OBS! OBS! Tävlingen flyttad till oktober, mera info senare

I KOKONHALLEN Söndagen 15.3.2020 KL 10.00

Det börjar dra ihop sig till Borgånejdens jättepopulära GUSTAF´S skoltävlingar för de svenska lågstadieskolorna i Borgå stad för trettiotredje gången. Senaste år deltog från våra skolor över 400 flickor och pojkar. Precis som tidigare år står Akilles friidrottssektion för tävlingsarrangemangen och vi har som samarbetspartners Östnyland och Östnylands Andelsbank.

VINNARE 2019
Som vi minns vann Hindhår skola tävlingen mellan skolorna. Bland klasserna var följande klasser bäst och fick varsitt kramdjur: 1.Hindhår
, 2. Tolkis, 3. Sannäs, 4. Gammelbacka, 5. Vårberga och 6. Kullo. Övriga resultat från 2019 ser du på Gustafs skoltävlingar 2019 resultatsidor.

TÄVLINGSKLASSER OCH GRENAR
Tävlingsklasserna är enligt den klass man går på. Grenarna är som tidigare: klass 1: 2x30m, längd, klass 2, 3, 4: 2x30m, längd, kula (2,5 kg), klass 5, 6: 2x30m, höjd, kula (2,5 kg). Varje deltagare får delta i två grenar.

PRISER
De sex bästa flickorna och pojkarna i varje gren vinner pris. Den bästa klassen i varje ålderklass erhåller ett kramdjur och de tre bästa klasserna en fruktkass. Bästa skola erhåller ett vandringspris. Alla deltagare erhåller Gustaf´s diplomet.

POÄNGBERÄKNINGEN
Varje deltagares bästa resultat i båda grenarna poängsättes. Skolklassens deltagares, flickornas och pojkarnas, poäng räknas ihop. Poängsumman delas med klassens elevantal. Sedan multipliceras detta resultat med en utjämningskoefficient för att stora och små skolor s.a.s skall bli jämnställda.

Om klassen vill försäkra sig om att få så stort poängantal som möjligt bör helst klassens alla elever delta och dessutom i två grenar per elev. Man får delta i högst två grenar.

ANMÄLNING
Anmälningen sker via skolorna på de listor arrangören Akilles friidrott skickar till skolorna. Vi har gjort färdiga deltagarförteckingar utgående från fjolårets deltagare. Det går enkelt att fylla i de grenar som flickorna och pojkarna önskar deltaga i. De nya flickor och pojkar som vill komma med i år fyller ni i sist på listan så att förutom namnet också klassen och F för flicka och P för pojke samt grenarna eleven deltar i. Första klassisterna är ju alla med för första gången. Kom ihåg att anteckna klassernas elevantal i rutorna på anmälningsblanketten. Deltagarförteckningen med anmälningssida finns också på Akilles friidrotts hemsida i Excel tabellformat.

ANMÄLNINGSTIDEN
För att göra upp deltagarlistor, numrera dem, göra tidsschema och skaffa fram funktionärer borde vi få era anmälningar senast på tisdagen 10.3. Skicka anmälningarna till Filip Brunberg, Västanåvägen 13, 07130 ANDERSBÖLE eller till filip.brunberg(ä)akilles.fi (Obs sätt in @ i stället för (ä)).

INFORMATION
Om det är någonting du vill fråga så ring till Leif Rikberg tel 040 1833008 eller Filip Brunberg tel  050 5911222 samt www.akilles.fi.

TACK
Akilles friidrottssektion vill redan i det här skedet tacka alla lärare och elever som under de gångna åren varit med och gjort GUSTAF’S SKOLTÄVLINGAR till ett minnesvärt tillfälle för alla skolelever. Första året hade vi 150 deltagare, som mest har vi varit uppe i över 670. Det är storartat.

KLASSER OCH GRENAR
Klass 1 pojkar 2×30 m, längd
        flickor 2×30 m, längd
Klass 2 pojkar 2×30 m, längd, kula (2,5 kg)
        flickor 2×30 m, längd, kula
Klass 3 pojkar 2×30 m, längd, kula (2,5 kg)
        flickor 2×30 m, längd, kula
Klass 4 pojkar 2×30 m, längd, kula (2,5 kg)
        flickor 2×30 m, längd, kula
Klass 5 pojkar 2×30 m, höjd, kula (2,5 kg)
        flickor 2×30 m, höjd, kula
Klass 6 pojkar 2×30 m, höjd, kula (2,5 kg)
        flickor 2×30 m, höjd, kula

t

GUSTAFS SKOLTÄVLINGAR  (15.3.2020) OBS! OBS! *Gustafs skoltävlng flyttas till början av oktober





TIDSSCHEMA




kl. gren klass   antal deltagare
10:00 2 x 30 m Pojkar 6
17

Längd Pojkar 1
28

Höjd Flickor 5/Pojkar 5 6/3

Kula Flickor 6
13
10:20 2 x 30 m Pojkar 4
20
10:30 Kula Pojkar 6
11
10:40 Längd Flickor 1
27

2 x 30 m Flickor 4
23
10:50 Kula Flickor 3
8
11:10 Kula Pojkar 4
14
11:10 2 x 30 m Flickor 6
15

Längd Pojkar 2
16
11:20 2 x 30 m Pojkar 5
12
11:30 2 x 30 m Pojkar 1
33

Kula Pojkar 3
11

Höjd Flickor 6/Pojkar 6 2/10
11:40 Längd Flickor 2
35
11:50 Kula Flickor 4
13
12:00 2 x 30 m Flickor 1
33
12:10 Kula Flickor 5
12
12:20 Längd Pojkar 4
13
12:30 2 x 30 m Flickor 3
20

Kula Pojkar 5
7
12:40 Längd Pojkar 3
16

2 x 30 m Pojkar 2
22
12:50 Kula Flickor 2
17
13:00 2 x 30 m Flickor 5
22

Längd Flickor 4
21
13:20 Kula Pojkar 2
15

2 x 30 m Flickor 2
38
13:30 Längd Flickor 3
18
13:50 2 x 30 m Pojkar 3
20

UPPROP  10 MIN FÖRE GRENEN BÖRJAR





TIDSSCHEMA
KLASSVIS/GRENVIS





Pojkar 1

Flickor 1
10:00 Längd
10:40 Längd
11:30 2 x 30 m
12:00 2 x 30 m





Pojkar 2

Flickor 2
11:10 Längd
11:40 Längd
12:30 2 x 30 m
12:50 Kula
13:20 Kula
13:20 2 x 30 m





Pojkar 3

Flickor 3
11:30 Kula
10:50 Kula
12:30 Längd
12:30 2 x 30 m
13:50 2 x 30 m
13:30 Längd





Pojkar 4

Flickor 4
10:20 2 x 30 m
10:40 2 x 30 m
11:10 Kula
11:50 Kula
12:20 Längd
13:00 Längd





Pojkar 5

Flickor 5
10:00 Höjd
10:00 Höjd
11:20 2 x 30 m
12:10 Kula
12:30 Kula
13:00 2 x 30 m





Pojkar 6

Flickor 6
10:00 2 x 30 m
10:00 Kula
10:30 Kula
11:10 2 x 30 m
11:30 Höjd
11:30 Höjd

DIREKTIV för deltagare

NUMMERUTDELNING
Tävlingsnumrorna utdelas i stora salen på läktarens första rad.

DIPLOM
Diplom utdelas tillsammans med nummer eller hela skolans diplom åt en lärare som delar ut dem åt de som deltar.

NAMNUPPROP
Namnuppropet sker 15 min före grenens början i uppropshallen bredvid ingången.
Höjdhopparna går direkt till höjdhopps platsen, klasserna 5 och 6.

PRISUTDELNING
Priser till 6 bästa delas ca 10 min efter grenens slut.
Mjukisarna utdelas när klassresultatet är klart.
3 bästa klasserna / årskurs får pris.

BÄSTA SKOLA, VANDRINGSPRIS
Vandringspriset utdelas till bästa skolan ca 16.00

GRENAR
Spikskor får INTE användas.
LÖPNING
Varje deltagare löper 30 m två gånger med några minuters mellanrum.
LÄNGDHOPP
Längdhoppet sker så att avstampen sker inom en hoppzon (1m) och nedslaget i en sandgrop. Varje hoppare har tre hopp.
KULSTÖTNING
Kulstötningen sker med en gummikula (2,5 kg) och varje deltagare har tre stötar.
HÖJDHOPPET
Varje tävlande har tre försök på en höjd. Efter tre fällningar på samma höjd faller man bort ur tävlingen.

I KOKONHALLEN Söndagen 15.3.2020 KL 10.00

KLASSERNAS OCH SKOLORNAS JÄTTEPOPULÄRA TÄVLING DÄR ALLA TRIVS OCH HAR ROLIGT

Anmäl dig via skolans lärare

    1. Skolan/lärarna har anmälningslistorna

    2. Om du har varit med tidigare finns ditt namn med på anmälningslistan, kruxa då i grenen/grenarna du vill deltaga i.

    3. Nya flickor och pojkar skriv namnet sist på listan, skriv P=pojke eller F=flicka samt grenen/grenarna som du vill deltaga i

    4. Kolla när din gren börjar på tidsschemat i Östnyland eller i skolan eller på Akilles hemsida och kom i tid till Kokonhallen

