU 6,82
2. Nella Virta VehkVei 6,84
3. Enia Gürler HKV 6,90 PB
4. Ninni Penttinen PorvU 7,16
5. Elsa Kemppainen NastNa 7,28
6. Meeri Saha KerU 7,49
7. Ella Tuparinne PorvU 7,57
8. Sofia Hämelin EsboIF 7,91 PB

F9 Längd – T9 Pituus

1. Fianna Myllyniemi HKV 3,52
3,26 3,16 3,52 3,24 3,44 3,46
2. Nella Virta VehkVei 3,41
3,26 3,31 3,12 3,18 3,41 3,39
3. Amanda Ahlgren PorvU 3,37
3,32 2,96 3,30 3,37 3,16 3,30
4. Ninni Penttinen PorvU 3,31 PB
3,02 3,12 3,11 3,31 3,30 3,29
5. Elsa Kemppainen NastNa 3,27
3,26 3,10 2,98 3,20 3,27 3,21
6. Enia Gürler HKV 3,23
3,10 3,23 2,85 2,96 3,13 3,16
7. Emilia Frösén HKV 3,22
3,22 3,06 2,97 2,96 3,12 3,19
8. Maiju Mäittälä PorvU 3,14
3,12 3,07 3,14 3,06 3,04 2,92
9. Eevi Pohjansaro HIFK 2,84
2,84 2,68 2,82
10. Ella Tuparinne PorvU 2,78
2,70 2,78 2,56
11. Eerika Putkinen PorvU 2,67
2,67 2,60 2,58
12. Sofia Hämelin EsboIF 2,58
2,58 2,41 2,44
13. Felica Myllyniemi HKV 2,57
2,57 2,46 2,52
14. Lydia Paju BorgåAk 2,51
2,40 2,49 2,51
15. Vanessa Kinnunen BorgåAk 2,18 PB
2,17 X 2,18
16. Vera Hamina PorvU 2,18
2,18 1,70 1,86
17. Vanilla Lindell PorvU 2,06
2,06 1,48 1,93
18. Lumi Gürler HKV 1,74
1,68 1,60 1,74

F9 Spjut – T9 Keihäs

1. Maiju Mäittälä PorvU 14,85
14,85 14,21 14,09 11,61 14,70 11,99
2. Emilia Frösén HKV 12,29
10,13 10,88 12,29 8,99 9,54 11,56
3. Mira Montonen NurmijYU 10,94
8,71 10,36 7,44 10,94 10,59 9,76
4. Eevi Pohjansaro HIFK 10,89
10,21 9,88 8,16 10,89 X 10,52
5. Salla Vakkilainen VantSa 9,89
8,18 6,83 9,89 8,98 7,90 8,14
6. Edith Sjöblom HIFK 9,07
7,69 6,77 6,17 6,35 9,07 7,59
7. Elsa Kemppainen NastNa 8,70
8,70 X X 4,69 6,58 6,05
8. Eerika Putkinen PorvU 8,37
6,74 5,56 4,75 8,37 6,86 X
9. Meeri Saha KerU 6,99
5,53 5,75 6,27 6,09 6,99 5,86
10. Ella Tuparinne PorvU 6,51
6,19 5,48 6,51 5,06 6,28 6,28
11. Vanilla Lindell PorvU 4,07
3,17 X 4,04 3,17 3,99 4,07

F10 – T10 60 m

1. Petra Pennanen HKV 9,80
2. Venla Repo PorvU 9,83
3. Hilma Larvala KU-58 10,17
4. Katja Hannén PorvU 10,24
5. Matilda Suokas KU-58 10,36
6. Alissa Vänskä PorvU 10,49
7. Emma Hortling HIFK 10,67
8. Clara Henriksson BorgåAk 10,82
9. Ada Myrtenblad PorvU 11,00
10. Sara Tuparinne PorvU 11,32
11. Ronja Hannén PorvU 11,79