    5. Sök upp nummerutdelningen på läktarens första rad och fråga efter ditt nummer

    6. Gå till uppropet senast 15 min före grenens början

Tidsschema, info och resultat: www.akilles.fi

Gustafs skoltävlingar – Kokonhallen 15.3.2020 275 195 121 deltagare/gren
uppdaterad torsdag 12.3 kl 13 2x30m Höjd/längd kula
Deltagare L H K P=Pojke
Nummer   Namn Skola löp Hopp kula KLASS F=Flicka
Roosa Rikala Albert Edelfelt L H 2 F
Hertta Hyvärinen Albert Edelfelt L H 2 F
Fiia Krigsholm Albert Edelfelt L H 2 F
Inkeri Kujala Albert Edelfelt L H 2 F
Hilla Verronen Albert Edelfelt L 2 F
Kaisla Ylönen Albert Edelfelt L H 2 F
Aava Kosamo Albert Edelfelt H K 2 F
Veikka Tervonen Albert Edelfelt L H 2 P
Leon Junes Albert Edelfelt H K 2 P
Otto Sormunen Albert Edelfelt L H 2 P
Sofia Hyttinen Albert Edelfelt L 3 F
Lotta Rantanen Albert Edelfelt H 3 F
Olivia Wäyrynen Albert Edelfelt L H 3 F
Jasu Ahola Albert Edelfelt L K 3 P
Nooa Vanha-Mylläri Albert Edelfelt H K 3 P
Noel Haapalahti Albert Edelfelt L H 4 P
Ohto Junes Albert Edelfelt K 5 P
Linnea Bergqvist Eklöfska L H 1 F
Isabella Lönnfors Eklöfska L 1 F
Alicia Lindblom Eklöfska L H 1 F
Adele Holmström Eklöfska L H 1 F
Aaron Stråhlman Eklöfska L H 1 P
Jonatan Forsbäck Eklöfska L H 1 P
Noah Rönnbacka Eklöfska H 1 P
Oscar Andersson Eklöfska L H 1 P
Lucas Mervasto Eklöfska L H 1 P
Colin Lindfors Eklöfska L 1 P
Casper Hallikainen Eklöfska L H 1 P
Anton Gustafsson Eklöfska L H 1 P
Felicia Björkskog Eklöfska L K 2 F
Linn Blomander Eklöfska L H 2 F
Vera Ekholm Eklöfska L K 2 F
Madicken Fransas Eklöfska L H 2 F
Amanda Grönqvist Eklöfska L H 2 F
Minea Hokka Eklöfska L H 2 F
Vanessa Kinnunen Eklöfska L 2 F
Venla Lindroos Eklöfska L H 2 F
Mira Lohmann Eklöfska L H 2 F
Wilma Nyqvist Eklöfska L 2 F
Tindra Rönnholm Eklöfska L 2 F
Isabel Salmi Eklöfska H 2 F
Ida Stade Eklöfska L K 2 F
Alina Uddström Eklöfska L 2 F
Saga Ådahl Eklöfska L H 2 F
Idun Sundqvist Eklöfska L 2 F
Lukas Laurén Eklöfska L K 2 P
Harald Magnusson Eklöfska L K 2 P
Ronny Törnroos Eklöfska L 2 P
Aaron Sarinko Eklöfska L K 2 P
Erik Urvik Eklöfska H K 2 P
Alex Uutela Eklöfska L H 2 P
Emilia Björkhem Eklöfska L H 3 F
Ilona Rönnbacka Eklöfska H K 3 F
Amanda Ahlgren Eklöfska L H 3 F
Erica Ståhls Eklöfska L 3 F
Albert Ståhls Eklöfska L H 3 P
Tobias Isaksson Eklöfska L H 3 P
Reko Otranen Eklöfska L H 3 P
Tarmo Varis Eklöfska L H 3 P
Alex Ådahl Eklöfska L H 3 P
Ellen Hokka Eklöfska L H 4 F
Emma Kataja Eklöfska L H 4 F
Anni Wahrman Eklöfska L K 4 F
Fanny Östman  Eklöfska H 4 F
Ellen Penttinen Eklöfska H K 4 F
Sebastian Silvennoinen Eklöfska L K 4 P
Oliver Hallikainen Eklöfska L H 4 P
Jonathan Kotkavuori Eklöfska L K 4 P
Kevin Salmi Eklöfska L H 4 P
Lukas Lindgren Eklöfska L K 4 P
Tom Uutela Eklöfska L H 4 P
Andreas Salminen Eklöfska K 4 P
Sofia Nyholm Eklöfska L 5 F
Linnea Granfelt Eklöfska L 5 F
Ronja Ekholm Eklöfska K 5 F
Olivia Palmen Eklöfska L 5 F
William Kinnunen Eklöfska L 5 P
Ivar Holmström Eklöfska L 5 P
Alex Ahlgren Eklöfska L H 5 P
Alex Flykt Eklöfska L 5 P
Valter Hellbom Eklöfska L 5 P
Albert Isaksson Eklöfska L H 6 P
Dennis Edsvik Eklöfska L H 6 P
Emil Salmi Eklöfska L K 6 P
Viktor Lohmann Eklöfska L 6 P
Amelia Grönqvist Grännäs L H 1 F
Elias Behrens Grännäs L 1 P
Elias Miettinen Grännäs L H 1 P
Filip Weckström Grännäs L H 1 P
Erin Bagge Grännäs L H 2 F
Felicia Sahamies Grännäs L 2 F
Ava Englund Grännäs L H 2 F
Alvin Tanninen Grännäs L K 2 P
Elias Weckström Grännäs L 2 P
Emil Behrens Grännäs H K 2 P
Wiggo Fridolfsson Grännäs L H 2 P
Elin Weckström Grännäs L H 3 F
Siri Sahamies Grännäs L K 4 F
Inga-Lill Stolt Grännäs L H 4 F
Wictor Fridolfsson Grännäs L H 5 P
Peik Weckström Grännäs L H 5 P
Alina Grönqvist Grännäs L K 6 F
Donna Ruokonen Hindhår L H 1 F
Ellen Backman Hindhår L 1 F
Kira Leiden Hindhår L H 1 F
Sofia Norrman Hindhår L 1 F
Harald Anttonen Hindhår L H 1 P
Robin Johansson Hindhår L H 1 P
Wilmer Brunberg Hindhår L 1 P
William Karlsson Hindhår L H 1 P
Ivar Ahlfors Hindhår L H 1 P
Alvin Lindqvist Hindhår L H 1 P
William Erkkilä Hindhår L H 1 P
Elin Nyholm Hindhår H K 2 F
Ann-Charlott Fransman Hindhår K 2 F
Miranda Sundqvist Hindhår K 2 F
Sanni Sten Hindhår L K 2 F
Eireann Breen Hindhår K 2 F
Nikita Bergroth Hindhår L H 2 F
Melvin Lönnqvist Hindhår H K 2 P
Simon Lönnfors Hindhår L 2 P
Emil Leidén Hindhår H K 2 P
Andre´ Skogster Hindhår L 2 P
Rasmus Bergholm Hindhår L 2 P
Ingrid Ahlfors Hindhår L H 3 F
Stella Park-Björklund Hindhår L H 3 F
Amina Bergroth Hindhår L H 3 F
Melvin Backman Hindhår L H 3 P
Milton Backman Hindhår L H 3 P
Kalle Leino Hindhår L K 3 P
Leona Mattila Hindhår L H 4 F
Sofia Sten Hindhår L K 4 F
Allan Lundström Hindhår H K 4 P
Joa Oksanen Hindhår H K 4 P
Walter Erkkilä Hindhår L H 4 P
Frida Lampinen Hindhår H K 5 F
Minetta Lönnqvist Hindhår K 5 F
Alina Nyholm Hindhår L H 5 F
Emilie Skog Hindhår L 5 F
Lucas Backman Hindhår L 5 P
Rasmus Lindqvist Hindhår L K 5 P
Cian Breen Hindhår K 5 P
Eemeli Ahola Hindhår K 5 P
Erin Johansson Hindhår H K 6 F
Cassandra Tuominen Hindhår L 6 F
Malin Lind Hindhår L 6 F
Kevin Backman Hindhår H K 6 P
Tobias Krogell Hindhår K 6 P
Oscar Hänninen Kullo L H 2 P
London Holst Kullo L H 2 P
Lilly-Maj Roos Kullo L K 3 F
Ludvig Frankenhaeuser Kullo K 3 P
Savannah Holst Kullo L H 4 F
Elsa Krohn Kullo L H 4 F
Ida – Olivia Sandström Kullo L H 4 F
Lucas Turtia Kullo K 4 P
Filip Nyström Kullo L H 4 P
Stella Isoniemi Kullo L K 5 F
Elsa Frankenhaeuser Kullo L 5 F
Ninja Jalas Kullo L K 5 F
Ida Klemola Kullo L K 6 F
Freja Johansson Kullo L K 6 F
William Behm Kullo L K 6 P
Ella Forslund Kvaba 1A L H 1 F
Kevin Karlsson Kvaba 1A L 1 P
Jonathan Liljendal Kvaba 1B L H 1 P
Jonas Ujula Kvaba 1B L H 1 P
Adrian Welander Kvaba 1B L 1 P
Mathilda Aarnio Kvaba 1C H 1 F
Ella Ahonen Kvaba 1C L H 1 F
Ebba Ek Kvaba 1C L H 1 F
Olivia Forsén Kvaba 1C L H 1 F
Lykke Illman Kvaba 1C L H 1 F
Wenla Lehto Kvaba 1C L 1 F
Serafia Piirainen Kvaba 1C L H 1 F
Sofia Rigby Kvaba 1C L 1 F
Ivar Andersson Kvaba 1C L H 1 P
Viktor Kullberg Kvaba 1C L H 1 P
Arthur Tukiainen Kvaba 1C L H 1 P
Anna Ahlnäs Kvaba 2A L K 2 F
Linnea Roberts Kvaba 2A H K 2 F
Viktor Lind Kvaba 2B H K 2 P
Inez Hoff Kvaba 3A L H 3 F
Julia Kullberg Kvaba 3A L K 3 F
Amos Grönman Kvaba 3A H K 3 P
Lucas Karlsson Kvaba 3A L 3 P
Elliot Andersson Kvaba 3C L K 3 P
August Tukiainen Kvaba 3C L H 3 P
Isabella Aarnio Kvaba 4A K 4 F
Fanny Finell Kvaba 4A H K 4 F
Mia Helenius Kvaba 4A L H 4 F
Frida Äijö Kvaba 4A L H 4 F
Oliver Liljendal Kvaba 4A L K 4 P
Alec Sallinen Kvaba 4A L H 4 P
Emil Ujula Kvaba 4A L H 4 P
Jon Hakala Kvaba 4B K 4 P
Neo Kronvall Kvaba 4B K 4 P
Aron Nordman Kvaba 4B L 4 P
Erin Kortelainen Kvaba 4C H K 4 F
Erin Liljendal Kvaba 4D L H 4 F
Amanda Forsén Kvaba 4D L H 4 F
Odessa Forsén Kvaba 4D L H 4 F
Milton Nylander Kvaba 4D L K 4 P
Kira Karlsson Kvaba 5B L 5 F
Cira Ådahl Kvaba 5B L 5 F
Isabell Leinonen Kvaba 6A L 6 F
Dina-Irene Lönnström Kvaba 6A L 6 F
Albert Äijö Kvaba 6A L H 6 P
Oliver Tukiainen Kvaba 6B L H 6 P
Elmer Lindblom Kvaba 6B L 6 P
Emma Kortelainen Kvaba 6C L K 6 F
Emilia Liljendal Kvaba 6C L K 6 F
Livia Langhoff Kvaba 6C L 6 F
Ronja Nordström Kvaba 6C L K 6 F
Kiana Blomqvist Sannäs L 1 F
Cecilia Boxström Sannäs L H 1 F
Erin Finnbäck Sannäs L H 1 F
Emma Pölkki Sannäs L 1 F
Mimmi Katainen Sannäs L H 1 F
Alma Sjöström Sannäs L H 1 F
Melissa Nivakoski Sannäs L 1 F
Erika Flykt Sannäs L H 1 F
Lina Lampinen Sannäs L H 1 F
Melody Lönnroos Sannäs L H 1 F
Naomi Alakoski Sannäs L H 2 F
Aava Janhonen Sannäs L H 2 F
Ellen Lindberg Sannäs L H 2 F
Mirella Lappalainen Sannäs H K 2 F
Lydia Paju Sannäs H K 2 F
Amanda Rönnbacka Sannäs H K 2 F
Linnea Thesslund Sannäs L H 2 F
Lucas Carlström Sannäs L H 2 P
Rasmus Helander Sannäs L K 2 P
Emil Karjarinta Sannäs L K 2 P
Panu Nenonen Sannäs L K 2 P
Titus Nylund Sannäs L H 2 P
Wilhelm Schildt Sannäs H K 2 P
Alf Väisänen Sannäs L H 2 P
Molly Bäck Sannäs L K 3 F
Nadja Liitiäinen Sannäs L H 3 F
Victoria Eriksson Sannäs H K 3 F
Rebecca Mansner Sannäs L H 3 F
Frida Strömfors Sannäs L H 3 F
Triin Boije af Gennäs Sannäs L H 3 F
Alicia Rosenström Sannäs L H 3 F
Wilma Finnbäck Sannäs L H 3 F
Eddie Warma Sannäs H 3 P
Adrian Liljeberg Sannäs L K 3 P
Linea Blomfelt  Sannäs L K 4 F
Tinja Nylund Sannäs L H 4 F
Micaela Alakoski Sannäs L H 4 F
Riina Mällinen Sannäs L 4 F
Mathilda Sundberg Sannäs L K 4 F
Walter Pölkki Sannäs L 4 P
William Rehnberg Sannäs L k 4 P
Jesper Monto Sannäs H K 4 P
Tommi Hedström Sannäs L 4 P
Ellen Strömfors Sannäs L H 5 F
Alanna Janhonen Sannäs L K 5 F
Marianne Warma Sannäs K 5 F
Saga Sonntag Sannäs L H 5 F
Isabella Björkman Sannäs L K 5 F
Mikaela Sjögren Sannäs L 5 F
Liam Blom Sannäs K 5 P
Alex Finnbäck Sannäs K 5 P
Jessica Björksten Sannäs K 6 F
Amanda Paju Sannäs H K 6 F
Arvida Hvilstafeldt Sannäs L 6 F
Odin Åkerberg Sannäs L 6 P
Aron Gustafsson Sannäs L K 6 P
William Tallberg Sannäs L K 6 P
Mirabelle Fridolfsson Strömborgska L H 1 F
Nicole Ekholm Strömborgska L H 1 F
Benjamin Takala Strömborgska L 1 P
Lucas Välimaa Strömborgska L H 1 P
Hugo Suoniemi Strömborgska L H 1 P
Luke Wickholm Strömborgska L H 1 P
Amanda Baarman Strömborgska L K 2 F
Kira Välimaa Strömborgska L H 2 F
Sofia Backman Strömborgska L H 2 F
Stella Holmkvist Strömborgska L H 2 F
Adrian Widestam Strömborgska L H 3 P
Aron Skog Strömborgska L H 3 P
Tobias Tallqvist Strömborgska H K 3 P
Stella Broas Strömborgska L K 4 F
Stella Öhberg Strömborgska L H 4 F
Liam Huttunen Strömborgska L K 4 P
Alexander Blomberg Strömborgska L H 4 P
Brenda Jalkanen Strömborgska L 5 F
Alexandra Lång Strömborgska K 5 F
Erika Tallqvist Strömborgska L K 5 F
Ellen Huttunen Strömborgska L K 6 F
Marius Widestam Strömborgska L 6 P
Christoffer Ahlgren Strömborgska H K 6 P
Oscar Blomberg Strömborgska L H 6 P
Alina Roos Vårberga L 1 F
Molly Markusson Vårberga H 1 F
Elvina Saari Vårberga L H 1 F
Stella Borgman Vårberga L H 1 F
Isabella Nyholm Vårberga H 1 F
Ronja Andersson Vårberga L H 1 F
Romeo Rosenström Vårberga L H 1 P
Eliel Häggblom Vårberga L H 1 P
Anton Weckström Vårberga L H 1 P
Melvin Ahonen Vårberga L H 1 P
Erik Hansson Vårberga L H 1 P
Fiona Riska Vårberga L H 2 F
Bella Lustig Vårberga L H 2 F
Wilma Slotte Vårberga L H 2 F
Ellen Haglund Vårberga H 2 F
Linn Östergård Vårberga H K 2 F
Alma Stenberg Vårberga H K 2 F
Benjamin Parviainen Vårberga L K 2 P
Wili Rautio Vårberga H K 2 P
Alina Wiitala Vårberga H K 3 F
Ksenia Mörne Vårberga L K 3 F
Melina Backman Vårberga K 3 F
Alexander Korttinen Vårberga L H 3 P
Axel Mara Vårberga L H 3 P
Nico Nickström Vårberga L K 3 P
Walter Sahlberg Vårberga L K 3 P
Viggo Lindfors Vårberga L K 3 P
Ellen Lustig Vårberga H K 4 F
Emma Nickström Vårberga H K 4 F
Clara Henriksson Vårberga L K 4 F
Odin Borgman Vårberga L H 4 P
Emilia Grönroos Vårberga L K 5 F
Minea Korttinen Vårberga L K 5 F
Alicia Gustafsson Vårberga L 5 F
Eloise Melén Vårberga L H 5 F
Sarah Isaksson Vårberga L H 5 F
Samuel Guldbrand Vårberga L 5 P
Leo Rosenström Vårberga L 5 P
Mio Lehtonen Vårberga L 5 P
Santeri Puustinen Vårberga K 5 P
Fanny Östergård Vårberga K 6 F
Wilma Grönqvist Vårberga L K 6 F
Jessica Wikholm Vårberga L K 6 F
Emil Gullbrand Vårberga L H 6 P
Johan Blomgren Vårberga L K 6 P
Martin Karlsson Vårberga L H 6 P
Joel Sahlberg Vårberga L K 6 P
Anton Keckman Vårberga K 6 P

Kokonhallen 24.3.2019

TÄVLINGEN MELLAN SKOLORNA
    
 SkolaSlutpoäng
1Hindhår12,6 
2Tolkis10,8 
3Sannäs10,3 
4Gammelbacka9,8 
5Vårberga7,8 
6Kullo6,2 
7Saxby6,0 
8Albert Edelfelt3,7 
9Kvaba3,1 
10Näse1,8 
11Grännäs0,2 
KlasspoängFlickor 1 + Pojkar 1KlasspoängFlickor 2 + Pojkar 2
        
Plac.KlassPoäng Plac.KlassPoäng 
1.Sannäs121,6 1.Hindhår188,3 
2.Albert Edelfelt96,1 2.Gammelbacka163,7 
3.Tolkis79,3 3.Tolkis111,2 
4.Kullo70,4 4.Saxby111,2 
5.Saxby67,4 5.Sannäs110,2 
6.Hindhår64,0 6.Vårberga107,9 
7.Gammelbacka59,2 7.Kullo95,8 
8.Kvaba A36,0 8.Kvaba 2A48,1 
9.Grännäs26,1 9.Kvaba 2C29,0 
10.Vårberga24,5 10.Kvaba 2B25,4 
11.Näse12,3 11.Näse23,2 
12.Kvaba C7,0 12.Albert Edelfelt6,6 
13.Kvaba B5,4     
        
        
KlasspoängFlickor 3 + Pojkar 3KlasspoängFlickor 4 + Pojkar 4
        
Plac.KlassPoäng Plac.KlassPoäng 
1.Tolkis127,8 1.Vårberga193,6 
2.Gammelbacka121,0 2.Kullo173,8 
3.Kvaba D116,8 3.Hindhår141,9 
4.Hindhår114,2 4.Sannäs138,2 
5.Vårberga105,4 5.Gammelbacka120,5 
6.Kullo99,2 6.Saxby106,0 
7.Saxby97,2 7.Tolkis90,9 
8.Sannäs73,7 8.Kvaba A58,1 
9.Kvaba A63,8 9.Kvaba B33,5 
10.Kvaba C31,9 10.Grännäs32,4 
11.Grännäs12,6 11.Kvaba C28,4 
12.Albert Edelfelt11,9 12.Albert Edelfelt21,3 
13.Näse11,8 13.Näse11,8 
14.Kvaba B11,1     
        
KlasspoängFlickor 5 + Pojkar 5KlasspoängFlickor 6 + Pojkar 6
        
Plac.KlassPoäng Plac.KlassPoäng 
1.Hindhår432,3 1.Hindhår514,1 
2.Vårberga293,2 2.Sannäs187,6 
3.Sannäs177,7 3.Gammelbacka156,9 
4.Tolkis171,7 4.Kullo149,6 
5.Kullo168,1 5.Tolkis92,3 
6.Saxby157,1 6.Vårberga75,1 
7.Kvaba C73,7 7.Saxby74,4 
8.Gammelbacka68,6 8.Näse70,0 
9.Kvaba B44,2 9.Albert Edelfelt42,2 
10.Grännäs41,9     
11.Näse36,3     
12.Kvaba A32,8     
Flickor 1   LÖPNING   2×30 mPojkar 1   LÖPNING   2×30 m
  
1. Felicia Björkskog  Tolkis 10,86,1. Alex Uutela  Gammelbacka 10,35,
2. Elin Nyholm  Hindhår 10,93,2. Otto Sormunen  Albert Edelfelt 10,49,
3. Fiona Riska  Vårberga 10,93,3. Ronny Törnroos  Gammelbacka 10,80,
4. Bella Lustig  Vårberga 11,11,4. Veikka Tervonen  Albert Edelfelt 10,92,
5. Idun Sundqvist  Tolkis 11,21,5. Patrik Forsell  Albert Edelfelt 11,14,
6. Madicken Fransas  Tolkis 11,29,6. Anthon Ikonen  Hindhår 11,19,
7. Vanessa Kinnunen  Tolkis 11,47,7. Titus Nylund  Sannäs 11,31,
8. Aava Janhonen  Sannäs 11,49,8. Emil Karjarinta  Sannäs 11,35,
9. Kaisla Ylönen  Albert Edelfelt 11,71,9. Eddy Oksanen  Albert Edelfelt 11,70,
10. Tindra Rönnholm  Tolkis 11,71,10. Wilhelm Schildt  Sannäs 11,70,
11. Hertta Hyvärinen  Albert Edelfelt 11,75,11. Alvin Tanninen  Grännäs 11,83,
12. Sofia Järveläinen  Sannäs 11,77,12. Theo Oljemark  Kullo 11,84,
13. Mea Eklund  Saxby 11,83,13. Evert Forsstöm  Albert Edelfelt 11,89,
14. Ebba Stolt  Albert Edelfelt 11,93,14. Casper Nopanen  Kvaba 1A 11,89,
15. Linnea Roberts  Kvaba 1A 12,03,15. Emil Leidén  Hindhår 12,05,
16. Minea Kaustell  Hindhår 12,05,16. Panu Nenonen  Sannäs 12,13,
17. Felicia Sahamies  Grännäs 12,07,17. Leon Junes  Albert Edelfelt 12,29,
18. Roosa Rikala  Albert Edelfelt 12,11,18. London Holst  Kullo 12,50,
19. Mira Lohmann  Gammelbacka 12,12,19. Rasmus Helander  Sannäs 12,68,
20. Lydia Paju  Sannäs 12,12,20. Wiggo Fridolfsson  Grännäs 12,75,
21. Sofia Stör  Näse 12,18,21. Jim Bergqvist  Kvaba 1A 12,80,
22. Kira Välimaa  Gammelbacka 12,20,22. Aaron Sarinko  Gammelbacka 12,99,
23. Minea Hokka  Gammelbacka 12,21,23. Alf Väisänen  Sannäs 13,06,
24. Nellah Fast  Kvaba 1A 12,45,24. Oscar Hänninen  Kullo 13,16,
25. Sofia Backman  Näse 12,45,25. Simon Lönnfors  Hindhår 15,81,
26. Aava Kosamo  Albert Edelfelt 12,58, 
27. Linnea Eriksson  Kvaba 1C 12,64,Pojkar 1   LÄNGDHOPP
28. Amanda Grönqvist  Tolkis 12,64, 
29. Isla Eteläniemi  Albert Edelfelt 12,65,1. Eddy Oksanen  Albert Edelfelt 291,
30. Vera Ekholm  Tolkis 12,78,2. Veikka Tervonen  Albert Edelfelt 281,
31. Iisa Huhtaniitty  Albert Edelfelt 12,93,3. Alex Uutela  Gammelbacka 273,
32. Mirella Lappalainen  Sannäs 13,05,4. Titus Nylund  Sannäs 273,
33. Wilma Nyqvist  Gammelbacka 13,85,5. Wilhelm Schildt  Sannäs 266,
34. Wilma Hyttinen  Sannäs 14,07,6. Evert Forsstöm  Albert Edelfelt 263,
35. Cassandra Törnqvist  Saxby 14,15,7. London Holst  Kullo 262,
36. Sanni Sten  Hindhår 14,39,8. Panu Nenonen  Sannäs 257,
 9. Viktor Lind  Kvaba 1B 255,
Flickor 1   LÄNGDHOPP10. Rasmus Helander  Sannäs 250,
 11. Casper Nopanen  Kvaba 1A 239,
1. Elin Nyholm  Hindhår 290,12. Anthon Ikonen  Hindhår 238,
2. Lydia Paju  Sannäs 274,13. Lucas Carlström  Sannäs 233,
3. Aava Janhonen  Sannäs 267,14. Emil Karjarinta  Sannäs 231,
4. Sofia Järveläinen  Sannäs 256,15. Alf Väisänen  Sannäs 229,
5. Sofia Stör  Näse 255,16. Oscar Hänninen  Kullo 221,
6. Fiona Riska  Vårberga 244,17. Leon Junes  Albert Edelfelt 220,
7. Iisa Huhtaniitty  Albert Edelfelt 239,18. Alvin Tanninen  Grännäs 219,
8. Aava Kosamo  Albert Edelfelt 234,19. Jim Bergqvist  Kvaba 1A 218,
9. Minea Kaustell  Hindhår 232,20. Theo Oljemark  Kullo 197,
10. Bella Lustig  Vårberga 230,21. Aaron Sarinko  Gammelbacka 196,
11. Amanda Grönqvist  Tolkis 226,22. Wiggo Fridolfsson  Grännäs 192,
12. Linnea Roberts  Kvaba 1A 224, 
13. Nellah Fast  Kvaba 1A 216, 
14. Mira Lohmann  Gammelbacka 211, 
15. Hertta Hyvärinen  Albert Edelfelt 208, 
16. Naomi Alakoski  Sannäs 208, 
17. Linnea Eriksson  Kvaba 1C 207, 
18. Ebba Stolt  Albert Edelfelt 205, 
19. Vera Ekholm  Tolkis 205, 
20. Mirella Lappalainen  Sannäs 198, 
21. Mea Eklund  Saxby 197, 
22. Minea Hokka  Gammelbacka 195, 
23. Kira Välimaa  Gammelbacka 193, 
24. Cassandra Törnqvist  Saxby 192, 
25. Madicken Fransas  Tolkis 188, 
26. Wilma Nyqvist  Gammelbacka 185, 
27. Inkeri Kujala  Albert Edelfelt 179, 
28. Sofia Backman  Näse 178, 
29. Sanni Sten  Hindhår 169, 
30. Isabel Salmi  Gammelbacka 146, 
31. Wilma Hyttinen  Sannäs 139, 
  
  
Flickor 2   LÖPNING   2×30 mPojkar 2   LÖPNING   2×30 m
  
1. Amanda Ahlgren  Gammelbacka 9,23,1. Amos Grönman  Kvaba 2A 9,70,
2. Lilly-Maj Roos  Kullo 9,90,2. Tobias Isaksson  Tolkis 9,88,
3. Ingrid Ahlfors  Hindhår 10,34,3. William Ek  Gammelbacka 10,12,
4. Linn Nordström  Kvaba 2B 10,53,3. Rasmus Bergholm  Hindhår 10,12,
5. Evangelina Frisk  Kvaba 2B 10,64,5. Adrian Widestam  Näse 10,18,
6. Alina Wiitala  Vårberga 10,77,6. Alex Ådahl  Tolkis 10,20,
7. Ilona Rönnbacka  Gammelbacka 10,88,7. Axel Mara  Vårberga 10,26,
8. Julia Kullberg  Kvaba 2A 11,01,8. Viggo Lindfors  Vårberga 10,29,
9. Molly Bäck  Sannäs 11,05,9. Alexander Korttinen  Vårberga 10,77,
10. Triin Boije af Gennäs  Sannäs 11,08,10. Melvin Backman  Hindhår 10,85,
11. Wilma Finnbäck  Sannäs 11,33,11. Viggo Johansson  Tolkis 10,91,
12. Inez Hoff  Kvaba 2A 11,36,12. Elias Haavisto  Saxby 11,01,
13. Isabella Backman  Vårberga 11,38,13. Albert Ståhls  Tolkis 11,03,
14. Jemina Bergman  Sannäs 11,41,14. Reko Otranen  Tolkis 11,12,
15. Frida Strömfors  Sannäs 11,46,15. Kalle Leino  Hindhår 11,14,
16. Saga Lahdensuo  Gammelbacka 11,49,16. Liam Oljemark  Kullo 11,14,
17. Nadja Liitiäinen  Sannäs 11,49,17. Aron Skog  Näse 11,28,
18. Nicolina Hayes  Hindhår 12,09,18. Martti Främling  Gammelbacka 11,32,
19. Emilia Björkhem  Gammelbacka 12,13,19. August Tukiainen  Kvaba 2C 11,57,
20. Lotta Rantanen  Albert Edelfelt 12,59,20. Nico Nickström  Vårberga 11,79,
21. Rebecca Mansner  Sannäs 13,32,21. Milton Backman  Hindhår 11,83,
 22. Walter Sahlberg  Vårberga 11,86,
Flickor 2   LÄNGDHOPP23. Jens Rämö  Sannäs 12,66,
  
1. Amanda Ahlgren  Gammelbacka 360,Pojkar 2   LÄNGDHOPP
2. Ingrid Ahlfors  Hindhår 322, 
3. Soraya Haakana  Gammelbacka 292,1. Tobias Tallqvist  Saxby 347,
4. Alina Wiitala  Vårberga 289,2. Tobias Isaksson  Tolkis 338,
5. Linn Nordström  Kvaba 2B 282,3. Alexander Korttinen  Vårberga 330,
6. Ilona Rönnbacka  Gammelbacka 278,4. Alex Ådahl  Tolkis 326,
7. Julia Kullberg  Kvaba 2A 264,5. Amos Grönman  Kvaba 2A 321,
8. Nadja Liitiäinen  Sannäs 256,6. William Ek  Gammelbacka 316,
9. Wilma Finnbäck  Sannäs 252,7. Elliot Andersson  Kvaba 2C 300,
10. Melissa Nordström  Kullo 239,8. Adrian Widestam  Näse 297,
11. Hanna Wesslin  Gammelbacka 234,9. Albert Ståhls  Tolkis 287,
12. Emilia Björkhem  Gammelbacka 232,10. Axel Mara  Vårberga 258,
13. Lotta Rantanen  Albert Edelfelt 231,11. Jonathan Westman  Gammelbacka 253,
14. Stella Park-Björklund  Hindhår 227,12. Martti Främling  Gammelbacka 238,
15. Victoria Eriksson  Sannäs 226,13. Melvin Backman  Hindhår 238,
16. Frida Strömfors  Sannäs 225,14. Aron Skog  Näse 235,
17. Triin Boije af Gennäs  Sannäs 214,15. Milton Backman  Hindhår 234,
18. Inez Hoff  Kvaba 2A 209,16. August Tukiainen  Kvaba 2C 233,
19. Melina Backman  Vårberga 209,17. Reko Otranen  Tolkis 221,
20. Isabella Backman  Vårberga 191,18. Eddie Warma  Sannäs 220,
21. Janina Kotkavuori  Gammelbacka 184,19. Ludvig Frankenhaeuser  Kullo 202,
22. Rebecca Mansner  Sannäs 183,20. Jens Rämö  Sannäs 185,
23. Saga Lahdensuo  Gammelbacka 182, 
24. Milla Kuosmanen  Saxby 166,Pojkar 2   KULA
  
Flickor 2   KULA1. Viggo Lindfors  Vårberga 5,13,
 2. Tobias Tallqvist  Saxby 5,09,
1. Soraya Haakana  Gammelbacka 4,41,3. Elliot Andersson  Kvaba 2C 4,86,
2. Victoria Eriksson  Sannäs 3,77,4. Viggo Karlsson  Gammelbacka 4,71,
3. Lilly-Maj Roos  Kullo 3,48,5. Adrian Liljeberg  Sannäs 4,56,
4. Milla Kuosmanen  Saxby 3,47,6. Nico Nickström  Vårberga 4,51,
5. Melina Backman  Vårberga 3,10,7. Elias Haavisto  Saxby 4,40,
6. Janina Kotkavuori  Gammelbacka 2,86,8. Jonathan Westman  Gammelbacka 4,36,
7. Hanna Wesslin  Gammelbacka 2,84,9. Eddie Warma  Sannäs 4,27,
8. Stella Park-Björklund  Hindhår 2,44,10. Viggo Johansson  Tolkis 4,25,
 11. Walter Sahlberg  Vårberga 3,69,
 12. Kalle Leino  Hindhår 3,62,
 13. Ludvig Frankenhaeuser  Kullo 3,41,
  
  
Flickor 3   LÖPNING   2×30 mPojkar 3   LÖPNING   2×30 m
  
1. Odessa Forsén  Kvaba 3D 8,98,1. Lucas Lindgren  Tolkis 9,23,
2. Amanda Forsén  Kvaba 3D 9,37,2. Milton Nylander  Kvaba 3D 9,25,
3. Erin Liljendal  Kvaba 3D 9,63,3. Oliver Hallikainen  Tolkis 9,35,
4. Sara Österblom  Kvaba 3D 9,77,4. Tom Uutela  Gammelbacka 9,56,
5. Frida Äijö  Kvaba 3A 9,91,5. Alexander Blomberg  Saxby 9,77,
6. Ellen Lundell  Kullo 10,01,6. William Rehnberg  Sannäs 10,07,
7. Clara Henriksson  Vårberga 10,04,7. Allan Lundström  Hindhår 10,52,
8. Jenna Tukia  Hindhår 10,05,8. Elmer Stör  Gammelbacka 10,62,
9. Stella Broas  Tolkis 10,17,9. Atte Vainio  Albert Edelfelt 10,64,
10. Linea Blomfelt   Sannäs 10,24,10. Alec Sallinen  Kvaba 3A 10,66,
11. Siri Sahamies  Grännäs 10,44,11. Liam Huttunen  Näse 10,71,
12. Emma Kataja  Tolkis 10,52,12. Markus Backman  Vårberga 10,71,
13. Ellinor Eriksson  Kvaba 3C 10,70,13. Odin Borgman  Vårberga 10,85,
14. Elsa Krohn  Kullo 10,85,14. Walter Pölkki  Sannäs 11,00,
15. Alexia Bergqvist  Kvaba 3C 10,87,15. Oliver Liljendal  Kvaba 3A 11,02,
16. Savannah Holst  Kullo 11,25,16. Lucas Turtia  Kullo 11,82,
17. Chiara Riska  Vårberga 11,32, 
18. Ellen Hokka  Gammelbacka 11,40,Pojkar 3   LÄNGDHOPP
19. Sara Lampinen  Sannäs 12,05, 
20. Sofia Sten  Hindhår 20,85,1. Oliver Hallikainen  Tolkis 374,
 2. Lucas Lindgren  Tolkis 364,
Flickor 3   LÄNGDHOPP3. Tom Uutela  Gammelbacka 329,
 4. Allan Lundström  Hindhår 328,
1. Odessa Forsén  Kvaba 3D 383,5. Milton Nylander  Kvaba 3D 327,
2. Sara Österblom  Kvaba 3D 333,6. Alexander Blomberg  Saxby 312,
3. Fanny Finell  Kvaba 3A 331,7. Alec Sallinen  Kvaba 3A 298,
4. Amanda Forsén  Kvaba 3D 328,8. Elmer Stör  Gammelbacka 289,
5. Erin Liljendal  Kvaba 3D 319,9. Liam Huttunen  Näse 286,
6. Frida Äijö  Kvaba 3A 306,10. Jesper Monto  Sannäs 280,
7. Jenna Tukia  Hindhår 286,11. Atte Vainio  Albert Edelfelt 264,
8. Chiara Riska  Vårberga 282,12. Joa Oksanen  Hindhår 240,
9. Emma Kataja  Tolkis 280,13. Odin Borgman  Vårberga 234,
10. Ellen Lundell  Kullo 279,14. Jonathan Kotkavuori  Gammelbacka 232,
11. Erin Kortelainen  Kvaba 3C 275,15. Markus Backman  Vårberga 214,
12. Elsa Krohn  Kullo 257,16. Neo Kronvall  Kvaba 3B 190,
13. Emma Nickström  Vårberga 247, 
14. Ellen Lustig  Vårberga 236,Pojkar 3   KULA
15. Ellen Hokka  Gammelbacka 234, 
16. Savannah Holst  Kullo 219,1. Jesper Monto  Sannäs 5,53,
 2. Oliver Liljendal  Kvaba 3A 5,35,
Flickor 3   KULA3. Jonathan Kotkavuori  Gammelbacka 5,01,
 4. Walter Heiskanen  Gammelbacka 4,55,
1. Fanny Finell  Kvaba 3A 5,08,5. Lucas Turtia  Kullo 4,54,
2. Clara Henriksson  Vårberga 4,95,6. Neo Kronvall  Kvaba 3B 4,45,
3. Linette Spring  Tolkis 4,39,7. Joa Oksanen  Hindhår 4,22,
4. Saga Lönnström  Kvaba 3C 4,31,8. Jon Hakala  Tolkis 4,08,
5. Stella Broas  Tolkis 4,25, 
6. Ellen Lustig  Vårberga 4,25, 
7. Emma Nickström  Vårberga 4,15, 
8. Linea Blomfelt   Sannäs 4,08, 
9. Erin Kortelainen  Kvaba 3C 3,34, 
10. Sofia Sten  Hindhår 2,19, 
  
  
Flickor 4   LÖPNING   2×30 mPojkar 4   LÖPNING   2×30 m
  
1. Olivia Palmén  Gammelbacka 8,97,1. Anton Forsén  Kvaba 4A 8,71,
2. Brenda Jalkanen  Gammelbacka 9,02,2. Alex Lindström  Kvaba 4C 9,33,
3. Erika Tallqvist  Saxby 9,16,3. Sam Isaksson  Vårberga 9,36,
4. Lowa Lindén  Vårberga 9,38,4. Adam Oljemark  Kullo 9,51,
5. Eloise Melén  Vårberga 9,46,5. Nilo Kurvinen  Vårberga 9,55,
6. Sarah Isaksson  Vårberga 9,47,6. Teo Udd  Kvaba 4A 9,55,
7. Ellen strömfors  Sannäs 9,53,7. William Kinnunen  Tolkis 9,63,
8. Kira Karlsson  Kvaba 4B 9,54,8. Samuel Guldbrand  Vårberga 9,67,
9. Minea Korttinen  Vårberga 9,64,9. Alex Ahlgren  Gammelbacka 9,82,
10. Alicia Gustafsson  Vårberga 9,79,10. Ivar Holmström  Tolkis 9,99,
11. Sofia Nyholm  Gammelbacka 9,81,11. Casper Roselius  Kullo 10,03,
12. Stella Isoniemi  Kullo 9,94,12. Rufus Höglund  Tolkis 10,05,
13. Alanna Janhonen  Sannäs 10,06,13. Wictor Fridolfsson  Grännäs 10,32,
14. Emilie Skog  Hindhår 10,35,14. Liam Blom  Sannäs 10,37,
15. Minetta Lönnqvist  Hindhår 10,43,15. Melvin Lönnberg  Kvaba 4A 11,37,
16. Anna-Sofia Henttala  Saxby 10,45, 
17. Emilia Grönroos  Vårberga 11,25,Pojkar 4   LÄNGDHOPP
18. Elsa Frankenhaeuser  Kullo 11,84, 
 1. Anton Forsén  Kvaba 4A 373,
Flickor 4   LÄNGDHOPP2. Alex Lindström  Kvaba 4C 361,
 3. Sam Isaksson  Vårberga 352,
1. Erika Tallqvist  Saxby 401,4. William Kinnunen  Tolkis 345,
2. Kira Karlsson  Kvaba 4B 356,5. Samuel Guldbrand  Vårberga 329,
3. Sarah Isaksson  Vårberga 339,6. Ohto Junes  Albert Edelfelt 326,
4. Brenda Jalkanen  Gammelbacka 328,7. Mio Lehtonen  Vårberga 317,
5. Eloise Melén  Vårberga 325,8. Wictor Fridolfsson  Grännäs 309,
6. Lowa Lindén  Vårberga 313,9. Rufus Höglund  Tolkis 309,
7. Minea Korttinen  Vårberga 310,10. Ivar Holmström  Tolkis 307,
8. Alina Nyholm  Hindhår 301,11. Adam Oljemark  Kullo 300,
9. Olivia Palmén  Gammelbacka 290,12. Alex Ahlgren  Gammelbacka 288,
10. Stella Isoniemi  Kullo 288, 
11. Alicia Gustafsson  Vårberga 279,Pojkar 4   KULA
12. Frida Lampinen  Hindhår 269, 
13. Ellen strömfors  Sannäs 269,1. Liam Blom  Sannäs 7,08,
14. Ninja Jalas  Kullo 264,2. Ohto Junes  Albert Edelfelt 5,40,
15. Alanna Janhonen  Sannäs 261,3. Casper Roselius  Kullo 4,91,
16. Emilia Grönroos  Vårberga 260, 
17. Elsa Frankenhaeuser  Kullo 238, 
18. Emilie Skog  Hindhår 235, 
19. Marianne Warma  Sannäs 214, 
  