Erä 1 Vind – Tuuli: -0,2

1. Venla Repo PorvU 9,83
2. Hilma Larvala KU-58 10,17 PB
3. Katja Hannén PorvU 10,24 PB
4. Matilda Suokas KU-58 10,36
5. Clara Henriksson BorgåAk 10,82
6. Ada Myrtenblad PorvU 11,00

Erä 2 Vind – Tuuli: -1,3

1. Petra Pennanen HKV 9,80
2. Alissa Vänskä PorvU 10,49
3. Emma Hortling HIFK 10,67
4. Sara Tuparinne PorvU 11,32
5. Ronja Hannén PorvU 11,79

F10 – T10 1000 m

1. Petra Pennanen HKV 3.43,20
2. Hilma Larvala KU-58 3.49,57
3. Fianna Myllyniemi HKV 3.51,12 PB
4. Usva Torro KU-58 4.00,04
5. Katja Hannén PorvU 4.05,15
6. Alissa Vänskä PorvU 4.09,30
7. Sara Tuparinne PorvU 4.50,20 SB

F10 Höjd – T10 Korkeus

1. Petra Pennanen HKV 117
102 107 112 117 122
O O O XXO XXX
2. Clara Henriksson BorgåAk 112 PB
082 087 092 097 102 107 112 117
O O O O O XXO O XXX
3. Katja Hannén PorvU 112 PB
092 097 102 107 112 117
O O O O XO XXX
4. Usva Torro KU-58 112
102 107 112 117
O O XXO XXX
5. Emma Hortling HIFK 107
082 087 092 097 102 107 112
O O O O O XXO XXX
6. Venla Repo PorvU 097 SB
077 082 087 092 097 102
O O O O O XXX
7. Sara Tuparinne PorvU 097
082 087 092 097 102
O O O XO XXX

F10 Diskus – T10 Kiekko

1. Charlotte Knape IFSibboV 19,19 PB
18,64 17,26 17,72 18,38 19,19 18,30
2. Matilda Suokas KU-58 16,94 PB
X 16,94 X 15,61 X 12,95
3. Petra Pennanen HKV 10,93
X X X X 10,93 X
4. Sara Tuparinne PorvU 10,70
9,36 7,74 X 8,19 10,70 9,39
5. Emma Hortling HIFK 9,74
7,18 X X 9,74 8,41 7,57

F11 – T11 60 m Vind – Tuuli: -0,8

1. Iida Heino PyhtY 9,23
2. Nella Eiroma HKV 9,42
3. Sara Hämelin EsboIF 9,45 PB
4. Catarine Billingham HyvsU 9,50 PB
5. Lena Liimatainen EspTa 9,54
6. Erika Tallqvist BorgåAk 9,56
7. Brenda Jalkanen BorgåAk 9,84 PB
8. Sarah Isaksson BorgåAk 11,01

F11 – T11 1000 m

1. Brenda Jalkanen BorgåAk 3.46,32
2. Isabella Stenbäck BorgåAk 3.47,54 PB
3. Emma Hamina PorvU 3.49,54 PB
4. Elina Vakkilainen VantSa 3.52,73 PB
5. Miisa Mäittälä PorvU 4.06,14 PB

F11 Höjd – T11 Korkeus

1. Aino Kanervala KerkkU 122 PB
102 107 112 117 122 125
O O O O XO XXX
2. Isabella Stenbäck BorgåAk 122
092 097 102 107 112 117 122 125
O O O O O O XXO XXX
3. Brenda Jalkanen BorgåAk 117
082 087 092 097 102 107 112 117 122
O O O O O O O O XXX
3. Erika Tallqvist BorgåAk 117 PB
092 097 102 107 112 117 122
O O O O O O XXX
5. Elina Vakkilainen VantSa 117 PB
092 097 102 107 112 117 122
O O O O XO O XXX
6. Sarah Isaksson BorgåAk 097
092 097 102
O O XX-
7. Miisa Mäittälä PorvU 097
082 087 092 097 102
O XO XXO O XXX