Flickor 4   KULA 
  
1. Ronja Ekholm  Tolkis 5,30, 
2. Alexandra Lång  Näse 4,87, 
3. Ninja Jalas  Kullo 4,80, 
4. Minetta Lönnqvist  Hindhår 4,76, 
5. Marianne Warma  Sannäs 4,63, 
6. Alina Nyholm  Hindhår 4,56, 
7. Frida Lampinen  Hindhår 4,54, 
  
  
Flickor 5   LÖPNING   2×30 mPojkar 5   LÖPNING   2×30 m
  
1. Isabell Leinonen  Kvaba 5A 8,69,1. Marius Widestam  Näse 8,34,
2. Juanita Vihavainen  Sannäs 8,78,2. Albert Isaksson  Tolkis 8,63,
3. Erin Syrjä  Saxby 9,46,3. Elmer Lindblom  Kvaba 5B 9,01,
4. Livia Langhoff  Kvaba 5C 9,50,4. William Behm  Kullo 9,13,
5. Malin Lind  Hindhår 9,53,5. Johan Blomgren  Vårberga 9,24,
6. Dina-Irene Lönnström  Kvaba 5A 9,73,6. Bruno Brandt  Tolkis 9,35,
7. Ronja Nordström  Kvaba 5C 10,02,7. Kevin Nordström  Tolkis 9,36,
8. Jenna Rämö  Sannäs 10,03,8. Joel Sahlberg  Vårberga 9,44,
9. Cassandra Tuominen  Hindhår 10,17,9. Oliver Sveholm  Tolkis 9,53,
10. Ellen Huttunen  Näse 10,19,10. Oscar Blomberg  Saxby 9,57,
11. Emma Kortelainen  Kvaba 5C 10,21,11. Lukas Söderström  Kullo 9,86,
12. Jessica Wikholm  Vårberga 10,51,12. Oliver Tukiainen  Kvaba 5B 10,01,
13. Emilia Liljendal  Kvaba 5C 10,98,13. Kristoffer Hänninen  Kullo 10,02,
14. Wilma Grönqvist  Vårberga 11,91,14. Emil Salmi  Gammelbacka 10,03,
15. Alina Grönqvist  Grännäs 13,51,15. Dexter Holst  Kullo 10,26,
 16. Sebastian Blomqvist  Gammelbacka 10,58,
Flickor 5   HÖJDHOPP17. Tobias Krogell  Hindhår 10,67,
 18. Aron Gustafsson  Sannäs 10,91,
1. Juanita Vihavainen  Sannäs 120,19. Pauli Tukia  Hindhår 10,99,
2. Erin Johansson  Hindhår 115,20. Joakim Englund  Grännäs 11,05,
3. Amanda Paju  Sannäs 110, 
4. Jenna Rämö  Sannäs 105,Pojkar 5   HÖJDHOPP
  
Flickor 5   KULA1. Kevin Backman  Hindhår 137,
 2. Albert Isaksson  Tolkis 134,
1. Jessica Björksten  Sannäs 8,98,3. Oliver Sveholm  Tolkis 120,
2. Erin Johansson  Hindhår 7,74,4. Christoffer Ahlgren  Saxby 115,
3. Amanda Paju  Sannäs 6,73,5. Oscar Blomberg  Saxby 115,
4. Emilia Liljendal  Kvaba 5C 5,78,6. Oliver Tukiainen  Kvaba 5B 110,
5. Jessica Wikholm  Vårberga 5,70,7. Sebastian Blomqvist  Gammelbacka 100,
6. Kitty Broas  Tolkis 5,27, 
7. Malin Lind  Hindhår 5,24,Pojkar 5   KULA
8. Emma Kortelainen  Kvaba 5C 4,94, 
9. Ronja Nordström  Kvaba 5C 4,84,1. Johan Blomgren  Vårberga 9,84,
10. Cassandra Tuominen  Hindhår 4,80,2. Joel Sahlberg  Vårberga 9,48,
11. Wilma Grönqvist  Vårberga 4,57,3. Kevin Backman  Hindhår 7,87,
12. Alina Grönqvist  Grännäs 4,31,4. Lukas Söderström  Kullo 7,80,
 5. Lucas Bremer  Tolkis 7,70,
 6. Christoffer Ahlgren  Saxby 7,70,
 7. William Tallberg  Sannäs 6,95,
 8. William Behm  Kullo 6,95,
 9. Mike Törnroos  Gammelbacka 6,32,
 10. Pauli Tukia  Hindhår 5,56,
 11. Aron Gustafsson  Sannäs 5,43,
 12. Tobias Krogell  Hindhår 5,35,
 13. Dexter Holst  Kullo 5,19,
 14. Emil Salmi  Gammelbacka 5,17,
 15. Joakim Englund  Grännäs 4,97,
  
  
Flickor 6   LÖPNING   2×30 mPojkar 6   LÖPNING   2×30 m
  
1. Fanny Böhling  Gammelbacka 8,11,1. Linus Ekholm  Hindhår 7,66,
2. Ninni Volanen  Albert Edelfelt 8,45,2. Otto Flykt  Sannäs 7,80,
3. Alma Henricson  Näse 8,58,3. Arthur Blomberg  Saxby 8,24,
4. Eevi Kontinen  Hindhår 8,80,4. Oscar Strömfors  Sannäs 8,72,
5. Alexandra Kinnunen  Tolkis 8,90,5. Caspian Kuosmanen  Gammelbacka 9,02,
6. Malin Lindblom  Näse 8,95,6. Elliot Gustafsson  Vårberga 9,07,
7. Julianna Weckström  Sannäs 8,99,7. Benjamin Lindén  Vårberga 9,33,
8. Nea Söderblom  Kullo 9,17,8. Bastian Hollmén  Sannäs 9,37,
9. Julia Ranta  Tolkis 9,31,9. Sebastian Ahlroos  Saxby 9,38,
10. Emelie Träskelin  Sannäs 9,40,10. Oscar Park-Björklund  Hindhår 9,79,
11. Cecilia Nordgren  Näse 9,41,11. Anthon Mäkinen  Gammelbacka 10,34,
12. Emma Häggqvist  Tolkis 9,64,12. Tobias Söderström  Sannäs 11,46,
13. Elin Tallsten  Sannäs 9,99, 
14. Ada Karlsson  Kullo 10,42,Pojkar 6   HÖJDHOPP
15. Adele Skogster  Hindhår 10,56, 
16. Edith Krohn  Kullo 10,75,1. Henri Aspelin  Hindhår 125,
17. Tessa Hilden  Hindhår 11,34,2. Benjamin Lindén  Vårberga 120,
 3. Benjamin Gabrielsson  Hindhår 110,
Flickor 6   HÖJDHOPP 
 Pojkar 6   KULA
1. Alexandra Kinnunen  Tolkis 125, 
2. Sara Koskela  Albert Edelfelt 125,1. Henri Aspelin  Hindhår 10,52,
3. Lisa Lampinen  Hindhår 120,2. Linus Ekholm  Hindhår 9,48,
4. Malin Lindblom  Näse 115,3. Otto Flykt  Sannäs 9,35,
5. Melina Lundqvist  Näse 110,4. Caspian Kuosmanen  Gammelbacka 9,12,
6. Julia Ranta  Tolkis 105,5. Max Lehtonen  Vårberga 8,95,
 6. Anthon Mäkinen  Gammelbacka 8,93,
Flickor 6   KULA7. Tobias Söderström  Sannäs 6,94,
 8. Benjamin Gabrielsson  Hindhår 6,31,
1. Melina Lundqvist  Näse 8,83,9. Oscar Park-Björklund  Hindhår 6,09,
2. Eevi Kontinen  Hindhår 6,48,10. Bastian Hollmén  Sannäs 5,66,
3. Alicia Maukkonen  Sannäs 6,19, 
4. Lisa Lampinen  Hindhår 5,92, 
5. Nea Söderblom  Kullo 5,75, 
6. Edith Krohn  Kullo 5,01, 
7. Adele Skogster  Hindhår 5,00, 
8. Tessa Hilden  Hindhår 4,18, 
9. Ada Karlsson  Kullo 3,91, 

 

—————————

Kokonhallen 25.3.2018

Resultat

–  Gustafs resultatlista 2018

–  Gustafs resultatlista 2018 med de 6 bästa i pdf format

 TÄVLINGEN MELLAN SKOLORNA  
        
        
   SkolaSlutpoäng  
  1Hindhår12,2   
  2Tolkis10,5   
  3Gammelbacka10,0   
  4Vårberga9,3   
  5Sannäs6,8   
  6Kullo6,2   
  7Saxby5,5   
  8Näse4,7   
  9Kvaba3,6   
  10Grännäs1,3   
  11Albert Edelfelt1,2   
        
        
        
        
        
KlasspoängFlickor 1 + Pojkar 1KlasspoängFlickor 2 + Pojkar 2
        
Plac.KlassPoäng Plac.KlassPoäng 
1.Hindhår141,2 1.Kullo126,9 
2.Gammelbacka103,7 2.Hindhår115,8 
3.Kullo87,1 3.Gammelbacka108,5 
4.Sannäs80,6 4.Vårberga93,9 
5.Vårberga70,8 5.Kvaba 2A86,4 
6.Tolkis69,3 6.Kvaba 2D84,5 
7.Saxby69,3 7.Sannäs77,4 
8.Albert Edelfelt41,3 8.Tolkis59,0 
9.Näse39,8 9.Saxby59,0 
10.Kvaba B39,6 10.Kvaba 2C32,3 
11.Kvaba A32,0 11.Kvaba 2B30,5 
12.Kvaba C26,8 12.Grännäs27,4 
13.Grännäs15,2 13.Albert Edelfelt23,9 
    14.Näse12,2 
        
KlasspoängFlickor 3 + Pojkar 3KlasspoängFlickor 4 + Pojkar 4
        
Plac.KlassPoäng Plac.KlassPoäng 
1.Hindhår214,9 1.Vårberga310,9 
2.Vårberga127,4 2.Hindhår247,5 
3.Saxby122,6 3.Tolkis212,0 
4.Kullo117,6 4.Gammelbacka188,0 
5.Tolkis102,0 5.Kullo153,6 
6.Gammelbacka96,2 6.Saxby151,3 
7.Sannäs71,4 7.Sannäs118,9 
8.Grännäs64,9 8.Kvaba A112,4 
9.Kvaba C60,2 9.Kvaba C69,5 
10.Kvaba A57,9 10.Grännäs67,8 
11.Näse51,8 11.Kvaba B66,0 
12.Kvaba B32,2 12.Näse39,4 
13.Albert Edelfelt13,1     
        
        
KlasspoängFlickor 5 + Pojkar 5KlasspoängFlickor 6 + Pojkar 6
        
Plac.KlassPoäng Plac.KlassPoäng 
1.Hindhår410,4 1.Tolkis272,7 
2.Sannäs232,2 2.Gammelbacka234,3 
3.Kullo170,0 3.Saxby231,8 
4.Tolkis151,7 4.Vårberga164,9 
5.Gammelbacka141,4 5.Hindhår86,6 
6.Näse88,6 6.Näse85,1 
7.Vårberga80,0 7.Kvaba 6A75,9 
8.Saxby74,3 8.Sannäs60,5 
9.Albert Edelfelt61,9 9.Grännäs45,5 
10.Kvaba A57,3     
Flickor 1   LÖPNING   2×30 mPojkar 1   LÖPNING   2×30 m
  
1. Amanda Ahlgren  Gammelbacka 9,56,1. Lucas Karlsson  Kvaba 1A 10,34,
2. Lilly-Maj Roos  Kullo 10,31,2. Adrian Widestam  Näse 10,44,
3. Ingrid Ahlfors  Hindhår 11,00,3. Viggo Lindfors  Vårberga 10,47,
4. Triin Boije af Gennäs  Sannäs 11,04,4. Tobias Tallqvist  Saxby 10,51,
5. Saga Lahdensuo  Gammelbacka 11,04,5. Tobias Isaksson  Tolkis 10,56,
6. Leonie Laukkanen  Gammelbacka 11,07,6. Elliot Andersson  Kvaba 1C 10,58,
7. Soraya Haakana  Gammelbacka 11,07,7. Rasmus Nirhamo  Kvaba 1B 10,62,
8. Ilona Rönnbacka  Gammelbacka 11,17,8. Axel Mara  Vårberga 10,67,
9. Evangelina Frisk  Kvaba 1B 11,28,9. Elias Haavisto  Saxby 10,73,
10. Alina Wiitala  Vårberga 11,28,10. Alexander Korttinen  Vårberga 10,73,
11. Linn Nordström  Kvaba 1B 11,72,11. Rasmus Bergholm  Hindhår 10,76,
12. Molly Bäck  Sannäs 11,81,12. William Ek  Gammelbacka 10,80,
13. Julia Rauhala  Albert Edelfelt 11,89,13. Kalle Leino  Hindhår 10,81,
14. Frida Strömfors  Sannäs 12,00,14. Johannes Hintsala  Albert Edelfelt 11,09,
15. Alicia Rosenström  Sannäs 12,00,15. Oliver Davidsainen  Tolkis 11,15,
16. Hanna Wesslin  Gammelbacka 12,04,16. Adrian Liljeberg  Sannäs 11,25,
17. Jemina Bergman  Sannäs 12,13,17. Jasu Ahola  Albert Edelfelt 11,26,
18. Victoria Eriksson  Sannäs 12,20,18. Noah Gustafsson  Vårberga 11,28,
19. Inez Hoff  Kvaba 1A 12,50,19. Elias Karlsson  Näse 11,33,
20. Nadja Liitiäinen  Sannäs 12,56,20. Viking Johansson  Kullo 11,36,
21. Wilma Finnbäck  Sannäs 12,70,21. Liam Oljemark  Kullo 11,63,
22. Venla Vuorio  Kvaba 1B 12,80,22. Nico Nickström  Vårberga 11,66,
23. Hilma Englund  Grännäs 12,81,23. August Tukiainen  Kvaba 1C 11,88,
24. Nicolina Hayes  Hindhår 12,85,24. Tuukka Tuomela  Näse 11,88,
25. Stella Park-Björklund  Hindhår 13,24,25. Tarmo Varis  Tolkis 11,88,
26. Aino Johansson  Kvaba 1B 13,35,26. Edward Skogman  Kvaba 1A 11,93,
 27. Aron Skog  Näse 11,96,
Flickor 1   LÄNGDHOPP28. Nooa Vanha-Mylläri  Albert Edelfelt 12,14,
 29. Luka Soiramo  Näse 12,18,
1. Amanda Ahlgren  Gammelbacka 290,30. Melvin Backman  Hindhår 12,38,
2. Ingrid Ahlfors  Hindhår 272,31. Albert Ståhls  Tolkis 12,58,
3. Leonie Laukkanen  Gammelbacka 272,32. Walter Sahlberg  Vårberga 12,59,
4. Soraya Haakana  Gammelbacka 272,33. Maximiliam Kuosmanen  Kvaba 1B 12,60,
5. Ilona Rönnbacka  Gammelbacka 257,34. Milton Backman  Hindhår 13,14,
6. Wilma Finnbäck  Sannäs 251,35. Jens Rämö  Sannäs 13,26,
7. Lotta Rantanen  Albert Edelfelt 244,36. Ludvig Frankenhaeuser  Kullo 13,42,
8. Lilly-Maj Roos  Kullo 242, 
9. Victoria Eriksson  Sannäs 231,Pojkar 1   LÄNGDHOPP
10. Hanna Wesslin  Gammelbacka 222, 
11. Elvy-Sofie Kellgren  Grännäs 222,1. Tobias Tallqvist  Saxby 316,
12. Alina Wiitala  Vårberga 222,2. Alexander Korttinen  Vårberga 313,
13. Linn Nordström  Kvaba 1B 217,3. Jasu Ahola  Albert Edelfelt 306,
14. Molly Bäck  Sannäs 214,4. Tobias Isaksson  Tolkis 299,
15. Hilma Englund  Grännäs 213,5. Elliot Andersson  Kvaba 1C 293,
16. Triin Boije af Gennäs  Sannäs 213,6. Adrian Widestam  Näse 288,
17. Saga Lahdensuo  Gammelbacka 208,7. William Ek  Gammelbacka 278,
18. Maya Strang  Kvaba 1A 208,8. Elias Haavisto  Saxby 276,
19. Nadja Liitiäinen  Sannäs 205,9. Luka Soiramo  Näse 272,
20. Inez Hoff  Kvaba 1A 203,10. Edward Skogman  Kvaba 1A 268,
21. Stella Park-Björklund  Hindhår 202,11. Kalle Leino  Hindhår 264,
22. Nicolina Hayes  Hindhår 195,12. Elias Karlsson  Näse 262,
23. Frida Strömfors  Sannäs 195,13. Axel Mara  Vårberga 250,
24. Maria Wäyrynen  Albert Edelfelt 193,14. Oliver Davidsainen  Tolkis 248,
25. Olivia Wäyrynen  Albert Edelfelt 178,15. August Tukiainen  Kvaba 1C 236,
26. Aili Välimäki  Albert Edelfelt 156,16. Noah Gustafsson  Vårberga 231,
27. Alicia Rosenström  Sannäs 153,17. Maximiliam Kuosmanen  Kvaba 1B 228,
28. Venla Vuorio  Kvaba 1B 145,18. Nooa Vanha-Mylläri  Albert Edelfelt 222,
 19. Albert Ståhls  Tolkis 222,
 20. Milton Backman  Hindhår 219,
 21. Walter Sahlberg  Vårberga 218,
 22. Aron Skog  Näse 217,
 23. Nico Nickström  Vårberga 212,
 24. Melvin Backman  Hindhår 209,
 25. Adam Slunga  Albert Edelfelt 205,
 26. Tarmo Varis  Tolkis 205,
 27. Ludvig Frankenhaeuser  Kullo 200,
 28. Adrian Liljeberg  Sannäs 189,
 29. Jens Rämö  Sannäs 178,
  