F11 Diskus – T11 Kiekko

1. Sara Hämelin EsboIF 17,81 PB
15,23 14,05 17,81 15,91 16,47 17,72
2. Erika Tallqvist BorgåAk 16,13
16,13 X X 14,33 14,17 15,97
3. Elina Vakkilainen VantSa 15,53 PB
X X 11,03 13,51 15,53 13,75
4. Brenda Jalkanen BorgåAk 15,10 PB
14,92 X X 12,37 11,56 15,10
5. Emma Hamina PorvU 8,68
X X X X 8,68 X

F12 – T12 60 m Vind – Tuuli: -0,8

1. Silja Niemi MäntsU 8,88
2. Ella Pohjansaro HIFK 9,12
3. Hanna Mustonen MäntsU 9,37
4. Isabell Leinonen BorgåAk 9,48

F12 – T12 1000 m

1. Minea Nurminen KarhKa 3.30,80 PB
2. Alisa Kiiski PorvU 3.38,38 PB

F12 Höjd – T12 Korkeus

1. Elin Tillander IFSibboV 137 PB
115 120 125 130 134 137 140
O O O XO O XXO XXX
2. Hanna Mustonen MäntsU 125
115 120 125 130
O O O XXX
3. Ella Pohjansaro HIFK 125
110 115 120 125 130
O O O XO XXX
4. Jessica Björksten BorgåAk 120 PB
105 110 115 120 125
O O O XO XXX
5. Silja Niemi MäntsU 115
105 110 115 120
O XO XXO XXX

F12 Diskus – T12 Kiekko

1. Jessica Björksten BorgåAk 28,60
25,02 28,53 X 28,60 X X
2. Emilia Liljendal BorgåAk 19,99 PB
19,99 X 17,63 18,28 X X
3. Silja Niemi MäntsU 17,10
X 17,03 16,08 X 17,10 X
4. Amanda Paju BorgåAk 16,54
X X 16,54 X 13,98 14,77

F13 – T13 60 m

1. Sanni-Veera Viertola RiihimKi 8,37
2. Saara Eriksson PorvU 8,54
3. Lilly Riksman EsboIF 8,62
4. Fanny Böhling BorgåAk 8,81
5. Angelina Billingham HyvsU 9,02
6. Sofia Rinne LahdA 9,43
7. Kira Koskiniemi HKV 9,44
8. Emma Kyyrä MäntsU 9,49
9. Ella Råstedt EsboIF 9,61

Erä 1 Vind – Tuuli: +0,7

1. Sanni-Veera Viertola RiihimKi 8,37 SB
2. Saara Eriksson PorvU 8,54
3. Lilly Riksman EsboIF 8,62
4. Fanny Böhling BorgåAk 8,81
5. Angelina Billingham HyvsU 9,02

Erä 2 Vind – Tuuli: +0,5

1. Sofia Rinne LahdA 9,43 PB
2. Kira Koskiniemi HKV 9,44
3. Emma Kyyrä MäntsU 9,49
4. Ella Råstedt EsboIF 9,61

F13 – T13 1000 m

1. Alexandra Kinnunen BorgåAk 3.28,13 PB
2. Sara Koskela PorvU 3.32,80
3. Heidi Vakkilainen VantSa 3.36,12 PB
4. Anni Kiiski PorvU 4.06,14

F13 Höjd – T13 Korkeus

1. Alexandra Kinnunen BorgåAk 137 PB
115 120 125 130 134 137 140
O XO O O O XO XX
2. Ella Råstedt EsboIF 130
120 125 130 134
O XO XO XXX
3. Heidi Vakkilainen VantSa 125
115 120 125 130
O O O XXX

F13 Diskus – T13 Kiekko

1. Sanni-Veera Viertola RiihimKi 33,54 SB
X 32,21 33,54 X 30,89 31,74
2. Ella Råstedt EsboIF 30,85
X 30,42 X 30,85 28,90 X
3. Kira Koskiniemi HKV 24,21
21,38 X 24,21 19,75 X X
4. Heidi Vakkilainen VantSa 19,44 PB
X 16,82 X 17,33 19,44 18,10

F14 – T14 100 m

1. Alexandra Nylund EsboIF 13,25
2. Jenna Vakkilainen VantSa 13,27
3. Marlena Nieminen KarhKa 13,70
4. Thea Kolu NurmijYU 13,91
5. Anni Kantola TampPy 13,92
6. Emelie Hägglund BorgåAk 13,93
7. Iiris Veijola HämeenlTa 13,99
8. Malin Lindroth EsboIF 14,19
9. Emelie Avellan EsboIF 14,51
10. Selma Lepistö BorgåAk 14,56
11. Sini-Minea Saarikoski KerU 15,04
12. Elodie Böhling BorgåAk 16,07
13. Kajsa Grönqvist BorgåAk 17,86
Saga Bergholm EsboIF DNS
Kilpailun ulkopuolella
Fanny Böhling BorgåAk 14,00

Erä 1 Vind – Tuuli: -0,3

1. Iiris Veijola HämeenlTa 13,99
2. Emelie Avellan EsboIF 14,51 PB
3. Selma Lepistö BorgåAk 14,56
4. Elodie Böhling BorgåAk 16,07
5. Kajsa Grönqvist BorgåAk 17,86
Saga Bergholm EsboIF DNS
Kilpailun ulkopuolella
Fanny Böhling BorgåAk 14,00

Erä 2 Vind – Tuuli: 0,0

1. Alexandra Nylund EsboIF 13,25 PB
2. Jenna Vakkilainen VantSa 13,27 SB
3. Marlena Nieminen KarhKa 13,70
4. Thea Kolu NurmijYU 13,91
5. Anni Kantola TampPy 13,92
6. Emelie Hägglund BorgåAk 13,93
7. Malin Lindroth EsboIF 14,19
8. Sini-Minea Saarikoski KerU 15,04

F14 – T14 800 m

1. Sini-Minea Saarikoski KerU 2.30,28
2. Chantelle Peter HKV 2.30,68
3. Maria Wennerstrand KarhU 2.32,82 PB
4. Emelie Hägglund BorgåAk 2.33,30 PB
5. Neela Notkonen LahdA 2.33,65
6. Sofia Rinne LahdA 2.36,31 PB
7. Sara Parviainen NurmijYU 2.37,20 PB
8. Ella Westerlund EsboIF 2.37,94
9. Kajsa Grönqvist BorgåAk 3.43,50

F14 Höjd – T14 Korkeus

1. Jenna Vakkilainen VantSa 150 PB
135 140 145 150 153
O O XO XXO XXX
2. Ella Westerlund EsboIF 140
135 140 145
O O XXX
3. Anni Kantola TampPy 140 PB
130 135 140 145
O XO O XXX

F14 Diskus – T14 Kiekko

1. Iiris Veijola HämeenlTa 43,48
X 42,56 X 37,67 39,58 43,48
2. Jenna Vakkilainen VantSa 27,30
24,86 27,02 X 27,30 25,07 23,85
3. Vilma Meriläinen VihdVie 24,60
X X 24,60 X X 22,73
4. Kajsa Grönqvist BorgåAk 14,06
12,23 13,25 12,65 X 14,06 13,16

F15 – T15 100 m Vind – Tuuli: -0,7

1. Gisela Bergström BorgåAk 13,85
2. Jenna Tuomainen IitPy 14,99

F15 – T15 800 m

1. Mette Nurminen KarhKa 2.32,39 PB
2. Carla Jalkanen BorgåAk 2.33,53 SB
3. Eevi Strandström IFSibboV 2.46,18 SB

F15 Höjd – T15 Korkeus

1. Gisela Bergström BorgåAk 150 SB
135 140 145 150 153
O O XXO O XXX
2. Jenna Tuomainen IitPy 145
130 135 140 145 150
O O O XO XXX

F15 Diskus – T15 Kiekko

1. Jonna Virén LiljIK 30,43
29,30 28,48 30,43 X 28,05 27,44
2. Gisela Bergström BorgåAk 27,97
27,97 X 25,61 26,21 24,31 25,58