Flickor 2   LÖPNING   2×30 mPojkar 2   LÖPNING   2×30 m
  
1. Odessa Forsén  Kvaba 2D 9,97,1. Lucas Lindgren  Tolkis 9,52,
2. Sara Österblom  Kvaba 2D 10,16,2. Milton Nylander  Kvaba 2D 9,55,
3. Erin Liljendal  Kvaba 2D 10,24,3. Anton Zimmer  Grännäs 9,97,
4. Amanda Forsén  Kvaba 2D 10,28,4. William Rehnberg  Sannäs 10,19,
5. Fanny Finell  Kvaba 2A 10,39,5. Oliver Hallikainen  Tolkis 10,19,
6. Ellen Lundell  Kullo 10,52,6. Alec Sallinen  Kvaba 2A 10,24,
7. Jenna Tukia  Hindhår 10,59,7. Maximilian Karbin  Saxby 10,27,
8. Frida Äijö  Kvaba 2A 10,74,8. Konrad Bäckström  Kvaba 2A 10,53,
9. Isabella Aarnio  Kvaba 2A 10,80,9. Tom Uutela  Gammelbacka 10,68,
10. Clara Henriksson  Vårberga 10,82,10. Odin Borgman  Vårberga 10,98,
11. Riina Mällinen  Sannäs 10,87,11. Walter Pölkki  Sannäs 11,08,
12. Fanny Ahlberg  Näse 10,90,12. Filip Nyström  Kullo 11,15,
13. Alexia Bergqvist  Kvaba 2C 11,02,13. Walter Erkkilä  Hindhår 11,19,
14. Stella Broas  Tolkis 11,05,14. Noel Haapalahti  Albert Edelfelt 11,27,
15. Sandra Stjernberg  Kullo 11,17,15. Luka Tervomaa  Albert Edelfelt 11,37,
16. Edith Karlsson  Kvaba 2C 11,21,16. Allan Lundström  Hindhår 11,42,
17. Elsa Krohn  Kullo 11,58,17. Oliver Carlström  Sannäs 11,72,
18. Mia Helenius  Kvaba 2A 11,65,18. Oliver Liljendal  Kvaba 2A 11,73,
19. Emmi Schroderus  Albert Edelfelt 11,71,19. Casimir Karlsson  Vårberga 11,80,
20. Emma Kataja  Grännäs 11,72,20. Lucas Turtia  Kullo 11,81,
21. Mathilda Sundberg  Sannäs 11,74,21. Sebastian Silvennoinen  Gammelbacka 12,49,
22. Erin Kortelainen  Kvaba 2C 11,77,22. Samuel Mantere  Vårberga 12,58,
23. Wilma Perokorpi  Gammelbacka 11,91,23. Neo Kronvall  Kvaba 2B 12,68,
24. Cassandra Skog  Hindhår 11,94,24. Jon Hakala  Tolkis 14,13,
25. Chiara Riska  Vårberga 12,18, 
26. Savannah Holst  Kullo 12,19,Pojkar 2   LÄNGDHOPP
27. Thyra Stenström  Näse 12,65, 
28. Michelle Hyttinen  Sannäs 13,05,1. Lucas Lindgren  Tolkis 342,
 2. Milton Nylander  Kvaba 2D 325,
Flickor 2   LÄNGDHOPP3. Oliver Hallikainen  Tolkis 315,
 4. Tom Uutela  Gammelbacka 313,
1. Odessa Forsén  Kvaba 2D 323,5. Maximilian Karbin  Saxby 312,
2. Fanny Finell  Kvaba 2A 307,6. Amos Sundman  Kvaba 2B 305,
3. Amanda Forsén  Kvaba 2D 301,7. Alec Sallinen  Kvaba 2A 296,
4. Frida Äijö  Kvaba 2A 287,8. Konrad Bäckström  Kvaba 2A 292,
5. Erin Liljendal  Kvaba 2D 281,9. Luka Tervonen  Albert Edelfelt 276,
6. Lucia Illman  Kvaba 2B 272,10. Kevin Salmi  Gammelbacka 269,
7. Wilma Perokorpi  Gammelbacka 264,11. Oliver Liljendal  Kvaba 2A 267,
8. Sara Österblom  Kvaba 2D 264,12. William Rehnberg  Sannäs 267,
9. Clara Henriksson  Vårberga 261,13. Jesper Monto  Sannäs 259,
10. Elsa Krohn  Kullo 259,14. Jonathan Kotkavuori  Gammelbacka 244,
11. Alexia Bergqvist  Kvaba 2C 257,15. Walter Erkkilä  Hindhår 243,
12. Ellen Lustig  Vårberga 248,16. Noel Haapalahti  Albert Edelfelt 214,
13. Emma Nickström  Vårberga 248,17. Joa Oksanen  Hindhår 211,
14. Erin Kortelainen  Kvaba 2C 239, 
15. Jenna Tukia  Hindhår 238,Pojkar 2   KULA
16. Chiara Riska  Vårberga 237, 
17. Emma Kataja  Grännäs 235,1. Amos Sundman  Kvaba 2B 4,85,
18. Ellen Hokka  Gammelbacka 215,2. Jon Hakala  Tolkis 4,11,
19. Mia Helenius  Kvaba 2A 215,3. Lucas Turtia  Kullo 3,91,
20. Sandra Stjernberg  Kullo 204,4. Jonathan Kotkavuori  Gammelbacka 3,85,
21. Edith Karlsson  Kvaba 2C 201,5. Filip Nyström  Kullo 3,68,
22. Thyra Stenström  Näse 199,6. Jesper Monto  Sannäs 3,29,
23. Ida-Olivia Sandström  Kullo 196,7. Casimir Karlsson  Vårberga 3,27,
24. Michelle Hyttinen  Sannäs 195,8. Joa Oksanen  Hindhår 3,05,
25. Savannah Holst  Kullo 192,9. Odin Borgman  Vårberga 2,92,
26. Emmi Schroderus  Albert Edelfelt 163,10. Kevin Salmi  Gammelbacka 2,78,
 11. Neo Kronvall  Kvaba 2B 2,43,
Flickor 2   KULA12. Samuel Mantere  Vårberga 1,61,
  
1. Isabella Aarnio  Kvaba 2A 4,12, 
2. Linette Spring  Tolkis 4,08, 
3. Ellen Lustig  Vårberga 3,94, 
4. Saga Lönnström  Kvaba 2C 3,83, 
5. Cassandra Skog  Hindhår 3,64, 
6. Stella Broas  Tolkis 3,51, 
7. Ellen Lundell  Kullo 3,31, 
8. Emma Nickström  Vårberga 3,27, 
9. Mathilda Sundberg  Sannäs 3,07, 
10. Ellen Hokka  Gammelbacka 2,91, 
11. Ida-Olivia Sandström  Kullo 2,83, 
12. Sofia Sten  Hindhår 1,79, 
  
  
Flickor 3   LÖPNING   2×30 mPojkar 3   LÖPNING   2×30 m
  
1. Erika Tallqvist  Saxby 9,24,1. Anton Forsén  Kvaba 3A 8,96,
2. Olivia Palmén  Gammelbacka 9,37,2. Sam Isaksson  Vårberga 9,63,
3. Brenda Jalkanen  Gammelbacka 9,54,3. Tristan Illman  Kvaba 3A 9,66,
4. Emelie Lönnroth  Kvaba 3C 9,61,4. Alex Ahlgren  Gammelbacka 10,06,
5. Lowa Lindén  Vårberga 9,71,5. Adam Oljemark  Kullo 10,09,
6. Julia Nieminen  Vårberga 9,79,6. Peik Weckström  Grännäs 10,11,
7. Alicia Gustafsson  Vårberga 9,86,6. William Kinnunen  Tolkis 10,11,
8. Sarah Isaksson  Vårberga 9,87,8. Lucas Backman  Hindhår 10,38,
9. Ellen strömfors  Sannäs 9,92,9. Ivar Holmström  Tolkis 10,59,
10. Ida Lönnqvist  Näse 10,17,10. Wictor Fridolfsson  Grännäs 10,60,
11. Kira Karlsson  Kvaba 3B 10,22,11. Liam Blom  Sannäs 10,72,
12. Stella Isoniemi  Kullo 10,24,12. Ohto Junes  Albert Edelfelt 11,23,
13. Ronja Gabrielsson  Hindhår 10,29,13. Alex Flykt  Tolkis 11,53,
14. Anna-Sofia Henttala  Saxby 10,48,14. Victor Ikävalko  Kullo 11,72,
15. Emilie Skog  Hindhår 10,70,15. Alex Finnbäck  Sannäs 12,14,
16. Ninja Jalas  Kullo 10,89, 
17. Siri Lönnqvist  Tolkis 11,15,Pojkar 3   LÄNGDHOPP
18. Minetta Lönnqvist  Hindhår 11,37, 
19. Saga Sonntag  Sannäs 11,51,1. Anton Forsén  Kvaba 3A 385,
20. Emilia Grönroos  Vårberga 11,65,2. Tristan Illman  Kvaba 3A 334,
21. Elsa Frankenhaeuser  Kullo 12,01,3. William Kinnunen  Tolkis 331,
22. Julia Westerlund  Vårberga 14,64,4. Sam Isaksson  Vårberga 312,
 5. Adam Oljemark  Kullo 311,
Flickor 3   LÄNGDHOPP6. Erik Hägglund  Kvaba 3C 305,
 7. Ivar Holmström  Tolkis 291,
1. Erika Tallqvist  Saxby 346,8. Kristian Mikkonen  Saxby 290,
2. Brenda Jalkanen  Gammelbacka 336,9. Lucas Backman  Hindhår 288,
3. Emelie Lönnroth  Kvaba 3C 320,10. Ohto Junes  Albert Edelfelt 279,
4. Sarah Isaksson  Vårberga 313,11. Mio Lehtonen  Vårberga 265,
5. Olivia Palmén  Gammelbacka 298,12. Rasmus Lindqvist  Hindhår 260,
6. Alicia Gustafsson  Vårberga 284,13. Victor Ikävalko  Kullo 259,
7. Kira Karlsson  Kvaba 3B 282,14. Alex Flykt  Tolkis 258,
8. Emilie Skog  Hindhår 274,15. Wictor Fridolfsson  Grännäs 256,
9. Minea Korttinen  Vårberga 271,16. Alex Finnbäck  Sannäs 252,
10. Lowa Lindén  Vårberga 264,17. Wilhelm Väyrynen  Tolkis 238,
11. Ninja Jalas  Kullo 257,18. Cian Breen  Hindhår 167,
12. Saga Sonntag  Sannäs 250,
13. Stella Isoniemi  Kullo 247,Pojkar 3   KULA
14. Alexandra Lång  Näse 247, 
15. Ellen strömfors  Sannäs 247,1. Wilhelm Väyrynen  Tolkis 6,69,
16. Julia Nieminen  Vårberga 241,2. Liam Blom  Sannäs 6,15,
17. Alina Nyholm  Hindhår 234,3. Erik Hägglund  Kvaba 3C 6,07,
18. Frida Lampinen  Hindhår 230,4. Patrik Siitonen  Kvaba 3C 6,06,
19. Elsa Frankenhaeuser  Kullo 228,5. Rocco Liimatainen  Näse 5,80,
20. Marianne Warma  Sannäs 208,6. Santeri Puustinen  Vårberga 5,73,
21. Emilia Grönroos  Vårberga 199,7. Cian Breen  Hindhår 5,61,
22. Julia Westerlund  Vårberga 181,8. Rasmus Lindqvist  Hindhår 5,21,
 9. Alex Ahlgren  Gammelbacka 5,14,
Flickor 3   KULA10. Peik Weckström  Grännäs 5,00,
  
1. Alexandra Lång  Näse 4,31, 
2. Amelia Johansson  Kvaba 3B 4,17, 
3. Ida Lönnqvist  Näse 4,05, 
4. Marianne Warma  Sannäs 3,74, 
5. Alina Nyholm  Hindhår 3,73, 
6. Ronja Ekholm  Tolkis 3,69, 
7. Frida Lampinen  Hindhår 3,59, 
  
  
Flickor 4   LÖPNING   2×30 mPojkar 4   LÖPNING   2×30 m
  
1. Juanita Vihavainen  Sannäs 8,90,1. Albert Isaksson  Tolkis 8,75,
2. Isabell Leinonen  Kvaba 4A 9,10,2. Marius Widestam  Näse 8,95,
3. Amanda Kärkkäinen  Kvaba 4A 9,29,3. Albert Äijö  Kvaba 4A 9,26,
4. Jannika Ek  Gammelbacka 9,38,4. Julius Karlsson  Grännäs 9,45,
5. Sarah Stjernberg  Kullo 9,40,5. Elmer Lindblom  Kvaba 4B 9,49,
6. Mathilda Oksanen  Kvaba 4A 9,52,6. Christoffer Ahlgren  Saxby 9,51,
7. Ronja Nordström  Kvaba 4C 10,24,7. Dennis Edsvik  Gammelbacka 9,53,
8. Ada Ahlgren  Gammelbacka 10,27,8. Lukas Nordström  Saxby 9,70,
9. Jessica Wikholm  Vårberga 10,39,9. Bruno Brandt  Tolkis 9,70,
10. Emma Kortelainen  Kvaba 4C 10,51,10. Martin Karlsson  Vårberga 9,85,
11. Kitty Broas  Tolkis 10,52,11. Edwin Eskelinen  Kvaba 4A 9,88,
12. Freja Johansson  Kullo 10,72,12. Oliver Sveholm  Tolkis 10,08,
13. Cassandra Tuominen  Hindhår 10,76,13. Johan Blomgren  Vårberga 10,14,
14. Siiri Mikkonen  Gammelbacka 10,98,14. Lucas Bremer  Tolkis 10,29,
15. Emilia Liljendal  Kvaba 4C 11,03,15. Joel Sahlberg  Vårberga 10,35,
16. Vilma Vallin  Saxby 11,19,16. Kristoffer Hänninen  Kullo 10,39,
17. Wilma Grönqvist  Vårberga 11,22,17. William Behm  Kullo 10,44,
18. Ellen Huttunen  Tolkis 11,36,18. Mike Törnroos  Gammelbacka 10,67,
19. Alina Grönqvist  Grännäs 11,40,19. Victor Tallberg  Näse 10,74,
20. Fanny Östergård  Vårberga 13,65,20. Max Edsvik  Gammelbacka 10,87,
 21. Tobias Krogell  Hindhår 10,89,
Flickor 4   LÄNGDHOPP22. Oliver Tukiainen  Kvaba 4B 10,89,
 23. Dexter Holst  Kullo 10,93,
1. Jessica Björksten  Sannäs 359,24. Joakim Englund  Grännäs 11,10,
2. Juanita Vihavainen  Sannäs 351, 
3. Erin Johansson  Hindhår 333,Pojkar 4   LÄNGDHOPP
4. Jannika Ek  Gammelbacka 327, 
5. Mathilda Oksanen  Kvaba 4A 321,1. Albert Isaksson  Tolkis 413,
6. Sarah Stjernberg  Kullo 313,2. Marius Widestam  Näse 384,
7. Amanda Kärkkäinen  Kvaba 4A 311,3. Kevin Backman  Hindhår 370,
8. Rebecka Kyttälä  Kvaba 4A 297,4. Kevin Nordström  Tolkis 356,
9. Ronja Nordström  Kvaba 4C 296,5. Oliver Tukiainen  Kvaba 4B 354,
10. Emma Kortelainen  Kvaba 4C 292,6. Bruno Brandt  Tolkis 350,
11. Ada Ahlgren  Gammelbacka 288,7. Elmer Lindblom  Kvaba 4B 348,
12. Siiri Mikkonen  Gammelbacka 273,8. Christoffer Ahlgren  Saxby 345,
13. Cassandra Tuominen  Hindhår 270,9. Martin Karlsson  Vårberga 343,
14. Ellen Huttunen  Tolkis 263,10. Julius Karlsson  Grännäs 339,
15. Alina Grönqvist  Grännäs 241,11. Simon Lepistö  Kvaba 4C 335,
16. Hanna-Mari Sinisalo  Tolkis 205,12. Julius Lönnström  Kvaba 4B 330,
 13. Oliver Sveholm  Tolkis 326,
Flickor 4   KULA14. Edwin Eskelinen  Kvaba 4A 323,
 15. Lukas Nordström  Saxby 321,
1. Jessica Björksten  Sannäs 7,75,16. Zacharias Karbin  Saxby 316,
2. Erin Johansson  Hindhår 6,88,17. Max-Casper Sandström  Kullo 299,
3. Kitty Broas  Tolkis 5,28,18. Emil Salmi  Gammelbacka 294,
4. Fanny Östergård  Vårberga 5,20,19. Kristoffer Hänninen  Kullo 290,
5. Jessica Wikholm  Vårberga 5,00,20. Dexter Holst  Kullo 278,
6. Emilia Liljendal  Kvaba 4C 4,87,21. Sebastian Blomqvist  Gammelbacka 276,
7. Freja Johansson  Kullo 4,40,22. Max Edsvik  Gammelbacka 273,
8. Hanna-Mari Sinisalo  Tolkis 3,69,23. William Tallberg  Sannäs 260,
9. Wilma Grönqvist  Vårberga 3,68,24. Pauli Tukia  Hindhår 256,
 25. Joakim Englund  Grännäs 251,
 26. William Behm  Kullo 239,
 27. Aron Gustafsson  Sannäs 233,
  
 Pojkar 4   KULA
  
 1. Johan Blomgren  Vårberga 7,49,
 2. Kevin Backman  Hindhår 7,39,
 3. Joel Sahlberg  Vårberga 6,98,
 4. Lucas Bremer  Tolkis 6,53,
 5. Simon Lepistö  Kvaba 4C 6,50,
 6. William Tallberg  Sannäs 6,38,
 7. Anton Keckman  Kvaba 4A 6,06,
 8. Zacharias Karbin  Saxby 5,99,
 9. Albert Äijö  Kvaba 4A 5,89,
 10. Kevin Nordström  Tolkis 5,86,
 11. Julius Lönnström  Kvaba 4B 5,63,
 12. Fabian Hellström  Gammelbacka 5,42,
 13. Mike Törnroos  Gammelbacka 5,08,
 14. Dennis Edsvik  Gammelbacka 5,08,
 15. Aron Gustafsson  Sannäs 4,36,
 16. Emil Salmi  Gammelbacka 4,26,
 17. Pauli Tukia  Hindhår 4,19,
  
  
Flickor 5   LÖPNING   2×30 mPojkar 5   LÖPNING   2×30 m
  
1. Fanny Böhling  Gammelbacka 8,76,1. Otto Flykt  Sannäs 8,08,
2. Alma Henricson  Näse 9,14,2. Lucas Stenbäck  Tolkis 8,59,
3. Malin Lindblom  Näse 9,23,3. Linus Ekholm  Hindhår 8,66,
4. Alexandra Kinnunen  Tolkis 9,36,4. Felix Guldbrand  Tolkis 9,03,
5. Eevi Kontinen  Hindhår 9,40,5. Oscar Nyström  Kullo 9,10,
6. Julianna Weckström  Sannäs 9,42,6. Bastian Hollmén  Sannäs 9,30,
7. Nea Söderblom  Kullo 9,50,7. Elliot Gustafsson  Vårberga 9,30,
8. Armi Piispanen  Albert Edelfelt 9,61,8. Oscar Strömfors  Sannäs 9,40,
9. Emelie Träskelin  Sannäs 9,63,9. Viktor Kulmala  Kullo 9,64,
10. Ellen Wahlström  Näse 9,69,10. Sebastian Ahlroos  Saxby 9,64,
11. Aino Andersson  Kvaba 5A 9,70,11. Benjamin Gabrielsson  Hindhår 9,68,
12. Cecilia Nordgren  Näse 9,75,12. Benjamin Lindén  Vårberga 9,83,
13. Silja Kemppainen  Albert Edelfelt 9,80,13. Teemu Tuomela  Näse 9,90,
14. Corinna Björksten  Gammelbacka 9,82,14. Caspian Kuosmanen  Gammelbacka 10,58,
15. Anna Mikkonen  Saxby 9,88,15. Oscar Park-Björklund  Hindhår 10,67,
16. Julia Lindroos  Näse 10,00,16. Joakim Munkberg  Sannäs 11,60,
17. Saga Vähäsalo  Kvaba 5A 10,06,17. Tobias Söderström  Sannäs 11,69,
18. Viivi Perttula  Saxby 10,15, 
19. Alicia Maukkonen  Sannäs 10,23,Pojkar 5   HÖJDHOPP
20. Diana Flykt  Tolkis 10,31, 
21. Elin Tallsten  Sannäs 10,34,1. Henri Aspelin  Hindhår 118,
22. Matilda Lindman  Tolkis 10,40,2. Santtu Vuosalmi  Hindhår 118,
23. Adele Skogster  Hindhår 10,41,3. Benjamin Gabrielsson  Hindhår 115,
24. Emma Häggqvist  Tolkis 10,43,4. Benjamin Lindén  Vårberga 110,
25. Alexina Nyman  Tolkis 10,51, 
26. Jonna Hyttinen  Sannäs 10,78,Pojkar 5   KULA
27. Ada Karlsson  Kullo 11,20, 
28. Edith Krohn  Kullo 12,03,1. Henri Aspelin  Hindhår 9,09,
 2. Anthon Mäkinen  Gammelbacka 8,44,
Flickor 5   HÖJDHOPP3. Max Lehtonen  Vårberga 8,37,
 4. Caspian Kuosmanen  Gammelbacka 7,47,
1. Sara Koskela  Albert Edelfelt 123,5. Otto Flykt  Sannäs 7,24,
2. Alexandra Kinnunen  Tolkis 121,6. Linus Ekholm  Hindhår 7,23,
3. Malin Lindblom  Näse 118,7. Viktor Kulmala  Kullo 6,92,
4. Julia Ranta  Tolkis 110,8. Elliot Gustafsson  Vårberga 6,79,
5. Melina Lundqvist  Näse 110,9. Santtu Vuosalmi  Hindhår 6,67,
6. Cassandra Lopez  Sannäs 105,10. Tobias Söderström  Sannäs 6,08,
6. Emmalotta Sarkala  Sannäs 105,11. Oscar Park-Björklund  Hindhår 5,39,
8. Lisa Lampinen  Hindhår 105,12. Oscar Strömfors  Sannäs 5,34,
9. Emelie Gillberg  Sannäs 100, 
10. Cecilia Nordgren  Näse 85, 
  
Flickor 5   KULA 
  
1. Melina Lundqvist  Näse 7,57, 
2. Juni Karlsson  Kvaba 5A 7,16, 
3. Saga Vähäsalo  Kvaba 5A 6,89, 
4. Aino Andersson  Kvaba 5A 6,80, 
5. Corinna Björksten  Gammelbacka 6,34, 
6. Armi Piispanen  Albert Edelfelt 6,22, 
7. Cassandra Lopez  Sannäs 6,00, 
8. Emmalotta Sarkala  Sannäs 5,95, 
9. Eevi Kontinen  Hindhår 5,65, 
10. Lisa Lampinen  Hindhår 5,04, 
11. Amanda Kivelä  Hindhår 4,80, 
12. Adele Skogster  Hindhår 4,53, 
13. Viivi Perttula  Saxby 4,50, 
14. Elin Tallsten  Sannäs 4,49, 
15. Emelie Träskelin  Sannäs 4,45, 
16. Silja Kemppainen  Albert Edelfelt 4,21, 
  
  
Flickor 6   LÖPNING   2×30 mPojkar 6   LÖPNING   2×30 m
  
1. Emelie Hägglund  Kvaba 6A 8,15,1. Thomas Lahdensuo  Gammelbacka 7,88,
2. Amanda Palmén  Gammelbacka 8,42,2. Elliot Schmidt  Näse 8,45,
3. Cecilia Blomqvist  Gammelbacka 8,88,3. Linus Henriksson  Vårberga 8,45,
4. Veera Kankainen  Saxby 9,14,4. Thomas Isaksson  Vårberga 8,56,
5. Ronja Nevanko  Saxby 9,21,5. Morris Johansson  Tolkis 8,60,
6. Isabella Paasiaho  Saxby 9,22,6. Victor Lindroos  Näse 8,61,
7. Sofia Anttila  Sannäs 9,25,7. Jonathan Loikkanen  Gammelbacka 8,82,
8. Emilia Ek  Vårberga 9,41,8. Jim Edsvik  Gammelbacka 9,14,
9. Vilma Graan  Gammelbacka 9,42,9. Lucas Salminen  Tolkis 9,28,
10. Tilda Lohman  Gammelbacka 9,56,10. Liam Laukkanen  Gammelbacka 9,88,
11. Elodie Böhling  Gammelbacka 9,60,11. Aron Forslund  Tolkis 10,25,
12. Jenny Lönnqvist  Tolkis 9,67, 
13. Kristina Henttala  Saxby 9,78,Pojkar 6   HÖJDHOPP
14. Jessica Väyrynen  Tolkis 9,78, 
15. Ida Fellman  Tolkis 10,23,1. Thomas Isaksson  Vårberga 131,
 2. Morris Johansson  Tolkis 131,
Flickor 6   HÖJDHOPP3. Linus Henriksson  Vårberga 131,
 4. Elliot Schmidt  Näse 128,
1. Heidi Aspelin  Hindhår 131,5. Victor Lindroos  Näse 120,
2. Ida Finell  Kvaba 6A 131,6. Samuel Puustinen  Vårberga 110,
3. Emelie Hägglund  Kvaba 6A 125, 
4. Ronja Nevanko  Saxby 125,Pojkar 6   KULA
5. Sofia Anttila  Sannäs 115, 
6. Veera Kankainen  Saxby 115,1. Samuel Puustinen  Vårberga 9,29,
7. Jessica Väyrynen  Tolkis 110,2. Anton Karlsson  Grännäs 9,21,
8. Jenny Lönnqvist  Tolkis 100,3. Thomas Lahdensuo  Gammelbacka 8,75,
 4. Niclas van Assendelft  Sannäs 8,57,
Flickor 6   KULA5. Jonathan Loikkanen  Gammelbacka 8,39,
 6. Benjamin Johansson  Tolkis 7,99,
1. Heidi Aspelin  Hindhår 7,77,7. Linus Jansson  Hindhår 7,27,
2. Ida Fellman  Tolkis 7,74,8. Liam Laukkanen  Gammelbacka 6,45,
3. Ida Finell  Kvaba 6A 7,72, 
4. Amanda Palmén  Gammelbacka 7,42, 
5. Nella Mäkinen  Gammelbacka 4,48, 
 
 

Kokonhallen 25.3.2018

Resultat

–  Gustafs resultatlista 2018

–  Gustafs resultatlista 2018 med de 6 bästa i pdf format

 TÄVLINGEN MELLAN SKOLORNA  
        
        
   SkolaSlutpoäng  
  1Hindhår12,2   
  2Tolkis10,5   
  3Gammelbacka10,0   
  4Vårberga9,3   
  5Sannäs6,8   
  6Kullo6,2   
  7Saxby5,5   
  8Näse4,7   
  9Kvaba3,6   
  10Grännäs1,3   
  11Albert Edelfelt1,2   
        
        
        
        
        
KlasspoängFlickor 1 + Pojkar 1KlasspoängFlickor 2 + Pojkar 2
        
Plac.KlassPoäng Plac.KlassPoäng 
1.Hindhår141,2 1.Kullo126,9 
2.Gammelbacka103,7 2.Hindhår115,8 
3.Kullo87,1 3.Gammelbacka108,5 
4.Sannäs80,6 4.Vårberga93,9 
5.Vårberga70,8 5.Kvaba 2A86,4 
6.Tolkis69,3 6.Kvaba 2D84,5 
7.Saxby69,3 7.Sannäs77,4 
8.Albert Edelfelt41,3 8.Tolkis59,0 
9.Näse39,8 9.Saxby59,0 
10.Kvaba B39,6 10.Kvaba 2C32,3 
11.Kvaba A32,0 11.Kvaba 2B30,5 
12.Kvaba C26,8 12.Grännäs27,4 
13.Grännäs15,2 13.Albert Edelfelt23,9 
    14.Näse12,2 
        
KlasspoängFlickor 3 + Pojkar 3KlasspoängFlickor 4 + Pojkar 4
        
Plac.KlassPoäng Plac.KlassPoäng 
1.Hindhår214,9 1.Vårberga310,9 
2.Vårberga127,4 2.Hindhår247,5 
3.Saxby122,6 3.Tolkis212,0 
4.Kullo117,6 4.Gammelbacka188,0 
5.Tolkis102,0 5.Kullo153,6 
6.Gammelbacka96,2 6.Saxby151,3 
7.Sannäs71,4 7.Sannäs118,9 
8.Grännäs64,9 8.Kvaba A112,4 
9.Kvaba C60,2 9.Kvaba C69,5 
10.Kvaba A57,9 10.Grännäs67,8 
11.Näse51,8 11.Kvaba B66,0 
12.Kvaba B32,2 12.Näse39,4 
13.Albert Edelfelt13,1     
        
        
KlasspoängFlickor 5 + Pojkar 5KlasspoängFlickor 6 + Pojkar 6
        
Plac.KlassPoäng Plac.KlassPoäng 
1.Hindhår410,4 1.Tolkis272,7 
2.Sannäs232,2 2.Gammelbacka234,3 
3.Kullo170,0 3.Saxby231,8 
4.Tolkis151,7 4.Vårberga164,9 
5.Gammelbacka141,4 5.Hindhår86,6 
6.Näse88,6 6.Näse85,1 
7.Vårberga80,0 7.Kvaba 6A75,9 
8.Saxby74,3 8.Sannäs60,5 
9.Albert Edelfelt61,9 9.Grännäs45,5 
10.Kvaba A57,3     
Flickor 1   LÖPNING   2×30 mPojkar 1   LÖPNING   2×30 m
  
1. Amanda Ahlgren  Gammelbacka 9,56,1. Lucas Karlsson  Kvaba 1A 10,34,
2. Lilly-Maj Roos  Kullo 10,31,2. Adrian Widestam  Näse 10,44,
3. Ingrid Ahlfors  Hindhår 11,00,3. Viggo Lindfors  Vårberga 10,47,
4. Triin Boije af Gennäs  Sannäs 11,04,4. Tobias Tallqvist  Saxby 10,51,
5. Saga Lahdensuo  Gammelbacka 11,04,5. Tobias Isaksson  Tolkis 10,56,
6. Leonie Laukkanen  Gammelbacka 11,07,6. Elliot Andersson  Kvaba 1C 10,58,
7. Soraya Haakana  Gammelbacka 11,07,7. Rasmus Nirhamo  Kvaba 1B 10,62,
8. Ilona Rönnbacka  Gammelbacka 11,17,8. Axel Mara  Vårberga 10,67,
9. Evangelina Frisk  Kvaba 1B 11,28,9. Elias Haavisto  Saxby 10,73,
10. Alina Wiitala  Vårberga 11,28,10. Alexander Korttinen  Vårberga 10,73,
11. Linn Nordström  Kvaba 1B 11,72,11. Rasmus Bergholm  Hindhår 10,76,
12. Molly Bäck  Sannäs 11,81,12. William Ek  Gammelbacka 10,80,
13. Julia Rauhala  Albert Edelfelt 11,89,13. Kalle Leino  Hindhår 10,81,
14. Frida Strömfors  Sannäs 12,00,14. Johannes Hintsala  Albert Edelfelt 11,09,
15. Alicia Rosenström  Sannäs 12,00,15. Oliver Davidsainen  Tolkis 11,15,
16. Hanna Wesslin  Gammelbacka 12,04,16. Adrian Liljeberg  Sannäs 11,25,
17. Jemina Bergman  Sannäs 12,13,17. Jasu Ahola  Albert Edelfelt 11,26,
18. Victoria Eriksson  Sannäs 12,20,18. Noah Gustafsson  Vårberga 11,28,
19. Inez Hoff  Kvaba 1A 12,50,19. Elias Karlsson  Näse 11,33,
20. Nadja Liitiäinen  Sannäs 12,56,20. Viking Johansson  Kullo 11,36,
21. Wilma Finnbäck  Sannäs 12,70,21. Liam Oljemark  Kullo 11,63,
22. Venla Vuorio  Kvaba 1B 12,80,22. Nico Nickström  Vårberga 11,66,
23. Hilma Englund  Grännäs 12,81,23. August Tukiainen  Kvaba 1C 11,88,
24. Nicolina Hayes  Hindhår 12,85,24. Tuukka Tuomela  Näse 11,88,
25. Stella Park-Björklund  Hindhår 13,24,25. Tarmo Varis  Tolkis 11,88,
26. Aino Johansson  Kvaba 1B 13,35,26. Edward Skogman  Kvaba 1A 11,93,
 27. Aron Skog  Näse 11,96,
Flickor 1   LÄNGDHOPP28. Nooa Vanha-Mylläri  Albert Edelfelt 12,14,
 29. Luka Soiramo  Näse 12,18,
1. Amanda Ahlgren  Gammelbacka 290,30. Melvin Backman  Hindhår 12,38,
2. Ingrid Ahlfors  Hindhår 272,31. Albert Ståhls  Tolkis 12,58,
3. Leonie Laukkanen  Gammelbacka 272,32. Walter Sahlberg  Vårberga 12,59,
4. Soraya Haakana  Gammelbacka 272,33. Maximiliam Kuosmanen  Kvaba 1B 12,60,
5. Ilona Rönnbacka  Gammelbacka 257,34. Milton Backman  Hindhår 13,14,
6. Wilma Finnbäck  Sannäs 251,35. Jens Rämö  Sannäs 13,26,
7. Lotta Rantanen  Albert Edelfelt 244,36. Ludvig Frankenhaeuser  Kullo 13,42,
8. Lilly-Maj Roos  Kullo 242, 
9. Victoria Eriksson  Sannäs 231,Pojkar 1   LÄNGDHOPP
10. Hanna Wesslin  Gammelbacka 222, 
11. Elvy-Sofie Kellgren  Grännäs 222,1. Tobias Tallqvist  Saxby 316,
12. Alina Wiitala  Vårberga 222,2. Alexander Korttinen  Vårberga 313,
13. Linn Nordström  Kvaba 1B 217,3. Jasu Ahola  Albert Edelfelt 306,
14. Molly Bäck  Sannäs 214,4. Tobias Isaksson  Tolkis 299,
15. Hilma Englund  Grännäs 213,5. Elliot Andersson  Kvaba 1C 293,
16. Triin Boije af Gennäs  Sannäs 213,6. Adrian Widestam  Näse 288,
17. Saga Lahdensuo  Gammelbacka 208,7. William Ek  Gammelbacka 278,
18. Maya Strang  Kvaba 1A 208,8. Elias Haavisto  Saxby 276,
19. Nadja Liitiäinen  Sannäs 205,9. Luka Soiramo  Näse 272,
20. Inez Hoff  Kvaba 1A 203,10. Edward Skogman  Kvaba 1A 268,
21. Stella Park-Björklund  Hindhår 202,11. Kalle Leino  Hindhår 264,
22. Nicolina Hayes  Hindhår 195,12. Elias Karlsson  Näse 262,
23. Frida Strömfors  Sannäs 195,13. Axel Mara  Vårberga 250,
24. Maria Wäyrynen  Albert Edelfelt 193,14. Oliver Davidsainen  Tolkis 248,
25. Olivia Wäyrynen  Albert Edelfelt 178,15. August Tukiainen  Kvaba 1C 236,
26. Aili Välimäki  Albert Edelfelt 156,16. Noah Gustafsson  Vårberga 231,
27. Alicia Rosenström  Sannäs 153,17. Maximiliam Kuosmanen  Kvaba 1B 228,
28. Venla Vuorio  Kvaba 1B 145,18. Nooa Vanha-Mylläri  Albert Edelfelt 222,
 19. Albert Ståhls  Tolkis 222,
 20. Milton Backman  Hindhår 219,
 21. Walter Sahlberg  Vårberga 218,
 22. Aron Skog  Näse 217,
 23. Nico Nickström  Vårberga 212,
 24. Melvin Backman  Hindhår 209,
 25. Adam Slunga  Albert Edelfelt 205,
 26. Tarmo Varis  Tolkis 205,
 27. Ludvig Frankenhaeuser  Kullo 200,
 28. Adrian Liljeberg  Sannäs 189,
 29. Jens Rämö  Sannäs 178,
  
Flickor 2   LÖPNING   2×30 mPojkar 2   LÖPNING   2×30 m
  
1. Odessa Forsén  Kvaba 2D 9,97,1. Lucas Lindgren  Tolkis 9,52,
2. Sara Österblom  Kvaba 2D 10,16,2. Milton Nylander  Kvaba 2D 9,55,
3. Erin Liljendal  Kvaba 2D 10,24,3. Anton Zimmer  Grännäs 9,97,
4. Amanda Forsén  Kvaba 2D 10,28,4. William Rehnberg  Sannäs 10,19,
5. Fanny Finell  Kvaba 2A 10,39,5. Oliver Hallikainen  Tolkis 10,19,
6. Ellen Lundell  Kullo 10,52,6. Alec Sallinen  Kvaba 2A 10,24,
7. Jenna Tukia  Hindhår 10,59,7. Maximilian Karbin  Saxby 10,27,
8. Frida Äijö  Kvaba 2A 10,74,8. Konrad Bäckström  Kvaba 2A 10,53,
9. Isabella Aarnio  Kvaba 2A 10,80,9. Tom Uutela  Gammelbacka 10,68,
10. Clara Henriksson  Vårberga 10,82,10. Odin Borgman  Vårberga 10,98,
11. Riina Mällinen  Sannäs 10,87,11. Walter Pölkki  Sannäs 11,08,
12. Fanny Ahlberg  Näse 10,90,12. Filip Nyström  Kullo 11,15,
13. Alexia Bergqvist  Kvaba 2C 11,02,13. Walter Erkkilä  Hindhår 11,19,
14. Stella Broas  Tolkis 11,05,14. Noel Haapalahti  Albert Edelfelt 11,27,
15. Sandra Stjernberg  Kullo 11,17,15. Luka Tervomaa  Albert Edelfelt 11,37,
16. Edith Karlsson  Kvaba 2C 11,21,16. Allan Lundström  Hindhår 11,42,
17. Elsa Krohn  Kullo 11,58,17. Oliver Carlström  Sannäs 11,72,
18. Mia Helenius  Kvaba 2A 11,65,18. Oliver Liljendal  Kvaba 2A 11,73,
19. Emmi Schroderus  Albert Edelfelt 11,71,19. Casimir Karlsson  Vårberga 11,80,
20. Emma Kataja  Grännäs 11,72,20. Lucas Turtia  Kullo 11,81,
21. Mathilda Sundberg  Sannäs 11,74,21. Sebastian Silvennoinen  Gammelbacka 12,49,
22. Erin Kortelainen  Kvaba 2C 11,77,22. Samuel Mantere  Vårberga 12,58,
23. Wilma Perokorpi  Gammelbacka 11,91,23. Neo Kronvall  Kvaba 2B 12,68,
24. Cassandra Skog  Hindhår 11,94,24. Jon Hakala  Tolkis 14,13,
25. Chiara Riska  Vårberga 12,18, 
26. Savannah Holst  Kullo 12,19,Pojkar 2   LÄNGDHOPP
27. Thyra Stenström  Näse 12,65, 
28. Michelle Hyttinen  Sannäs 13,05,1. Lucas Lindgren  Tolkis 342,
 2. Milton Nylander  Kvaba 2D 325,
Flickor 2   LÄNGDHOPP3. Oliver Hallikainen  Tolkis 315,
 4. Tom Uutela  Gammelbacka 313,
1. Odessa Forsén  Kvaba 2D 323,5. Maximilian Karbin  Saxby 312,
2. Fanny Finell  Kvaba 2A 307,6. Amos Sundman  Kvaba 2B 305,
3. Amanda Forsén  Kvaba 2D 301,7. Alec Sallinen  Kvaba 2A 296,
4. Frida Äijö  Kvaba 2A 287,8. Konrad Bäckström  Kvaba 2A 292,
5. Erin Liljendal  Kvaba 2D 281,9. Luka Tervonen  Albert Edelfelt 276,
6. Lucia Illman  Kvaba 2B 272,10. Kevin Salmi  Gammelbacka 269,
7. Wilma Perokorpi  Gammelbacka 264,11. Oliver Liljendal  Kvaba 2A 267,
8. Sara Österblom  Kvaba 2D 264,12. William Rehnberg  Sannäs 267,
9. Clara Henriksson  Vårberga 261,13. Jesper Monto  Sannäs 259,
10. Elsa Krohn  Kullo 259,14. Jonathan Kotkavuori  Gammelbacka 244,
11. Alexia Bergqvist  Kvaba 2C 257,15. Walter Erkkilä  Hindhår 243,
12. Ellen Lustig  Vårberga 248,16. Noel Haapalahti  Albert Edelfelt 214,
13. Emma Nickström  Vårberga 248,17. Joa Oksanen  Hindhår 211,
14. Erin Kortelainen  Kvaba 2C 239, 
15. Jenna Tukia  Hindhår 238,Pojkar 2   KULA
16. Chiara Riska  Vårberga 237, 
17. Emma Kataja  Grännäs 235,1. Amos Sundman  Kvaba 2B 4,85,
18. Ellen Hokka  Gammelbacka 215,2. Jon Hakala  Tolkis 4,11,
19. Mia Helenius  Kvaba 2A 215,3. Lucas Turtia  Kullo 3,91,
20. Sandra Stjernberg  Kullo 204,4. Jonathan Kotkavuori  Gammelbacka 3,85,
21. Edith Karlsson  Kvaba 2C 201,5. Filip Nyström  Kullo 3,68,
22. Thyra Stenström  Näse 199,6. Jesper Monto  Sannäs 3,29,
23. Ida-Olivia Sandström  Kullo 196,7. Casimir Karlsson  Vårberga 3,27,
24. Michelle Hyttinen  Sannäs 195,8. Joa Oksanen  Hindhår 3,05,
25. Savannah Holst  Kullo 192,9. Odin Borgman  Vårberga 2,92,
26. Emmi Schroderus  Albert Edelfelt 163,10. Kevin Salmi  Gammelbacka 2,78,
 11. Neo Kronvall  Kvaba 2B 2,43,
Flickor 2   KULA12. Samuel Mantere  Vårberga 1,61,
  
1. Isabella Aarnio  Kvaba 2A 4,12, 
2. Linette Spring  Tolkis 4,08, 
3. Ellen Lustig  Vårberga 3,94, 
4. Saga Lönnström  Kvaba 2C 3,83, 
5. Cassandra Skog  Hindhår 3,64, 
6. Stella Broas  Tolkis 3,51, 
7. Ellen Lundell  Kullo 3,31, 
8. Emma Nickström  Vårberga 3,27, 
9. Mathilda Sundberg  Sannäs 3,07, 
10. Ellen Hokka  Gammelbacka 2,91, 
11. Ida-Olivia Sandström  Kullo 2,83, 
12. Sofia Sten  Hindhår 1,79, 
  
  
Flickor 3   LÖPNING   2×30 mPojkar 3   LÖPNING   2×30 m
  
1. Erika Tallqvist  Saxby 9,24,1. Anton Forsén  Kvaba 3A 8,96,
2. Olivia Palmén  Gammelbacka 9,37,2. Sam Isaksson  Vårberga 9,63,
3. Brenda Jalkanen  Gammelbacka 9,54,3. Tristan Illman  Kvaba 3A 9,66,
4. Emelie Lönnroth  Kvaba 3C 9,61,4. Alex Ahlgren  Gammelbacka 10,06,
5. Lowa Lindén  Vårberga 9,71,5. Adam Oljemark  Kullo 10,09,
6. Julia Nieminen  Vårberga 9,79,6. Peik Weckström  Grännäs 10,11,
7. Alicia Gustafsson  Vårberga 9,86,6. William Kinnunen  Tolkis 10,11,
8. Sarah Isaksson  Vårberga 9,87,8. Lucas Backman  Hindhår 10,38,
9. Ellen strömfors  Sannäs 9,92,9. Ivar Holmström  Tolkis 10,59,
10. Ida Lönnqvist  Näse 10,17,10. Wictor Fridolfsson  Grännäs 10,60,
11. Kira Karlsson  Kvaba 3B 10,22,11. Liam Blom  Sannäs 10,72,
12. Stella Isoniemi  Kullo 10,24,12. Ohto Junes  Albert Edelfelt 11,23,
13. Ronja Gabrielsson  Hindhår 10,29,13. Alex Flykt  Tolkis 11,53,
14. Anna-Sofia Henttala  Saxby 10,48,14. Victor Ikävalko  Kullo 11,72,
15. Emilie Skog  Hindhår 10,70,15. Alex Finnbäck  Sannäs 12,14,
16. Ninja Jalas  Kullo 10,89, 
17. Siri Lönnqvist  Tolkis 11,15,Pojkar 3   LÄNGDHOPP
18. Minetta Lönnqvist  Hindhår 11,37, 
19. Saga Sonntag  Sannäs 11,51,1. Anton Forsén  Kvaba 3A 385,
20. Emilia Grönroos  Vårberga 11,65,2. Tristan Illman  Kvaba 3A 334,
21. Elsa Frankenhaeuser  Kullo 12,01,3. William Kinnunen  Tolkis 331,
22. Julia Westerlund  Vårberga 14,64,4. Sam Isaksson  Vårberga 312,
 5. Adam Oljemark  Kullo 311,
Flickor 3   LÄNGDHOPP6. Erik Hägglund  Kvaba 3C 305,
 7. Ivar Holmström  Tolkis 291,
1. Erika Tallqvist  Saxby 346,8. Kristian Mikkonen  Saxby 290,
2. Brenda Jalkanen  Gammelbacka 336,9. Lucas Backman  Hindhår 288,
3. Emelie Lönnroth  Kvaba 3C 320,10. Ohto Junes  Albert Edelfelt 279,
4. Sarah Isaksson  Vårberga 313,11. Mio Lehtonen  Vårberga 265,
5. Olivia Palmén  Gammelbacka 298,12. Rasmus Lindqvist  Hindhår 260,
6. Alicia Gustafsson  Vårberga 284,13. Victor Ikävalko  Kullo 259,
7. Kira Karlsson  Kvaba 3B 282,14. Alex Flykt  Tolkis 258,
8. Emilie Skog  Hindhår 274,15. Wictor Fridolfsson  Grännäs 256,
9. Minea Korttinen  Vårberga 271,16. Alex Finnbäck  Sannäs 252,
10. Lowa Lindén  Vårberga 264,17. Wilhelm Väyrynen  Tolkis 238,
11. Ninja Jalas  Kullo 257,18. Cian Breen  Hindhår 167,
12. Saga Sonntag  Sannäs 250,
13. Stella Isoniemi  Kullo 247,Pojkar 3   KULA
14. Alexandra Lång  Näse 247, 
15. Ellen strömfors  Sannäs 247,1. Wilhelm Väyrynen  Tolkis 6,69,
16. Julia Nieminen  Vårberga 241,2. Liam Blom  Sannäs 6,15,
17. Alina Nyholm  Hindhår 234,3. Erik Hägglund  Kvaba 3C 6,07,
18. Frida Lampinen  Hindhår 230,4. Patrik Siitonen  Kvaba 3C 6,06,
19. Elsa Frankenhaeuser  Kullo 228,5. Rocco Liimatainen  Näse 5,80,
20. Marianne Warma  Sannäs 208,6. Santeri Puustinen  Vårberga 5,73,
21. Emilia Grönroos  Vårberga 199,7. Cian Breen  Hindhår 5,61,
22. Julia Westerlund  Vårberga 181,8. Rasmus Lindqvist  Hindhår 5,21,
 9. Alex Ahlgren  Gammelbacka 5,14,
Flickor 3   KULA10. Peik Weckström  Grännäs 5,00,
  
1. Alexandra Lång  Näse 4,31, 
2. Amelia Johansson  Kvaba 3B 4,17, 
3. Ida Lönnqvist  Näse 4,05, 
4. Marianne Warma  Sannäs 3,74, 
5. Alina Nyholm  Hindhår 3,73, 
6. Ronja Ekholm  Tolkis 3,69, 
7. Frida Lampinen  Hindhår 3,59, 
  
  
Flickor 4   LÖPNING   2×30 mPojkar 4   LÖPNING   2×30 m
  
1. Juanita Vihavainen  Sannäs 8,90,1. Albert Isaksson  Tolkis 8,75,
2. Isabell Leinonen  Kvaba 4A 9,10,2. Marius Widestam  Näse 8,95,
3. Amanda Kärkkäinen  Kvaba 4A 9,29,3. Albert Äijö  Kvaba 4A 9,26,
4. Jannika Ek  Gammelbacka 9,38,4. Julius Karlsson  Grännäs 9,45,
5. Sarah Stjernberg  Kullo 9,40,5. Elmer Lindblom  Kvaba 4B 9,49,
6. Mathilda Oksanen  Kvaba 4A 9,52,6. Christoffer Ahlgren  Saxby 9,51,
7. Ronja Nordström  Kvaba 4C 10,24,7. Dennis Edsvik  Gammelbacka 9,53,
8. Ada Ahlgren  Gammelbacka 10,27,8. Lukas Nordström  Saxby 9,70,
9. Jessica Wikholm  Vårberga 10,39,9. Bruno Brandt  Tolkis 9,70,
10. Emma Kortelainen  Kvaba 4C 10,51,10. Martin Karlsson  Vårberga 9,85,
11. Kitty Broas  Tolkis 10,52,11. Edwin Eskelinen  Kvaba 4A 9,88,
12. Freja Johansson  Kullo 10,72,12. Oliver Sveholm  Tolkis 10,08,
13. Cassandra Tuominen  Hindhår 10,76,13. Johan Blomgren  Vårberga 10,14,
14. Siiri Mikkonen  Gammelbacka 10,98,14. Lucas Bremer  Tolkis 10,29,
15. Emilia Liljendal  Kvaba 4C 11,03,15. Joel Sahlberg  Vårberga 10,35,
16. Vilma Vallin  Saxby 11,19,16. Kristoffer Hänninen  Kullo 10,39,
17. Wilma Grönqvist  Vårberga 11,22,17. William Behm  Kullo 10,44,
18. Ellen Huttunen  Tolkis 11,36,18. Mike Törnroos  Gammelbacka 10,67,
19. Alina Grönqvist  Grännäs 11,40,19. Victor Tallberg  Näse 10,74,
20. Fanny Östergård  Vårberga 13,65,20. Max Edsvik  Gammelbacka 10,87,
 21. Tobias Krogell  Hindhår 10,89,
Flickor 4   LÄNGDHOPP22. Oliver Tukiainen  Kvaba 4B 10,89,
 23. Dexter Holst  Kullo 10,93,
1. Jessica Björksten  Sannäs 359,24. Joakim Englund  Grännäs 11,10,
2. Juanita Vihavainen  Sannäs 351, 
3. Erin Johansson  Hindhår 333,Pojkar 4   LÄNGDHOPP
4. Jannika Ek  Gammelbacka 327, 
5. Mathilda Oksanen  Kvaba 4A 321,1. Albert Isaksson  Tolkis 413,
6. Sarah Stjernberg  Kullo 313,2. Marius Widestam  Näse 384,
7. Amanda Kärkkäinen  Kvaba 4A 311,3. Kevin Backman  Hindhår 370,
8. Rebecka Kyttälä  Kvaba 4A 297,4. Kevin Nordström  Tolkis 356,
9. Ronja Nordström  Kvaba 4C 296,5. Oliver Tukiainen  Kvaba 4B 354,
10. Emma Kortelainen  Kvaba 4C 292,6. Bruno Brandt  Tolkis 350,
11. Ada Ahlgren  Gammelbacka 288,7. Elmer Lindblom  Kvaba 4B 348,
12. Siiri Mikkonen  Gammelbacka 273,8. Christoffer Ahlgren  Saxby 345,
13. Cassandra Tuominen  Hindhår 270,9. Martin Karlsson  Vårberga 343,
14. Ellen Huttunen  Tolkis 263,10. Julius Karlsson  Grännäs 339,
15. Alina Grönqvist  Grännäs 241,11. Simon Lepistö  Kvaba 4C 335,
16. Hanna-Mari Sinisalo  Tolkis 205,12. Julius Lönnström  Kvaba 4B 330,
 13. Oliver Sveholm  Tolkis 326,
Flickor 4   KULA14. Edwin Eskelinen  Kvaba 4A 323,
 15. Lukas Nordström  Saxby 321,
1. Jessica Björksten  Sannäs 7,75,16. Zacharias Karbin  Saxby 316,
2. Erin Johansson  Hindhår 6,88,17. Max-Casper Sandström  Kullo 299,
3. Kitty Broas  Tolkis 5,28,18. Emil Salmi  Gammelbacka 294,
4. Fanny Östergård  Vårberga 5,20,19. Kristoffer Hänninen  Kullo 290,
5. Jessica Wikholm  Vårberga 5,00,20. Dexter Holst  Kullo 278,
6. Emilia Liljendal  Kvaba 4C 4,87,21. Sebastian Blomqvist  Gammelbacka 276,
7. Freja Johansson  Kullo 4,40,22. Max Edsvik  Gammelbacka 273,
8. Hanna-Mari Sinisalo  Tolkis 3,69,23. William Tallberg  Sannäs 260,
9. Wilma Grönqvist  Vårberga 3,68,24. Pauli Tukia  Hindhår 256,
 25. Joakim Englund  Grännäs 251,
 26. William Behm  Kullo 239,
 27. Aron Gustafsson  Sannäs 233,
  
 Pojkar 4   KULA
  
 1. Johan Blomgren  Vårberga 7,49,
 2. Kevin Backman  Hindhår 7,39,
 3. Joel Sahlberg  Vårberga 6,98,
 4. Lucas Bremer  Tolkis 6,53,
 5. Simon Lepistö  Kvaba 4C 6,50,
 6. William Tallberg  Sannäs 6,38,
 7. Anton Keckman  Kvaba 4A 6,06,
 8. Zacharias Karbin  Saxby 5,99,
 9. Albert Äijö  Kvaba 4A 5,89,
 10. Kevin Nordström  Tolkis 5,86,
 11. Julius Lönnström  Kvaba 4B 5,63,
 12. Fabian Hellström  Gammelbacka 5,42,
 13. Mike Törnroos  Gammelbacka 5,08,
 14. Dennis Edsvik  Gammelbacka 5,08,
 15. Aron Gustafsson  Sannäs 4,36,
 16. Emil Salmi  Gammelbacka 4,26,
 17. Pauli Tukia  Hindhår 4,19,
  
  
Flickor 5   LÖPNING   2×30 mPojkar 5   LÖPNING   2×30 m
  
1. Fanny Böhling  Gammelbacka 8,76,1. Otto Flykt  Sannäs 8,08,
2. Alma Henricson  Näse 9,14,2. Lucas Stenbäck  Tolkis 8,59,
3. Malin Lindblom  Näse 9,23,3. Linus Ekholm  Hindhår 8,66,
4. Alexandra Kinnunen  Tolkis 9,36,4. Felix Guldbrand  Tolkis 9,03,
5. Eevi Kontinen  Hindhår 9,40,5. Oscar Nyström  Kullo 9,10,
6. Julianna Weckström  Sannäs 9,42,6. Bastian Hollmén  Sannäs 9,30,
7. Nea Söderblom  Kullo 9,50,7. Elliot Gustafsson  Vårberga 9,30,
8. Armi Piispanen  Albert Edelfelt 9,61,8. Oscar Strömfors  Sannäs 9,40,
9. Emelie Träskelin  Sannäs 9,63,9. Viktor Kulmala  Kullo 9,64,
10. Ellen Wahlström  Näse 9,69,10. Sebastian Ahlroos  Saxby 9,64,
11. Aino Andersson  Kvaba 5A 9,70,11. Benjamin Gabrielsson  Hindhår 9,68,
12. Cecilia Nordgren  Näse 9,75,12. Benjamin Lindén  Vårberga 9,83,
13. Silja Kemppainen  Albert Edelfelt 9,80,13. Teemu Tuomela  Näse 9,90,
14. Corinna Björksten  Gammelbacka 9,82,14. Caspian Kuosmanen  Gammelbacka 10,58,
15. Anna Mikkonen  Saxby 9,88,15. Oscar Park-Björklund  Hindhår 10,67,
16. Julia Lindroos  Näse 10,00,16. Joakim Munkberg  Sannäs 11,60,
17. Saga Vähäsalo  Kvaba 5A 10,06,17. Tobias Söderström  Sannäs 11,69,
18. Viivi Perttula  Saxby 10,15, 
19. Alicia Maukkonen  Sannäs 10,23,Pojkar 5   HÖJDHOPP
20. Diana Flykt  Tolkis 10,31, 
21. Elin Tallsten  Sannäs 10,34,1. Henri Aspelin  Hindhår 118,
22. Matilda Lindman  Tolkis 10,40,2. Santtu Vuosalmi  Hindhår 118,
23. Adele Skogster  Hindhår 10,41,3. Benjamin Gabrielsson  Hindhår 115,
24. Emma Häggqvist  Tolkis 10,43,4. Benjamin Lindén  Vårberga 110,
25. Alexina Nyman  Tolkis 10,51, 
26. Jonna Hyttinen  Sannäs 10,78,Pojkar 5   KULA
27. Ada Karlsson  Kullo 11,20, 
28. Edith Krohn  Kullo 12,03,1. Henri Aspelin  Hindhår 9,09,
 2. Anthon Mäkinen  Gammelbacka 8,44,
Flickor 5   HÖJDHOPP3. Max Lehtonen  Vårberga 8,37,
 4. Caspian Kuosmanen  Gammelbacka 7,47,
1. Sara Koskela  Albert Edelfelt 123,5. Otto Flykt  Sannäs 7,24,
2. Alexandra Kinnunen  Tolkis 121,6. Linus Ekholm  Hindhår 7,23,
3. Malin Lindblom  Näse 118,7. Viktor Kulmala  Kullo 6,92,
4. Julia Ranta  Tolkis 110,8. Elliot Gustafsson  Vårberga 6,79,
5. Melina Lundqvist  Näse 110,9. Santtu Vuosalmi  Hindhår 6,67,
6. Cassandra Lopez  Sannäs 105,10. Tobias Söderström  Sannäs 6,08,
6. Emmalotta Sarkala  Sannäs 105,11. Oscar Park-Björklund  Hindhår 5,39,
8. Lisa Lampinen  Hindhår 105,12. Oscar Strömfors  Sannäs 5,34,
9. Emelie Gillberg  Sannäs 100, 
10. Cecilia Nordgren  Näse 85, 
  
Flickor 5   KULA 
  
1. Melina Lundqvist  Näse 7,57, 
2. Juni Karlsson  Kvaba 5A 7,16, 
3. Saga Vähäsalo  Kvaba 5A 6,89, 
4. Aino Andersson  Kvaba 5A 6,80, 
5. Corinna Björksten  Gammelbacka 6,34, 
6. Armi Piispanen  Albert Edelfelt 6,22, 
7. Cassandra Lopez  Sannäs 6,00, 
8. Emmalotta Sarkala  Sannäs 5,95, 
9. Eevi Kontinen  Hindhår 5,65, 
10. Lisa Lampinen  Hindhår 5,04, 
11. Amanda Kivelä  Hindhår 4,80, 
12. Adele Skogster  Hindhår 4,53, 
13. Viivi Perttula  Saxby 4,50, 
14. Elin Tallsten  Sannäs 4,49, 
15. Emelie Träskelin  Sannäs 4,45, 
16. Silja Kemppainen  Albert Edelfelt 4,21, 
  
  
Flickor 6   LÖPNING   2×30 mPojkar 6   LÖPNING   2×30 m
  
1. Emelie Hägglund  Kvaba 6A 8,15,1. Thomas Lahdensuo  Gammelbacka 7,88,
2. Amanda Palmén  Gammelbacka 8,42,2. Elliot Schmidt  Näse 8,45,
3. Cecilia Blomqvist  Gammelbacka 8,88,3. Linus Henriksson  Vårberga 8,45,
4. Veera Kankainen  Saxby 9,14,4. Thomas Isaksson  Vårberga 8,56,
5. Ronja Nevanko  Saxby 9,21,5. Morris Johansson  Tolkis 8,60,
6. Isabella Paasiaho  Saxby 9,22,6. Victor Lindroos  Näse 8,61,
7. Sofia Anttila  Sannäs 9,25,7. Jonathan Loikkanen  Gammelbacka 8,82,
8. Emilia Ek  Vårberga 9,41,8. Jim Edsvik  Gammelbacka 9,14,
9. Vilma Graan  Gammelbacka 9,42,9. Lucas Salminen  Tolkis 9,28,
10. Tilda Lohman  Gammelbacka 9,56,10. Liam Laukkanen  Gammelbacka 9,88,
11. Elodie Böhling  Gammelbacka 9,60,11. Aron Forslund  Tolkis 10,25,
12. Jenny Lönnqvist  Tolkis 9,67, 
13. Kristina Henttala  Saxby 9,78,Pojkar 6   HÖJDHOPP
14. Jessica Väyrynen  Tolkis 9,78, 
15. Ida Fellman  Tolkis 10,23,1. Thomas Isaksson  Vårberga 131,
 2. Morris Johansson  Tolkis 131,
Flickor 6   HÖJDHOPP3. Linus Henriksson  Vårberga 131,
 4. Elliot Schmidt  Näse 128,
1. Heidi Aspelin  Hindhår 131,5. Victor Lindroos  Näse 120,
2. Ida Finell  Kvaba 6A 131,6. Samuel Puustinen  Vårberga 110,
3. Emelie Hägglund  Kvaba 6A 125, 
4. Ronja Nevanko  Saxby 125,Pojkar 6   KULA
5. Sofia Anttila  Sannäs 115, 
6. Veera Kankainen  Saxby 115,1. Samuel Puustinen  Vårberga 9,29,
7. Jessica Väyrynen  Tolkis 110,2. Anton Karlsson  Grännäs 9,21,
8. Jenny Lönnqvist  Tolkis 100,3. Thomas Lahdensuo  Gammelbacka 8,75,
 4. Niclas van Assendelft  Sannäs 8,57,
Flickor 6   KULA5. Jonathan Loikkanen  Gammelbacka 8,39,
 6. Benjamin Johansson  Tolkis 7,99,
1. Heidi Aspelin  Hindhår 7,77,7. Linus Jansson  Hindhår 7,27,
2. Ida Fellman  Tolkis 7,74,8. Liam Laukkanen  Gammelbacka 6,45,
3. Ida Finell  Kvaba 6A 7,72, 
4. Amanda Palmén  Gammelbacka 7,42, 
5. Nella Mäkinen  Gammelbacka 4,48, 
 
 

Välilehden sisältö

GUSTAFS REKORD 2017

 Årskurs 1 
 FlickorPojkar
2×30 mBettina Harling 9,36, 1991Staffan Johansson 9,50, 2009
LängdSofia Mara 324, 1991Linus Wilén 360, 1994
 Årskurs 2 
2×30 mAlina Nylander 9,17, 2014Thomas Lahdensuo  8,99, 2014
LängdJohanna Munther 385, 1994Sebastian Sahlberg 388, 1994
KulaHanna-Maria Helenius 6,58, 1993Hubbe Söderholm 6,97, 1996
 Årskurs 3 
2×30 mJasmine Westerlund 8,77, 2006Casimir Linnaila 8,60, 2004
LängdChristina Puotila 405, 1992Rasmus Latvala 428, 1994
KulaJessica Björksten 7,78, 2017Jonathan Björksten 8,42, 2010
 Årskurs 4 
2×30 mJohanna Hollmen 8,36, 1988Thomas Lahdensuo  8,24, 2016
Otto Flykt 8,24 , 2017
LängdGisela Bergström 420, 2015Tomas Karike 452, 2002
KulaSara Nyström 9,01, 1995Tomas Karike 10,09, 2002
 Årskurs 5 
2×30 mGisela Bergström 8,10, 2016Simon Wackström 7,96, 2003
HöjdPauliina Pönni 143, 2004Tomas Karike 151, 2003
KulaSara Nyström 10,30, 1996Mika Hänninen 11,57, 2006
 Årskurs 6 
2×30 mJasmin Westerlund 7,92, 2009Simon Wackström 7,60, 2004
Mathias Halonen 7,60, 2011
HöjdPauliina Pönni 146, 2005Simon Wackström 161, 2004
KulaSara Nyström 12,23, 1997Niklas Lindgren 14,06, 1994

GUSTAFS REKORDutveckling .. 2019

 Årskurs 1 
 FlickorPojkar
2×30 m Bettina Harling 9,36, 1991 Staffan Johansson 9,50, 2009
Henrik Backman 9,51, 1989
LängdSofia Mara 324, 1991Linus Wilén 360, 1994
 Årskurs 2 

2×30 m

Alina Nylander 9,17, 2014
Olivia Kortelainen 9,20, 2006
Julia Dromberg 9,26, 2001
Thomas Lahdensuo  8,99 , 2014
Henrik Backman 9,04, 1990 
LängdJohanna Munther 385, 1994Sebastian Sahlberg 388, 1994
KulaHanna-Maria Helenius 6,58, 1993Hubbe Söderholm 6,97, 1996
 Årskurs 3 
2×30 m Jasmine Westerlund 8,77, 2006
Simone Kolehmainen 8,85, 2002
Casimir Linnaila 8,60, 2004 
LängdChristina Puotila 405, 1992Rasmus Latvala 428, 1994
KulaJessica Björksten 7,78, 2017
Patricia Kellgren 7,30, 2013
Miranda Forsman 6,61, 2003
Jonathan Björksten 8,42, 2010
Niklas Lindgren 8,38, 1991
 Årskurs 4 
2×30 m Johanna Hollmen 8,36, 1988 Otto Flykt 8,24 , 2017
Thomas Lahdensuo  8,24, 2016
Carl-Wilhelm Björkendahl 8,26, 2011
Sebastian Sahlberg 8,38, 1996
LängdGisela Bergström 420, 2015
Christina Puotila 416, 1993
Tomas Karike 452, 2002
KulaSara Nyström 9,01, 1995Tomas Karike 10,09, 2002
 Årskurs 5 
2×30 mGisela Bergström 8,10, 2016
Johanna Niklander 8,26, 1991
Simon Wackström 7,96, 2003
HöjdPauliina Pönni 143, 2004Tomas Karike 151, 2003
Kula Sara Nyström 10,30, 1996 Mika Hänninen 11,57, 2006
Niklas Lindgren 11,35, 1993
 Årskurs 6 
2×30 m Jasmin Westerlund 7,92, 2009
Bettina Harling 7,98, 1996
Simon Wackström 7,60, 2004
Mathias Halonen 7,60, 2011
Höjd Pauliina Pönni 146, 2005
Bettina Harling 145, 1996
Simon Wackström 161, 2004 
KulaSara Nyström 12,23, 1997Niklas Lindgren 14,06, 1994